REPUBLIEK houdt de deur op een kier De onrust op de Balkan Rustdag in Vannes Misverstand over radiorede BEVIN Spoed mei Marshali's plan Weec&ecidti doet beroep op arbeiders Hanengevechten vullen de schatkist DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Hors d'Oeuvre Arbitrage in Indonesië? Ronde van Frankrijk Twaalf Polen vermoord door vogelvrijen Het Ruhrgebied Demonstratie te Parijs VUefiftuig stort neer bij Basra Egyptische eis aan V N voorgelegd Pseudo-arts voor de rechtbank Zes jaar geëist tegen Zaandam's ex-burgemeester Immigrantenschip opgebracht Balans der doden Permanente atoombom- fabriek BVRBAU: Koningstraat W-W Deo Helder fele#oon 3W« Q*ro 449041 Dftr.: J. Bijlsma VlHJDAf* 18 JULI 1947. Voortzetting van de 7Pe JAARGANG No. ?5"1 HELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kle. e ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 75 cent, elk woord meer 5 cent Aboonementenper k» f 3.—, per post f 3.85 Hoofdredacteur: M. H. E. Uyldert, Rayonredacteuren C. A. Dekkers en W. Kok. Mr. Amir Sjarifoeddin, de Indonesische minister-president, hield een radio rede, waarin hij uiteenzette, dat de Nederlandse voorstellen onaanvaardbaar wa ren. Deze voorstellen handelden, gelijk bekend, over het instellen van een ge meenschappelijke gendarmerie, die hier „Bijzondere politie" wordt genoemd, als mede over het onmiddellijk staken van de vijandelijkheden en de vernielingen. Naar de correspondent van Reuter te Batavia meldt, zijn Gani en Tamzil te Batavia aangekomen met het Republikeinse antwoord. Voor hun bezoek bij Dr. Van Mook verklaarde Gani nog tegenover correspondenten, dat het Republikeinse antwoord in zijn hoofdzaken niet afweek van de jongste radiorede van Sjarifoed din. Gani wees er nog op, dat Sjarifoeddin in deze radiorede de situatie „precair" heeft genoemd. MISVERSTAND. Na aankomst van de ministers Gani en Tamzil uit Djokja te Bata via bleek, dat er een ernstig mis verstand bestaat over de interpreta tie van Sjarifoeddins jongste radio rede. Deze rede, welke te Batavia op verschillende plaatsen is beluisterd en uit het Maleis vertaald, heeft in Batavia de absolute indruk gewekt, dat de Republiek de Nederlandse eisen als zodanig verwierp, terwijl thans blijkt, dat men te Djokja geen andere bedoeling had dan de af- wijaing van de Nederlandse eis om op 16 Juli 's avonds te 11 uur „staakt het vuren" af te kondigen. Dit misverstand is nog toegenomen, doordat de Nederlandse eis door Sja- rifoedin nooit als ultimatief van ka rakter werd gezien. Dit bevestigde deze in een persgesprek vóór het ver trek van zjjn vliegtuig uit Djokja. ALS „Indien er Woensdagmiddag een be slissing gevallen zou zijn ten aanzien ven beide voorstellen, dan zou ook DE ACTENTAS De actentas, men neme er aete van, was voorheen een teken van waardigheid. In de eevste acte van biaar bestaan, in de iaatste periode van de vorige eeuw, werd zij slechts door voor name staatslieden getorst. Zij heette toen ook wel portefeuille, die soms, ais het in de volks vertegenwoordiging warm toeging, „kwesties" kreeg en dan „ter beschikking werd gesteld". Ais het een minister te bont werd gemaakt, bracht hij zijn porte feuille in het geding pe gewone sterveling liep destijds met een pakje in papier; de deftige ge bruikte soms een z.g. „city bag" De aotentas was voornaam. Haar allure was Haags. Maar hoogmoed komt ten val. Het verging de actentas zoals het de bontmantel, de zijden lingerie is vergaan. Zij werd gemeen goed. Het begon met de kleine ambtenaar. Hij bad het dragen van het gewichtig ding afgeke ken van zijn