Stad en Omgeving- Samenwerking tussen „NIWIN" en „Band" Een nieuwe lijsi Een Ralleye-traject met stenen modder.... en Beroepskeuze voor meisjes De 22e Westfriezendag te Langendijk Radio's voor Indië Mulo-examens 194/ Julianadorj Met de coöperatie op stap Den Üever. Postduivenvereniging „De Luchtpost" Maar Col de Vars lijkt op de Tjallewal! Anna Paulowna B.K.C.-nieuws Den Burg. Er komen woningen Weest op Uw hoede! Urk. Weekoverzicht visserij Wieringen Marktberichten Aardbeving in Columbia A Maandagavond werd in de periodie ke vergadering van het plaatselijke NI- WIN-comité de samenwerking tussen NIWIN en ..Band Nederland-Indië" be sproken. Er bestond reeds contact, en er werd reeds in onderling overleg op getreden, maar een bepaald plan van samenwerking was nog niet opgesteld. Het was daarom goed, dat in deze ver gadering het bestuur van de Band was vertegenwoordigd, en wel door mevr. FritschiMoerman. Zij deed o.a. enkele mededelingen betreffende de radio-actie, waartoe de Band het initiatief heeft genomen. Het is de bedoeling, om in de komende we ken radiotoestellen bijeen te krijgen voornamelijk voor de militairen op de buitenposten in Indië. Het hoofdbe stuur van de Band is daartoe in con tact getreden met de hoofdbesturen van confessionele verenigingen, zoals het RK. Thuisfront en Prot. Thuisfront, die deze actie met warmte aanbevelen. Wij behoeven hier wel niet meer te vertellen, hoe nodig deze radio's zijn. Dat weten wij allen, en daarom moeten deze toestellen er komen. Nu horen wij zo vaak: „Och, al die verenigingen! Ik stuur zelf wel wat". Natuurlijk, dat doen we allemaal. Maar daarmee ko men er geen radio's in Indië. In het algemeen is het voor één persoon on mogelijk om een toestel naar Indië te sturen. Dat moet gezamenlijk gaan, en daarvoor moeten dus de verenigingen zorgen. Maardie verenigingen be zitten nu eenmaal geen boom, waarvan men het geld maar voor het afschud den heeft. Dat geld moet door de bur gerij bijeen gebracht worden. Door U, die een familielid in Indië hebt, maar ook door U, die niemand behoeft te missen. Het is toch heel wat waard, lat UW zoon met zijn werk of studie kan doorgaan, dat U niet alleen voor de opvoeding van Uw kinderen staat. Laat men dit bedenken alvorens te zeggen: „Neen, ik doe daaraan niet mee!" Het plaatselijk NIWIN-comité be sloot, aan deze actie alle mogelijke me dewerking te verlenen. De Band Ne derland-Indië en de NIWIN doen thans uit naam van duizenden ouders, vrou wen en verloofden een beroep op de gehele bevolking: „Steunt de komende radio-actie!" „DE BRUINVISSEN" NAAR EEN POLO-TOURNOOI Zondag 20 Juli gaat de Zwem- en Poloclub „De Bruinvissen" naar West- zaan om deel te nemen aan een polo- tournooi voor de 3e klasse. Voor deze gelegenheid wordt heden avond, Woensdag, om 7.30 uur een par tij waterpolo gespeeld. Wij kunnen deze partij, welke in de toekomst door nog meerdere partijen wordt gevolgd, bij iedere sportliefheb ber aanbevelen. Dit zal de eerste wa- terpolowedstrijd zijn sinds 1941. Wij hopen dat „De Bruinvissen" voor de wedstrijden de belangstelling mo gen hebben van vóór de oorlog. PO STDUIVENVER. „NIEUWEDIEP" Na enige africhtingsvluchten vanaf Schagen, Alkmaar en Zaandam hield deze vereniging weer een wedstrijd met jonge duiven vanaf Zwijndrecht, afstand 127 km. De duiven werden ge lost om 12 uur 30 min. met N.W.