r Stad en Omgeving. Woestijn aan zee J Huisduiner bus in de sloot 200 kinderen grati9 met vacantie Zwemmend over het Marsdiep Vandalisme Aanvulling raadsagenda Op tegen de Coloradokever Wat de duiven presteerden Post voor oorlogsbodems op weg naar de „West" Burgerlijke stand. R.K. Mulo Geslaagd Tentconcert van het Stedelijk Muziekkorps Waterstanden Marsdiep Urk. Feestelijke herdenking Plotseling verscheiden Naar eigen kerkgebouw Visserij Over gan gsexamens Vakschool v. Meisjes Breezand. Bios- nieuws Wieringen Gevonden en verloren Burgerlijke Stand Oorlogsgraven-comité 't Zand. Geen animo Franse oorlogsschepen naar Amsterdam ScK«eoVaart „Het Tierde Prinsenkind' voor hen. sorgt Zoals we reeds schreven zullen, uit gaande van de Stichting „Het vierde Prinsenkind" Vrijdagmorgen 1 Aug. a.s. ruim tweehonderd Ncordhollandse kinderen naar het Vacantieoord „Vled- der" in Steenwijk worden gebracht, waar deze kinderen gratis een week van een heerlijke vacantie zullen kun nen genieten. Ook uit Den Helder en van Texel zullen ongeveer honderd kinderen mee gaan. Deze jeugdige va- cantiegangers vertrekken 's morgens om 8.30 uur en die van Texel om 9.15 per autobus van de kade van de Texel se boot. Ongetwijfeld hebt ge u bij het lezen van deze mededeling afgevraagd wat voor kinderen het dan wel zijn die zonder kosten hunnerzijds zulk een heerlijke vacantie tegemoet gaan? Het zal u duidelijk worden als wij hieron der een en ander over de Stichting „Het vierde Prinsenkind" uiteenzetten De doelstelling is: A. Het verzorgen van een vacantie van door de oorlog getroffen kinderen waaronder men verstaat kinderen, wier vader of kostwinner in de verzets strijd, door oorlogsgeweld of maatre. gelen van de bezetter om het leven is gekomen of wier vader of kostwinner hierdoor dermate invalide is gewor den, dat hij niet meer in staat kan ge acht worden in het onderhoud van zijn gezin te kunnen voorzoen. B. Bij voldoende geldelijke middelen het nemen van verdere maatregelen tot levensveraangenaming van deze kin deren. Het transport dat 1 Augustus ver trekt, is het eerste transport en het wordt uitgezonden door bemiddeling van het Districtsbureau voor de Ver zorging van Oorlogsslachtoffers te Alkmaar. De leeftijden van de kinde ren variëren tussen de negen en de veertien jaar. VIJF VACANTIEOORDEN. Dank zij de belangeloze medewer king van de D.U.W. heeft men voor de kinderen dit jaar de beschikking over niet minder dan vijf uitstekend ge outilleerde vacantie-oorden, gelegen in Drente, Gelderland en Limburg in een mooie omgeving met bos en heide. De voeding is prima. Voor bekwame kamp- en spelleiding, alsmede voor medisch toezicht, zal worden gezorgd. Er kunnen zelfs nog enkele leiders en leidsters geplaatst worden. De kam pen duren n.1. tot 9 September. Zij krijgen het reisgeld en het verblijf in het kamp gratis. Men wende zich voor nadere inlichtingen tot het adres van de Stichting: Wijnstraat 84 zw. Dor drecht. Dat deze sympathieke daad tegen over genoemde kinderen gepaard gaat met grote geldelijke offers behoeft niet betoogd te worden. Het gaat hier in totaal om 6000 kinderen en daarvoor is een bedrag van f 150.000 nodig. Van zelfsprekend is dan ook elke financiële hulp van harte welkom en wij zijn er van overtuigd dat waar ook zovele Helderse kinderen een mooie vacantie krijgen aangeboden, er zeker burgers zullen zijn, die een steentje in de kos ten zullen willen bijdragen. Men kan zijn gave storten op girono. 