Den Helder behoudt derde klassers twee LANGS DE VELDEN Stad en Omgeving De strijd om het kampioenschap Ongegronde aanklacht tegen eigenaar van „Formosa"? Vergadering „Band NederlandIndië" Freek Kwast begraven Er komen weer Engelse kinderen Schaken Helderse deelnemers Vierdaagse Wandelproeven HLO Heldere concours commissie Een nieuwe lijst Postduivenvereniging Victoria Wieringen Burgerlijke Stand St. Maarten. Predikbeurten STv 2.RC Donderdag jj. werd voor de Twee de Kamer van het Alkmaars Tribu naal een zaak behandeld, die een wel zeer bijzonder karakter droeg; het was n.1. de eigenaar van het bekende café-restaurant „Formosa". de heer Gerrit v. B., die zich te verantwoorden had wegens het feit dat hij voordeel zou hebben getrok ken uit de door de vijand gescha pen toestand, door in zijn restau rant leden van de Wehrmacht te ontvangen. Zeker 50 V» van de bezoekers van „Formosa" bestond In die dagen uit Duitsers en de prijzen die voor hun maaltijden, maar ook voor die van de Nederlanders, wejden gevraagd, waren exhorbitant hoog. Een biefstuk van f 11 of een bal gehakt van f 9. besprenkeld met een fles cog nac ad f 75 of, voor de liefhebbers, een fles „oude klare" vormden de dage lijkse hoofdschotel. Het resultaat voor de heer v. B. van het nuttigen dezer spijzen en dranken door „edelgermanen" en zwarthande laars was dat hij, die bij het begin van de oorlog niets bezat, zich bij de be vrijding kon verheugen in het bezit van het aanzienlijk vermogen van f 115.000. „De voedselvoorziening moest toch blijven doorgaan", merkte beschuldig de op. „U had dan toch de Nederlanders wel goedkoper kunen laten eten", repli ceerde mr. Windhausen. „Dit is geen Tribunaalzaak". Het woord werd hierna gegeven aan Van B's verdediger, mr. G. A. de Lange. Deze bracht allereerst naar voren dat naar zijn stellige overtuiging, op grond van deze beschuldiging geen veroor deling zal kunnen volgen, omdat het „desbewuste handelen in strijd met de belangen van het Nederlandse volk" niet zal kunnen worden aangetoond. „Buiten het feit, dat de zeer vele ande ren in Den Helder, die zich op precies dezelfde wijze hebben gedragen als be schuldigde, niet zijn aangeklaagd, lijkt mij deze ziak een zuiver fiscale aan gelegenheid." Deze aanklacht heeft tot oorzaak een persoonlijke kwestie, want waarom worden niet gedagvaard de eigenaren van twee bekende restaurants, één te Den Helder en één te Huisduinen, die thans resp. de functie vervullen van beheerder van „Formosa" en wethouder, ter wijl algemeen bekend is dat ook hun zaken door niet anders dan Duitsers werden bezocht? Mr. de Lange meende dan ook te mo gen concluderen dat de beschuldiging vervallen zal moeten worden verklaard. Op 24 Juli a.s. volgt de uitspraak van het Tribunaal in deze eigenaardige kwestie. In de bovenzaal van café Sanderse kwam Woensdagavond een flink aan tal leden van de „Band Nederland Indië" bijeen, onder voorzitterschap van de heer H. Jolen. Deze deelde mede, dat het ledenaantal sinds de vorige vergadering was toegenomen van bijna tachtig tot 110, zodat zeer zeker van een gezonde groei sprake is. Hij vertelde verder het een en ander over de plannen om een „Welkom Thuis-front" op te richten, dat straks de uit Indië terugkerende jongens een goede ontvangst in het moederland kan bereiden. Ook werd herinnerd aan het grote succes, dat de „Band" had met het be zoek aan het Utrechtse hospitaal. De ijverige dames-leden van de „Band' die zich zozeer hadden ingespannen om in Utrecht niet met lege handen aan te komen, kregen een zeer verdiend woord van waardering aan te horen. De secretaresse, mevr. Fritschi, bracht op geestige