Stad en Omqevütg- Klarhten over de gemeente-reiniging. •s Bouw van 48 woningen in „Oud Den Helder" Bouw van 36 wonmgen in de Vo<'elwük Het gemeentelijk zwembad. B. en W. antwoorden EVC. Burgerlijke Stand De kermis blijft. Om het schaakkampioenschap Helderse Bruinvissen Texel, De Texelse markt. Den Burg. Kermis 1947 Den Oever. Anna-Paulowna Rijtoer Ouden van Dagen BKC zegeviert wederom. Kind verbrand Urk. Weekoverzicht visserij_ Marktberichten TUINBOUW Afbraakprijzen op Westlandse veiling Ook het publiek moet meewerken De laatste tijd kan men in de stad een legio aantal klachten vernemen over de stadsreiniging, die in vele opzichten te wensen overlaat. Ook de rapporteurs voor het onderzoek der gemeentebegroting hebben zich met deze kwestie bezig gehouden, en zij hebben aan B. en W. een aan tal vragen gesteld, waarop o.m. als volgt werd geantwoord: In het algemeen moeten de gemaakte opmerkingen als juist worden beoor deeld. Men mag echter niet vergeten, dat door de Reiniging veel extra werk moest worden verricht bij het wegrui men van vuilverzamelingen die groten deels afkomstig waren uit de bezet tingstijd. Ook thans moet nog worden geconstateerd, dat veelvuldig door het publiek op de openbare weg vuil wordt gedeponeerd. Daarin komt langzamer hand verbetering. Verwacht mag wor den, dat de Reiniging er binnenkort in zal slagen het vooroorlogse peil weder om te bereiken voor wat betreft de zui verheid van straten en wegen. VUIL IN DE GRACHTEN Mede als gevolg van de omstandig heid, dat gedurende de afgelopen vorst periode door de burgerij veelvuldig af val op het ijs werd gedeponeerd, werd de laatste tijd een meer dan normale hoeveelheid vuil in de stadsgrachten aangetroffen. Regelmatig vindt echter vuilvisserij plaats en er wordt naar ge streefd de kanalen zo schoon mogelijk te houden. HET SNEEUWRUIMEN. Zelfs met het beste materiaal zou het in de afgelopen winter niet mogelijk zijn geweest alle straten in de stad en de buitenwegen voldoende sneeuwvrij te houden. Men dient zich bij het sneeuwruimen onder alle omstandighe den te beperken tot de verkeerswegen. Door de hevige sneeuwval kwamen in de afgelopen winter slechts de voor naamste straten in de stad en de voor naamste wegen buiten de Linie aan de Het lag in het voornemen van het ge meentebestuur om in 1947 met de bouw van een deel der voor dit jaar toegewe zen woningen aan te vangen op gron den, gelegen in het wederopbouwplan „Oud Den Helder". Aan onderscheidene architecten is, in verband hiermede, op dracht gegeven tot het vervaardigen van schetsplannen voor de bouw van arbeiderswoningen op de gronden, ge legen ten Westen van de Koningsweg en ten Zuiden van-de Fortweg. Aan de Directeur van Openbare Werken was reeds eerd°r een dergelijke opdracht verstrekt. Het door hem ontworpen plan, omvattende het bouwen van 48 woningen, 4 garages en 2 bedrijfsruim ten, werd inmiddels goedgekeurd. De aanbesteding zal worden gehou den op Woensdag 9 Juli a.s. Het bouwvoorschot wordt op circa 625.000 begroot. Hierbij wordt opgemerkt, dat de wo ningen ziin geprojecteerd op terreinen van particulieren, welke gedeeltelijk worden aangekocht en deels door het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw, ten behoeve van de wederopbouw, zuilen worden ont eigend. Het ligt In de bedoeling om te zijner tijd voor dw*' —lieren de gelegenheid te openen een of meer van deze wonin gen over te nemen ter voldoening aan de op hen rustende herbouwplicht. De niet aldus door particulieren overgeno