Pétain, Duitse „Ondergrondse" MONICfi DE PAMPUS-PIRAAT de Franse banneling Wij spelen Bridge] Weigering van paspoorten Zijn bewaking bestaai uit 66 mensen Hij gelooft nog steeds Geen „reis-rantsoenering" door lagere instanties! Kortschrift voor blinden KOPENHAGEN, stad der congressen Purmerender markt vormt een bedreiging Wij luisteren morgen naar Regelmatig razzia's door J. D. VAN EXTER FEUILLETON Verloofd. VAN NABIJ ~ÉN VERRE I>« FruM jmtitle heeft grele Hfratta fefer*lkt, taan »H atu •efceHi Pétain. 4r man ven *r Vlcby-regerliif, die «peul Uk wel IMHer mrehenlde en eigenltfk rer- rMbr nammer éki in Frankrijk war weliswaar Ier dood reroor- deeMe. naar ter wille Tan itfn leeftIM iVn rang en verdiensten in de verige wereldoorlog, gratie toe stond. wat levenslange gevangenis straf en Ter banning betekende. om 7 uur uit. Voor het raam van zijn cel zijn dikke ijzeren tralies. De deur wordt aan de buitenzijde gesloten. Hij mag slechts één nieuwsblad ontvangen en hij koos als zodanig „Le Monde", een dagblad, dat kwam ln de plaats van de vroegere „Le Temps". Hij maakt bij voorkeur studie van het Engels en geeft zichzelf elke dag les daarin. Elke week mag hij twee brieven schrijven aan zijn naaste familieleden en hetzelf- dat niet groter is dan S bij 2,5 mijl in de Golf van Biscaye, dicht bij de Fran. se kust. In November 1945 werd hij naar het Ile d'Yeu gebracht en sinds dien leeft hl) streng afgescheiden van de wereld. Zelfs is het hem niet ver gund de zee te zien of te horen, want hij wordt gevangen gehouden in een klein fort met dikke muren en wallen e« is onderworpen aan de strenge voorschriften, die dateren van 1872 voor politieke gevangenen. Niettemin geniet hij zekere voor rechten, want hij wordt niet behandeld als gewone misdadigers, die daar hard moeten werken ln gevangeniskleren en met geschoren hoofden, terwijl zij nooit bezoekers of brieven mogen ont vangen. Vriendschap met een kat. Pétain mag dagelijks een half uur wandelen op een kleine binnenplaats, waarvan de hoge stenen muren voor zien zijn van prikkeldraad. Op een van deee wandelingen heeft Pétain vriend schap gesloten met een kat, die hem gevolgd ls tot ln zijn cel. Hij noemt deze kat een van God gezonden gave, want zij maakt jacht op de muizen, die hem des nachts plagen en zelfs over zijn lichaam lopen. Zijn vrouw bezoekt hem elke dag van 3.90 tot 4.30 uur, maar het is het echtpaar Pétain nooit vergund alleen te zijn. Ook tijdens deze bezoeken zijn er twee gevangenbewaarders in zijn cel. Mevrouw Pétain zelf woont eveneens op het eiland in een van de kamers van de dorpsherberg. Haar echtgenoot, zo vertelde zij aan een Newsweek-corres- pondent, waa deze winter beter af dan zijzelf, want de dikke gevangenismuren beschermden hem tegen de koude en tegen de stormen, terwijl zij zelf een kamer bewoont die niet verwarmd kan worden. Evenmin als hsar man, heeft zij stromend water enz. Beiden moeten alle gemakken missen. Pétein krijgt regelmatig bezoek van de dorpapriester, die elke Zondag in de cel een mis opdraagt. Bovendien krijgt hij van tijd tot tijd bezoek van de dorpsdokter, volgens wie Pétain, die thans 91 jaar is, nog de gezondheid en de lichamelijke conditie heeft van een man van 60. Weinig comfort. De gehele bewaking bestaat uit 66 mensen onder bevel van een ka pitein. Pétain krijgt hetzelfde voed sel als de soldaten, voornamelijk aardappelen. Nooit krijgt hij fruit, melk, zoetigheden, enz. Hij