Stad en Omgeving Gemeenteraad accepteert en benoemt voorstellen Hoofdingelanden Heemraadschap Wieringen bijeen Graantoewijzingen onvoldoende Geen rondvraag toch rondvraag Zondagsrust en recepties Mededeling Opening Stoffeerderij Luchtvaarttechnische School Geslaagd Teraardebestelling Roel Klap Het Kuitje Anna Paulowna Postduiven In 't Gouden Haantje De betonweg wordt verbeterd Wieringen Landbouwers opgelet Woningbouw in de Wierineermeer Urk- Visserij Marktoverzicht Purmerend Verschroeide aarde zinloze vernietiging Over ruilverkaling en vuile sloten Ook voor Nederland Weer een slachtoffer van de zee Nederlanders in Denemarken Uniforme ricMorijs voor slachtvarkens De raadsvergadering van Dinsdag avond was niet langdurig. De agenda was niet uitgebreid, en er werd ook niet lang over elk der negentien pun ten gediscussieerd. Voor het meren deel werden zij zelfs doorgehamerd. Na de opening werd allereerst de heer G. J. Eijlders, de opvolger van de heer Coen Bot, als lid van de raad geïnstalleerd. De voorzitter nam hem de eden af en sprak het nieuwe raads lid daarna als volgt toe: „U bent reeds eerder langere tijd lid van de raad ge weest. U kon toen met voldoening te rugzien op hetgeen u in het belang van de gemeente had verricht Ik hoop dat u in de toekomst wanneer een maal weer een ogenblik van scheiden komen zal, u dan met evenveel voldoe ning op deze periode kunt terugzien". De raadsleden onderstreepten deze woorden met applaus, waarna de heer Eijlders zijn zetel innam. De heer Rijk C.P N.-raadslid. De commissie voc- onderzoek van de geloofsbrieven vrn het benoemd verklaarde raadslid, da heer J. C. Rijk (CPN), die de heer Brons zal opvol gen, deed bij monde van de heer Smith mededeling van de accoordbe- vinding van deze geloofsbrieven. Van de heer Rijk was reeds de medede ling ontvangen, dat hij zijn eventuele benoeming zou aanvaarden. Na de vaststelling van de notulen van de raadsvergadering van 20 Mei 1047 volgde de behandeling der inge komen stukken, die alle voor kennis geving werden aangenomen. Toen het voorstel tot verhoging van de huursom voor het gebruik van een gedeelte winkelpand der fa. Vroom en Dreesmann ter tafel kwam, informeerde mr. Mulder hoe het stond met de plannen voor het noodgebouw voor de kantoren van gemeente-ontvanger en cen trale boekhouding. De heer J. J. Landman had respect voor de bur gerzin, door de fa. Vroom en Dreesmann getoond, door het zo lang voor een zeer redelijke prijs beschikbaar stellen van een be langrijk gedeelte van haar pand. De burgemeester sloot zich gaar ne bij deze waardering aan. Wet houder van der Vaart deelde in antwoord op de vraag van mr. Mulder mede, dat de plannen voor bedoeld noodgebouw in de raads vergadering van Dinsdag 5 Aug. a.s. zullen worden behandeld. Het voorstel inzake rechtsherstel overheidspersoneel werd zonder hoof delijke stemming aangenomen, even als de voorstellen inzake de toeken ning van een uitkering ineens aan ge- pensionneerden, en inzake het toeken nen van een extra-bijdrage voor het jaar 1947 aan de besturen der scholen voor voorbereidend lager onderwijs. Voorts betuigde de raad haar instem ming met de wederopbouwplannen A tot en met M: derhalve zal zo spoedig mogelijk worden overgegaan tot het bebouwen van de in de stad ontstane epen plekken. De Commissie van bij stand voor de Openbare Werken had zich reeds met de ontworpen plannen verenigd. De raad ging ook accoord met het voorstel betreffende de toekenning van een gratificatie ten bedrage van 2 pet. met een maximum van 50 aan een deel van het gemeente-personeel, ever het jaar 1947, waarna werd over gegaan tot enkele benoemingen. Benoemingen. De heer C. F. van Neerijnen werd met algemene stemmen benoemd tot vakonderwijzer in handtekenen aan de openbare school voor u.l.o. in vaste dienst, gerekend met ingang van 1 Juli 1947. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school no. 8 werd met algemene stemmen benoemd mevr. A. Charmes-Jellema te Rotterdam. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school no. 14 werd met algemene stem men benoemd de heer H. Been te Schiedam. Als leden van het College van Cu ratoren van het gemeentelijk lyceum werden benoemd de heer S. G. Baren- dregt, directeur der Rijkswerf (alle 18 stemmen), en mevr. J. L. Esbach— Sollewijn Gelpke (17 stemmen, 1 stem op de heer ir. D. J. de Jonge). Officiële recepties op Zondag. Een rondvraag stond niet op de agenda, maar toch vroeg mr. J. Mulder nog even het woord. Hij oefende namens de prot.-chr. frac tie critiek'uit op het feit, dat nu reeds twee Zondagen achtereen het gemeentehuis was opengesteld voor recepties. Hij gaf het college van B. en W. in overweging, daar mee op te houden, omdat het christelijk volksdeel een dergelijke gang van zaken betreurt, en de noodzakelijkheid ervan ontkent. Voor de .oorlog gebeurden derge lijke dingen nooit. Spr. zag graag dat het college van B. en W. aan de burgerij het voorbeeld gaf wat betreft de zo gewenste ingetogen heid van levenswandel. De heer Ran (KVP) wenste dat de eerstvolgende raadsvergadering niet op 5 Aug. a.s., maar op 12 Aug. a.s. werd gehouden. Dat kwam verschei dene raadsleden beter uit De burge meester deelde daarop mede dat de te bespreken zaken van een zo grote urgentie zijn o.a. de plannen voor de verbouwing van scholen en voor het nieuwe gebouw voor de dienst van Openbare Werken dat deze verga dering onmogelijk kan worden uitge steld. Ook brak de heer Ran een lans voor het weer open stellen van het poortje aan de achterzijde van de Algemene begraafplaats. Voor vele ingezetenen betekent de afsluiting een groot on gerief, omdat zjj nu een lange omweg moeten maken. De voorzitter merkte daartegen op, dat genoemd bezwaar niet opweegt tegen de schade, die op het kerkhof door spelende kinderen wordt aangericht. „We weten dat het lastig is, maar we kunnen nu eenmaal geen politieagent op het kerkhof plaatsen. Als de kinderen eens wat beter opgevoed zijn, kunnen we het poortje weer openstellen!" Tenslotte antwoordde de voorzitter de heer Mulder, door te zeggen dat de belde ontvangsten ten gemeente huize waren gehouden in het belang van de gemeente. Wjj maken van deze dingen geen algemene regel, maar schromen ook niet een officiële ontvangst ten raadhuize op Zondag te doen plaats vinden, wanneer dat op een ander tijdstip niet mogelijk is. Wethouder Van der Vaart bracht daarop nog naar voren, dat B. en W. nog nimmer hebben gezocht naar een opzettelijk gebruik van de Zon dag voor dergelijke dingen. „Wij hebben wel degelijk voldoende eer bied voor de opvattingen van het orthodox-christeljjke volksdeel, al vormt dit In de gemeente Den Hel der een minderheid", zo zeide de heer Van der Vaart. „Wij zijn niet bereid aan dit protest van mr. Mul der gehoor te geven. Wij wijken niet van deze weg af. U kunt in de toe komst blijven protesteren, wij zullen er met genoegen naar luisteren. Zo lang dit college optreedt werd alles gedaan om de Zondagsrust te bevor deren. WQ zullen dat blijven doen." Mr. Mulder zeide