Zestien heelmeesters aan Europa's ziekbed NEDERLAND krij gt rij st en Ruiltransactie met de suiker Republiek Ma/s voor het brood Tarwe voor de varkens Goede vordering in commissies Zwarte olie en metaalwaren POLEN wil meedoen Nieuwe brandstoffenbonnen Amerikaans bouwt op congres Parijs Belangrijke vinding voor Nederland's industrie DE NOORDHOLLANDSCHE CÓVRANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De Parijse conferentie yAN IS/ABIJ ~ËN VERRE Spanje en de V. N. Franse ambtenaren willen verder praten Nieuwe bouwsteen uitgevonden Hoofdprijzen Staatsloterij HUIS TE HUUR 3000 gegadigden V. Tour de France J Winnaar uit de gratie Tacca wordt nummer één BEVIN spreekf4 tot de Fransen Kommando-Franck in cassatie Onrust in Griekenland duurt voort Weecéecicfit BURBAU: Koningstraat 76-80 Deo Hefoer Telefoon ®*5 Oiro 446041 Dtr.: i. Bljlsma DINSDAG 15 JULI 47. Voortzetting var de 70E JAARGANG No 2558 HELDERSCHE COURANT HMHSVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Jutter t) es") tot IS wooeden 75 cent, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwaeteai f S.per post t 3.65 H> ofdredeeteur: M. H. E. Uyidert, Rayou redacteuren C. A. Dekken en W. Kok. De werkcommissie van de Conferentie van Parijs is gisteren met haar werk zaamheden gereedgekomen en zal heden op de plenaire zitting voorstellen doen om te komen tot de instelling van vijf commissies voor de verschillende onder werpen van bespreking. In twee van deze commissies zal Nederland zitting krijgen, n.1. in een uit voerende commissie van samenwerking en in een commissie voor voedsel en landbouw. De overige commissies zijn: Een oommissie voor ijzer en staal, één voor vervoer en één voor brandstof en energie. Daar alle 16 landen vertegenwoor digers hebben in de werkcommissie, kan het zeker geacht worden, dat haar rapport zal worden aangenomen. Iedere commissie zal haar eigen leden kiezen. De voorzitter van de commissie van samenwerking zal tevens optreden als voorzitter van de uitvoerende commis sie van vijf. De commissie van samen werking zal permanent verantwoorde lijk zijn voor de conferentie als geheel. De samenstelling van de vier technische commissies berust in de eerste plaats op de overweging, welke landen het meeste belang hebben bij de desbetref fende afdeling. DE COMMISSIE VAN SAMEN WERKING. Het aantal leden van de uitvoerende commissie van samenwerking heeft men tot vijf beperkt, opdat de coördinatie van het werk der technische commissies met spoed en doelmatig kan geschie den. De leden zijn zo gekozen, dat zowel de Scandinavische- en de Beneluxgroep als de grote mogendheden zijn verte genwoordigd. Italië, welks economische positie representatief is voor die lan den, welke economisch gesproken naar Oost en West gekeerd zijn, vertegen woordigt de groep, waar ook Oostenrijk, Turkije en Griekenland toe behoren. MINISTERS KEREN TERUG. Men verwacht, dat Bevin, de Engel se minister van buitenlandse zaken, Dinsdagmiddag of Woensdag uit Pa rijs naar Londen zal terugkeren. Het besluit van de meeste ministers van buitenlandse zaken, die de conferentie over het plan-Marshall bijwonen, om Parijs binnen enkele dagen te verla ten doet vermoeden, dat zij vertrou wen, dat het programma van de op richting van commissies van deskun digen in de plenaire zitting zal wor- Woensdag 30 Juli a.s. zal het 65 jaar geleden zijn, dat het echtpaar J. Nanning-Kuyper te Zaandijk, in het huwelijk trad. Te Usti, 90 km. ten Noorden van Praag, reed een volle tram heuvelafwaarts tegen een stilstaande tram op met het gevolg, dat 26 personen om het leven kwamen. De 53-jarige Franse film-producer, Marcel Varnel, die films in Parijs, Hollywood, New-York en Londen gemaakt heeft, is Zondagavond bij een auto-ongeval in de buurt van Midhurst om het leven gekomen. Bij een boerderijbrand te Ommen is een 14-jarige jongen uit Zwolle, die op de boerderij logeerde, in de vlammen om gekomen. Vermoedelijk is de brand door een inwonende zoon aangestoken. Een woordvoerder van het Britse de partement van Buitenlandse Zaken