Sigaretten blijven nog op de bon Wettige handel in bonnen Na de mislukking van Parijs Camellini bedwong de Alpen Tegenspraak van geruchten Tien jaar voor Melchert Schuurman Sla naar de mesfoop Nieuwe Republikeinse regering Oogstkolonnes treden aan Overheid in woonhuizen DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Verdere spliising tussen Oost en West Hors d'Oeuvre Ook Schellingerhoudt en Seyen uit de Tour. Projectiel ontploft in Argentijns maïs. yAN NABIJ EN~ VERRE Oproep plan-Marshall. Vliegongeluk in België eist twee doden Boze bakker sloeg man dood Grootscheepse hulp voor de landbouw Vrouw ter dood veroordeeld. 'lüeet&ecicht BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon »*6 Giro 448041 D4f J. Btjlaraa VRIJDAG 4 JULI 1&47. Voortzetting wan He 70E JAARGANG No. 9549 HELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties (..Juttertjes") tot IS woorden 75 cent, elk woord meer S cent Abonnementen: per kwartaai f 3.—, per post f 3.66 H»oMrwteet««r: M. H. E. Uyldert, RxvooredactMirM, c A Dekkers en W. Kok. (Van onze parlementaire redacteur). Aan het departement van Economische Zaken is het vraagstuk in studie genomen van het legaliseren van de bonnenhandel, m. a. w. om tot wettelijk toelaatbaar te verklaren, dat men zijn teveel aan bonnen verkoopt. Dat dit zou leiden naar een aanmerkelijk-soepeler distributie-systeem en een voor velen welkome verruiming van mogelijkheden ligt wel voor de hand, omdat op deze wijze meer aanpassing aan behoeften wordt verkregen. Maar er zijn natuurlijk ook bedenkelijke kanten aan het plan en het vóór en tegen wordt dan ook ernstig bestudeerd, terwijl men zoveel mogelijk wil nagaan, hoe de volksmening in deze wel is. Als een der grote doelen zou aller eerst gelden: het definitief nekken van de zwarte handel. De toestand is thans nu eenmaal zo, dat voor geld (en zonder „goede woorden!") alles „zwart" te verkrijgen is wat men maar hebben wil, er wordt op grote schaal met bonnen geknoeid, waardoor para siterende „groot-handelaren" in bon nen stromen geld in de wacht slepen en de „marktprijs" veel hoger is dan hg normaliter zon zijn. als iedereen zijn teveel aan bonnen gewoon van de band kon doen. Nu kan men zeggen, dat de rantsoenen toch weinig „sur plus" overlaten, doch dat is niet al tijd juist Gezinnen met veel kinde ren hebben vaak melk teveel; in an dere gevallen wordt het broodrant soen niet opgemaakt en een derde ge bruikt weinig suiker en houdt nu en den een bonnetje over. Thans is oek het ruilen van bonnen verboden, zo dat iemand, die voor suiker liever boter heeft, niet openlijk mag mar chanderen. Is de bonnenhandel vrij. dan kan men rustig verkopen wat men misschien wil en daarvoor ande re bonnen krijgen. Dat door het vrijgeven van de bon nenhandel het officiële let wel: of ficiële! verbruik zal toenemen is niet onwaarschijnlijk en dat wordt ten departemente ook wel beseft, doch 't neerdrukken van de zwarte handel biedt daartegenover weer grote con sumptieve voordelen. Alleen ten aan zien van de textiel-voorziening vreest men van het toestaan van bonnenhan del ernstiger complicaties, maar voor al sociale misstanden. En nu komen wij op de ideeële zijde van de kwes tie, namelijk of het goed is openlijk toe te staan, dat wie het betalen kan .rich dingen kan verschaffen, welke de economisch zwakkere waarschijn lijk wel gaarne zou willen hebben, maar afstaat uit gebrek aan geld. Nu is het een feit, dat er altijd ver schil in welstand is geweest en in r.ormale tijden, toen er geen distribu tie was, kocht iedereen naar de mate van zijn inkomen. Thans is het zo, dat het op de bon aanwijzen van een artikel de krachtige suggestie wekt, dat 't nu ook noodzakelijk is het ar tikel te kopen, omdat men het doen „verlopen" van een bonnetje als een vreselijke zonde beschouwt. Vraagstuk niet gemakkelijk. De oplossing van het