Gemeenteraad keurt begroting 1947 goed Te kort van ruim een millioen\ Trainer Lawrence naar E. D. 0. „Onze Marine" Waterkampen Waterstanden van Het Marsdiep De heren Bot en Brons verlaten de raad Gedeputeerde Staten vernietigen raadsbesluit Critiek op onderhandse aanbestedingen Er komen 84 huizen bij Waarom alle Wethouders zetels door de P.v.d.A. bezet? Kermis als bron van losbandigheid. Blijkens de agenda van de jongste raadszitting, waarop o.m. de behande ling van de begroting 1947 was geplaatst, werd rekening gehouden met de mogelijkheid dat er wel eens een avondje bjj kon komen. Het is bij één avond gebleven. In een vergadering, die vijf uren heeft geduurd, heeft de raad spijkers met koppen geslagen, daartoe af en toe aangemoedigd door de voorzitter. Er is veel gesproken, over velerlei onderwerpen, en er werden over het algemeen belangrijke dingen gezegd, die men in een verslag niet zo maar stilzwijgend mag voorbijgaan. Wij zullen in het navolgende trachten een zo volledig mogelijk overzicht te geven van hetgeen Dinsdagavond naar voren werd gebracht. Wanneer de voorzitter de hamer heft ter opening van deze belangrijke raads zitting, zijn de heren C. Bot (Prot. Chr.) C Ran (KVP) en H. Brons (CPN) met kennisgeving afwezig. Allereerst ko men na de vaststelling van de notulen der vergadering van 22 April j.1. de in gekomen stukken aan de orde. VERNIETIGING RAADSBESLUIT. Hierbij is het besluit van Gedeputeer de Staten tot vernietiging van het raadsbesluit van 3 October 1940, waarbij afwijzend werd beschikt op het verzoek van het bestuur van de schoolvereni ging „Laat de kinderkens tot Mij ko men" om medewerking voor de stich ting van een nieuw schoolgebouw ter vervanging van het op last van de be zetter afgebroken gebouw Kolensteeg 2. Indertijd heeft vooral mr. J. Mulder zich namens de Prot.-chr. fractie tegen bedoeld raadsbesluit verzet. Zijn ziens wijze wordt blijkens het thans binnen gekomen besluit door Gedeputeerde Staten onderschreven. Mr. Mulder deelt mede, dit besluit met genoegen te heb ben vernomen, en hij dringt bij B. en W. aan op spoedige medewerking. De voorzitter antwoordt daarop: „Ter zake kan ik geen enkele aanmoedigen de mededeling doen. Alles gaat op zijn beurt". COEN BOT VERLAAT DE RAAD. Dan is een schrijven binnengekomen van den heer Coen Bot, waarin deze bericht ontslag te nemen als lid van de raad. omdat hij zich door een herhaald verblijf buiten de stad niet meer ten volle aan zijn taak als zodanig kan geven. Burgemeester Ritmeester rele veert tijdens de zitting, dat de heer Bot de gemeente als raadslid heeft ge diend van September 1919 tot Septem ber 1927, van September 1941 tot Juli 1941. en van September 1946 tot heden. Hij heeft zich in al die jaren een man betoond, die de openbare zaken met ernst en toewijding behartigde. Hem wordt thans hartelijk dank ge bracht voor al het goede dat hij in het belang van de gemeente heeft gedaan. Zijn taak zal thans worden overgeno men door den heer G. J. Eijlders, wiens geloofsbrieven door de heren Smith, Prins en Van Zwijndrecht onderzocht en in orde bevonden worden. Van den heer Eijlders is reeds bericht ontvan gen, dat hij zijn eventuele benoeming tot raadslid zou aannemen. Ook is mededeling ontvangen van het communistische raadslid, de heer H. Brons, dat hij zijn functie als raads lid neerlegt. Zijn