heeft het bericht, volgens hetwelk Koningin Elisabeth een uitnodiging gezonden zou hebben aan Senora Peron, tegengespro- J^en'De telefooncentrale te Char- lerloi (België) is door een hevige brand p-otendeels vernield. Bij het terugtrek ken der Duitsers in 1944 werd de cen trale eveneens ernstig geteisterd. In de Belgische ministerraad is besloten het crediet van 80 millioen francs, be stemd voor de uitvoering van werken aan havens en waterwegen, met 120 mil lioen francs te verhogen. Binnen kort zullen 8 schoolopzieners voor het kleuteronderwijs worden benoemd. Te Erfurt is een vrachtauto, welke op methaangas liep geëxplodeerd, waardoor vier personen werden gedood, terwijl onderdelen van de auto over de daken van de omringende huizen geslingerd werden. Nabij Steenbergen vielen, door een plotselinge manoeuvre, 3 ar beiders van een rijdende vrachtwagen. Eén van hen werd gedood en 2 ernstig gewond. den aangenomen. De deskundigen zul len dan de verdere behandeling over nemen. Ook Baron van Boetzelaer van Oos terhout keert waarschijnlijk heden naar Den Haag terug. DE BENELUX-GROEP. De groep Nederland-België-Luxem- burg interesseert zich zeer voor het lid maatschap van de uitvoerende commis sie der commissie van samenwerking waarin de zestien deelnemende landen zijn vertegenwoordigd. De groep heeft tevens grote belangstelling voor het lid maatschap van de vier technische com missies voor voedselvoorziening en land bouw, energie, ijzer en staal, en ver voer. De groep treedt als een geheel op en deelt in elke commissie in het lidmaat schap. POLEN WIL MEEDOEN. Een woordvoerder van de Poolse am bassade te Londen heeft verklaard, dat Polen mogelijk zijn houding ten aanzien van het plan-Marshall zal wijzigen, in dien de organisatie, die door de econo mische conferentie te Parijs zal worden gesticht, haar werkzaamheden in het kader van de V.N. zal verrichten. WAPENDEPOT VAN TERRORISTEN. De Joodse terroristen schijnen op tal van plaatsen in Europa verbindingen te hebben. Kort geleden heeft de politie een wapendepót in een villa in de Franse stad Manterre ontdekt. Men ziet op de foto hoe de wapens uit de villa naar de auto's gedragen worden. In het Britse Lagerhuis heeft het conservatieve lid Sir Patric Hannon gevraagd, of er onderhandelingen gaan de zijn over opname van Spanje in de V. N. Op het antwoord van McNeil, minis ter zonder portefeuille, dat er geen on derhandelingen hierover worden ge voerd, vroeg Sir Patric hoe lang deze toestand nog zou voortduren, en hij wees erop, dat „Spanje reeds 10 jaar lang gevochten heeft tegen het bolsje wisme". McNeil antwoordde, dat Spanje nog geen verzoek tot opneming in de V. N. heeft ingediend en hij voegde er aan toe, dat Engeland ieder dergelijk verzoek van Spanje zou bestrijden. De republikeinse minister van econ. zaken, dr. A. K. Gani, heeft gisteren officieel bekend gemaakt, dat de republikeinse regering overeenkom sten heeft afgesloten met de Nederl. Ind. regering en andere wederpartijen, waarbij goederen zullen worden uitgewisseld. Door de republiek zal 76.000 ton rijst van Java geleverd worden in ruil voor twee-derde deel van de Nederlandse goederen, welke in Australische havens liggen opgeslagen, zoals textiel en land bouwwerktuigen. De leveranties zullen geschieden in de periode van Juli 1947 tot Juni 1948. De rijst zal verscheept borden in de havens van Banjoewangi en Probolinggo, die een capaciteit bezit ten van duizend ton per week. De leve ranties zullen op het einde van deze maand aanvangen. Nederland zal mest stoffen, varkens en vergifstoffen leveren vanuit Soerabaja in ruil voor maïs en suiker uit de republiek. Voorts zullen de Nederlanders mijnwerktuigen leve ren in ruil voor kolen uit de Tandjoeng- mijn nabij Palembang op republikeins gebied. De republiek zal ondernemings producten uit het gebied van Soekaboe- mi leveren in ruil voor medicamenten, textiel en zoutevis van Nederlandse zij de. De republiek levert vee uit Madoe- ra en tabak uit Probolinggo in ruil voor textiel. De tabak is bestemd voor de Met ingang van heden geven de bon nen der kaarten WA 707 gemerkt met ,1e periode", „2e periode", „3e periode". „4e periode", 5e periode" en „6e perio de", elk recht op het kopen van één eenheid vaste brandstoffen en de bon nen der kaarten WB 707, gemerkt met „le periode", „2e periode", „3e periode". „4e periode", „5e periode" en „6e perio de", elk recht op het kopen van vijf eenheden vaste brandstoffen. Deze bon nen blijven tot nader aankondiging gel dig. