Haven van Tegal beschadigd zwaar De Indonesische kwestie de Veiligheidsraad Naar normale verhoudingen in Semarang In en om Indonesië Wereld kampioenschappen DE NOORDHOLLANDSCHE COURANt DAGBLAD VOOR DEN HELDERKOEGRASTEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Echter nog veel sabotage Hors d'Oeuvre Het standpunt der V.S. Republikeinen werpen twee bommen op Semarang Vliegtuig met medicamenten neergeschoten Nieuwe Amerikaanse consul voor Batavia Nederlanders laten hun gevangenen lopen Nederland krijgt 200 millioen dollar Bokkebolleboos Dodencijfer thans vijftig Autodief sloeg op hol Wereldverbond van Vakverenigingen confereert in Amsterdam Montgomery niet naar Janan Minister Jonkman moet het bed houden Bij het baden verdronken Liever van honger sterven Frankrijk houdt deur voor Rusland open Sovjet-Unie komt over Duitsland praten UkeriecLcht fcU: crt peo Hektei Te*e#oon CttPO 449041 Dlf.ï J. BtJlsma WOBSHS&AÖ 50 W%T 1947 Voortzetting van He 70E JAARGANG No 9571 HELDERSCHE COURANT Advertentie»: M oeot per mtiftmeter. ramlWeberióHea 17 cent per imi. Kletoe atf vertenMee (,,J««e^He!') 15 woorden 71 oeot, e* meer i oeot Abonnementen: per t I.per poet 1 *08 H« ofdredacteur: TM. H. E. Uyldert, Rayonredaeteuren C. A. Dekker* en W. Kok. legercommuniqué Het Nederlandse no. 16 luidt; WBéT-JAVA: In Tegal is vijftig pro cent van het havencomplex, de electri- scfoe centrale en het Escomptogebouw vernield. MIDDEN JAVAt In Semarang en omgeving beginnen In belangrijke mate normale verhoudingen op eco nomisch gebied merkbaar te wor den. Het herstel van de verbindin gen tussen de stad en omgeving heeft een aanmerkelijke daling van de prijzen voor voedingsmiddelen tot gevolg. De bevolking keert meer en meer naar de dassa's en sawahs terug. Er is echter nog veel sabo- ZUID-SUMATRA: De brand op de olieterreinen van Pendopo omvat vier bronnen. Twee daarvan zijn door sabo teurs aangestoken. De twee anderen ge raakten in brand tengevolge van alang- alang-branden. Van de zijde van de Standard Oil wordt medegedeeld, dat de branden van minder belang zijn. SUMATRA'S WESTKUST: In het noordelijk deel van de vlakte van Pa- dang verleent de bevolking overal medewerking bij het zoeken van land mijnen. Reeds kon een aanzienlijk deel van deze landmijen onschadelijk wor den gemaakt. De passars zijn weer her opend. Diverse handelaren geven er de voorkeur aan hun waren naar Padang te brengen om ze daar op de passars of langs de huizen te verkopen. De toe' standen onder de bevolking van Loe- boek Boeaja bleken droevig te zijn. Er werden zeer vele zieken aangetroffen. De dienst voor de volksgezondheid opende Zaterdag een kliniek te Bandar- boeat. SUMATRA'S OOSTKUST: In het pasbezette gebied I ontwikkelt de toe stand zich gunstig. De bevolking keert in aanzienlijken getale naar de kust te- I ZON „Het moest nu maar eens uit zijn", zei mijn vrouw „Wat, melieve?" vroeg ik, ter wijl ik mij het zweet wiste van het rood-gebrande gelaat „Och. die hitte, die eeuwige zon" klonk het boosgehumeerd, of tenminste prikkelbaar „Het is nu welletjes." „Tja", antwoordde ik bedacht zaam, „maar is deze wens niet een wefciig zelfzuchtig, kind? W ij hebben onze vacantie achter de rug en toen wij daar buiten zaten, bij de Veluwse hei, heb je toch iedere dag angstvallig uit gekeken, bij het ontwaken of de zon er wel weer was en bij het slapen gaan of do barometer niet van plan was ons een kooltje te stoven. Nu heeft een ander zijn beurt. Gun het je medemens dat hij niet, buiten en in een duur pension, bij regen en kou zijn goede geld in armoe ver teert." „Onzin, allemaal onzin", mop perde mijn gade. „Alsof die men sen niet óók snakken naar een beetje frisse lucht. Fietsen en wandelen in deze hitte is ook zo lekker