Stad at Qmgamg- De inbraak bij Gebr. Meijer opgehelderd Er zijn nog staanplaatsen Zondag treden de „Morali's" op Athletiek wedst r ij den in Hoorn Wat de U.V.V. in Den Helder doet Predikbeurten H.R.C. naar Wieringen Kapers op de kust 30 Juni Anjerdag Populair concert „Winnubst" Oir het damkampioenschap Wieringen. Band NederlandIndie Zijpe. i,TleLeuIzaTacht \yV lennger brandweer in nieuw uniform Kinderachtig MEER DAN EEN JAAR NA DATO Men zal zich herinneren, dat inder tijd ii ingebroken in de confectiefa briek van de fa. gebr. Meijer aan de Ruijghweg, waarbij niet minder dan 1400 overhemden werden gestolen. De tijd gaat snel, en menigeen zal verbaasd zijn te lezen, dat deze inbraak al weer meer dan een jaar geleden werd ge pleegd. Om precies te zijn: op 21 Mei 1946. Reeds enkele dagen na de inbraak verdacht de Helderse recherche den Amsterdammer V. ervan, bij deze af faire betrokken te zijn. In nauw over leg met de Amsterdamse politie wer den de gangen van V. nagegaan, doch de aanwijzingen waren niet sterk ge noeg om zijn arrestatie te wettigen. Het onderzoek stagneerde, doordat V. bij een ontvluchtingspoging hij was aan gehouden na een inbraak in Dirkshorn door een parketwachter werd aan geschoten, en een ernstige beenwonde opliep. Enkele maanden gingen voor bij.... Inmiddels was de 27-jarige Helders- man J. K„ die ervan verdacht werd medeplichtige van V. te zijn geweest in de affaire Meijer, te Heiloo gearres teerd wegens een rijwieldiefstal en enkele inbraken in Alkmaar. Het spreekt vanzelf, dat men onder het verhoor K. polste inzake de Helder se inbraak. De aanwijzingen waren zodanig, dat V die kans heeft gezien reeds 25 veroordelingen te verzamelen, een hele prestatie voor een 22-jarige jongeling er steeds lelijker kwam op te staan, en dat de 35-jarige Amsterdammer K. P. tenslotte tegelijk met J. V. werd ge arresteerd. Dat is nu enkele dagen geleden. In middels zijn alle drie de heren geducht aan de tand gevoeld, totdat ze tenslotte een volledige bekentenis aflegden. Ze hadden de overhemden aan de man ge bracht voor de totale prijs van 12000 behalve dan de exemplaren, die reeds door de politie in beslag waren geno men in de loop van het onderzoek. De samenwerking tussen de Helderse en Amsterdamse politie heeft dus wel tot een zeer gunstig resultaat geleid. Deze geschiedenis bewijst, dat bij de politie zeer zeker het spreekwoord „de tijd heelt alle wonden" niet geldt, maar dat men terdege de zaken in de gaten houdt. Voor de grote wedstrijd, die in het ka der van de Militaire Sportweek van avond om 7 uur wordt gespeeld tussen het Noorse militaire elftal en het Ned. militaire elftal zijn nog een beperkt aan tal staanplaatsen beschikbaar. Toegangs bewijzen daarvoor kunnen uitsluitend worden gekocht hedenmiddag tussen 3 uur en half vijf aan het HRC-loket. Wat dë wedstrijd zelf betreft, zij op gemerkt dat het hek om zes uur open gaat. Voor die tijd wordt niemand op het terrein toegelaten. Om half zeven begint de Marinierskapel marsmuziek te geven op het terrein. De wedstrijd vangt precies zeven uur aan. Zoals wij reeds publiceerden, zal de Helderse acrobatengroep „De Morali's" gedurende enkele avonden optreden in Tivoli. Deze week wordt daar gedraaid de film „De klokkenluider van de Notre Dame". In de voorstellingen van Zondag a s. t.m. Donderdag a.s. zullen „De Mo rali's" hun acrobatische toeren verrich ten. Na hun optreden zal door een aan tal meisjes worden gecollecteerd voor de NIWIN. De athletiekver. „Marathon" in Hoorn organiseert a.s. Zondag grote regionale atletiekwedstrijden. Voor de eerste maal in dit seizoen zal de H.A.V. met een grote ploeg dames en heren in deze wedstrijden uitkomen, 's