manier de aanwezi gen in kennis met de „Band-man", een hongerig heerschap, dat door alle leden moet worden gevoed. Deze bandman bleek een collectebus te zijn in de vorm van een pop, waarin bijdragen konden worden gedeponeerd voor de radio-actie. De tijdens de pauze gehou den rondwandeling door de bandman leverde de mooie som van f 40,11 op Uit hetgeen ter vergadering bespro ken werd, bleek duidelijk, dat het het actieve Band-bestuur ernst is met de Radio-actie. Wij zijn ervan overtuigd, dat een actie, die met zoveel goede wil is opgezet en met zoveel toewijding wordt gevoerd, een groot succes zal hebben, vooral nu het bestuur wordt geassisteerd door een werkcomité, dat het allerlei ondergeschikte en toch be langrijke karweitjes uit handen kan nemen. We zullen van deze radio-actie zeker meer horen. De leden van de reddersvereniging „Moed, Volharding, Zelfopoffering" hebben Woensdagmiddag hun lic Freek Kwast, die Zaterdag op 79-jari ge leeftijd was overleden, naar laatste rustplaats gebracht. Aan de groeve werd het woord ge voerd door de voorzitter van M.V.Z., de heer J. van Dok, die memoreerde, hoe de ove-'°dene in zijn goede dagen steeds klaar was om uit te varen altijd bereid was zijn leven voor zijn medemensen te geven. Ook sprak de heer Visser, die hoopte, dat deze oud- redder, die altijd de haven had weten te vinden, ook thans de veilige haven had bereikt. zijn Evenals verleden jaar zullen in de komende Augustus-maand een vijftig tal Engelse kinderen, in het kader van de World Friendship Association, een bezoek brengen aan Den Helder. Het zullen voor een deel dezelfde jon gens en meisjes zijn, die hier vorig jaar veertien dagen zijn geweest, en het spreekt vanzelf, dat zij dan graag bij dezelfde „pleegouders" zullen loge ren. Verleden jaar waren, enkele kin deren buiten Den Helder onderge bracht, maar het bleek thans mogelijk, om ze allen in de stad onder te bren gen. Dat biedt grote voordelen, vooral met het oog op de te houden excur sies. Zaterdagmiddag 9 Augustus zullen ze per trein in Den Helder aankomen, waarna ze in Hotel Bellevue door hun pleegouders zullen worden verwel komd. De officiële ontvangst ten raad- huize zal eerst later plaats hebben, wanneer de kinderen zich al even in hun tijdelijke omgeving thuis voelen. Er is weer gezorgd voor een aantrek kelijk programma, zodat de jongelui hier ongetwijfeld prettige dagen tege moet zullen gaan. Een reisje naar Alk maar, de Wieringermeer en de Af sluitdijk, een trip naar Amsterdam, met rondvaart, een uitstapje naar Texel, een tochtje met een loodsboot, en natuurlijk staan ook de Donkere Duinen, het strand en de dijk op het programma. De andere dagen zullen de kinderen zich wel met hun gast heren en dames weten te amuseren. De Helderse jongelui, eveneens vijf tig in getal, die veertien dagen vacan- tie in Engeland gaan doorbrengen, zullen Maandagmorgen a.s. met de trein van kwart vóór acht uit Den Hel der vertrekken. Hun groep staat on der leiding van de heer en mevrouw Kraak en van de heer en mevrouw Beekhuis van Till. NADER ONDERZOEK GELAST. Ten einde een nader onderzoek in Ie stellen naar de gedragingen van de dansleraar Gerhard K. S„ werd deze zaak voor onbepaalde tijd aangehouden door de Eerste Kamer van het Alk- maarse tribunaal. GESLAAGD. De leerlingen der ambachtsschool H. A. Steeman en C. Geistdorfer, zijn ge slaagd voor het toelatingsexamen der Machinistenschool te Amsterdam. De zesde ronde kenmerkte zich door een buitengewoon felle strijd aan vrijwel alle borden. In de voor afgaande dagen waren enige afge broken partijen uitgespeeld, waar van de voornaamste resultaten wa ren