Stad en Omqeving. Tekort aan bouwvakarbeiders De H.A.V.-Concordia dag Met de jeep van de krant door het polderland Afscheid meesier Brinks Vruchtbare vacantie Op eiding in Zweedse barakken De achtste ronde van 't schaaktournooi De brandweer werd nummer acht De zwemtocht naar Texel uitgesteld Waterstanden Marsdiep H°Merse Concourscommissie Uitslag openbare verkoping Verplaatsing en uitbreiding wasserij Munster Naar moeder Aarde's blinde darm Wiering en .Geslaagd Benoemd Breezand. Het is te betreuren, maar helaas een feit, dat de uitvoering van de wederopbouwwerkzaamheden in de gemeen.e Den Helder niet ao vlot verloopt als aanvankelijk werd ver wacht en gehoopt. Eén van de be langrijkste oorzaken daarvan ia wel het tekort aan vakbekwame bouw vakarbeiders. Ten einde in deze leemte te voorzien, heeft op 5 Juli j.L een bespreking ten raadhuize plaats gehad van het colle ge van B. en W. met vertegenwoordi gers van de plaatselijke werkgevers- en werknemersorganisaties in 't bouw bedrijf, waarbij mede tegenwoordig waren de Directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau te Alkmaar en een Inspecteur van het Rijksarbeidsbureau. Eenstemmig was men van oordeel, dat voor deze gemeente het tekort aan geschooide bouwvakarbeiders slechts is op te lossen door ongeschoolde arbei ders op te leiden tot vakbekwame bouwvakarbeiders. De Inspecteur van het Rijksarbeidesbureau zegde zijn me dewerking volledig toe en gaf o.m. de verzekering de belangen van de ge meente Den Helder te zullen bepleiten bij het betrokken Ministerie. Vanzelfsprekend zijn aan deze oplos sing vele moeilijkheden verbonden. Al lereerst zal een voldoend aantal leslo kalen beschikbaar moeten zijn. Daar voor het aangegeven doel geen ruimten in de gemeente aanwezig zijn, hebben B. en W. zich tot de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting ge wend met het verzoek enige barakken aan de gemeente Den Helder beschik baar te willen stellen. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw te 's Gravenhage zich bereid verklaard heeft twee Zweedse houten barakken aan deze gemeente af te staan. De kosten van het aankopen en het inrichten van deze beide barakken worden in totaal geraamd op f 55.000. Dit bedrag zou over 5 jaren kunnen worden verdeeld. B. en W. vragen thans aan de Raad, voor het beoogde doel een crediet te verlenen van f 55.000. Na de bevrijding werd het Internaat van de Zeevaartschool voorlopig on- De achtste ronde bracht in de hoofdklasse een sensatie, door de ne derlaag van Groenevelt tegen Mars man. Enige dagen tevoren had Groe nevelt zijn uitgestelde partij tegen Herderschee gewonnen. Dit was een Dame-Indische ope ning, Waarbij Zwart langzaam tot be vrijding kwam. Zwart (Herderschee) offerde twee lichte stukken voor toren plus 2 pionnen, en verkreeg een vlotte aanvalsstelling. Bij de afwikkeling verzuimde hij echter de dames te ruilen, hetgeen hem een zeer gunstig eindspel ver schaft zou hebben. In plaats daarvan trachtte hij in de aanval een beslissing te forceren, doch Groenvelt ontketende met enige sterke tegenzetten een tegenaanval die hem de overwinning bezorgde. De partij GroeneveltMarsman had wit vrij spoedig een vrijpion op d5. Zwart kon deze echter blokkeren en behield zelf enige druk op pion e4. Marsman slaagde er achtereenvolgens in de wit te pion op d5 te isoleren, daarna een pion en vervolgens een tweede pion te winnen, en begon een aanval tegen de verzwakte witte Koningsstelling. In het heetst van de strild bracht hij een fraai pionoffer, dat Groenevelt niet had mogen aannemen. Hij deed het toch