Wie is Tuschiriski? MONICA In en om Indonesië yAN NABIJ "ËN yERRE Vergeven Verloofd. JUiiiêecu&ciek In zijn body kookte de energie FEUILLETON Tragisch einde van een liefde 8 jaar voor jeugdstormleider Erfenis van de oorlog Merkwaardige verhuizing Wij luisteren naar D-3 voor sterke kuikenbenen AMERIKA. d3t nog altijd het land der onbegrensde mogelijkheden is, gaat er groot op vele mannen te hebben, die het van niets tot „alles" brach ten, want het heeft zijn millionnairs bij de vleet, die éénmaal krantenjongen, koeherder, bordenwasser, enz. waren. Maar wij doen het naar onze verhou ding niet minder. Ook wij hebben onze „kanjers van kerels", zoals een Ka merlid mannen van betekenis eens genoemd heeft, „kanjers", die heel. heel klein begonnen zijn, zo klein, dat het een fabel lijkt als meri ziet wat ze ge worden zijn. Denk aan Deterding, aan van Heutz, die als tamboer begon en als een koning begraven werd te Amsterdam. Denk aan Fokker, die als een slecht leerling van de school werd gestuurd, die men op ruim 20-jarige leeftijd nog tevergeefs liet wachten op de Haagse ministeries en die nauwe lijks het geld had om de terugreis te betalen, maar die op 30-jarige leeftijd een wereldnaam en millioenen op de bank had en op nauwelijks 40-jarige leeftijd zich de weelde kon permitteren de machtige Amerikaanse marine in een boek aan de kaak te stellen, zodat de grote Amerikaanse admiraals geel zagen van nijd. terwijl Fokker lachte. En dan niet te vergeten onze Dr. Colijn, die nooit een hogeschool, zelfs geen H B S. heeft gezien, althans niet bezocht heeft, wiens wieg stond dicht bij de deel van een boerenhoeve on der de rook van Amsterdam die als jongen van vijftien jaar in een sloot voor zijn vaders boerenerf sprong cm zich te verdrinken, omdat zijn bedacht zame ouders hem niet wilden toestaan naar zee te gaan en matroos te wor den. en die trots zijn bescheiden afkomst, minister, doctor, leider van een wereldconcern en leider van wereldconferenties kon worden. EEN MERKWAARDIG MAN was 2onder twijfel ook de bekende Neder landse bioscoopbezitter TUSCHINSKI, geen geboren Hollander, doch Hollan der geworden. Zijn loopbaan is Ameri kaans, ofschoon hij nooit Amerika heeft gezien, maar op zijn doortocht naar Amerika in ons land is blijven steken. Rhim 35 jaar geleden woonde ergens in Polen een jongeman, klein ►an postuur, kleermaker van zijn be roep, 'n arm, onbekend, nietig kleerma- kertje, die vreselijk het land aan de ïiaaid en de stikdraad had, omdat in feijn hoofd ideeën van vooruitgang en Imacht spookten, omdat zijn gedachten Zijn werkelijke positie in de wereld ver Vooruit waren en omdat in zijn body een energie kookte, die ver de vitali teit. die een kleermaker nodig heeft, te boven ging. Nog geen 20 jaar later yras het kleermakertje bezitter van feeven bioscopen in Nederland, waar ender de grootste, mooiste, duurste en modernste, de man van het bioscoop paleis in de Reguliersbreestraat te Amsterdam. Hoe dat in zijn werk is gegaan? Het is moeilijk te vertellen. De geschiede nis van dergelijke Amerikaanse Zon dagskinderen is even moeilijk te ver tellen als de baan van een meteoor is te beschrijven. Tuschinski wilde vooruit. En zoals duizenden zijner landgenoten dacht hij aan Amerika, het land der beloften voor legers van emigranten uit Oost- Europa in vroeger dagen. Vooruit, nar- Amerika. Hij liet zijn kleerma- ke: "tafel in de steek, pakte zijn scha mele plunje bijeen en nam passage als derde-klas passagier op een der grote HollandAmerika-boten. Misschien reisde hij ook