thans ten de partemente in studie zijnde vraagstuk is inderdaad niet gemakelijk, maar men voelt terdege, dat het nu gelden de distributie-systeem vaak te star werkt en daarom zoekt men naar ver betering, hoewel en dat constate ren wij niet zonder zekere vreugde men van de redenering uitgaat, dat het waarschijnlijk.... niet de moeite waard meer is om te komen tot een geheel nieuwe opzet der distributie, b.v. in de trant van Engeland, waar een soort universeel bonnensysteem wordt gehuldigd met coupons, welke voor diverse zaken kunnen worden besteed, meer in de geest oner tex tielpunten dus. Op die manier is het mogelijk, tot snel wisselende waarde ring van waren en goederen te ko men, naar mate der voorraden, zo dat o.a. in de zomer meer kolen kun nen worden ingeslagen dan 's win ters. Toch wordt de mogelijkheid van invoering van dit systeem wel bestu deerd, doch aanvankelijk heeft men gemeend dat het te diep-ingrijpend is om er „nu nog aan te beginnen", zo zei men ons. Wel hoopt men zo spoedig mogelijk een beslissing te kunnen nemen ter zake van het vrijgeven van de bon nenhandel en speciaal is in overwe ging om in elk geval voor een beperkt aantal artikelen het verhandelen der desbetreffende bonnen geoorloofd te verklaren en dan die handel alléén over de winkeliers te doen lopen, zo- det een bon niet de rol van geld kan gaan vervullen. Wel hoopt men zo spoedig mogelijk een beslissing te kunnen nemen ter zake van het vrijgeven van een bon nenhandel en speciaal is in overwe ging om in elk geval voor een beperkt aantal artikelen het verhandelen der desbetreffende bonnen geoorloofd te verklaren en dan die handel alléén over de winkeliers te doen lopen, zo dat een bon niet de rol van geld kan gaan vervullen. In het Rijksmuseum te Amsterci»m wordt een tentoonstelling van Weense kunst geopend. Het inrichten der expositie. In Franse parlementaire kringen is men van mening, dat de weigering van de Sovjet-Russische regering om mee te werken aan het plan Marshall tot herstel van Europa onmiddellijke en verstrekkende gevolgen zal hebben voor de politieke ontwikkeling in Frankrijk. Frankrijk heeft nu vastberaden een stap gedaan op de weg naar volledige samenwerkingmet de V.S. en de landen van West-Europa zonder dat de Sovjet-Unie zich aansluit. Tot nog toe had de Franse diplomatie zorgvuldig het evenwicht bewaard tussen medewerking met Washington en Moskou. Mtn verwacht, dat Zweden, Noorwegen en Zwitserland sterk zullen aarze len om een uitnodiging van Engeland en Frankrijk tot medewerking aan het plan van Marshall te aanvaarden, daar deze landen druk van de Sovjet-Unie vresm, en dat zij zich afzijdig zullen houden, gedachtig aan mogelijke mili taire gevolgen binnen 1, 2 of 5 jaar. De Britse pers heeft zich in het al gemeen voor het standpunt van En geland en Frankrijk te Parijs uitge sproken. Enige bladen spraken de hoop uit, dat de verschillen tussen Oost- en West-Europa nog bijgelegd zouden worden. De Times meent, dat Molotof geen enkel plan van de hand geweren heeft, want er bestond er nog geen. DE MOEILIJKE TAAL Gisterenavond ben ik eens gaan lezen in deel 2 van de Ensie- encyclopaedie; het hoofdstuk over taalkunde, dat op baldzijdel be gint. Ik heb het gebracht tot blz 17, eerste kolom. Toen strandde ik op het woord: achksistsinikata- kanistaistotojioeatsiksaie. Ik hoop dat zetter en corrector broeder lijk samenwerken om te voor komen dat dit woord het wordt een complex genoemd ver minkt in de krant komt. Want met één verkeerd lettertje afge drukt zou het volkomen onver staanbaar kunnen worden. Men kan dit complex lees ik niet woordelijk in het Nederlands ver talen, maar het betekent zoveel als: „het moet lang geleden zijn dat hij hem op die manier be handeld heeft." Het woord be hoort tot de Indianentaal van Noord-Amerika. In ben in mijn jongensjaren op een beeldschoon Indiaans