niet." „Nee, misschien is dat wel waar", opperde ik in verzoenen de toon, „maar zwemmen en zei len en zoEn ik dacht aan de winter die achter ons ligt en hoe wij toen dag na dag gehun kerd hebben naar warmte en koestering van zon en er een voudig niet meer aan konden ge loven, dat wij ooit weer zouden kunnen wandelen met een aan de hals los geknoopt hemd. Kan een vrouw dan nóóit tevreden zijn? Wij hadden het middagmaal ge bruikt en ik had nog een poosje tijd voor ik naar kantoor moest gaan en toen vroeg mijn vrouw mij suikerzoet: „Zeg, help je me even met de vaat?" Ik veegde mij het zweet op nieuw van het bronskleurig ge laat en ik zuchtte bevestigend. En toen betrad ik de hel. Want onze keuken is op het Zuidwes ten en de zon stond recht op de aanrecht en de stoom sloeg kra- terheet uit de omwasteil omhoog en omwolkte npj als stond ik in een Turks bad. En het eerste glaswerk dat ik had aangevat viel kletterend uit mijn zepig-gladde hand en loste zich op in een stel scherven die lagen te schitte ren in de zon. Een verwoede blik van mijn vrouw scheerde als een scheermes langs mijn wa terig oog en ik zei korzelig- „Hoe kan je ook omwassen in zo'n hel. Het moest nu maar eens uit zijn met de hitte, die zon." „Tja", zuchtte mijn vrouw, en ze zei 'verder niets. Maar toen ik weg wilde gaan en nog een glaasje water vroeg, zei ze al leen: „Ons laatste glas is er ge weest." KREEFT. rug om te werken. Verscheidene dien sten functionneren reeds regelmatig. Hier en daar heerst echter nog onrust, terwijl republikeinse gewapende troe pen aanvallen doen op de randgebie den. REPUBLIKEINSE LEGER- BERICHTEN. Het 23e Republikeinse legercommu niqué meldt, dat Kandangan in Oost- java in Republikeinse handen gevallen en dat Losari hwroverd is. Twee Nederlandse jagers aldus het com muniqué hebben Malang en Ke- pangjen met bommÉ en mitrailleur- vuur aangevallen, tengevolge waarvan een dode viel en vier personen werden gewond. Elders maakten de republikei nen enige Nederlandse gevangenen. Aan de kust van Laboehan is op een afstand van drie mijl een duikboot waargenomen, die tweemaal een schot loste. Op enige plaatsen lukte het ons, aldus het republikeinse communiqué, de Tjisadane over te trekken en ons in de richting Batavia te bewegen. Het 24e Republikeinse legerbericht meldt o.m.: dat op 27 Juli twee vijande lijke compagnieën bijgestaan door vijf tanks, hevige aanvallen op Soerobito, ten westen van Modjokerto, hebben Daar de Duitsers de seinpost bU Hoek van Holland gedeeltelijk hebben ge sloopt, is men thans bezig een geheql nieuwe seinpost te bouwen. Ais fun dering hiervoor gebruikt men een Ijuitse bunker. Op de foto links de oude en rechts de nieuw ii^-aanbouw zijnde seinpost. voortgezet. Wij hebben de vijand terug geslagen, aldus het communiqué. Bq Mantoep zijn Maandag 2 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In de strijd bij het station Mantoep zijn vele vij anden door onze troepen neergeschoten. In West-Java is Koeningan met alle krachten door onze strijdmacht verde digd. Op plaatsen, waar Nederlanders riet konden beletten de politiek van de verschroeide aarde toe te passen, is dé ze volmaakt uitgevoerd. If Engeland verzoekt dringend te wachten De Voor-Indische regering heeft een dringend verzoek van de Britse regering ontvangen om het telegram aan de Veiligheidsraad (dat waar schijnlijk reeds verzonden is) waar in de onmiddellijke interventie in het Indonesische geschil gevraagd wordt, niet te verzenden. In de Britse nota zou aan Voor-Indië verzocht zijn de officiële houding van de Britse regering welke zonder uitstel zal worden bekend gemaakt, af te wachten. In kringen van de congrespartij werd er op gewezen, dat dit afwachten van de officiële houding der Britse