wel tussendeks, want hij moest geld sparen. Tuschinski heeft nooit de boot be reikt. Want toen hij op de Wilhelmina- kade te Rotterdam arriveerde ging de Oceaanstomer net voor zijn neus weg. Dit is misschien de enige maal in zijn leven geweest, dat Tuschinski ergens te lart kwam en zijn kans miste. Hij kreeg 2i, n kansen te Rotterdam. Maar niet dan nadat deze mislukte landverhuizer een Mt rilijke tijd had doorgemaakt. Er Volgden enige jaren, die hij zelf liever h meer laat tellen in de historie van feijn opkomst. Het was zoeken naar een opening in de volle maatschappij, om zijn succes Voor te bereiden. Hij was een man zonder middelen. Maar hij wist het geld bijeen te krijgen om een klein theatertje te beginnen in de grote ha venstad. Toen had hij de voet in de Stijgbeugel. Tuschinski had zijn doel gevonden en de kans gezien om een man in bonis te worden en op bios coopgebied het grootste in Nederland te scheppen. Het is niet het doel van dit artikel van stap tot stap te schetsen hoe de kleine Tuschinski de grote Tuschins ki werd. Het feit. dat een straatarm Bij een 22-jarige student te Salz- burg, de aanvoerder van een 17 man sterke misdadigersbende, vond men 'n doos met 24 originele brieven van Goethe, Charlotte von Schiller en Wil- t helm Humboldt. In de versche nen jaarverslagen der Provinciale Noord-Brabantse Electriciteits Maat schappij wordt medegedeeld, dat de schade, door de oorlog ontstaan, ruim vijf millioen gulden bedraagt. Een groep bouwvakarbeiders uit Ly- on maakt een studiereis om de her stelwerkzaamheden in het bouwvak te bestuderen. Zij zal ook Nederland be zoeken De Koningin is van de Ruygenhoek weer naar het Loo te ruggekeerd: de zeelucht bleek voor haar minder geschikt te zijn. In de week van Maandag 28 Juli tot Za terdag 2 Augustus zal het prinselijk gezin een boottocht maken met de „Piet Hein" door Zuid-Oost Fries land. In Hamburg werden 11 personen gedood en 12 gewond door een openstaande wagendeur van een goederentrein, die een overvolle per sonentrein, waar zich reizigers op de treeplank bevonden, passeerde. In Oostenrijk werden 389 gevallen van kinderverlamming gerapporteerd, in Tirol 189. Senora Eva Perón was aanwezig bij een ondertekening van een Frans-Argentijns handelsver drag te Parijs, waarbij Argentinië aan Frankrijk een lening van 350 mil lioen pesos verstrekt. Door de Antwerpse havenstaking liggen 190 schepen thans stil. Verschillende zijn reed* weer uit de haven vertrokken zonder te lossen of te laden. buitenlander hier als een soort schipbreukeling aanspoelt en het in nauwelijks 20 jaar bracht tot bios coopmagnaat, in wiens amusementen jaarlijks millioenen omgaan, en dat alles met normale middelen, zonder zware erfenissen, aan alle kanten vechtend tegen hevige concurrentie, en dat in tijden van grote crisis, is iets, dat voor zichzelf spreekt. Er zijn mensen, die wat zagen in olie en zij werden er machtig door, zoals Rockefeller. Anderen zagen het in ijzer, in mijnen, weer anderen, zoals Hearst en Northcliffe, in kranten en zij slaagden op buitengewone wijze, waar anderen ondergingen. Tuschinski zag het in de bioscoop en waar an dere bioscopen bij hopen op de fles gingen, stichtte hij er, met niets be ginnend, zeven, die hem rijk maak ten. Er waren in zijn omgeving tal van anecdoten van hem in omloop, som mige misschien zwaar gefantaseerd, maar al die anecdoten illustreren slechts welk een buitengewone energie, daadkracht, concentratie van gedach ten, werkkracht, organisatietalent en initiatief er in deze gewezen Poolse