Oogstcolonnes in actie Verkoopster Leerling. FLINKE JONGEK flinke jongen bekwaam Automobielmonteur, Coöperatie Adverteren doet verkopen Arthur Coltof r P- M. Heijligenberg en Zoon een tijdelijke boekhouder(ster) Elegante Damesconlectie Abonneert U op dit blad Anna Paulowna. Nu komen de poters er op tijd uit Wieringen Driejarige koetsier De Pampus-pi J Doktersdienst Marktberichten Marktoverzicht Schagen. motor- en rijwielreparatie P. VAN BAAREN een flinke bezorger een nette winkeljuffrouw Autobusonderneming H. J. W. v. d. Wijst BEKWAAM AUTOMOBIELMONTEUR „Continental Boekhoudmachines leverbaar JN. DE ROOS, Kantoormachine Service Voor 9 Ook voor grote maten drek langs de wegen in de ongewoon drek. Vrachtauto's sut soldaten komen 's morgens van en gaan 's avonds weer terug naar Den Helder; andere vervoeren politieke de- luu, senten, weer andere luidzingende jongens. Maar ook op en bij enige boerderijen, in de Oostpolder-schooi en de opslagplaats van de ZAP aan de Van Ewijeksluis is het drek en de wel dadige rest, die hier anders op stille someravonden heerst, heeft nu plaats gemaakt voor het geroeiemoes, geloop, gelach en gezang van kinderen, die gekomen zijn om een handje te helpen btJ de aardappeloogst en hier hun bi vak opsloegen. De oproep per radio en kranten heeft succes gehad! Van heinde en ver zijn ze gekomen, flinke, krachtige mannen, wat oudere, gepensionneerden soms, maar ook sportieve jongelui, jongens en.... meisjes. Van allerlei aard wa ren vaak de nevenbedoelingen, maar toen zij de oproep hoorden of lazen was toch d e gedachte, die hen deed besluiten om zich voor dit oogstwerk op te geven: we gaan een goed en nut tig werk doen; er is hulp nodig en wij willen helpen in 't belang van het land. Goede geest onder de rooiers. Grote woorden? Neen! Praat maar eens met ze. Ze verbloemen niet, dat de in uitzicht gestelde verdiensten be stemd zijn voor een uitgaanspotje, voor een extra'tje. Ze steken niet onder stoelen of banken, dat het geld kort weg gezegd „gebruikt kan worden", maar het hoofddoel is steeds: we wil den ons nuttig maken voor onze ge meenschap. Als het gefd de hoofdzaak was, zou de geest onder hen dan zó goed zijn als nu? Een ieder die de soldatenrok mocht of mag dragen weet hoe „gezellig"-de Hollandse soldaat kan zijn als hij aan een werkje gezet wordt waarvan hij 't nut niet inziet en er dus niets mee op heeft; maar uit de mond van land bouwers hoorden we, dat van hen die hier niet uit vrije wil komen, het juist de militairen zijn, die veel werk ver zetten en de goede wil en opgewekt heid waarmee ze dat doen werden overal geroemd. En de anderen? We spraken een ge- pensionneerde. een Amsterdammer. Hij had wel eens wat aardappeltjes ge rooid in een volkstuintje. Dit zou wel heel wat anders zijn. maarhij wou helpen. Een Haarlemmer had zich voor een poosje vrij gemaakt van zijn werk. De studenten, MTS-ers, NJG-ers en AMVJ-ers, jonge en oude scholieren, ze wilden allen helpen. En al is het werk nog zo ongewoon, dat kruipen over de grond, het wroeten in de aarde en al zijn er bij die hun rug des avonds dik in het vet moe ten zetten omdat ze zonder bedekt bovenlijf in de felle zon hebben ge werkt, ze zijn goed gehumeerd. Het eten is best. Voor de meesten beter dan thuis, zo ongeveer het dubbele van het gewo ne rantsoen. Aardappelen en bloemkool apart was het menu op de dag dat we eens hier en daar in de verblijven gingen neuzen. Het ging er. na zo'n dag werken in de buitenlucht in als koek. Maar onze aardappels zijn ook prima en er ging heerlijke jus over, "een lawaai-saus! Vaak is er ook een bal ge hakt bij. Van brood en boter, kaas. suiker, haring en jam komen flinke porties op tafel. Het eten wordt