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de kaarten WA 707 en WB 707 zijn of zullen worden uitgereikt aan de sleinverbruikers der groepen B, C en D (kantoren, werkplaatsen enz.), wier rantsoen voor 1947/1948 tenminste 12 eenheden bedraagt. British-American Tobacco Co. te Soera baja. Deze overeenkomst is volgens de verklaring van de republikeinse minis ter in de maanden Maart en April op gesteld. President Truman en leiders van het Congres zijn overeengekomen, dat in de komende herfst geen spe ciale zitting van het Congres be hoeft te worden gehouden. Volgens senator Arthur Vandenberg, voor zitter van de senaatscommissie voor de buitenlandse bedekkingen, kan deze commissie eventueel laat in het jaar worden bijeengeroepen, indien op de conferentie te Parijs een plan voor het herstel van Euro pa wordt opgesteld. De commissie voor buitenlandse be trekkingen zal, naar men verwacht, aldus Vandenberg, een eventueel wetsvoorstel maken, opdat het Con gres snel kan handelen, wanneer het in Januari weer vergadert. Een woordvoerder van de Franse re gering heeft verklaard, dat de rege ring niet verder kan gaan dan haar laatste voorstel aan de Franse ambte naren, die dreigen heden in staking te gaan als hun eisen niet worden inge willigd. Van het hoofdbureau van de Bond van Franse Ambtenaren is officieus vernomen, dat de bond tegen onmid dellijke stakingsactie heeft gestemd. De bond zou op een bijeenkomst beslo ten hebben de onderhandelingen voort te zetten. Het kunststof-instituut te Delft heeft in samenwerking met het Laborato rium voor toegepast natuur-weten- schappelijk onderzoek en het Orga nisch Chemisch Laboratorium een nieuwe groep van plastics gevonden, die tot nu toe in de literatuur niet be schreven zijn. Op deze stoffen, die op eenvoudige wijze te bereiken en goed hanteerbaar zijn en bovendien zeer aantrekkelijke eigenschappen bezitten, is reeds octrooi aangevraagd. De overschakeling voor de industrie op deze nieuwe verbindingen zal geen bezwaren opleveren. Er zijn vanzelfspre kend verschillende moeilijkheden aan wezig, doch deze zijn zeer zeker oplos baar. Men is van mening, dat hierdoor ae Nederlandse industrie een grote dienst is bewezen en dat deze industrie momenteel althans op dit gebied de kans krijgt, een kleine voorsprong te be halen. De heer J. J. van der Kerff, opzichter van weg en werken bij de N. S. te Zaandam, heeft Maandagmiddag met de heren Moos en Burgers voor de burgemeesters van Zaandam en Koog aan de Zaan, alsmede voor een aan tal architecten en bouwkundigen, een demonstratie gegeven met een nieuw soort bouwsteen. Deze steen, die sa mengesteld is uit portlandcement en zand, heeft de vorm van een zwa luwstaart. Voor het samenvoegen van de stenen is geen specie nodig, doch wordt een lijmstof gebruikt. Op het ogenblik kan men met de hand 60 stenen per persoon per week maken, maar zodra de ma chines komen, zal de productie tot 1000 stuks per week worden opgevoerd. De uitvinder heeft reeds octrooi op zijn vinding verkregen. Bij een onderzoek, dat inspecteurs van de Centrale Dienst voor de economische controle (C.D.E.C.) van 23 tot en met 27 Juni te Eindhoven en omgeving bij me- taalwarenfabrieken en -handelaren in nieuwe en oude metalen hebben inge steld. kwam een aantal belangrijke over tredingen der desbetreffende distributie beschikkingen aan het licht. Vastgesteld werd, dat in totaal zonder vergunning werden gekocht, verkocht, resp. verwerkt 95.000 kg (95 ton) nieu we en oude metalen. Eveneens werd een onderzoek inge steld naar de naleving der distributie bepalingen, betreffende