Nederlandse voorstellen afg ewezen Koffie en thee GRIEKENLAND, Zo gaan onze millioenen! haard van onrust CONFERENTIE van Parijs geëindigd Zal Sjarifoeddin blijven? Tarchini wint de 18e etappe Geheime diplomatie lüeedecicftt DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Verschroeide aarde Officiële bonnenlijst Ergerlijk wanbeheer De Tour Invasie vanuit Albanië een „ramp" Hoofdprijzen Staatsloterij J Vredesverdrag met Japan Radio-uitzending uit Batavia Frankrijk toont interesse voor Benelux Meer paardenvlees op 'n bon )/AN f^ABU ËN VERRE BUREAU: Koningstraat 78-«0 Den Helder Telefoon 2345 Giro 440041 Dtr.: J. Btfisma DONDERDAG 17 JULI 1947. Voortzetting van He 70e JAARGANG No. 9560 HELDE RSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 75 cent. elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaa; f 3.—, per post f 3.65 H< ofdredaotear: M. H. E. Uyldert, Rayonredacteuren C. A. Dekkers en W. Kok. Gisteravond Iaat werd bekend gemaakt, dat het Republikeinse kabinet en het werkcomité van het K.N.I.P., die te Djocjakarta in spoedvergadering bijeen waren ge weest, de jongste Nederlandse voor stellen, betreffende de gemeen schappelijke gendarmerie, hebben verworpen. Uit zeer betrouwbare Republikeinse bron verneemt Ane- ta, dat het kabinet-Sjarifoeddin zich na dit besluit niet zal kunnen handhaven. Oorspronkelijk had men optimisti sche verwachtingen, daar men in Djoc- ja de voorstellen, die Dinsdag door da. Van Mook aan Sjarifoeddin wer- Het republikeinse „Nieuwsblad" wijst er op, dat men er overal op Java reeds mee gereed is, op Su- matra blijkbaar ook, „de vitale be drijven zoals de electriciteits- centrales, de waterleidingen en de reservoirs van fabrieken, spoor wegstations en andere belangrijke gebouwen, alsmede de bruggen en andere dergelijke bouwwerken practisch vol te stoppen met ex plosieven"; bij het eerste sein zal alles de lucht in gaan. voor het tijdvak VAN 20 JULI T/M 2 AUG. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 707 (serie H)t H01 Brood 800 gram brood H02 Brood 400 gram brood H01 Boter 125 gram boter H02 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet H03 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet H01 Melk 4 liter melk H-03, H-05 Melk 7 liter melk H01 Vlees 100 gram vlees H02 Vlees 200 gram vlees H-rOl Algemeen 200 gram kaas H—02 Algemeen 750 gram suiker, boterhamstrooisel enz of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gr. choc. of suikerwerk H—08 Algemeen 125 gram koffie H04 Algemeen 50 gram thee H05 Algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) N03 Reserve 1600 gram brood H06 Reserve 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 707 (serie H): H11 Brood 800 gram brood H11 Boter 250 gram boter H12 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet H-13.H-15 Melk 12 liter melk H-ll, H-12 Vlees 100 gram vlees H11 Algemeen 100 gram kaas H-12, H-13 Alg. 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz of 500 gr. jam, stroop enz of 250 gr ehoc. of suikerwerk H13 Reserve 800 gram brood H14 Reserve 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, ME, MG 707 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie H): 21 Brood 800 gram brood H 21 Boter 250 gram boter H 22 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet H 21 Melk 5 liter melk 2_oi XJecs 300 gram vlees H 22 Vlees 100 gram vlees H 21 Kaas 200 gram kaas H—21 Eieren 5 eieren H—21 Suiker 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. choc. of suikerwerk Versnaperingenkaarten enz. QB, QC 707 H33 Versnaperingen 200 gram choco lade of suikerwerk, of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. H36 Versnaperingen: 100 gram