men woningen kunnen aan Woning stichting in eigendom of in exploitatie worden overgedragen Het stichtingsbe stuur heeft bereids zijn medewerking toegezegd. De grond kan alsdan in erf pacht uitgegeven of verkocht worden. De plannen zijn gereed voor de bouw van 36 woningen met bijbehorende schuurtjes en 6 garages op een terrein, gelegen aan de Burgemeester Hou- wingsingel, de Sternstraat en de Koe koekstraat. De woningen zijn in vier bouwblokken ontworpen. Zij dragen in meerdere of mindere mate het karak ter van middenstandswoningen. Het bouwterrein is eigendom van de ge meente. Deze grond is bouwrijp. Het ligt in het voornemen te zijner tijd "oor particulieren de gelegenheid te openen van deze woningen een of meer over te nemen, ter voldoening aan de op hen rustende herbouwplicht. De niet aldus door particulieren overgenomen wonin gen zullen aan „Woningstichting" in eigendom of in exploitatie kunnen wor den overgdragen. Het Stichtingsbestuur heeft zijn medewerking bereids toege zeg De grond, welke Ingedeeld is in de bissenklasse en de 3e klasse, kan dan in erfpacht uitgegeven of verkocht worden. De totale bouwkosten voor de ze woningen worden geraamd op 531.000. „HOLLANDS NOORDPUNT*. De postduivenver. „Hollands Noord punt" heeft haar achtste wedvlucht ge houden, ditmaal vanaf Orleans, een af stand van plm. 600 km. De duiven wer den om acht uur met N W. wind in vrij heid gesteld. Het trage verloop van de vlucht bewees, dat de duiven het niet gemakkelijk hadden gehad. De eerste duif werd geconstateerd om 6 uur 6 mi nuten. De prijswinnaars waren: J. Rie- mers 1, 4, 5, 6, 7; B. Kersbergen 2; C. Martijn 3. Zaterdag a.s. worden tussen 6 en 7 uur jonge duiven ingekorfd. beurt. Overwogen wordt om te komen tot het aanschaffen van zwaarder en moderner materiaal, desnoods in sa menwerking met de besturen van nabu rige gemeenten en polders. In het bij zonder zal daarbij aandacht worden ge schonken aan het sneeuwvrij houden van de buitenwegen. Opgemerkt wordt, dat het sneeuwrui men der polderwegen de taak is van de polderbesturen, welke besturen belast zijn met het onderhoud dier wegen. Tot grote droefenis van velen blijven de poorten van het gemeentelijk zwem bad aan de Dijkstraat, dat verleden jaar zulke goede diensten aan de bur gerij heeft bewezen, nog steeds geslo ten. Men zal zich herinneren, dat toen de waterverversing werd geregeld met behulp van een motorpomp van de brandweer, maar dat later door de raad werd besloten nieuwe speciaal voor het doel bestemde motorpom- pen te laten aanbrengen. Het is niet mogelijk gebleken, om de zweminrichting zo vroegtijdig bedrijfs klaar te maken, dat de openstelling reeds dit jaar kan plaats vinden. Naar een tijdige openstelling zal het volgend jaar worden gestreefd. De mogelijkheid hiertoe zal mede afhangen van het tijd stip waarop de reeds bestelde motoren zullen worden geleverd. In de raadsvergadering van 20 Mei 1917 werd voor het uitbrengen van een advies in handen van B. en W. gesteld het adres van 't bestuur van de afdeling Den Hel der van de Eenheids-Vakcentrale, Inzake het gratis verstrekken van scheppen aan arbeiders, die werkzaam zijn voor de DUW en het ontslag van acht van deze arbeiders. Naar aanleiding daarvan delen B. en W thans o.m. mede, dat bij de ruilver kaveling te Wierlngen werd te werk gesteld een groep mlnder-valide arbei ders, die aanvankelijk in dienst van de Grond-Mij." werkzaam waren bij het sorteren van vuilnis op het beltterrein in deze gemeente. Dit werk, dat