taak zal waarschijn lijk door den heer Visser worden over genomen. EEN KLEIN WAGENTJE IS MOOI GENOEG. Mr. Mulder slaat aan op het voor stel tot het beschikbaar stellen van een crediet van 5000 voor het aanschaffen van een auto voor den directeur van de G.G.D. Wanneer men genoegen neemt met een klein type personenwa gen. dan is een crediet van maximaal 3000 wel voldoende. Weth. Steen- lage merkt op, dat men weinig keus heeft. Men moet genoegen nemen met wat wordt toegewezen. Hij wil ook graag volstaan met het door mr. Mul der genoemde bedrag. Er zal getracht worden een goedkope, zuinige wagen te krijgen. Het voorstel wordt dan zonder hoofdelijke stemming aangenomen. WANNEER ER BRAND KOMT IN JULIANADORP. De heer C. i n 't V e 1 d vindt, bij het ter tafel komen van het voorstel betref fende het aanbrengen van een brand- alarmeerinrichting te Julianadorp, aan leiding om op de stationnering van een brandspuit te Julianadorp aan te drin gen. De voorzitter merkt op, dat de be roepsbrandweer uit Den Helder toch altijd als nummer één ter plaatse is, omdat deze mensen speciaal zitten te wachten om uit te rukken. Niettemin zal Julianadorp over enkele dagen met een brandspuit worden verrijkt. OPENBAAR OF ONDERSHANDS. B. en W. hadden voorgesteld om het resterende grondwerk in Oud Den Hel der ondershands op te dragen aan de N.V. Midden, omdat deze reeds met het materiaal ter plaatse is, en het werk voor een zeer aannemelijk bedrag kan uitvoeren. De heer S. Prins (P. v. d. V.) kan een dergelijke gang van zaken niet bewonderen. Hij prefereert een openbare aanbesteding, dan krijgt iede re aannemer een kans. Vooral acht hij dit billijk, omdat verscheidene aanne mers bij grondwerken in Oud Den Hel der verliezen hebben geleden. Ook de beer H. Meyer ziet dergelijke zaken ook liever eerst in de raad behandeld. De heer L u ij c k x zegt: ..Nu wekt het de schijn of deze aannemer een wit voetje heeft. Bij een openbare inschrij ving had de besparing toch evengoed tot haar recht kunnen komen". Weth. Van der Vaart is van me ning, dat het ijzer gesmeed moet wor den wanneer het heet is. Het houden van een openbare aanbesteding had veel tijdverlies veroorzaakt, waardoor de woningb. onnodig zou zijn vertraagd We hadden nu de gelegenheid om een ondershands accoord aan te gaan voor een zeer aannemelijke prijs, waarmede ook Den Haag accoord ging. Het werk komt nu vlotter klaar en minder bona fide aannemers weten nu meteen, dat er ook nog andere mogelijkheden zijn". Het voorstel wordt dan aangenomen, nadat de heer Luijckx heeft mede gedeeld, dat hij geacht wil worden, te gen het voorstel te hebben gestemd. NIEUWBOUW IN OUD DEN HELDER EN VOGELWIJK. De voorstellen betreffende de bouw van 48 woningen in Oud Den Helder en 36 woningen in de Vogelwijk, geven stof tot een kleine gedachtenwisseling. De heer Prins vraagt, of bij deze nieuw bouw geen gebruik kan worden ge maakt van de oude stenen, die in zeer grote hoeveelheden in Den Helder aan wezig zijn. Weth. Van der Vaart antwoordt daarop, dat het verwerken van oude stenen geen mooi effect op levert. Bovendien hebben de oude ste nen een heel goede bestemming. Er zijn liefhebbers geweest, die ze wilden ko pen, maar wij willen ze liever in Den Helder houden. De heer L u ij c k x vindt het jammer, (lat het plan voor de 49 woningen in de Vogelwijk, dat allang gereed