Morgens wor den de meisjes- en juniorennummers verwerkt, terwijl 's middags de dames en heren aan start, ring en bak ver schijnen: ook de finale van de Junioren en meisjesnummers zullen na de mid dag worden verwerkt. Daar er geen lan ge afstandnummers voor A-klassers op het programma staat, zal Roos starten in het nummer 800 m B. Verder zijn bij na op alle nummers HAV-ers vertegen woordigd Ook zullen 2 damesploegen en 1 heren-estafetteploeg starten in de 400 m. Wij wensen onze vertegenwoor digers veel succes. Voor velen een zeer bekende en ver trouwde klank en zij denken misschien met vreugde aan de hulp hun door werkende U.V.V.-leden geboden in een tijd toen zij in het gezin met ziekte en te weinig hulp hadden te kampen. Voor een tweede groep ontlokt de klank U.V.V een zucht. Hoe graag zou den zij tijdelijk even hulp hebben ge had, in de tijd toen de vuile was te lang bleef liggen en uit de verstelmand steeds dezelfde kapotte sakken hun hielloze voeten lieten zien, om van het minder smakelijke middagmaal nog maar te zwijgen. Voor de derde groep is de U.V.V. to taal onbekend of enkel een klank, een stelletje letters achter elkaar, zoals wij er zoveel tegenkomen. Zou het niet mogelijk zijn, dat iedere vrouw in Den Helder lid wordt van deze Unie van Vrouwen voor Vrou wen? Als u lid bent blijft u op de hoogte van het leven en de moeilijkheden van uw vrouwelijke stadgenoten, waar u da gelijks, 't zij direct of indirect mee te maken hebt. En misschien kunt u door het werkelijke medeleven met al die ge huwde en ongehuwde vrouwen af en toe een oplossing of een kleine tip ge ven, die tot verruiming kan strekken in deze tijd met haar groot tekort aan huishoudelijke hulp. De U.V.V. doet een dringend beroep op vrouwen en meisjes die hun tijd kun nen geven om in gezinnen waar de vrouw des huizes ziek is, hulp te verle nen. In enkele plaatsen in Nederland wordt deze hulp gratis verstrekt. De U.V.V. Den Helder telt, gezien de samenstelling van haar bevolking, dit soort werkende leden niet. De huishou delijke hulpen (leeftijd boven 21 jaar) ontvangen 3 per dag. (Zondags ver strekt de U.V.V. geen hulp). In de ge zinnen, waar de hulp nodig is, worden volgens onderstaande tabel de volgende bijdragen gevraagd: Bij een bruto weekinkomen tot en met 30 0.50 per 6 dagen 35 1.00 40 2.50 45 4.00 50 6.00 55 8.00 60 10.00 65 12.50 70 15.00 ZONDAG 29 JUNI 1947. DEN HELDER: Ned. herv. gem., Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur, ds. de Hoest: Palmstraat, 10 uur ds. J. Borghardt. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. J. Hartkamp, Heilig Avond maal, 17 uur, ds. J. Hartkamp, voortzet ting H. A.; Rehobothkerk, 10 uur en 17 uur ds. M. Hamming, H. A. Geref. kerk, art. 31, Nieuwe kerk, 8.45 uur en 17 uur ds. F. Tollenaar. Lutherse kerk, Wezenstraat, 10.30 uur ds. H. J. Oldemans. Doopsgezinde gemeente, geen dienst. Baptisten-gemeente, ge bouw Irene. Hoogstraat, 10.15 uur Zang- dienst, 10.30 uur Heiligingsdienst, eerw. heer K. Baptist, te Pernis, 19.45 uur Zangdienst, 20 uur Evangelisatie- avond K. Baptist; Vrijdag 20 uur Bijbel bespreking en bidstond ten huize fam. Boon, Molenstraat 97. Kerk van Je zus Christus van de heiligen der laat ste dagen, Janzendwarsstraat 8, 10.30 uur Zondagsschool, 17 uur Vergadering. Chr. geref. kerk, 10 uur en 17 uur ds. J. Rebel. Ned. evang. zending, gebouw Irene Hoogstraat, Donderdag 20 uur Opwekkingssamenkomst, J. de Jong. te Doorn. Oud-kath. kerk, 10 uur Heilige Dienst, pastoor Verheij. Leger des Heils, wegens verbouwing tijdelijk in het voormalig Geheelont houdershotel, 10 uur Heiligingsmeting, 19 uur Openluchtsamenkomst, 20 uur Yerlossingssamenkomst; Maandag 14 