Honderden bezoeken het Muiderslot MONICA Cijfers over de hongertochten uit Amsterdam DE PAMPl'S-PIRAAT Een TAART van veertig kilo Schoonheidskoningin Mussert had het goec voor met zijn kameraden yAN SIABIJ EN VERRE Amerika en de communigten !r.icv< door J. D. VAN EXTER Oud-Hollandse taveerne in de kelders van het kasteel Vliegende kok bij de K.LM. Engeland baalt de riam aan J- Voor PRINSES IRENE Duitsland werkt met puin Wij luisteren morgen naar FEUILLETON Verloofd Amerikaanse Van kommiezen en smokkelaars -s*- Hat onderzoek, dat da sociografische werkgemeenschap der Amsterdamse universiteit naar de hongertochten van de laatste oorlogswinter instelt, thans zover gevorderd, dat het rijks instituut voor oorlogsdocumentatie in staat is in het eerstvolgende nummer van „Nederland in Oorlogstijd" reeds een globaal en vrij uitvoerig overzicht van de voorlopige resultaten te publi ceren. Gebleken is, dat van 82 proeent der ruim 1800 geenqueteerde Amster damse gezinnen minstens 1 gezinslid een hongertocht heeft ondernomen. Dit houdt in, dat van de pl.m. 200.000 ge zinnen, die Amsterdam begin 1945 tel de. minstens 1 gezinslid van 124.000 families één of meer hongertochten fceeft gemaakt. Opmerkelijk is, dat de bewoners van Amsterdam-Noord ia verhouding tot andere wijken van de stad verreweg de meeste hongertochten hebben ge maakt. Daartegenover vindt men in be ter gesitueerde buurten in Zuid, per eentages beneden het gemiddelde van 62 procent, maar wat meer verwonder- ring mag wekken zijn de resultaten uit de Kerkstraat en de Tuinstraat (Jor- daan). De Kerkstraat boekt een volko men onverklaarbaar laagterecord slechts 44 procent der aldaar wonen de gesinnen heeft blijkens de huis-aan- huis-enquéte aan de hongertochten deelgenomen. Voor de Tuinstraat luidt het percentage 50 procent. De verkla ring voor dit lage cijfer ligt in de zwart* handel, die in deze straat welig tierde. - Mussert wilde twee vliegen In één klap. In hoe stond het met de NSB-ers? Velen onder hen ontvingen reeds extra rantsoenen, maar Mussert dia in die tijd achter de IJssellinie in Alme lo zijn hoofdkwartier had gevestigd meende er munt uit te kunnen slaan voor zijn partij. In een op 9 Februari aan Seyss-Inquart geschreven brief stelde Mussert de rijkscommissaris voor, dat iedsre voedselcommissaris in da drie honger-provincies een NSB-er voor bijstand naast zich sou krijgen bij de distribuëring vsn de levensmid delen. Dst achtte Mussert noodzak# lijk, omdat „anders alleen de kerkelij- ken en de democraten ervan zouden profiteren en de NSB-er er naast zou grijpen". Hij besloot met voor te stellen, dat een tiende gedeelte van het aange voerde voedsel speciaal ten behoeve van .de kameraden zou worden aan gewend. Dit plan van Mussert. waar mede hij twee .vliegen in één klap dacht te vangen de kameraden hel pen en het Nederlandse volk winnen voor de nstionaal-socialistische gedach te i— werd door Seyss-Inquart niet geaccepteerd. Deze besliste, zosls uit De wrakstukken van een Amerikaan se bommenwerper, die sedert 10 Octo- ber 1946 vermist wordt, zijn op 8700 meter hoogte in de buurt vsn Albert- ville (Fr.aangetroffen. Vsn de 9 in zittenden ia nog geen spoor ontdekt. Op het gebouw van het Britse consulaat te New-Vork zijn Vrijdag nacht opschriften en hakenkruisen van geweldige omvang geschilderd. De op schriften luiden: „de Britten volgen de voetsporen der nazi's en „SS Exodus 1947". Het wereldrecord para chute-springen is door twee Russische militairen met een sprong van 11.200 meter gebroken. Opnieuw heb ben zich in enkele Voor-Indische ste den onlusten voorgedaan, waarbij do den en gewonden sijn gevallen. Zelfs is een aanslag gepleegd op Gandhi; ge tracht is, ds trein op te blazen, waar mee hij