Een polder in de St. Pietersberg HET MYSTERIE DOOD MONICA Radio-prijsvraag DE PAMPUS-PIRAAT Wat er in „de Tour" werd verdiend Verloofd. door J. D. VAN EXTER TER VERKRIJGING VAN CEMENT. n. VAN DE KORT VERHAAL DOOR TJEERD ADEMA FEUILLETON Wij luisteren morgen naar Hoofdprijzen Staatsloterij „Voor de militairen in Indië" Tussen leven en dood JUimiecu&tiek Copyright r.d.p (Van onze speciale verslaggever) Niet ver van de rand van de grote kuil, die de cementfabriek in de loop van twintig jaren heeft doen afgraven in de St. Pieters berg, staan houten paaltjes in de grond geslagen. Zij geven de grens aan van 't concessiegebied. Zover mag men doorgaan. Het la niet erg ver meer. Reeds hebben de bulldozers, die de Enci van de Amerikaanse bevrijders heeft overgenomen, de bovenlaag weg gevreten, er groeit geen sprietje meer. En nu gaan de carry-alls verder met het afgraven van de leem, dat zijn grote bakbeesten van machines, be stuurd door een tractor met één man er op. Die ene man kan, door met zijn handles te manoeuvreren, in één oog wenk de 15-tons bakken vullen om er even later mee weg te rijden. Twee zijn er bezig op het ogenblik, maar verderop in het wagenpark, staat nog een hele batterij van deze machines. Het tempo kan, als het moet, aanzien lijk opgevoerd worden. Zo is het bedrijf, dat in de oorlog •terk teruggelopen was, weer op gar.g gekomen: met materiaal voor de oor logvoering. Bulldozers en carry-alls doen het ruwe werk. Een dragline, die per in de groeve gestationneerd, haalt de laatste restjes aarde van de mer gel. Is dat gebeurd, dan komen de mannen met de pneumatische boren, die gaten maken, diep in de wand. In die gaten leggen zij springstoffen. De rest is kinderspel gelijk: een druk op de knop, een grote stofwolk en het zoveelste stuk berg rolt in brokken de steile wand langs naar beneden. Daar staat het smalspoortrelntje ge reed om die brokken te vervoeren naar de fabriek aan de ingang van de groeve. De fabriek is een geweldig complex van gebouwen, waarin zich het proces van mergel tot cement af speelt. Het is een proces van breken, mengen, tot pap roeren, branden, ma len, weer mengen en verpakken. Er gaat wat leem door; dat is löss uit eigen groeve of uit het naburige Bel- genland. Die leem bevat het gewenste aluminium-exyde en wat kiezelzuur. Verder moet er ijzeroxyde in, dat men toevoegt in de vorm van pyrietas, af komstig van zwavelzuur of zlnkwit- fabrieken te Maastricht, Budel of Am sterdam. Voorts gebruikt men steenkool, die ln de fabriek tot poeder wordt gema len en electriciteit. Het eigenlijke branden geschiedt in vier reusachtige cylinders ter lengte van zeventig me ters. Het product, dat na het bran den d.w.z. verhitten tot 1400 gr. C. heet klinken; dat moet na ge malen te zijn met gips (uit Frankrijk) worden vermengd, om te snel hard worden te verhinderen. Het verladen geschiedt voor de deur, want de fa briek ligt aan het kanaal naar Luik. Nog steeds niets gehoord Economisch is de fabriek uitermate gu.rtig gelegen aan vaarwater en bij de bron der voornaamste grondstof met b(jna alle hulpstoffen dicht bü de hand. Ik overzie dit alles van boven af en later wandel ik door het com plex. Hoevel geld is er in dit bedrijf geïnvesteerd? vraag ik. De waarde zal nu ongeveer 12 millioen bedragen, vertelt mi) de be- drijfsingenieur. En hoeveel is er nodig