dat de partij GeusW ijker remise werd, terwijl Groenevelt van Marsman won. De meeste belangstelling in deze ronde ging uit naar de strijd der favorieten Geus en Groenevelt. Geus, met wit spe lende, had lange tijd enig positievoor deel, maar slaagde er niet in een be slissende aanval op te bouwen. Lang zamerhand kwam zwart tot bevrijding en slaagde er zelfs in, na dameruil, het beste spel te krijgen. De partij werd af gebroken in een voor Groenevelt zeer gunstige stelling. MarsmanWijker was een Konings- Indische partij, waarin wit op een ge geven ogenblik een centrumactie begon die door zwart weerlegd werd. Zwart won een stuk en offerde dat op de vol gende zet terug om een dodelijke Ko- ningsaanval te verkrijgen. Het scheen er naar uit te zien dat de partij HerderscheeBund in een snelle overwinning voor zwart zou eindigen. Bund was de kwaliteit en een pion voorgekomen, doch werd plotseling ge dwongen de kwaliteit terug te geven. De partij werd afgebroken in een stel ling waarin zwart een pion voor is. Verschuur en v. d. Kuyl leverden een wederzijds correct gespeelde partij, welke in een vreedzaam slot eindigde. Uitslagen; De volledige uitslagen luiden: K. Geus—J. Wijker Vi—H. A. Her derscheeK. Geus 01, J. Marsman J. Groenevelt 01, K. GeusJ. Groe nevelt afgebr., H. A. HerderscheeL. Bund afgebr., A. H. VerschuurJ. v. d. Kuyl l/tJ. MarsmanJ. Wijker 0 1. Stand: 1. en 2. J. Groenevelt en J Wijker 4 pt 1 hangpartij; 3. K. Geus 31/- pt -|- 1 hp; 4. en 5. J. v. d. Kuyl en J. Marsman 2 pt.; 6. L. Bund l'/t pt J- 2 hp; 7. H. A. Herdersche, l'/i -f 1 hp; 8 A. H. Verschuur 1pt. Ie klasse: AdriaanseDirks 01, D. DokterSt. v. Amesfoort 01, P. N. KelderP. W. v. ^ijk 01, Geurtsv. Zoonen uitgesteld. Stand: 1. R. Dirks 5 pt; 2. St. v. Amesfoort 4 pt; 3, P. N. Kelder 3*/* pt.; 4. G. v. Zoonen 3 pt.; 5. P. W v. Dijk 3 pt.; 6. J. Geurts l'/« pt.; 7. D. Dokter 1'/» pt.; 8. Th. Adriaanse pt. 2e klasse. G. BrandhofK. Geestman 01; W. J. GeusJ. v Amesfoort 10; N. SlemmerD. de Lange uitgest.; LooyJ. Steindel uitgest. Stand: 1. D. de Lange 3'/« pt.; 2. W J. Geus 3 pt.; 3 en 4 J. v. Amesfoort 2 ot.; 5 J. F. Steindel 1'/» pt.: 6. 7 en 8 G. Brandhof. J. Loov. N. Slemmer 1 pt. Se klasse: J. PaansD. v. d. Veen 01; A. SiebrandsR. Ruiten 01; Schippers—P. de Vries V»>/i. Stand: 1. R. Ruiten 5 pt.; 2. P. de Vries 3'/t pt.; 3. A. Siebrands 3 pt4 en 5. D. v. d. Veen en J Schippers pt.; g J Kubbe IV» pt; 7. J. Paans 0 pt. Nog slechts enkele dagen scheiden ons van het wandelfestijn te Nijmegen. Ruim 7000 deelnemers(sters)waar onder vele buitenlanders, zullen Dins dag a.s. beginnen hun „vierdaagse-trip" tot een goed einde te volbrengen. Onze plaatselijke wandelsportvereni gingen zijn op deze vierdaagse flink vertegenwoordigd en met enkele indi- viduële Helderse tippelaars zullen zij zeer zeker hun stem laten horen in Nijmegen. Voor het eerst gaan vanuit Den Hel der nu ook enkele jeugdige personen naar Nijmegen om aldaar 4 x 30 km te lopen. Zij zullen zeer zeker gesteund worden door hun oudere wandelaars, waarvan er verschillende voor de vijf de maal heengaan. De heer K. Willems slaat hen echter allen en loopt de Vier- daagsche voor de 9e maal. Wij kunnen hen slechts veel succes toewensen, opdat Den Helder op wan delsportgebied weer prachtig voor de dag komt. Wij zullen proberen van dag tot dag deze Vierdaagse te volgen en steeds een klein artikeltje in onze courant plaatsen. Morgen, Zaterdag vinden de wan delproeven plaats van de plaatselijke afdeling der H.L.O. De wandelproeven vormen het laatste onderdeel van de examens. De verschillende afstanden worden alle morgenmiddag gelopen. De start