in een veldkeuken op de boerderij van de heer Wilms aan de Zwinweg op uit stekende wijze bereid en vandaar naar de gehele omtrek vervoerd. Per auto, want als het werk is afgelopen en men heeft zich in het kwartier opgefrist, moet de maag niet al te lang vragen. Bü dezelfde boer blijven! In de ZAP-loods maakte een leider van de gelegenheid, dat allen aan lan ge tafels zaten te eten, gebruik om er op te wijzen, dat men niet zo maar, zonder iets te zeggen de ene dag naar die boer en dan weer naar een andere moet gaan om te werken. Dat maakt de berekening van het toekomende loon moeilijk en daar zou men zelf schade van kunnen ondervinden. Bij de heer Wilms zijn een massa jongeren ondergebracht. Zij hebben een leider, die zorgt dat ze zich 's avonds niet vervelen. Tegen een schot is een muurkrant geplakt met een be rijmd verhaal van „Pampus Suurkie". Er naast hangt een programma voor een filmvertoning. Vanavond zal er volksdans zijn, horen we. Een twintigtal meisjes vinden onder dak in een lokaal van de Oostpolder- school. Eten in de gang, onder gezel lig gesnap. Buiten staat de 20-jarige „oudste". die blijkbaar haar troepje goed in de hand heeft. Figuurlijk na tuurlijk en gelukkig maar, want die handen zien er op 't ogenblik niet uit als jongedameshandjes en druipen van het vet van de haringen, die ze pas heetft schoongemaakt. Ze werken er gens tegen de dijk, apart, en opgeto gen vertelt ze: „We bakken lekker bruin, we eten er goed van, we heb ben een fijne vacantieen nog geld toe!" „Haalt het wat uit?" En haalt het non ook wat uit, al die drukte en die kosten, vraagt misschien iemand. Wel er zijn scholieren-vacantiegan- gertjes. die werkelijk nog te jong zijn voor dit soort werk. Maar de wat oude ren rooien, als zU een paar dagen be zig zijn en wat gewoon aan het vreem de werk, al een aardig stukje, ten minste als zij niet al te veel in vacan- tiestemming verkeren en vergeten waarvoor ze gekomen zijn en bij het mooie weer meer voelen voor een duik in het water dan voor een zonnebad op een aardappelakker. De rijpere jeugd pakt over het al gemeen goed aan, de groep volwasse nen in het ZAP-gebouw verzet flink werk en over de soldaten hadden we het al hierboven. Natuurlijk is de pres tatie niet te vergelijken met die van een landarbeider, die in het werk ge traind is, maar zij zien toch vaak kans aardige „daggeldjes" te maken, wat dus betekent dat zij ook een behoorlijk stuk werk verzetten. Neen, het is heus niet enkel: „en reken d'uitslag niet, maar tel het doel alleen". Het werk van die velen is belangrijk! Want zon der hun hulp kwamen de aardappels niet op tijd'uit de grond. Maar hoe ging dat vroeger dan, vroeg ons een van de oogstcolonne. Wel vroeger waren er meer landarbeiders en waren er gemakkelijker uit andere streken voor dit werk te krijgen. Want wat nu gerooid wordt, is niet de con sumptie-aardappel maar de pootaard- appel. De Amsterdammers, die bezig zijn te rooien, denken waarschijnlijk voor een groot deel, dat zij de „pie pers" uit de grond halen, die ons nu en in de winter tot voedsel moeten die nen. Dat is niet zo. Daar zou zo'n haast niet mee gemaakt behoeven te worden. Nee, het gaat hier om de pootaardappels, die voor een groot deel naar het buitenland gaan en ons deviezen opbrengen. Die zijn op het veld al gekeurd naar de kwaliteit, maar die kwaliteit, dus de geschiktheid om. als ze gepoot zijn, zelf weer flinke, gezonde planten voort te brengen, die kwaliteit hangt ook af van de tijd waarop ze gerooid worden. Vroeg rooien verhoogt de waarde. Wil men de aardappels, die op het veld voor de hoogste klasse goedge keurd zijn in die klasse houden, dan moeten ze vóór een officieel vastge stelde datum gerooid