305626 ten name van mej. A. Kingma, secretaresse van het U.V.V., Middenweg 209, Den Helder. Ge zult in de dankbaarheid van vele kinderen uw beloning vin den! Zondagmorgen om ongeveer kwart over negen startten onder grote pu blieke belangstelling de 33 deelnemers aan de zwemtocht over het Marsdiep. Aan deze tocht namen deel leden van „De Wiel" uit Schagen en leden van de Helderse verenigingen „De Bruin vissen" en „Marsdiep". Onder de deel nemers was ook de man, die van Fries land naar Den Helder was komen zwemmen, namelijk de heer Schermer uit Venhuizen. Er werd gestart in vier ploegen, n.1. eerst de dames en daarna drie ploegen heren. Verscheidene deelnemers trok ken flink door, zodat al spoedig het ge hele ploegje uit elkaar gescheurd werd Tegen de tijd, dat Texel in het zicht kwam, lagen de deelnemers soms drie honderd meter uiteen. De eerste heren-deelnemers, die Texel bereikten, waren Schermer uit Venhuizen en Boonacker uit Schagen, die de afstand in 55 minuten hadden afgelegd. Daarna kwam een koppel van vijf „Bruinvissen" binnen. De eerst- aankomende dame was mej. C. van Breda, met een tijd van 1 uur en 15* minuten. Na nog een kwartiertje uitgerust te hebben, stapten men in de bege leidende boten om weer naar de Dijk terug te roeien. Daar aangekomen wer den door de voorzitter van „Marsdiep" met een toepasselijk woordje de diplo ma's en speldjes uitgereikt, waarna de ze goed geslaagde tocht weer tot het verleden behoorde Onderstaande deelnemers volbrach ten de tocht: de dames A. Kok, A. Roos, G. Aarts, W. de Heer en C. van Breda, allen uit Den Helder, T. Bak ker uit Schagen en T. Bos uit Apel doorn: en voorts de heren J. Dekker, J. Blom, L. A. van Drimmelen, J. Zon- neveldt. J. F. de Rochemont, J. van Nieuwe-h-iizen. C. Verschoor, H. Hee res, K Pnla, W A Uijleman, A. Bak ker, J. Bambach, J. Bakker, H. Wil denberg, J. Baarda, A. J. Vliek, A. Fluit, J. Carstens, J de Rochemont en F. Verlinden, allen uit Den Helder. J. Koning, J. Boonacker en P. Koning uit Schagen, J. N. Duinker uit Haar'-"n i D. Schermer uit Venhuizen en J. de Wit uit Winkel. Zondagavond om tien minuten voor zeven is de nieuwe Fordson-bus van de fa. Van der Wijst op weg van Huis duinen naar Den Helder in een sloot gereden. De bestuurder moest uitwij ken voor een uit de stad komende wa gen. Hij kwam daarbij teveel in de rechterberm terecht, waardoor de bus uit de koers raakte. Het gevaarte kwam in de sloot tot stilstand. Het mocht een wonder heten, dat niet meer dan twee kinderen in de stampvolle bus licht gewond werden. Ze zijn door een ambulancewagen naar het ge meente-ziekenhuis overgebracht, waar bleek dat ze wel naar huis konden gaan. De bus is anderhalf uur later door middel van een kraanwagen op de weg gebracht. De motor, die achterin is ge bouwd, heeft geen schade opgelopen. Wel werd de