-wind. De eerste duif werd om 2 uur 40 min. 4 sec. en de 18e om 2 uur 41 min. 48 sec. geconstateerd. De prijzen werden gewonnen door de volgende leden: J. Boon 1, 2, 4, 7 en 11; A. Snijder 3, 5 en 8; W. Geervliet 8, 9 en 13; P. Bakker 14; M Klaassen 16 en 17. Inkorven voor Roosendaal, afstand 158 km, Vrijdagavond tussen zeven en half acht. Klokken aanslaan 8 uur. Voor het te Alkmaar gehouden exa men Mulo A slaagden Maandag: J. Wilkens, R. F. Dagnieux, C. S. Mooy, G. v. d. Brink, B. S. Boot en G. Dijkstra, allen te Alkmaar; H. J. v. d. Lugt Melsert en H. J. Niemeijer te Castricum; O. Weijland en M. ter Berg te Bergen; H. F. Ham, J. Dekker, C. J. Kramer, P. J. Westerhuis en J. La- vell, allen te Den Helder; J. M. Kok te Broek op Langendijk; A. Leegwater te St. Pancras; M. Hoenderdos te Koe dijk; H. Bras en J. Vonkeman te Nrd.- Scharwoude; J. A. Oud en M. G. Mooy te Oudkarspel; M. G. Bakker te Den Oever; H. G. Kragt te Hipp.hoef; L. Volger te Oudorp; C. B. de Vos, E. de Jonge en D. H. Jonkman te Medem- blik; N. C. Erfks te Schagerbrug; G. Kuiper te Barsingerhorn; J. Bood, Nw. Niedorp; L. M. Haspels te Enkhuizen; A. H. Feenstra te Hoorn en F. D. Splinter te Schagen. Voor diploma B slaagde H. J. Era dus te Callantsoog. Gisteren slaagden voor diploma A: F. den Hartog, J. H. de Jonge, H. Ras, G. A. Roos en H. T. Scheffers, Den Helder; M. Geuzebroek, D. Lont en N. Lont te Hippolytushoef; C. Th. van Heerwaarden, De Koog; J. v. Al teren en M. Ploeger te Barsingerhorn; J. Mus en A. K. Korver te Hoorn; J. v. Zadelhoff en N. H. Venneker te Medemblik; J. Kuiper te Sijbekarspel; L. Kwadijk te Avenhorn; S. de Vries te Andijk; A. M. van Splunter te Twisk; M. Kroon te Hauwert; K. Beumkes te 't Horntje; N. Lap te Den Hoorn; G A. Börnemann te Beem- ster; M. Dobber te Purmerend; A. Adema te Aertswoud; M. H. Sjouw te Castricum; J. Mooy, J. M. Couwenho- ven en A. Keesman te Heiloo; C. Blom en A. A. Ridder, Scboorl; M. Hoet, H. Sougé en A. Groot, Alkmaar. De Coöp. Aan- en Verkoopvereniging ,.Het Noorden" te Julianadorp-Bree zand maakte met haar leden en ver schillende afnemers op twee verschil lende dagen een excursie naar het Centraal Bureau te Rotterdam, 's Mor gens om 6 uur werd beide keren met twee volle autobussen gestart en de reis naar Rotterdam aanvaard. Om 10 uur was men te Rotterdam. Dit was op zichzelf al een heel mooie tocht door de landerijen van Noord- Ai Zuid-Holland met zijn vele afwis selingen. Het eerste bezoek gold het kantoorgebouw van het Centraal Bu reau aan het Haringvliet 100. Een mooi, helder gebouw van vier verdie pingen hoog, waar de administratie en boekhouding zetelt van ruim 500 aan gesloten coöp. verenigingen uit geheel Nederland. Na kennismaking met de geleiders werd de reis vervolgd naar de Rijnhaven, waar de grote fabriek van het C. B. staat. Hier werd het ge zelschap een kop koffie gepresenteerd en een hartelijk welkomstwoord ge sproken. Daarna werd het fabrieks complex bezichtigd, hetwelk 1 y, uur in beslag neemt. Hier kreeg iedere landbouwer een inzicht in de mogelijk heden, welke door samenwerking wor den bereikt. Een pracht fabriek, naar de eisen des tijds ingericht. Veel en velerlei machines en weinig arbeiders, e enteken van deze tijd. Wat de be zoekers opviel was de netheid in de gebouwen, en het vernuft op het ge bied der machines, die vele werkzaam heden verrichten. Bij allen heeft dit een