kleermaker huisde. Hij slaagde op een eigenaardig gebied, dat van het amuse ment, hij zou ook op vele andere ge bieden geslaagd zijn. Dergelijke mensen vinden altijd hun weg door het leven. Wij lezen in „De Linie" Vijfentwintig vooraanstaande politie ke delinquenten hebben verzocht een erkenning van schuld en een verkla ring van hun houding tijdens de oor log aan het Nederlandse volk over te brengen. Aan duidelijkheid laat dit stuk niets te wensen over. Tegenover deze mannelijke schuld bekentenis betaamt van de kant van ons volk een even mannelijke aan vaarding. Iemand, die een zware fout gemaakt heeft, zal heel zijn leven die fout voor ogen houden, zoals St. Pe trus tot zijn dood de verloochening van Zijn Meester beweend heeft en Koning David voortdurend erkende „dat zijn zonde altijd tegen hem pleit te". Het blijft een verdriet, dat me" niet bij herhaling uitzegt, maar da men in stilte met zich meedraagt Deze vijfentwintig spreken onomwon den uit, wat onder meerderen van hun vroegere geestverwanten leeft. Ons volk moge de grootheid hebben, om, wanneer deze gevoelens worden geuit, edelmoedig de schuldbelijdenis te aan vaarden en over het gebeurde te zwij gen. Twee deugden eisen een grootmoe dige zielesterkte: dankbaarheid en vergevingsgezindheid. Maar het vergt ook zielekracht om zowel in dankbaarheid als in verge vingsgezindheid te geloven, omdat bei den niet onophoudelijk in woorden geuit kunnen worden en sommige feitelijkheden in de sleur van het da gelijks leven er soms mee in tegen spraak schijnen. Wanneer ons volk vergevingsgezind heid beoefent tegenover hen die schuld erkennen, zal het dankbaarheid kun nen verwachten. Moge God onze deugdoefening ster ken. is NAAR HET ENGELS VAN BERTA RUCK DOORs J. JORISSEN 36 „O, zeker" en ik stond op, nam het kopje en verliet de zitkamer, om mijn eerste officiële tête a tête met de Baas te houden. Van het ogenblik af, dat hij onbe wust de oorzaak is geweest, dat ik mijn gelukkige toekomst met de man, die werkelijk van mij houdt, heb moe ten opgeven, heb ik mijn chef be schouwd met een mengeling van te genzin en angst. Zoals ik reeds eerder gezegd heb, was mijn angst verdwenen, maar mijn te genzin werd groter. „Ik zal het hem op de een of ande re wijze betaald zetten", dacht ik vol wraakzucht. Ik bedoelde niet alleen het verlies van Sydney en het kasteel te Ballycool en een goede maatschap- Sjahrir heeft te Rangoon ver klaard: Wij zullen vechten tot de laat ste man; wij overwinnen of wij gaan ten onder. Marshall, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft ver klaard, dat' de Nederlanders in Indo nesië beschikken over 118 voormalige Britse jacht- en bombardementsvlieg tuigen, die indertijd met toestemming van Amerika aan Nederland overge daan werden. Sedert V.J.-dag had Amerika aan Nederland in het geheel geen „dodelijke wapens" geleverd. Australische studenten en haven arbeiders bij elkaar een groep van enige honderden personen hadden zich te Sydney verzameld voor een demonstratietocht naar het Nederland se consulaat, teneinde te protesteren tegen het Nederlandse optreden in In donesië. De politie greep in en legde Bij het vernietigen van schadelijke gewassen en onkruid maakt men ili West-Friesland gebruik van een vlammenwerper, welke gestookt wordt met petroleum of ruwe olie. De 23-jarige gewezen S.S.'er G. L. Knopf uit Amersfoort, die na een jaar internering op vrije voeten was gesteld, heeft Donderdagavond om streeks 7 uur de 19-jarige serveerster, mej. B. H. van der B., eveneens uit Amersfoort, met