moet zijn cel zelf schoonhouden, wat niet zo moeilijk is, want hij heeft slechts de beschikking over een ijzeren krib en enkele povere celbenodigd heden. Een armstoel ontbreekt en het elee-1 trisch licht gaat des winters 's avonds XXXIV. Eerst het kleine probleempje uit onze vorige rubriek. De kaartverdeling was: Noord: Sch. heer-8-2, H. aas, R. 4, KI. aas-7. Oost: Sch. 5-4-3, H. 10, R. aas, KI. 5-3. Zuid: Sch. 9, H. 9-4, R. vrouw, KI. 10-9-4. West: Sch. 10-6, H. 8-5, R. 10, KI. heer-6. Harten is troef. Zuid is aan de slag en moet met Noord samen alle slagen maken. Zuid speelt als eerste kaart de schoppen 9. Er zijn nu twee mogelijk heden. a. West speelt de 10. b. West speelt de 6. a. Als West de 10 zet, neemt N. met de heer en speelt de 8 na, waarop Zuid zijn ruiten vrouw wegdoet. Uit N. wordt een ruiten gespeeld, die Z. tioeft. Deze speelt dan klaver 10. West de heer. N. het aas en klaver 7 na waarop Zuid de 4. Noord speelt dan zijn laatste schoppen en Zuid troeft met harten 9. De troefaas van Noord is dan de laatste slag. b. Als West in de eerste slag de 6 speelt, dan N, de 2 en Oost de 3. Bij herhaling bereiken ons klachten, aldus schrijft de Koninklijke Neder landse Toeristenbond A.N.W.B., dat men moeilijkheden heeft bU het ver krijgen van een paspoort. Soms wordt er gezegd, dat ar door de papier schaarste niet voldoende blanco pas poorten zijn, zodat men dientengevolge wel gedwongen zijn. om de restant- voorraad te bewaren voor zakenreizi gers en voor hen. die b.v. wegens ern stige familie-omstandigheden naar het - buitenland willen gaan. In andere ge- da aantal ontvangen. Alias wordt even- vallen bleef een dergelijke motivering achterwege; daar werd zonder meer volstaan met weigering van het pas poort! Het behoeft geen betoog, aldus de A.N.W.B., dat een dergelijke weigering van paapoorten onrechtmatig is. De overheid heeft immers beslist, dat geen wel streng gecensureerd. Hij zou graag Amerikaanse tijdschriften lezen, maar dit ia hem niet toegestaan. Zoala gewoonlijk bij oude mensen i„.e. k»n hij zich beter herinneren wat in de Sindsdien leeft Pétain op een eiland, vroegere jaren gebeurde dan hetgeen hij op verdere leeftijd meemaakte. Graag spreekt hij over zijn aanvoer derschap tijdens de vorige oor log. In een uitlating over generaal De Gaulle, die hem gratie schonk, ver klaarde Pétain: „Ik haat hem niet. Het ls zo moeilijk te zeggen wat haat is". Nooit uit hij een woord van zelf beklag. Er wordt aan herinnerd dat hij vrijwillig uit Zwitserland terugkeerde, waarheen hij vluchtte toen Frankrijk door de geallieerden herover werd. hoewel De Gaulle verklaard had, dat Frankrijk er zich niet tegen zou ver zetten, wanneer de oude maarschalk blijvend asyl werd verleend ln Zwit serland. Hij kan echter nog steeds niet verkroppen, dat hij zijn militaire rang verloren heeft. Toch blijft hij geloven, dat hij zo lang zal leven, dat hij nog eens 'n staatsbegrafenis als maarschalk zal krijgen. uitreisvisum wordt geëist, dus is het even ongewenst als onrechtmatig, in dien lagere Instanties wèl een soort „reia-rantaoenering" gaan invoeren. Geheel afgezien van het feit, dat lang niet iedereen, die naar het buitenland gaat, deviezen smokkelt (velen gaan volkomen te goeder trouw op uitwisse lingsbasis, op een wérkelijke uitnodi ging of met een particuliere deviezen- toewijzing, soms zelfs via de Neder landse Bank!!), maar bovendien is vol gens