voorruit van de bus ver nield. Volgens verklaringen van oogge tuigen heeft de autobus op het mo ment van passeren te hard gereden. Door de politie werd proces-verbaal opgemaakt. Een drietal bijzonder veelbelovende opgeschoten jongens heeft het held haftige stukje weten uit te halen om een jong, pasgeplant boompje aan de Brakkeveldweg uit de grond te rukken. Laten ze hun krachten eens proberen aan de bomen voor het politiebureau. Ze zullen dan minder coulante en wel willende toeschouwers hebben dan aan de Brakkeveldweg! Op de agenda voor de hedenavond te houden raadsvergadering zijn o.m. nog de volgende punten geplaatst: 17. Voorstel om instemming te be tuigen met de wederopbouwplannen A t/m M, betreffende het bebouwen van open plekken in de stad. 18. Voorstel betreffende toekenning van een gratificatie ten bedrage van 2 pet voor het jaar 1947 aan een deel van het gemeente-personeel. 19. Voorstel tot het benoemen van twee leden van het College van Cura toren voor het Gemeentelijk Lyceum, ter vervulling van vacatures. Aanbevolen worden: 1. S. G. Barendregt, Directeur van de Rijkswerf, Buitenhaven 3; 2. Ir. D. J. de Jonge, Hoofdinge nieur bij de Rijkswerf, Singel 93; en 1. Mw. J. L. EsbachSollewijn Gelpke, Singel 125; 2. J. P. Loots, notaris, Singel 44. De strijd tegen het verderfelijke on dier, dat luistert naar de lieftallige naam van „Colorado-kever", wordt met alle kracht gevoerd. Nadat reeds aan het strand onder Huisduinen twee van deze geelgestreepte kevers waren ge vonden en onschadelijk gemaakt, wer den door verschillende politie-beamb- ten nog 9 levende en 7 dode Colora- do-kevers aangetroffen. Het spreekt vanzelf, dat de zestien kevers thans alle het land der levenden hebben verlaten. Door de dames Bakker en Koorn werd aan df Postduivenvereniging van Zaterdagvliegers een prachtige beker geschonken, bestemd voor de kam pioen jonge duiven. De heer Van der Pruik schonk voor hetzelfde doel een fraai schilderwerk. Zaterdag j.1. werd door deze vereni ging een wedvlucht voor jonge dui ven gehouden vanaf St. Kat. Wavre in België, afstand 210 km. Ze waren om half twaalf met Zuidwesten wind ge lost. De eerste duif werd om 2.42.14 uur geconstateerd en de laatste om 2.50.26 uur. De prijzen werden gewon nen door de deelnemers Boon 1, 4; Kater 2; Bakker 3; Rap 5, 7; v. d. Berg 6; Koorn 8; v. d. Pruik 9, 11, 15, 16: A. Snijder 12, 14; Dienaar 17. Donderdag a.s. tussen half zeven en half acht inkorven voor Vilvoorde (België). Vrijdag a.s. tussen half acht en acht uur klokken stellen. De postduivenvereniging P.O.V. heeft Zondag j.1. haar eerste afdelings- concoursvlucht gehouden vanaf Venlo, afstand 202 kilometer. De duiven wer den gelost om 9.30 uur met Zuid-Wes ten wind. De eerste duif werd gecon stateerd om 13.01 uur en de laatste om 13.15 uur. De prijzen werden als volgt behaald: C. de Wit 1, 6, 22; A. de Rui ter 2, 8, 18; B. Hufkes 3, 7, 23; J. Hengs- dijk 4, 9, 10; J. Bruin 5,14; B. de Eoer 11, 16; W. de Ruiter 12; P. Betzema 13, 17; H. de Boer 15; M. de Boer 19, 25; P. Bontes 20; O. Boon 21; R. Ottevan- ger 24. Tot nader order zullen al of niet aan getekende brieven en