was, ver vangen is door een nieuw plan voor 36 woningen. „Aan de ene kant wil het college spoed betrachten, maar aan de andere kant vindt het een half jaar vertraging niet zo bezwaarlijk, terwiil er bovendien 13 huizen minder komen Deze dertien huizen zijn nu weg, als de raad het voorstel tenminste aanneemt, en dat zal wel. Daar zijn we wel aan ge wend!" De wethouder vindt de opmerking van den heer Luijckx minder prettig voor den stedebouwkundige. Er waren tegen het eerste plan inderdaad ge gronde bezwaren. Het maken van bouwplannen voor een zich wederop bouwende stad is heus niet eenvoudig. Naar aanleiding van een opmerking van mr. Mulder zegt de heer Van der Vaart, dat een ieder die voldoen moet en wil aan zijn herbouwplicht, zich tot het Streekbureau voor de Wederopbouw kan wenden. Hem zullen dan de be nodigde bouwkosten worden voorgere kend. Het voorstel wordt dan aangenomen Wederom wil de heer Luijckx geacht worden, te hebben tegengestemd. ENKELE BENOEMINGEN. Het voorstel tot het verlenen van een cpbouwtoelage aan het gemeenteperso- neel over 1947 wordt aangenomen, waarna enkele benoemingsvoorstellen aan de orde komen. Op voorstel van I den heer L u ij c k x wordt de benoe ming van een onderwijzer aan de openbare ulo aangehouden, omdat niet bekend is welke werkzaamheden de sollicitant in de jaren 1938—1945 heeft verricht. In de vacature J. J. Land man wordt tot lid van de Commissie van Bijstand voor de Financiën be roemd de heer S. Makelaar (P. v. d. A.), en in de vacature K. Hoornsman tot lid van de Commissie van Bijstand voor de Openbare Werken de heer J. J Landman. Tot onderwijzer aan de school voor uitgebreid lager onderwijs wordt benoemd de heer H. Zaalberg, hoofd van een overbruggingsschool te 's-Gravenhage. DE BEGROTING AAN DE ORDE. Deze raadsvergadering is precies 80 minuten oud, als het laatste en meest- cmvattende agendapunt aan de orde komt: de behandeling der gemeentebe groting dienst 1947. Blijkens de angst wekkende stilte, die in de raadzaal valt, is dit een punt dat de grootste interesse van alle leden heeft. Als eerste neemt de heer S. Prins (P. v. d. V.) het woord. Hij wil in het openbaar zijn waardering uitspreken voor het beleid dat B. en W. in de afgelopen periode hebben gevoerd. Hij is het er niet steeds in alle opzichten mee eens geweest, maar de grote lij nen hebben toch zijn instemming. Er is een groot tekort 1.019.180 maar dat was niet anders te verwach ten. Met de steun van de marine autoriteiten zal dat tekort zeker niet van permanente aard zijn. Ook de heer B. Schreuder (C.P. N.) spreekt over het grote tekort. Z.i. is een herziening van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeente wel gewenst. De autonomie der ge meenten wordt thans te zeer beknot. Inzake de toestand in Den Helder zegt de heer Schreuder, dat het woning probleem het meest urgent is. Hij juicht de bouw van een ziekenhuis, desnoods in samenwerking met de ma rine. toe. mits beide afdelingen streng gescheiden zouden worden. Een even tuele opheffing van de gemeentebe drijven heeft de steun van zijn frac tie. Het is goed. dat B. en W. het cul turele leven willen bevorderen, al vindt spr. het bedrag dat uitgetrok ken is voor schoolbibliotheken en schoolreisjes wel wat laag. De Openb. Leeszaal zou niet alleen een nieuw ge bouw moeten krijgen, maar ook de boekerij