LIJKEN ALS LOKAAS Klare taal van Van Kleffens Golf van afschuw over Engeland Banka en Billiton autonoom Hollandse tanker loopt op een mijn jThi ,Boeren-Piet" en Boeren-Kees" ans 51 doden Nog twee jaar tekort aan voedsel Weee&eeidÜ DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Hors d'Oeuvre Twee ambassadeurs pleiten te Lake Success Strandgenot in een Wereldstad AmsterdamBatavia normaal O'Kelly wint zonetournooi Distributie petroleum opgeheven Spijsolie als extra-rantsoen Sluiting schoenwinkels Brand in Parijse vrouwengevangenis n Genoeg radio's in België Rotterdam leeft op een vulkaan D« bomaanslag op St, Nicolaasavond Tot het hart van het volk Antwerpse havenstaking geëindigd Deo HeWer Giro «49041 Dtr.: J. BWsma VmtDAO I AUGUSTUS Voortzetting oan <ie 70E JAARGANG No. 9573 HELDERSCHE COURANT M cent per mtanneter. PmIHeberMBpen W cent per m m. laetne i mgg li t pee póe» t H«. ofdredeoteeri M. H. E. Cyldert, Reyoaredeetearea C. A. Dekkers en W. Kok. Officieel wordt medegedeeld, men er na lang zoeken in ge- ic de lijken van de twee sergeanten, die door de Ir- Zwaf Leoemi ter dood zijn tM, hoeft gevonden in de na- l van Nathanya. lW»n»en hingen aan een Toon zfl gevonden werden, a# reeds 24 uur dood. Brtts soldaat werd gewond tóen een mijn, die in de onmMdel- ifik* natheid van de plaats der enecntle was aangebracht, ontplof te en de lichamen der gehangenen dutocrkenbaar verminkte. Madera berichten melden, dat de tou wen, waaraan de slachtoffers hingen, op vormrftige wijze met een aantal .jfoooijy-traps" waren verbonden. Ver schalende mijnen en springladingen Ontploften. Van de lichamen der slacht offers vond men niets terug. BESCHAAFDE WERELD ZAT, ONTZET ZIJN Dr. Hoessein Khalidi, secretaris van het Arabische Hoge Comité van Pales- ti(M, Het zich over het ophangen van de twee sergeants als volgt uit: „deze moord is de lafhartigste en duivelach- tigste. die ooit in dit deel van de we reld is bedreven. Zelfs de wreedste gangster zou met tegenzin en afschuw tot een dergelijke daad overgaan." Ben golf van afschuw en veront waardiging is over Engeland gegaan toen het nieuws uit Jeruzalem, dat de lichamen van de twee gehangen ser geants werden gevonden en gebruikt waren ais „lokaas" voor mijnvelden, w»rd vernomen. De burgemeester van Coventry, de geboorteplaats van sergeant Clif- foad Martin, een der terechtgestelde sergeants zeide, dat de stad „het nieuws van deze verschrikkelijke mis daad" met stomme verbazing zou ver nemen. „Er is een afschuwelijke mis daad tegen de mensheid bedreven. De gehele beschaafde wereld zal ontzet zijn hierover", aldus de burgemeester van Bristol, de plaats waar sergeant Mervyn Paice, het andere slachtoffer, vandaan komt. Woordvoerders van het Joodse Bureau te Jeruzalem hebben een gemeenschappelijke verklaring doen publiceren, waarin o.m. ge zegd wordt, dat „het joodse agent schap en de Palestijnse Nationale Joodse Raad geen woorden kunnen vinden om hun afschuw over de lafhartige moord op twee onschul- «Ugen door een troep misdadigers Ir otten". Zjj doen een beroep op de Joodse gemeenschap in Pales tina en het gehele Joodse volk om „het afgrijselijke terrorisme vol komen nit te roeien". In het Britse Lagerhuis is deze afschuwwekkende daad besproken. Een vraag van admiraal Taylor, of er enige reden bestond om niet ter stond de staat van beleg in Palestina af te kondigen, werd met gejuich be groet. Sidney Silverman, Joods Labourlid, verklaarde dat hij, als een dergenen, die gepoogd