onder auspiciën van de DUW, op de arbeids voorwaarden, vervat in de z.g. DUW II- regeling, wordt uitgevoerd, moest worden stop gezet, omdat het uitgetrokken be drag voor het dienstjaar 1946 was ver werkt. Ten einde bij het stopzetten van dit werk ontslag van de arbeiders te voor komen, zijn deze door de „Grond-Mij overgeplaatst naar het werk aan de ruil verkaveling te Wierlngen, eveneens op de arbeidsvoorwaarden, vervat in de z.g DUW Il-regellng. Dergelijk werk moet voor het meren deel dezer arbeiders te zwaar worden geacht. Hierdoor is het o.l te verklaren, dat de financiële uitkomsten voor de arbeiders daar minder gunstig waren dan bij het -werk op het beltterrein De toe stand van het gereedschap speelde hier bij een minder belangrijke rol. Intussen hebben alle arbeiders van de groep, met uitzondering van hen die ont slagen werden, zij het slechts tijdelijk, arbeid gevonden in het particuliere be drijf. indien bij hernieuwde tewerkstelling te Wierlngen mocht blijken, dat het gemis aan behoorlijk gereedschap inderdaad voor hen een belemmering vormt tot het verkrijgen van een redelijke arbeidspres tatie, zou kunnen worden overwogen, aan de daarvoor in aanmerking komende ar beiders vanwege het Gemeentelijk Bu reau voor Maatschappelijk Hulpbetoon een nieuwe schop te doen verstrekken. Ten aanzien van het ontslag der ar beiders wordt nog medegedeeld, dat dit is gegeven wegens onvoldoende arbeids prestatie. In overleg met het Gewestelijk Arbeidsbureau zijn vergeefs popingen ge daan om deze mlnder-valide arbeiders elders geplaatst te krijgen. Bevallen: C. Schra—Brouwer, d. A. M. v. d. Markvan Beusekom, d. M. KraakPost, d. L. A. Dort- mundtde Werker, z. G. Oosting van Dalen, d. E. Kalf—Schorsij, d. N. v. Groesenv. Trierum, d. C. P. van den BraakTooneman, d. T. TrompVink, d. H. M. Strang Kinnegim, z. J. C. M. Weberde Mari, z. M. van PuttenKwast, z. M. WempeHollaar, z. Z. Neefkes Ragus, d. W. G. Bot—Kruk, d. M Koopmanvan Dijk, z. G. Trijs burgde Vries, z. N. Buterde Haan, z. W. Schenkv. Eis, d. M. A. OrijBroers, z. H. T. Dolle Kruiper, d. Ondertrouwd: N. Sikking en C. D. Dito. D. A. Wijnsma en J. S. v. d. Sluis. H. Revier en C. Postma. K. de Groot en E. Stins. P. v. d. Han gen en S. C. W. Schansman. Getrouwd: M. M. J. Hoogenbosch en W. A. T. Piscaer. M. L. Heyligen- berg en J. M. van Dok. G. P. v. d. Mark en M. Goes. D. A. Bakkenes en E. Bouwens. K. Bras en H. Geus. W. A. Rijk en J. v. Koyck. J. de Vries en P. v. Loosen. C. Wit en N. Bakker. J. F. Bosmann en L. J. Licher. Overleden: J. Glotze, m., 81 jaar. De rapporteurs voor het onder zoek der gemeentebegroting heb ben aan B. en W. de vraag gesteld, of het in deze „vernieuwde" tijd niet meer dan wenselijk is om tot afschaffing van de kermis over te gaan, zulks o.a. omdat: le. dit soort vermakelijkheden volkomen uit de tijd is; 2e. de kermis toch zeker in deze tijd tot meer dan ergerlijke geldverspilling aanlei ding geeft; 3e. de overheid o.a. tot taak heeft zoveel mogelijk de ingetogenheid van levenswandel der burgerij te bevorderen. Voorts werd gevraagd: „Is Uw college niet van mening, dat de kermis in ieder geval op Zondag gesloten behoort te zijn, en zo neen, dan niet eerder behoort aan te vangen dan na afloop van alle godsdienstoefeningen? B. en W. hebben daarop geant woord, dat naar hun oordeel geen aanleiding bestaat om thans met een bestaande traditie te breken en tot afschaffing van de „feestweek" te besluiten. Alhoewel niet van mening zijnde, dat de feestweek in