Weg naar Indonesische oplossing nog duister Thans Egyptische kwestie voorVeiligheidsraad Woensdag 6 Augustus 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, ANNA PAULOWNA Republiek aanvaardt geen bemiddeling Walter Foote biedt goede diensten aan. Heden ministerraad Hors d'Oeuvre Prinses Marijke een levendige baby Departement te Jeruzalem in de lucht gevlogen. Dank en lof aan onze jongens overzee J Tomaat naar mevrouw Peron Britse troepen in Griekenland geworpen. Ontploffing op Belgisch jacht worden teruggetrokken 'ItteecéeeicPit Wagen op landmijn gereden Anti-semietische relletjes in Engeland Het laatste legerbericht In totaal 74 gesneuvelden Poot aardappeloogst in veilige haven VERSCHROEIDE AARDE BUREAU Koningstraat 78-80 Deo Heider Telefoon 2*15 Oiro 449041 Dtf.: J. Bijlsma Voortzetting van de 70e JAARGANG No. 9577 HELDERSCHECOURA TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichte 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot^ 15 woorden 75 cent, ettc woord meer 5 cent Abonnementen: per kwaeteei f 3.—, per post f 3.05 H*ofdredftctearM. H. E. Uyldert, Rayon reóa©4©*i ren C. A. Dekkers en W. Kok. Volgens het Indonesische persbureau Antara heeft Sjarifoeddin tijdens de Dinsdag gehouden zitting van het werkcomité voor Buitenlandse Zaken van het Republikeinse parlement verklaard, dat de Republikeinse re gering absoluut geen benAddeling zal aanvaarden, doch slechts arbitra ge van een commissie, welke door de V. N. benoemd is. De Republikeinse regering zal spoedig bekend maken tot welke landen zij zich voor arbitrage zal richten. Sjari foeddin herhaalde, dat de Republiek zich niet meer gebonden acht door Linggadjati als lid van de Verenigde Staten van Indonesië, doch dat zij de volkomen onafhankelijkheid wenst, zo dat de republikeinse regering haar eigen buitenlandse vertegenwoordigers kan benoemen. Dinsdagnacht heeft, aldus Radio Djokja, een republikeinse woordvoer der na de kabinetszitting van Dinsda verklaard, dat de Republikeinse rege ring scherp protesteerde tegen de be zetting van Gombong, ten Oosten var Banjoemas, na de uitvaardiging var het bevel „staakt het vuren", alsmed. tegen het aanhouden an het telegram van de Veiligheidsraad aan Sjarifoed din. SEMAK--NG UIT ISOLEMENT VERLOST. Ten Westen van Weleri is contac gemaakt tussen de W-en de B brigade, zodat Semarang uit zjjn iso lement is verlost. De troepen, die in Westelijke richting oprukten, wistei gistermiddag om 5 uur niet, dat te middernacht de wapenstilstand i zou gaan. Maandagavond hebben deRepubli keinen een aanval gedaan b« Ban joebiroe en Ambarawa, doch de aan val werd door de Nederlandse troe pen afgeslagen. Gisteren is een schip van de K.P.M.tec hoogte van Grisse door Republikeins kustbatterijen beschoten. Geen enke sohot trof doel. 1 AUTONOMIE VAN BANKA EN BILITON WORDT NIET ER KEND. 'Antara meldt, dat de Republiek de autonomie van Banka, Billiton en de Riouw-archipel niet zal erkennen, om dat deze daerahs uitsluitend van Ne derlands maaksel zijn. De Amerikaanse consul-generaal te Batavia, Walter Foote, heeft instruc ties gekregen om de goede diensten yan Amerika aan de Republikeinse re gering aan te bieden. Het was echter rog niet bekend of Foote er reeds in geslaagd is contact met de Republi keinse regering op te nemen. Reuter meldt nader uit Batavia, dat Foote gisteren een bezoek heeft ge bracht aan dr. Gani. Foote deelde aan Gani mee, dat de regering der V.S. onmiddellijk een commissie van voor aanstaande Amerikanen naar Indone sië zal zenden, indien het aanbod v/ordt aanvaard. Naar verluidt heeft dr. Gani er op gewezen, dat hij het Amerikaanse aanbod niet ter kennis van de Republikeinse regering te Djogja kan brengen, omdat de Neder landse autoriteiten te Batavia zijn te lefoon hebben afgesneden en beslag hebben gelegd op de radiocentrale der republikeinen. Naar wij vernemen zal heden een extra ministerraad worden gehouden. Ditmaal zullen ook de leden der com missie-generaal aan het overleg deel nemen. 50 INDONESISCHE ARTSEN GEDETINEERD. 