briefkaarten, be- kanonneerboot „Van Kinsbergen" en Hr. Ms. onderzeeboten „O 23" en stemd voor opvarenden van Hr. Ms. „Zwaardvis", die naar West-Indië zijn luchtpost naar Willemstad (Curac;ao> vertrokken, een maal per week per worden verzonden. De correspondentie moet daartoe uiterlijk Dinsdags gepost zijn. Nadere inlichtingen verstrekken de PTT-kantoren. Bevallen: E. Middendorp—Scheit- lie, d. C. Bezemvan Twisk, z.; J. Verschoor-Boon, z.; M. A. Groot-Kla ver, z.; C. C. van Beckhoven-Brian, d.; F. Harkema-Rosier, d.; G. Benneker- Geus, d.; A. C. de Does-Kater, z.; T. P. Bos-Kouwen, z.; J. Raven-Oudkerk, z.; L. J. Bontes-Kalf, z.; G. Slot-Krook, d.; A. Merceij-Zwagerman, z.; J. Zoer- Jongman, d.; A. Groen-van der Vliet, z. A. Visser-Dalstra, d.; G. Kwast-Groen, d.; C. Holiestelle-Verbeij, z.; R. Schoolderman-Bl"kker, z.; G. L. Keij- zer-Harding, z.; H. J. Kubbe-van der Giesseh, d.; M. van Steenbergen-Spruit, d.; F. Dekker-Glas, d.; A. Biersteker- Bontes, d.; J. Vink-Boers, d.; A. C. van Schaik-van der Bent, z.; A. Wolters- Borgart, d.; E. Hoornsman-Bes, z. Ondertrouwd: Jan van Doorn en M. van Beek; H. Lastdrager en B. A. Korver; J. W. J. ten Tusscher en J. Schadee; P. J. Jongejan en P. E. West- dijk; P. Breed en J. Hooiveld. Gehuwd: J. W. Schoolderman en J. van Bennekom; G. F. Schotting en M. P. van Gelderen; A. J. W. Knollen burg en G. van Willigen; K. Slot en P. L. Remijnse; Th. Stuijvenberg en J. H. Luters; H. Revier en C. Postmus; J. Röge en L. Schoonenwolf. Overleden: E. Klaassen, wed. P. J Assendorp, v., 72 jaar. In verband met de eerste officiële vertoning van de film „De Dictator" reed in Amsterdam een imitatie Charlie Chaplin rond in een auto die eens aan Hitier toebehoorde. Van de R.K. Mulo-school te Den Hel der slaagden te Alkmaar alle candida- ten, zowel voor het diploma A als voor het diploma B. Voor A slaagden de da mes A. van Alphen, M. v. Amersfoort, A. Laan, M. Preijde, A. Ran, M. Zijp en A. van Koningsbruggen, alsmede de heren R. de Barbanson, R. Beukers, J. Bongenaar, J. Hillen, H. Latjes, F. Lemmens, Th. Ramler, A. Wortel, W. Ran en C. de Voogd. Voor het diplo ma B slaagden de heren J. Limonard en A. Stikkelman. Onze stadgenoot, de heer C. J. Klein, slaagde vorige week te Haarlem voor het examen hoofdonderwijzer. Aan het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen slaagde voor het diploma brood- en gemengd bedrijf onze plaatsgenoot, de heer C. J. Hoo- genbosch. Strand waarboven wolken schuiven van Oost naar West. Honderden tentjes en duizenden mensen. Wit zand met rode en witte, zwarte en blauwe vlekjes, die stil liggen of rusteloos krioelen. Kalme brekers, die over de hoofden van de baders spoelen. Het is bloedheet in deze langgerekte woestijn, waar de zon de huiden bruin brandt en de geesten leeg maakt en loom. Er is een oase, vijftig meter van de zee. Een hand pomp zuigt water diep uit de grond, heerlijk fris water, dat wonderlijk genoeg in het geheel niet zout smaakt. Op het parkeerterrein bij het noodrestaurant staan allerhande wagens. Een touringcar uit Denemarken; „Toms Turisttrafik" staat er op. Auto's uit alle provinciën van Nederland. Alle