Tientons vrachtwagens ruïneren de wegen Stad w Omgeving. Van een geleende fiets... De stand der gewassen Afscheid gemeentebode Bels Succ pggpn voor HAV Wenken van de prijzen- commissie Uit het politierapport Aanriidhricf in de Sooorstraat De TWEVRO-revue Opbouwtoelage gemeente- personeel Gevonden en verloren voor- Anna-Paulowna Urk. Breezand. Vergadering Oranje vereniging Wieringermeer. LANGS DE VELDEN b ^ranse boeren w^len hogere graanprijs De heer A. M. Bels heeft afscheid ge- Bomen. Ruim dertig jaar lang heeft hty als gemeentebode de gemeenschap trouw gediend. Zijn persoonlijkheid is bij het Raadhuis gaan behoren, en er zullen weinig Nieuwediepers zijn die nimmer met den heer Bels te doen hebben gehad. Hij was gementebode in optima forma, en had het juiste begrip van zijn taak. Dat bleek overduidelijk toen gister middag om vier uur in de trouwzaal van het raadhuis officiéél afscheid van hem werd genomen. Het voltallige col lege van B. en W„ mevrouw Ritmees ter en haar dochter, het gehele secre tarie-personeel, alsmede alle hoofden van dienst waren aanwezig, toen de heer Bels met zijn vrouw en zijn beide dochters binnenkwam. Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester Ritmeester een hartelijk woord van afscheid. Hij prees den heer Bels om de trouw en toewijding, waar mede hij de gemeenschap steeds heeft gediend, en de bedaarde, gemoedelijke en wellevende wijze waarop hij steeds optrad. Elf jaar lang heeft de burge meester den heel Bels als bode gekend, en hij heeft in die tijd grote achting en waardering voor zijn persoon gekre gen. „We zijn blij, dat je thans volledig lichamelijk bent hersteld, maar we zullen je hier wel missen. Er gaat een andere tijd voor je beginnen, naar we allemaal van harte hopen een goede tijd", zei de burgemeester. Na den heer Bels bedankt te hebben voor alles wat hij in dienst van de gemeenschap heeft gepresteerd, bood de burgemeester hem een enveloppe met inhoud aan. De gem.-secretaris, mr. dr. E. van Bolhuis, sloot zich bij de woorden van den burgemeester aan. Hij wilde her inneren aan de vele keren, dat de heer Bels wegens ziekte zijn werkzaamhe den niet kon verrichten, en aan de alge mene vreugde toen de heer Bels nu ongeveer een jaar geleden geheel hersteld on het raadhuis terugkeerde. Mr. van Bolhuis wenste den heer Bels toe, dat hii nog lang in gezondheid van ziin pensioen mocht genieten, waarna hij hem namens het secretarie-perso neel een horloge aanbood. De heer C. Schaap richtte nog een persoonlijk woord tot den scheidenden functionaris, waarna de heer Bels allen bedankte. Hij had altijd zeer plezierig gewerkt, in de meest prettige verstand houding met collega's en superieuren. Een speciaal woordje richtte de heer Bels tot zijn collega De Ruijter en diens echtgenote. Er zijn vriendschaps banden aangeknoopt, die zeker besten digd zullen blijven. Met het gezamenlijk nuttigen van enige lekkernijen werd dit officiële af scheid besloten. Begunstigd door fraai weer trok een wedstriidoloeg van de H.A.V. afgelo pen Zondag naar Hoorn om daar in Regionale wedstrijden, georganiseerd door de vereniging Marathon, uit te komen. Het is een succesvolle dag voor de H.A.V. geworden. Vijf eerste, 2 tweede en 4 derde prijzen werden in de wacht gesleept. De beste prestaties leverde deze dag ongetwijfeld mej. Duin. die twee eerste prijzen behaalde. Zij liep de 100 m C in 13.4 sec., waar mee zij naar de B-klasse promoveerde. Bij het verspringen D maakte zij een sprong van 4 m 79. wat dus een heel goede prestatie genoemd kan worden. Ook hiermee promoveerde zij, en wel naar de B-klasse. Direct hierna kan ge noemd worden de goede sprong van mevrouw HoltjerBoogaard, die ook 4 m 79 sprong. Zij behaalde hiermee de eerste prijs in de C-klasse en promo veerde naar de B-klasse. Tinie de Bont sprong 1 m 32.5 hoog. waarmee zij het bestaande H.A.V.