nogmaals: „Ik ben het hiermede volkomen oneens", waar op de voorzitter andermaal in herinne ring bracht, dat er geen rondvraag op de agenda stond. „Dient u de vragen schriftelijk in, dan kunnen we de vra gen veel mooier beantwoorden". De hamerklop, waarmede hij toen de ver gadering sloot, ging bijkans verloren ir de hilariteit, die deze opmerking verwekte. In ons nummer van Zaterdag 19 de zer kwam een verslag voor van de behandeling der affaire-Grunwald voor de Bijzondere Politierechter te Alk maar. Daarin werd de naam genoemd van de chauffeur C. v. O., die tot een geldboete werd veroordeeld. Ter voorkoming van misverstanden delen wij mede, dat hiermede niet werd bedoeld de heer C. v. O., chauf feur bij Garage Bok. Dezer dagen opende de heer Amia- bel. Reigerstraat 41, 'n woningstoffeer- dersbedrijf. Als bijzonderheid kunnen wij vermelden, dat men bij de heer Amiabel o.m. ook terecht kan voor het opnieuw laten verzilveren van spiegels. Voor het te Den Haag gehouden eind examen van bovengenoemde school slaagde de heer G. F. Vermeulen te Den Helder. Onlangs slaagde voor het te Amster dam gehouden examen akte Duits L.O. mej. C. Walboom, onderwijzeres alhier. De geslaagde genoot haar opleiding bij de heer P. W. van Buul, leraar Rijks HB.S. Onder grote belangstelling werd gis termiddag om half drie de Zondag overleden hoofdagent van politie R. Klap naar zijn laatste rustplaats ge bracht Het voltallige politiekorps was aanwezig om de overledene de laatste eer te bewijzen. De lijkbaar, die met een schat van bloemen was bedekt, werd door een aantal leden van het korps naar de groeve gedragen, waar na de teraarde bestelling allereerst de burgemeester namens het gemeentebestuur een sym pathiek woord van afscheid en her denken sprak. Het was een tragische omstandigheid, dat Juist vandaag in het politieblad een dankbetuiging van de heer Klap voorkomt ter gelegen heid van zijn pensionering per 1 Aug. a.s. Burgemeester Ritmeester prees de overledene om de rustige en beminne lijke wijze, Y.-aarop hij zijn taak steeds had weten te verrichten, waardoor hij het medeleven en de waardering had weten te verwerven van zijn chefs en collega's, maar daarnaast ook van ve len uit de bevolking van Den Helder. Namens het gemeentebestuur dankte de burgemeester de heer Klap voor al het goede, dat hij in dienst van de gemeenschap heeft gedaan. Namens het politiekorps sprak in specteur P. Vrije, die in korte trekken de staat van dienst van de overledene in herinnering bracht. Spr. schetste de vele goede karaktertrekken van de heer Klap, die hem in wijde kring ge zien en bemind hebben gemaakt. Brigadier Gieles sprak nog namens de afdeling Den Helder van de Neder landse Politiebond, waarna de heer Post, zwager van de overledene, na mens de familie allen hartelijk dankte voor de laatste eer, en ook voor het medeleven tijdens de ziekte van de heer Klap. De plechtigheid werd hier na besloten. Het strand bij het Kuitje is voor vele stadgenoten een gemakkelijk te bereiken remplagant van het Huisdui- ner strand. Het is echter jammer, dat het genoegen, dat goedwillende be zoekers daar vinden, dikwijls wordt bedorven door de kwalijke houding van overmoedige kinderen of jongelui. Aan de dijkzijde ligt kostbaar materiaal op geslagen, dat gebruikt wordt bij de herstelwerkzaamheden aan de dijk en de strandhoofden. Daarbij zijn bijvoor beeld aangepunte tenen latjes, waar van de kostprijs niet minder dan vijf cent per stuk bedraagt. Het aantal van deze latjes, dat door de