ieder geval op Zondag moet wor den gesloten, wordt wel even als vorige jaren gestreefd naar vermijding van overlast aan kerk diensten. Uitslagen vierde ronde. Hoofdklasse: A. H. VerschuurL. Bund 01; K. GeusJ. Marsman 1—0, J. v. d. Kuyl—J. Groenevelt '/s, H. A. HerderscheeJ. Wijker 01. Stand: 1, 2 en 3 K. Geus, J. Groene velt en J. Marsman, 2 pt en 1 hang- partij; 4 J. Wijker ll/« pt en 2 hang- partijen; 5 L. Bund l'/i pt en 1 hang- partij, 6 J. v. d. Kuyl 1 punt; 7. H. A. Herderschee '/i punt en 1 hangpartij; 8 A. H. Verschuur 0 punten en 1 hang partij. le klasse: P. N. KelderS. v. Amers foort 01, Th. AdriaanseJ. Geurts 0—1, P. W. v. Dijk—R. Dirks 0—1, D. DokterG. v. Zoonen 01. Stand: 1. R. Dirks 3 punten en hang partij; 2. P. N. Kelder 2'/» punt; 3. G. v. Zoonen 2 punten en hangpartij; 4. Van Amesfoort 2 punten en hangpartij; 5. J Geurts 1'/» punt; 6. D. Dokter Vit punt; 7. P. W. van Dijk 1 punt en hang partij; 8. Th. Adriaanse punt. 2e klasse: N. SlemmerJ. v. Ames foort 10, De LangeK. Geestmnn 01, W. GeusJ. Steindel 10; Brand- hofLooy uitgesteld. Stand: 1. J. v. Amesfoort 2 punten; 2. K. Geestman 2 punten; 3. W. Geus 2 punten; 4. D. de Lange 2 punten; 5. J. Looy 1 punt; 6. N. Slemmer 1 punt; 7. G. Brandhof 0 punten; 8. J. Steindel 0 punten. 3e klasse. Siebrandsv. d. Veen 10, KubbeJ. Schippers V»—1/», Paans— de Vries 01, J. Molenaar is hier afge vallen. Stand: 1. R. Ruiten 3 punten: 2, A. Siebrands 3 punten; 3. P. de Vries 2 punten; 4. J. Schippers l'/i punt; 5. J. Kubbe punt; 6. D. v. d. Veen en 7. J. Paans 0 punten Hier volgt nog een goede partij uit een der vorige ronden. Slavisch Dame gambiet. Wit: J. Groenevelt. Zwart: L. Bund. 1. d4, d5. 2. Pf3, Pf6. 3. *3, e6. 4. c4, c6. 5. Ld3, Pbd7. 6. Pc3, Lb4. Deze zet is afkomstig van den Fransman Romi en werd hier te lande verschillende malen met succes toegepast door Van Scheltinga. 7. 00. (Dr. Euwe acht hier 7. Pe5 het beste. In een partij Bergsmav. Schel tinga. R'dam 1946 volgde: 7. a3, La5. 8 0—0, 0—0. 9. b4, Lc7. 10. Lb2, dc4:. 11. Lc4:, c5. 12. Dc2, Dc7 en Zwart staat uitstekend.) 7. dc4: 8. Lc4:, c5. 9. dc5:, Lc5. (In aanmerking kwam Pc5:, want na dameruil dreigt Zwart Lc3:, gevolgd door Pce4. terwijl 10. a3 met Lc3:, bc3:, Ddl:, Tdl:, Ld7 wordt beantwoord). 10. e4! (Hier mede verkrijgt Wit een sterk initia tief). 10Dc7. 11. De2, a8. 12. e5. Pg4. 13. Lf4. (Niet Tel wegens Lf2:t. 13b5. 14. Ld3, Lb7. (Na b.v. f6. ef6:, Df4:, wint De6:t, Kf8, Pd5, Db8. Dg4:). 15. Tacl, Tac8. 16. h3! Lf3: (Ook na Ph6, b4, Le7 Pb5: staat Zwart allesbehalve mooi) 17. gf3:. PeR*. 18. Pe4! (Zwart kan nu stukverlies niet meer ontgaan). 18. Db6. 19. b4, Pd3:. 20. Dd3:, Lf2:. n Het u't. De rest is niet moeiliik meer: 21. Pd6t, Ke7. 26. Tc7t, Kf8. 27. Tf7:t. Zwart geeft op. PLAATSELIJKE PRIJZEN- COMMISSIE. De plaatselijke prijzencommissie houdt niet elke Dinsdag- maar elke Woensdag avond zitting in het gemeentehuis van 78 uur. Zondag zijn we met de Helderse Bruinvissen naar N. Niedorp geweest voor de eerste kringwedstrijden van deze zomer. Hier volgen de uitslagen: 1. 50 m borstcrawl jongens adsp.: 1 S Houtkoper 39 sec. (Wiel); 2 B. Hove 40 sec. (Wiel). 2. 50 m schoolslag meisjes: 1 K. Wolthuis 46 sec. (ZON); 2 A. Klaver 46,4 sec. (ZON); 3 D. Uipkes 48,8 sec. (Br.) 3. 50 m rugslag dames: 1 T. de Klerk 48,5 sec. (WW). 4. 25 m rugslag jongens adsp.: 1 P. Boonacker 22,8 sec. (Wiel.) 5. 100 m schoolslag heren X en IJ: I. G. v. h. Kaar 129.4 sec. (Wirg X); 1 J Koning 133,4 sec (Wiel IJ); 2 K. Groes 133,6 sec. (Wirg. IJ). 