50 Indonesische artsen te Batavia zijn tijdelijk voor ondervraging gedeti neerd, dit naar aanleiding van het feit, dat choleracultures vermist wor den van een hulp-laboratorium. NAAR MARKBN Mijn neef Piet heeft een heb belijkheid die soms lastig kan Zijn Hij gelooft alles wat je hem vertelt. Laatst nam ik hem mee naar Marken. Wat moet ie al anders doen wanneer je in Amsterdam een gast van buiten krijgt? Dan ga je naar buiten; want 's zo mers is het in de stad niet leuk. 's Winters trouwens ook niet. Het is er dan koud, als overal. Dus gingen wij, mijn vrouw, Piet en ik, naar Marken en Vo- lendam. Met een mooie boot. een tweedekker en beneê nog een „salon'1 en leuke mensen. Op Marken keken ze vooral naar de paling uit en die stopten ze. druipend van het vet, in actentas of karbies, en ze betaalden er grif méér voor dan in de vis winkel van hun eigen stad Mis schien dachten ze dat de paling van Marken edeler vlees bezat dan die van thuis. Misschien dachten ze ook niets. Natuurlijk haid Markenzich op zijn mooist getooid en op tal van plaatsen zaten kleine kinde ren in nationale klederdracht ge stoken, extra voor de gelegen heid Zij hadden veel bekijks en ook veel te bekijken, maar wat zij van al die mensen dachten hebben zij niet verteld. Ook zij dachten misschien niets. Zo za gen zij er tenminste uit. Het was vol geweest op de boot en dus was het ook vol in het dorpje en vol in de winkeltjes. Ik zou Mar ken wel eens willen zien na ver* trek van de boten. Maar dat kan nu eenmaal niet als je er met de retourtje komt. Op de heenreis werd er muziek gemaakt. Er was een „band" aan boord Een saxofoon, twet harmonika-spelers en een man voor het slagwerk. En zij speel den zo leuk, dat verscheidene paartjes begonnen te dansen; de stéqruning was goed. Toen zei mijn vrouw, die veel opmerkingsgave heeft: „Heb je dat gezien, Kreeft, zij spelen alles wat je vraagt." En Piet, die het had gehoord, ging naar de man var, het slagwerk toe en vroeg hem om iets, maar die man van het slagwerk keek hem zo woedend aan. dat ik op slag verwachtte, dat hij Piet een slag geven zou en Piet keek ver slagen en keerde naar ons terug „Wat heb je hem dan toch ge vraagd. Piet?" vroeg ik niét zon der deelneming. „Och", zei Piet, „tante zei. ze spelen alles wat je vraagt." „Zeker" ze: mijn vrouw, „dat heb ik ook ge zegd. Wat heb je dan gevraagd"' „De negende van Beethoven, mei slotkoor", zei Piet. KREEFT. Tijdens het verjaardagsfeest van Prinses Irene in paleis Soestdijk, waarbij haar peetvader, de Neder landse krijgsmacht aanwezig was, was ac grootste verrassing toen Prinses Marijke werd binnengebracht. Zij had op de arm van naar moe der al onmiddellijk een liefdevolle .aanval" van haar drie zusjes te pa reren. De jongste prinses bleek erg leven dig. Zij was, naar Prinses Juliana meedeelde, de operatie uitstekend doorgekomen. Terwijl de drie oud sten om beurten of tegelijk de jong ste Oranje-spruit kietelen, horen we dat het vingertje in het mondje er op wijst, dat er spoedig een tandje zal doorbreken. Ook in het Prinselijk Ge zin zoals overal elders vreugde over het komende eerste tandje. „Ze spuugt", merkte Irene op. „Neen", ze kwijlt", verbeterde Beatrix haar zusje Prinses Irene vol bewondering voor de haar geschonken taart ter ere van haar verjaardag. Een perceel, waarin het Departement van Arbeid van het Britse bestuur was ondergeebracht, is te Jeruzalem in de lucht gevlogen. Hierbij verloren drie agenten het leven. Twee gewapende Joden gingen het gebouw vóór sluitingstijd binnen en waarschuwden de hoofdambtenaar, dat het gebouw spoedig in de lucht zou vliegen. Laatstgenoemde rende het ge bouw uit en hield een politieauto aan. De inzittenden vonden de bom en poogden haar te verwijderen waarop zij tot ontploffing kwam. Hierbij werd een politieagent gedood, terwijl twee Britse politieagenten onder het puin gevonden zijn. De explosie deed Jeru zalem op zijn grondvesten schudden. Dagorders van Generaal Spoor en Yice Admiraal Pinke Luit.