reisde, echter zonder resultaat. De Irgoen Zwai Leoemi heeft door middel van pamfletten gedreigd, dat voor elke terechtgestelde Jood eei Brits militair zou worden opgehangen. Het Deense ministerie van Bui tenlandse Zeken maakt bekend, dat tussen Nederland en Denemarken een aanvullende handelsovereenkomst is getekend, welke voorziet in een goede renverkeer, dat wederzijds een waarde zal hebben van 5.250.000 kronen. Zondag heeft Noorwegen de 75ste ver jaardag van koning Haakon gevierd. De totale oppervlakte van het Chinese gebied, dat onder communis tisch bestuur staat zou 2.200.000 km2 bedragen, met een bevolking van 181 millioen. in een voorstad van Toulon is een geweldige brand uitge broken. welke zich ongeveer 25 km beeft uitgebreid. Vele gehuchten zijn ontruimd. Joseph Martin, voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den, heeft te Sagamore (Massaschu- setts) onthuld, dat meer dan 1000 com munisten en andere „opstandige per sonen'' uit de administratieve diensten zijn ontslagen. „De strijd tegen deze elementen nog pas begonnen. Wan neer wij klaar zijn, zullen zij alle uit de Amerikaanse openbare diensten verdwenen zijn". Volgens Martin vragen hoge rege ringsfunctionarissen die aanvankelijk tegen deze anti-communistische cam pagne gekant waren, thans 25 milüoea dollar uit te trekken om deze „zuive ring" te voltooien. krief, die titan* in het bezit van t Rijksinstituut voor oorlogsdocumen tatie is, dat de voor de NSB bestem de waren in een NSB-depot zouden worden opgeslagen en door da bewe ging zelve onder haar leden zouden worden verdeeld. Ia een brief aan zijn «i#en diatributiedienst stelde Mussert de volgend* wekelijkse rantsoenen voor da kameraden voor brood 1400 gr., aardappelen 2 kg., vlees 128 gram, vet 145 gr*m en kaas 50 gram. Ter verge lijking diene. dat in Amsterdam in de ze periode de volgende bonnenlijst gel dig was: brood 400 gram. kaas 100 gr., jam 125 gram, suikerbieten 8 kg. (de laatste drie op voor-inleveringsbon- Copyright R.D.P (Van onze speciale verslaggever) Onder de rook van Amsterdam, daar waar het Gooi ongeveer be gint, ligt het oude Muideralot. In Mei van dit jaar is met veel bijeen komsten en plechtigheden het feit herdacht, dat P. C. Hooft, dichter en historicus, Baljuw van Gooi land, drost van Minden, alotvoogd of kastelein van het Huis te Muiden, 300 Jaar geleden stierf. Velen in den lande geloven, dat deze. her denking weer tot het verleden be hoort en weten dus niet, dat dit in het geheel niet het geval is. Op het Muiderslot leeft de sfeer van Hooft en zijn kring nog rijkelijk in de tentoonstelling van die naam en men heeft dit prachtig gelegen kas teel, met behulp van het Rijks museum en particliere verzame laars, geheel in 17e eepwse stijl in gericht en er is niet so heel veel fantasie voor nodig om zich in te denken hoe de grote dichter daar met zijn kring van vrienden en vriendinnen woonde, leefde en werkte. Zij, die een diepere belang stelling htbben, vindan er veel handschriften, eerste drukken en prenten. Wij hebben lange tijd door dit uit de 13e eeuw daterende slot gedwaald on der de deskundige leiding van een Am sterdams student, Sip vsn Kampen, die administrateur van de. tentoonstelling is. Wü studenten van de Amsterdam se Gemeentelijke Universiteit, leiden hier honderden bezoekers per dag rond, verteld* hij ons. D* belangstelling over treft de stoutste verwachtingen. Er ko men zo gemiddeld 800 mensen per dag. Het weer werkt natuurlijk ook enorm mee, maar toch blijkt het mij bij hier en daar vragen, dat de meeste bezoe ker» uit Noord- en Zutdholland komen. Dat is natuurlijk opvallend en eigen lijk een beetje teleurstellend. Er moe ten toch vele lieden uit alle Nederland se provincies op het