cho colade of suikerwerk of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. den overhandigd en welke handelden over de gemeenschappelijke politie en het staken der vijandelijkheden, re delijk noemde. Dit kabinetsbesluit betekent, dat de oplossing van het voornaamste pro bleem, dat de vorming van een fede rale interim-regering vertraagt, nog niet in zicht is. Blijkens het verslag van de Algeme ne Rekenkamer in Suriname is bij het onderzoek van de administratie van de geniedienst te Paramaribo gebleken, dat zich ten aanzien van de doorbere kening van het verschuldigde voor le veringen en werkzaamheden door die dienst ten behoeve van hoofd- en su balterne officieren en onderofficieren verscheidene onregelmatigheden heb ben voorgedaan. Een rapport van haar accountant naar aanleiding van diens onderzoek bij de automobieldienst heeft de Al gemene Rekenkamer de overtuiging geschonken, dat het beheer van die dienst in de afgelopen jaren ernstig is te kort geschoten. Zij grondt dit op het volgende: Tot voor kort ontbrak alle magazijnadministratie. Bij een be zoek aan de opslagplaats van het ge durende de oorlogsjaren in Suriname gebruikt en thans overtollige materieel, bestaande uit 180 auto's en 40 motor rijwielen, bleek, dat een groot aantal dezer vervoersmiddelen door het ver wijderen van onderdelen als anders zins in zodanige staat verkeerde, dat de kosten van revisie thans hoger zul len zijn dan bij een goed beheer het geval zou zijn geweest. Bij een aan tal inleveringen in 1945 en 1946 door legeronderdelen en officieren van door hen gebruikt materieel ontbraken be langrijke onderdelen zonder dat ver goeding ter zake plaats vond. Overtollige luxe auto's werden te gen te lage taxatieprijzen allereerst on derhands aan officieren aangeboden onder bepaalde faciliteiten. Tenslotte vestigde de Kamer de aandacht van de minister er op, dat in Suriname nog 19 4-man-tanks aanwezig zijn, welke door haar gewicht van 19^ ton niet kunnen worden gebruikt. Deze tanks met een aanschaffingswaarde van ca. f 2.500.000 zijn practisch niet gebruikt en verkeren nog in goede staat. Ge vraagd is of deze tanks in Nederland of in Ned.-Indtë een bestemming is te geven. De 18e etappe van de Tour de Fran- ce (Les Sables d'OlonneVannes, 236 km.) werd gewonnen door de Zwitser Tarchini in de tijd van 7 u. 10 m. 7 sec. De overige uitslagen luiden: 2.Giguet (F.Z.O.); 3. G. Weilenman (Zw.); 4. Depredhomme (Belg.); 5. Barret (Ile de F.); 6. Rémy (F.Z.O.) allen zelfde tijd; ex acquo Diederich (Lux.); Mollin (Belg.); Goasmat (F.W.), Levecq (F.Z.W. Centraal); Goldschmidt (Lux.); Impanis (Belg.); 26. Ex acquo Jansen, Camellini, Vic- tor Joly en Klabinsky 7 u. 18 m. 26 s. Algemeen klassement. 1. Vietto 130 u. m. 29 s.; 2. Bram- billa 130 u. 8 m. 38 s.; 3. Ronconni 130 u. 10 m. 24 s.; 4. Fachleitner 130 u. 13 m. 15 s.; 5. Robic 130 u. 14 m. 37 s.; 6. Camellini 130 u. 21 m. 45 s.; 7. Impanis 130 u. 42 m. 7 s.; 8. Goasmat 131 u. 10 m. 11 s.; 9. Lazarides 131 u. 10 m. 28 s. 10. Cottur 131 u. 20 m. 10 s. 33. Janssen 133 uur 37 min. 10 sec.; 41. Klabinsk 134 uur 6 min. 53 sec.; 49. Victor Joly 134 uur 55 min. 47 sec. Het landenklassement 1. Italië 391 uur 38 min. 37 sec.; 2. Frankrijk 392 uur 35 sec.; 3. Frankrijk- W. 392 uur 57 min. 46 sec.; 4. België 395 uur 35 min. 35 sec.; 5. Frankrijk-Z.O. 396 uur 16 min. 6 sec.; 6. Zwitserland/ Luxemburg 396 uur 23 min. 41 sec.; 7. Nederland (gecombineerd) 398 uur 5 min. 48 sec.; 8. Frankrijk-Z.W. Centraal 398 uur 16 min. 56 sec.; 9. Ile de France 400 uur 13 min. 30 sec.; 10. Frankrijk- N.O. 404 uur 25 min. 34 sec. De Amerikaanse gedelegeerde bü de Veiligheidsraad, Herschel Johnston heeft in de Veiligheidsraad