recht en wet de beoordeling van de reisnoodzaak nimmer in handen gelegd van hen, die paspoorten moeten verstrekken. De A.N.W.B. heeft zich naar aanlei ding van de genoemde klachten ge wend tot de ministers van Binnen landse en Buitenlandse Zaken zomede tot de Commissarissen der Koningin in de provincies, waaruit deze klachten komen, met het dringend verzoek, enerzijds door het beschikbaar stellen van voldoende blanco paspoorten, an derzijds door het uitvaardigen van doeltreffende instructies, aan het ge schetste euvel ten spoedigste een einde te willen maken. U. Saw, ex-mlnlsterpresident van Birma, die in verband met de moord op de ministers in arrest is genomen. In 1940 was Saw minis terpresident van Birma en in 1941 ging hü naar Engeland om de self- standigheid van Birma te bewerk stelligen. Een jaar daarna werd hjj, verdacht van samenwerking met de Japanners, gearresteerd. Na zijn in vrUheid stelling weigerde hjj de overeenkomst tussen Engeland en Birma te ondertekenen. Een NederlandsVlaamse commis sie, die tot taak had, een verkorte achrijfwijze van het brailleschrift voor het gehele Nederlandse taalgebied te ontwerpen, heeft de laatste hand aan baar werk gelegd. Het Nederlands een heids-kortschrift is gereed en betekent een grote vereenvoudiging van het ge wone brailleschrift, dat slechts zou kunnen wrden ondergebracht in een woordenboek van 25 banden, die ieder pl.m. 6 c.m. dik zouden zijn. Kopenhagen, de hoofdstad van Denemarken, is in deze zomer opnieuw de stad der congressen. Nog onlang* werd er een internationale bijeenkomst van Micro-biologen gehouden en nu verwacht men er 5000 Baptisten. Onse foto geeft een beeld van één der vele mooie kanalen van Kopenhagen, waar kleine schepen, die de vruchten en groenten van de vele eilanden van Denemarken naar de hoofdstad brengen, voor anker liggen. PURMEREND, 29 Juli. 648 run deren, waaronder 305 vette koeien, 11 stieren, 3 pinken, 340 nuchtere kalve ren, 58 schapen en 29 vette varkens, •lies voor de levering. 125 melk- en kalf koeien f 360f 600 handel stug; 189 geldekoeien f 325 f 430, handel stug; 8 stieren f 380 f 625, stil; 435 schapen van f 60f 82, stug; 364 lammeren f 22f 34, kalm; 67 bokken en geiten van f 10f 60, stug; 479 biggen van f 20f 60, stug; 49 paarden van f 400f 800, ook stug; veulens van f 120f 165, stil. 900 oude kippen en hanen (rode en witte) f 2f 2,50 per kg.; 200 blauwe van f 2.50—f 2.75 per kg.; 19000 jonge hanen f 2f 3,35 per kg.; 700 jonge hennen f 4f 8 per stuk; 1200 eenden van f 1f 3 per stuk; 400 ko nijnen f 1f 9 per stuk; 500 ganzen van f 6f 8 per stuk. HILVERSUM I (301 m.) geeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10.30 uur. KRO: 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.15 „Pluk de dag". NCRV: 10.15 Morgendienst. KRO: 11 De Zonnebloem. 12.03 Amerikaanse zangsterren. 12.30 Ork, Weelden, orgel. 9.30 „De vaart der volken". 950 Gr. pl. 11 Kwintet. 11.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM II (415 m.) geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - AVRO: 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.45 Morgen concert. 9.15 Morgenwijding. 9.J5 Arbeidsvitaminen. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.50 Kleutertje luister. 11 Twintig minuten op straat. 12 Klaas van Beeck. 1.20 Welk boek? The Romanceïs. 12.35 Harmonieor- NCRV 2.40 Cau- kesten. 1.15 Ensemble Jetty Cantor 1.45 Vrouwenvaria. serie voor de vrouw. 