worden. Een dag later rooien brengt ze automatisch in een lagere klas. Onze keuringsdienst is streng en daaraan heeft ons product in het buitenland zijn goede naam te danken! Maar het is voor ieder ook begrijpelijk, dat hoe later gerooid wordt, hoe zwaarder de aardappels uit groeien; hoe meer gewicht ze hebben en.... de pootaardappels worden ook per gewicht verkocht. Vooral in dit jaar, nu de groei aanvankelijk niet zo vlot verliep, willen veel landbouwers zo kort mogelijk voor de uiterste ter mijn laten rooien, om nog een zo goed mogelijk „beschot" te krijgen. Laten zij ze nog een paar dagen langer in de Een spannend moment voor één van de doelen tijdens een opwindend spel letje „paardenbal", gespeeld door twee teams Spahiruiters van het Algerijn se cavaleriecorps, tijdens de ruiterfeesten te Ostende in België. grond zitten, dan krijgen zij wel meer aan gewicht, maar minder geld per kilo en zelfs als het een tegen het ander zou opwegen wil men dit toch niet doen, omdat onze afnemers gewend zijn uit de Polder de hoogst geklas seerde aardappels te krijgen. Die vor men een gevraagd artikel, want die kunnen zij op hun beurt weer gemak kelijk plaatsen bij de buitenlandse landbouwers. We moeten, ook al is het uiterst moeilijk, het beste leveren. De naam, die we hebben, moeten we hou den. We hopen duidelijk gemaakt te heb ben, dat hier dus dit jaar meer dan ooit, gedurende een korte periode veel werkkrachten nodig zijn. Ze waren niet beschikbaar. En daarom verdienen al die jongen en ouden, die ernstig meehelpen om onze beroemde „poters" op tijd uit de grond te krijgen, huide! OUDERAVOND SCOOL I. Afscheid van mej. Pastoor. Het welkomstwoord van de heer A. van Zandwijk op de drukbezochte ou deravond van school I, gold in het bij zonder de nieuwe leerkracht, de heer H. Duursma, die na de vacantie in functie zal komen. Voorzitter droeg, nadat de notulen waren goedgekeurd, aan het hoofd der school, de heer R. Noorman, de leiding over en deze be gon met enige mededelingen te doen. Nu een onderwijzer de plaats zal innemen van een onderwijzeres, waar door het handwerkonderwijs in de verdrukking zou kunnen komen, is mej. A. Dekker van A.P. als vakon derwijzeres aan de School benoemd. Hoe moet men echter aan materiaal komen? Spr. stelde voor dat de ou ders voor elk meisje dat dit onderwijs zal genieten, 4 textielpunten zouden afstaan. Na enige discussie werd aldus besloten. Onderzocht zal worden of men in de winter weer een schoolbus kan la ten rijden. Het eerste doktersonderzoek heeft uitgewezen, dat de lichamelijke ge steldheid van de kinderen gunstig af steekt bij die van de schooljeugd in het algemeen. Maar is de zorg voor 't geestelijk welzijn der kinderen wel evengoed als die voor het lichaam, vroeg de heer Noorman. De school mag van belang zijn voor de opvoe ding der kinderen, maar de invloed die van het gezin uitgaat is veel gro ter. De belangstelling voor iets hogers mag niet in gedrang komen door de zcrgen voor het bestaan. Met aandacht werd geluisterd naar wat spr. zei over de baldadigheid der jeugd, die ook door de school niet kan worden uit gebannen als in het huisgezin geen goed fundament wordt gelegd, waar op voortgebouwd kan worden. Nadat de pauze op de gebruikelijke wijze was besteed aan het contact tussen ouders en onderwijzend perso neel richtte de heer Van Zandwijk het woord tot de scheidende onder wijzeres, mej. A. Pastoor. Spr. herinnerde in hartelijke be woordingen aan gebeurtenissen aan haar loopbaan. Hij wees o.m. op het medeleven, dat zij mocht ondervinden tijdens een langdurige en ernstige ziekte; men droeg haar grote achting en sympathie toe. De heer Noorman SEMARANG SECTOR noemde haar vertrek een