hadden de sympathie van het publiek te* winnen voor wat hij als een rechtvaardige zaak beschouwde, voelde, dat hij persoonlijk uiting moest geven aan zijn diepgevoelde schaamte over het feit, dat deze zaak met on schuldig bloed was bevlekt. Een ge lijke verklaring werd afgelegd door Bamett Janner, Labourlid en voorzit ter van de Britse Zionistenbond. PAALWONINGEN „Ik bracht", vertelde mjj een bevriend zakenman, leider vah eert groot bedrijf, „mijn vacantie door te Amaterdam. Ik woon, zoals je weet, sinds rajjn kinder jaren op het platte land, en men wil, als men met vacantie gaat, wel een ergens zijn waar het min der plat is, waar men tegen hoge muren op kan zien. Immers, pa6 verandering van décor geeft het echte vacantie-gevoel. Dus ging ik met mijn vrouw naar Am sterdam. „Op het station van mijn woon plaats ontmoette ik echter een Braziliaan, die er juist was ge weest en die zich diep teleur gesteld voelde. Men heeft mij altijd wijs gemaakt, dat Amster dam op palen is gebouwd, mop perde hij, en ik had mij een stad van paalwoningen voorgesteld, huizen waaronder ik dus met mijn auto doorrijden kon. Ik heb echter wel zeer veel paling, maar geen palen gezien. Amsterdam is een stad als iedere andere. Ik ben gefopt." ,,De palen zijn er wel, zei Ik, maar zij zitten onder de grond," ,,Dat is juist wat mij zo teleur gesteld heeft, was zijn antwoord. Waarom zitten zij onder de grond? Waarom? Nu is er geen verschil tussen uw stad en de steden bij ons. En het zou zo schilderachtig zijn als het anders was. En het zou zo practisch zijn. Uw hoofdstad, mijnheer, vervolgde hij, lijdt aan de .kwaal waarmede vele steden zijn be hept, die van het opgepropt ver keer. Er is op sommige punten geen doorkomen aan. Trams, auto's, fietsen en karren verdrin gen elkaar en het zal ieder jaar erger zijn. Waarom, als men dan toch palen gebruiken moet, laat men ze niet een paar meter uitsteken boven de grond, zo dat het verkeer onder de huizen door kan gaan? Dan heeft men geen dure „ondergrondse" nodig zoals in Londen ep Parijs geen stop-borden en geen verkeers agent." „Het is een idéé, antwoordde ik. En toen ging ik naar Am sterdam. De man heeft gelijk. En daarom breng ik het boven staande met ernst en nadruk on der de aandacht van burgemeester d'Ailly. Zijn stad is een stad van paalwoningen. Zij geve daarvan duidelijker blijk!" KREEFT. De Indonesische kwestie werd zonder oppositie op de agenda van de Veiligheidsraad geplaatst voor gisteravond. Nederland en India hebben beide de uitnodiging aange nomen om deel te nemen aan de, besprekingen in de Veiligheidsraad, zulks nadat de aangelegenheid op de agenda was geplaatst. Mr. v. Kleffens, Ned. ambassa deur te Washington en dr. v. Royen, Ned. ambassadeur in Canada, zullen Nederland in de Veiligheidsraad vertegenwoordigen bij de bespre king van de Indonesische kwestie. Aan deze delegatie zullen verschil lende deskundigen van de Ned. re gering in Indonesië worden toege voegd. Duizenden Londenaren ontvluchten de snikhete City om in de schaduw van Tower Bridge verkoeling te zoeken aan de boorden van de Theems. „Bandieten met geld en een microfoon" Mr. Van Kleffens, onze ambassadeur te Washington, heeft op een perscon ferentie verklaard, dat India en Australië „buiten de grenzen van de jurisdictie van het Charter der Ver. Naties" gingen, door de Indonesische kwestie aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Het betreft hier immers geen geschil tussen souvereine staten en daarom