3 Kamerork. 4 Bijbellezing. 5.30 Pianorecital. 6 Mandolinata. 6.30 Ned. Strijd krachten. 7.15 „Hoe staat het in In- dië?". 7.45 Regeringsvoorlichtings dienst. 8.15 Reportage. 9 Jan v. 3 Voor zieken en gezonden. 5.20 Wat wil je worden. 6.15 Sportpraat- je. 7.10 Zomerconfetti. 8.15 Con certgebouworkest. 10 „In de schijn werper" II. 10.30 Pierre Palla. 11.15 Zoneschaaktournooi. (Van een U.P.-correspondent) Ondergrondse nazi-benden heb ben de eerste twee jaren van de geallieerde bezetting de militaire overheid aan het werk gehouden en het ziet er naar uit, dat hun ac tiviteit nog niet is gedoofd. Tot op dit ogenblik zijn meer dan 25 on dergrondse organisaties in alle de len van Duitsland door de gealli eerden ontmaskerd en „opgerold", waarbij in vele gevallen de gehei me dienst, versterkt met zwaar be wapende troepen, honderden door gefourneerde nazi'* heeft gearres teerd in weloverwogen razzia's. Ofschoon er in de meeste gevallen geen bewijzen voorhanden waren van een georganiseerde, gecentraliseerde leiding achten zelfs de minst romanti sche leden van de geheime dienst d» ze bewegingen een „mogelijke bedreiging" voor de doelstellingen der bezetting en de persoonlijke veiligheid van de ge allieerde burgers beide. Op dit ogenblik is het zeer wel mo gelijk, dat andere ondergrondse cellen vergaderen en samenzweren tegen da bezettende macht. De geheime dienst wil daarover niet spreken, totdat een actie tegen deze groepen mogelijk is. Een lijst van meer dan twee dozijn „op gerolde" verzetsgroepen in twee jaar wijst er echter nauwelijks op, dat alle overgebeven nazi's uitgeroeid zijn. Copyright R D P In het begin van 1945, toen de zege vierende legers Duitsland binnentrok ken, werd het parool gegeven „pas op voor de weerwolven". Maar tot op he den is er weinig van die weerwolven gemerkt noch van enig andere centraal georganiseerde ondergrondse beweging. In plaats daarvan werd het voornaam ste verzet gevoerd door fanatieke klei ne nazi's, plaatselijk. De meesten hun ner werden gesnapt nog vóór zij hun plannen verder konden uitbreiden dan hun onmiddellijke omgeving. Er is geen bijzonder gebied geweest, waar de on dergrondse groepen zich concentreer den, zoals b.v. de Beierse Alpen, waar van velen indertijd voorspelden, dat zij een laatste toevluchtsoord der nazi's zouden zijn. De geliquideerde benden bestonden in hoofdzaak uit voormalige leden van de Hitlerjeugd en de SS en hun actie was vrijwel altijd gericht te gen democratische Duitse „collabora teurs", en niet tegen geallieerden. Sommige groepen waren uiterst klein en bepaalden zich tot zulke betrekke lijk onschuldige practijken als het ont moedigen van fraternisatie tussen Duit se meisjes en geallieerde militairen. Andere echter verzamelden wapens en explosieve stoffen voor sabotagedoel- einden. Maar over het algemeen ge sproken waren allen er op uit de be trekkingen tussen geallieerden en Duit sers zoveel mogelijk te ondermijnen door het in discrediet brengen van de mocratische ideeën, door het plegen van verzet tegen de geallieerde wetten, door het verspreiden van valse geruch ten en door 't helpen van naii-elemen- ten onder de bevolking. De wijde verspreiding van onder grondse activiteit en het feit, dat er aanzienlijke wapenvoorraden bijeen gebracht bleken te zijn, maakt het be staan van deze organisaties een werke lijke, zij het niet onmiddellijke bedrei ging. Tezamen met de aanzienlijke