zwaar ver lies voor de school. Mej. Pastoor dankte voor de harte lijke woorden die tot haar waren ge richt, voor de prettige samenwerking niet ouders en personeel en voor het cadeau, dat haar door ouder-commis- sie en collega's was aangeboden. Bij de rondvraag kwam nog even het schoolzwemmen ter sprake in ver band met de typusgevallen te Bree- zand, waarna sluiting volgde. Het is niet alleen in het land der on begrensde mogelijkheden waar men vooi farmer of paardendrijver in de wieg wordt gelegd. Ook het 3-jarig zoontje van de famil e L. te Smerp heeft reeds zijn capaciteiten als „koetsier" getoond. Toen de wagen van zijn vader onbe heerd stond en het paard gewillig op zijn baas wachtte, die een kopje koffie dronk, wilde het zoontje eens tonen wat hij waard was. De leidsels werden losge maakt en op bevel begon het paard te Iepen. Door dit onverwacht gebeuren viel het jongetje van de wagen en maakte een ernstige val, waarbij het een gat in het hoofd opliep, dat gekramd moest worden Dit is nu de tweede maal; dat het ventje zijn koetsiers-kunsïen toonde Voorlopig zal het wel voor het laatst zijn geweest. De lezers van ons blad zal het zijn opgevallen, dat de Pampus- piraat sinds gisteren is onderge doken. Men behoeft zich hierover echter niet bezorgd te maken, want het betreft hier slechts een paar vacantiedagen. De onderbre king van het spannende strip verhaal is dus van korte duur en met ingang van a.s. Maandag ho pen wij de serie weder voort te zetten. vestigingswet Krachtens het Vestigingsbesluit Klein bedrijf is aan de firma H F 't Hart te De Haukes vergunning verleend tot het vestigen van een schildersbedrijf. zuiderzeesteunwet Tot leden van de plaatselijke Commissie Zuiderzeesteunwet zijn herbenoemd de he ren S de Vries Pzn., voorzitter; J Kaaijk, secretaris; J Smit Jzn., K Keuris Azn- (te Van Ewijeksluis) en Jb Tijsen Dzn. registratie vissersvaartuigen De motoraak, het vissersvaartuig W.R 24, van C Wiegman en C Omis is over genomen door Gebr. G en B Mulder. Het vaartuig komt onder no, W.R. 95 in de vaart. Het vissersvaartuig (blazer) vooiheer IX 15 van D Vlas te Oude Schild ls aan gekocht door C Wiegman, alhier en is in de vaart onder no W.R. 24. Van Zaterdag 26 Juli 16 uur tot Maandag 28 Juli 8 uur zijn bij geen gehoor bij de eigen arts, alleen voor spoedgevallen, aanwezig de artsen: Obree, de Groot, Tamsma, Werner, v d. Sluis, de Boer, Groenhart, van Slool ten en Swaters. District West-Friesland de artaent Barnhoorn, Blokker, Mulder, Mi<J. woud en Pool, Hoogwoud. De dierenartsen Dekker 't Zand ett v. d. Kolk, Nieuwe Niedorp zjjn aan wezig. SCHAGEN, 24 Juli 66 stuks paarden 3001250 5 veulens 100200 8 stieren, centrale; 7 geldekoeien (magere) 325500; 56 idem (vette), centrale; 15 kalfkoeien 4so600; 4 pinken 160275; 3 pinken, een. trale; 76 nuchtere kaiveren, centrale; 74 schapen (mager) 5585; 3 Idem (vette), centrale; 81 lammeren 2538; 34 biggen 2545 54 konijnen 2—10; 106 hennen 63 WARMENHUIZEN, 24 Juli. 75,850 kg aardappelen: Schotse muizen 8,6010,90. idem kriel 4,404,70, idem drielingen 4,40 —4,80, witte eigenheimers 10,50 en blauwe 9,90—10,80; 15 kg slabonen 11,00. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Juli. 102,500 kg aandappelen: eerstelingen 8,80 —9,60, grove Schotten 7,10—10,50, eigen heimers 8 8010,90, geelblom 7,908,20, drielingen 4,504,0 en kriel 4,404,60; 4500 kg rode kool 4,90—5,00 2500 kg gele kool 5 20—5,50; 1500 kg bieten 2,50—3,50; 1200 kg slabonen 14,70—16,90 650 stuks bloem kool IA 16,00—17,90 en idem I 10,90; 300 kg tomaten sort. A 19,8020,50 en idem sort. B 15—19. Voor de Centrale werden overgenoma* 56 koeien, 8 stieren, 3 pinken, 76 nuch tere kalveren en 3 schapen. De aanvoer