verklaard, dat de toestand op de Balkan vandaag of morgen tot een uitbarsting zou kunnen leiden. Hü verzocht de Griekse kwestie met voorrang te behandelen. De Sowjet-gedelegeerde Gromyko was hier tegen, doch het voorstel werd gesteund door Engeland, Australië, Syrië, België, Brazilië. De motie werd afgewezen, daar zeven stemmen vóór vereist z«n. Heden komt de ei. ïgheidsraad tweemaal bijeen en Vrijdag één maal. op het Zagoria-gebergte ten Zuiden van Konitza, bij de Albanese grens. In Athene noemt men de invasie uit Albanië een „ramp" voor de invallers. Tegenaanval op Konitza. Twee Griekse brigades hebben een frontaanval uitgevoerd tegen de gue- rillastrijders, die Konitza bij de grens van Albanië omsingelen. De guerillastrijdkrachten in Noord- Griekenland zijn, volgens berichten van gisteravond, uit hun verband ge rukt en trekken in kleine groepen terug Sensationeel bericht. De (officieuze) Prawda heeft de Ame rikaanse autoriteiten in Athene be schuldigd van het opstellen van plan nen voor een militaire interventie van de V. S. Deze plannen zouden beraamd worden in samenwerking met de Griekse regering en generale staf. Dit sensationele bericht zou afkomstig zijn uit Franse perskringen. Inmiddels gaan de massa-arrestaties in Athene voort. Opnieuw zijn 2600 linkse leiders gearresteerd. G&arge Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft verklaard, dat de massa-arrestaties in Griekenland als een interne aangele genheid van de Griekse regering wor den beschouwd. 501ste Staatsloterij, 2e klasse, 2e lijst. f 20.000 7361. f 5.000 1177. f 2.000 9308. f 1.500 11464. f 1.000 6447. f 400 21611. f 200 14725 19118. f 100 2082 3151 4305 8426 8598 9761 12125 16671. Op Manhatten ln New York, waar de gebouwen der U. N. O. zullen komen, bevinden zich enige oude, onbewoonde huizen. Op onze foto ziet men hoe de burgemeester van New York, William O'Dwyer, ver gezeld van andere prominente fi guren, de eerste steen in de oude muur losbreekt. De V. S. hebben een conferentie van 11 staten uitgeschreven, welke 19 Aug. te Washington bijeen zal komen om een aanvang te maken met de werk zaamheden voor een vredesverdrag met Japan. Sinds enige tijd is over de 1875 m. het dagelijkse „programma voor de strijd krachten" te Batavia van 17.15 tot 17.45 uur ook in Nederland te beluisteren. Dit programma brengt nieuws over de troepen in Indië en heeft voorts een rubriek „contact met huis", waarin de militairen in de gelegenheid zijn groe ten tot hun familie in Nederland uit te spreken. Thans wordt dit programma eveneens gerelayeerd over programma 3 van het radiodistributienet den Haag, Zandvoort, Haarlem en Utrecht. Andere plaatsen zullen zeer waarschijnlijk bin nen niet te lange tijd eveneens tot dit relay kunnen overgaan. De Conferentie van Parijs is geëindigd. Nadat op 12 Juli de afge vaardigden van de zestien samenwerkende landen in het Ministerie van Buitenlandse Zaken waren bijeengekomen, is er in een dermate vlot tempo gewerkt, dat reeds Dinsdag j.1. verschillende ministers naar hun landen terugkeerden, omdat men de overtuiging had, het verdere werk te kunnen overlaten aan de commissie van samenwerking en de diverse technische commissies. HET RAPPORT, ling, welke tot een uitgebreider ver keer tussen de staten leidt. De commissie van samenwerking heeft gisteren een Frans werkplan voor de vier technische commissies besproken, die gegevens moeten verzamelen voor het rapport, dat tegen 1 September aan de V.S. zal worden overhandigd. De voornaamste punten van de Franse vragenlijst betreffen het vol gende: 1. De pogingen, die de afzonderlijke landen in het werk wensen te stellen om de uit de oorlog voortgekomen economische moeilijkheden op te los sen. 2. De hulp, die de afzonderlijkelanden aan andere Europese landen wensen te verlenen bij het herstel van een ge zond economisch leven in Europa bin nen het kader van een gezonde wereld handel. 