en verloor daarmede op de vol gende zet zijn Koningin, waarmede hij tegelijk opgaf. VerschuurGeus was een Franse partij, waarin Geus een langdurig ijii- tlatlef op de damevleugel kon behoe den, hetgeen hem materieel voordeel bezorgde. Tn een voor Geus zeer gun stige stelling werd de partij afgebro ken. De partiien v. d. KuylHerderschee en Bund—'Vijker werden uitgesteld. De volledige resultaten lulden: Hoofdklasse: J. GroeneveltH. A. Herderschee 10, J. Groenevelt Marsman 0-1, A. H. Verschuur—K Geus afgebroken. Stand: 1 J. Groenevelt 6; 2 J. Wij- ker 5 en 1 hangpartij; 3 K. Geus 3)4 en 2 hp 4 J. Marsman 3; 5 L. Bund 214, en 2 hp.; 6 J. v. d. Kuyl 2 en 1 hp. 7 en 8 H. A. Herderschee en A. H. Verschuur elk 1','pt en 1 hp. Ie klasse: P. W. van DijkD. Dok ter 1—0, P. N. Kelder—Th. Adriaanse y2>/i, St. v. AmersfoortG. van Zoo- nen 1—0. Stand: 1 St van Amersfoort 6; 2 R. Dirks 5: 3 P. W. van Dijk 5; 4 P. N. Kelder 4; 5 G. van Zoonen 314,; 6. J. Geurts 3; 7 D. Dokter 2)4;. 8 Th Adriaanse 1. 2e klasse: D. de LangeW. J. Geus 01; N. SlemmerG. Brandhoff )4-lA Stand: 1 W. J. Geus 4l/i; 2 G. Brand hoff 3' 3 K. Geestman 3)4; 4 D. de Lange 3i5 N. Slemmer 26 J. Loij 2; 7 J van Amersfoort 2; 8 J. F Steindpl 1'.'. 3e k'- e Wegens terugtrekken van de he-en A. Siebrands en J. Paans. werd in deze klasse geen partij ge speeld. De stand luidt hier thans: 1 R Ruiten 4; 2 J. de Vries 21/2; 3 P. Schipper 1; 4 D. v. d. Veen 1; 5 J. Kubbe >4- dergebracht in een drietal woonhuizen aan de Binnenhaven. De ruimte in deze woningen is ten enen male onvoldoen de en ook overigens zijn zij ongeschikt voor dit doel. Ondanks de vrij belang rijke bedragen, welke aan deze perce len reeds ten koste zijn gelegd, kon een behoorlijke verbetering niet tot stand worden gebracht. Naar een andere en betere huisves ting 'van het internaat moest dus wor den gezocht Aanvankelijk dachten B. en W. deze te kunnen vinden door huur van een tweetal percelen aan het Ankerpark, waarna deze huizen door een grondige verbouwing geschikt zou den worden gemaakt. Van dit plan moest met het oog op de kosten wor den afgezien. Thans menen B. en W. echter een voorlopige oplossing te hebben gevon den, welke in evrband met de huidige omstandigheden zeer geschikt lijkt en met betrekkelijk lage kosten tot stftid kan worden gebracht. Het is n.1. mo gelijk het Internaat, in afwachting van de totstandkoming van een geheel nieuw gebouw voor het internaat, on der te brengen in het gebouw der Zee vaartschool en wel in dat gedeelte, dat niet voor het nijverheidsonderwijs ge bruikt wordt. Hiervoor moeten in het gebouw een aantal wijzigingen worden aangebracht. Het totaal der kosten daarvan, ten bedrage van rond f 19500, zou over drie jaren kunnen worden verdeeld. B. en W. stellen aan de Raad voor, hun een crediet ter grootte van dit be drag te verlenen. Dinsdagavond zal dit voorstel in de gemeenteraad worden behandeld. In een zeer sportieve wedstrijd hebben de zeventien brandweer corpsen, die waren uitverkoren om eikander het landelijk kampioen schap te betwisten, de finale af gewerkt. Het was voor de Hil- versumse brandweer, die Juist haar veertigjarig pubileum vierde, wel een heel grote voldoening, dat zij de eerste en de derde prijs in de wacht mocht slepen. Den Hel der eindigde op nummer acht, wat toch ook een prachtig resul taat genoemd mag worden, wan neer we bedenken, dat de Hel- derse beroepsbrandweer de achtste plaats innemt in de ranglijst van de tmeer dan 500 brandweerkorp sen uit geheel Nederland, die aan dit grote toumooi, georganiseerd door de Vereniging van Brand