meisje verliefd geweest. Zij heette „Red Wing" en die naam kon ik ver staan. Ik heb haar trouwens niet intiem gekend: alleen maar van een plaatje. Nu ik dat hoofdstuk in de Ensie gelezen heb ben ik maar blij, dat het nooit tot een inniger verhouding gekomen is. Ik moet mij niet indenken in de toestand die had kunnen ont staan als ik haar had moeten vertellen van een bevriend op- perhoofd, dat lang geleden door een ander bevriend opperhoofd was gescalpeerd en wiens hajr weer aan de groei was geraakt en van wie ik had moeten vertel len: „achksistsinikataenz. Het zou een marteling geworden zgn. Hoe had ik haar ooit kun nen vragen - gesteld dat des- Uios mijn hartewens in vervu'- Rprt ®egaan en dat ik met mi?i^'ng was getrouwd - om büt morgen voor mijn-ont- en e«i <,YerS,kadetie met kaas zette^f n!,as„ karnemelk voor te miin 'teeeiJ ft weliswaar ook ™ouw met vrrtUge' Nederlandse "te* vragen zonder mij min of meer belachelijk te ma ken, maar dat is niet omdlt Tk maar omdat de wereld-economïé last van complexen heeft In ieder geval ben lk blij dat de „Ensie" mij van mijn jkren- lang liefdeleed eenezen heef: Daarom, mijn hulde en dank aan de redactie voor haar instruc tieve en verhelderende beschou wingen over de taalstructuur. KREEFT. Bracht de start van de achtste Tour de France een grote teleurstelling, het slot maakte veel goed van het leed, dat 's morgens in de gemengde Neder landse ploeg was teweeg gebracht door het startverbod voor Bouk Schel lingerhoudt. De moedige Zaandam mer, geblesseerd aan armen en benen, was in de zevende etappe met 22 pet achterstand op de winnaar te Gre- noble aangekomen en werd dienten gevolge door tijdsoverschrijding ver dere deelname verboden. De etappe Grenoble-Briancon (189 km.), een der zwaarste van de Tour, bracht een zege voor Camellini, de kleine Italiaan, die deel uit maakt van de Nederlandse equippe. Hij eindigde in de tijd van 6 uur 49 min. 47 sec. met bijna acht minuten voorsprong op de Italiaan Brambilla en de Fransman Lazarides. Vierde werd Cottur (It.), 5. Ronzoni (It.), 6. Goas- mat (Fr.W.), 7. Vietto (Fr.), 8. Fachleit- ner (Fr.), 9. Rossello (It.), 10. Tacca (It.), 11. Cosson (Ile de France), 12. Ro- bic (Fr.W.), 13. Giguet (Fr.Z.O.) Onze landgenoot Jansen eindigde op de 20e plaats, Victor Joly werd 24, ter wijl Klabinsky als nummer dertig over de eindstreep ging. De Zuid-Limburger Seyen is in de achtste étappe uitgevallen. De hegomonie der Italianen in deze achtste etappe kwam tevens tot uiting in het algemeen klassement, waar Viet to wederom een plaats daalde en door Brambüla werd voorbijgestreefd. Ca mellini bezet thans de vierde plaats. Het algemeen klassement luidt: 1- Ronccmi (It.) 59 u. 25 min. 44 sec.; 2. Brambilla (It.) 59 uur 26 min 57 sec 3. \7ietto (Fr.) 59 uur 27 min. 13 sec.; 4. Camellini (gem. Ned.) 59 uur 28 min. 54 sec.; 5. Robic (Fr.W.) 59 uur 38 min. 49 sec.; 6. Fachleitner (Fr.) 59 uur 43 min. 13 sec.; 7. Cogan (Fr.) 59 uur 45 min. 6 sec. Na een eis van 15 jaar heeft het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam hedenmorgen de 47-jarige voor malige opperhopmanzangleider M. S. (Schuurman) uit Alkmaar, tot een gevangenisstraf voor de tijd van 10 jaar veroordeeld, met ontzetting uit de kies- en openbare rechten voor het leven. Bij het lossen van maïs uit het sn. „Wil Rogers" te Rotterdam is een pro jectiel ontploft, waardoor een arbeider ernstig werd gewond. Het te Diamante in Argentinië ingeladen mais werd uit het schip gelost en via een transport band in de graansilo aan de Brielse Laan opgeslagen. Gistermiddag, terwijl men hiermee nog bezig was, ontplofte eensklaps een zich in de lading bevin dend projectiel, dat in de silo een hevi ge ravage aanrichtte. De 38-jarige ar beider A. Krom bevond zich op dat ogenblik boven de transportband. Hij kreeg ernstige brandwonden over het gehele lichaam. Door