regering niet betekent, dat het Foreign Office de leiding van de buitenlandse politiek van India genomen heeft, doch dat het wellicht beter was de aankomst van de Nederlandse ambassadeur hedenavond te Nieuw-Delhi af te wachten. De Nederlandse regering heeft tot dusver geen bevestiging gekregen van het door Agence France Presse ver spreide bericht, als zou de regering van India telegrafisch aan de Veilig heidsraad hebben verzocht de Neder lands-Indonesische kwestie op de agen da te plaatsen. De Nederlandse rege ring, aldus een zegsman van het de pairtement van buitenlandse zaken, staat niet afwijzend tegenover een behandeling van het conflict in de Vei ligheidsraad. Nederland zal hierbij zel ve gehoord worden. Hij voegde hier aan toe, dat zowel de Britse minister van buitenlandse zaken Bevin als de Nederlandse minister van Overzese ge biedsdelen zich. respectievelijk in het Lagerhuis en de Tweede Kamer, niet hebben ontveinsd, dat een dergelijke procedure tot dusver veel tijd vergde en veelal niet tot enig gunstig resul taat leidde. Het was niet bekend of de Neder landse gezant in India, de heer Lam- ping, reeds te New Delhi is gearri veerd. Deze gezant heeft geen opdracht contact te zoeken met Soetan Sjahrir. Op uitnodiging van de Nederlandse regering zal de Commissie-Generaal heden uit Batavia naar Nederland vertrekken, om met deze regering overleg te plegen. Gisteren is het eerste vliegtuig met medicamenten van het Rode Kruis voor Indonesië van het vliegveld Kallang bij Singapore vertrokken met een half ton verband- en geneesmiddelen, waaronder penicilline. Volgens een radiobericht van het re publikeinse persbureau Antara zijn de Nederlanders met zeven schepen op de kust te Tjermin, ongeveer 70 km van Tebingtinggi aan de Oostkust van Su- matra, geland, waarbij gevechten zijn ontstaan. Van Nederlandse militaire zijde wordt medegedeeld, dat geen cijfers bekend zijn omtrent het aantal verliezen aan doden bij de republikeinse strijdkrach ten. Men gaf te kennen, dat een schat ting van enige honderden wellicht nog 1 aan de zeer hoge kant is. die te New Delhi vertoeft. Een ont moeting is echter niet uitgesloten. Iri- dien Sjahrir, die verklaard heeft gê» machtigd te zijn om namens de Repu bliek alle onderhandelingen te voeren, contact wil zoeken met de heer Lam- ping, dan zal deze vermoedelijk wel bereid zijn de heer Sjahrir te ontvan gen. Omtrent de verklaring van Pandit Nehroe, dat de vliegvelden van India voor Nederlandse vliegtuigen zouden worden gesloten, kon men geen nadere gegevens verstrekken. Tot dusver is in India geen officiële maatregel geno men tot het sluiten der vliegvelden voor Nederlandse vliegtuigen. De woordvoerder van het State De partement heeft gister verklaard, dat het Amerikaanse standpunt ten aanzien van de Indonesische situatie blijft uit gedrukt in de laatste officiële Ameri kaanse nota en dat over dit onderwerp geen enkele confidentiële gedachten- wisseling met Groot-Brittannië heeft plaatsgevonden. Tenslotte verklaarde de woordvoerder, dat de Amerikaanse no ta, waarin de Indonesiërs verzocht werd de Amerikaanse eigendommen te eerbiedigen, reeds enige tijd geleden was. verzonden en dat over dit onder werp geen enkele nieuwe mededeling is gedaan. Aneta's correspondent te Semarang meldt, dat gistermorgen even na zes uur een republikeins vliegtuig van Ja pans maaksel, dat ait Noordelijke rich ting kwam. twee lichte bommen op Se marang geworpen heeft. Een bom viel ep een kampong en verwoestte elf hui zen. Hierbij werden zeven Indonesiërs gedood en zeven gewond. De andere bom die kennelijk voor de gasfabriek bestemd was, richtte geen schade aan. Vervolgens mitrailleerde het vliegtuig voetgangers, van wie een gewond werd. Na vijf minuten