zou voor een groot deel ver nieuwd moeten worden. Het eerder in uitzicht stellen van een vaste aanstel ling voor het gemeentepersoneel ver dient aanbeveling. De heer Schreuder uit tenslotte zijn waardering voor het gevoerde beleid. De heer J. H. S m i t h (P. v. d. A.) is getroffen door de optimistische toon, waarin de begroting is aangeboden. Spr. wijst op het grote belang van de volkshuisvesting. Hoe verschaffen we de toenemende bevolking een behoor lijk onderdak? Dan roert spr. aan de eventuele onderneming van het GEB door het PEN, en voorts de minder goede uitkomsten van de visserij. Wat het misbruik van de sportvel den betreft, zegt de heer Smith. dat er spoedig meer velden moeten komen Ht is van het hoogste belang dat alle takken van sport hier in voldoende mate kunnen worden beoefend. Het bedrag van plm. 5000 voor culturele doeleinden vindt de heer Smith een sober begin. Het kan een stimulans zijn voor allen die zich op dit terrein bewegen, om niets achter wege te laten. Spr. bepleit de sticn- ting van een de stad waardig? schouw burg. Ook vernieuwing van de Open bare Leeszaal is zeer wenselijk. Spr. prijst B. en W. voor hun zui nig beheer. De meeste ramingen zijn aan de lage kant. De kosten worden over enkele jaren verdeeld, zodat we er langer mee blijven zitten. Na gere leveerd te hebben, dat na de bevrij ding diverse symptomen van goede burgerzin konden worden geconsta teerd (buurtverenigingen, UW e.d.) besluit de heer Smith zijn algemene beschouwing door te wijzen op het grote belang van de terugkeer der Marine. Hij hoopt, dat de Spoorwegen nu zullen inzien, dat een betere ver binding met Alkmaar onontbeerlijk is, en dat het nieuwe station er zo lang zamerhand eens moet komen. Namens de Prot.-chr. fractie spreekt mr. J. Mulder. Hij sluit zich wat de practische opmerkingen betreft aan bij de vorige sprekers. Hij wil echter enkele politieke opmerkingen maken, daarbij allereerst critiek uitoefenend cp de verdeling der wethouderszetels. Het getal der kiezers, dat op de P. v.d. A. heeft gestemd, is niet groter dan voor de oorlog S.D.A.P. en V.D. teza men. Waarom was nu het aan zich trekken van de wethouderszetels noodzakelijk? Spr. noemt dit zeer on democratisch. Een derde van de raad staat afwijzend tegenover de P. v. d. A en het zou dus niet meer dan bil lijk geweest zijn wanneer één van de drie wethouderszetels door een niet- P v. d.A.-lid zou zijn bezet. Rijkswaterstaat onderhoudt zijn spullen. Om roesten te voorkomen worden telkenjare de enorme deuren der uitwateringssluizen in de Afsluitdijk geteerd. Bij tweeën tegelijk worden de deuren gedemonteerd en in een speciaal daartoe ingericht toestel vlak gelegd, zodat men ze een goede be handeling kan geven. Arbeiders van Rijkswaterstaat bezig met het teren der deuren van de uitwateringssluizen te Den Oever. Mr. Mulder dringt dan aan op een in de toekomst tijdiger toezending van de begroting, hij ziet graag grotere bedragen voor culturele doeleinden uitgetrokken en spreekt tenslotte de verwachting uit, dat gezien de toe komst van de stad de schuldenlast niet al te zwaar op de bevolking zal blijven drukken. Dan spreekt nog de heer P. Th. L u ij c k x namens de K.V.P.