u. Vrouwenkrans; Dinsdag 19.30 uur Sol- datensamenkomst; Donderdag 20 uur Heiligingssamenkomst, onder leiding v. majoor Hordijk. Evangelisatie Vij zelstraat, 10 uur en 19.30 uur Samen komst, 12 uur en 14.30 uur Zondags school; Woensdag 19.30 uur Bijbelkring; Donderdag 19.30 uur Vrouwenkrans; Zaterdag 19.30 uur Bidstond. JULIANADORP, Ned. herv. gem. 10 uur eerw. heer H. d'Olivat. Geref. kerk, 14.30 uur ds. J, Hartkamp, H. A. met dankzegging. Star of hope Mis- sion, 14 uur Zondagsschool, 19 uur de heer Malgo. HUISDUINEN, Ned. herv. gem. 15 u. eerw. heer H. d'Olivat. CALLANTSOOG, Ned. herv. gem. geen dienst. H.R.C. is uitgenodigd om Maandag a.s. op Hippo een propaganda-wedstrijd I te spelen tegen Succes. Aanvang 7 uur. Het elftal is als volgt: Boon; Stins en Koster; De Werker, De Jong en Roo- meijer; Swart, Nieuwstadt, De Vries, Knijff en Rijkers. Succes II speelt morgen de return- I match tegen M.F.C. II. Verleden week werd met 43 gewonnen. Inmiddels is in de res. 2e klasse A O.V.V.O. II on deraan geëindigd, doordat men de be slissingswedstrijd tegen De Spartaan III met 32 verloor. Zaandijk II en O.S.V. II spelen een beslissingswedstrijd om het kampioenschap. NED. VER. VAN EX-POLITIEKE GEVANGENEN UIT DE BEZET TINGSTIJD (AFD. DEN HELDER) Den Helder heeft thans een afdeling van de „Nederlandse Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezet tingstijd" Reeds werden een 20-tal le den ingeschreven. Inlichtingen omtrent het lidmaatschap worden gaarne door den voorzitter, den heer F. Grootveld, Sluisdijkstraat 129, tel. 2794, verstrekt. Ook bestaat de ge legenheid zich als donateur op te geven. en daarboven 18.00 aftrek 0.50 per kind. Tot 1 Juni j.1. is door de U.V.V. reeds in 76 gevallen hulp verleend. De totale kosten bedroegen 7262.65, terwijl de gezinnen zelf 2914.35 bijeenbrachten. Enkele buurtverenigingen steunen de U.V.V. geregeld door een geldelijke bij drage te zenden aan de penningmeeste- resse, mej. J. Stoffer, Soembastraat 54. Wie volgt dit voorbeeld? WEEST OP UW HOEDE. De laatste week is een viertal kleine inbraken gepleegd, waarbij de dief (dieven) het kennelijk voorzien had den op geld en distributiebescheiden. Uit een woning aan de Brakkeveldweg werd een geldsbedrag van ruim f 200 gestolen, alsmede een gouden dames horloge en een distributiekaarten. werden in de Begoniastraat f 1600, ver- lm i O AD schillende textielgoederen en distribu- Woningtfikort VOOf jUU gfiZinflfin Ook in Den Helder zal op 30 Juni a.s. ten behoeve van het Prins Bernhard- fonds, een openbare inzameling wor den gehouden in de vorm van een bloempjes- en Ujstencollecte. Op die dag zullen worden verkocht metalen speldjes in de vorm van een anjer en levende anjers (f 1 per stuk), welke laatste ook door verschillende plaatse lijke bloemenhandelaren ten verkoop zullen worden aangeboden. Gaarne wiUen wij een beroep doen op de inge zetenen dezer gemeente, om aan deze collecte zoveel mogelijk medewerking te verlenen, opdat een behoorlijke op brengst zal worden verkregen. Hier door toch wordt het Prins Bernhard- fonds in staat gesteld om zijn mooie taak te vervullen, n.1. financiële hulp te verlenen aan instellingen welke strijden voor de wederopbouw van onze geestelijke en culturele weerbaar heid, waarbij niet uit het oog mag wor den verloren, dat de culturele nood van ons volk zeer groot is. Dat genoemd fonds ernst maakt met deze daadwerkelijke hulpverlening, moge o.m. uit het volgende blijken: In het tweede kwartaal 1947 werden 0.a. de volgende subsidies toegezegd: voor herstel en wederinrichting van jeugdherbergen f 20.000; voor aan schaffing verloren gegane muziek instrumenten in door de oorlog geteis terde gebieden f 10.000; voor