jeugd is ver nield, meegenomen of in het water ge gooid, is niet te tellen. Het is 4an ook niet te verwonderen, dat de Rijks waterstaat in overweging neemt, de toegang tot Het Kuitje geheel af te sluiten. Zolang dit nog niet het geval is, kunnen we de bezoekers van het strand aan het Kuitje één goede raad geven: wanneer zij onbevoegden bezig zien bij bovengenoemd materiaal, la+en zij dat dan met alle beschikbare midde len in bescherming nemen! „Altijd Verder" hield een wedvlucht vanaf Venlo, afstand 192 km. Van di duiven die om 9.30 uur gelost werden, kwam de eerste om 12 uur 50 min. 45 sec. aan en de laatste prijswinnaar om 1 uur 15 min. 38 sec. Snelheid 948 m per minuut. Prijzen en punten behaalden: A. Lief hebber 1, 8, 12, 18 met 39 punten; A. W. de Koek, 2, 3, 7, 19 met 41 punten; E. Jansen 4, 5, 6, 16 met 37 punten; H. van Dalen 10, 11 met 29 punten; K. Koster 13, 14 met 25 punten; Th. Elzinga 15 met 12 punten; W. Blaauboer 9, 17 met 28 punten. Hoe schaars textiel nog moge zijn, de heren-bezoekers van *t kermisstuk „In t Gouden Haantje" hadden meer last van een teveel dan van een tekort. Jas jes gingen uit, boordjes af. De drum mer van de band zat, als hij het niet voor muzikale doeleinden gebruiken moest, zich met het bekken koelte toe te wulven. Ja, 't was snikheet in de propvolle zaal van Slikker, waar Piet Köhler c.s. op de „stille avond" van de kermis bovengenoemde klucht opvoer de. Maar, merkwaardig, als het doek was opengegaan, mocht nog eens een enkele zakdoek langs gezicht of hals gewreven worden, de warmte leek toch wel ineens veel minder drukkend te zijn. Het spel vooral van de vier oude heertjes die in het stuk voorkomen, deed de bezoekers alle warm te-onlust vergeten! Een mooi stel was dat, Piet Köhler als de wethouder, Kees van Dam als de burgemeester, Kalman Knaack, de leraar en Frans Bogaers, de apotheker in een kleine stad, ouwe snoepers, die zich door een bezoek aan 't Gouden Haantje (met damesbediening!) en door 't proeven van des apothekers „drank je", in een wespennest hadden gesto ken. Er viel heel wat te draaien (waar door het geval steeds ingewikkelder werd) eer de heren er zich tegenover de echtgenoten hadden uitgedraaid en de dochters van de wethouder aan de juiste man waren gebracht. Het programma, 'n lijstje van mede spelenden dat met een kwartje wei- betaald was, gaf geen korte inhoud van het stuk. Het zou in klein bestek ook niet wel te doen zijn. We zullen het hier ook niet proberen, alleen opmer ken, dat er gesmuld is van deze, bij uitstek voor de kermis geschikte, klucht. „Ik overtref mezelf" zegt Piet Köhler in zijn rol, als hij de ene leugen met de andere moet goed praten. Zo was het ook met zijn spel. Kostelijk was hij in vele scènes, vooral in die met de burgemeester en als hypnotiseur. En hij had in z'n medespelers uitstekende partners! De rijksweg, lopende van de Kooij tot Van Ewijcksluis, was op verschil lende plaatsen danig verzakt. Van wege de Rijkswaterstaat werd hieraan de nodige aandacht besteed met het gevolg dat bij onderlinge overeen komst de verbeteringen, o.m. bestaan de in het omhoogpersen van de beton- nenplaten, werd opgedragen aan N.V. Van Splunder's Aanneming Mij. te Ridderkerk voor een bedrag van f 45.600. Ingeval de granen beneden de gemid delde opbrengst liggen, wordt alsnog ten spoedigste daarvan schriftelijke opgave verwacht bij de plaatselijke Bureauhouder te Anna-Paulowna, waarna taxatie volgt. Door het bureau Wederopbouw Wie- ringermeer werd een dezer dagen aan