is om 2 uur vanaf het ge bouw van de speeltuinvereniging aan de Kemphaanstraat. Er zijn verschillende afstanden, dus ook verschillende routes. De kleinste afstand loopt geheel over de buitenha ven en dijk tot over Huisduinen en weer terug, terwijl de grootste afstand meer door Julianadorp gaat. Alle deelnemers, die tot dusverre ge slaagd zijn en dat zijn er naar schat ting ongeveer drie-honderd, moeten dus morgen aanwezig zijn. Wij twijfelen er niet aan of ook dit laatste onderdeel zal slagen. Wij weten het, bij de organisatie zijn enkele fou ten gemaakt, maar wanneer men in aanmerking neemt dat de H.L.O. deze proeven weer voor 't eerst na de oor log organiseerde en dat vele moeilijk heden te overwinnen waren, dan kan er toch ook van een sportief succes gesproken worden. Een succes, omdat het aantal deelne mers veel groter is dan vroeger en mede doordat velé mensen de vreugde van de sport hebben beleefd, met een gezond lichaam als einddoel. in een fabriek nabij Arnhem is men begonnen met de zgn Viscosesponscn, hetgeen voor de huisvrouwen en... K aan een uitkomst betekent, daar er momenteel gebrek aan sponsen „echte" als aan de gummisponsen. Bovengenoemde combinatie hield 1.1, Zondag haar laatste wedvlucht van Chartreuse, 720 km (Frankrijk), 'sMor gens ging de 50 vogels om 6 uur los met Z.O. wind. De le vogel werd ge constateerd om 17.57.36. De prijswin naars waren: C. de Wit eerste prijs; A. Kooger 2, 3, 9; M. de Boer 4 en 8; O. Poon 5; J. Bruin 6: J. Rieumers 7 en 14; W. van Leeuwen 10, 11 en 12; B. Kers bergen 13. Eerste kampioen der H.C.C. voor oude duiven is J. Rieumers met 1460 punten: 2e kampioen W. v. Leeuwen met 1355 punten; 3e kampioen C. de Wit met 1206 punten. Harteliik gefeliciteerd he ren met Uw behaald succes. Verenigingskampioenschan: Het Noor den met 1746 punten; V.O.P. met 1731 punten; Victoria met 1655 punten en Holl. Noordpunt met 1629 punten. Op ons bureau ligt ter inzage de passagierslijst van het m.s. „Kota Ba- roe", dat op 29 Juni j.1. met 754 repa- triërenden uit Batavia is vertrokken, en op Maandag 28 Juli a.s. te Rotter dam wordt verwacht. Het affiche, vervaardigd door de Ne derlander Jan Bons, dat de tweede prjjs, 1000 dollars, kreeg, in de door de U.N.O. uitgeschreven prijsvraag. De Postduivenver. „Victoria" hield j.1. Zondag haar laatste wedvlucht voor oude duiven op Chartreuse, afstand 720 km (Frankrijk). Om 6 uur gingen de 18 vogels los met Z.O. wind. Het ver loop van deze vlucht was weer niet goed te noemen, 's Avonds was er nog geen vogel thuis. Maandagmorgen kwa men de eersten door. Het was een slecht slot van deze oude duivenvlucht. Laten we hopen dat het met de jongen beter mag gaan. De eerste duif werd gecon stateerd om 8.58.11. De prijswinnaar was W. van Leeuwen 1, 2 en 3e prijs. Ie kampioen van deze oude duivenvluch ten is W. van Leeuwen met 466 punten; 2e kampioen G. J. de Wit met 291 pun ten; 3e kampioen J. C. Duinker met 271 punten. Zaterdag inkorven van 13.3014.30 uur voor 's Hertogenbosch. noodvoorziening ouden van dagen Tot leden van de Commissie van Ad. vies voor de uitvoering van de nood wet Ouderdomsvoorziening zjjn in de ze gemeente benoemd de dames Th. Boersen-Numeijer en H. v. d. Zwaag- van der Meulen en de heren F. Bont- kes, voorzitter, B. Daalder, H. Lukkien, M. Mast en J. Kaaijk, secretaris. Gelijk bekend zal de Raad van Ar beid ingaande 1 October a.s. de beta lingen doen aanvangen. OPBRENGST COLLECTE De op 30 Juni j.1. alhier gehouden collecte ten behoeve van het Prins Bernhardfonds (Anjesdag) heeft f 284.10 opgebracht. BOUWVERGUNNING Aan de heer N. Tijsen, Oosterklief, alhier, is vergunning verleend tot het oprichten van een schuur. Geboren: Aaltje Grietje, d. v. E. Akkerman en E. van Oorschot; Mar- greet, d. v. J. Bosker en L. W. Steen huis; Nellie Gerardina, d. van C. Bak ker en G. J. H. Bison; Sonnie, z. v. M. Boer en G. Kraaijeveld; Lena Aafke, d. v. J. v. d. Velde en R. Tijsen. Ondertrouwd: M. Meijer en P. A. de Swart; S. Lotn en T. Pool. Gehuwd: E. Bijlsma en J. Rot gans; A. Rotgans en M. C. 