weercommandanten, hebben deel genomen. Er waren vijf prijzen uitgeloofd, t.w. drie zilveren bekers en twee zil veren plaquettes. De prijswinnaars wa ren. 1 Hilversum, tijd 1 minuut 53 se conden; 2 Ouder Amstel, tijd 1 minuut 58.6 sec.; 3 Hilversum, tijd 2 minuten 22,2 sec.; 4 Tilburg, tijd 2 minuten 22.2 sec.; 5 Lekkerkerk, tijd 2 minu ten 26.4 sec. De tijdens van de ploegen uit Ven- lo (6), van de Staatsmijn Maurits (7), en van de Helderse beroepsbrandweer (8) lagen eveneens tussen de 2 en 3 minuten. Den Helder maakte een tijd van, 2 minuten 34.2 seconde. Tussen de 3 en 4 minuten lagen de tijden van de ploegen Alblasserdam, Barneveld, Leerdam, Beilen, Sneek, Breda en Katoenmaatschappij Alme lo. De ploeg uit Grotegaat deed er 4.5 minuut over. Een slechte beurt ten slotte maakte Arnhem, waarvan de leden vrijwel allen „verdronken" in de denkbeeldige sloot, zodat deze ploeg moest worden gediskwalificeerd. De door de Rijkswerfsportver. geor ganiseerde zwemtocht Den Helder Texel werd door een te hoge golfslag Spoorwegovergangen zijn gevaarlijk, maar wat zegt u van een „schuiten overgang". Deze is wel niet gevaarlijk, maar het verkeer wordt toch ook een halt toegeroepen. Deze overhaal bvindt zich te Avenhorn bü Hoorn. voorlopig uitgesteld. 4 Aug. 5 Aug. 6 Aug. Hoog 8.05—20.30 8.35—21.20 9.10—21.45 Laag 2.00—14.50 2.35—15.20 3.05—15.50 Onze plaatselijke handbal- en athle- tiekvereniging had een sportdag geor ganiseerd tegen Concordia, een eerste klasse club uit Haarlem. Dat de onze met handballen de minderen zouden zijn, lag voor de hand. De athletiek- prestaties vielen ons echter tegen van onze vertegenwoordigers. Vooral de dames stelden teleur. Laten we ons beperken tot de beide handbalwed strijden, een sport, die zeer zeker meer belangstelling verdient dan tot heden in onze stad het geval is. De handbalsport is een snelle sport en mede doordat de handen het werk moeten doen, ook verrassend. Onze heren wisten aanvankelijk goed stand te houden. Er werd vlot gecom bineerd en het doelpuntenverschil was met de rust niet groot, n.1. 5—4 voor Concordia. Deze uitslag was voor ons nog een verrassing, want wij dachten dat de stand 43 was voor Den Hel der. Wat ons echter opviel in deze eerste periode was het minder goede dekken in de HAV-achterhoede. Men had daar geen kaas gegeten van het snel verwisselen van de tegenstanders, zodat er steeds vrije gaten ontstonden. De Haarlemmers maakten daar dank baar gebruik van, geholpen door het zwakke verdedigen van de HAV-doel- man. In onze voorhoede, het beste deel van de ploeg, bleken alle spelers nog niet die kunst zo goed te verstaan als Enklaar. De rechtsbuiten bijv. wist van de vele vrije kansen maar weinig te maken. Hij zag geen kans de verdedi ging uit elkaar te rukken. Toch was deze speler niet onverdienstelijk. Zijn snelheid was goed en ook zijn schot viel te prijzen. De linksbuiten was uitgesproken slecht, hij miste iedere vang-techniek. Het werd ten slotte 115 voor Concordia, geflatteerd maar zeer zeker verdiend. De dames deden het iets beter. Zij verloren n.1. met 42. Ook hier was de techniek der Haarlemmers beter. De Helderse doelverdedigster is te klein om met succes alle ballen te weren. De rechtsbuiten en de linksbinnen waren heel goed. Door een inzinking in de tweede helft wist Concordia de stand op 41 te brengen, waar de Helderse dames nog slechts 1 punt te genover wisten te stellen. Concordia won deze sportdag, maar ook de HAV won, n.1. de eer van een goed geslaag de dag, waarbij de punten niet zo zwaar telden. De uitslag van de Helderse Concours Commissie over wedvlucht naar Venlo was als volgt: H. W. Kok 1; Z. Bak 2 en 42; D. Blokker 3. 