besteed het bouwen van 42 dubbele ar beiderswoningen in de Wieringermeer. De aanbesteding is verdeeld over een aantal percelen. Voor het le perceel was de laagste inschrijver fa. P. Bakker, van Den Oever (Wieringen) voor f 105.900. Voor het 3e perceel was de laagste de firma J. Koopman te Nieuwe Nie- dorp en J. Fanz aldaar voor f 214.650. Voor het bouwen van 55 boerderijen was grote belangstelling der aanne mers verwacht. Dit viel echter tegen. Voor het 3e perceel waren zelfs geen gegadigden. Uitslag: le perceel laagste Philips Bouwbedrijf te Haarlem f 193.825 (f 164.500). Perceel 2: H. Lont, Hippolytushoéf, Wieringen, f 140.000 (f 130.100). Perceel 4: J. Bruins Slot, Amsterdam, f 169.965 (f 207.500). Perceel 5: H. Moes te Niekerk f 166.880 (f 199.800). Per ceel 6: A. Groot en Zn. te Abbekerk f 161.550 (f 189.000). Perceel 7: fa. F. Veerman te Westwoud f 98.350 (l 156.700). De tussen haakjes geplaat ste cijfers geven de raming aan. Hier dus de overgrote meerderheid der laagste inschrijvers sterk beneden de raming. Alleen van de eerste twee percelen waren de inschrijfsommen hoger dan de woningen c.q. begro ting. 29 Juli 1947. Door 81 vaartuigen werd heden aangevoerd: 15344 pond paling van 70—1040 pond per vaartuig, prijs f 1.50—f 2.40; 262 pond witvis 2— 40 cent per pond en 4000 pond nest prijs f 1.37i/2 per 100 pond. PURMEREND, M Juli 1S47 De markt staat de laatste weken wel onder de druk van het warme droge weer, dus was het er al buitengewoon stil. Wel zijn er genoeg mensen op de been, mair het lijkt wel of het allen vacantiegangers zijn, zo weinig handel is er. Voor de levering la het tamelijk druk. Er worden heel wat vette koeien noodgedwongen gelevfcrd en daardoor is naar de gelde- kceièn weinig vraag en komen de mees ten bij de levering terecht. Daarom het wel verwonderlijk, dat de bonnen zo goed prijs houden. Deze deden tol 9 cent. Voor verse melkkoeien was heel weinig animo en de handelaars had den beter een paar weken vacantle kun nen nemen. Met de gebruik-stiertjes wil het ook niet vlotten en op de nuchtere kalveren markt was het ook heel wat kalmer dan de vorige week. Op de schapenmarkt ging het ook heel kalm aan. De prijzen van de fokkers houden zich echter vrij goed staande. Er waren ook oude mokken van Texel, maar daarvoor was al heel weinig animo Doordat het aanbod van de lammeren Plet zo groot waa, bleken daarvan de prijzen wel Iets vaster te zijn. Vooral Je ooitjes konden een Ietsje aantrekken. Op de bokken, en geitenmarkt was niet veel goeds te vinden, vandaar dat het een stugge markt was. Met de biggen was het ook piet beter, het warme weer is daar ook wel groten deels de oorzaak van. Op de paardenmarkt was ook weinig 'e doen en met de veulens, die nu al een beetje los beginnen te komen, is het al evenzo. Op de pluimveemarkt was het heel druk en ook nog wei kooplust, maar het grote aanbod houdt de prijsverhoging tegen. Een militaire woordvoerder te Den Haag heeft gisteren nog enige belichting gegeven op de situatie in Indonesië. Troepen, aldus deze woordvoerder, zijn thans bezig op verschillende plaatsen de toestand te consolideren. Het is mogelijk, dat daarna nog enkele plaatsen bezet zullen worden. Wht de politiek van de verschroeide aarde betreft, aldus deze woordvoerder, dient men in het oog te houden, dat deze geen enkele militaire betekenis heeft, maar alleen een zinloze vernie ling is vooral gericht tgeen buitenland se eigendommen. Dé ongebondenhe'd van de gewapende Indonesische troe pen neemt de vorm