-fractie. Hij heeft groot respect voor al dege nen, die thans een leidinggevende functie durven aanvaarden, maar be treurt het dat in deze raad het derde deel zomaar opzij gezet werd. „Wan neer ik naar de raad ga, denk ik wel eens: waarom ga 'ik eigenlijk heen?" Het is toch allemaal al in kannen en kruiken. Spr. onderschrijft de wens van den heer Schreuder wat betreft de toe komst van de gemeentebedrijven, en de opmerking van den heer Smith in zake de sportvelden. Enige voortva rendheid is op dit punt wel wenselijk. Ook de heer Luijckx gunt Den Helder van harte een mooie stadsschouwburg, en ook hij is verblijd over de tekenen die de terugkeer der marine voorspel len. Hij hoopt op een vruchtbare sa menwerking tussen de marine- en de burgerlijke autoriteiten. WETHOUDERS ANTWOORDEN. Nadat zo alle fracties het hunne hebben laten horen, geven de wet houders daarop hun antwoord. Het zijn over het algemeen instem mende geluiden, die worden ver nomen. Het gemeentebestuur houdt met al de naar voren gebrachte punten terdege rekening, met een open oog voor de wenselijkheden en moeilijkheden, maar in het vaste vertrouwen op een goede toekomst. Het grote tekort, waarmede deze begroting sluit, is een algemeen verschijnsel. Ook het schuldbedrag per inwoner is niet verontrustend, wanneer we de cijfers ernaast leg gen van vóór de oorlog, die betrek kelijk weinig verschillen. Er wordt naar gestreefd om de begroting voor de dienst 1948 nog voor de aanvang van dat dienstjaar gereed te hebben. Er volgen dan nog enkêlé replieken van de verschillende fractieleiders. De heer Smith o.a. komt nog even terug op de wethouderskwestie. De PvdA heeft pas de derde zetel aan zich ge trokken, toen bleek dat de andere par tijen het niet eens konden worden over de bezetting ervan. De PvdA heeft zich niet geroepen gevoeld, om dan zelf een keuze te maken. De feestweek uit de tijd. Dan wordt de hoofdstuk-gewijze be handeling van de begroting aan de orde gesteld. De post, waarin als staangel den voor de feestweek f 30.000 aan ont vangsten worden opgenomen, doet mr. Mulder in het harnas komen. Hij houdt een zeer scherp en gloedvol betoog, waarin hij tegen de feestweek van leer trekt. Vroeger was de „kermis" vrijwel de enige mogelijkheid tot vermaak. Thans kan men op velerlei manier uit gaan. De sfeer op de kermis is zodanig, dat losbandigheid ook op het ter rein der financiën verre van denk beeldig is. M»n wil de mensen met veel lawaai en kleuren losmaken uit de stupide gang die ze lopen, en daail iee de leegte in hun harten vullen. Het is alleen merkwaardig, dat men na zo 'n week de leegte dubbel voelt, en.... dat meer dan honderddui zend gulden de stad uit gestroomd is. Ook op zedelijk terrein geven sommige kermisvermakelijkheden sterke prikkels; de exploitanten ex ploiteren dan op de laagste harts tochten. Vijftien jaar geleden heeft de SDAP in deze zelfde raadzaal de kermis afge schaft. Wil de PvdA haar nu handha ven om populair te blijven? De kern van alle beschaving is zelfbeheersing; matigheid en zuinigheid zijn zeker in deze tijd geboden. Laat men de kermis afschaffen, en er iets beters voor in de plaats geven, bijvoorbeeld door sport- feesten en dergelijke te organiseren, en gezonde, eerlijke en open ontspan ning te geven. Dat alles geldt zeker voor de ker mis op Zondag. Tussen alle kerkdien sten door wordt lustig kermis ge vierd. Laat men de kermis in ieder geval des Zondags sluiten en anders na afloop van alle kerkdiensten laten beginnen. De heer