3. Een serie vragen met het doel te weten te komen welke hulp de ver schillende landen minimaal van bui ten af wensen om het bovenomschre ven doel te bereiken. 4. Een omschrijving van de herstel plannen der deelnemende landen voor de periode van 1947 tot 1950. 5. De voornaamste tekorten van de verschillende landen aan voedsel en grondstoffen. De Nederlandse vertegenwoordiger bracht in het midden, dat het uiterst moeilijk is een juiste schatting te doen voor een toekomstige periode van drie jaar. De commissie komt heden weer bijeen. LOF VOOR BENELUX. Averill Harriman. de Amerikaanse minister van handel, heeft op een pers conferentie te Parijs de Benelux ge prezen als een uiting van ontwikke- De rantsoenwaardering van paarden vlees, welk- op 6 Juni j.1. voorlopig gelijk gesteld werd aan die van rund of varkensvlees, zal van 18 Juli af ge steld worden op 125 gram. Met ingang van deze datum zal mer. dus op een bon voor 100 gram vlees 125 gram paar denvlees zonder been kunnen kopen. „Wij zijn gesteld op ontwikkelingen, zoals Benelux brengt, want wij begun stigen alles, dat leidt tot een vrijer verkeer", aldus Harriman. De Frans-Belgische parlementsgroep heeft besloten einde November drie studiedagen te Brussel te houden, tij dens welke de economische betrek kingen tussen Frankrijk en Nederland aan een onderzoek zullen worden on derworpen. Bij die gelegenheid zullen de economische betrekkingen tussen Frankrijjf en de Benelux eveneens een onderwerp van besprekingen uitma ken. Een postzegel van 3 pfennig van het oude koninkrijk Saksen is te München voor 40.000 mark verkocht. Acht personen van Noorse nationaliteit zijn door de kogel ter dood, gebracht we gens het verraden van Noorse patriot ten aan de Gestapo. Met ingang van 21 Juli mogen de Britse dagbladen in niet grotere omvang verschijnen dan vier pagina's. Drie films over de wederopbouw van Nederland zijn door het ministerie van Wederopbouw in 't esperanto nagesynchroniseerd voor ver toning in Amerika, Zwitserland en an dere landen Naast de rechtstreek se inundatieschade tengevolge van het zoute water, is op Schouwen-Duive- land, zowel het onkruid als het onge dierte, met name de rattenplaag, zeer in omvang toegenomen. Ameri kaanse superforten zullen een vernie tigingsoperatie ondernemen op U-boot onderkomens ten N.W. van Bremen. Hierbij zal een nieuw type bom wor den gebruikt. Er is een grote deviezensmokkel ontdekt te Triëst, waarbij hoge geallieerde bezettingsamb tenaren betrokken zijn. Het betreft hier een bedrag van verscheidene honder den millioen lire. Een vliegtuig van de lijn ParijsAlgiers is bij het landen op het vliegveld van Vichy in brand geraakt. Een passagier kwam hierbij om het leven, 18 anderen wer den zwaar gewond. Te Bordighe- ra, ten Westen van Genua, is, ter ge legenheid van het bezoek van Senora Péron, een plein naar haar vernoemd. De geheime diplomatie van voorheen is vaak fel veroordeeld, tenminste in landen waar de democratische levens opvatting overheerst. Men achtte het daar, begrijpelijkerwijze, uit de boze, dat de loop der wereldpolitiek werd bestuurd door enige heren die in be sloten kring vergaderden, op wier overleg door de publieke opinie gener lei invloed kon worden geoefend en door wier beslissingen de volken on verhoeds konden worden geplaatst voor een voldongen feit. Toen echter met de geheime diploma tie hier en daar gebroken werd, trad spoedig aan het licht, dat de gewraak te methode ook haar voordelen