6. Was een pauze waarin door den heer de Ridder namens de Kring een polobal aan den voorzitter van de Bruinvissen werd aangeboden. Hij sprak de wens uit dat deze bal nog vele malen de doellijn van de tegenpartij mag passeren. Dit was de eerste bal die de bond beschikbaar stelde voor de kring. 7. 25 m rurslag meisjesadsp.: 1. Wardenaar 24,3 sec. (WW); 2 K. T. Wolthuis 24,7 sec. (ZON) 8. 50 m rugslag heren: 1 D. Lepel 41,3 sec. (Br.) Na loting met J. de Ro- chemont die ook 41.3 sec. had. 9. 100 m dames schoolslag: 1. S. Re- zelman 150 sec. (Rijd). 10. 100 m borstcrawl heren X en IJ: 1 J. Boonacker 111 sec. (Wiel X); 1 H. Wildenberg 122 sec. (Br. IJ) II. 4 x 25 m gemengde estafette adsp.: 1 de Wiel 126,4 sec 12. 4 x 50 m gemengde estafette: 1 Bruinvissen C, 126,4 sec. 13. Tocht over „de Rijd", plm. 450 m dames en heren. Heren: 1 J. Boonacker Wiel) 6.49 sec.; 2. Rezelman (Rijd) 6.57 sec; 3 H. Wildenberg (Br.) 6.57,2 sec. Dames: 1 T. de Klerk (WW) 8.14 2/5 sec.; 2 S. Rezelman (Rijd) 8.22.9 sec. 14. Tocht over de Rijd adsp. pl.m. 120 m. Jongens: 1 Houtkoper 2.52 sec. (Wiel); 2, P. Boonacker 3.21 sec. (Wiel) Meisjes: 1 S. Klaver 2.42 sec. ZON; 2 K. Wolthuis 2.49,5 sec (KON), Tot slot werd de nieuwe bal nog in gewijd in een demonstratie-partijtje waterpolo door de Bruinvissen en de rest van de kring. De uitslag was 44. Binnen zeer korte tijd hopen de Bruinvissen de sportliefhebbers weer eens een aardige polowedstrijd te laten zien. De traditionele jaarlijkse schietwedstrijden te Bisley in Engeland zijn weer begonnen. Voor het eerst neemt een lid van het vrouwelijk militaire corps aan deze wedstrijden, die zeer zwaar zijn en onder de regels van de mili taire dienst staan, deel. Wren T. E. Brown aan schot. „DE VLIJT" PER 1 JULI OPGEHEVEN. Met ingang van 1 Juli werd het be- waringskamp „De Vlijt" opgeheven en overgenomen door het bewarings- en verijlijfkamp „Fort Erfprins" te Den Helder. De laatste tijd was het aantal poli tieke delinquenten aanzienlijk vermin derd. Thans kunnen vele bewakers in Den Helder te werk gesteld worden, terwij) de afwikkeling van kamp „De Vlijt" ook in Den Helder zal geschieden. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling om kamp „De Vlijt" deze zomer te gebruiken voor de huisves ting van de jeugd, die behulpzaam zal zijn bij het inhalen van de oogst. De lammerenprijs bleef ongeveer ge lijk aan vorige week. De handel ver liep vrij vlug. Doordat de Groeneplaats vol gebouwd is met kermisvermake lijkheden werd markt gehouden in de Nieuwstraat. De markt viel een bijna ongekende belangstelling ten deel, voornamelijk ten gevolge van het groot aantal vreemdelingen dat hier vertoeft. De aanvoer bestond uit: 980 lamme ren f 20—f 26; 2 koeien f 450—f 500; 18 Biggen f 35f 62. Voor de levering: 6 koeien en 12 nuchtere kalveren. Maandagmorgen 12 uur hadden ve len zich voor het gemeentehuis te Den Burg verzameld om getuige te zijn van het inluiden van de kermis 1947. Precies 12 uur werd traditie-getrouw de kermisbel door de gemeentebode ge luid en al spoedig was er een gezelli ge drukte op de Groene plaats, waar cakewalk, zweefmolen en draaimolen elkaar afwisselen. Gezien de vele attracties, waarmee men zich kan vermaken, zat Maandag middag de stemming er al in, en voor al de jeugd genoot merkbaar. Maandagavond bracht Herman Rin- ket's Variété onze bekende Lou Bandy in een nieuw repertoire. Donderdagavond brengt Johan Kaart met zijn Komedianten een geheel nieuw stuk ten tonele in