-generaal S. A. Spoor heeft in een door de radio omgeroepen dag order de troepen bedankt voor de voortreffelijke wijze waarop zij als militair en als mens de gege ven opdrachten in de afgelopen twee en hebben uitgevoerd. „Gcluk.ug heeft slechts een ge ring aantal van onze makkers bij de thans gevoerde actie het leven gelaten. Met eerbied gedenken wij deze mannen.... Ook gedenk ik hen, die gedurende de operaties zijn gewond alsmede enkelen, die nog als „vermist" te boek staan". Verder zeide Spoor, dat de mo- ;elijkheid bestaat, dat door on macht of door onwil van de zijde der republiek het nakomen van de order „staakt het vuren" door de volgelingen van de republiek niet wordt geëerbiedigd. „Dit mag echter onder geen voorwaarde voor u aanleiding zijn om tot eigenmachtig optreden over te gaan. Uw plicht en uw opdracht luiden nog steeds, rust, orde, recht en veiligheid te brengen. VICE-ADMIRAAL PINKE. De Ned. Commandant van de zee macht in Indonesië, vice-admiraal A. S. Pinke zeide in een dagorder o.m.: Het blijft de plicht van de krijgsmacht rust en orde te hand haven in de onder onze zorg staande gebieden. Tot het hand haven van rust en orde blijft van zelfsprekend behoren het tegen gaan van infiltratie in deze gebie den, het tegengaan van de invoer van militaire goederen en van de uitvoer van producten der onder nemingen in dit gebied, zodat de patrouillediensten gehandhaafd blijven. „Gedurende de laatste twee we ken is veel van u gevergd. Gij hebt uw plicht vervuld met moed, ijver en toewijding. Gij hebt zware en vermoeiende dagen achter de rug. Gij hebt hierbij de eer van de vlag volgehouden. Hiervoor dank ik u allen zeer". Agence France Presse meldt uit Bern, dat „een tomaat, door drie com- nunisten geworpen", met het kenne lijk doel mevr. Peron, de echtgenote van de president van Argentinië, te raken, uiteen is gespat op het gezicht van het Zwitserse lid van de Bonds raad, Petitpierre. De overige inzitten den van het voertuig, waarin Petit pierre en mevr. Peron gezeten waren, .werden bespat door de inhoud van de tomaat". De politie van Bern is er in geslaagd de identiteit van de schuldigen te ontdekken. Maandag heeft zich te Hansweert aan boord van een Belgisch jacht, waarmede zeven personen naar Ant werpen zouden varen, een ernstige ontploffing voorgedaan. Twee opva renden werden ernstig gewond naar het St. Joannaziekenhuis te Goes over gebracht. Een hunner verkeerde Maandagavond in levensgevaar. Bespreking verdaagd tót 11 Augustus Na dezer dagen de Indonesische kwestie behandeld te hebben, heeft de Veiligheidsraad zich gister bezig gehouden met de Egyptische klacht tegen Engeland. Onmiddellijk na de opening deed de Amerikaan Johnson het verzoek. De Egyptische premier, Norasji Pa sja, heeft er de nadruk op gelegd, dat volgens de Egyptische regering de huidige spanning tussen Engeland en Egypte een gevaar voor de vrede ople vert. Nokrasji Pasja eiste onmiddellijke en onvoorwaardelijke evacuatie van Britse troepen uit Egyp te en de Soedan. Verder diende het Britse bestuur in de Soedan (sinds 1899 ingesteld) onmiddellijk op te hou den Het Anglo-Egyptisch verdrag van 1936, aldus de minister, is in strijd met het handvest der V.N., omdat dit ver drag de volkomen souvereiniteit van Egypte niet erkent. Volgens zijn uiteenzetting wordt het streven der Soedanezen om zich met de Egyptenaren te verenigen geweld dadig onderdrukt. HET BRITSE ANTWOORD. De Britse permanente afgevaardig de, Sir Alexander Cadogan, antwoord de Nokrasji. Hij zeide, dat het verdrag van 1936 vrijelijk door beide partijen was aangegaan en bindend was tot 1956 Als het verdrag geldig is, kon de Veiligheidsraad niets anders doen dan de kwestie van de agenda schrap pen. De aanwezigheid van vreemde troe pen maakte het verdrag nog niet strij dig met het handvest. Een eventuele herziening van het verdrag ging slechts beide partijen aan en niet de Veilig heidsraad. De onderhandelingen waren mislukt omdat Egypte niet bereid was ce Soedanezen zelfbestuur te geven. Overigens kon Egypte geen aanspraak op i erziening maken vóór 1956. Na deze rede werd de bespreking van de Egyptische klacht tot Maan dagavond 11 Aug. verdaagd. Deskundige waarnemers verklaar den, dat Egypte zijn zaak zal verlie zen. Patrick Reilly, Brits zaakgelastig de te Athene, heeft de Griekse