27, 45, 71 en 85 Slijkerman 4, 14, 67, 73, 83, 89 en 98 Klijzing 5, 32 en 80; Pranger 6; Bruin —Rijk 7, 25 en 30; C. de Wit 8 en 29; A. de Ruiter 9, 39 en 81; J. Bosch 10 en 72; FalkersStein 11, 36, 65; J. C. Duinker 12; Van Leeuwen 13, 37, 41 64, 68 en 74; P. Dirks 15; K. Martijn 16; B. Hufkens 17 en 33; J. Hengsdijk 18, 51 en 53; J. Bruin 19 en 62; Gebr. Buis 20, 59 en 97; J. Kramer 21, 38, 46 en 52; R. Mulder 22; M. v. Pelt 23, 34 35, 55 en 57; G. de Wit 24 en 50; C. Bontes 26, 86 en 87; Wittenberg 28 en 76; Nellestein 31; J. Ruimers 40, 66, 93 en 95; B. Kersbergen 43 en 60; B. Azema 44 en 61; R. Ran 47; Hania 48; P. Ham 49; B. de Boer 54 en 79; Trijs burg 56 en 58; W. de Ruiter 63; D Bruin 89; H. de Boer 70; M. de Boer 75; S. Rieuwers 77; Gebr. Ramler 78 en 82; A. Hubregtsen 84; v. d. Maas 88; O. Boon 90; P. 't Hert 91; de Bunje 92 en 99; A. Kooger 94 en 96. In Haarlem wordt tot en met 9 Augustus de Bloemenweek gehouden. Grote Markt aldaar heeft zelfs meters hoge bloemenvazen gekregen. De Notaris A. M. Engelmann heeft Don derdag 31 Juli 1947 de volgende per celen, alle gelegen te Den Helder, publiek verkocht: Huis en Erf, Diaconiestraat 36, aan H. van Zandbergen voor f 1927. Huis en Erf, Schagenstraat 101, aan J. Leeuwerink voor f 1900. Huis en Erf, Schagenstraat 98. aan K. Heerkens voor f 1676. Perceel bouwterrein, Sluisdijkstraat, aan C. G. F. M. Winter voor f 558. Huis en Erf, Basstraat 35, aan K. Heerkens voor f 1476. Huis en Erf, Fabrieksgracht 3, aan H. van Pelt voor f 1225. Huis en Erf, Molenstraat 153, aan K. Kapitein voor f 1606. Huis en Erf, Emmastraat 27, aan C. Veerman voor f 3500. Huis en Erf, Janzenstraat 84, aan P, Uipkes voor f 3131. Het voortdurende recht van erfpacht op een perceel grond met het daarop staande huis Beukenkampstraat 57 aan J. Vermeulen voor f 2480. Huis en Erf, Piet Heinstraat 50, aan L. Janssen, voor f 1701. Het voortdurende recht van erfpacht op een perceel grond met het daarop staande huis, Goudsbloemstraat 51, aan J. Visser voor f 3500. Het voortdurende recht van erfpacht op een perceel grond met het daarop staande huis, Ruyghweg 62, aan J. B Piscaer, voor f 3100. Huis en Erf, Schagenstraat 43, aan G. Bandt voor f 2220. Huis en Erf, Jan in 't Veltstraat 10 aan P. Uipkes voor f 3200. Het winkelhuis met twee afzonder lijke bovenwoningen, Keizerstraat 00 en 92, aan D. J. J. Nypels voor f 23000. Werkplaats, Keizersgracht 109, aan N.V. Goederenhandel P. H. Vlessing voor f 1875. Winkel en woonhuis met Erf, Sluis dijkstraat 55, aan C. W. Scheltis voor f 7870. Het bedrijf van wasserij Munster, dat tot voor kort in twee uiteen gele gen percelen was ondergebracht, is thans in één pand gecentraliseerd, en wel op het adres Zuidstraat 79—80. Daar is gedurende de laatste weken met man en macht gewerkt om de di verse wasserij-machines te installeren. Een nieuwe stoomketel werd gemon teerd, en verder werden alle werktui gen die in een goed geoutilleerde was serij en strijkerij thluisbehoren op hun plaats gezet. De gehele benedenverdieping, die een vrij groot aantal vertrekken heeft, is thans door de verschillende afde lingen wasserij, droogkamer, mangelafdeling en strijkerij in be slag genomen. Vooral het feit, dat de heer Munster nu zijn gehele bedrijf onder één dak heeft, houdt een grote verbetering in, die zeker ook de clien tèle ten goede zal komen. Vandaag zal de zaak worden her opend. Ai een paar maanden lang heb ik met een probleem geworsteld, ft maar niet wat ik sou aa~chaffen: een Buick Eight of een doodgewone Uur na nor en dag na dag woog ik de voordelen van be.de typen m„toryt. hikels tegen elkander af, in de hoop dat eenmaal een l.chtje .n mijn hr«|n zou opgaan en ik gelijk zou kunnen uitroepen: Archimedes. „Eureka". i„ wachting van dat lichtje was ik genoodzaakt de stof voor mijn overpeins,. gen op te doen met behulp van een gammel motorrijwiel. Oo de laatste Zaterdag voor mijn va- alang. Het ergste was echter, dat be. -1 aoeld terrein tot de laatste plaats be^t was met flinke hopen klinkers, hun roodbruine koontjes juist tussen d, sprieten lieten doorschemeren. Ik heb de jeep die rimboe inge. jaagd, met alle vier de wieltjes aangedreven. Met wellust klauwde het onbetaalbare voertuig door tn over de steenhopen, zonder een can- tje pijn. Toen we even later weer op de begane weg stonden, bleek al les er nog aan te zitten ook. Dg motor gromde, alsof er niets ge beurd was, en mijn twaalfjarige passagier slaakte uit de grond van zijn hart de verzuchting: „Wat een moordkar, het lijkt wel een bul], dozer!" cantie geraakte het probleem tot een oplossing. Er moesten couranten wor den weggebracht tot ver in de provin cie, en dat móest per jeep gebeuren. Spontaan bood ik aan, dat karweitje even te klaren, dan kon ik meteen de jeep eens in haar intiemste leven ga deslaan. Ik zal de tocht niet van kilometer tot kilometer volgen. Het zij genoeg, dat de jeep grommend en zoemend haar taak verrichtte, op betonwegen, asfalt wegen en de verdere mogelijke en on mogelijke plaveisels die men per jeep in Noord-Holland benoorden het IJ kan tegenkomen. Grootschermer. Het verste dorp dat ik moest bezoe ken, was Grootschei mer. Toen ik daar binnenreed, dacht ik aan Jeruzalem. Niet omdat Grootschermer rijk is aan witgepleisterde gebouwen en indruk wekkende moskeeën, maar omdat "Je ruzalem wel eens „de navel der aarde" is genoemd. Wanneer deze laatste be naming juist is, dan dient Grootscher mer beslist de „blinde darm der aarde" te heten, want nog nimmer bezocht ik, waar ook ter wereld, voor geen enkele speciale verslaggeverij, een dorp dat meer weg had van een trechter, van een blinde darm, ia van een appendix, dan Grootschermer. Het begon heel netjes, met een keurig brugje aan het eind van een net dijkje. Huisjes links en huisjes rechts van de straat. Het was ech ter zo merkwaardig, dat de afstand tussen de huisjes links en de huis jes rechts geleidelijk aan kleiner werd. In de aanvang had onze jeep gemakkelijk haar vleugels nog kun nen uitslaan, indien ze die bezeten had. Later echter bleek het ten enenmale onmogelijk om zelfs maar een richtingwijzer uit te steken. Dat was overigens niet noodzakelijk in een dorp met één straat Enkele kilometers had ik zo met de t: ouwe Jeep langs de huisjes links en de huisjes rechts geschampt, tot ik me opeens realiseerde, dat ik te gelegener- tijc terug zou moeten. Ik verwachtte al niel eens meer dat er een einde zou ko- mer aan deze onmetelijke blinde darm, of het moest al zijn dat het pad zich zou verliezen op het erf van een verre boer derij. De weg terug. Toen de couranten waren afgeleverd, diende de terugtocht te worden aan vaard, en het was dus draaien geblazen. Gemakkelijker gezagd dan gedaan. Het geluk was met mij Enkele honderden meters verder was er links een open plek, rijk begroeid met een gewas dat het midden hield tussen gras en alang- Deze uitspraak maakte ik terstond tot de mijne. Zo'n Buick Eight van opje. moffeld blik is toch maar niets bij zon jeep vergeleken. Stuur zo'n parade- paardje eens de rimboe in? Mijn keus ii bepaald. Wanneer een Buick-besitter het voor zijn merk wil opnemen, laat hii mij zijn wagen dan voor een weekje uitlenen. Volgende week heb ik nog vacantie. Als het hem dan gelegen komt? Ik zal eerlijk oordelen. 