superieur. Hij droom de ervan en hij verwezenlijkte zijn dïoom. Weldra liep hij er mee en hield de tas stijf tussen de elleboog gekneld. Het gaf hem, meende hij, aanzien, stijl. De leraar M.O. deed het hem na. Weldra volgde de commis-voya- geur, ja, tenslotte.... de jour nalist De actentas was gedegra deerd. Thans loopt ledereen met een actentas en wie haar niet voor „bescheiden" gebruikt, bergt er in alle bescheidenheid zijn boterham in. Gisteren kwam onze werkster op haar wekelijks bezoek Zij droeg triomfantelijk een actentas. Zij sloeg haar open. De inhoud, toen zij kwam, bestond slechts uit een paar pantoffels en een huishoudschort Toen zij zich ge reed maakte om te vertrekken was de tas dicht, dikker en dicht Ik heb even in de keuken ver wijld en lang naar die actentas gestaard. De werkvrouw werd er zenuwachtig van, maar ik dacht niet wat zij dacht. Ik dacht aan het verleden van deze tas Dit is misschien, dacht ik, de tas geweest van minister Lely die de Zuiderzee heeft gedroogd, of van dr. Kuyper en hij oorg er zijn driestarren voor „De Stand aard" in, of zij begeleidde hem op zijn reis „Om de oude We reldzee". Misschien heeft minis ter Goeman Borgesius deze por tefeuille gedragen als hij het drankmisbruik bestreed, mis schien is ds. Talma er eèiis trots op geweest. Ach, alle glorie ver bleekt, als de laatste acte ten einde loopt is het spei weldra uit. Reeds gaapt het asvat deze tas tegemoet, de voddenraper zal haar eruit opdiepen, me: ken nersblik bezien en weer neerwer pen tussen het vuil. In het vuur van de vuilverbranding gaat zij weldra te niet en wat blijft is een hoopje waardeloos stof. „Mortalia facta peribunt"; men senwerk vergaat, heef; Horatius gezegd, en waarschijnlijk had hij niet eens een actentas. KP.5SFT. Woensdag het staken der vijandelijk heden zijn afgekondigd. Doch omdat de besprekingen nog voortduren en omdat wij menen, dat zulks eerst diende te worden geregeid, is men nog niet tot dit bevel overgegaan", al dus verklaarde Sjarifoeddin te Djokja tegenover de pers. Verder deelde Sjarifoeddin nog mede, dat reeds op 16 Juli telegra fisch bevelen zouden worden gege ven tot het stopzetten van de ver nielingen. Dit is ten slotte niet ge beurd. DEUR NOG OPEN. Uit een officieel Nederlands com muniqué blijkt duidelijk, dat van Ne derlandse zijde de eis om het vuren te staken wel degelijk letterlijk bedoeld is. Politici, die uit Djokja arriveer den, waren volledig verrast door de houding en de opvatting van Bata via, waar vooraanstaapde kringen de deur als volkomen gesloten be schouwden. Hieronder laten wij een gedeelte van de nota's volgen, die op 15 Juli en op 17 Juli door resp. Van Mook en de Republikeinse regering werden verzonden. STAAKT HET VUREN De Nederlandse eis luidde, dat door het hoogste burgerlijke en mi litaire gezag in de Republiek uiter lijk 16 Juli middernacht openlijk en uitdrukkelijk de algemene staking van alle vijandelijkheden wordt be volen, waarna een volledige om schrijving volgt van alle vormen, waarin thans vijandelijkheden plaats vinden. Uiterlijk 17 Juli zal aan de vijandige propaganda een einde ge maakt dienen te zijn en de publici teit op het herstel en de bevorde ring van vertrouwen en samenwer king met de Nederlanders gericht dienen te worden. Uiterlijk 19 Juli 18.00 uur zal de terugtrekking van alle Republikeinse militaire organisaties tot minstens 10 km van de demarcatielijn en met de overdracht van de zorg voor orde en veiligheid aan de politie en een zo danige beveiliging van de bevolking, Gani heeft aan de pers medege deeld, dat het