diepe indruk achtergelaten. Na de Rijnhaven werd een bezoek gebracht aan de mooie Rotterdamse Maastunnel, waar met de auto's doorheen gereden werd. Voor diegenen die dit nog niet gezien hadden, was dit machtige werk een openbaring. Vervolgens begaf men zich naar ho tel „De Kroon", waar door het Centr. Bur. een warme lunch werd aangebo den. Iedereen liet zich dat goed sma ken en zeer voldaan werd daarna de tunnel voor wielrijders en voetgangers bezichtigd Door een gids werden toe lichtingen gegeven welke een duidelijk beeld gaven van de bouw en het ge bruik van de tunnel. Verder ging het naar de haven, want het C. B. had ook een rondvaart aangeboden met één van de bekende Spido-boten. Een rondvaart door alle Rotterdamse havens met een toelichting van de kapitein, die dit per luidspreker voor een ieder verstaanbaar maakte. Men kreeg hier een goede indruk van het grote haven complex, maar ook van het treurige beeld van de vernielingen door de be zetter moedwillig gepleegd. Ook deze tocht zal bij allen zijn indrukken heb ben achtergelaten. Na de rondvaart werd van de geleiders afscheid geno men en de directie van het C. B. dank gezegd voor het gebodene op deze dag. De thuisreis ging door de Haarlemmer meer naar Amsterdam, waar twee uur gepauzeerd werd. Vrij goed op tijd vertrok men vandaar en uiterst vol daan bereikte men 's nachts om 1 uur Julianadorp en Breezand. Terecht werd verwacht dat deze excursies er toe zullen bijdragen dat de leden pro pagandisten worden voor nieuwe co- operatoren. In de loop der jaren heeft de Coöperatie bewezen wat samenwer king vermag. Bij het doorbladeren van mijn zakagenda van het vorige jaar ont moet ik opeens het was op een dag in Juli de aantekening pieuwe lijstEn dar. zie ik duidelijk voor mijn geestesoog cue oude man, die telkenkeer op het krantenbureau de nieuwe lijsten met repatriërenden kwam doorbladeren. Zijn zoon was voor de oor- lot naar de Oost gegaan, en hij was na de bevrijding niet terugge keerd. Zelfs op de dodenlijsten was zijn naam niet voorgekomen. En toch kwam die grijsaard, telkens weer wanneer nieuwe lijsten waren aangekomen. Met bevende vingers zocht hij eerst bijde letter S, waaronder altijd veel namen stonden, maar wanneer hij daar niets vond, ging hij de hele lijst nog eens regel voor regel na. Je kon im mers nooit weten, en er worden zo dikwijls zetfouten gemaakt. Maandenlang zag ik hem tevergeefs komen, en ik kreeg medelijden met de oude man. Ik sprak met hem, langdurig en van hart tot hart. Ik trachtte door te dringen in zijn verdriet en zijn hoop, zijn verlangen en zijn wanhoop, en ik probeerde hem te helpen. Maar dat was moeilijk, want die jongen was het enige wat hij be zat, en ik zou dat gemis toch nooit kunnen begrijpen. Ik wilde toen over die oude man schrijven, en tekende vast in mijn agenda aan: „Een nieuwe lijstEr gingen vele maanden voorbij, maar het artikeltje kwam niet uit de pen. Tot ik yan de week die titel tegenkwam, en ik me plots dat alles weer herinnerde. Hoe zo dikwijls de oude baas bij me kwam, telkens wanneer in de krant gestaan had: „Op ons bureau ligt ter inzage de passagierslijst van het m.sdat opmet repatriërenden aan boord uit Batavia is vertrokken, en op a s. te Amsterdam wordt verwacht". Er kwamen veel lijsten, vooral in de vorige zomer, ook lijsten met d» namen van geïnterneerden. De naam van de zoon ontbrak