-clubrecord van mej. Kriinen met 2'/« cm om zeep bracht. Al met al kan op een succesvolle dag worden teruggezien. Hier volgen de uit slagen: 80 m meisjes A: 2. T. de Bont 11 sec. 100 m heren C: 2. J. A. D. Groot 12 sec. Kogelstoten heren C: 2. J. A. D. Groot 9 m 99. Versprin gen dames C: 1. mevr. G. Holtjer Boogaard 4 m 79 (prom. B); 3. M. Gae- mers 4 m 52. Discuswerpen meisies A: 3. H. van Lingen 21 m 78. 100 m dames C: 1. H. Duin 13,4 sec. (prom. B). 100 m dames B: 3. H. van Stra ten 13.4 sec. Verspringen dames D: 1 H. Duin 4 m 79 (prom. B); 2. K. Bot 4 m 65 (prom. C.) Hoogspringen meisjes A: 4. T. de Bont 1 m 32'/i (nieuw H.A.V.-record). Hoogsprin gen heren B: 1. W. H. Huitinga 1 m 57 Hoogspringen jongens B: 3. K. Last drager 1 m 40. 1. De commissie brengt onder ieders aandacht, dat het niet in strijd is, met de medische ethiek, om bij particuliere medische behandeling door specialis ten, chirurgen, internisten, etc. van te voren naar de prijs van de behandeling te informeren. 2. De plaatselijke prijzen-commissie dringt er nogmaals met de meeste na druk bij de burgerij op aan. om bij di verse werkzaamheden of diensten, vooraf naar de kosten te vragen. 3. Controleert steeds het aantal uren, dat aan een karwei wordt ge werkt en let steeds op, dat U een b e- hoorlijke nota ontvangt, waarin duidelijk tot uiting komt, welk mate riaal en welke arbeid, behoorlijk om schreven, berekend werd. Als gij U naar de zitting van de plaatselijke prijzen-commissie begeeft, om Uw rekeningen te laten controleren, neemt dan alle bescheiden en bewijs stukken mede, opdat de zaken zo goed mogelijk beoordeeld kunnen worden. De practijk van de commissie wi.ist toch uit, dat er klachten ingebracht worden waarbij voor betrekkelijk ge wone diensten prijzen gevraagd wor den, die uitgaan boven de prijzen, wel ke in 't algemeen voor diezelfde dien sten worden gevraagd. Een zeer belangrijk onderdeel van alle rekeningen is het arbeidsloon. Wanneer in een enkel geval de werk nemer het niet zo nauw neemt met de arbeidsprestatie, is de consequentie hiervan, dat de rekening schrikbarend hoog wordt. En het is vaak een mede werknemer, die dan de hoge rekening van zijn lage loon moet betalen. Hierbij begrijpt ieder, dat zowel werk nemer als werkgever de plicht heeft de prijzen van een karwei zo redelijk mogelijk te houden. Zitting Prijzen Commissie: Elke Dinsda gavond van 7 uur7,30 uur in het Gemeentehuis. In de nacht van Vrijdag op Zater dag werden een viertal bakkers be keurd inzake overtreding van de Ar beidswet, omdat zij op een te vroeg tijdstip met hun werkzaamheden wa ren begonnen. Te Julianadorp werden twee rij wielen ontvreemd. Een ervan werd na forcering van het slot uit een schuurtje gestolen. Twee militairen ontdekten aan het strand een ovaalvormige mijn. De M.O.D. werd hiervan in kennis gesteld. Gistermiddag om twee uur is de 23- jarige wielrijdster M. R. uit de Brou werstraat door een luxe Chevrolet uit Velsen aangereden, toen zij uit de Hoogstraat komende