republikeinse ant woord van gisteravond voor dr. Van Mook niet aanvaardbaar is, doch dat de beslissing aan de Ne derlandse regering wordt overge laten. Indien geen basis voor verdere onderhandelingen gevonden kan worden, zal de republiek zeer waarschijnlijk arbitrage vragen, aldus Gani, die teruggekeerd was van een bezoek aan Walter Foote en vermoedelijk andere consuls. Er was nog niets besloten over de hoedanigheid van deze arbi trage, of deze b.v. zou geschie den door het Permanente Hof van Arbitrage te Den Haag, de Vei ligheidsraad der V. N. of door een derde mogendheid. Op de jaarlijkse conferentie van de Britse Transportarbeidersbond thans de grootste vakvereniging ter wereld heeft Bevin met nadruk ontkend, dat bij trachtte Europa of een ander deel van de wereld te ver delen. De wereld heeft te veel van de oorlog gezien om een nieuwe te willen. De landen moeten met grote zorgvuldigheid en geduld streven naar overeenstemming, aldus Bevin. De problemen van het Verre Oos ten liggen ver van huis, maar ver bergen hetzelfde grote gevaar als de Europese. Bevin zeide dat men hem soms het verwijt maakt, dat hij te veel geduld heeft. Men moet echter niet vergeten, dat de ijd vele wonden heelt. Met be trekking tot de resoluties, die op de conferentie zijn genomen en waarin di rect of indirect zyn buitenlandse poli tiek wordt gecritiseerd, zeide de mi nister, dat het nog te vroeg was om critiek te leveren. Men kon beter eerst de resultaten afwachten en dan oor delen. Hij verzocht de vakvereniging hem te steunen en wees op de moed waarmee de socialistische regering de afgelopen twee jaar het hoofd heeft geboden aan vele moeiljjjfbeden. dat deze rustig in het gebied kan blij ven, een feitelijk begin gemaakt die nen te zijn, terwijl op hetzelfde tijdstip met het opruimen van de voorberei dingen voor vernielingen eveneens een feitelijke aanvang dient te zijn ge maakt. Bedoelde terugtrekkingen en opruimingen moeten uiterlijk 21 Juli voltooid zijn. Waar en zodra dit heeft plaats gevonden, zal ook van Ne derlandse zijde met de vervanging van de militaire grensbezetting door een politionele bewaking en de vorming van een gemengde politie bij de demar catielijnen een begin worden ge maakt. ONTWERP- STATEMENT. Gisteravond om 20 uur Java-tjjd is door de Republikeinse minister Soesanto aan de Lt.-G.G. een ont- werp-statement overhandigd, waar uit wjj halen: Als gevolg van de bereikte over eenkomst omtrent de uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati zullen alle voorbereidingen om het conflict langs niet-vreedzame weg op te lossen ongedaan worden ge maakt en zal op zeer korte termijn aan de thans nog steeds voortduren de, feitelijke vijandelijkheden een einde worden gemaakt. Aangezien er reeds overeenstem ming is verkregen omtrent de uitvoe ring van de overeenkomst van Ling gadjati, is heden tussen de eerste mi nister der Republiek Indonesia en de vertegenwoordiger van de Nederland se regering het volgende overeengeko men, teneinde op zo kort mogelijke Prinses Elizabeth met haar verloofde Philip Mountbatten, tijdens een bal te Edinburgh in Schotland. Het dansende paar schijnt in ernstige conversatie gewikkeld. termijn een ontspanning teweeg te brengen en een einde te maken aan alle vijandelijkheden: uiterlijk op den wordt door het hoogste mi litaire gezag aan weerszijden de ólg;- mene staking van alle vijandelijkheden te land, ter zee en in de lucht openlijk en uitdrukkelijk bevolen. Overal langs de demarcatielijnen wor den gemengde controleposten, be staande uit politie-personeel, ingesteld. De