steeds. De zomer ging, en ook de herfst. Al wel vijftig lijsten had de grijze man met de beverige handen van régel op regel gevolgd, met zijn oude ogen haast verslonden, maar altijd moest hij heengaan. De draaideur piepte achter hem dicht. Tevergeefs. Hij verdween tussen de mensen in de stad, eenzaam en alleen, met zijn ijdele hoop. Hij bleef komen. Ook nog toen een nieuwe lente alles deed tintelen van leven en blijheid. Nu ik deze korte aantekening tegenkom, dringt het tot me door, dat ik hem de laatste Weken niet gezien heb. Wat daarvan de reden mag zijn, weet ik niet. Maar ik hoop, dat hij ten slotte de naam heeft gevonden, misschien op de honderdste lijst, en dat hij thans weer met zijn zoon verenigd is, waar ook in Nederland. C. A. D. Zondag j.1. werd een oefenvlucht ge houden vanaf Woerden, waarvoor 54 duiven werden ingekorfd. De vogels werden om 7.05 uur gelost. De eerste duif werd geconstateerd door N. Hel sloot om 8 i' m. 45 sec. De snelheid van deze - bedroeg pl.m. 85 km. per uur h n aanmerkelijk meer was dan ver,eden wèêk. De verdere uitslagen luiden: N. Helsloot 1, 5. 6, 8, 20; R. Siêgers 2, 3; G. Mast 4; G. Pathuis 7. 11; H. de Groote 9. 10, 12, 13, 14; D. IJpma 13, 16, 17, 18, 19. VISSERIJ In de periode van 7 tot en met 12 Juli werden op de Oeverse afslag de onderstaande hoeveelheden vis aange bracht: Bot 2410 kg; aal 9352 kg.; snoekbaars 511 kg.; witvis 227 kg.; garnalen 112 kg.; schol 11276 kg; schar 709 kg.; tong 1623 kg.; tarbot 816 kg.; kabeljauw 17 kg.; wijting 195 kg.; ponen 906 kg,; nest 7920 kg.; kreeft 3 stuks. Er werd deze week minder Inten sief gevist, in verband met de slechte weersomstandigheden. Daardoor bleef de aanvoer beneden normaal. De prijs der paling steeg weer en variëerde van f 2.30 per pond voor de kuilaal tot f 3.40 per pond voor de grotere soor ten. De reis naar Marseille verliep vlot, tenminste in het begin. Eenmaal op het Rallye-traject aangekomen, werd het anders. De Col du Glandon was versperd door steen- en modderlawi nes. Hele stukken waren finaal weg geslagen. De Glandon is 1951 m. hoog, doch Kruit kon niet hoger komen dan 1200 m. Hoe de Motor- en Autoclub dat voor de wedstrijd zelf denkt te organiseren, is nog niet bekend. De Fransen zijn nu eenmaal laks. Overi gens was de weg van de derde etappe verschrikkelijk slecht, kris en kras liggen grote steunen verspreid, maar dat mag niet hinderen. Bij de afdaling, terug, meende een ezel, dat het nodig was voor dat brommende wagentje te springen, wat tot gevolg had, dat de koetsier, die juist zo genoegelijk zat te dutten, van zijn karretje werd ge schept en een gat in het hoofd opliep Kruit bracht de man bij een dokter, nadat de ezel, die van schrik zijn lui heid was vergeten en op hol was ge slagen, weer gevangen was. „Onze" Fiat had alleen een deukje, en dus kon men daarna de reis verheugd voort zetten. De gewone wegen zijn soms vrij goed, alleen vergeten die Fransen wel eens een stukje en dat is erg lastig. Het kan gebeuren, dat zo maar ergens in het weiland de weg dan weer op nieuw begint. Afijn, wij hier in Hol land nemen het misschien met de wegen wat al te nauw. De Col de Galibier is vrij goed, de Isoard, in de derde etappe gelegen, is zeer slecht, smal en bochtig. Er zijn stukken bij, waar het zeer moeilijk is een gemiddelde van 30 km./u. te halen. De Col de Vars lijkt veel op de Tjal lewal bij