't Zand, NIEUWE BRUG. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben aan het r.k. kerkbestuur alhier ontheffing verleend van de desbetref fende bepalingen van het Wegenregie ment Noord-Holland voor het maken van een ophaalbrug over de langs de Kelnsmerbrug gelegen sloot (vóór de kerk) ter vervanging van de aanwe zige voetbrug. Onze plaatsgenoot Jac. Halfweg te H.hoef slaagde voor een te Alkmaar afgenomen examen voor middenstands diploma. De heer J. Schoen, onderwijzer aan de O.L. school te Westerland, behaalde de hoofdakte. Onze plaatsgenoot, de heer J. H Eden, hoofd VGLO te Hippolytushoef is benoemd als hoofd der O.L. school te Ommen (Ov.). Door bijzondere omstandigheden is de vacantie der openbare scholen on verwachts vervroegd en zo kwam het dat Donderdag j.l„ toen de vacantie al bijna een week oud was, de kinderen van school II toch nog weer op school kwamen om hun rapporten te krijgen enafscheid te nemen van meester Brinks, die zij na de vacantie niet meer in de school terug zullen zien. Om half vier 's middags verzamel den zij zich in de gymnastiekzaal der school, waar ook verschillende ouders aanwezig waren om van hun belang stelling blijk te geven. Na een inleidend woord van het hoofd der school, de heer S. T van Dijk, sprak allereerst de heer Veenis, als voorzitter der oudercommissie, na mens de kinderen en de ouders Na de heer Brinks, die als hoofd te Mav- kenbinnen benoemd is, te hebben ge feliciteerd, wees spr. er op hoe de heer Brinks 10 jaar geleden hier ge komen is, vol enthousiasme en idea lisme om zijn taak te vervullen en dat hij succes had gehad met zijn pogen, waardoor een nauwe band ontstaan is tussen meester, leerlingen en oudeis. Hij sprak de wens uit, dat meester Brinks altijd met veel genoegen terug zou denken aan zijn Breezsnder jaren en om de herinnering levendig te hou den kon hij, namens de kinderen, die het geld er voor bijeen brachten, een viertal boeken en een slaapkamerlamp aanbieden en aan meesters vrouw een prachtige vaas met anjers. De heer Van Dijk sprak als hoofd der school, collega en vriend, mede namens de andere collega's en oud collega's. „Tien jaar van je leven en je beste krachten heb je gegeven", zei spr., „om de kinderen dat bij te bren gen wat voor hun toekomst nuttig was. Je hebt gewerkt als een paard Er is ook wel eens onderling verschil van mening geweest, maar we zijn er van overtuigd, dat je met genoegen op je werk aan onze school terug zul zien, want als er eens wrijving was waren we dat altijd weer zó vergeten er kwam nooit verwijdering van en wé zullen de vriendschap van jou en je vrouw dan ook node missen", Medp namens collega's en oud collega's bood apr. ter herinnering een paar boekwerken aan. Er werden ook door enige ouders en leerlingen afzonderlijk nog bloemen of bloemstukken aangeboden. Nadat de kinderen getracteerd waren, werd de kinderen, om het afscheid voor h«n niet al te weemoedig te doen zijn, een goochelvoorstelling aangeboden, ver zorgd door „Prof. Hekie". Deze bleek de juiste toon tegenover de kinderen goed te kunnen treffen en had groot succes met zijn speciaal kinderpro- metTdet ZEf de vol^Z Toen .Tn gen°egen naar roen aan deze pret tenslotte een einde moest komen, kreeg de heer Brinks zelf het woord. Aansluitend bij bet verhaal, dat hij in zijn klas v™! als flinke, eerlijke mensen hun leven zouden doorgaan, van wie hij als