rechtsaf de Spoor straat wilde inslaan. Zij lette niet vol doende op het verkeer en reed daar door tegen de auto aan. Zij kwam te vallen en kreeg een vleeswond aan haar wang. Omwonenden waarschuw den direct de G.G.D., waarna mej. R. met de ambulancewagen naar het ge meenteziekenhuis werd overgebracht, ter observatie. Al had de aanrijding ernstiger gevolgen kunnen hebben, het uitstapje dat mej. R. naar het strand wilde maken kon in elk geval geen doorgang vinden De opvoering van de revue „Alles komt in orde" door het toneelgezel schap „Twevro", is een succes gewor den, niet alleen voor de spelers, maar ook voor het Monumentenfonds, ten bate waarvan zij gegeven werd. De zaal was zeer goed bezet, niettegenstaande de warmte, en alles verliep vlot, zodat de organisatoren alle reden hadden om een opgewekt gezicht te zetten. Het viel niet mee, bij de heersende hitte te werken, maar de spelers en speel sters hebben zich er kranig doorheen geslagen. Vooral de heren Buck, Ouwens, Ran en Zijp waren behoorlijk op dreef. Hun optreden was kwiek en beschaafd, en hun aandeel in de merendeels be kende schetsjes was zodanig, dat alles evenveel succes oogstte. Het ta bleau „Hun offeronze vrijheid", op zichzelf keurig ontworpen en sug gestief gebracht, viel een beetje uit de toon. De geesten waren nog ingesteld op de tweelingen die nimmer door vrouwenogen waren bedrogen. Een nummertje „om de geest te breken" was wel op zijn plaats geweest. Het was een goede avond, waarvoor de aanwezigen zich terecht dankbaar betoonden. Vier halve binnenvaartschepen, welke door de Franse regering werden aangekocht en op een Nederlandse werf tot volledige schepen zullen wor den saamgevoegd, zijn in de Rotterdamse haven aangekomen. Op deze wijze zullen niet minder dan 70 binnenvaartschepen, die in de staat Ala- bama in de Ver. Staten gebouwd zullen worden, aankomen. De finish van het nummer „Oude Vieren" tijdens de internationale roei- wedstrjjden op de Amsterdamse Bosbaan ter gelegenheid der lustrumfeesten van het Amsterdamse studentencorps. Winnaar werd „Amstel" in de tijd van 7 minuten 55 seconden. B. en W. stellen aan de raad voor, te besluiten: I. dat aan alle personen, werkzaam in dienst van de gemeente Den Helder, wier salaris of loon is of wordt vastge steld door het gemeentebestuur van Den Helder, voor zover zij daadwerkelijk bij de wederopbouw van de gemeente zijn betrokken, voor het jaar 1947 een bijzondere tijdelijke toelage wordt ver leend onder de naam van „opbouw toelage"; II. dat deze opbouwtoelage 10 pet bedraagt van de vaste grondjaarwedde van de betrokken ambtenaren, mot dien verstande dat per jaar per per soon nimmer minder wordt genoten dan f 50 of meer dan f 200; III. dat de besluiten, waarbij voor lopige maatregelen zijn of zullen wor den vastgesteld ter verbetering van de financiële positie van het gemeenteper- soneel, alsmede eventuële aanvullingen en wijzigingen daarvan, voor de bere kening van de opbouwtoelage niet van toepassing zijn. JAARVERGADERING SCHEIDSRECHTERS. De plaatselijke scheidsrechterver. heeft in de afgelopen week haar jaar vergadering gehouden. In 't dagelijkse bestuur vonden enige mutaties plaats. Het ziet er nu als volgt uit: voorzitter J. Helder, secretaris C. G. van den Hoff en penningmeester D. J. Sauer. De jeugd heeft zich dus naar voren ge drongen en o.i. zullen zij het in de toe komst wel redden. OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst van de speldjesverkoop, die gedurende de Militaire Sportweek ten bate van de NIWIN werd gehou den, bedroeg f 413,80. Gevonden: stoffen japon, wollen kindermutsje, witte kip, tas inh. wol len trui, 1 paar oude schoenen en een ceintuur, jonge hond, gouden zegelring, jong hondje, overjas, vulpen (Osmia), tas met inhoud, blauw met wit meis- jesvest, vulpen, jongenskous, dekzeil, zilverbon, gebreide jongenskous, leren damesriem, paar lage kinderschoenen, leren riem. witte hond, actetas met voetbalkleding, zilveren beursje, heren rijwiel, portemonnaie met inhoud, wit bokje en bont geitje, sleutel aan ket tinkje, bovengebit, kinderschoentje PIET KÖHLER KOMT. Op Kermismaandag komt Piet Kohier in zaal Slikker met het stuk „In 't gou den haantje". Zeker zullen allen die Kohier in de Boemelbaron zagen, hem ook weer in dit stuk willen zien, zodat we wel een uitverkochte zaal durven voorspellen. GESLAAGD. Mej. G. Geerligs Gd., slaagde voor het examen Maatschappelijk werk. VISACTEN. Voor het seizoen 1947—'48 zijn 100 vis- en hengelacten uitgereikt. VISSERIJ. URK, 27 Juni 1947. Door 96 vaartui gen werd heden aangevoerd: 9549 pond paling, van 36341 pond per vaartuig, prijs f 1.18f 2.70; 220 pond witvis, 5 11 cent per pond en 4000 pond nest, prijs f 1,37Va per 100 pond. De landeigenaars draaien voor de kosten op Want de wegenbelasting gaat naar de N.S. De vereniging van Noordhollandse Waterschappen hield gister in Krasna- polsky te Amsterdam haar jaarverga dering onder leiding van den heer J. Commandeur, die in zijn openings woord de benoeming van den secreta ris, den heer Boersma, tot Officier in de Orde van Oranje Nassau memo reerde. „Deze onderscheiding", aldus spr., „is loon naar verdienste geweest". Aan het jaarverslag ontlenen we, dat het aantal leden thans 249 bedraagt. Aan het bestuur van de Unie van Wa terschappen werd voorgesteld een actie te voeren voor het weder-invoeren van de rijwielbelasting, welke altijd ruim f 8.000.000 opbracht voor de verbetering van wegen. Met het oog op de in het uitzicht ge stelde weer algemene regeling van de rijksuitkeringen voor de betraire we gen, meende de Unie hieraan geen ge volg te moeten geven. De rekening over 1946 sloot met een voordelig saldo van f 2.531,61. De be groting 1948 werd in ontvangst en uit gaaf geraamd op f 8900. De secretaris van „De Beemster", de heer Blokdijk, achtte meer voorlichting door de vereniging aan de polderbestu ren ten aanzien van moeilijke kwesties als bijvoorbeeld de autonomie van de waterschappen en de salarisregeling zeer gewenst. Over deze salarisregeling ontspon zich een heel debat Men was van me ning, dat de van den minister afgeko men voorschriften onoplosbare puzzles scheppen. Vooral door het vasthouden van den minister aan een maximum salaris valt het moeilijk categorieën ambtenaren een verhoging te geven. De voorzitter zegde toe, dat het be stuur gegevens zal verzamelen om trent de salarissen welke er door de diverse waterschappen betaald worden en daarna zal overwegen of er een advies gegeven kan worden. Besloten werd de contributie der vereniging met ingang van 1 Januari 1948 te bepalen op 2 cent per ha, met een minimum van f 2,50 en een maxi mum van f 150. Tot bestuursleden werden herkozen de heren P. Groot Jz. en mr. M. van Vugt. Het voorstel tot het overdragen aan het bestuur van de bevoegdhed tot het benoemen van een lid en een plaats vervangend lid van het bestuur