gewesten van ons vader land hebben naar deze badplaats hun vertegenwoordigers gezonden, om hier zorgeloos te genieten van heilzaam zonlicht, verfrissend zee water en de aanblik van de wijdte der horizon waarlangs scheepssil- houetten schuiven. Langs de toegangsweg naar het strand heerst een ontzaglijke drukte. Duizenden stappen welgemoed zeewaarts, met of zonder zonnebrillen, met of zonder shorts, met of zonder uitpuilende tassen. Andere duizen den keren gelijktijdig terug. Het is halen en brengen, ook aan het strand Gesprekken afluisteren is niet netjes en ik doe het dan ook niet op zettelijk. Het valt me op hoe zoveel mensen spreken in negatieve trant. „Hè, hè, wat was het daar heet!" „Het ergste vond ik nog al dat stuifzand in je ogen!" „Akelig druk was het bij die pomp, niet?" „Vind jij dat ijs ook zo waterig?" „Het zwom wel lekker, maar die golven waren vervelend." „Waarom ze hier nu nooit een behoor lijke trap maken....". „Heb jij ook zoveel zand in je schoenen?" Ik zou zo nog even kunnen doorgaan, want in een half uur vang je heel wat op. Heel wat, dat bewijst, dat er nog zoveel ondankbaarheid is, dat er nog zoveel wordt gemord in dit land en dat er nog zoveel ontevredenheid heerst. Neen, dan dat kleine meisje met haar natte krullen. „Heerlijk was het, moeder,- vooral toen de zon een beetje weg ging!" Wat haar be treft, had de zon ook wel mogen blijven. Ze had genoten, dankbaar en spontaan. Zoals alleen een kind dat kan. ALEX OVANSA. Door het Stedelijk Muziekcorps zal Donderdagavond a.s. van kwart over acht tot kwart voor tien een open luchtconcert worden gegeven in de muziektent Julianapark. Het programma luidt als volgt: 1. Wilskracht, mars, A. J. Hartman. 2. Orphée aux Enfers, ouverture, J. Offenbach. 3. Le Beau Danube Bleu, wals, Joh. Strauss. 4. Westminster (Meditation) uit Londen Suite, Eric Coates. 5. Fantasie uit de opera „'1 Africaine", Meijerbeer. 6. Glorieuse r'Entree, mars, W. J. Cou. 29 Juli 30 Juli 31 Juli Hoog 3.55—16.20 5.—17.25 5.50—18.20 Laag 9.50—22.25 11.23.— 23.20—12.— De b°kende korenmolen de Leynen te De Lankhorst nabij Meppel wordt dr r samen erking van verschillen Ie instanties thans p >ndig hersteld en is daarmede voor he' landschap als „Hindkorenmolen' behouden, het geen zeer belangrijk genoemd kan worden. Het gemeentebestuur te Urk had ko pers, raadsleden en personeel der Vis- afslag en vele anderen uitgenodigd om in de Raadszaal het feit feestelijk te herdenken, dat de afslag op 21 Juli 1947 dit jaar 1 millioen gulden had verhandeld. Na dpening door de wet houder der afslag, de heer T. Visser, sprak allereerst namens het gemeente bestuur de loco-burgemeester, K. Kof- feman, gezien de burgemeester met va cantie was. Vervolgens voerden het woord: het raadslid J Bakker; het raadslid en koper D. Gnodde; de klein handelaar J. Kramer en de vishan delaar G. F. Post. De directeur der Visafslag, de heer P. Keuter, besprak het teleurstellende en toch weer aan gename om als personeel aan dl af slag te Urk werkzaam te zijn. Al had het personeel geen hogere verdiensten bij zulk een omzet, toch hoopte hij de visafslag „Excelsior", d.i. Steeds hoger toe. In