ontwik- kelings- en ontspanningscentra, Prot. en R.K. Militaire Tehuizen, Bibliothe ken enz. f 80.000; voor jeugdverenigin gen o.a. Vrijz. Chr. Jeugd Centrale, A.J.C., Padvindstersgilde, Oranjegarde, Herv. Jeugdraad, Ned. Chr. Studenten vereniging enz. f 14.000. Gaarne willen wij de zo toepasselijke zinspreuk van het Prins Bernhardfonds in herinnering brengen: „tua res agitur" dus „het gaat om UW zaak". Een dringend beroep wordt gedaan op degenen, die gelegenheid hebben om op 30 Juni a.s. als collectant mede werking te verlenen. Voor het in ontvangst nemen van een collectebus e.d., kunnen zij zich op die dag, vanaf des voormiddags 9 uur, vervoegen ten Raadhuize alhier. Ter gelegenheid van de verjaardag van ZKH Prins Bernhard geelt de Harmo niekapel „Winnubst", onder leiding van den heer H B Schenkels Maandagavond hall negen tot tien uur een populair con cert in het Jullanapark. Het programma is als volgt: 1. Oude Wilhelmus, Lippe-Detmold, mars L v Siede 2. Le Rol d'un Jour, Ouverture Adr. Rinchardt 3. Valse Nationale Ch de Carmont 4. Mars-potpourri W Ciere 5. Oud-Hollandse Boerendansen 6. Juliana mazurka P A Stenz 7 Feestklanken M J H Kessels 8. Herinnering aan de Slag van Wa -terloo M J H Kessela (Korte verklaring: Soldaten in bivak, de taptoe, dé nacht, reveille, morgen- gebel, alarm, Fransen naderen, daarna de Engelsen, de Hollanders, de Pruisen, artillerie komt in stelling, het gevecht, de Prins van Oranje valt gewond, aan val der Hollanders, cavallerie-aanval, aanval der Pruisen en Engelsen, aanval der oude garde, weeklagen der gewon den, de laatste gedachten van een ster vend, jeugdig grenadier, Marsen triom phale, Wilhelmus) De uitslagen luiden: le afd.: A. J. JoaéC. Molema 2-0; C. J. J. Leibrand - J. v. d. Molen 2-0; J. W. Beezemer— P. y. Veen 0—2; P. Kw«*tA. A. Bremer 02. Molema wiat het geruime tijd vol te houden tegen Joaé, in een gelijkwaar dige stand liep hij echter in een een voudig damzetje. welke teven» beslis send was. Ook v. d. Molen bracht het niet ver tegen Leibrand, hij wiat 't tot het middenspel vol te houden, toen werden de diverse dreigingen hem te machtig en verloor hij snel. Bremer wist zijn kansen op de titel te behou den door Kwast op regelmatige wijze te verslaan, terwijl ook v. Veen wist te winnen. Daar hij echter nog een achterstand heeft in te halen is er voorlopig van zijn kansen nog niets te zeggen. De stand in deze afd. is thans: A. J. José 4 gespeeld 7 pnt.; C. J. Leibrand 46; A. A. Bremer 45; J. Beeze mer 44; P. v. Veen 23; C. Mo lema 32; W. Wieren 21; J. v. d. Molen 31; P. K. 4—1. 2e afdeling. Hoewel zelf niet spe lend was het voor Van Ooyen een goe de avond. Zijn voornaamste tegenstan der Ouwens verloor van Arends die hiermede tevens zijn eerste overwin ning boekte. Ook van 't Sloot behield zijn kansen door zijn partij van Jogel to winnen. SimonseGeus werd remise. De stand is hier: A. B. v. Ooyen 3 ge speeld 6 punten; A. v. 't Sloot 34; A. Ouwens 34; J. Jogel 43; P. Geus 43; L. Simonse 32; P. J. Arents 42. 3e afdeling. Bremer wist zijn po sitie te verstevigen door een overwin ning op Bijl, terwijl zijn grootste con current Bekebrede verloor van Riet veld. Post won van Broersen. De stand luidt: C. D. Bremer 4 gespeeld 7 pun ten; F. Post 45; A. Bekebrede 4 4; J. Bijl 44; H. Rietveld 44; J Broersen 40. De vijfde ronde vindt a.s. Maandag plaats in het clubgebouw van H.D.C. ARM GEBROKEN. Spelenderwijs viel het 11-jarig doch tertje van de fam. t. B. van een zand hoop. Deze zandhopen, welke hier door graafwerken der Ruilverkaveling zijn gekomen, vormden reeds eerder een speelplaats voor jongelui. Ditmaal had de val een ongelukkige afloop, want het meisje brak een