om de capaciteit op te voeren? De helft daarvan. Dus voor zes millioen gulden, concludeer ik voor mijzelf, kan er voor vele malen zes millioen gulden aan deviezen uitgespaard worden: dat moet een kolfje naar de hand van minister Huysmans zijn W(j hebben, zoals ik U vertelde een uitbreidingsplan, b(j de regering ingediend, onderbreekt de ingenieur mjjn gedachten. En er nog niets op gehoord' Nog steeds niet Hoe lang kunt U nog doorgaan zonder uitbreiding? Uitbreiding van de fabriek is no dig om de productie te verhogen, maar afgezien daarvan hebben wt) uitbrei ding van ons concessiegebied nodig. We hebben de grens bijna bereikt. Hoe lang kunt U nog toe? Nog een jaar of zeven. En dan? Wist ik het maar! Wie beslist over die concessie'? Het college van Ged. Staten van Limburg. Er is een provinciale veror denlng tegen het afgraven van hellin» gen en zo. Op grond daarvan hebben wij een concessie gekregen voor het gebied, dat wij nu bewerken. Voor hoe lang? Voor één jaar. Eén jaar? Ja, telkens voor één jaar. Elk jaar wordt zij automatisch verlengd. Maar dat is binnenkort niet meer vol doende. Kunt U de kuil niet dieper ma ken? Ja, nog een meter of twintig, maar dan komen wij onder het peil van kanaal en rivieren. Dat betekent grondwater, dus afbaggeren of pom pen. Wat zoudt U doen? Pompen. U zoudt dus in de St. Pietersberg een polder maken. De diepste van het land nog wel De ingenieur lacht. Van die kant heeft hij het nooit bekeken. Roman tiek is de technicus vreemd. Dat opent verschieten, zeg ik nog. Ja, zegt h(j aarzelend. En dan is er geen woord meer uit hem te krij gen. Wat bedoelt hij? j oe hohöen voelen er. niet veel voor zich in het traangas te waétn. maar een oer agenten loopt bun06ün66 met z'jn h0n0 i op het hulpgeroep ap Het is wel eens interessant te weten, wat er alzo wordt verdiend door de deelnemers aan de Tour de France. In de eerste plaats Zijn er de duizenden en duizenden guldens, die er door bepaalde firmanten aan premies voor de renners worden uitgeloofd. Ook de organisator van de Tour de France, een bekend sportblad, looft duizenden en duizenden guldens uit aan premies. Wat dit sportblad alzo voor de Tour uitgaf moge hier blijken: Voor de eerst aankomende renners in iedere etappe werden de volgende prijzen verstrekt: de winnaar 900 en voor de 49 renners, die na hem bin nenkomen resp. 2e 600, 3e 420; 4e 360; 5e 240; 6e 180; 7e 150; 8e 120; 9e 114; 10e 108; 11e 102; 12e 96; 13e 90; 14e 84; 15e 78; 16e 72; 17e 66; 18e50e ieder 60. Verder werden er per rit door de organi satoren nog 30 prijzen van 600 uitgeloofd. De renners die in de Tour de France de beste prestaties hebben verricht, dat zijn dus de renners die zich in de kopgroep van het algemeen klassement hebben geplaatst ontvangen de volgende prijzen: de winnaar van de Tour 1947: 30.000; no. 2 21.000; no. 3 12.000; no. 4 9000; no. 5 6000; no. 6 4800; no. 7 4200; no. 8 3600; no. 9 3000; no. 10 2400; no. 11 1800; no. 12 1500; no. 13 1200; no. 14 900 en no. 15 900; de overige renners ont vangen 800 tot 100. De ploegen, die de beste prestaties leverden, ontvan gen resp. 30.000, 15.000 en 6000. Deze bedragen worden onder de renners van iedere ploeg onderling verdeeld. Zoals uit het bovenstaande blijkt, kun nen de grote cracks, indien zij een beetje geluk hebben, een klein vermogen- tje binnenhalen uit de Tour de France, rekening houdende met de duizenden guldens aan premies die door firmanten en particulieren nog worden uitge loofd. We zaten drie oude H.B.S.