B. en W. van Amsterdam wordt een plsn voorbereid om het nieuwe stadhuis te doen verrijzen in de voor malige Joodse buurt, die wederom zal worder opgebouwd. De bosbessen- pluk in de bossen in de omgeving van Apeldoorn, welke Vrijdag jl. officieel ia begonnen, levert dit jaar slechts ge- zinge resultaten op. De Nijmeegse politie heeft gearresteerd een jonge kantoorbediende H. J. M„ die ten na dele vsn zijn patroon, 3.000 kolenbon- nen haa verduisterd. Deze bonnen wer den verkocht aan een Hagenaar, die nog voortvluchtig is. Voorts is de Nijmeegse politie een uitgebreide kof- fiesmokkel op het spoor gekomen, waarbij honderden kilo's over de Duit se grens zijn gebracht. Er is reeds een aantal arrestaties verricht. Te Buenos Aires wordt medegedeeld, dat generaal Juan Peron, president van Argentinië, Zondag a.s. via de radio, een „sensationele boodschap" tot de wereld zal richten. In België heerst een vrijwel algemene staking on der de aardappeltelers. Zij verwijten de regering, vrijwel niets te hebben ge daan on de overvloedige oogst af te zetten. De Westerdam vaart naar Albany voor het laden van voorraden goederen voor de wederopbouw van Nijmegen Scotland Yard heeft onder de bevolking een brochure „Help ons om u te helpen", verspreid waarin wenken gegeven worden tegen diefstal. Dank zij de bemoeiingen der UNRRA zal Tsjecho-Slowakije binnen kort een der belangrijkste peniciline producenten van Europa worden. Op het hoofd van de Griekse partisa- r.encommandant Marco is een prijs van 20 milhoen drachmen gesteld. De News Chronicle (liberaal) ver klaart, dat Bevin en Bidault moeten voortgaan op de ingeslagen weg. De déur van deelnerhing van de Sowjet- Lnie moet echter ">en blijven. De Daily Express zegt, dat het Kremlin beangst is voor de macht vsn de dollar, maar weigert te gelo ven, dat dit nu een twist tussen de Sowjet-Unie enerzijds, Frankrijk en Engeland anderzijds inhoudt. Oostenrijk in de gevaarlijke zóne, Een woordvoerder van de Oos T1Jkse regering uitte zijn „diepe spijt" over hext afbreken der be sprekingen te Parijs, aldus meldt de Duitse nieuwsdienst in de Britse zóne uit Wenen. Er heerst in Oos tenrijk, zo zeide hij, „acute bezorgd heid over een Oost-West verdeling van Europa, met het oog op de lig ging van het land en de „gevaarlij ke grenszone". Het betekent teveps dat het spoedig gereed komen van het vredesverdrag zeer twijfelach tig is. Russisch commentaar. Radio Moskou verklaart in een com mentaar op de conferentie te Parijs dat de economische hulp der V. S. „voor de Britse en Franse regeringen als voor wendsel diende om aan te dringen op oe oprichting van een organisatie, die de Europese landen zou beheersen en zich in hun zaken zou mengen". De Sowjet minister van buitenlandse zaken, Molotof, is gisteren per vlieg tuig uit Parijs naar Moskou vertrok ken. Bevin is gistermiddag om 3 uur per vliegtuig naar Londen vertrokken. Gister zijn te Venlo niet minder dan 175.000 iroppen sla doorgedraaid en naar de mestvaalt verwezen. De kfiih. arbeidersbeweging in Lim burg heeft daarover aan minister Manth,-;: s«n protest-telegram gestuurd Door de ministers Bevin en Bidault is een gezamenlijk communiqué uitge geven, waarin wordt verklaard, dat zij, ter spoedige uitvoering van het door Marshall voorgestelde, het volgende hebben besloten. Het is noodzakelijk zo spoedig mogelijk een overzicht op te stellen van de productiemogelijk heden en de behoeften van Europa. Er dient een tijdelijke organisatie in het leven te worden geroepen om de no dige gegevens te verzamelen. De regeringen van Engeland en Frankrijk hebben derhalve besloten alle Europese landen, die wensen mede te werden (met tijdelijke uitzondering van Spanje), uit te nodigen met haar samen te werken. Bij de vorming van genoemde organisatie, die tot taak zal hebben een program voor het Euro pese herstel op te