't Hart. Overleden: C. F. Hille, 51 jaar., vr. v. A. Tienstra (te Alkmaar); D. Tijsen, 48 jaar, echtg. v. C. M. Langes; T. A. Tijsen, 2 jaar, d. v. G. Tijsen en M. Rotgans. BESCHULDIGING VERVALLEN. In de zaak tegen Pieter W. te St. Maarten heeft de Tweede Kamer van het Alkmaarse Tribunaal Donderdag j.1. bekend gemaakt dat zij de beschuldi ging als vervallen verklaart. ZONDAG 20 JULI 1947. DEN HELDER. Ned. herv. gem.. Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur as. de Hoest, medew. kerkkoor; Palmstraat 10 uur. ds. Borehardt. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. K. van Anken, van Delft; 17 uur ds. L. M. Wijnia, van Kolhorn; Rehobothkerk, 10 uur ds. L. M. Wijnia, 17 Uur ds. K. van Anken. Geref. kerk, art. 31, Nieuwe kerk, Weststraat, 8.45 uur en 17 uur ds. F. Tollenaar. Doopsgezinde gemeente, 19.30 uur ds. T. KraftRothfusz. Oud-kath. kerk, 10 uur H. Dienst, pas toor Verheij. Baptistengemeente, gebouw Iréne, Hoogstraat, 10.15 uur Zangdienst. 10.30 uur Heiligingsdienst, 19.45 uur Zangdienst, 20 uur Evangeli satie-avond, evang. Fr. Hofhuis; Vrij dag 20 uur Bijbelbespreking en bid stond ten huize fam. Boon, Molenstraat 97. Evangelisatie Vijzelstraat, 10 uur en 19.30 uur Samenkomst, 12 uur en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 19.30 uur Bijbelkring: Donderdag 19.30 uur Vrouwenkrans; Zaterdag 19.30 uur Bidstond. JULIANADORP. Ned. herv. gem. 10 uur ds. Salm. Geref. kerk 14.30 uur ds. K. van Anken. Star of hope mission, 14 uur Zondagsschool, 19 uur Evangelist de Vries. HUISDUINEN. Ned. herv. gem., 15 uur, ds. Salm. CALLANTSOOG. Ned. herv. gem., 19 uur, ds. Salm. ANNA PAULOWNA. Geref. kerk, art. 31, Ned. herv. evangelisatiegebouw, Breezand, 8.30 uur en 17 uur ds. J. Blokland. Woensdagavond, op vriendelijke in vitatie van onze beide schaakclubs, naar de bovenzaal van het Militair Tehuis, waar door de sterksten van Morphy en Schaakmat gestreden wordt om het kampioenschap van Den Helder. Er is daar, speciaal aan de zijde van het bestuur van Morphy, grote activi teit waar te nemen, in verband met het 9de lustrum in November van dit jaar. Men hoopt dit grote evenement te her denken met het houden van een tour- nooi, zoals Nieuwediep dat nog nim mer beleefde. Reeds zijn toezeggingen binnengekomen van meerdere groot meesters, waaronder dr Max Euwe, de sterke Hongaar Szabo, de Belgische kampioen O'Kelly en de vermaarde Fransman Rossolima. Maar daarover wilde ik feitelijk niet in de eerste plaats met U praten. Er wordt al enkele weken tussen deze schaakliefhebbers gevochten om de hoogste eer van Den Helder. En nu vanavond staan daar dan, temidden van nog 12 andere partijen, twee deel nemers uit de topgroep tegenovr elkaar, namelijk Geus en Groenevelt. De eerste, een dergenen, die 45 jaar geleden, met enkele anderen, Morphy oprichtte en sedertdien de schaaksport trouw bleef. De laatste een der sterk ste pelers uit het Noorden en onder meer oud-kampioen van Groningen Twee tegenstanders van groot formaat en voor ons een apart genoegen deze titanenstrijd te volgen. Monotoom tikken de klokken in deze stille ruimte, waar zesentwintig men sen, met inspanning van al hun „brains", trachten de zege te behalen, 't Is warm en