-vrien- den, die in het grijs verleden geza menlijk Hef en leed van het schoolle ven gedeeld hadden en daarna ieder een kant waren opgegaan op de hotelkamer van de majoor en haalden oude herinneringen op. Het waren kleine avonturen, maar de tijd had ze gekleurd en een bijzon dere betekenis gegeven. Ze waren ons dierbaar als herinneringen uit de ja ren, dat we het leven door een rose glaasje bekeken en vol verwachting over onze toekomst spraken. Het enige geluid, dat uit het stadje tot ons doordrong was het voorbijsui- zen van een auto, een brokstuk van een melodie, dat door een jongen op een fiets werd gefloten en wat carillon klanken, die door het open raam naar binnen tuimelden en die wij bijna niet hoorden omdat wij er aan gewend wa ren. Een kleine omkapte lamp hulde de kamer in een waas van rose schemer en door de onbedekte ramen zagen we de volle maan, die alles in een bleekgeel licht zette. De journalist vertelde van het zak mes van zijn vader, dat hij uit piëteit steeds bij zich had gedragen en op het strand had verloren. Toen hij twee jaar later, ver van die plaats, een zo merhuisje huurde en toevallig in de muurkast van een schuurtje keek, vond hij daar het mes. Het was geroest, maar het was onomstotelijk het verlo ren mes, dat hij weer bij zich kon Bteken. „Het was net", zei hij, „of mijn vader het me weer terug gegeven had." We doken wat dieper in de myste- rieën en de majoor verhaalde, dat hij in een Zeeuwse stad op kamers ge woond had bij twee zusters waarvan er na zijn vertrek een was gestorven. Toen hij een jaar later daar terugkeer de kwam hij de dode tegen. „Ik ben nog nooit zo geschrokken", vertelde hij. „Maar dat kan toch niet", zei de journalist. „Ja, dat kan wel, want ik had de zusters in mijn gedachten verwisseld. Ik was vast overtuigd, dat de oudste dood was en toen ik ze terug zag, drong het pas tot me door, dat het de jongste moet geweest zijn." „Er Was in het stadje waar ik mij vestigde een timmerman", vertelde de dokter. Hij keek te diep in het glaasje en op een donkere winterdag kreeg zijn vrouw bericht, dat hij in het wa ter gelopen en verdronken was. De vrouw ging met haar zuster naar het lijkenhuisje waar ze hem herkenden bij het licht van een flakkerende lan taarn, die de doodgraver in zijn be vende handen had gehouden. Nadat allerlei familieleden in het sterfhuis bij elkaar waren gekomen, werd ik laat op de avond bij de vrouw ontbo den, die een zenuwaanval had gekre gen. Het was een stormachtige avond, de wind huilde in de schoorsteen en rukte woedend aan de luiken van het kleine huisje, dat eenzaam op een landweg stond. Het gelukte mij de vrouw te kalme ren en er werd over de begrafenis ge sproken toen er in het middernachte lijk uur hevig aan de bel gerukt werd. Deze mensen, verdiept in het myste rie van de dood, schrokken zo gewel dig, dat niemand durfde opstaan om open te doen." „Envroeg de journalist ge spannen. „Ik heb zelf opengedaan", zei de dokter. „Er stond een donkere figuur op de stoep, die me opzij drong en re gelrecht naar de huiskamer liep. Nog vóór ik weer binnen was hoorde ik een gil en toen ik in de kamer kwam, zag ik dat de vrouw bewustelos was en dat de hele familie