De Oranje boom" getiteld „Moderne Tijden". Ook op de andere dagen is er volop gelegenheid tot vermaak. Zijn het in Casino de Musical Ramblers o.l.v. Jaap Kwak, zo zal in „De Oranjeboom" het orkest van Harry Lobrink een gezel lig kermisbal verzorgen. NOODLOTTIG ONGEVAL. Maandagavond is het enige dochter tje van de fam. Buys, wonende aan het Schildereinde te Den Burg, door onvoorzichtigheid een ernstig ongeluk overkomen. Toen zij te dicht bij de zweefmolen op het kermisterrein kwam, werd door één der bankjes aan het hoofd geraakt In zorgwekkende toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis in Den Helder overgebracht. Een treurige bijkomstigheid is, dat de ouders met vacantie Texel hadden verlaten. TUBNDEMONSTRATTES Ter gelegenheid van haar tienja rig bestaan organiseerde de Gymnas tiekvereniging DOS te Den Oever grote turn-demonstraties, die Zondag op het „Wiron"-terrein werden ge houden. Door een dames- en heren keurkorps vsrn de turnkring Hollands Noorderkwartier werd hieraan mede werking verleend. Nadat eerst de jongere leden van DOS aan de brug en op het paard hun best hadden gedaan, was de beurt aan de dames-leden. De rhyt- mische gymnastiek van de kleintjes en de knotsoefeningen vielen zeer in de smaak. Daarna liet het dames-keurkorps het publiek genieten van vrije oefe ningen aan de brug. In het bijzonder de prestaties van mevr. Cornelisse- de Wit van „Wieringen" en de prach tige oefeningen van mej. I. Spigt uit Anna Paulowna waren de oorzaak van vele hartelijke applausjes. Nadat ook de heren van het keur korps hun kunnen hadden vertoond, werd het programma besloten met oefeningen van de dames aan de rin gen en rekoefeningen van de heren. Ook bij dit gedeelte van 't program ma viel er van veel fraais te genie ten. AUTO-ONGELUK Zaterdagmiddag, omstreeks drie uur, sloeg op de afsluitdijk bij Den Oever een vrachtwagen door onbe kende oorzaak over de kop. De drie inzittenden, allen afkomstig uit Am sterdam, kwamen, behoudens enige bullen en schrammen, met de schrik vrij. De wagen werd ernstig bescha digd en en is door een passerende vrachtauto weggesleept. VISSERIJ In de periode van 23 tot en met 28 Juni werden op de Oeverse afslag de volgende hoeveelheden vis aange voerd Aal 10861 kg., snoekbaars 355 kg., witvis 342 kg., schar 586 kg., tong 3668 kg., tarbot 1577 kg., schol 14293 kg., wijting 1394 kg., pietermannen 51 kg„ kabeljauw 133 kg., hosma- kreel 310 kg., garnalen 832 kg., puf 13530 kg., bot 4729 kg. „APOLLO" OP HET CONCOURS TE BERGEN Op het muziekconcours te Bergen in N.H. legde de harmonie „Apollo" te Den Oever, Directeur de heer J. J. van Glabbeek, beslag op de zilve ren „Prins Bernhard" plaquette. De ze plaquette werd in de ere-afdeeling als twede prijs beschikbaar gesteld. „Apollo" bezette de twede plaats met 169 punten, achter „Crescendo" uit Zaandam' die 172 punten kreeg. In 43 auto's en 5 autobussen maak ten 243 ouden van dagen hun jaarlijk se rijtoer, die, dank zij het heerlijke weer en de medewerking van velen, prachtig slaagde. De tocht ging van hier naar Velser- end, waar brood en koffie werd aan geboden. Een mooie rit door de duin streek bracht het grote gezelschap in „Duinvermaak" in Bergen. Het daar genoten bord soep en de broodjes had den zo'n opwekkende invloed, dat zelfs 78-jarigen even met de benen van de vloer moesten! De stemming was uit stekend en bleef dat tot het eind in Veerburg, waar men ongeveer negen uur arriveerde. „Concordia" had de feestgangers aan De Kooy opgewacht en reed, al spelende, voor de stoet uit. In Veerburg werd voor de laatste maal getracteerd en speelde „Concor dia" vrolijke muziek. De heer Harder voorzitter van de commissie „Rijtoer ouden van dagen", die gevormd werd uit de besturen van de afdelingen A.