de pauze werden de genodigden een en ander maal getracteerd. De moeder van de onderwijzer Van der Meulen werd Zaterdagmorgen plotseling onwel en overleed kort daarna aan hartverlamming. Het tra gische van dit sterfgeval was dat de familie net uit was met vacantie. Naar men ons mededeelde, is men bij de Geref. Kerk onderh. art. 31, overgegaan tot instelling van een bouwcommissie voor een eigen, een z.g. Zwitserse kerk. Als adviseur hier bij is aangewezen de gemeente-opzich ter H. Nentjes. 28 Juli 1947. Door 80 vaartuigen werd j.1 Zaterdag aangevoerd: 13416 pond paling, prijs f 1.28—f 2.39; 48 pond wit- vis 230 cent; 3103 pond Noordzeevis, 1091 cent per pond en 6000 pond nest, prijs f 1.37^ per 100 pond. 2-jarige primaire opleiding. Bevor derd van het le naar het 2e leerjaar: N. Baars, A. H. Bakker, I. Bakker, J. Bakker, W. G. v. d. Beek, E. Blom, J. E. de Boer, J. Bommel, D. Bontes, T. de Boorder, J. H. de Buijzer, C. Bij voet, G. Bijvoet, C. Cornielje, Th. Dekker, J. van Drongelen, M. H. Entjes, C. G. Faber, A. Feenstra, E. Frinks, C. T. v. d. Giessen, I. Heisma, F. v. d. Hert, C. M. Hoogendijk, J. van Hoven, J. A. van Hulsbergen, T. Jimmink, H. Kikkert, A. T. Klomp," G. Kramer, G. van Laar, H. K. de Loos, D. Lilcke, W. Maarssen, S. M. Maasland, A. de Man, J. Meijer, T. Noot, J. Th. M. A. van Os, A. C. Paans, W. C. v. d. Plas, M. C. Por- sius, M. L. C. van Putten, N. Rosen- berg, D. Sap, E. Smit, Adr. Steen- hoek, Anneke Steenhoek, J. v. d. St'ouwe, A. M. J. Tetenburg, A. Veere- schild, E. J.' Verlinden, F. Vink, A. Visser, L. W. Visser, D. de Vries, J. de Vries, C. E. v. d. Wal, A. J. van Wensum, G. v. d. Werff, G. Wezel man, A. van Zweden te Den Helder, A. M. Alders, L. van Dalen, H. A. Halfschepel, A. C. Hooimeijer, D. Keppel, N. de Klerk, .M. Kramer, C. Kossen, G. Noorden, J. D. de Ridder, C. Rooyakkers, A. Wiggers te Anna- Paulowna, T. Hollander, C. A. Tho mas te Callantsoog, H. Hermelink te Medemblik, P. J. Bakker, F. Dootjes E. van Egmond, H. W. Hoogerheide, C. Keijser, A. Kooger, A. Rieswijk, A. Waldus te Texel, W. Bakker, A. Boer, J. Boer, S. A. Duynker, H. Dijkstra, L. B. Gieles, C. D. Gorter, T. N. Gor ter, H. Joldersma, G. Metselaar, G. de Smit, J. Tijsen, G. J. Veling, J. v. d. Woude te Wieringen, S. P. Knibbe te Wieringermeer, E. Kaan te Wierin- gerwaard, J. Zwart te 't Zand. Voor waardelijk bevorderd: 8, niet bevor derd: 43. Het getuigschrift werd behaald door: Geertr. Bakker, J. Bakker, A. Blom, A. B. F. Boekei, C. Braveboer, C. A. van Breda, A. C. van Bruinesse, C. J. de Bunje, J. Bijvoet, C. M. Deur- loo, J. Dokter, A. H. Faber, G. de Graaf, C. E. van Hartingsveldt, A. Hartland, E. Heeres, M. J. Hengsdijk, A. T. Hollander, J. M. Huisman, G. Kamp, M. Looij, C. de Munck, C. Nuijens, M. Post, J. G. Putting, N. Raijer, C. Riedeman, A. A. Riekwel, A. Roobol, H. Ruiter, A. Schilderman, J. O. Schnitfink, E. Spruit, T. Stel lingwerf, E. Toonstra, H. A. Tromp, G. N. Tijsen, E. Verblauw, G. Visser, Tj. de Visser, M. L. N. van Yperen te Den Helder, A. Geervliet Ad., E. J. van der Heuvel, B. N. de Vries, B. Wisse te Anna-Paulowna, A. M. Bak ker, Th. Bakker, T. de Boer, S. Eel- man, A. van 't Hoog, F. Jullens, N. Kok, J. C. Kooiman, J. G. van Malde- gem, E. v. d. Meer, N. J. Roeper, P. Vlaming, B. L. de Wijn te Texel, J. van Arendonk, A. Braaksma, T. M. Doesburg, P. D. Hegeman, A. Kaan Hd., A. Kaan Wd., H. Koorn, H. Kui per, N. Leijen, Th. A. Lont, Tr. Lont, A. Rotgans, A. Steeman, C. Tijsen, M. Wit te Wieringen, N. W. Pieper te Wieringermeer, M. Prins te 't Zand. Geen getuigschrift: 16. 