wie hij in onmin leefde, met een schot uit een cylinder- revolver van het leven beroofd. Mej. v. d. B. had hem al herhaalde lijk te kennen gegeven, dat zij de ver trouwelijke verhouding wilde beëindi gen. K. bleef haar echter lastig val len, zocht haar herhaaldelijk( in haar dienstbetrekking op, totdat Donderdag avond tijdens een wandeling op de Dorresteijnseweg een twistgesprek ontstond, waarbij K. dreigde met een revolver. Het meisje liep weg, waar door het eerste schot ketste, doch bij het tweede schot drong de kogel in naar achterhoofd. Zij moet vrijwel onmiddellijk zijn overleden. K., die na zijn daad vluchtte, keerde later naar het slachtoffer terug en bleef daar volkomen overstuur zitten. Hij werd door de inmiddels gealar meerde politie gearresteerd. elijke positie, maar ook dat ik zo eel erg dwaas voel en het ook lijken moet in de ogen van mevrouw Wa ters. „Ik moet zien, dat hij zich ook ver velend en verlegen gaat voelen", be sloot ik. Ik stak de hall over en deed mijn best, net te voelen, o.f ik weer terug was op kantoor, waar wij, typisten, cm beurten de kop thee 's middags bij meneer Dundonald binnen brach ten. (Hoe woedend was deze, als een van ons wat geschommeld, had met de kop, zodat de klontjes suiker en de biscuits, die er naast lagen, nat ge worden waren) Voorzichtig droeg ik het kopje kof fie tot aan de deur van zijn heiligdom en klopte tweemaal aan. Dit kloppen herinnerde mij aan een andere keer, toen ik ook alleen had moeten verschijnen voor de Baas in de N. O., mijn eerste onderhoud met hem op zijn kantoor. Dit tête a tête, het eerste in zijn eigen huis, zou daar wat van verschillen. Een wel wat verbaasde stem riep: „Binnen". Ik trad dus binnen en vond de Baas bezig een sigaret te roken. Hij zat in een rood leren clubfauteuil. Wat een verschil was deze kamer met de ge zellige zitkamer, die ik verlaten had! beslag op de spandoeken en pamflet ten, die de demonstranten bij zich hadden. Hierop ontstonden formele ge vechten en verscheidene personen wer den neergeslagen en moesten bloedend weggedragen worden. Leden van het Nederlandse consu laat gooiden putsen water uit 't raam op de vechtende menigte, die daarop begonnen te schreeuwen: „We willen vrede, geen bad". Speciale politie-eenheden begaven zich ijlings naar de plaats van de strijd en slaagden erin, na enige arrestaties, de orde te herstellen. De Amerikaanse en Engelse pers toont zich over de gang van zaken zeer gebelgd. Zo schrijft de „Chicago Daily Tribune" o.m.: Het Nederlands-Indische bestuur is de indringer; 't tracht zijn wil aan de Inheemse bevolking op te leggen en alle aanspraken op souvereiniteit, wel ke het meent te mogen ontlenen aan het langdurige bezit van het land, zijn vernietigd, toen de Japanners de Ne derlandse souvereiniteit hebben ver nietigd. Het zijn niet de Nederlanders geweest, die de Japanners hebben ver dreven; dit was het gevolg van militai re acties op duizenden mijlen afstand door de Amerikanen uitgevoerd. De Nederlanders keerden echter naar Ja va en Sumatra -terug in de rol van overwinnaars en zochten onmiddellijk de onafhankelijkheid, welke de bevol king wederom voor het eerst sedert eeuwen genoot, te onderdrukken. Dat Amerika dit oogluikend heeft toege laten is niet alleen een laag verraad aan de moraal, maar tevens een ver raad aan de economische belangen van dit land. De voormalige jeugdstormleider van het gewest Noord-Holland, G. A. van Dieren uit Amsterdam, die bovendien tijdens de bezetting de leidersfunctie van de hoofdafdeling jeugdherbergen