- Paulowna en Breezand van de Bond v. Staatspensionering, sprak de oudjes en de vele belangstellenden, die de terugkomst bijwoonden, toe. Hij noem de dit feest ook een schoolfeest, n.L van hen, die de school des levens doorlopen hadden en dankte allen, die aan het slagen h^t hunne bijdroegen. Dat waren: de gehele burgj»-ij, die geldelijk steunde, de chauffeurs-auto bezitters. waarop altijd gerekend kan worden (spr. noemde nog in het bij zonder de heer Visser, wiens hulp ter elfder ure ingeroepen moest worden en terstond zei: „ik rij"), de bakkers en kruideniers; slager Rezelman en echtgenote; de harmonie, zaalhouder Jonker en de mede-commissieleden, van de spreker en de heer Schilder man. die buitengewone diensten ver leende. toen het misliep met een toe gezegde autobus. Burgejneester Miinlieff kon niet aan wezig zijn en ook van oud-burge meester Lovink was een schrijven ontvaneen. waarin deze berichtte, tot zijn spijt de tocht niet mee te kunnen maken en naast de groeten van hem en mevrouw Lovink. de beste wensen uitsnrak voor het slagen van de dag. Waar zo aller hart klopt voor onze ouden van dagen, kan het niet uitblij ven. of hier komt ook nog eens een rusthuis voor hen. meende spr. De heer J. Dekker, loco-burgemees ter, door de voorzitter reeds in het bij zonder verwelkomd, sprak als verte genwoordiger van het gemeentebestuur en zei. dab al had dit lichaam geen rechtstreekse bemoeienissen met dit feest, z'n belangstelling er toch wel naar uitging. Spr. merkte o.m. op. dat het organiseren van deze dag alleen mogeüik was door de samenwerking van sl'e ingezetenen en hij eindigde met de wens. dat allen, die deze keer mee geweest waren, ook het volgende jaar weer aan de rijtoer zouden kun nen deelnemen. Ahrends was Zondag de gast van B.K.C. en hoewel zij veel beter partij gegeven heeft, dan op 1 Juni te Am sterdam, heeft echter ook thans do beste spelende ploeg gewonnen en is derhalve B.K.C. met een 3—0-over- winning uit het strijdperk getreden. Om kwart over zeven laat de uitste kende scheidsrechter Prins aantreden, en B.K.C. wint de toss. Vervolgens zien wij een verbazend snel op en neer gaand spel, van beide zijden uitstekende prestaties, doch als na een kwartier spelen een B.K.C- overwicht enigszins te merken is, valt het ons op, dat het eerste gevaarlijke moment van Ahrends afkomstig is. Eenmaal schiet n.1. de linksbuiten van A. keihard tegen de bovenlat, de bal springt terug in het veld en wordt weer opnieuw ingeschoten, thans ech ter in de veilige handen van De Schip per. Het doel van Ahrends heeft ech ter iets meer te verduren en het is tenslotte Buning, die met een hard schot, de keeper van Ahrends weet te passeren. Er is thans een half uur ge speeld, en het spel blijft zich snel ver plaatsen. B.K.C. blijkt echter betere schutters te bezitten. Het is vooral de A.-keeper, die zijn club voor een gro tere nederlaag weet te behoeden. Na de hervatting wordt wederom van beide zijden energiek aangepakt B.K.C.'s aanvallen blijven echter doel treffender en leveren meer gevaar op, dan die van Ahrends. Dat blijkt ook, als na een kwartier spelen Ligtendag er in slaagt om met een schot van pl.m. 25 Meter afstand, de A.