re gering officieel in kennis gesteld van 't besluit der Britse regering om de Britse troepen uit Griekenland terug te trekken. Er is nog geen da tum hiervoor vastgesteld. Reilly ver zekerde de Griekse regering, dat Engeland zijn interesse voor Grie kenland zal blijven behouden. Politieke waarnemers vragen zich af, of de Amerikaanse regering .in de huidige omstandigheden bereid is de Britse troepen door de Amerikaanse te vervangen en indien niet, of Wash ington zich ten gunste van terug trekken der Britse troepen zal uit spreken, op dit kritieke tijdstip in de geschiedenis van de Balkan. Weersverwachting, geldig van Woensdagmorgen tot Woensdag avond. TOENEMENDE WIND. Zwaar bewolkt met opklaringen en plaatselijk nog een enkele re genbui. Matige tijdelijk vrij krach tige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Normale temperatuur voor de tijd van het iaar. Het paard van een groentenkoopman uit Goes stapte bij Kattendijke op een landmijn. Het werd in stukken gere ten De voerman werd ernstig aan het loofd gewond naar het St. Joannazie kenhuis te Goes overgebracht. Waar schijnlijk zal hij beide ogen moeten missen. Reeds vier avonden achtereen werden te Liverpool anti-semietische demon straties gehouden in verband met het ophanger der twee Britse sergeants in Palestina door de Irgoen Zwai Leoemi. Opnieuw werd in de Joodse wijk Brownlow Hill brand gesticht, terwijl een menigte mensen straatstenen door de ruiten van Joodse zaken wierp. 20 personen werden gearresteerd. Later op de avond begonnen Maandag ook demonstraties te Manchester, Het Nederlandse legercommuniqué no. 31 luidt als volgt: West-Java en Midden-Java: De zui veringsacties en afrondingsacties zijn 4 Augustus voortgezet. In verband met berichten betreffende terreur te gen daar wonende Chinezen is Gom- bon, 30 kilometer ten Oosten van Banjoemas, door ons bezet. Oost-Java: Grissee, 15 kilometer ten Noord-Westen van Soerabaja, is bezet. Op Madoera werden de bevei ligingsmaatregelen en zuiveringsacties voortgezet. Boven Kamal is een „Fi- refly" door het luchtafweergeschut neergeschoten. Noord-Sumatra: De maatregelen voor het herstel van recht en veilig heid werden voortgezet. De afronding van het reeds bezette gebied heeft plaats gevonden. Kisaran, Tandjoeng- balai en Oelak-Medan (resp. 150, 190 en 180 kilometer ten Zuid-Oosten van Medan) en Aer Saoeli bij het Togo- meer werden bezet. Midden-Sumatra: De bezetting van Loeboek Aloeng bleek noodzakelijk in verband met de terreur tegen de bevolking. De zuiveringsacties op Zuid-Sumatra gingen gepaard met enige schermutss- lingen, o.a. ten Noorden van Batoerad- ja. Op de 4e Augustus om 15.30 uur werd de officiële boodschap van de voorzitter van de Veiligheidsraad voor minister-president Sjarifoeddin in een berichtkoker boven het vliegveld Djocja afgeworpen. De Nederlandse troepen hebben in de nacht van 4 op 5 Augustus om 24 uur plaatselijke tijd de opmars ge staakt ingevolge opdracht van de legercommandant. Van dit tijdstip af zullen slechts maatregelen worden uitgevoerd voor het vestigen en hand haven van recht en veiligheid in de thans bezette gebieden. Uit nagekomen bericht blijkt, dat het totaal aantal gesneuvelden volgens tot dusver ontvangen gegevens 74, het aantal vermisten 16 en het aantal gewonden 178 bedraagt. Zij het met de grootste inspanning, is de pootaardappeloogst in veilige ha ven gebracht. De plaatselijke commis sies van de Stichting voor de Land bouw hebben een belangrijke bijdrage geleverd bij de organisatie en de uit voering dezer oogstwerkzaamheden. Het zal de landbouw ongetwijfeld vol doening schenken te weten, dat het tij dig bergen van de pootaardappeloogst en de handhaving van de CAO, mede dank zij de werkzaamheid van het be drijfsleven zelf, vrijwel overal is be reikt. Op de daarvoor vastgestelde data waren de arealen met pootaardappelen gerooid. De 30ste Juli werden dan ook alle militairen, alsmede de jeugdigen en gedetineerden aan de oogstwerk zaamheden onttrokken, aangezien de resterende werkzaamheden door arbei ders konden worden verricht. De gede tineerden werden overgeplaatst