2-jarige opleiding Hulsnaaister: Be vorderd van het le naar het 2e leer jaar: A. Th. Beneker, P. Beneker, A. de Boer, J. Boom, S. van Bruinesse, G. Dijkstra, W. Frinks, H. M. Huis man, A. Kreyger, J. Prins, W. Vreug- denhil, P. E. de Zeeuw, te Den Hel der, A. M. M. Reij te Texel, C. Metse laar te Wieringen. &jpe. De Apollo-bioscoop gaf de bezoe kers voor de kermis keuze uit twee luchtige films. In de een, 's middags draaiend, zijn het Stan Laurel en Oliver Hardy die als „Zeebonken" fungeren. De avondfilm. die behalve de kermisdagen ook Woensdag ver toond wordt is „Lente-parade", met Deanna Durbin, de meesten welbekend uit „Honderd mannen en een meisje". Sinds haar optreden in die film is Deanne van bakvis jonge vrouw ge worden, maar aan het eenvoudige, naïeve dat in „Honderd mannen" zo bekoorde, herinnert haar spel in Lente parade nog heel sterk. Haar stem is nog mooier, voller geworden. Een muzikaal geestig, gekleurd te kenfilmpje is een aardige aanvulling in het avondprogramma. Vlrloren een zwart geborduurde muts, een rood bruine das, een zilve ren broche en een werkjas inhouden de portefeuille. Gevonden een paar leren handschoenen en een leren want. Inlichtingen bij de gemeente bode. 11 t.e.m. 24 Juli ij4j Geboren: Bernardina A. C., a van A. Dignum en B. Broergen. Maria C., d. van *J. Bufls en A. Our). huis. Ondertrouwd: J. Brommer te Harenkarspel en C. van den Heuvel. p. L. van Hemmen te Hollandia en D. van der Sluijs. Gehuwd: J. Bakx en M. J. Yan Berghe. Overleden: M. J. C. Smit, 2 j,, d. van Th. A. Smit en E. M. Mulder! P. Kouwenberg, 64 j., echtgenoot van A. Oom. P- Koojj, 16 maan den, z. van P. Koorj en j J. Delver. In deze gemeente is op initiatief van do burgemeester een Plaatselijk Co mité Oorlogsgravenstichting opgericht. Het Comité bestaat uit de burgemees ter, die als voorzitter optreedt, en de heren A. Boll te Burgerbrug, J. A. E, Geluk te Burgerbrug, J. Leeuwen te St. Maartensbrug, P. Kroonenburg te Schagerbrug, H. Jippes te Oudesluis, A Kager te 't Zand, P. Kriek té 't Zand en J. P. Geensen te Petten. De Oorlogsgravenstichting heeft ten doel aan alle Nederlandse mannen en vrou wen, die voor het Vaderland gevallen zijn, tot in lengte van dagen een waar dige laatste rustplaats te verzekeren. Het verzorgen der graven strekt zich uit tot alle Nederlandse oorlogsgraven, dus zowel in het buitenland als in het binnenland. Voor de vacant komende betrekking van wijkverpleegster voor Noord-Zij- pe heeft zich na gedane oproeping geen enkele sollicitante aangemeld. Een flottielje van drie Franse oor logsschepen komt Donderdag a.s. naar Amsterdam. Het zijn de torpedoboot- jagers „Le Basque" en „1' Alcyon" met het aviso „Beautemps Beaupré", die als