zijn de naar voren gebrachte klachten „onge grond". Ondanks dat neemt Nederlana een sterke positie in tegenover de Voor- Indische en Australische klachten. Van Kleffens verklaarde de Australi sche stal) als volgt: „Wat de Australiërs steeds voor ogen staat ie hun precaire positie ln 1942 en zij willen thans voor waarden scheppen, die de nationale veiligheid van hun land kunnen verze keren. Zij zullen dit echter later be treuren. Voorts verklaarde v. Kleffens, dat noch bemiddeling van Groot-Brit- tannië noch van de Verenigde Staten enig nut kan hebben. „Wij wensen onze troepen terug te trekken, zodra wij kunnen, doch eerst moeten constructie ve krachten de leiding hebben". EINDE IN ZICHT? Het Franse persbureau A.F.P. deelt nog mede, dat v. Kleffens zou hebben gezegd, dat het Nederlandse leger de politionele actie over enkele dagen zal kunnen beëindigen. „Nederland", zo ging v. Kleffens ver der, „wenst geen terugkeer tot het oude koloniale systeem. Nederland wenst in Indonesië geen dienaren maar deelge noten te vinden. De Nederlandse rege ring is bereid de huidige Republikeinse regering te erkennen, zodra zij van haar kant bewijzen zal leveren, dat zij de bepalingen van de overeenkomst van Linggadjati respecteert". BANDIETEN. Mr. v. Kleffens was overigens, vol- De Nederlandse regering in Indo nesië heeft Donderdag een decreet uitgevaardigd, waarbij de tineilan den Banka. Billiton en de Riouw- archipel, waar zich belangrijke bauxietvoorraden bevinden, tot autonoom gebied worden verklaard. Deze eilanden zullen worden op genomen in de verenigde staten van Indonesië. In tegenstelling tot lopende geruch ten, verneemt het ANP van de zijde van de K.L.M., dat de diensten op de AmsterdamBatavia route geen enkele vertraging of wijziging on dervinden. Van officiële zijde bereikt ons een overeenkomstige medede ling. De Eerste Kamer heeft Donderdag met 24 tegen 13 stemmen goedgekeurd het wetsontwerp, waarbij de Staat voor 51 millioen gulden zal deelnemen aan het aandelenkapitaal van de KL.M. |ens A.F.P., van mening, dat „de huidi ge republikeinse regering niet de wil van het Indonesische volk vertegen woordigt". Zij is samengesteld uit „een groep bandieten, die een microfoon en veel geld tot hun beschikking hebben". Op een vraag omtrent de behandeling van de kwestie door de Veiligheidsraad verklaarde mr. v. Kleffens: „Wij willen aan het Indonesische volk de vrijheid brengen, die het door deze onmachtige Indonesische republiek onthouden is", Twee doden, 16 gewonden Het 8000 ton metende Hollandse tankstoomschip „Suhetta" van de Ang- lo Saxon Petroleum Company is bui ten de pier van Hoek van Holland op een mijn gelopen. De gezagvoerder meldde dat het schip snel zonk en onmiddellijk assistentie wenste. Dit bericht werd in de nacht van Woensdag op Donderdag om 1.25 uur ontvangen. Vijf minuten later wa ren reeds sleep- en reddingboten ter assistentie uitgevaren. Om 1.45 uur kreeg men bericht van de „Sunetta" dat de pompinstallatie intact was ener cus gepompt kon worden, doch dat het schip zwaar slagzij maakte. Voor lichte ongevallen verzocht men assistentie van een dokter. Het schip is thans in Hoek van Holland aangekomen. Nader vernemen wij. dat de Konink lijke Marine onmiddellijk na het on geval van de „Sunetta" een onderzoek naar de oorzaak heeft ingesteld. Mijnenvegers zijn op het ogenblik bezigde buitenhaven van Hoek van Holland te vegen. In afwijking van eerder gegeven be richten kan worden medegedeeld, dat het ongeluk