naar 't ruiverkavelingsobject Wieringen Reeds thans echter treedt de be hoefte aan arbeidskrachten weer op b.v. in de Wieringermeer, daar een begin is gemaakt met het binnenha len van de graanoogst. ENGELAND NIET ACCOORD MET SOVJET-VOORSTEL. Groot-Brittannië zal de Sovjet-rege ring mededelen, dat het zich niet kan verenigen met het Russische voorstel, dat de ratificatie van de eerste vijf vredesverdragen door de Grote Vier uitgesteld moet worden tot na de rati ficatie door de voormalige vijandelij ke staten zelf. Tijdens de gevechten in Indië is her haaldelijk bericht, dat de troepen der Republiek het systeem der „verschroei de aarde" hebben toegepast, kampongs in de cs hebben gelegd, plantages en fabrieken hebben vernield en stads wijken in brand hebben gestoken. Vooral de Chinese bevolking heeft het hard te verduren gehad. Talrijke Chi nezen zijn omgebracht of geplunderd, zodat de Chinese minister van buiten landse zaken een protest tegen dit ge welddadig optreden door een bedrei ging met het zenden van eigen troepen vergezeld heeft laten gaan. De schade die do deze strijdmethode aangericht werd moet aanzienlijk zijn. O.a. is de stad Malang, volgens berichten uit Ba tavia, grondig vernield en herschapen in een woestenij. Ook grote voorraden voedsel en grondstoffen zijn hier en daar op zinneloze wijze moedwillig vernield. Dat het hiertoe komen zou was te verwachten toen de republikei nen te Djokja de tactiek van de „ver schroeide aarde" als uiterste middel van verzet in uitzicht hadden gesteld. Zij zullen te laat beseffen, dat het sy- steem der moedwillige verwoestin ^en 'zich tenslotte tegen de inlandse bevol king zelf heeft gekeerd. Het heeft in een land als Indië geen enkel strategisch belang. Het heeft dit ook elders nauwelijks nog. De Russen hebben het tegen Duitsland en reeds in de Napoleontische tijd tegen Frank rijk toegepast. In het onherbergzame Rusland met zijn fel-koude winter/, met zijn vèr uiteenliggende bevolkings centra en slechte verbindingswegen konden plaatselijke verwoestingen voor een leger als dat van Napoleon, dat los van het eigen land optreden moest en op proviandering uit het veroverde ge bied aangewezen was, noodlottig wor den. Maar het systeem heeft de opmars der Duitse legers niet meer, of nauwe lijks kunnen vertragen. De moderne oorlogs-techniek en de motorische trac tie maken een leger betrekkelijk onaf hankelijk van een plaatselijke toestand. Het strategisch voordeel dat een terug trekkend leger verkrijgen kan van eigen plaatselijke vernielingen weegt niet op tegen de economische schade welke het de eigen bevolking, en dus ook zichzelf, berokkend blijkt te heb ben als de strijd eenmaal ten einde is gebracht. Het systeem der verschroeide aarde treft tenslotte het gevoeligst hen die voor hun bestaan op die aarde aange wezen zijn. Het vernielen van fabrie ken en plantages is voor de onder nemers uiteraard een gevoelige slag, maar die slag raakt in werkelijkheid allereerst de inlandse bevolking welke voor haar arbeid en broodwinning op die fabrieken en plantages aangewezen is. Wie de leus der verschroeide aarde aanheft zet het mes in eigen vlees. Het is een wanhoopsdaad zoals zelfmoord een wanhoopsdaad is en al kan men een dergelijk vandalisme begrijpen van bandeloze, ongeorganiseerde benden, 't valt minder g nakkelijk te veront schuldigen wanneer het wordt gepro- clr rd en toegepast door een rege ring die de verantwoordelijkheid voor het welzijn van de eigen bevolking draagt en die tot op zekere hoogte ook verantwoordelijk is tegenover het bui tenland. dat de grondstoffen en produc ten welke vernietigd zijn broodnodig heeft. Heel de wereld ziet hunkerend naar deze grondstoffen uit en men mag ver wachten dat Amerika wanneer het ons straks als bemiddelaar tussen Djokja en Den Haag zijn „goede diensten" be wijst en de verwoestingen welke aan gericht zijn waarnemen kan, de strijd methode der republikeinen scherp ver oordelen zal. U. Een overzicht van de zitting van de Veiligheidsraad tijdens de behan deling van de Indonesische kwestie.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1