wij drinken wat limo nade. De dertienjarige zoon van Geus komt z'n vader vragen, of er voor hem ook een flesje kan overschieten. „Als je wint, krijg jij ook cider", is het korte antwoord. Binnen het halve uur komt ie z'n vader vertellen, dat z'n dertig-jarige tegenstander heeft op gegeven. Intussen stijgt de spanning aan het eerste bord. Aan alles kun je voelen, dat beiden een bepaald spel in het hoofd hebben, doch bij beiden die merkwaardige onzekerheid, ten aan zien van het voornemen van de ander. Na een uur spelen staat Geus zodanig, dat het volgens velen een knapp prestatie van Groenevelt zal zijn, uit dit spel remise te halen. Geus „drukt" voortdurend, op geraffineerde wijze, maar ontketent daardoor bij zijn tegenstander dienst grootste kracht. Groenevelt is een van de mensen, die het sterkst zijn bij het bestrijden van een achterstand Als uitstekend positie speler breekt hij thans geweldig los en binnen het volgende uur zijn de kansen volkomen gewijzigd. Met tien man volgen we deze buitengewoon in teressante ontmoeting, met de groot ste interesse. Tenslotte, juis op tijd, doen de heren hun laatste zet en wordt de partij tot Maandagavond af gebroken in een stand, die kennelijk gunstiger is voor Groenevelt. Na deze prachtige avond erken ik de juistheid van de bewering van voorzitter Beek. „Wie niet schaakt, mits iets moois in zijn leven!" TOEAN TIK-TIK. Sinds enkele weken is de voet bal officieel in onze stad opge borgen. WJ hebben dus gelegen heid even een terugblik te werpen op het afgelopen seizoen. En wanneer wjj dan de balans opma ken komen we tot de conclusie, dat de voetbalsport hier ter plaat se weer een nieuwe teleurstelling rijker is. Ondanks de goede kans van Helder is het de witjakken niet gelukt om het tweede klas seschap te bereiken. Na de eerste helft hadden zij 4 punten, dus 67%. De tweede helft bracht 1 punt, wat neerkomt op bijna 17%. Totaal 5 punten uit 6 wedstrij den. Faalde dus verleden jaar H.R.C., ditmaal was het Helder. Met iets be tere elftallen hadden we dus twee 2e klassers kunnen hebben binnen twee jaar. Twee 2e klassers, wat een weel de. Waar is die tijd, dat wij in het ge lukkige bezit waren van twee 2e klas sers, al is dat maar een kleine periode geweest. Wel herinneren wij ons nog de wedstrijden HelderHaarlem; H.R.C.Haarlem; H.R.C.E.D.O.; H.R.C.'t Gooi en van het gloriejaar van H.R.C. in 1939. Z.F.C.—H.R.C. 26. Toen de mensen langs de lijn vroegen wie nu de reserve-doelman was van het Ned. elftal Dijkstra of Dijkshoorn. Toen H.R.C. 4 spelers le verde voor het Noord-Hollands elftal, t.w. Sanders, Dissel, Pirard en Roo- meijer. De nieuwe generatie zijn deze fei ten niet bekend. Alleen zij, die al even meelopen weten dat nog. En met deze herinneringen voor ogen is het voor de liefhebbers van goed voetbal wel eens een teleurstelling, dat wij in onze stad maar op het lage niveau blijven staan. Volgend seizoen krijgen we misschien Helder of H.R.C.—B.K.C. Zonder de prestaties van de Poldersen te onder schatten, ja zelfs is oppassen hier de boodschap, bewijst dit toch temeer, welke stilstand het voetbal hier ter stede meemaakt. Hoe dit op te lossen. Van verschillende kanten wijst men ons er op, dat nu het moment is aan gebroken voor een fusie tussen de voetbalclubs hier ter stede. Men spreekt dan van een sterke tweede klasser, goede reserve-elftallen en een kern van jonge leden. Wij weten, dat daar een grond van waarheid inzit, maar weten tevens, dat een dergelijk besluit op grote bezwaren zal stuiten. De samenstelling van bestuur en eer ste elftal wel in de eerste plaats. De naam van de club niet te vergeten. De