der Unie werd geaccepteerd. Een noodkreet. Dr. Koot van de Haarlemmermeer wees vervolgens in een klemmend i betoog op de onrustbarende stijging van de onderhoudskosten der we gen. In de Haarlemmermeer brengt alleen de verzorging der wegdek ken een verhoging der omslag van f 3 per ha mee. Spr. wees er op, dat het een grove onbillijkheid is de kosten voor de interlocale wegen, welke thans door de tien tons vrachtwa gens geruïneerd worden, alleen te verhalen op de ingelanden. Spr. drong er bij het bestuur op aan te trachten te bereiken, dat een deel dezer kosfen vergoed worden uit het Wegenfonds en anderzijds te proberen subsidie van de pro vincie te verkrijgen of gelden tegen een zeer laag rentepercentage. De voorzitter was bereid aan deze wensen te voldoen, doch de secretaris deelde mede, dat nu het Verkeersfonds is opgeheven de basis voor een uitkering geheel is vervallen. Spr. was van mening, dat de toe stand er voor het wegenonderhoud droevig uit ziet, daar de wegenbe lasting, die vroeger een bestem mingsbelasting was, nu voor een groot gedeelte ten goede komt aan de spoorwegen! Een landelijke actie achtte spr, weinig kans op succés te zullen heb ben. De waterschappen moeten af wachten wat hun in de hand ge stopt wordt! De dijkgraaf van de Wieringer- waard, de heer Visser, vond 't er gerlijk, dat de wegenbelasting aan de Spoorwegen komen, die als maar stations opheffen en bussen laten rijden, welke onze wegen kapotrij- den! De heer Mul deelde mede, dat in de eerstvolgende zitting van Ged. Staten deze materie in behandeling komt. Besloten werd, dat het bestuur gegevens zal verzamelen over het aantal kilometers interlocale we gen, dat bij de waterschappen in onderhoud is en voorts om in deze zaak diligent te blijven. Op een vraag van het bannebestuur van Oudkarspel hoe de vereniging denkt over de afschaffing der bannen in Geestmerambacht, deelde de voor zitter mede, dat het bestuur zich in dergelijke kwesties laat leiden door het algemeen belang, een richtlijn, wel ke volgens den heer Mul, ook door Ged. Staten aangehouden wordt. Volgde sluiting. Niettegenstaande de vele reclame die voor deze vergadering was gemaakt, kon de heer C. v. d. Linden Zaterdag avond toch maar weinig belangstellen den welkom heten. Hij vond het spijtig dat niet meerderen naar zaal Bossen waren gekomen. Men had da ir mee kunnen werken aan de organisatie van het Koninginnefeest en critiek achteraf achterwege laten. In verband met het Polder-Eeuw feest, dat veertien dagen later zou ko men is er verleden jaar geen Oranje feest en ook geen vergadering daar voor geweest. De bescheiden van den penningmeester, den heer A. Moole- naar, werden door de heren N. Glas bergen en Holtrop gecontroleerd en in orde bevonden. De vereniging beschikt nog over een bedrag van f 221.66, ter wijl de contributie nog geïnd moet worden. De penningmeester werd be dankt voor zijn accuraat beheer en aan de orde werd gesteld het avondfiest. Vuurwerk is niet alleen duur ('t minste f 300) maar er is voor de opstelling veel langhout nodig en dat is niet te krij gen. Het bestuur zal daarin nog wel in beraad houden of men dit jaar een vuurwerk zal ontsteken, maar waar schijnlijk zal er wel niets van komen. Ter vervanging werd een wedstrijd tussen twee brandweerploegen ge noemd. die een voetbal met de brand spuit uit het doel moeten houden. Mis schien wordt dit een attractie van het middagfeest, waar het beter