-doelman te verschalken en de voorsprong veili ger te stellen. Ahrends werkt nu met man en macht om de achterstand in te halen allen trekken ten aanval, maar de schutters bij de Amsterdammers z>» ver te zoeken. Derhalve zijn de veel vuldig voorkomende doorbraken van B.K.C. veel gevaarlijker en slaagt Tiel er een kwartier voor het einde in, ten derde male de A.-keeper te passeren In het resterende kwartier raakt Ahrends meer en meer naar de achter grond, hun weinige aanvallen lopen dood op de backs van B.K.C. Het vierde speelde tegen Flevo en won deze wedstrijd met 31. Het tweejarig kind van W. de Boer te Urk had het ongeluk een ketel ko kend water over zich heen te halen. Bovendien vloog de petroleum ook in brand van het kooktoestel, waardoor de kleren van de ongelukkige kleine vlam vatten. In ernstige toestand werd het kind naar het ziekenhuis te Enk huizen vervoerd waar het inmiddels is overleden. In de week 2328 Juni liep de paling gevangen in het IJsselmeer in prijs te rug. J.l. Zaterdag werd de kuilpaling al verkocht voor f 1.10 per pond. Toch bleven de vangsten de vorige week matig. De zeilvaartuigen brachten per etmaal vangsten aan de markt van 70 90 pond. Verdiensten 200350 pond per zeilvaartuig. Motorvaartuigen had den per etmaal vangsten tot 225 pond. Gemiddelde prijs f 1,20 per pond. Ver diensten f 1100—f 1600 per vaartuig. De lijn of beu«vissers hadden geringe vangsten. Het komt omtrent deze tijd van het jaar meermalen voor dat de paling-niet bijten wil, gezien er dan voldoende voedsel in het IJsselmeer tc vinden is. Vangsten 20—33 pond per beuger. Door de lage vangsten bleef de paling hoog in prijs. Gemiddelde prijs f 2,30f 2,40 per pond. Besommin gen van deze catagorie vissers waren van f 200f 500 per vaartuig. Onze Noordzeevissers welke hier markten besomden f 650—f 1100 per Noordzeevisser. Gezien de geweldige warmte bleven de prijzen van de plat vis zoals schol enz. niet laag te noe men. Op het IJsselmeer bleef de aan voer van witvis gering. De vorige week werd aangevoerd: 49765 pond paling, 919 pond baars en voorn. 17 pond snoekbaars. 1449 pond tong, 7317 pond schol, 102 pond kabeljauw. 786 pond tarbot, 203 pond schar, 427 pond wij ting, 371 pond ponen. Aan de afslag werd voor f 80.000 verhandeld. Purmerend, 1 Juli 1947. Aangevoerd werden voor de levering 376 runderen, w.o, 140 vette koeien, 3 stieren, 9 pinken; 392 nuchtere kalve ren, 4 schapen en 39 vette varkens; 86 melk- en kafkoeien 375—650, stug; 33 gelde koeien 325—450, kalm; 6 pinken 190275, stil; n. kalveren fokkers 38 80, goed; 144 schapen 7098, stug; 510 lammeren 20—35, stug; 114 bokken en geiten 10—90, vlug; 358 biggen 25—50, stug; 59 paarden 400—900, stug; 1500 oud kippen en hanen, rode en witte 2.60— 2.60 per kg; blauwe 3.25—3.75 per kg; 12000 jonge hanen 2—4.25 per kg; 700 jonge hennen 49 p. st.; 150 eenden 2— 4 p. st.; 200 konijnen 112 p. st.; 250 ganzen 5—7 p. stuk. De besturen der beide te Loosdui nen gevestigde groentenveilingen heb ben een telegram gezonden aan mi nister Mansholt, minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, waarin zij de aandacht vestigen op 't feit, dat Vrijdag J.l. de prijzen van beslist eerste kwaliteit groenten zijn gedaald tot onderstaande afbraakprij zen; Peen per bos 6 cent; Bloemkool lste soort 7 cent per stuk; Bloemkool 2e soort 4 cent per stuk; Bloemkool 3e soort 2 cent per stuk: Andijvie lste soort 2 cent per kilo; Sla lste soort 1 centper krop; Komkommer 3e soort 6 cent per stuk van een pond.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2