arm. WIELRIJDERS, OPGELET! Van politiezijde wordt medegedeeld, dat veelal het stuk vanaf de graaf werken naar de Koningsweg te Holle balg door wielrijders over de beton weg wordt gereden. Dit is niet alleen zeer gevaarlijk met het oog op het snelverkeer, doch ook strafbaar. Wielrijders let dus op! Ook gebeurt het nog vaak, dat wiel rijders niet van vóór- en achterlicht op hun fiets zijn voorzien. Ook dit is een gevaar voor voetgan gers en het zou niet de eerste keer zijn, dat een voetganger het slacht offer werd. Woensdagavond vergaderde de band Nederland-Indië, afdeling Wiermgan, in hotel Centraal van S. Kaan te Hip- polytushoef, onder voorzitterschap van den heer D. Steeman. Na een inleidend woord van den voorzitter, kwam ais eerste punt het vormen van een vol ledig bestuur aan de orde. nierm werden gekozen de heer D. Steenoan, voorzitter; mevrouw Hoep, secretares- se-penningmeesteresse; de heer R. Vroone. de heer E. Jager, mevrouw v. d. Zwaag en mevr. Visser, bestuursle den. Vervolgens bracht de heer Steeman verslag uit van de in Amsterdam ge houden Provinciale Vergadering. Wy tekenen hiervan aan, dat alle jongens die uit Indië terugkomen en afzwaai en, gratis in het bezit zullen worden gesteld van een burgercostuum. Ook zal de mogelijkheid worden overwo gen ook onderkleding beschikbaar te stellen. Verder werd er op deze ver gadering op aangedrongen, bij het schrijven naar de jongens in Indië, zoveel mogelijk gebruik te maken van het zgn. postblad, dit voor ge wichtsbesparing. Spoedig zal een plan de npagne worden opgemaakt voor St. Nicolaas en het Kerstfeest. Het is de bedoeling dat alle Wieringer jongens, die in Indië verblijven, dan een pakje zul len ontvangen. De resp. ouders zul len informeren welke cadeautjes het meest op prijs worden gesteld. In het najaar zal de Band de kleu renfilm van de Maatschappij Neder land. „Sprookjesachtig Indië" naar Wieringen laten komen, teneinde de ouders een indruk van dit machtige land te laten krijgen. Deze film be handelt een reis per schip heen en terug naar Indië. Ook in de loop van de herfst 'nog een gezellige avond worden ge organiseerd. Men zal trachten daar voor het toneelgezelschap van de Band, het „Togido toneelgezelschap naar Wieringen te krijgen. Tenslotte wekte voorzitter allen die een zoon in Indië hebben en degenen wier zoon er in de toekomst naar toe zal gaan, op om lid van de Band te worden. VAN HOOIWAGEN GEVALLEN. Donderdagmorgen viel een der in woners van het woonwagenkamp in de Belt van een wagen met hooi. Deze val was zeer ernstig, zodat overbren ging naar het ziekenhuis te Den Hel der noodzakelijk was. Geconstateerd werd een kneuzing in de rug. BESTRIJDING COLORADOKEVER. Blijkens bekendmaking van den burgemeester zijn allen, die aardappe len verbouwen, verplicht hun aardap pelgewas wederom tegen de colorado kever te laten bespuiten en wel in de periode van 25 Juni tot en met 5 Juli 1947. WATERSTANDEN MARSDIEP 29 Juni: hoogwater 4.40 en 16.55 uur, 35 en 45 cm NAP; laagwater 10.30 en 23.15 uur; 85 en 90 cm NAP. 30 Juni: hoogwater 5.45 en 17.50 uur, 40 cm NAP; laagwater 11.30 uur, 85 cm NAP. een gouden dames- t i r-s i r We wachten met smart op de tijd. dat 't niet eer nodig zal zijn telkens weer gewag te maken van plantendiefstallen Nu zijn er weer een aantal planten uit het Timorpark verdwenen, en het staat vast, dat het heus niet alleen kinderen zijn die zich daaraan schuldig hebben gemaakt. We moeten goed begrijpen, dat een park als het Timorpark gemeen schappelijk bezit is van de gehele bur gerij, dat het een tuin is voor ons alle maal. Het gaat niet aan, dat een wille keurige burger ter verfraaiing van zijn eigen tuintje uit onze gemeenschappe