niet buitengaats gebeur de, maar net binnen de Noordpier. Oorspronkelijk werd overwogen de „Sunetta" aan de grond te zetten, maar op aandringen van de kapitein heeft men Schiedam bereikt, waar het schip in het dok zal worden opgenomen. Twee Chinezen werden gedood, zestien gewond, waarvan vier zeer zwaar. De Belg O' Kelly is er in geslaagd met een vol punt voorsprong het Euro pese Zóne-tournooi te Hilversum te winnen, ongeslagen en met 1014 punt uit de dertien partijen. Hij won in de laatste ronde van Doerner (Luxem- burg). Bij beschikking van het Minis terie van Economische Zaken, welke heden in de Staatscourant zal worden gepubliceerd, is de dis tributie van petroleum opgehe ven. retroieum Kan derhalve met ingang van 1 Augustus vrij wor den gekocht en verkocht. Zoals bekend, zal in de tweede helft van Augustus voor alle leeftijdsgroe pen een rantsoen van 120 gram spijs olie beschikbaar worden gesteld. Aan vankelijk lag het in de bedoeling deze 120 gram spijsolie in de plaats van 125 gram margarine te verstrekken. De vetpositie van ons land liet namelijk niet toe het totale vetrantsoen voor eenmaal met deze 120 gram olie te ver hogen zonder dat daardoor de nood zakelijke reserves al te ernstig worden aangetast. Het bezwaar evenwel van een vermindering van de hoeveelheid smeerbaar vet voor eenmaal met 125 gram is echter zo overwegend, dat thans toch besloten is de olie als „ex tra" boven het normale vetrantsoen te geven. De koopbon voor olie zal op 14 Aug. worden bekend gemaakt. Wegens personeelsvacantie zullen de schoenwinkels van 11 tot en met 16 Augustus a.s gesloten zijn. Deze regeling geldt voor geheel Ne derland, uitgezonderd de provincie Zeeland en de stad Amsterdam, waar de schoenwinkels van 4 tot en met 9 Augustus a.s. gesloten zijn. 22 doden In de vrouwengevangenis te Tou- relles bij Parijs is brand uitgebro ken. Hoewel brandweerwagens uit alle deien van de stad spoedig ter plaatse waren, kon niet worden voorkomen, dat een aantal vrou wen door het vuur werd ingesloten. In een slaapzaal heeft men 21 ver koolde lijken gevonden. Voorts is een naar het ziekenhuis vervoerde gevangene later aldaar overleden. Men vermoedt, dat de brand ont staan is in een werkplaats, waar zich celluloid bevond. Door de sterke wind breidde hij zich snel uit. De Belgische radiomarkt ontvangt thans ongeveer 250.000 radio-apparaten per jaar en aan de grote voorraden, die zich bij de handelaren bevinden is duidelijk te merken, dat de markt verzadigd is. Tot einde 1946 kwamen deze toestellen voornamelijk uit Enge land. Hoewel geen invoerbelemme- ringen van Belgische zijde werden op gelegd, zijn na genoemd tijdstip slechts weinig radio-apparaten meer in België ingevoerd. In de laatste tijd worden vrij veel Amerikaanse radio's geïm porteerd. Daar aan de vervaardiging van ra diotoestellen geen moeilijkheden meer in de weg staan wat de bevoorrading met grondstoffen betreft, verwacht men onder de Belgische fabrikanten een grote concurrentie. De enige ex porterende firma in België is Philips en deze uitvoer, die via, Nederland geschiedt, zou volgens de statistieken voor de buitenlandse handel tegen voordelige prijzen plaats vinden. Fietsendieven en gros Op 26 Juli meldde de Rotterdamse politie de arrestatie van twee fietsen- helers, bekend staande onder de na men „Boeren Piet" en „Boeren Kees", die resp. de 58-jarige veehandelaar P. V. uit Numansdorp en de 36-jarige C. A S. uit Nieuwkoop bij Bodegraven bleken te zijn. Zij hadden