van de N.J.S. en die van gemachtigde van het jeugdherbergwezen in Neder land aanvaardde, is door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot een ge vangenisstraf van 8 jaar met aftrek van voorarrest veroordeeld. De veroordeel de had zich bovendien in 1944 vrijwillig bij de Waffen-S.S. gemeld. Intussen acht het Hof het ongewepst, dat politieke delinquenten, die van hun dwalingen zijn teruggekomen, langer dan noodzakelijk van hun vrijheid be roofd blijven en daar de veroordeelde slechts door grove kortzichtigheid tot zijn anti-Nederlandse daden is geko men en daarover thans oprecht berouw heeft getoond, heeft het Hof in zijn sententie bepaald, dat Van D., door zich tijdens zijn gevangenschap onbe rispelijk te gedragen, in aanmerking kan komen voor gratie en op deze wijze dus zelf aan zijn vervroegde in vrijheidstelling kan medewerken. Donderdagmiddag arriveerden weer ruim 250 kinderen van Nederlandse ou ders, die in Duitsland wonen, voor een vacantieverblijf van zes weken in Ne derland. De algemene gezondheidstoestand der kinderen was slecht: velen ervan waren ondervoed, sommigen zo erg, dat men ze niet verder durfde doorsturen. Er stond niet veel meer in dan een paar boekenkasten, een grote staande klok, een paar grote clubfauteuils en een piano. Ik liet mijn stem dalen, totdat zij zo bedeesd mogelijk klönk, even be deesd als op het kantoor en zei: „Uw koffie, meneer Waters". De toon was precies dezelfde, als waarmee ik zo dikwijls gezegd had: „Uw thee, meneer Dundonald" eij toch wist ik. dat de map. tegenover wie ik nu stond, raden moest dat deze onderdanigheid onder de gege ven omstandigheden alleen bedoelde, dat ik hem tartte. Ik reikte hem het kopje over en bleef staan wachten, uitwendig zoet al" suiker. Eén snelle blik in de spiegel boven de schoorsteenmantel achter zijn rug (zijn schouders zijn wel zowat het beste van hem) had mij een vrij aan trekkelijk toneeltje getoond: een gro te, blonde man en daartegenover een klein, gracieus meisje met heel mooi git-zwart haar en een lage diner-ja- pon van crème zijde en chiffon, aan de hals met roze kraaltjes geborduurd, met een blos op haar wangen. Even vóór het diner had Theo in de schoolkamer vol bewondering ge zegd, dat ik er schattig, neen engel achtig uitzag. Engelachtig! H'm. Neen, zo voelde r 1 Bij Giethoorn, midden in de Gie- terse weide, lag bij een eilandje een paviljoen. De laatste jaren was de deugdelijkheid van dit pavil joen er niet op vooruit gegaan. Grondig herstel was dringend no dig. Daar de eigenaar in de toe komst, in verband met streek plannen, waarschijnlijk zijn uit spanning toch niet op dezelfde plaats zou mogen handhaven, kwam hij op de gedachte het ge hele bouwwerk naar de wal te transporteren. Het paviljoen met zijn omtrek van ongeveer 40 me ter werd op schuiten gevijzeld en op deze wijze vervoerd naar de wal, waar een betonfundering wachtte. De ganse manoeuvre ge lukte. Binnen een dag was een ge hele uitspanning, met ruiten en al erin, van een eilandje naai de vaste wal verhuisd. Puzzle 43. Welke vermenigvuldiging? (Opl.) De vermeningvuldigsom, die voldeed aan de gegeven voorwaarden zag er geheel in cjjfers als volgt uit: 61702 64398 413616 465318 155106 206808 310212 3329505396 Met veel activiteit is er naar deze oplossing gezocht. Onder de goede op lossers is om onze wekelijkse prijs van 5.geloot en de gelukkige winnaar was ditmaal Mej. B. Geerling, Keern 17 B, Hoorn. Gefeliciteerd. Deze prijs zal worden toegezonden. Puzzle 44. Welke woorden en welke Z.