onderdeel van een zomeroefen- tocht van 31 Juli tot 4 Augustus een bezoek aan onze hoofdstad brengen. Flottieljecommandant der drie schepen is de commandant van de „Ecole Na- vale" (het Franse adelborsten-insti tuut de „Capitaine de Vaisseau" G. E. Cabanier. Aan boord bevinden zich te vens 97 leerlingen van deze school. Te zamen met de bemanning zullen zij de gast zijn van de Kon. Marine. De oudst aanwezend zeeofficier te Amsterdam heeft een programma van officiële be zoeken en excursies in voorbereiding. De schepen zullen 'S'morgêns om streeks 8 uur te IJmuiden geschut wor den en kunnen dus tussen 10 en 11 uur in Amsterdam verwacht worden. „1'Alcyon" en „Le Basque" zijn grote „torpilleurs" met een waterverplaatsing van 1.378 ton en een maximum snel heid van 28 mijl. Zij zijn omstreeks 1928 gebouwd, ruim 107 meter lang en 9 meter breed. De diepgang bedraagt bijna 3 meter en de bemanning telt 167 koppen. De bewapening omvat drie kanonnen van 13 cm., een vrij sterke luchtafweer en een drieling-lanceerbuis voor 53 cm torpedo's Bij de geallieerde inval in Noord- Afrika in 1942 werd „1'Alcyon" te Ca- sablanca door Amerikaanse vlootstrijd- krachten zo zwaar beschadigd, dat het schip zonk. Het werd evenwel gelicht en hersteld en streed nadien verder aan geallieerde zijde. Het nam o.m. deel aan de herovering van Corsica in 1943 en aan de beschieting van kust- batterijen bij de FransItaliaanse grens tijdens de geallieerde opmars in 1944. „Le Basque" sloot zich in Mei 1943 bij de geallieerde vlootstrijdkrach- ten aan. Dit schip hielp eveneens mede aan de bevrijding van Corsica en bij kustbeschictingen bij de Frans—Itali aanse gre-s. Bovendien beschoot het in Maart 1945 de haven van Savonna. Het aviso Beautemps Beaupré" is in 1939 op stapel gezet, doch door de Fransen ver nield toen de Duitsers in Juni 1940 de bouwwerf te Bordeaux naderden. De Duitsers herstelden het schip evenwel en lieten het in 1941 te water: Na de bevrijding is het geheel intact aan getroffen. De waterverplaatsing be draagt 1,372 ton, de lengte 95 meter, de breedte 11,76 meter en de diepgang 3.20 meter. De bemanning telt 130 koppen. De bewapening bestaat uit twee ka nonnen van Duitse oorsprong van 10,5 cm. en 8 luchtafweer-mitrailleurs. Nederlandse schepen via Schevenin- gen-Radio radio-telegrafisch bereik baar (opgegeven door N.T.M. Radio- Holland): Amsterdam, 28 Juli: Abbe- kerk, Aldabi, Algorab, Amerskerk. Amstelkerk, Boschfontein, Brastagi» Congostroom, Cottica. Grootekerk, Heemskerk, Helder, Indrapoera, Jaar- stroom, Java, Johan de Witt, Kerto- sono, Klipfontein, Kota Agoeng. K°fa Baroe, Kota Gede, Kota Inten, Leegh- water, Maaskerk, Meliskerk, Modjo- kerto, Muiderkerk, Nieuw Holland. Nigerstroom, Noordam, Oranje, fe- ricles, Koelau Laut, Prins Willem I». Pygmalion, Rotti, Ruys, Sloterdil*. Socrates, Sommelsdijk, Sumatra, Stuy- vesant, Tabian, Tabinta, Talisse, Tar»* kan, Tasman, Tawali, Tegelberg. badak. Tjibesar, Tjikampek, Tjim° noek, Thimenteng, Tjipondok, TJ18* dane, Tjitjalengka. Van Heutsz, Vee r dam, Waterman, Weltevreden, We»» 1 dam, Zuiderkruis.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 4