van verwording aan. Langzamerhand komt de macht in handen van de ongebonden strijdorga nisaties, dieblijkbaar gestimuleerd worden door de militaire leiders. Van een strijden voor idealen is bij deze groepen geen sprake. Zij bestaan uit lieden, die zich niet aan een geregeld leven kunnen wennen. De bevolking is dan ook op deze groepen allerminst ge steld. Tenslotte verklaarde de woord voerder, dat de vrees niet ongewettigd is, dat het in de republiek naar een militaire dictatuur gaat en dat deze dus een politiek apparaat wordt. Dit baart enige zorg, omdat het proces vat kan krijgen op het eventueel weder contact nemen met de regering te Djokja. Dinsdagmorgen om half tien kon de voorzitter van het College van Hoofdingelanden van het Heem raadschap, de heer Jn. Lont Cz„ de vergadering openen. Eerst werden door de secretaris, de heer M. Kooij, de notulen voor gelezen, welke ongewijzigd werden vastgesteld. Ingekomen stukken. Van het provinciaal bestuur was bin nengekomen een schrijven inhoudende de goedkeuring der renteverlaging tot 3 procent, benevens een goedkeuring tot verhoging der jaarwedden volgens het besluit door hoofdingelanden geno men tijdens de laatste vergadering. Eveneens werd goedgekeurd een aan te gane kasgeldlening. Van de Cult. techn. dienst werd een schrijven ontvangen omtrent de over name van 't thans gereed gekomen ge maal in de Hoelmerkoog. Het dagelijks bestuur adviseerde dit gemaal over te nemen; hiertoe wordt besloten. Van de heer P. Mostert te Wester- land is een verzoek ingekomen om een perceel grond gelegen in de Westerlan- derkoog bij Schuithorn groot 0.75 ha, te mogen aankopen. Besloten wordt niet tot verkoop van dit perceel over te gaan. Hierna komt aan de orde het opma ken van een aanbevelingslijst tot be noeming van een Heemraad wegens periodiek aftreden van de heer J. Kooij Cz. De heer J. Kooij wordt met alge mene stemmen als no. I op deze lijst geplaatst; 2. D. Blaauboer; 3. S. Lont- Vet. Rekening en verantwoording. Bij monde van de heer C. Koorn Vz. wordt verslag uitgebracht over de re kening en verantwoording over het dienstjaar 1946. De ontvangsten bedroegen 40681.75'/» de uitgaven 36163.56 Batig saldo 4518.19'/» De bescheiden werden in keurige orde aangetroffen en de penningmees ter, M. Kooij, werd dank gezegd voor zijn beheer. Mededelingen. Hierna komt ter tafel de verplaatsing van het grinthok aan de Oeverse haven. Het bestuur heeft aan de Vissers Ver eniging D.E.T.V. en Vissersfonds de wens te kennen gegeven het nieuwe grinthok zo te plaatsen dat het moge lijk is met de giek te lossen. Van de zijde der vissersverenigingen is gevraagd naar de noodzakelijkheid van deze grinthokken, daar de ver plaatsing hiervan hoge kosten mede brengt, wat door de vissers zelf be kostigd moet worden. Daar deze grinthokken thans niet meer zo van belang zijn als bij de bouw hic wordt besloten de hokken te verwijderen, doch het Heemraadschap behoudt zich het recht voor van even tuele plaatsing van een grinthok aan de haven. Rondvraag. De heer J. Engel, zag graag de ste kels verwijderd bij de kruising bij de z.g. Belterlaan en Westerklief langs de spoorbaan. Daar het niet bekend is of dit perceel gemeente- of rijksgrond is, zal de opzichter hiervan verwittigd worden. De heer S. Lont stelt voor om bor den te maken voor de wegafsluitingen voor zwaar verkeer bij opdooi der we gen. Hier moet z.i. niet te lang mee worden gewacht. De heer P. C. Lont informeert naar de oude bestaande wegen in de kogen welke door de