lijke tuin planten steelt. HR. MS. VAN KINSBERGEN EN HR. MS. KORTENAER OP DE WERF. Hr. Ms. „Van Kinsbergen" is van de tweede oefenreis met adelborsten van het Kon. Instituut in Den Helder terug gekeerd. Het schip is direct na aan komst de werf opgegaan. Gistermorgen is ook Hr Ms. Kortenaer de werf opgesleept. Zeer binnenkort zal de bodem buiten dienst worden gesteld, om gedurende enkele maanden een grote reparatiebeurt te ondergaan. tiebescheiden „gekraakt". Voorts aan de Brakkeveldweg een tas met een waardevolle inhoud en in de Cronjé- straat een damestas inhoudende f 40 en enkele textielkaarten. Gezien de om standigheden, waarin de inbraken zijn gepleegd, is het zeer waarschijnlijk, dat in alle vier de gevallen dezelfde inbreker zijn kunsten Heeft vertoond. Dat hij voor geen kleintje vervaard is. wordt genoeg bewezen door het feit, dat in twee van de gevallen de bewo ners thuis waren en rustig de slaap des rechtvaardigen sliepen. Moraal: er zijn kapers op de kust. die het op uw geld en bonnetjes voor zien hebben. Zorgt ervoor dat ze deze kostbaarheden niet te pakken kunnen krijgen. Doet de voor- en achterdeur goed op het nachtslot, en sluit ze zo mogelijk met een knip af. Vergeet vooral niet het raampje in de voordeur to sluiten. Ti n slotte verdient het aan beveling men moet immers op alle eventualiteiten voorbereid zijn geld en bonnen niet te laten slingeren. Lie ver onder het hoofdkussen dan open en bloot op tafel. OPENING KAPSALON H G WEIDEMA Na ruim twee jaren is de heer H G Weiema, Brakkeveldweg 68, weer in staat gesteld zijn kapperszaak te openen. Men zal zich herinneren, dat de zaak voor heen gevestigd was Tuinstraat 50, welk perceel op 17 November 1940 werd ge bombardeerd, De heer Weldema zette de zaak voort op Brakkeveldweg 68, tot hij in Januari 184S door de Duitsers werd gearresteerd. Zijn trouwe klanten zullei wel weten onder welke omstandigheden en om welke redenen de bezetters hem eeist naar Amersfoort en toen naar Neu- engamme hebben getransporteerd. De heer Weidema keerde in Juli 1945 In Den Helder terug. Hij is inmiddels weel Om 2 uur kwam Vrijdagmiddag de gemeenteraad in zitting bijeen o.l.v. Burgemeester Kolff. Afwezig waren de heren Poortman en J. Lont Gzn. Na de beëdiging van den heer N. H. Klomn als wnd. secretaris werden de notulen vastgesteld. Door de N.H. Vereniging voor IJsbe- strijding op waterwegen enz. werd aan vraag ingediend tot verhoging der jaarlijkse subsidie. Besloten werd de verhoging van f 10 op f 25 te bepalen en over 194647 op f 100 te brengen. Aan de federatie V.V.V. benoorden het IJ zal een subsidie van f 10 worden gegeven. V ergunningsrecht. De heer S. Scheltus reclameerde tegen zijn aanslag vergunningsrecht, omdat zijn zaak geen veranderingen onderging en precies is als vorig jaar. Thans werd hem een aanslag van f 75 per jaar opgelegd, vorig jaar bedroeg dit f 50. B. en W. wezen er op, dat in het af gelopen vergunningsjaar het rantsoen voor detailverkoop is verlaagd tot 115 pet. van het verbruik 1939. B. en W. hebben niet de indruk ge kregen, dat deze rantsoenverhoging niet meer afgenomen wordt en stelden voor de aanslag te handhaven. Aldus besloten. Onderhoud W.lander school. Het verbeteren van de Westerlander school, dat door omstandigheden reeds lang stagneerde, zal nu toch eindelijk ter hand worden genomen. De heer C. J. Bosker informeerde of er reeds maatregelen getroffen zijn bij in zoverre hersteld, dat hij zijn bedrij: de o.l. school te Oosterland, daar ook weer kan uitoefenen. Dank zij de mede hier slechte toestanden zijn. Boven aan werking van verschillende Instanties kreeg de Westzijde is een raam kapot en ook hij de beschikking over het