de late gast met uitpuilende ogen aanstaarde." „Wat het..?", vroeg de kranteman. „Ja", zei de dokter, „hij was het." „Maar die was toch dood!", wierp de majoor tegen. „Nee, want de vrouw had in dat lugubere lijkenhuisje niet goed durven kijken. De dode was een vreemdeling en haar eigen man kwam regelrecht uit zijn stamkroeg en maakte zich nij dig over de late visite." De majoor zuchtte. „We zullen hier mee voor vanavond maar besluiten", zei hjj. Vijf minuten later liepen we door de lege straten van het stadje waar de klokken met metalen stemmen hoog in de onzichtbare toren een vaderlands lied zongen en drie zware slagen weg- dreunden over de slapende huizen. IS NAAR HET ENGELS VAN BERTA RUCK DOORi J. JORISSEN 32. „O, ik hoop, dat je niet op Theo zult letten"; fluisterde Blanche Waters, ter wijl ze hevig bloosde, alsof ze mij op enigerlei wijze beledigd had. „Ze zegt altijd alles en zo hardop. Het komt nu, omdat ze zo in haar schik is met je en ze is nog maar dertien. Het is akelig, dat ze zo groot is. De mensen verwach ten dan altijd zoveel meer van je. Dit is je kamer". Zij opende een wit geschilderde deur. „Neen, Cariad, jij mag niet mee naar binnen. Dat weet je wel. Mag ik je hel pen uitpakken. Nancy?" „Het is erg lief van je maar Ik voelde dat ik voor het ogenblik elleen moest zijn. Ik wilde, echter niet graag onbeleefd schijnen, en voegde er haastig aan toe: „Ik heb niet veel, om uit te pakken". Ofschoon het lot haar niet bestemd heeft, om mijn schoonzuster te worden, zou ik toch graag willen, dat zij van mij hield. Ik keek haar dus glimlachend aan „Ik geloof, dat je ook moe bent", zei zij „Ja, eigenlijk wel". (Ronduit gezegd, voel ik me alsof ik in elkaar zou zak ken, ofschoon het niet helemaal moe heid is, die mij zo doet voelen). „Nu. dan zal ik je dadelijk wat warm water boven laten brengen. Nancy. „Kom, Cariad!" En zij liet mij geluk kig alleen. Ik voelde, dat ik het geen minuut langer zou hebben volgehouden. Ik moest volkomen rust hebben, om over al de emoties van die dag heen te komen. Ten eerste, hoewel het al te gek lijkt om daar vóór al de andere dingen aan te denken, is daar Billy! Te denken, dat Still Waters iemands Billy zou zijn, al was het misschien alleen zijn moeder die hem zo noemt! Nadat juffrouw Holt mij nog wel gevraagd heeft „noemt u hem ooit Billy?" en mijn plechtig „nooit". En nu te moeten vernemen, dat de man. die volgens juffrouw Robinson onmogelijk ooit een kleine jongen geweest kan zijn, werkelijk bij die echte kleine jongensnaam genoemd wordt! En ik vermoed, dat zij van mij verwachten zullen, dat ik hem, zolang ik hier ben, ook zoo noem. Goede genade! Dat ik hem William zou moeten noemen, daar had ik op gerekend. Zoo iets stijfs en deftigs, dat ging ook nog wel. Maar enfin, als 't moet, dan moet het. „Komt men over de hond, dan komt men over de staart", zullen we maar denken. Ten tweede, dat hij zo'n moeder zou hebben! Een moeder, die absoluut niet op hem lijkt, in geen enkel op zicht zelfs. Hij moet dan wel helemaal op zijn vader lijken, dat is al wat ik er van zeggen kan. Ten derde het huis! Het heeft niets van een sarcophaag. Het lijkt niet eens op het kleinste plekje van het Britse Museum, en de meubels herin neren je evenmin aan die van de N. O., wat ik zo stellig verwacht had. Terwijl ik mijn slaapkamer rond kijk, zie ik, dat