wederzijdse troepen blijven op een afstand van minstens 2 km. van de demarcatielijn. Het vreedzame economische verkeer wordt direct bevorderd. Zo spoedig mogelijk wor den de wederzijdse troepen naar de garnizoenen teruggetrokken en de handhaving van de orde en veilig heid wordt de taak van politie-or- ganen. In verband daarmede wordt een einde gemaakt aan alle offen sieve en defensieve voorbereidin gen. TROEPEN IN GARNIZOENEN Alle militaire formaties worden, voor zover zij niet worden gedemobi liseerd, op garnizoen teruggetrokken. Hun ingrijpen en verantwoordelijkheid t.a.v. orde en veiligheid worden geheel beëindigd. In afwachting van de terugtrekking der militaire formaties op de garnizoe nen, zullen ter weerszijden van de hui dige grenzen der bezette gebieden op Java en Sumatra ten behoeve van de zorg voor orde en veiligheid tijdelijke gemengde politie-controle-posten wor den ingesteld. De vorming van de Permanente Commissie voor toezicht op de verzoe ningspogingen op de Balkan werd in de Veiligheidsraad bestreden door de Poolse afgevaardigde, dr. Oscar Lange. Een dergelijke commissie zou de Balkan in feite onder beheer van de Verenigde Naties brengen. Lange herinnerde aan de Russische eis tot evacuatie van alle buitenlandse strijd krachten uit Griekenland. Hij critiseerde de conclusies van de Balkancommissie, die heeft bevonden, dat Joego-Slavië, Bulgarije en Albanië de Griekse guerillastrijders hebben geholpen. Deze conclusies, aldus Lange, zijn meer het resultaat van vooroordelen en poli tieke motieven dan van een onderzoek. De Griekse regeringstroepen heb ben gisteren 15 tot 1800 guerillastrij ders omsingeld in het Pindusgeberg- te, 35 km. ten noorden van Jannina. Er zijn 312 gevangenen gemaakt. De eerste groep van 75 gevangenen be stond geheel uit Grieken, die slecht gekleed en totaal uitgeput waren. Evenals dit vroeger het geval was, zul len op de postkantoren gedurende het tijdvak van 1 Aug. t.e.m. 30 September a.s. zomerpostzegels verkrijgbaar wor den gesteld, met een toeslag boven de frankeerwaarde, die ten goede zal ko men voor de helft aan sociale en voor de helft aan culturele doeleinden. De zegels dragen de beeltenissen van Hendrik van Deventer, P. C. Hooft, Jo- han de Witt, mr. J. F. van Royen en Huig de Groot. Hierbij afbeeldingen van twee der zegels. Bij de gevechten om Konitza zijn aan de zijde van de regeringstroepen Zon dag 3 doden en 50 gewonden ge vallen. Generaal Zervas, de Griekse minis ter van openbare orde, heeft meege deeld, dat acht goedgewapende „ba taljons" guerillastrijders van elk 300 man aan de „invasie" deelnemen. Deze bataljons zijn gelijktijdig op drie pun ten de grens overgetrokken. Twee er van zouden uit „buitenlanders" be staan. Naar verluidt, heeft de Albanese grenswacht de toegang tot Albanië geweigerd aan één lid van de sub commissie voor de Balkan, die op weg was naar Tirana, waar hij de Alba nese regering documenten inzake het beweerde grensincident zou overhan digen. GEEN TURKSE HULP. Berichten volgens welke de Griekse regering aan Turkije om militaire bij stand zou hebben verzocht, zijn in of ficiële Turkse kringen ten stelligste tegengesproken. Naar verluidt, zijn bij Rypin in de vroegere Duitse provincie Pommeren 12 leden van de Poolse politie en mi litairen door vogelvrij verklaarde en in de bossen levende personen vermoord. De rustdag te Vannes werd door de coureurs uitstekend gebruikt om zich voor te bereiden op de belang rijke tijdrit over 140 km, welke he den zal worden gehouden van Van nes naar St. Brieuc, dwars door het heuvellandschap van