Schagen. met dit verschil, dat je zo om de 100 m. een puin- of steenhoop tegenkomt, waar je over heen mag klimmen, terwijl je over- lingen toch al 25 pet. zijn, d.w.z, dat op 100 m. vooruit de weg tevens 25 m. omhoog ga st. Zo iets kennen wij i i ons land niet. Te Marseille kwam vóór de start een telegram binnen, dat de Nederl. deelnemer Jhr. de Pesters ergens on derweg was gestrand met uitgelopen lagers; die is dus uitgestudeerd. Voor de keuring op Vrijdag j.1. moest Kruit zijn Fiatje nog wat zwaarder maken, omdat hij in zijn sport-uitvoering beneden het serie gewicht bleef. Bij een auto-sloper werd de nodige ballast opgedoken en klaar was Kees; nu weegt het vehikel maar liefst 920 kg. Marseille blijkt een pracht stad te zijn voor leerling-chauffeurs. Ze rijden daar allemaal of ze de honderddui zend kunnen halen. Weliswaar staan er politie-agenten, maar die zien niets en niemand trekt zich ook maar iets van de meest elementaire regelen des verkeers aan. Om je dood te griezelen. Ter vermeerdering van het stads- schoon heeft men verder ook geen en kel verbod uitgevaardigd voor het rij den met oude brikken, zodat zelfs de oudgedienden uit circa 1910 daar lus tig rond toeren, op hun oude dag naar hartelust genietend van het weldadige zonnetje. Want prachtig weer is het en dat geeft moed voor de cours! Die moed is nodig, want het zal zwaar zijn en in de klasse nr. 5 rijden naast Kruit nog 9 Simca's (1100 c.c.) en 2 Fiat's 1100. Twee optimisten met een Fiat „500" zullen ook proberen de eind streep te halen. Nu weten we wel, dat zo'n wegluis tot heel grote dingen in staat is, maar de heren zullen de han den toch wel erg vol hebben! In Italië, bij de j.1. 1000-mijls race reden ook een paar van die kleintjes mede, waarvan één het bestond de ruim 1800 k.m. af te leggen met een gemiddelde snelheid van 74 k.m. per uur. Wat zegt U? De namen van de berijders der Fiat's 500 in deze Alpen-Rallye weten we niet, maar zij hebben onze gelukwensen. Inmiddels schrijven wij vandaag Woensdag en behoort deze grote berg- wedstrijd dus weer tot het verleden. De eind-uitslag e.d. hopen wij U mor gen zo gedetailleerd mogelijk te geven. C. J. Op 20 Juli a.s. zullen de BKC-ad- piranten deelnemen aan een door de vereniging ZAP uitgeschreven adspi- rantendag. De ontmoeting tussen de beide plaatselijke clubs, BKC en ZAP, zal plaats vinden op Zondag 27 Juli a.s. (eerste kermisdag in de Polder). Zoals gewoonlijk staan deze wedstrij den in het brandpunt der belangstel ling en wij twijfelen er niet aan of de ze ontmoeting zal. mede in verband met de kermisdrukte, de nodige voet balenthousiasten in de Polder tot zich trékken. De C.T.R. heeft een beker voor deze wedstrijd toegezegd, welke echter meer als wisselbeker zal dienst doen en eerst na 3 jaar definitief aan de winnende club zal worden gegeven. Hoewel de beide verenigingen thans eenzelfde trainer hebben (n.1. de heer Zuidema uit Den Helder) zal dit aan het sportgebeuren niets afdoen. De ri valiteit tussen beide clubs zal steeds blijven bestaan, ondanks de aanwezig heid van dezelfde oefenmeester, welke rivaliteit te allen tijde alleen ten voordele van de financiën kan strek ken. Indien wij echter op de feiten voor uit willen lopen en een eventuële fusie tussen beide verenigingen of althans tussen de beide eerste elftallen wensen, dan kan daar o.i. de voetbalsport in de Polder