hii hun naam in d* irmw* steeds iets goeds zou lezen dT"kwam dankte hij voor hun medewerkina alle gebied en de colleaa's altijd onderling zó goed mat 6|v kunnen vinden dat oSd-colW.1/^ de band verbreken on ui nooit vriendschap altijd blijven aanh"1^60 het gemeentebestuur en hpt U, toezicht, die in vol v.rt~ Schocl- heid laten ln het werk on h t" Vrij* tenslotte de ouder-coiXf/^t0»0 w^ (Nadruk verboden). Ook vacantie-houden is een kunst Er zijn mensen, die na thuiskomt van hun zomer-uitstapje nog vermoei der zich voelen dan toen zij de deur achter zich sloten. Van de opfrissing welke het uitgaan hun beloofde, heb ben zij niets gemerkt. Zij hervatten hun arbeid in een landerige stemming en wilden achteraf maar, dat zü rui- tig aan het werk waren gebleven. J» men kan zelfs mensen ontmoeten, de vacantie een kruis vinden, omdst zij eigenlijk niet weten, wat zij met hun vrije tijd moeten aanvangen. Het zijn de slachtoffers van de sleur; de routine-mensen, die door de arbeidi- plicht voortgedreven moeten worden, wijl het hun aan eigen initiatief ont breekt. Dezen zijn blij, ala de doelloos doorgebrachte dagen maar weer om zijn en zij opnieuw worden opgeno men in het raderwerk, waarvan zij zich een werktuiglijk onderdeel weten. Vacantie betekent niet louter rust, Het leven staat nooit stil; zelfs de slaap, die de door de dag verbruikte krachten herstelt, is een arbeidi-p/o- ces. De dromende geest ligt niet braak; hoeveel problemen, waarmee men wa kend tevergeefs tobt, blijken opgelost, zodra men er een nachtje over gesla pen heeft. Wanneer men de arbeid door vacantie vervangt, is het de wis selwerking, welke hier heil aanbrengt Rust en arbeid moeten elkaar aanvul len, en de vacantie-arbeid dient van andere aard te zijn dan die welke men in zijn beroep verricht. Het wel besteden van de vacantie is een deel van de levenskunst. Ook in dit opzicht moet de mens kunstenaar wezen. En dan komt ons een woord in de gedachte, dat wij tevallig dezer dagen herlazen bij Conrad Busken Huet „Voor de kunstenaar", zegt des» schrijver, „Ie de verpozing slecht» een aanleiding tot nieuwe scheppingen" Dit lijkt ona een leuze voor de vacan- tie-gangers. Een schepping behoeft niet juist een gedicht of een schilde rij te zijn. Alles wat aan het initiatief en aan het brein ontspringt, plan op welk gebied ook. kan men een schepping, een creatie noemen. P* verpozing, de vacantie, moet creatie* zijn. Dat wil zeggen, dat zij aanleid ding wordt tot nieuwe gezichtapu»* ten, tot een nieuwe kijk op het leve# en op het werk. Het verlaten van de Platgetreden paden geeft gelegenheid tot verruiming van de horizon; sfeer van het onbekende werkt prik kelend, en de vreemde omgeving ver" frist de geest evengoed als het lichaam Wie zich in de vacantie op eeng°e" de manier heeft verpoosd, keert taruf met een zak vol plannen en hervat *«n arbeid en zijn huiselijk verkeer als een herboren mens. Als aanleid1#' tot nieuwe scheppingen zal de vacan* tie, hoe kort ook misschien, 4,6 vruchtbaar tijdperk blijken te zijn. H. G. CANNEGIETER veel steun werd ondervonden. Met 1ee# ckking tot de ouders om flltijd strijden voor school II, voor de open bare school in het algemeen en m<- een woord van dank, mede name zhn vrouw, voor de tot hen geric#1 hartelijke woorden en voor &e c deaux, besloot de heer Brinks. Met een handdruknamen allen n eens persoonlijk afscheid. mees1* tracteerde de kinderen op een W ijsje en daarmee kwam het einde 1 deze middag, die voor de scheiden meester zeker onvergetelijk zal ven.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 4