Bretagne, met heuvels van wel 300 meter. Men fluistert dat Jaques Goddet, de directeur van L'equipe, en het hoofd van de Tour de France, spijt heeft van deze tijdrit, nu Vietto, de Franse favoriet voor de zege na de Alpen en de Pyreneeën, slechts een geringe voorsprong heeft op de ande re concurrenten, een voorsprong, die hjj gemakkelijk kwijt kan raken in de tjjdrit over zo'n lange afstand, waar in andere eisen aan de renners wor den gesteld dan in een normale etap pe. Men is te Vannes zeer benieuwd, hoe deze tijdrit verder zal verlopen. In ieder geval is men het met elkaar eens, dat de spanning zeer groot is geworden en dat op deze Vrijdag zal worden beslist wie de Tour de Fran ce van 1947 zal winnen. Zeer velen geloven, dat Vietto niet alleen een goed klimmer en een uit stekend daler is in de Tour de France, maar dat hij vandaag ook zal -bewijzen een goede rouleur te zijn, die in de individuële tijdrit zijn mannetje staat en dus de beste allround renner van de ronde van Frankrijk zal blijken te zijn. De Amerikaanse senator Carl Hatch (democraat) heeft in de Senaat aange drongen op een spoedig herbijeenkO' men van het Congres op vijtien Octo- ber aanstaande, na het zomerreces, voor behandeling van de wetsvoorstellen, welke nodig zullen zijn voor uitvoering van het plan-Marshall ter hulpverle ning aan Europa. Hatch zeide, dat uit stel van behandeling door het Congres niet alleen het gevaar voor economi sche ineenstorting van Europa zou ver groten, doch ook door de Sovjet-Unie uitgelegd zou kunnen worden als een teken, dat het Congres zijn steun aan de Amerikaanse buitenlandse politiek ontnam. (Eerder is gemeld, dat het Congres, na 26 Juli, niet vóór 1 Januari van het volgend jaar weer bijeen zou komen.) De Britse regering heeft de Ameri kaanse uitnodiging om gezamenlijk te Washington te spreken over de steen koolproductie in het Ruhrgebied nog niet aanvaard, aldus een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken. Men is te Londen van mening, dat ook andere economische problemen van Duitsland ter sprake moeten ko men. Van Britse officiële zijde heeft men deze problemen niet nader aan geduid. Men neemt echter aan, dat En geland de Duitse economie wil bespre ken in het licht van de economische conferentie te Parijs. Ongeveer 300.000 Parijse boukvakar- beiders hebben het werk neergelegd als protest tegen de verlaging van de tijdelijke toeslagen op het loon. Zij ver zamelden zich op 28 plaatsen in de stad, vanwaar zij naar het parlements gebouw wilden marcheren. Er zijn massabetogingen gehouden, terwijl de putaties door de verschillende parle- mentsfracties in de wandelgangen van de assemblee zijn ontvangen. Na rede voeringen van vakverenigingsleiders ging men echter rustig naar huis. Naar verwacht wordt, zullen de arbeiders vandaag normaal aan het werk gaan. Op het vliegveld Sjaibah bij Basra in Voor-Indië is een vliegtuig dat op weg was van Londen naar Calcutta, neerge stort. De bemanning kwam om het leven en de 12 passagiers werden ge wond. Het vliegtuig heeft 2'/i uur boven de vliegvelden Sjaibah en Basrah gecir keld, daar het zicht buitengewoon slecht was. Het stortte neer, toen het trachtte te landen. De Egyptische eis, dat de Britse troepen uit Egypte zullen worden terug getrokken, is gisteren formeel aan de Veiligheidsraad der V.N. voorgelegd. De Britse afgevaardigde, Sir Alexan- der Cadogan, vroeg de Raad om de Egyptische eis niet vóór 5 Augustus in bespreking te willen nemen, welk voorstel zonder oppositie werd aange nomen. Door zich uit te geven voor arte was het de 32-jarige