perceel Brak- de zijkant blijk verrot te zijn. keveldweg 70, naast zijn winkel in ta baksartikelen. Met behulp van de door de buren opgeborgen inventaris, en door het doen van enkele nieuwe aankopen, kon de heer Weidema zowel de dames- als de herensalon geheel naar de eisen inrich ten, zodat hij weer in staat is zijn cliën tèle als van ouds te bedienen. KRANIGE VERPLEEGSTERTJES Alle leerling-verpleegsters van „De Villa" en het Stadsziekenhuis zijn ge slaagd voor de hun afgenomen over gangsexamens. Hierop zal wórden toegezien. Onderwijs. Te Den Helder is opgericht de stlch ting Kweekschool voor onderwij zers (essen) in N.-Hollands Noorder kwartier. Uit Wieringen bezoeken 6 van de 17 leerlingen de school. De bijdrage per leerling bedraagt f 331 per jaar. B. en W. stelden voor aan de rege Hng deel ie nemen. Aldus werd besloten. Bezoldiging ambtenaar van de Burg. Stand. In verband met het besluit van de raad de ambtenaar van de Burg. Stand voor huwelijksvoltrekkingen te hono reren zegden Ged. Staten, dat de totaie bezoldiging van de Ambtenaren van de B.S. krachtens een in 1935 getroffen regeling een bedrag van f 250 niet te boven mag gaan. Het voorstel om f 100 per jaar voor de huwelijksvoltrekking te bestemmen werd goedgekeurd. In een vorige vergadering besloot de raad op last van hogerhand de honden belasting te verhogen van f 6 tot f 10 en voor kleine hondjes van f 4 tot f 7. Ged. Staten wensten het tane! voor luxe honden echter bepaald te zien op minstens f 10. Het onderscheid tussen klein en groot moet dus vervallen. B. en W. stelden voor de verordening in die zin te wijzigen. B. en W. stelden op verzoek van het Comité van oprichting voor het monu ment voor de oorlogsslachtoffers te Westerland in eigendom, beheer en on derhoud door de gemeente te doen overnemen, hetwelk werd besloten. Aan het gemeente-personeel kan, in afwachting van een definitieve, in voorbereiding zijnde, salarisherziening een tijdelijke toelage worden ver strekt. B. en W. stellen voor deze tij delijke verhoging op 8 van de thans genoten wedde te bepalen. Aldus be sloten. B. en W. stellen voor de riolering aan de Noordzijde van de Westerlan- derweg. welke even beoosten de Wes- terlanderlaan uitmondt in het land van de Wed. de Haan. door te trekken naar de Poel weg (170 meter) en daar in straatkolken te maken. Kosten f 1250,—. Ook de afvoer van het rioolwater van de woningen van de Noordelijke helft van de Poelweg is niet ideaal. Men stelt voor hier het riool met een 80 meter te verlengen, gedeeltelijk langs de weg, gedeeltelijk door het land. Kosten der raming bedragen f 500,en aldus werd goedgekeurd. Voorzieningen voor de brand weer. De Inspecteur van het brandwezen heeft verschillende wensen met oe- trekking tot de brandweer geuit, o.a uitbreiding van de garage. B. en W. vragen machiging deze uit breiding, waarvan de kosten zijn ge raamd op f 2000,—, te mogen uitvoe ren. Een en ander geeft een besparing van f 260,huur (aanstonds vermoe delijk f 360,—) per jaar. Slangenbindsels en slangenhouders worden aangeschaft. Kosten f 1100, Ook de alarmering moet verbeterd worden. Men zal gebruik gaan maken van luchtbeschermingssirenes, een te H'hoef en een te Den Oever, die vanaf z.g. meldingsposten in werking zullen f 900,—. Ook zullen de manschappen geüni formeerd moeten worden (helm, jek ker, beenpijpen, laarzen etc.). Kosten f 3500,—. Verplaatsing Gem.-Secretarie. Het aan de Raad voorgedragen voor stel tot overbrenging van het Gem.