maken, waarin de hulpbronnen en behoeften van elk land zullen worden gerangschikt naar vrije keuze. Dit aanbod om deel te nemen aan het werk van de organisa tie geldt voor alle Europese landen. Een Belgisch militair éénmotorig vliegtuig, dat in de richting van het vliegveld Brustum vloog, is gister middag te 15 uur 45 wegens een mo tordefect in een haverveld te St. Truiden neergestort. Het vliegtuig vloog onmiddellijk in brand en toege snelde landbouwers konden geen hulp meer bieden. De inzittenden, majoor Colonval en kapitein Kaisin kwamen beiden om. De echtgenote van kapitein Kaisin, die van Engelse afkomst is, probeerde zich, nadat zij van het droevig onge val in kennis was gesteld, door gas van het leven te beroven. In een onderhoud, dat een re dacteur van het ANP had met de heer J. Jansen, voorzitter van de R.K. Sigarenwinkeliers te Eindho ven, gaf laatstgenoemde als zijn mening te kennen, dat in Augus tus of September de sigaretten zonder bon kunnen worden ver kocht. Ongetwijfeld, aldus betoog de onze zegsman, is het bonvrij geven der sigaren te zien ais een inleidende phase voor het bonvrij geven der sigaretten. Thans bestaat er n.1. een soort on eerlijke concurrentie tussen de siga renfabrikanten. die hun producten wel, en de sigarettenfabrikanten, die hun producten niet bonvrij kunnen verkopen. De strijd tussen deze fabri kanten wordt echter uitgevochten op de rug van de winkeliers, die thans voor een groot gedeelte zelf distribu tie-ambtenaar spelen, aldus spreker. De kerfindustrie beschikt momenteel over grote voorraden tabak en het zeker, aldus de heer Jansen, dat de ze fabrikanten hun invloed zullen aanwenden om deze voorraden te ver kopen. Hierbij zullen zij zich het voor beeld der sigarenfabrikanten voor ogen stellen, die thans volkomen vrij heid van handelen hebben. Wanneer deze actie der kerfindustrie tot het beoogde doel zou leiden, zouden het wederom de winkeliers zijn, die hier van de dupe zijn. Bereids hebben dan ook enige win keiiers individueel hun maatregelen genomen en klantenkaarten laten drukken, opdat, wanneer de sigare bonvrij zou komen, iedere klant regel matig zijn rokertje bij zijn winkelier zal kunnen betrekken. De fabrikant betaalt de banderole aldus zeide de heer Jansen. De win keiier betaalt de sigaar plus de ban derole. Het daarin gestoken geld ont vangt hij pas terug, zodra hij zijn ar tikel verkoopt. Dit voorschot op deze tabaksbelasting komt ten laste van de winkelier, voorts moet deze nog om zetbelasting betalen, welke onlangs is verhoogd met een procent. Tenslotte moet de winkelier, thans gedeeltelijk en straks misschien wel helemaal, voor distributie-ambtenaar spelen. „Waar blijft echter zijn salaris voor deze functies?", zo besloot de heer Jansen zijn betoog. Ook van enige winkeliers te 's-Gra- venhage hoorden wij, dat de sigaret bonvrij zou komen. Van de zijde van het departe ment werden deze geruchten ech ter met de meeste stelligheid te gengesproken. Plannen om de siga ret bonvrij te geven, zijn, aldus 't ministerie van economische za ken, in het geheel niet in overwe ging. Naar gisteren in een uitzending van Radio-Djocja is bekend gemaakt radio-Djokja is bekend gemaakt heeft Sjarifoeddin met medewerking van Gani en Setiadyit Soegondo een kabinet samengesteld, waarvan hij zelf premier is en tevens mi nister van defensie. In totaal telt dit kabinet niet min der dan 34 ministers en vice- minister, die behalve 7 partijlo zen over diverse partijen zijn verdeeld. -Tv-r~'fr SJARIFOEDDIN Reactie te Batavia. Na lezing van de namen der nieuwe kabinetsleden heeft een hooggeplaat ste Nederlandse woordvoerder, doe lend op het antwoord, dat het nieuwe kabinet zal moeten opstellen op de jongste brief van Dr. van Mook en het Amerikaanse Aide-memoire, te genover Aneta verklaard: „Dit nieuwe kabinet sluit de deur niet". In gezag hebbende