J. J. Landman (P. v. d. A.) onderschrijft mr. Mulder's woorden voor het grootste deel. Alleen wil hij de kermis handhaven tot er iets beters voor in de plaats gesteld is. Ook hij dringt er bij B. en W. op aan, de ker mis na de beëindiging der kerkdien sten te laten beginnen. Wethouder Van Loo verdedigt de feestweek. We moeten al die dingen niet zo somber zien. Het is niet zoals vroeger meer een dronken horde. De voorzitter deelt dan mede, dat besloten is om de feestweek 's Zondags om zeven uur te laten beginnen, waarmede de Prot. Chr. fractie en ook de heer Landman ten dele het door hun woorden be oogde succes hebben bereikt. Onderwijs regeringszaak 7 Als de subsidiëring van het voor bereidend lager onderwijs ter sprake wordt gebracht, brengt de heer Smith als zijn mening naar voren, dat ook het voorbereidend lager onderwijs wettelijk dient te worden geregeld en dat daarvoor een subsidiestelsel moet worden ontworpen. „Onderwijs is een regeringszaak". Dat laatste lokt mr. Mulder uit zijn tent. Hij is het er mee eens, dat de een subsidieregeling moet komen, maar hjj onderschrijft de motivering van de heer Smith niet. Onderwjjs is geen regeringszaak, maar een zaak van de ouders. De algemene regeling van het onderwijs is een andere zaak. Men mag niet vergeten, dat 72% van het onderwijs bijzonder onderwijs is. Als ten slotte de sociale voorzienin gen aan de orde komen, neemt mr. Mulder nog even het woord om het werk van de HARK te prijzen. Ont zaglijk veel werk werd geheel belan geloos door de HARK-mensen in Den Helder verzet. Hij brengt hun in het openbaar daarvoor namens allen, die van deze zjjde steun ontvingen, har telijk dank. Ook getuigt hij zijn er kentelijkheid jegens het gemeentebe stuur voor het beschikbaarstellen van het gymnastieklokaal in de Molen straat. Niemand van de raadsleden heeft dan nog op- of aanmerkingen over de begroting 1947, zodat deze het is inmiddels kwart over één gewor den z.h.st. wordt goedgekeurd. Zichtbaar opgelucht, dat de uitge breide agenda toch in één avond af gewerkt mocht worden, verlieten allen de raadszaal. OM HET DAMKAMPIOENSCHAP. De uitslagen van de 5e ronde om het plaatselijk kampioenschap waren als volgt: le afd. J. H. Beezemer—J. v. Molen 02; P. v. VeenA. J. José 20; M. Kwast—C. Molema 1—1; A. A. Bremer- C. J. J. Leibrant 1—1. P. v. d. Molen— P. Kwast 2—9. De grootste verrassing in deze afd. was wel de nederlaag van José. Mede door het gelijke spel van Leibrant te gen Bremer zit de spanning er nu weet volop in. Van Veen heeft voorlopig de beste papieren, terwijl ook Bremer nog ongeslagen is. De strijd tussen deze vier belooft dan ook zeer span nend te worden. Jammer is het dat de spelers blijkbaar hun zenuwen niet de baas zijn. Bijna geen enkele partij wordt zonder blunders beëindigd. De partij Beezemerv. d. Molen was hier van wel een sterk voorbeeld. De mooi ste partij van deze ronde was wel die van BremerLeibrant. De stand is hier thans: A. A. Bremer 5 2 3 0 7 C. J. J. Leibrant 5 3 117 J. v. d. Molen 4 112 3 W. Wieren 4 0 3 1 3 M. Kwast 5 0 3 2 3 A. J. José 5 3 117 P. v. Veen 4 2 2 0 6 J. W. Beezemer 5 12 2 4 C. Molema 4 112 3 P. Kwast 5 0 14 1 Ook in de 2e afd. is de spanning weer teruggekeerd, v. Ooijen, die bij een eventuele overwinning kampioen had kunnen zijn, verloor zijn partij tegen v. d. Bloot, waardoor er nu nog een felle strijd verwacht kan worden tussen deze beiden, en Ouwens. Hier is de stand: A. B. v. Ooijen 4, 3. 