ten zeerste mee gebaat zijn Waar deze beide elftallen over uitste kende krachten beschikken, zal het resultaat van een fusie tussen deze elf tallen zijn: een uitstekende 3e klas club. Op 17 Augustus wordt op het BKC- terrein een sportdag georganiseerd, uitgeschreven door de verenigingen BKC, ZAP, DOKEF en Concordia. Ge tracht zal worden voor deze dag een wedstrijd te laten spelen tussen een combinatie BKC-ZAP en een sterke club uit de omgeving. Het zal echter niet gemakkelijk zijn een dergelijke sterke vereniging uit te nodigen, daar de meeste reeds enige oefenwedstrij den hebben te spelen. Het oog was ge vallen op „Helder". Het zou een eve nement zijn indien men er in slaagde deze club, die reeds in de afgelopen maanden van zich heeft doen spreken, naar de Polder te krijgen. De op brengst van deze wedstrijden zou ge heel ten bate van het trainingsfonds komen. Op 24 Augustus gaat BKC te gast bij één van haar tegenstanders in de beginne, de gevaarlijkste, uit 4a, n.1. Texel. Voor beide clubs een aardig oefenpartijtje. Na afloop van deze dag staat BKC voor de deur van de 3e klas-competi tie. Wij geloven toch, dat BKC. in dien zij in dezelfde conditie verkeert als gedurende het afgelopen seizoen, geen slecht figuur zal slaan. Geruime tijd geleden waren nieuwe woningen te Den Burg en Oudeschild door de gemeente aanbesteed Het Rijk gaf echter geen vergunning tot aan besteding, daar de aanbestedingssom te hoog was. Door de gemeente werden rusteloos pogingen gedaan om toch de gunningen te plaatsen door wijziging in de bouwmaterialen en de aanne mingssom te verlagen. Thans is overeenstemming bereikt tussen Wederopbouw, gemeente en aannemers en kan tot gunning worden overgegaan. Als de vacanties van de bouwarbei ders voorbij zullen zijn, zal direct met de bouw worden aangevangen. Te Den Burg zullen 18 nieuwe wo ningen gebouwd worden en wel 8 aan de Schoonoordweg en 10 aan de Wes- terweg. Te Oudeschild zullen 4 nieuwe wo ningen verrijzen. Daar het werk ge gund is aan Texelse aannemers, zal men begrijpen dat heel Texel de ogen gevestigd houdt op de prestaties van deze aannemers. Naar wij vernemen werd door de plaatselijk controleur voor de land- bouw, de heer Westdorp, een 100-tal larven van de Coloradokever aange troffen op het land van de heer A. van Beek te Eierland. Wij vernemen goed te doen hieraan publiciteit te geven, daar niet genoeg de aandacht gevestigd kan worden op het gevaar van de Coloradokever, vooral ook in verband met de export van groenten. Men zij dus op zijn hoede. AFWIJZEND BESCHIKT Op aanvraag van H. de Ruyter, tij delijk wonende te Texel, tot het plaat sen van een automatiek, werd afwij zend beschikt. BOUWVERGUNNING Aan A. Langeveld" P2n. werd vergun ning verleend tot het verbouwen van een graanschoonderij aan de Wilhel- minalaan te Den Burg. KOHIER BRANDVERZEKERINGS BELASTING Het kohier voor de brandverzeke ringsbelasting voor de gemeente Texel werd voor het jaar 1947 vastgesteld op f 8440,75. In de week 7—12 Juli 1947 kon de vissérij op de Noordzee en het IJsel- meer maar zeer gedeeltelijk worden uitgeoefend, wegens het ruwe storm achtige weder. Op de Noordzee werd door zeer veel grote Noordzeevaartui- gen in het geheel niet gevist, welke gemeerd in de haven bleven liggen. Enkelen, die visten, maakten maximale prijzen voor de platvis en boekten be sommingen van f 200f 600 per vaar