-Holl. plaatsen? Men vindt hieronder in alphabetische volgorde 62 lettergrepen, waarvan de 17 woorden gevormd kunnen worden, die voldoen aan dé verder gegeven omschrijvingen. In de gegeven volg orde vormen de eerste letters van bo ven naar beneden gelezen de namen van twee plaatsen in Zuid-Holland. Lettergrepen: aaaacbel brebricacudederdidig dradijnegagengogoon klalale—lelietmamaman manmaumenmoemusnet rirusa—sesesotataten testietietotoumvervi warze—zin. Omschrijvingen: 1. zonder inhoud, 2. groentenkweker, 3. verkorting, 4. handelbaar, 5. praalgraf, 6. raadsel, 7. allereerste beginselen, 8. Turkse tolk, 9. stiptheid, 10. fat, 11. legerafdeling, 12. ongepast, 13. kruipend dier, 14. muziekinstrument, 15. achthoek, 16. praalzucht, 17. een nieuwbekeerde. Welke 17 woorden zijn bedoeld en wat vormen de eerste letters? Oplossingen per briefkaart tot en met Donderdag 31 Juli aan de Redac tie van uw blad. ZONDAG Hilversum I, 301 M. geeft nieuws om 8, 1, 7.30 en 10.30 uur. K.R.O.: 8.30 Hoogmis. N.C.R.V.: 9.45 Koor zang, 11.30 Gewijde muziek. K.R.O.: 12.15 In 't Boeckhuys. 1.15 Welk boek? 2.00 Concert. 4.30 Ziekenlof. N.C.R.V.: 5.00 Kerkdienst. 7.00 Sin- fonia. K.R.O.: 7.45 Wereldkampioen schappen wielrennen te Parijs. 8.00 Actualiteiten. 8.15 De zilvervloot. 9.15 Moord in de pauze, hoorspel. 9.55 Werken van Bach. 10.50 Mozartpro- gramma. 11.50 Zangplaten. Hilversum II, 415 M. geeft nieuws om 8, 1, 6, 8, 11 uur. V.A.R.A.: 8.30 Voor de tuin. 9.15 Sportjournaal. 9.30 Men vraagt en wij draaien. 10.00 Geestelijk leven. 10.15 Polen, zoals het leeft en zingt. 10.45 In de tuin der poëzie. 11.15 Parade der verenigde volkeren. A.V.R.O.: 12.03 Gevarieerd gr.pl.programma. 12.40 Amsterdams knapenkoor. 1.50 De spoorwegen spre ken. 2.05 Boekenhalfuur. 2.30 Kur- hausconcert. 4.30 A.V.R.O.'s reporta- gedienst. 5.00 Koor van Kopenhagens taxichauffeurs. 5.20 Fanfaremuziek. 5.40 Muziek van Chopin. 6.15 Sport. 6.30 V.P.R.O.: cursus. 7.00 Kerkdienst. A.V.R.O.: 8.15 Walztime. 8.45 De Blauwe Smaragd, hoorspel. 9.10 Na- tuurdécors. 9.40 Bekende chansons van Maurice Chevalier. 10.00 Radio Phil- harmonisch Orkest. 11.15 Als de zon is in het West MAANDAG. Hilversum I, 301 M. geeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8, 10.30 uur. N.C.R.V.: 7.30 Een rustig begin. 8.13 Vóór het werk eerst een lied. 9.00 Variaties op een thema van Mozart. 9.15 Ochtend bezoek bij onze jonge zieken. 10.30 Morgendienst. 11.15 Van oude en nieu we schrijvers. 11.35 Muziek uit de Oost. 12.30 Populaire orgelbespeling. 2.00 Voor jonge moeders. 2.20 Een kwartier met dubbelvier. 3.15 Franse orkestwerken. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Kamermuziek. 6.Q0 Laurens Bogtman zingt. 7.15 Onder de leeslamp. 8.05 Dit en dat van alles wat. 8.15 Veel gevraagde platen. 8.40 Waar zit je de volgende week? 9.30 Rondom het kampvuur. 10.00 Wereldjeugdconfe- rentie in Oslo. 10.45 Avondoverden king. 11.00 Vioolmuziek. 11.25 Slot- accoord. Hilversum H, 415 M. geeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8, 11 uur. V.A.R.A.: 7.30 Frans ochtendprogramma. 8.18 Luchtige morgenklanken. 9.00 Kamer muziek. 9.35 Werken van Rachmani- noff. V.P.R.O.: 10.00 Morgenwijding. 10.20 V.A.R.A.De regenboog. 11.00 De fabels van Jean de la Fontaine. 11.15 Viool en piano. 12.00 Vaudeville orkest. 1.15 Voor het platteland. 1.20 Jan Vogel en zijn accordeonorkest. 2.05 Willem Hielkema, piano. 2.30 Voor de vrouw. 2.45 Paljas, opera. 4.00 Flap doet niet meer mee. 5.00 Wat doen we in de vacantie? 5.30 Licht orkest concert. 6.45 Met man en macth. 