ogenblik vacantie in eigen land doorbrengen en wij wil den graag, dat wij hier bezoekers uit ge heel Nederland te „verwerken" kregen. Het slot is groot genoeg om meer dan middelmatige groepen te kunnen rond leiden. Muiden is maar een groot kwartier van Amsterdam en met de bus van het Rhijnspoorplein te bereiken. En wat bepaald interessant is, is het feit, dat men ook over het IJselmeer kan komen met een boot of zeiljacht. De bezoekers kunnen het zich hier zo aangenaam mogelijk maken. Er is zoals u ziet een oud-Hollandse taveerne en in de kel ders van het kasteel kan men pen koffiemaaltijd en verversingen tegen redelijke tarieven gebruiken. School kinderen en militairen in groepsver band hebben gratis toegang. De ten toonstelling blijft tot eind September open. Niet alleen kregen wij gelegenheid er iets te zien, dat getuigenis af legden van Hooft's werkzaamheid als dichter en historicus, ook ontvingen wij 'n levendige indruk van de mens Hooft, zoals hij in het leven van elke dag zich voordeed. Immers, het Muiderslot her innert nog heden ten dage aan de in veel opzichten persoonlijke voorkeuren, die de mens Hooft kenmerkten en aan veel, vaak amusante, voorvallen, waar zijn leven vol van was en die wij uit zyn brieven hebben leren kennen. Wjj kunnen dus onze lezers, hetzij in dividueel, hetzij in groepsverband, een bezooek aan het Muiderslot en de ten toonstelling ten zeerste aanbevelen. Volledigheidshalve vermelden wij nog, dat alle gewenste inlichtingen ver kregen kunnen worden bü de admini strateur van de P. C. Hooft tentoon stelling, Muiderslot, Muiden. Er is een oude spreekwijze, die iet zegt over de liefde, die door de maag gaat. Aan die spreekwijze heeft de KLM misschien gedacht, toen ze be sloot de. bemanning van de Constel lations op de transatlantische lijnen ui te breiden met een 10e lid, de vlie gende kok. De bereiding der maaltijden ep het 3000 myl lange traject van Amsterdam naar New York en omgekeerd leverda in het verleden moeilijkheden op. Bovendien leerde de ervaring, dat aan de overigens uitstekende maaltijden^ die door het gebruik van bevroren voedsel aan de passagiers konden worden voorgezet, toch dik wijls het goede einde ontbrak. Dit alles bracht de KLM er toe eens proeven te nemen met een „vlie gende kok", die de uitstekend geoutil leerde pantry der Consteilation tot eed ware „keuken in de wolken" zou ma ken. Die proef is geslaagd. Op 3010 meter hoogte boven de Oceaan tover de kok kleurige hora d'oeuvres, heer lyke sauzen en saladen en wat er vaj-der nog bü een menu in de wolkon hoort. Geen wonder, dat de witte koksmuts met enthousiasme door de passagiers en de leden der bemanning werd begroet. Volgens de politieke correspondent van de Daily Telegraph zouden de voorgenomen beperkingen op de in voer in Groot-Brittannië, om de eco nomische crisis het hoofd te bieden o.a. betreffen de invoer van vlees, boter graan en producten in blik- Voorts zou beperking van de ben zine-dtttributie overwogen worden, ter wül ook de rantsoenering van kleding strenger zou worden door meer cou pons per stuk vereist t« stellen. Vol gens berichten uit Washington, zou ook de invoer van tabak uit allerlei lan den beknot worden; inplaats van ze Centig millioen pond sterling zou men voortaan nog maar veartig millioen pond daaraan willen uitgeven. Wü hebben een kijkje mogen ne- donkerblauwe uniform en tenslotte men bü een Haagse firma waar de chef-banketbakker, de heer P. J. Bar- nas, bezig was de laatste hand te leg gen aan de grote taart, die gisteren, namens allen, die deel uitmaken van de thans bestaande krijgsmacht, is aangeboden aan de jarige prinses Ire ne. In de taart, die ovaal van vorm en 1 30 M. lang, 90 c.m. breed en circa 30 c.m. hoog is, zün naar de heer Bar- nas ons vertelde. 