tuig. Door een mindere aanvoer van paling op het IJselmeer gingen de prijzen weer omhoog. De motorloze zeilvaartuigen hadden gemiddelde vangsten van 2030 pond per vaar tuig. Met een gemiddelde prijs van f 1.80 per pond, waren de weekbesom- mingen van f 250f 700 per vaartuig. De motorvaartuigen visten 23 et maal. Deze brachten per etmaal vang sten aan de markt van 300500 pond. Van deze soort paling was de gemid delde prijs f 1,72. Weekresultaten van f 1000f 2000 per vaartuig. De lijn- of beugaalvissers hebben slechts één dag schot kunnen doen, met vangsten van 6080 pond per beuger. Hiervan va rieerden de prijzen van f 2,50f 2,70 per pond. Besommingen f 100f 300 per lijnaalvisser. Door de lage prijzen werd bij een aanmerkelijk mindere aanvoer aan de afslag nog voor f 70.000 verhandeld. Er werd in totaal aan de afslag aangevoerd: 35903 pond paling, 115 pond snoekbaars, 1239 pond baars en voorn. 48920 pand nest, 189 pond tong, 10747 pond schol, 141 pond tarbot; 20 pond schar, 80 pond ponen. VISSERIJ. 14 Juli. Door 40 vaartuigen werd heden aangevoerd: 3861 pond paling, van 40204 pond per vaartuig, prijs f 1,80f 2,60 per pond en 2000 pond nest, prijs f 1.37 per 100 pond. KIND VERWOND BIJ AANRIJDING Maandagmiddag had aan de Poelweg te Westerland een aanrijding plaats, die wonder boven wonder nog heel goed afliep. Een uit de Wieringermeer komende luxe auto moest plotseling stoppen doordat twee kinderen met 'n driewielig fietsje de weg overstaken. Doordat de reminstallatie niet per fect werkte, kwamen de fietsjes on der de autobumpers, terwijl één der kinderen ernstig werd gewond. De autobestuurder trof hier geen schuld. PURMEREND, 15 Juli 1947. Aange voerd 527 runderen, w.o. 235 vette koeien, 5 stieren en 13 pinken; voorts 302 nuchtere kalveren, 26 schapen en 37 vette varkens; 105 melk- en kalf- koeien f 375—f 650, stug; 184 gelde- koeien f 325f 485, matig; 15 stieren f 450—f 800, stug; 331 schapen f 65— f 85, stug; 695 lammeren f 22f 35, stil; 83 bokken en geiten f 10—f 70, handel stug; 44 paarden f 425—f 900, stug; 391 biggen f 25—f 70, stugger; 1800 oude kippen en hanen: rode en witte f 2 f 2.50 per kg; 300 blauwe f 3f 3.60 p. kg; 11900 jonge hanen f 2—f 3.85 per kg; 450 eenden f 2.50f 3.50 per stuk; 1200 jonge hennen f 4f 5.50 per stuk; 350 konijnen f 1—f 12.50 per stuk; 150 ganzen f 67 per stuk. Tegenwoordig kunnen we weer gere- geld in de dagbladen de uitslagen lezen van de verschillende exajnens en be- vorderingen der leerlingen op de di- verse inrichtingen van het onderwijs. En in vele gezinnen rijst de vraag; „Wat nu?" Weet men, dat bij het Nijverheids onderwijs voor Meisjes (op de Vak scholen voor Meisjes. Industrie- en Huishoudscholen, Nijverheidsscholen voor Meisjes), tal van mogelijkheden liggen voor die beroepen, speciaal in gesteld op de geaardheid van 't meisje, van de a.s. huisvrouw en huismoeder? Is het tijdens de moeilijke oorlogsjaren niet duidelijk gebleken, dat er eerst sprake kan zijn van evenwicht in het gezin wanneer de huisvrouw volledig voor haar taak berekend was en naast de materiële verzorging van het gezin ook met raad en daad leiding kon ge ven aan de opvoeding der kinderen? Naast de verschillende opleidingen, die reeds vele jaren werden gegeven, zal thans met September a.s. een één jarige cursus geopend worden voor meisjes met M.U.L.O.