het juist de soort kamer is, waar ik altijd zoo naar ver langd heb, vooral sedert ik in Batter- sea woon. waar het raampje van mijn slaapvertrekje op een sombere binnen plaats uitziet, met een hondenhok van een pakkist gemaakt, en waar altijd de een of andere was te drogen hangt. De kamer hier is zo verrukkelijk groot en fris! Er is een kolossale hangkast, zie ik. En wat een flinke, grote spiegel! Die heerlijke geur van lavendel en Dot-pourri komt uit die grote Japanse kom, die in de vensterbank staat! En die grote erker kiikt uit op dat prachtige grasveld! De trossen zacht paarse bloemen van de wistaria tikken tegen de vensterruiten. De gordijnen en meubels zijn van cretonne met rose pioenen en darwin tuloen. Het behangsel is als bezaaid met bouquetjes van rozeknopjes opge bonden door lintjes. De sprei is rose. Geen spoor van die grauwe en sombere, saliekleurige linten, die nu zo in de mode zijn. Groen is toch helemaal geen kleur voor binnens huis; dat de mensen dat niet begrij pen! Hier is het net, zoals ik het ge kozen zou hebben voor mijn slaap kamer, als Maar wat geeft het, of ik denk aan het huis, dat ik had kunnen hebben en nooit hebben zal? Ik moest dankbaar. meer dan dankbaar ziin. dat het huis, waar ik veertien dagen moet doorbrengen, zo verschillend is van wat ik mij had voorgesteld, en dat zijn familie helemaal niet op hem lijkt. Wat komen mijn dierbare, kristal len flacons met hun zwart zilveren stoppen mooi uit op die Sheraton toilettafel met spiegel! Te denken, dat ik die eens had willen inpakken en aan juffrouw Skinner meegeven, om te verkopen, omdat ik een paar schoenen nodig had! (Wordt vervolgd.) Hilversum I, 301 m, geeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10.30 uur. NCRV: 8.30 melodieus halfuur; 9.00 bij jonge zie ken; 9.30 kamermuziek; 10.30 morgen dienst; 11.00 zang en piano; 11.30 Ha- waii-muziek; 12.00 St. Georges SIngers; 12.15 orgelconcert; 1.15 Mandolinata; 2.00 Metropole-orkest; 2.45 Disco-varië teiten; 3.15 strijkkwartet; 4.15 zingende jeugd; 4.45 voor onze jongens en meis jes; 5.35 De Varianten; 6.30 Ned. Strijd krachten; 7.45 radioschets; 8.15 NCRV- kwartet; 8.45 Wereld-Jeugdconferentie; 9.15 Radio Philharm. Orkest; 11.00 ge varieerd avondconcert. Hilversum II, 415 m„ geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 7.S0 gram. muziek; 9.00 operette-program ma; 9.35 Philharm. orkest; VPRO: 10.00 morgenwijding; VARA: 10.20 voor de vrouw; 10.35 viool en piano; 11.00 po pulair programma; 12.00 Vaudeville orkest; 1.20 Vincentino; 2.15 Omroep- kamerorkest; 3.00 Voor de jeugd; 3.45 ziekenbezoek; 4.15 voor de jeugd; 5.15 accordeonorkest; 7.00 Noodvoorziening ouden van dagen; 8.15 Residentieorkest; 9.15 Het andere Duitsland; 10.15 Orkest Peter Rasmussen; 11.15 schaaktournool Hilversum; 11.25 gramofoonmuziek. 'S-GRAVENH/OE, 21 Juli. 501» Staatsloterij, 3e klasse, le trekking: 5000.—: 3253 1000.—: 7747 400.—: 5217 8027 200.—: 2870 4401 10060 100.