ver mindering van de sterkte der bezet tingstroepen, zullen zij waarschijnlijk een constant probleem blijven. IS NAAR HET ENGELS VAN BERTA RUCK Klaver 4 van Zuid en deze snijdt met DOOR: J. JU RISSEN de 7 als West niet de heer zet Dan schoppen heer uit N. en in Z. de ruiten I jjooit j,eb ik, zelfs, niet in mijn vrouw weg. Volgende slag ruiten ge- te dagen thuis, zoveel liefde onder- 39. tioefd. Noord neemt daarna de volgen de slag met klaver aas en schoppen 8. wordt in Zuid met de 9 getroefd en de laatste slag is weer voor harten aas. vonden als hier, of ben ik zo in de hoogte gestoken geworden als door de moeder van mijn Baas. Gisteren zei ze: „Toen Billy tien Men spele de variaties vooral na. n, „r „ok Men ziet nog zo dikwijls bij het te- i#ar mw»n'rfnnd over genspelen, dat de speler, die in de tweede hand moet bijgooien, onnodig een hoge kaart verspeelt door inplaats een lage en hoge kaart bij te werpen. Alleen wanneer er een bijzondere aan leiding zou kunnen zijn om het niet te aoen, houde men zich bij het tegenspel zoveel mogelijk aan de regel: de tweede hand speelt laag. Wij weten wel dat zeer vele bridgespelers dit natuurlijk ook doen, maar het kan toch geen kwaad er nog eens even op te wijzen. Volgende maal een andere opgave ter bestudering. ergens een moeder gebogen stond over een rose wiegje, waarin een klein meisje lag, dat later mijn jongen heel dierbaar zou wezen. En jij bent net één en twintig? Dan is het dus zo ge weest. Ik ben zo blij, dat jij het was! Tien jaar is ook een mooi verschil in leeftijd; ik was ook één en twintig En hoewel zij mij aankeek, waren haar gedachten van het verleden ver vuld. Blanche keek mij echter aan, alsof zij door mij heen in de toekomst zou kunnen kijken. „Nancy, je wist zeker dadelijk, hoe je over Billy dacht?" zei ze. O, ja," antwoordde ik. Wist je dadelijk, „dat hij het was en niemand anders? Wat heerlijk!" Een pauze. „Ik denk, als je dat van iemand weten wilt, dan moet je hem je voorstellen tussen nog een stuk of zeventien in, die ook knap zijn en aardig en een prettige stem hebben en van het soort zijn, waar je van houdt en dat ze alle achttien je als hun vrouw willen hebben. En als je dan voelt, alsof je toch hem en hem alleen zoudt kiezen „Blanche, ik kon niet anders," zei Ik en dat was de waarheid, want ik dacht aan de vijfhonderd pond". „Ik begrijp het best," zuchtte Blanche. „Wat heerlijk voor jullie alle twee En de dertien-jarige Theo roept telkens uit: „Is het niet fijn, om haar hier te hebben?" en leeft geheel in het te genwoordige. Zij is de enige, voor wie ik moet oppassen, dat ik manier „A" niet overdrijf. Manier „B" dient alleen voor die speel ik geen accompagnementen ten. Zijn familie is er nog vast voordat hij niets me^r te zeggenovertuigd, iv een ideale v weet, en. verscheidene pauzen en ogen- voor Billy zal zijn. blikken van onderworpenheid mijn zijde achter de rug zijn. Ik kwam het laatste beneden werd begroet door een stem als een Sedert dat eerste tête-a-tête heb ik trompetter. Theo doet nu niet langer het contact tussen ,A" en „B" steeo meer haar best, om wat zachter te scherper doen uitkomen. praten ter ere van mij. Ik heb genoten bij de gedachte, dat 1 *- r de Baas dit deze hele veertien dagen zal moeten verdragen, zonder te dur ven klagen. Toch heeft hij zich beklaagd! Het had mij niet behoeven te ver wonderen, hoewel ik het nauwelijks verwachtte. Het begon vanmorgen aan het