petroleum en dopkere oliën, bij een aantal olieleve ranciers in den lande. Geconstateerd werd, dat zeer belang rijke hoeveelheden petroleum en don kere olie, zonder voorafgaande of gelijk tijdige inlevering van de vereiste distri butiebescheiden, door de oliehandel aan zijn afnemers (tussenhandelaren en ver bruikers) waren afgeleverd. In totaal werd bij dit onderzoek een levering zon der dekking van bescheiden geconsta teerd van rond 98.000 liter donkere olie en 455 000 liter petroleum. Tegen de in overtreding zijnde leve ranciers en een groot aantal hunner af nemers werd proces-verbaal opgemaakt. Een landbouwdeskundige schrijft ons: Hoewel de prijzen van grondstoffen, de lonen en de bedragen, die de sociale wetgeving vereist, nog steeds stijgende zijn, heeft de regering voor het lopende jaar de richtprijzen van de meeste ak kerbouwproducten verlaagd. Zo o.a. de richtprijs van tarwe. De prijs van de geïmporteerde tarwe ligt ongeveer 60 70 hoger dan de richtprijs van het inheemse product. Nu is de landbouwer verplicht, zijn totale tarweproductie in te leveren. Hij moet dan veevoeder te rugkopen, dat minder van kwaliteit is, maar bovendien 2025 duurder is dan de prijs, dien hij voor de ingele verde tarwe ontvangt. Kan men er zich dan over verwonderen, dat de boeren een deel van hun tarwe achterhouden om te gebruiken als veevoeder en dat deze naar de varkens gaat, terwijl de mensen veevoeder, in casu mais, in hun brood verwerkt krijgen? Het is duide lijk, dat de meest radicale controle hier riet veel kan uitwerken. Minister Mans- holt heeft nog onlangs verklaard, dat in 1946 gemiddeld 535 liter melk per koe tegen een gemiddelde jaarproductie van 3175 per koe in de zwarte handel verdwijnt. In hetzelfde jaar zijn 64.000 melk koeien en 490.000 varkens langs zwarte weg verdwenen. Uit een en ander blijkt wel, dat zelfs het leger van controle-ambtenaren niet in 501ste Staatsloterij, 2e klasse, le lijst. 1500.— 5515; 1000.— 7847, 8663, 10529, 20011; 400.— 4319, 6461, 14052, 14393; 200.— 1926, 4279, 5634; 100.— 3256, 4055, 7068, 8000, 11401. 20736, 21401. Een Engels woningbureau plaatste voor een huiseigenaar een adver tentie waarin een huis te huur werd aangeboden. Toen zijn secretaresse de volgen de morgen op het kantoor kwam stond een lange rij mensen voor de deur en slechts met veel moeite kon zij binnen komen omdat de deur door een berg brieven was gebarricadeerd. De huiseigenaar ontving 3000 brie ven waarin men zelfs tot 500 pond voor de sleutel bood. De eigenaar verklaarde echter dat hij elke brief zal lezen en beoordelen en het huis zal verhuren aan een oud militair, die er het meest voor in aanmerking komt. De 195 km lange zestiende étappe van de Tour de France, waarbij de renners de Pyreneeën achter zich lie ten en van Pau naar Bordeaux trap ten, werd gewonnen door de Zwitser Tarchini, uit de gecombineerde Zwit sers-Luxemburgse ploeg. Tarchini werd echter gedisqualifi- ceerd omdat hij de Belgische renner F. Mathieu opzettelijk had doen val len. Zodoende werd, onder Tarchini's pro test, de Italiaan Tacca als winnaar ge klasseerd. Het klassement na de 16e étappe luidt: 1. Tacca (It.) 5 uur 14 min. 39 sec.; 2. Mollin (Belg.); 3. Pawlisiak (F.N.O.); 4. Latorre (F.Z.W.); 5. Goasmat (F.W.); 6 Remy (F.Z.O.); 7. Victor Joly, 8. Ma thieu (Belg); 9. Tarchini (Zw.); 10. Gauthier (F.Z.O.); allen zelfde tijd; 26. Janssen, 5 uur 45 min. 6 sec.; 27. Ca- mellini, zelfde tijd; 53. Klabinsky, 5 uur 53 min. 45 sec. Algemeen klassement. 1. Vietto (F) 113 u 44 m 13 s; 2. Brambilla (It) 113 u 45 m 47 s; 3. Ron- coni (It) 113 u 48 m 8 s; 4. Fachleitner (F) 113 u 50 m 59 s; 5. Robic (F.W.) 113 u 52 m 21 s.; 6. Camellini 113 u 58 min. 59 s; 7. Impanis (Belg) 144 u 18 m. 10 s; 8. Lazarides 114 u 48 m 12 s; 9. Goasmat 114 u 56 m 14 s; 10. Cottur 115 u 3 m 12 s; 34. Janssen 117 u 14 m 54 s; 41. Klabinsky 117 u 48 m 12 s; 50. Vic tor Joly 118 u 33 m 31 s. Het landenklassement luidt na de 16e etappe: 1. Italië 342 uur 37 min. 7 sec.; 2. Frankrijk 342 uur 53 min. 56 sec.; 3. Frankrijk-W. 344 uur 4 min. 35 sec.; 4. België 346 uur 49 min. 30 sec.; 5. Frank- rijk-Z.O. 347 uur 18 min. 7 sec.; 6. Zwit serland/Luxemburg 347 uur 48 min. 3 sec.; 7. Nederland gecomb. 