stegen Nederlandse ja gers op. Volgens het republikeinse radio-sta tion Djokjakarta hebben twee Neder landse gevechtsvliegtuigen een Dakota met medicamenten uit Singapore tijdens de landing op het vliegveld van Djok jakarta neergeschoten. Het republikein se persbureau Antara meldt, dat het aantal doden negen bedraagt, w.o. vier Britten en een Indiër. Gisteravond is Charles Livengood, de rieuwbenoemde consul-generaal der V.S. op doorreis naar Batavia op Schip hol gearriveerd. Alvorens door te rei zen, zal hij enige dagen in Nederland vertoeven. De heer Livengood was enige maan den geleden ambassaderaad voor eco nomische zaken te Rome. Na zijn te rugkeer te Washington heeft hij zijn be noeming voor Batavia ontvangen. Van Nederlandse militaire zijde wordt er de aandacht op gevestigd, ten bewijze dat de actie in Indonesië een zuiver politioneel karakter draagt, dat het aa: tal krijgsgevangenen dat wordt gemaakt tot het uierste word beperkt. Verreweg de meesten van de Indone sische strijdkrachten, die zich overge ven aan de Nederlandse soldaten, wor den ontwapend en naar huis gestuurd Slechts enkele zeer gevaarlijke ele menten worden gevangen gehouden. Vele leden van de Indonesische strijdorganisaties zo deelde men in dit verband van militaire zijde mede demobiliseren overigens zich zelf en keren met achterlating van uniform, schoeisel en wapens naar huis terug 't Geheel van de bewapening der Indo- nesiche strijdorganisaties maakt een zonderlinge indruk. De militaire zegs man sprak van „een ratjetoe", al voeg de hij daar terstond aan toe, dat de bewapening van de Indonesiërs noch tans zeker voor 70% modern kan wor den genoemd. Vele groepen zijn met moderne automatische wapens uitge rust: mortieren, veldgeschut, luchtaf weergeschut, mitrailleurs, deels van Japanse origine, deels .ook afkomstig uit de Nederlandse en gealliëerde de póts, die bij de Japanse overval ver loren gingen. Tenslotte zeide de militaire zegsman nog. dat het politionele karakter van de in gang zijnde actie ook zeer duide lijk aan de dag treedt, doordat de Ne derlandse troepen slechts verspreid opereren. Dit zou aldus de zegsman bij een militaire actie, een oorlog voering, militair-technisch bezien, een hachelijke tactiek zijn en stellig onge wenst, in verband met het ontstaan van grote enclaves tussen de operende troepen. Naar de Volkskrant meldt, wordt verwacht, dat de Wereldbank binnen enkele weken een crediet van 150 200 millioen dollar 397.500.000 j 530.000.000) aan Nederland zal ver strekken. Deze lening zou ongeveer een derde zijn van het bedrag, dat Nederland probeert te verkrijgen ter financiering van het wederopbouw- programma voor een periode van drie jaar Slechts het regelen van enkele bijkomstige details staat de goedkeu ring van de lening nog in de weg. De Nederlandse regering heeft bo vendien 535 millioen dollars gevraagd ter financiering van aankopen van grondstoffen en machines. Dit crediet is bedoeld om de Nederlandse behoef ten voor het belastingjaar 1948 te dekken. NEDERLAND GOED VOOR ZIJN GELD. In een commentaar op de lening van de wereldbank aan Nederland schrijft de „New York Sun": „Oorlogen zijn altijd kostbaar, zelfs indien het slechts koloniale oorlogen zijn, doch de Neder landers zullen deze oorlog blijkbaar winnen. De onderwerping en de neder laag van de republikeinen zal het Ne derlandse crediet aanzienlijk steunen, hetgeen tezamen met de hoeveelheid olie, rubber, tin en rijst, welke voor de Nederlanders beschikbaar zullen ko men, maakt, dat wij van de Nederland se lening tenminste weten waar het geld voor gebruikt wordt, hetgeen meer is dan czegd kan worden van de laatste lening aan Frankrijk". Wielrennen Op het terrein van het gemeente lijk slachthuis te Zaandam werd