7.00 Alt en piano. 7.40 Joh. Jong, orgel. 8.15 Residentie-orkest. 10.15 In de bal zaal. 11.15 Lichte avondklanken. Einde vorige week werden door de K.L.M. twee kisten, die ieder onge veer 50 kuikens bevatten, naar Zuid- Amerika vervoerd. Op zichzelf niets bijzonders. Maar de kuikens waren geen gewone kuikens. De helft van hen leeft op diëet. Het is gebleken, dat het sterftecijfer van kuikens, die in een ongunstig seizoen zijn geboren, zeer groot is tengevolge van beender- zwakte. Het geneesmiddel hiervoor is een vitaminepreparaat van Neder landse vinding, het z.g. D-3. Dit is gebleken een probaat middel te zijn. De behandelde kuikens kikkerden weer helemaal op en werden flinke kippen. Om de waarde van het pre paraat ook in het buitenland aan te tonen heeft men nu twee kisten met kuikens gezonden naar de Landbouw tentoonstelling te Buenos Aires. In de ene kist, waarop met grote letters „Vitamine" staat, reizen de kuikens, die elke dag het D-3 door hun voer krijgen gemengd, in de andere de 50 broertjes en zusjes, die er terwille van de wetenschap van verstoken moeten blijven. Tijdens de reis zullen de kuikens worden verzorgd door de steward. In verschillende Europese landen be staat reeds grote belangstelling voor het nieuwe preparaat, dat voor de pluimveehouders een grote geldbespa ring zal betekenen. ik me nu juist niet. Ik wist echter, dat ik er op mijn best uitzag, zoals ia er vroeger had uitgezien in de tijd, toen ik niets anders te doen had, dan aan mijn garderobe te denken. Als een meisje weet, dat zij er op haar best uitziet, doet ze ook gemak kelijker haar best. (Of geheel het tegenovergestelde, al naar dat het geval is). Daarenboven had een tweede blik op de Baas mij getoond, dat mijn ver onderstelling aan tafel juist was ge weest. Hij was zenuwachtig en in de war. Voor het eerst van zijn leven was hij waarschijnlijk verlegen. Dit deed mij ook voor het eerst mijn meerderheid gevoelen. Ik bleef dus rustig staan wachten, ogenschijnlijk of ik ontzettend verlegen was. totdat hij het woord zou nemen. „Dank u", had hij gemompeld, toen hij het kopje van mij aannam. Er volgde een pauze, die naar ik vast besloten had, gevolgd zou wor den door meer. Toen zei hij met wel wat onvaste stem: „Moeder heeft u zéker hier naar toe gestuurd?" „Ja, o ja", zei ik gejaagd, alsof ik erg opgewonden en buiten alle be schrijving verlegen was. „Zij scheen te denken ik kon moeilijk anders zit ik u in de weg?" (Hier keek ik hem met verschrikte, vragende ogen aan, alsof ik zeggen wilde, „Is het mijn schuld, als dat het geval is?") Een pauze. „Ik vrees", zei de Baas. alsof die woorden hem afgedwongen werden, „dat ik u zal moeten vragen, of u hier een half uurtje wilt blijven. Wilt u r.iet even gaan zitten juffrouw Trant?" Hij rolde een van de grote armstoe len naar de haard op een gezegende afstand van het bankje, waar me vrouw Waters zich waarschijnlijk voorstelde, dat wij hand in hand op zouden zitten als gewone pas geënga geerde mensen. Of zitten ze niet door gaans zo? Ik ging zitten, sloeg mijn ogen ze dig neer en vouwde mijn handen in mijn schoot. Nog een pauze. „Ik denk zei de Baas, toen hield hij op en keek. alsof hij niets gezegd had. „Ja, meneer Waters. Is er iets, dat ik voor u kan doen, nu ik hier toch ben?" „Misschien zou het verstandiger zijn", klonk het droogjes, „als u mij niet meer zo noemde". Hij scheen zich geweld aan te doen. om geheel als vroeger op te treden, maar het had geen effect meer op my. (wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 5