sportliefhebber in Den Helder spreekt nu eenmaal van Helder en H.R.C. en zelfs ook Watervogels begint al een vaste klank aan te nemen. Wij zien eerlijk gezegd teveel moeilijkheden bij het aangaan van een fusie en zien meer heil in een gezonde rivaliteit Gezon zoals het de laatste tijd is en wellicht nog gezonder. Om dit te bereiken is nodig een v!fh»trinfwhet spelpeil. We behoe- en het niet te verbloemen, wij heb beri in Den Helder te weinig spelopvat ting en te weinig speltechniek. Wij moeten hier bijv. jaarlijks krii- gen een tournooi. Niet van H R C ai „6en u" ni6t van Helder alleen. Maai- van beide clubs samen. Een tournooi om de zilveren vuurtoren desnoods waaraan deelnemen clubs uit ffk O.S.V. of andere clubs uit het betere milieu. Ook H.F.C., Tybb, D E.M., Kinheim e.a. zijn zeer geschikte te genstanders. Een junioren-tournooi is ook aan te bevelen. Wanneer de kos ten gezamenlijk worden gedragen, zal dat zeker niet te veel strop met zich meebrengen. Misschien is het nog niet te laat om een dergelijk tournooi reeds dit jaar te doen plaats vinden. Vele clubs zijn al in onderhandeling voor wedstrijden, maar meerdere zijn nog zoekende. Kom aan, besturen. Wie neemt het initiatief. Het is een stadsbelang, het belang, dat U beiden steeds voorstelt als nummer één. Een jaarlijks tournooi in Den Hel der, direct na het gesloten seizoen. Dat moet kunnen. Waar een wil is, is een weg. Of speelt U straks weer lie ver tegen clubs waar van niets te le ren is? Wij menen van niet en in dat opzicht is contact zoeken met elkaar zeer zeker de moeite waard. De feiten wijzen het uit, onze stad bljjft op een dood punt staan op voet- balgebied. Wanneer niet krachtig wordt ingegrepen dan hebben we met enkele jaren een derde klasse-indeling boven Alkmaar. Een dergelijk feit zal het peil in onze Noord-kop nog meer om laag brengen. Alleen het contact met betere clubs, serieuze training en de nodige concentratie kan dit feit tegen gaan. Besturen, de handen in een en aan de slag. De toekomst. De kansen voor het komende sei zoen zijn niet ongunstig. Helder zal met enkele veranderingen weer een woordje mee kunnen spreken. Ten slotte behoren onze clubs, uitzonde ringen daargelaten, steeds tot de sterkste derde klassers. Maar toch me nen wij, dat Helder moet gaan expe rimenteren, daar wel gebleken is, dat enkele plaatsen absoluut onvoldoende bezet waren. Laten wij hopen, dat men daarin slaagt. Na het min of meer te leurstellende seizoen van H.R.C. ver wachten w(j weer betere prestaties. En dat zal niet zoveel moeite kosten. H.R.C. is de inzinking van haar kam pioensjaar nu wel weer te boven, ter wijl daarnaast enige nieuwe gezichts punten te melden zijn. Mr. Leavy heeft steeds een bepaald systeem van opbouwen van een sterk elftal. Hij schijnt al aardig op weg te zijn en eerlijk gezegd zien we met spanning de komende resultaten tegemoet. Watervogels is en blijft Water vogels. Onopvallend, maar sterk van binnen. Die innerlijke kracht kan tot topprestaties leiden, waarvan verleden jaar een voorbeeld kregen. Laten wij hopen, dat Van Doorn's c.s. ook dit jaar weer voor een verras sing zorgen. Onze andere vierde klas ser J.V.C. uit Julianadorp heeft zich ternauwernood gehandhaafd. Maar het eerste begin is moeilijk. Wanneer de Dorpers echter weer een compleet elf" tal kunnen krijgen, zullen ook zij weer meetellen. Voorlopig wachten wt) de resultaten af. Het woord is nu aan trainers en spelers, straks komen wij weer aan het woord. Aan de clubs de eer om het ons zo aangenaam mogelijk te maken, n.1. een leidende rol en nu eens met promotie.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2