- Secretarie naar het gebouw van de Distributiedienst en de laatstgenoemde dienst naar het huidige secretarie gebouw wordt bij hamerslag besloten In de toekomst zullen echter nog meer veranderingen plaats vinden en het Politiebureau in het Waaggebouw worden ondergebracht, terwijl de steunverlening dan naar de oude se cretarie verhuist. In het Waaggebouw zullen dan ook cellen worden ge maakt en een garage voor de brand weer. Einde Dijkstraatmisère Teneinde een betere hygiënische toe stand in de Dijkstraat te kunnen scheppen, zal de gemeente de straat in onderhoud en beheer overnemen. De heer v. d. Laan (CPN) zag graag, dat de rioleringswerken direct werden aangevangen. Getracht zal worden hier een geheel nieuwe riolering te maken, zoals b.v. in de Helderse buurt. Deze kosten wer- dei. geraamd op f 6000. Hierna kwam voor de eerste maal de muziektuin te Hippolytushoef ter sprake. Volgens ir. Versteeg is de ligging minder geschikt dan het ontspannings- en tentoons'ellingterrein der Erven Bosker in de Parklaan. Met de Erven Bosker zal contact worden gezocht en getracht zal worden het terrein aan te kopen. Aan de R.K. school te Oosterland en de Chr, school te Den Oever zullen enige voorschotten worden verleend op de vergoeding wegens exploitatie kosten der bijzondere lagere scholen. Benoeming onderwijzer. De benoeming van een onderwijzer heeft op zich laten wachten, aangezien teg«i-jkertijd te Den Oever een onder wijzer benoemd zou worden. Enige raadsleden zijn van mening, dat een benoeming spoedig dient te geschieden. Besloten werd tot onderwijzer te benoemen de heer H. C. Blom uit Eefde (Gld.) Tot onderwijzeres te Den Oever werd met algemene stemmen mevr. N v d P.aay—Bakker uit Amsterdam benoemd. Nieuwe Visafslag ontworpen De Visafslag te Den Oever is te klem voor de huidige visaanvoer en een plan tot het bouwen van een nieuwe afsla» li ontworpen. Deze zal komen te staan op de Zuidkant der oude haven. De heer Lukkien vraagt naar de bouw van S woningen in de Kramersweg. Er is hier nog geen steen gekomen en zelfs de gunning is nog niet gekomen. Wethouder Bontkes antwoordt dat de elk ogenblik kan binnen komen. De heer Mulder informeert naar de brug in de Polderwaard Nleuwland. Hier over zal een duiker komen, daar de brug in de Hlppolytushoeverkoog bij het ge- maaltje een brug voor zwaar verkeer komt, daar deze brug aan ne Kllever- weg ligt, welke voor zwaar gewicht ge schikt is. De raming is geschat op f 60,000,— voor deze brug, terwijl de brug voor de duiker aanzienlijk lager is. Zijn er al inlichtingen over een wegdek ingewonnen? Is er reeds werk gemaakt van een sneeuwploeg? Hoe staat het met de vuilnisophaler^? Dit waren de drie vragen, welke de heer Basken het college van B en W. stelde. Een lid van de Prov. Waterstaat is naar Wieringen gekomen om de toestand te bezien. Hiervoor is evenveel materiaal nodig als de Prov. Waterstaat aan »lle wegen te samen mag uitgeven. Commen taar overbodig! Omtrent de sneeuwploeg zullen nadere informaties worden ingewonnen. De vuilnisophallng te Den Oever is eerl probleem geweest, doch thans is er een oplossing gevonden en een ingezetene van Stroe zal hiervoor zorg dragen De heer Bosker zegt, dat er niet te neuw op de financiële zijde moet worden gekeken De heer Tijven had ook liever gezien, dat de kwestie der Oeverse muziektuin r.oar voren was gekomen. Voorzitter ant woord, dat hierin reeds voorbereidingen van aankoop enz, werden genomen. Den heer Kooij vraagt wanneer "e oude begraafplaats mag worden ont ruimd. Dit zal in 1968 mogen gebeuren. Hierna kwam nogmaals het woning vraagstuk naar voren, waarover uitge- breide discussie ontstond. Geconstateerd is, dat in deze 1*" meente een tekort is van 300 wonfn®f°j Op de bevolking wordt een beroep gedaan begrip te hebben de moeilUke toestanden. Hierna sluiting. dringend voo r

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2