0, 1, 6. A. v. d. Bloot 4. 3. 0, 1. 6. A. Ouwens 3, 2. 0. 1, 4. S. Simonse 4, 1, 2, 1, 4. P. Geus 4, 1, 1, 2, 3 en J. Jafel 4, 1, 1, 2. 3. P. J. Arents 5, 1, 0, 4. 2. In de 3e afd. is het pleit reeds be slecht. C. D. Bremer wist door zijn partij van F. Post te winnen, beslag te leggen op de titel van 3e klasse kampioen. De overige uitslagen uit deze ronde waren: BekebreikBijl 2—0; Rietveld- Broersen 11. Over het eindspel uit de 3e ronde, uit de partij BremerBekebreide ont vingen wij van de Prot. Geestelijk ver zorger van Fort Erfprins, ds. J. A. Steenbakker een analyse, die door de kampioen van Fort Erfprins aan deze was ter hand gesteld en waarin de winst duidelijk wordt aangetoond. De stand was: Zwart 3 sch. op 10. 21 en 42. Wit 4 sch. op 32, 34, 35 en 45. Wit aan zet speelde hier 3429. waarna de partij remise werd. Als volgt had zwart hier kunnen winnen. I. 34—29 42—47 2. 29—23 47—36 3. 35—30 36— 4 4. 30—24 21—26 5. 24—19 26—31 6. 32—28 31—36 7. 19—14 10x19 8. 23—14 36—41 9. 28—22 4X27 10. 14—10 27— 4 II. 10— 5 41—46. Op 6. 23—18 volgt 4x43. 7. 19—13, 43—30. 8. 13—9, 10—14. 9. 9 x 20, 30—19 en wint. intussen onze dank aan de inzender. De 6e ronde van deze wedstrijd wordt a.s. Maandag in het clubgebouw van H.D.C. gespeeld. UITSLAGEN TENNISWEDSTRIJDEN. Kampioenschap van Den Helder. D.E. mevr. de Zeeuw si. mej. v. d. Plas 6—3 63; mej. Boon sl. mej. G. Moor 7—5 3—6 6—2. H.E. de Vries sl. Steilberg 16 6—2 63; v. Dapperen sl. Gorissen 60 61; Jansen sl. Lichtenbeld 64 63 G.D. mej. Kuiper en dhr. Griek sl. mej. G. Moor en dhr. Rijpma 62 63 Verrassingen hebben zich tot nu toe niet voorgedaan. Zo nu en dan wordt meer tegenstand geboden door een la ger geklasseerde, zoals in de partij van mevr. de Zeeuw en dhr. Teitler tegen mej. Boon en Steilberg en ook Teitler tegen de Groot, maar het uit eindelijk resultaat was toch voor eerst- genoemden de overwinning. De uitslagen waren: D.E. mevr. de Groot verl. van mevr. de Vries 36 46; mej. Barendregt sl. mej. A. Moor 61 75. H.E. Zeiler sl. Roelofs 6—1 6—2; Teitler sl. de Groot 86 62. D.D. mevr. Moree en mevr. de Groot sl. mej. Barendregt en mej. L. Bakker 6—4 6—1. H.D. v. Dapperen en Zeiler sl. Jan sen en Trap 61 61. G.D. mevr. de Zeeuw en dhr. Teitler sl. mej. Boon en dhr. Steilberg 7—5 6-2. RECTIFICATIE. In ons verslag van Vrijdag 27 Juni j.1. betreffende de zaak-Van der Poel, werd gesproken over een getuige, die indertijd gedongen zou hebben naar de functie van waarnemend commis saris. Dat betreft hier de heer F. N., die de functie van waarnemend com mandeur (dus niet commissaris) am bieerde. De huidige waarnemend com mandeur, de heer M. van S., staat dus geheel buiten deze zaak. Van de v. v. Succes heeft trainer Lawrence afscheid genomen om, na zijn vacantie in Engeland. EDO te trainen. Deze trainer, die in Mei 1946 werd geëngageerd heeft Succes uitstekend getraind. Ook bij de spelers der clubs was Ray een ge2ien persoon en velen reikten hem met afscheid de hand. Wij wensen Lawrence, die zich een uitstekend trainer heeft getoond, ook met de training van de le klasse club EDO veel succes! Het Alg. Ned. Comité „Onze Ma rine", dat, zoals bekend o.m. het propagandavaartuig VanderSteng thans afbouwt, zal dit jaar 4 wa terkampen