door de Kring Zaanstreek van de Vereniging ter verbetering van het geitenras in Noord-Holland, een tentoonstelling gehouden. De bok „Hugo H 742" van de ver. Koog-Zaandijk verwierf de Kampioenstitel 1947. Als curiositeit kan vermeld wor den, dat deze bok melkgevend is. Alle geiten op het terrein zucht ten: „Mek-mek-mek-merkwaar- dig". Het Dinsdag uitgegeven Nederland se legercommuniqué no. 15 luidt als volgt: In de door ons onder controle ge brachte gebied vinden de zuiverings acties onverminderd voortgang. Nog' rondtrekkende Republikeinse groepen en groepjes werden hierbij verdre ven of verspreid. Ten Westen van Soerabaja ontwik kelt de T.N.I. enige activiteit in de sector Tjermee. De aanval op Neder landse posten aldaar werd afgeslagen. Van Republikeinse activiteit op enigs zins grotere schaal is nergens sptake Gemeld wordt, dat de krachtcentra le Toentang nog steeds stroom levert aan Djogja, Solo en Magelang. Daar entegen werd de waterleiding naar Salatiga door de Republikeinen afge sneden. Het totale aantal doden, ge wonden en vermisten gedurende de gehele actie bedraagt thans respectie velijk vijftig. 86 en 9. Funeste gevolgen Maandagmiddag stal de 19-jarige Van der H„ een verpleegde van de Rek kense Inrichtingen, de nieuwe auto van de directeur dier inrichtingen en ging er mee vandoor. 'sAv&nds om ongeveer half acht ont dekte de Arnhemse verkeerspolitie op de weg tussen Velp en Arnhem de gestolen wagen, welke met grote snel heid door de dief gereden werd. Toen Van der H. bemerkte, dat hij werd achtervolgd, verhoogde hij de snelheid nog meer. Volgens toeschouwers be droeg die daarna ongeveer 140 km. per uur. Dat dit op zulk een drukke ver keersweg tot ongelukken moest leiden, was te voorzien. Bij het inhalen van een autobus reed de auto op een van de andere kant komende autobus van de Arnhemse gemeentetram. Bij de botsing werd de bus aan een der kan ten opengereten. Vijf passagiers uit de bus werden gewond, waarvan er twee met een hersenschudding naar het Ge meente-ziekenhuis te Arnhem zijn overgebracht. Ook de autodief moest met een her senschudding in dat ziekenhuis wor den qpgenomen. De gestolen auto is totaal vernield. REPUBLIKEINSE BATAVIA? DRUK BIJ Ongeregelde Indonesische strijd krachten zijn op verschillende plaat sen de rivier Tjisedane ten Westen van Batavia overgestoken en trachten de stad Batavia binnen te komen, al' dus meldt een Republikeins legerbe richt van radio Djogja. Nog onbeves tigde berichten melden verder, dat ge vechten zouden gaande zijn nabij Tanggerang. Naar verluidt zal Montgomery geen bezoek brengen aan Japan. Zijn bezoek aan Tokio was oorspronkelijk vastge steld op 5 Augustus, doch Montgome ry's aanwezigheid in Londen is mo menteel vereist. Gisteravond zijn de drie vertegen woordigers vafi het wereldverbond van vakverenigingen uit Parijs, de secre taris-generaal L. Saillant en twee ad junct secretarissen-generaal, in Am sterdam gearriveerd, waar zij op het ogenblik op het bureau van het NVV, met de hoofdbesturen van het NVV en de EVC, besprekingen voeren in ver band met de gebeurtenissen in Indië. Mevr. Jonkman heeft aan het A.N.P. medegedeeld, dat minister Jonkman minstens veertien dagen het bed zal moeten houden tengevolge van een teen-ontsteking, die nog een nawerking is van tijdens zijn internering in Ja> ranse concentratiekampen opgelopen kwetsuren. Minister Jonkman zal ech ter zijn werkzaamheden vanaf zijn ziek bed voortzetten. Bij het baden verdronken Gistermiddag is te Bergen aan Zee het 18-jarige meisje A. Mulder uit Krommenie bij het baden verdronken. Haar vriendinnetje, dat met haar in zee zwom, kon nog worden gered. Ook de rustdag benut Kwart finales achtervolging voor amateurs. Aangezien men Maandag niet klaar was gekomen met het programma, moest de rustdag van gisteren gebruikt worden voor het verrijden van de kwartfinales achtervolging voor ama teurs. De uitslagen luiden: le kwart finale: 1. Guillemet (Fr.) 5 min. 15 sec. slaat Godwin (Eng.) 5 min. 18.1 sec. Verschil 40 meter. Aanvanke lijk gaven beide renners elkaar geen cm toe, doch in de laatste km zakte de Engelsman af en kon Guillemet regel matig zijn voorsprong vergroten. 