ruilverkaveling zullen moeten verdwijnen. Deze wegen schij nen nog niet te worden weggeruimd. Wegen worden uitgeploegd. De heer N. Mulder, lid der Ruilver- kavelingscommiss'e, antwoordt, dat deze wegen spoedig zullen verdwijnen, daar plannen bestaan deze er uit te ploegen. De moeilijkheden voor de landbouwers langs deze wegen zijn dan tevens weggenomen, daar dan de nieu we wegen gereed zullen zijn. De heer M. Lont zag gaarne dat de wegbermen van de nieuwe wegen di rect met gras- en klaverzaad worden ingezaaid, dit, mede ter bevordering van spoedige verhuur. Gaarne zag hij ook, dat tijdens de vacantieweek der arbeiders water zal worden gepompt in de kavelsloten. Tij dens de werken in de kogen is hier weinig water geweest, wat de lande rijen niet ten goede komt. Nog wordt medegedeeld, dat van de zijde der Ruilverkaveling plannen be staan om de gereed gekomen sloten te laten vollopen. De heer P. C. Lont informeert of de dichtgelopen sloten weer uitgemalen zullen worden. De heer N. Mulder; Dit geval moet nog nader in de Ruilverkavelingscom- ms—h-«-«ndeld worden. „Het zou aanbeveling verdienen", al dus de h<»er Jn. Veerdig, „dat de sjanen langs de wegen worden bijgehouden. Deze slootjes worden nog wel eens ver waarloosd, door dat er grond, punt- draad enz. in wordt gedeponeerd. Dit zou met regenval de afwatering vast doen lopen". De heer Mulder antwoordt, dat het sjanenstelsel nog nader bij de Ruilver kaveling aan de orde zal komen. Dit is een apart geval, daar deze sjanen met de hand bijgewerkt moeten worden en te klein voor draglines zijn. Voorzitter segt, dat er bU ingelanden op aangedrongen dient te worden om vooral de sjanen bij te houden en hier niets in te werpen. De heer D. Blaauboer is van mening, dat de uitgemaakte sloot aan de Holle- balg goedkoper zou zijn gekomen, wan neer hierin buizen waren gezet. Jaar lijks zal met het onderhoud veel geld gemoeid zijn. De heer S. Lont ziet niet in waarom dit veel geld zou moeten kosten, daar de benedensloot met gevlochten tak ken is bedekt. In de Wieringermeer voldoet dit toch ook aan de eisen De heer Jn. Kooij; De Wieringermeer ligt 2 m lager. Tenslotte brengt S. Lont-Vet naar voren, dat de bestuursloot tegen de buitendijk bij de Normert vervuilt doordat men er eenden in houdt! De desbetreffende eendenhouder zal Hierna ZST*"*" De September-graantoewijzinge® welke door het Amerikaanse nisterié voor landbouw werden bekend gemaakt, werden over het algemeen als onvoldoende be schouwd. Verscheidene Europese landen drukten dan ook hun on tevredenheid met de toewijzingen uit, waaronder Frankrijk, Italië. België en Nederland. Een Franse officiële persoonlijkheid deelde aan United Press mede, dat de nieuwe toewijzing onvoldoende was om de behoeften van Frankrijk voor het derde kwartaal te dekken. In Franse kringen zei men, dat Frankrijk voor 't derde kwartaal een import nodig had van in totaal 800.000 ton. Men voegde hier nog aan toe, dat Franse voedsel, deskundigen van plan waren spoedig van Parijs naar Washington terug te keren om pogingen aan te wenden, om het departement voor landbouw te be wegen een grotere toewijzing te ver- schaffen. De tóewijzing van 17.000 ton tarwe aan België lokte in de Belgische hoofd stad een onmiddellijk protest uit Naar verluidt bezocht een Belgische officiële persoonlijkheid onmiddellijk het Ame rikaanse departement voor landb*»>w en gaf te kennen, dat de Sept' toewijzing onvoldoende was. Een betrouwbare bron zei, d; departement voor de landbouw meedeelde, dat