had. De diplomaten die, na de jongste oor log. over het wel een wee gingen on derhandelen in het openbaar te New York, te Parijs, te Moskou en wier besprekingen wereldkundig werden gemaakt in de pers, bleken maar al te zeer geneigd tot een zekere mate van demagogie. Zij sepelden veelal, om een term uit het toneel-leven te gebrui ken, op het publiek. Zij moesten, bij het beraadslagen over aangelegenhe den van internationaal belang, niet slechts het eigen, nationaal, belang in het oog houden dit zouden zij on getwijfeld in ieder geval hebben ge daan maar zij moesten, teneinde de critiek uit eigen kring te ontzien, dit nationaal belang dermate op de voor grond schuiven, dat het internationale in het gedrang kwam. De redevoerin gen welke bij het diplomatiek over leg werden afgestoken waren er veel al minder op gericht om tot een ver gelijk te komen, dan wel om propagan da te maken voor eigen zaak, natio nalistische propaganda, propaganda voor een ideologie. Want tegelijk met het opheffen van het geheim der diplomatie heeft ook het karakter der diplomatie een wijzi ging ondergaan. Voorheen werd diplo matieke strijd gevoerd terwille van 't volksbelang, terwille van economische of politieke voordelen binnen eigen grens of taalgebied. Evenzo de oorlog, als deze onvermijdelijk bleek. Tegen woordig echter, en eigenlijk reeds sinds de eerste wereldoorlog in 1918 zijn einde nam, ligt de zaak anders. De strijd wordt niet zozeer om het volks belang gevoerd dan wel terwille van een wereldbeschouwing, welke door een of ander volk gehuldigd wordt en waarbij de belangen dier wereldbe schouwing ook buiten de landsgren zen in het oog worden gehouden en worden ontzien. Sinds het Tsarisme in Rusland ten val gebracht werd is het communisme, dat nagenoeg overal ter wereld sporadisch waargenomen werd en dat, door de voorstanders, van al gemeen menselijk belang werd ge acht, voor Rusland een staatsbelang geworden dat echter niet beperkt bleef tot de grens van de Russische staat; een belang waarvoor een geheel volk en een der grootste volken ter we reld zo nodig ten strijde trekken wil. Een diplomatieke strijd echter, waaraan vraagstukken van wereld- en levensbeschouwing ten grondslag lig gen, is met geheimhouding niet gebaat. Integendeel. Alleen openbaarheid kan voor de propaganda dienstig zijn. Wij zouden niet graag willen bewe ren, dat veroveringsoorlogen en kolo niale oorlogen voor immer tot het ver leden behoren. De tijd ligt nog niet ver dat bijv. Duitsland en Italië het op expansie van grondgebied hadden ge munt. Ten tijde van Keizer Wilhelm II klonk uit Berlijn voortdurend de roep om koloniaal bezit, en Duitsland heeft Engeland, ook later nog, om het bezit van Indië bitter benijd. De Duitse staatslieden dier dagen zouden, als zij het hadden mogen beleven, vreemd hebben opgekeken bij een Engels en een Nederlands staatsmanschap, dat koloniaal bezit niet meer als zo danig erkennen en behouden wil. Voorlopig echter wordt de wereldpo litiek door een strijd tussen levensbe schouwingen beheerst. Dat economi sche belangen daaraan ten grondslag liggen en daarmede verband houden, is begrijpelijk, maar deze prevaleren niet. En een strijd tussen levensbe schouwingen is van geheimhouding niet gediend. U. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. te de Bilt, geldig tot hedenavond: KANS OP ONWEER IN HET ZUIDEN, Voor het noorden van het land: warm weer. Vrijwel nergens on weer. Meest matige wind uit oos telijke richtingen. Voor het zuiden van het land: vrij warm weer met meer bewolking en hier en daar onweer. Wind aanvankelijk uit oostelijke richtingen, later veran derlijk.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1