van de even eens gearresteerde fietsendieven, de 30-jarige expeditieknecht D. W. K. en de 36-jarige expeditieknecht J. D. alias „Het Bolletje" in totaal 37 fietsen ge kocht. Bij nader onderzoek is gebleken dat „Boeren Piet" nog meer op zijn gewe ten heeft. Van de 34-jarige monteur J. C B. uit Den Haag, oorspronkelijk woonachtig in Rotterdam, die zijn ope ratieterreinen in de Residentie en ln Schiedam had, heeft hij ook trouw gekocht. Hoeveel is niet met zekerheid te zeggen, want B., die bij het stelen van een fiets door de Haagse politie op heterdaad betrapt werd, bekende aanvankelijk tegenover de Haagse en Rotterdamse politie 18 fietsen te heb ben ontvreemd, welk aantal later door hem tot 50 werd verhoogd. De politie is er echter van overtuigd, dat dit nog rrieer moet zijn, daar B. sinds de be vrijding zijn „bedrijf" uitoefende. B. heeft ook tijdelijk met bovengenoemde fietsendieven samengewerkt. Hij heeft zich op 21 Januari j.1. met de 27-jarige monteur W. S. ook schul dig gemaakt aan diefstal van 400 m bekledingsstof uit een garage in het Westen van Rotterdam, die hij ver voerde in een déar gestalde dokters auto. De wagen werd twee dagen later onbeheerd in de stad aangetroffen. De stof werd in Leiden verkocht, waar ze door de economische recherche in be slag werd genomen. B. is ter beschik king gesteld van de officier van jus titie in Den Haag; S. van de officier Hoeveel munitie de Nederlandse bo dem tengevolge van de Duitse bezet ting nog steeds moet bevatten, blijkt uit de opgave van de voormalige bom- menploeg van de Rotterdamse poli tie. Over het eerste halfjaar van 1947 werden door deze ploeg in totaal 21298 projectielen opgeruimd, waaron der 16386 scherpe patronen, twee V- 1's, 780 granaten van verschillend ka liber, vier bommen, 7 landmijnen, 378 bandgranaten, 74 mortiergranaten en 8 pantsergranaten, om slechts de mu nitie van het grootste kaliber te noe men. Het gebied, waar dit alles ge vonden werd bepaalt zich tot Rot terdam en randgemeenten. Het Kra- lingse bos, waarvan nog steeds 't O.-ge deelte wegens munitiegevaar gesloten is, blijkt nog 'n vruchtbaar gebied te zijn. Iedere Zaterdag komt de bommen- ploeg daar de oogst van de week op halen. Naar wij vernemen zal door de krijgsraad - velde west vermoedelijk op 18 September en zo nodig op 19 September in het gebouw van de Hoge Raad te 's-Gravenhage behandeld wor den de zaak van de bomaanslag op St. Nicolaasavond te 's-Gravenhage. Zoals men zich zal herinneren, wer den op Sint Nicolaasavond 1946 bij 'n bomaanslag op de Prinsegracht te 's-Gravenhage, de heer Boer, een ga ragehouder, alsmede zijn vrouw en dienstbode gedood, terwijl zijn dochter werd gewond. In verband met deze affaire werden spoedig gearresteerd kapitein Baron van Heemstra uit den Haag, sergeant A. de Boer uit Haar lem en als medeplichtigen een korpo raal, een dienstplichtig soldaat er. -en burger. In het kader van een uitzending uit de Wieringermeerpolder door de VPRO zal minister Mansholt Zondagmorgen om 11.45 uur in de rubriek „tot het hart van het volk" een toespraak houden. De uitzending zelf vangt om 10 unr aan. Leger berichten v. Donderdag Op West-Java werd ten Zuid-Oos ten van Penkalongan Santoso bezet. De T.N.I. deed wederom een aanval ter hoogte van Soemedang. Deae aan val werd zonder verliezen onzerzüds afgeslagen. Onder de republikeinse manschappen bevond zich een aantal Japanners. In Oost-Java passeerden onze troe pen Singosari (halve-wege Lawang en Malang). Op Noord-Sumatra voe-den repu blikeinse groepen een aanval uit te gen het juist bezette Loeboakpapan. Deze aanval werd zonder verliezen onzerzijds r""eslagen. Het 21ste Nederlandse legercommu niqué bevat nadere bijzonderheden over de in het 20ste communiqué ver melde acties: te Tegal liep de weve rij „Java", welke door de T.N.I. in brand werd gestoken, zware schade op. De haven was hier en daar ver sperd door gezonken schepen. De P.T.T.