men hoopte tot 'n gro tere hoeveelheid tarwe voor Septem ber te kunrten komen, dan die welk» thans voorzien is. Hij zei, dat in dit ver band stond met de gevoeligheid van de markt en de huidige hoge prijzen. Hij zei, dat de toestand niet vast was en dat indien de prijzen naar beneden zouden gaan een grotere hoeveelheid zou gekocht worden, waarvan het re sultaat zou zijn, dat België en de an dere Europese landen een grotere toe wijzing zouden ontvangen. Hij zei, dat de deur tenminste was open gebleven. Men zei verder, dat België voor een groot deel zou afhangen van Canada in Sept. wat de belangrijke graan- situatie aangaat. Een Nederlandse zegsman zei, dat da graan-toewijzing voor de maand Sep tember, groot 46.000 ton, de noodza' »- li.ikheid toonde van een belangrijk* invoer uit Canada in September *om de huidige broodsituatie te kunnen hand haven. Hij zei, dat Nederland maan delijks 100.000 ton nodig^ had en dat daarom er op vertrouwd moest worden, dat met de export uit de Verenigde Staten en Canada plus de eigen oogst dit totaal kan worden bereikt. (United Press) Helaas heeft de zee gistermiddag ook in Egmond aan Zee een slachtoffer geëist. In de vrolijkste stemming wa ren des morgens de strandfeesten voor kinderen gehouden en toen omstreeks drie uur in de middag de spelen voor volwassenen in volle gang waren, be merkte men vanaf het strand dat een paar honderd meter in zee een vlet v/as omgeslagen. Direct begaven twee leden van de Egmond aan Zeese Reddingsbrigade zich zwemmend naar de plaats des onheils, terwijl zes man zich in snelle vaart met een reddingsvlot derwaarts spoedden. Een grote menigte sloeg vanaf het strand de reddingspogingen gade en met een zucht van verlichting zag men na enkele minuten dat het red dingsvlot terugkeerde, blijkbaar met alle drenkelingen aan boord. Dit bleek inderdaad zo te zijn. Alle opvaren den, twee heren en drie meisjes wer den aan het strand gebracht. De meis jes waren bewusteloos maar konden na enkele minuten worden bijge bracht. Helaas was dat met een der heren niet het geval hoewel direct en kele doktoren onder de badgasten met enige leden van de Reddingsbrigade met een zuurstofapparaat alles deden wat in hun vermogen was om de le vensgeesten op te wekken. Bij zijn pogingen om de kinderen de kante lende boot te doen vasthouden is het slachtoffer zelf waarschijnlijk omge komen. De verongelukte was de heer Lips uit Amsterdam, die juist een dag te voren met zijn vrouw en drie kinde ren als badgast naar Egmond aan Zee was gekomen. Het stoffelijk overschot is per ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Dinsdagavond is het Nederlandse s.s. „Waterman" met ruim duizend Neder landers, die onder auspiciën van 9 „World Friendship Association" hun vacantie in Denemarken doorbrengen, te Esbjerg aangek men. Daar het schip 24 uur eerder dan het oorspronkelijk plan is gearriveerd, waren de Deense autoriteiten eerst gistermorgen in de gelegenheid de gasten te ontvangen, die in verschillende delen van 't land zul len worden gehuisvest. ingevolge een besluit van het bestuur van het bedrijfschap vor vee en vlees, wordt met ingang van Maandag Aug. a.s. een vor het gehele land g®'" dende richtprijs voor slachtvarkens in gesteld van f 1.85 per kg. geslacht ge wicht. Als gevolg van dit besluit ver valt de regeling van maximumprijzen van f 1.87, f 1.93 en f 2.— per k«- Af slacht gewicht, afhankelijk van de zóne, waarin de overnemer is gevcs tigd.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2