J. Slavenburg in het begin van dit jaar in Schoonhoven ge lukt de praktijk waar te nemen van dr. Barten, die naar Indië vertrok. Behalve dat hij zich schuldig maakte aan het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst, had hij verduistering gepleegd door zichzelf morphine uit de dokters- apotheek te verschaffen en ook op re cepten zich toe te eigenen, waarbij hij het briefhoofd^ van de vertrokken arts gebruikte. S. had zich enige oppervlak, kige kennis van de geneeskunst eigen gemaakt en het was hem in 1940 en la ter gelukt zowel te Amsterdam als in andere plaatsen bij verschillende dok ters als assistent te werken. Deze J. S. stond gistermiddag voor d» Rotterdamse Rechtbank wegens ver duistering terecht. De Officier van Justitie eiste drie dagen gevangenis straf en daarna ter beschikking stel ling van de regering. Tegen de ex-burgemeester van Zaan dam, H. Vitters, die in 1942 de even eens Nationaal-Socialistische burge meester Raavenswaay opvolgde, werd gisteren door de advocaat-fiscaal bij het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof zes jaar gevangenisstraf met aftrek ge- eist. Een Britse kruiser en vijf torpedo jagers escorteren het 4.237 ton metende schip „President Warfield", dat met 4.554 passagiers aan boord de kust van Palestina nadert. Het schip is afkom stig uit Baltimore, waar het door een onbekende voor 10.000 pond sterling is gekocht. Naar verluidt is het transport georga niseerd door de joodse illegale verzets groep Haganah, die haar naam heeft veranderd in „Exodus". Volgens de communistische radio hebben de communisten tijdens de zo- merveldtocht m Mandsjoerije 40.000 man aan regeringsstrijdkrachten ge dood of gewond, terwijl er 90.000 wer den gevangen genomen. Duizend km spoorlijn en 33 steden werden ver overd, 537 kanonnen, 56.000 infanterie- wapens en 9 tanks buitgemaakt. Tenslotte werden nog 6 vliegtuigen neergeschoten. De Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie heeft medegedeeld, dat de atoombomfabriek te Los Alamos in Mexico op permanente basis zal wor den gebracht. In de stad zullen meer dan duizend nieuwe woningen worden gebouwd en voorts scholen en zaken- gebouwen. Volgens „La Dernière Heure" zou den zich in België niet minder dan 100.000 z.g.n. „coqueleux", dat zijn hou ders van kemphanen, bevinden, waar van 80.000 in Vlaanderen en 20.000 in Wallonië. Sedert de bevrijding zouden er 5000 wedstrijden gehouden zijn. Hierbij werden door de politie slechts 12 bekeuringen gegeven, die dan door de vereniging der „coqueleux" werden betaald. In Frankrijk zou kortgeleden een grote wedstrijd zijn gehouden tus sen Belgische en Franse kemphanen. De wedstrijd, die door niet minder dan 2500 toeschouwers werd bijgewoond, zou 14 millioen Franse francs hebben opgebracht. Het blad wijst er tenslotte op, dat in Frankrijk, waar de gevech ten tussen kemphanen niet verboden zijn, deze jaarlijks 350 millioen francs aan belasting opleveren aan de Fran se schatkist. Hiervan zou 75 procent uit de beurzen der Belgen komen. Het Argentijnse blad La Epoca meldt dat Eva Peron, de echtgenote van de Argentijnse president, na haar bezoek aan Parijs naar Argentinië zal terugkeren zonder eerst Engeland te bezoeken. Weersverwachting, medegedeeld 'oor het K.N.M.I. te de Bilt, geldig tot Vrijdagavond. MEER BEWOLKING. In de vroege ochtenduren plaat selijke nevel of mistvorming. vooral in het Westen van het land. Overdag vrij veel bewol king met in de namiddag hier en daar onweer. Over het algemeen weinig wind.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1