organiseren, t.w. te Gouda (Reeuwijk) van 21 t.m. 26 Juli en van 28 Juli t.m. 2 Aug. en te Nijkerk van 4 t.m. 9 Aug. en van 11 t.m. 16 Augustus a.s. Voor inlichtingen kan men zich wen den tot „OnZe Marine", Postbus 120, Hilversum. DE RING BOKST IN OPEN LUCHT. Op Zondag 6 Juli a.s. organiseert de Held. Boksver. De Ring grote open luchtwedstrijden, waarvoor veel be langstelling bestaat. Als tegenstanders van de Helderse boksers komt ditmaal de Ned. licht gewicht kampioen Jan Nicolaas met zijn school uit Den Haag. versterkt met enige boksers van het „Laakkwartier", eveneens uit Den Haag. Deze ontmoe ting zal een zware opgave blijken te zijn. Niet minder dan 12 partijen zullen worden afgewerkt en „De Ring" komt ditmaal met de sterkste boksers in het veld. In het vlieggewicht maakt Jantje Zoon zijn debuut tegen Van de Berg (Laakkwartier), terwijl wij van Augus tijn weer een overwinning verwachten, gezien diens uitgesproken bokstalent. G. Loos treft in Smit (Laakkwar tier) een lastige tegenstander. Tempo, Loos en niet gaan loeren op een eind- stoot! Bakker, de Helderse zwaargewicht, krijgt De Lange. Wanneer hij bokst zoals gedurende zijn training, kan hij winnen, echter voor de voïle 100 pet. bokser blijven. Luters komt er steeds beter in, en met gebruik van zijn rechtse directe moet hij in staat zijn de snelle Bronnenberg (J. Nicolaas) van het lijf te houden. Jan Colijn krijgt het niet gemakke lijk tegen A. van Dalen (J. Nicolaas). Toch zal de Hagenaar geducht moeten oppassen, want Colijn schijnt zijn „rechtse punch" weer hervonden te hebben. Treft hij, dan achten wij Van Dalen niet in staat verder te boksen. Het belooft een interessante partij te worden. Na de pauze zijn opgesteld: Wisse, de stijlbokser van De Ring tegen van Hyningen (Laakkwartier), Wolf in het halfzwaar tegen Velthoven (Nicolaas), Josephs tegen Gales, wij verwachten van Josephs nu eens een overwinning. Leenheer, de veelzijdig marine-sport man, staat opgesteld tegen B. Hassel (Nicolaas). Sandbrink stoomt regel recht op de A-klasse aan. Ofschoon zijn tegenstander De Wit een sterke jongen is, geloven wij niet, deze in staat te achten een Sandbrink in hui dige vorm te kloppen. De Ringman werkt zeer snel, stoot bijzonder recht, zowel links als rechts, en kan de volle drie ronden „gaan", zonder tempo te verslappen. Tot slot nog 2 A-partijen, n.L Weis- senborn tegen Pijtak (Nicolaas), een partij, waarvan moeilijk een uitslag is te raden. De oersterke Weissenborn zal het moeten opnemen tegen een athletiek- bokser, die wel al het mogelijke zal doen om uit de buurt van Weissen- borns vuisten te blijven, want één stoot is meer dan voldoende om ken nis te maken met het canvas, hetgeen reeds vele prominente Nederlandse boksers tegen de Nieuwedieper hebben ondervonden. Als laatste partij Bekker (De Ring) tegen Bouwhuizer (Nicolaas). De tem peramentvolle Bekker is een moeilijk te bevechten bokser. Hij laat zijn te genstander geen moment met rust, en stoot tevens vinnig. Toch zal hij moe ten oppassen voor de Hagenaar, want deze is belust op revanche, ofschoon we Bekker in staat achten om te win nen. Voor instructeur Van der Reyden wordt 't een grote dag! Hoog 3 Juli: 6.45 en 1915 4 Juli: 7.20 en 19.55 5 Juli: 7.55 en 20.30 Laag 0.35 en 13.10 1.10 en 13.40 1.45 en 14.30

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2