op z'n plaats is en zal er s' avonds, behalve een concert van twee muziekcorpsen, een ringrijderij met fiets of auto wor den gehouden. Bij de bestuursverkiezing werden de heren A. Moolenaar, die aftredend was, en J. Mosch (vacature A. v. d. Vlugt) bii acclamatie her- en gekozen. Een schriftelijke stemming bracht de heren J. Koopman, A. Boer, H. Voort huizen, P. Schouten en A. Bergman in de werkcommissie, die het bestuur bij de organisatie van het feest bij staat. Bij de rondvraag uitte de heer Kloos terman de wens. dat ieder die een bij zondere attractie voor de volksspelen wist, dit aan bestuur of commissie zou opgeven, waarna sluiting volgde. De vorige week maakten wij melding van een fietsendiefstal door een NSB- er in de Wieringermeer. We zijn er in geslaagd om de over deze fiets ge voerde correspondentie ter inzage te krijgen. De eerste brief, gevonden bij het wegnemen van de fiets, luidt als volgt: Beste Heer B., Als U dit briefje vindt ben ik er met Uw fiets van door. Bij deze verklaar ik uitdrukkelijk dat u het apparaat zo spoedig mogelijk terug zult vinden, daar ik het ding slechts van U heb geleend. Daar U mij eens vertelde dat U veel voor Uwe arbei ders hebt gedaan vertrouw ik er op dat U mijn vrijmoedigheid niet al te kwalijk zult nemen. Wanneer dank voldoende is, dank ik U uit de grond van mijn hart voor de gedwongen le ning. Met hartelijke groeten en een welgemeend vaarwel L. W. W Inderdaad kwam de fiets terug ver gezeld van e envolgend schrijven: „Ergens, €4 Juni 1947. M„ U vindt hier deze fiets. Ik doe een beroep op Uw eerlijkheid. Om te ontsnappen uit han den van het D.G.B.R. had ik dit vehikel eventjes nodig. Vóór ik nu per auto verder ga moet ik deze geleende fiets terug bezorgen, om te voorkomen dat men mij ook nog voor een dief aanziet. Persoonlijk kan ik het niet best doen. daartoe ontbreekt mij de tijd. Wilt U het even doen of laten doen? Bijgaand f 1 voor de moeite en één voor de huur van de fiets. Ik dank U hartelijk: L W W ex-NSB-er. Commentaar is hier overbodig! Hoezeer de sport haar deel kan ver vullen temidden van de krachten die ons goede Nieuwediep, na de slagen van de oorlog, weer overeind kunnen zetten: we hebben het Zaterdag en Zondagavond in ruime mate kunnen constateren. Het was alles even zonnig en genoe- gelijk. Dat begon al Zaterdagmiddag in het zwembad op de Marinewerf, waar we het genoegen hadden met enkele spe lers, waaronder captain Johnson, ken- ns te maken. Deze jongen, die eveneens spil is in de eerste klasseclub Hardy uit Bergen Noorwegen, is natuurlijk razend nieuwsgierig naar de kracht van het Hollandse team. Ten dele kan ik hem slechts gerust stellen, wij hebben vanavond geen internationals, maar verscheidene spelers nemen regelmatig deel in Zwaluwenteams. En dat hebben we 's avonds kunnen vaststellen. Voet bal van de bovenste plank zoals wij het hier maar zelden zien. Volkomen be grijpelijk had deze ontmoeting tegen de Noren voor velen meer bekoring dan het spel van onze bondsploeg tegen de Tsjechen op de Olympische dag. In zijn tafelrede in Formosa dankte de Noorse bevelhebber niet alleen de organisato ren van dit alles voor de hartelijke ont vangst, een speciaal bedankje kreeg captain Van der Lely, van de Hollandse plpeg, die zijn jongens zo 'n uitstekend lesje had gegeven. Daar dan, hoewel nog niet de laatste wedstrijd, toch in wezen de slot- phase van de promotie-ontmoetingen van „Helder". Vorig