-centrale te Brebes werd door te T.N.I. vernield. Op Zuid-Sumatra ontstonden bij Djirak in de omgeving van de pompstations grote branden. Een aanval van 80 man in dit gebied werd afgeslagen. Bij Lahat werden grote hoeveelheden wapens gevonden. Aan de spoorlijn Lahat-Moerara Enim werden de rails over een af stand van 100 meter opgebroken. TOTALE VERLIEZEN. Het Nederlandse legerbericht meldt nog van Midden-Sumatra, dat de brug gen nabij Pasaroesang zijn bezet. De totale verliezen van Nederlandse zijde bedragen thans: 51 gesneuvelden, 9 vermisten en 110 gewonden. TOESTAND TE MALANG. Aneta's bijzondere correspondent te Malang meldt, dat de stad Malang een woestenij is. Vele publieke gebouwen, fabrieken, het klooster, de bioscoop en de sociëteit zijn opgeblazen of ver brand. Reeds dagen geleden waren de winkelstraten leeggeplunderd. De stad is uitgestorven. Om half negen bereik ten de eerste Nederlandse troepenaf delingen de straten van de stad, nadat zij wegens vernieling van bruggen voorbij Singosari en ondermijning van de wegen moeilijk vooruitkwamen. Het raadhuis en het postkantoor zijn door bommen geschonden. De winkelruiten in de hoofdwinkelstraat zijn vernield; de uitstalwaren zijn gestolen. I DE MILITAIRE SITUATIE. Vooruitgeschoven Nederlandse een heden hebben, gesteund door vijf ge vechtswagens, Soekaradja, 10 km. ten Oosten van Poerwokerto bereikt, al dus een republikeins legercommuniqne. Dit communiqué meldt voorts, dat 'n convooi van Nederlandse vrachtwagens is waargenomen, dat zich beweegt in de richting Poerbalingga. 15 km. ten Noordoosten van Poerwokerto. Verder maakt het communiqué melding van gevechten bij Kroja, 30 km. ten Zuid westen van Poerwokerto. De corres pondent van AFP merkt naar aanlei ding van dit republikeinse legercom muniqué op, dat hieruit blijkt, dat de Nederlanders belangrijke vorderingen hebben gemaakt in Midden-Java. Sir John Boyd Orr, de directeur- generaal van de ladbouw- en voed- selorganisatie der V.N., waarschuw de dat het ernstige wereldtekort aan voedsel nog minstens twee jaar zal aanhouden, wanneer geen maatrege len worden genomen om de door de oorlog getroffen landen voor de oogst 1948 te voorzien met landbouwwerk tuigen. In het voorwoord van 't jaarverslag der organisatie, dat gisteren werd ge publiceerd, verklaarde Sir John, dat de wereld-voedselpositie op het ogen blik niet beter is dan een jaar geleden. Hij wees voorts op het gevaar, dat de verhoging van de landbouwproductie, die dor de exporterende landen is be reikt bij hun pogingen om het wereld record te verlichten, er toe kan leiden, dat zich plotseling onverkoopbare overschotten voordoen. Gistermorgen hebben alle Antwerpse havenarbeiders het werk hervat. De staking is geëindigd. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.X. te De Bilt, gel dig tot Vrijdagavond: WEINIG VERANDERING. Wisselend bewolkt met slechts op enkele plaatsen enige regen. Weinig verandering in tempera tuur. Meest matige wind tussen Noord en Oost.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1