ont bijt. Als een buitenstaander een kijkje had kunnen nemen in de zonnige eet kamer, zou de groep om de ontbijt tafel hem een ideaal beeld van fami lieleven toegeschenen hebben. Eerst was er de huismoeder, die ...Nancy! Ik heb een nieuwtje voor je! Verbeeld je, onze beruchte oom Al bert Waters komt hierheen, om kennis met je te maken!" „O", zei ik glimlachend. Ik wist toen nog niet. dat ik heus niet had behoeven te glimlachen. Ik had nog niets gehoord over die andere meneer Waters. „Het is te hopen, dat hij haar even veel bewonderen zal als wij allen", zei Theodora, „want als hij het niet doet, zullen we echt vervelende da gen hebben, denkt u niet, moeder?" „Onzin, kind. Maak Nancy nu niet angstig of zenuwachtig over die ont- koffie schonk. Verder zat de zoon des moeting met een nieuw familielid", huizes, in City-tenue tegenover zijn meisje hij was wat stil, maar dat was vermoedelijk, omdat hij zo van haar vervuld was. Zijn meisje, een kleine brunette in ogenblikken, die ik voor het oog met een zacht rose linnen japon, zag er. meneer Waters afzonderlijk moeti geloof ik, allerliefst uit en de twee doorbrengen. Wij maken dan een ver-1 blonde zusjes maakten veel werk van velende wandeling: voor mij eist deze haar. dat minder dan voor hem. omdat ik j N'»mand zou hebben kunnen ver weet, die ik die voor hem zo saai en j moeden. dat het kleine donkere meis vervelend maak. Als wij in zijn heiligdom zitten je en de grote, blonde jonge man op het punt waren, om samen te vech- Maar stel u voor moeder! Als je oom Albert voor de eerste keer ont moet!" „Theodora!" „Ja. maar moeder, hij ls verschrik- elijk! U zegt altijd, dat ik alles zeg, wat ik denk. maar dat heb ik van hem geërfd, alleen is hij veel, veel ;i ger!" „Als je zo was als hij, Theo, was het heus niet kwaad", zei mevrouw Waters. „Je oom heeft een hart van goud, dat is zeker (wordt vervolgd) >In Zuid-Afrika heerst een koude golf, die grote schade heeft aange richt aan de landbouwproducten, aan waterleidingen en aan kleinvee. In het Wilhelmina-Ziekenhuis te Am sterdam overleed de pianiste Caroline Lankhout op 52-jarige leeftijd. JW Dinsdag is bU het zwemmen in zee aan het stille strand te Scheveningen en de 19-jarige Chr. Nieke verdronken wonende te 's-Gravenhage. Het stoffe lijk overschot is nog niet aangespoeld. Het personeel bij het Ministerie van Economische Zaken en de daar onder ressorterende diensten liep tus sen l Januari en 1 Juni 1947 terug van 11.450 tot 10.769; het gemeentelijk dis- tributiepersoneel werd verminderd van 11.644 tot 10.700. De door de Duitsers bij hun aftocht verwoeste Dom van St. Stefanus te Wenen zal in 1950 herbouwd zijn. In 1955 hoopt men deze kerk weer in gebruik te kunnen nemen. Vier personen, onder wie twee monniken, zijn te Zagreb ter dood veroordeeld onder beschuldiging van sabotage in fabrie ken en andere „diversionistische" ac tiviteit Een Amsterdams fabri kant, die „onder de invloed" verkeer de. heeft met zijn wagen een andere auto ^geramd, waardoor de laatste ge heel werd vernield en twee inzittende dames zwaar werden gewond. De Haarlemse feestweek. we'ke in ver band met de gebeurtenissen in Indië dreigde te worden afgelast, gaat in gaande 2 Augustus gewoon door. Gisterochtend zijn 85 arbeiders bij de samenwerkende havenbedrijven te Amsterdam in staking gegaan wegens het ontslag van een der personeels leden.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3