349 uur 2 min. 5 sec.; 8. Frankrijk-Z.W. 349 uur 25 min. 18 sec.; 9. Ile de France 351 uur 16 min. 1 sec.; 10. Frankrijk-N.O. 354 uur 20 min. 21 sec. staat is, het geschetste kwaad ook maar enigermate te beteugelen. De moraal van dit alles is: overheids maatregelen op economisch gebied kunnen geen effect sorteren, wan neer zij op hun intrinsieke waarde in strijd zijn met de opvattingen omtrent redelijkheid en gezond verstand bij hen, op wie deze maart- regelen worden toegepast. Het gehele Nederlandse bedrijfsleven houdt zich reeds lang niet meer aan al le van hogerhand gedecreteerde voor schriften. En dat behoeft niemand te verwonderen. Doet men het wel, dan kan men beter ineens zijn faillissement aanvragen. Ter gelegenheid van de 14de Juli, de dag, waarop Frankrijk de bestor ming van de Bastille herdenkt, heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, een radiorede tot het Franse volk gehouden, waarin hij uitdrukking gaf aan het vaste voornemen der Franse en Britse re gering om niets meer tussen beide volken te laten komen, dat een schei ding te weeg zou brengen. Er is in het verleden veel geweest, dat de beide landen gescheiden hield, aldus Bevin, doch steeds hebben zij een ge lijke politiek gevoerd, iwelke was ge richt tegen tyrannie en op handhaving der vrijheid. Bevin verklaarde, dat de val van de Bgstille en de Franse revolutie het be gin zijn geweest van een grote periode van vrijheid en hij wees erop, dat vele Engelse denkers en schrijvers toen t.er tijd de betekenis van deze gebeurtenis sen hebben ingezien. Sinds wij tezamen kwamen, zo ging Bevin verder, hebben wij twee oorlo gen gevoerd tegen machten, die de vol ken der wereld onder hun tyrannie wilden brengen. Thans zullen wij ons gezamenlijk wijden aan de weder opbouw van onze landen en onze no bele politiek voortzetten, niet om an deren te overheersen, doch om met iedereen samen te werken. Het bijzonder gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft op 10 Juli j.1. sententie gewezen in de zaak tegen de vier Haag se politiemannen, die tijdens de bezet ting deel hebben uitgemaakt van het z.g. kommanda Frank. J. Krom werd hierbij ter dood veroordeeld. Tegen W. J. baron van Boetzelaer luidde de sen tentie: levenslange gevangenisstraf. V. van Baarle en H. Zinkhaan werden ver oordeeld tot resp. 20 en 15 j. gevangenis straf met aftrek en levenslange ontzet ting. Z. werd bovendien nog het recht ontzegd om bij de gewapende macht te dienen. De procureur-fiscaal had tegen J. K., W. J. baron van B. en C. van B. de doodstraf geëist. Tegen H. Z. had hij levenslange ge vangenisstraf gerequireerd. Naar wij thans vernemen heeft J. K. tegen de sententie van het bijzondere hof cassatie aangetekend, terwijl de pro cureur-fiscaal tegen de uitspraak betref fende de overigen beroep heeft aangete kend. Maandag zijn te Athene des morgens vroeg vele personen, waaronder des kundigen van de telefoon-, electrici- teits- en waterleidingbedrijven, gear resteerd onder verdenking van plannon tot sabotage. Het aantal verrichte arrestaties van links georiënteerde personen beloopt volgens Reuter ongeveer drieduizend, waarvan elf honderd te Athene en on geveer duizend in elk van de voorste den en de Pireaeus. Volgens inlichtingen uit regerings bron hebben guerillatroepen aan de Albanese grens een aanval gedaan op de garnizoensstad Koritza. De regering liet onmiddellijk met auto's versterkin gen aanvoeren en zette een aantal vliegtuigen in. De plaatselijke commandant ver klaarde dat hij thans voldoende troe pen tot zijn beschikking heeft om de situatie meester te blijven. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, gel dig tot Dinsdagavond: VRIJ ZONNIG. Droog weer met weinig wind. In de ochtend op vele plaatsen nog vrij veel bewolking tengevolge van optrekkende mist.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1