2e kwart finale: Andersen (Den.) S min. 23.3 sec. wint met 100 m. van Blomme (België) 5 min. 32.2 sec. Pa* in de laatste 1500 meter kon de Deen iets uitlopen en gaf Blomme zich ge wonnen. 3e kwart finale: 1. Benfenati (Italië) 5 min. 14 sec. slaat Schaer (Zw.) 5 min. 21.1 sec. met 95 meter. Benfenati had reeds na de eerste ronde een voorsprong en wist deze ronde na ronde vergroten. Zijn tijd is de beste tot nu toe. t 4e kwart finale: 1. Attilio Francois (Uruguay) 5 min. 21.3 sec. slaat Marri- ner (Eng.) 5 min. 24.3 sec. Francois had reeds na een kilometer een voorsprong waarmede hij zich tevreden stelde. i Volgens onbevestigde berichten weigeren de naar Frankrijk terug gebrachte Joodse immigranten aan land te gaan. Naar verluidt hebben zij de Fransen bedankt voor hun gastvrijheid, doch te kennen gege ven, dat zij er op staan naar Palesti na terug te gaan. Alleen hun do den zouden aan land worden gezet. Een speciale correspondent van Reu ter heeft bij monde van een Joodse tolk de opvarenden van de „Ocean Vigour" gevraagd, of zij aan land willen gaan. Eerst heerste een doodse stilte', maar toen riepen plotseling een honderdtal als een man in het Jiddisch: „Neen. Wij zouden liever van honger willen ster ven dan ergens anders aan land gaan dan in Palestina". De boot, waarmee de correspondent met zijn tolk de opvarenden, die op het dek samenhokten, binnen hoorsafstand kon bereiken, was van het strand buiten de haven af gevaren en aan de aandacht van de politieblokkade ontsnapt. De beide andere schepen konden niet be reikt worden, doch naar verluidt wei geren de Joden ook daar aan land te gaan. Frankrijk heeft in de economische en sociale raad der V.N. een beroep ge daan op de Sovjet-Unie om het wan trouwen ter zijde te zetten en mee te doen aan het plan-Marshall voor het economisch, herstel van Europa. Bij de bespreking van het rapport der economische commissie voor Europa verklaarde Georges Boris (Frankrijk), dat Frankrijk algemene instemming wenst met het voorstel van Marshall en de huidige situatie in geen opzicht de finitief acht. „De deur blijft open, zo als wij herhaaldelijk hebben verklaard". Een woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken heeft officiëel medegedeeld, dat de Sovjet- Unie de uitnodiging van Engeland om de in October beginnende conferentie van de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken te Londen bij te wonen heeft aanvaard. Deze uitnodiging is drie weken gele den gelijktijdig naar Washington. Mos kou en Parijs verzonden. De Sovjet- Unie heeft het eerste officiële antwoord gegeven. De Franse regering herft de uitnodiging in beginsel aanvaard zonder een bepaalde datum te noemen. Het staat nog niet vast, of de rappor ten van de geallieerde bestuursautori- teiten te Berlijn waar de ministers aan het eind van hun Moskouse zitting om hebben verzocht, op de Octoberconfe- rentie zullen worden besproken of voor de Novemberconferentie van de minis ters zelf zullen worden bewaard. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, gel dig tot Dinsdagavond: ZEER WARM. Over het algemeen zonnig weer, echter met opnieuw iets toene mende onweersactiviteit. Tempe raturen oplopend tot zeer hoge waarden. Matige wind hoofdzake lijk tussen Oost en Zuid.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1