jaar heeft Racing vergeefs aan de poorten van de tweede klasse geklopt: ditmaal zou Helder tegenover de Alkm. Boys trachten dit examen met gunstig gevolg af te leg gen. Met enige duizenden ziin wij deze interessante strijd gaan volgen. Wie ooit in zijn leven een examen heeft moeten afleggen, zal iets begre pen hebben van de hopeloze strijd, die de Helder-jongens in de eerste helft ge voerd hebben, om de zenuwen te over winnen. Nimmer hebben we spelers, waarvan uit ervaring bekend is, dat zij van behoorlijk formaat zijn, zo ontzet tend zien falen. Onmiddellijk zou ik hier gaarne aan toevoegen, dat de Alkmaarse Boys bewezen heb ben nog steeds tweede klasser te zijn. Enkele weken terug heeft Helder in Alkmaar een prachtige overwin ning behaald. Thans komen wij en zeer velen met ons tot de ervaring, dat de Alkmaarders gekomen zijn, om op een faire manier met „Helder" af te rekenen. Na het uitvallen van de beide technici Kiesewetter en Gast, hielden Kramer en Appel deze overwinning wel zo solide vast, dat ook de beroem de „last minuts" geen enkele hoop meer konden geven. Hoewel ongetwij feld zeer te betreuren voor het streven in onze stad, is deze overwinning be haald door de sterkste ploeg. Toean Tik-Tik. Een nieuwe aanval op de ahti-in- flatiecampagne van de Franse rege ring kwam van de zijde van verte die eisten, dat de graanprijs voor de genwoordigers van de Franse boeren, nieuwe oogst bijna het dubbele van die van het vorige jaar zou bedragen Droogte werkte nadelig De Directie van de Landbouw van 't Ministerie van Landbouw, Visserijen Voedselvoorziening schrijft ons t.a.v. de stand der groenten en fruitteeltgewas sen op 20 Juni 1947 o.m. het volgende: De vrij langdurige droogte heeft de ontwikkeling van verschillende gewas sen ongunstig beïnvloed. Bloemkool, rluitkool, erwten, peulen, princesse-bo- nen, snij- en tuinbonen hebben in meer- of mindere mate door het droge weer geleden, terwijl zich in de koolteelt te vens een aantasting .door de koolmade deed gelden. De ontwikkeling van ver schillende andere groenten als andijvie, sla, pronkbonen, peen en glasproducten els komkommers, meloenen, tomaten, heeft echter een gunstig verloop. Ook met betrekking tot de vroege aardappe len luiden de vooruitzichten gunstig. Aardbeien blijven teleurstellen. De fruitteeltgewassen ontwikkelen zich normaal maar de aanvankelijk zeer goede vooruitzichten, welke waren ge baseerd op de rijke bloei .zullen, mede ten gevolge van de droogte, niet geheel en al in vervulling gaan. Ten aanzien van enkele fruitsoorten als appelen en peren, die een sterke vroegtijdige val vertoonden, alsmede van pruimen zijn de verwachtingen sinds de vorige be richtgeving minder hoog gesteld, voor- sl wat betreft de pruimen. Niettemin zal de oogst van appelen en peren dit jaar hoger uitvallen dan in het vorig jaar. Kersen dragen goed; het zoge naamde kleine fruit zoals bessen en frambozen is normaal bezet, terwijl de ontwikkeling van de druiven alleszins bevredigend verloopt. Herdenkingsplechtigheid in Mauthausen. Dezer dagen werden de gronden van het voormalige concentratiekamp Mauthausen aan de Oostenrijkse re gering overgedragen. Tezelfder tijd vond de onthulling plaats van een gedenkteken ter nagedachtenis aan de ruim 122000 mensen, welke hier doodgemarteld werden. Tijdens de herdenkingsrede door dr. Figl, de Oosten rijkse Bondskanselier.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2