-diploma, 3-jarige H.B.S. of meerdere ontwikkeling. In dit jaar wordt het meisje gevormd voor de taak als huisvrouw. Deze op leiding dient ook tot grondslag voor verdere beroepen, zoals: lerares bij het huishoudonderwijs, lerares Kinderver zorging, leidster in Koloniehuizen, ver pleegster, maatschappelijk werkster, gezinsverzorgster, enz. Naast de lessen, die nodig zijn voor een a.s. huisvrouw, worden ook lezingen gehouden en ex cursies gemaakt op sociaal en cultureel gebied. Vaak wordt de opmerking ge maakt: „Ik zou wel graag een cursus volgen, maar een 2-jarige opleiding duurt te lang". Welnu, thans wordt de mogelijkheid geooend om in een één jarige cursus die ontwikkeling en kennis te vergaren, die men zo graag wenst. Voorts bieden de Middelbare Nijver heidsscholen de opleidingen voor be paalde beroepen: lerares in de r.aald- vakken, lerares in koken en voedings leer, lerares in huishoudkunde, was- behandeling, gezondheidsleer, lerares in kinderverzorging en opvoeding, leidster in koloniehuizen, huishoudkun digen in inrichtingen, allemaal beroe pen, die ingesteld zijn op de geaard heid van het meisje en de vrouw. Nu de vraag „wat nu?" zich aandient, over- wege men eens of ook het Nijverheids onderwijs voor meisjes niet de moge lijkheid biedt voor het kiezen van een beroep. De 22e Westfriezendag zal dit jaar gehóuden worden aan de Langedijk. Op het programma staat o.m. een geani meerde boottocht met een bezoek aan de Broeker veiling en de conservenfa- briek van de fa. Verburg en, zo moge lijk, aan de Ned. herv. kerk te Oud karspel. Voorts zal een ouderwetse kof fiemaaltijd worden gehouden in café Concordia te Noord-Scharwoude. Des namiddags te 2 ure vangt de officiële vergadering aan. Dan krijgt men nog voorgezet een Westfrieze kermis uit 1900, gespeeld en gedanst door een ge zelschap uit Wijdenes, meest leden van de gymnastiekveren. Wilskracht, met medewerking van de heer Bas Roemer als leider van de muziek. De N.-H. Zangvereniging Crescendo van Noord- Scharwoude zal daarna enige liederen zingen o.m. Mijn hof voor gem. koor van Philip Loots en Heer Jesu heeft 'n hofken, gem. koor bewerkt door J. Vranken, De drie princessen van Jan Nieland, Lentezang v. Fred. J. Roeske. Door het vrouwenkoor wordt gezon gen „Bloemen en sterren" van Willem Hespe enz. Op de agenda van de algemene ver gadering staat o.m. de verkiezing van drie bestuursleden wegens periodiek aftreden van mej. C. Ruiterman en de heren C. Köhne en Th. R. H. Wortel. Ook de traditionele kosteloze verloting van boeken staat weer op bet program ma. Laten we op mooi weer hopen voor deze 22e Westfriezendag, die altijd een evenement is voor ons gewest en waar oude bekenden elkander steeds weer eens spreken. Het Historisch Genootschap „Oud Westfriesland" onder haar voorzitter, de heer G. Nobel van Lutjewinkel, kan de leden dit jaar weer een goed pro gramma voorzetten. Te Pasto bij Bogata in Columbia heeft zich een aardbeving voorgedaan, die ernstige schade heeft veroorzaakt aan huizen, de universiteit, het vliegveld en aan een kerk, waarvan het hoofdaltaar, dat een waarde heeft van l'/i millioen gulden, vernield werd. Naar verluidt werden vier personen ernstig gewond. 1 !-*? bestrijding^van"he' ongediert^d" hüt 8r°0t ZU"e" WOrde" 'dl aom>u Ara u zou kunnen aantasten, worden de appels en peren bespoten met een preparaat.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2