was minder dan de vorige week. Over geheel goede kwaliteit. Deze dag was de kooplust voor melk en kalfkoeien ver te zoeken. De hoog ste notering was dan ook f 50,— minder dan de vorige week. Nu was de hoogste notering f 600,—. Feitelijk had de vraag naar melkkoeien moeten toenemen in verband met de verplichte levering waar afgemolken koeien uit het bedrijf wor den gdhaald. De vetweiders liepen ook niet hard naar de geldekoeien; deze han del was zeer stug. In pinken was de handel stil. De stij ging van de bonnenprijzen neemt niet toe. Op de vraag „hoe komt het dat de handel zo stug is?" kregen wij het oude antwoord; „gras", dit wordt zoetjesaan vervelend. Het was gisteren de z.g lus»e paarden, markt. Er werden wel mooie paarden aangevoerd en voor de beste jonge luxe en werkpaarden was de notering f 900,— tot f 1250,—. Oudere paarden f 300,— tot f 750,—. Hitten f 300,— tot f 1000,—Zo. lang er geen invoer van hitten komt, biijven de prijzen hoog. Beste vette slachtpaarden zijn wel te verkopen en brengen een behoorlijke prijs op. Over her geheel was de handel matig. Op de wolveemarkt verliep de hendel zeer kalm en matig Lammeren en oude schapen moeilijk te plaatsen. Lammeren minder in prijs dan de vorige week, nu tot f 38, Op de biggenmarkt was geen verende, ring, de handel was matig, matig. De handel op de kippen- en konijnen. markt liep ook niet druk. Hennen prijs houdend f6,— tot f8,—. Oude kippen f 3,— tot f 5,—. Konijnen f 2,— tot f 10,— Het bezoek viel niet tegen. NOORDERMARKTBOND 25 JuH. 135,000 kg aardappelen: eestellngen 8.80 10,40, grove 10,20—10.90, drielingen 4,5fr— 5 00, kleine 4104,70, eigenheimers 8,10— 10.40, blauwe eigenheimers 8,4010,60, rode eerstelingen 9,40—10,10 en geelblom 9,30; 1400 kg slabonen 15—17,40; 400 kg bieten 2,40—3; 2000 kg witte kool 5. Wij vragen een prima en een Goed salaris en prettige werkkring bij CAREL COLTOF. Spoorstraat, hoek Koningstraat. Het aangewezen adres voor is P. VAN BAAREN IN- en verkoop van motorjn en onderde len - Agent Indian, Sarolea en Jarva Molenstr. 11, Den Helder Telefoon 2531. GEVRAAGD, leeftijd 1617 jaar, loon 12,6015,75 per week. Stoomwasserij ROOVERS, Ambonstraat 90. MEIJERT MULDER, Timmerman-Aannemer, Wieringen. Telefonisch aangeslo ten onder No19, Haukes. TE KOOP: een roeibootje en een wit Pools Keeshondje met mand. Te bevragen bij R. MEYER, Poelweg. Haukes - Wieringen. Gevraagd in CENTRUM HAL, le Vroonstraat 33. Aanmelden 's avonds tussen 7 en 8 uur. TE HUUR: Heren-, Dames-, Transport- en Carrier-rijwielen. Allen voorzien van nieuwe banden. Spoorstraat 99, 97 le Vroonstraat 90. De vraagt voor de BROODBAKKERIJ; (goed loon plus provisie) MANUFACTUREN: KANTOOR: De Coöperatie is een gemeenschapsbe drijf, met veel perspectief. Sollicitaties te richten tot de bedrijfsleider of kantoor Koningstraat 102 of aanmelden 's avonds van 19.3020.30 uur te zijnen huize Violenstraat 6. vraagt speciaal bekend met „Ford". AanmeldenBootsmansteeg 4. AUTOBUSONDERNEMING H. J. W. v. d. WIJST vraagt i Speciaal bekend met „Ford" en JONGE DAME voor kantoor. Liefst U.L.O. en diploma typen. Aanmelden; Bootsmansteeg 4. jflf De ideale machine voor debiteuren en girale boekingen, werkt vol-automatisch en electrisch Jf Telt op - trekt at geeit »ub- en grand - totaal, codeert tabilariseert automatisch in 5 kolom men met 3 totalen en is ook voor andere doel einden om te bouwen Vastgestelde prijs f3650. Praat U eens met BEVERWIJK Berkenlaan 32 LORENTZSTRAAT en omgeving. Bij wie is op Donder dag komen aanlopen een bruin hondje (6 weken)? Verzoeke tegen beloning terug te bezorgen op kan toor. Aanra. Bedrijf „De Opbouw", Lorentzstraat.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 6