—: 5119 6941 10188 11*68 12179 13998 14616 18068 20257 In het „programma voor de Ned. Strijdkrachten" van 27 Juli a.s. om 18.30 uur over Hilversum I wordt een luisterwedstrijd gehouden in de vorm van een hoorspel, dat een beeld geeft van het leven op een militaire buiten post „ergens op Java". In dit hoorspel is een vijftal vragen verwerkt, waarop de luisteraar het antwoord moet ge ven. Deze antwoorden moeten uitslui tend per briefkaart (met minstens 25 cent en maximaal 1.extra gefran keerd) vóór 15 Augustus a.s. worden verzonden aan het „Programma voor de Ned. Strijdkrachten", Hoge Naarder- weg 10, Hilversum. Een heruitzending van deze luisterwedstrijd vindt plaats op Donderdag 31 Juli a.s., eveneens in het „programma voor de Ned. Strijd krachten" over Hilversum I om 18.30 uur. De opbrengst komt ten goede aan de grote radiotoestellenactie voor de mili tairen in Indië, die de „band met Ne- derland-Indië" in samenwerking met du NIWIN organiseert. De prijzen, die alle gratis zijn aangeboden, bestaan o m- uit een vacantiereis naar en een vacantieverblijf gedurende zeven da gen in een van de Butlinkampen ln Engeland, tapijt ter waarde van 700.een heren- of damesrijwiel, een stofzuiger, een retourvlucht per KLM op een van de binnenlandse lucht lijnen, een vlucht boven Den Haag in een toestel van Fries Diepen's vlieg tuigindustrie, en verder tal van luxe- en huishoudelijke voorwerpen. C. Lamoree bezette de tweede plaats in het nummer polsstok hoogsprin gen tUdens de A.A.A. athletiekkam- pioenschappen te White City (En geland). Onze landgenoot in aetie. De Fransman Jean Robic, die win naar werd van de Tour de France 1947, na het beëindigen van de monsterrit In het Melbourne-ziekenhuis te Sydney (Australië) is in een laat ste poging om een 20-jarig meisje, dat lag te sterven aan bloedarmoe de met complicaties, te redden, de schildklier van een juist gestorven man op haar overgeplant. Dit moest gebeuren binnen een half uur na het overlijden van de man, die bij een auto-ongeval omkwam. De patiënte gaat thans vooruit, doch pas over enkele dagen zal gezegd kunnen worden of de ope ratie volkomen gelukt is. Puzzle 42. Een Kruiswoord-puzzle. (Oplossing) Horizontaal. 1. milt. 4. kaf. 6. raam. 9. uier. 11. Iran. 13. stilte. 15. logies. 17. tal. 18. stoel. 20. eet. 21. aal. 23. Ans. 24. ets. 25. akker. 27. flats. 29, paradijs. 30. sleep. 33. naast. 36. uil. 37. kil. 39. sap. 40. ons. 41. kroon. 43. nat. 45. kan-plus die. 47. venste(r). 49. Anne. 50. Eist. 51. rats. 52. tin. 53. laan. Verticaal: 1. mist. 2. Luilak. 3. til. 4. Kreta. 5. files. 6. rag (fijn). 7. Anieta. 8. mast. 10. ets. 12. rol. 14. taak. 16. eest. 19. Ontario. 22. lepel. 24. Elsas. 25. aas. 26. rap. 27. fijn. 28. set. 31. Luna. 32. eis-plus-nat. 34. aan-plus-sta. 35. spat. 37. kreet. 38. loven. 40. oker. 41 kin. 42. Nel. 44. Teen. 46 d-n-s-. 48. n-s-1. Zeer talrijk waren ditmaal de goede oplossingen. De loting onder de inzen ders hiervan had tot resultaat, dat dit maal onze wekelijkse prijs is toegekend aan mej. Annie Peters, Zuidstraat 76, Den Helder. Geluk gewenst. De prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 43. Welke Vermenigvuldiging? Hieronder vindt men in diagram de vermenigvuldiging van twee getallen van vijf cijfers, die samen alle cijfers bevatten van 0 tot en met 9, en beide deelbaar zijn door 3. Alle cijfers 1, die in de bewerking voorkomen zijn aan gegeven. x 1 X X X x x x x x X 1 X X 1 X x X X x 1 X 1 x x 1 x x x x X x x x x 1 x x 1 x xxxxxxxxxx Gevraagd wordt deze som geheel in cijfers in te zenden. Oplossingen (per briefkaart) tot en met Woensdag 23 Juli (voor ver af- wonenden 24 Juli) aan de Redactie van uw courant.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3