Nederlandse kringen wenste men zich niet te binden aan een ver klaring omtrent de verwachting be treffende de eventuele republikeinse antwoorden. Wel betreurde men het in hoge mate, dat de naam van Sjah- rir op de nieuwe lijst niet voorkomt. Men constateerde, dat Djokja met suc ces getracht heeft zoveel mogelijk re publikeinse groeperingen in het nieu we kabinet te verenigen en men achtte voorts de rol van de Islamitische Par- tai Sarekat Islam Indonesia zeer op merkelijk. Dinsdag kreeg de 34-jarige bakker W. van E. wonende Sluisweg te Dord recht, ruzie met de vader van zijn be diende, de 48vjarige W. H., die kwam reclameren over het loon, dat zijn zoon verdiende. De bakker maakte rich zo kwaad, dat hij H. een vuist slag tegen het hoofd gaf. De man viel op straat en bleef bewusteloos lig gen. Kort nadat hij naar het zieken huis was vervoerd, overleed hjj. De bakker is in arrest gesteld. Tegen de tijd, dat de aardappel- en suikerbietenoogst moet worden bin nengehaald, vreest men voor een groot en voor de voedselvoorziening cata strofaal tekort aan arbeidski achten. Op verzoek van de Stichting van de Land bouw heeft het ministerie van Sou.ale Zaken, na accoord met het Ministerie van Landbouw, dan ook besloten tot het vormen van speciale oogsicolonnes, via de Gewestelijke Arbeidsbureau.*. Deze colonnes zullen bestaan uit plattelandsarbeiders, werkzaam bij de D.U.W. of bij Cultuur-Technische Wer ken, stadsarbeiders, los-werklieden en werklozen, politieke delinquenten, strafgevangenen, militairen en jeugd. Deze onderscheidene groepen zullen af zonderlijk te werk worden gesteld. Om te voorkomen, dat spanningen ontstaan over de lonen, is bepaald, dat de boer, ongeacht het bedrag, dat de arbeiders van deze verschillende cate gorieën individuëel in handen krijgen, aan iedere groep hetzelfde loon zal uit betalen. De kosten voor de militairen zullen geheel worden gedragen door het mi nisterie van landbouw. Om militair- technischu redenen is het onmogelijk om de militaire groepen geheel uit boe ren samen te stellen, omdat dan im mers organieke verbanden zouden moe ten worden verbroken. Hoewel de oogstcolonnes dus voor een groot deel uit ongeschoolde krachten zullen be staan, verwacht men toch veel van deze maatregel, mede, omdat in dit ge val slechts eenvoudig rooiwerk aan de orde is. Het aantal voor bewoning geschikte panden, dat momenteel bij Rijksdien sten in gebruik is, bedraagt over het gehele land naar schatting rond 2200. Panden, die voor 1940 Rijkseigendom waren, zijn hier niet bij gerekend. De toeneming van het aantal door de overheid gebruikte panden is groot. Het duidelijkst treedt dit euvel in Den Haag aan de dag. Daar heeft de overheid en de semi-overheid in ge bruik twee hotels, 500 panden en twaalf flatgebouwen, welke laatste 394 woningen bevatten. Gisteren uitspraak doende veroor deelde het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof de 52-jarige Amsterdamse Adriana Valkenburg ter dood. Veroor deelde heeft in de jaren 1943 en 1944 herhaalde malen joden in haar woning ondergebracht en ook elders onderdak voor joden verzorgd om vervolgens de verblijfplaatsen van deze joden, of wel de tijden en plaatsen wanneer en waar zij ergens konden worden aangetrof fen, bekend te maken aan de chef of rechercheurs verbonden aan het bureau Joodse Zaken. Zjj heeft de dood van vele joodse landgenoten op haar ge weten. Zij behoudt het recht van beroep in cassatie. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. te de Bilt, geldig tot Vrijdagavond: VRIJ WARM. Vrij heldere nacht. Morgen over dag bijna overal zonnig droog weer. later echter weer enkele overdrijvende wolkenvelden. Op nieuw iets hogere temperatuur. In het zuid-oosten van het land wei- nij, wind. in de kuststreken voor al in de namiddag, matige zee wind.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1