32 pond suiker, 20 pond boter, 70 eieren en 50 pond bloer i verwerkt. Zü heeft een gewicht van ruim 40 kg. Op de versierde en gegla zuurde taart, die geheel alleen door de heer Barnas in ongeveer 20 uur ar beid vervaardigd is, staan, behalve I kaarsjes, 8 figuurtjes, die de verschil lende legeronderdelen uitbeelden. Een Marva staat er naast een soldaat der L.S.K., een matroos naast een lid van het V.H.K., een landmacht-soldaat in battledress naast, een marinier ia het een K.N.I.L.-soldaat in veldtenue naast een collega in camouflage-kleding Het verhoogde middengedeelte van d? t&art is versierd met een bouquet Oranje rozen, gebundeld door een li la lint. Alles is geheel met de hand uit suiker vervaardigd. Zo zün b.v. de rozenblaadjes afzonderlek gemaakt, later samengevoegd tot bloemen en tenslotte verzameld in een bouquet. Gisterbchtend is de taart met een speciale auto naar het Plein vertrok ken, waar de vertegenwoordigers der verschillende legeronderdelen ziel verzameld hadden, om het geschenk naar Soestdük te begeleiden. Speciale maatregelen waren getrof fen, om de taart ongeschonden ten pa- leize af te leveren. Zo was zü op sta ven geplaatst, terwijl de heer Bar nas, voorzien van het nodige „répara tiemateriaal" de reis meemaakte, om eventuele beschadigingen op te hef fen. Volgens mededelingen in de Duitse pera ligt er in Duitsland onge veer vierhonderd millioen kubieke meter puin. Op de vragen: Hoe moet dit puin worden opgeruimd en hoe kan het dienstbaar ge maakt worden aan de wederop bouw, is antwoord gegeven door een te Hamburg gehouden inter zonale tentoonstelling voor oprui ming en aanwending van puin. In vüf afdelingen werd hier te aanschouwen gegeven, wat er in Duitsland aan puin opgestapeld ligt, af te lezen van statistieken en tabellen, welke methoden van puinrulming worden toegepast en wat voor waarde deze methoden hebben uit maatschappelijk oog punt, het sorteren en voor nieuw gebruik geschikt maken van het puin, vergelüking van nieuwe bouwmethoden en wat er uit de wrakstukken aan machines en ge reedschappen kon worden gebor gen of opnieuw in elkaar gezet. HiLvtasuM I, 3tu m. geeft Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en laie UUI-. - KRO: 7,43 Cude muziek 8,15 Pluk de dag NC'HV wee Leger de* Heiismutiek i».iS Mor gendlenst 10,U Orgelwerken RO U.e» De Zonnebloem U.45 zangplaten u,30 Metropole-orkest i.te we.'k boek? 1,41 Vrouwenvaria NCRV ïe Zendingsdag: a.io Zang en piano. 109 Bijbellezing 4,4* Radio Pkilh Qrkte» 1.49 Piano 1,11 Hat Amusementsorkest ven de week 9.0* Dit en dat. van alles wat *.i« vrtj en b«J. 0,39 De vaart der volkeren #.W Met band en plaat voor V parast 11,41 Avondoverdenking 11.9* Ropraansang 11,10 Plano-duo 11,3* Notenkrakerautte. Hit-vgRiVM u, ut m geeft Nieuwe om T, I. J, I. en U uur. AVRO- 1,19 tucht ochtendprogramma 1.4* Werken ven Walton - UI Morgenwijding - 3.» Arbeidsvitaminen 19.19 Ven vrouw tot vrouw 10,50 Kleutertje, luister 114* Scandinavisch morgenconcert u.39 In t gpionnetje - U» Waiutmte - 3,09 Over hel sprookje 1,1* Liederen-programma 3,0* Voor steken en gezonden 4,09 'J kunt het geloven of niet 5,20 wat wil li worden? 3.39 Serenade-programma (,3e internationale koorzang !,io Bont-programma De komst van Csaar Peter 9.9* Peul Vlaanderen wordt onthaald - 9,39 Ken hall uur bij Franse r.erren, - 10,99 HU en zij - 19.99 AvoJtd- «tammingtn - 11,19 Aansluiting met Pa leis de Danee. 19 NAAR HET ENGELb VAN BERTA RUCK OOORi J.JOKbSEN 45). Die heeft ook al geen medelijden met je", voegde ik er in atilte tan toe, hopende, dat hij dat lezen zou in de enkele blik, die ik op hem wierp, ter wijl ik de kamer doorstak en naast zijn moeder op de lage sofa plaats nam. „Je had me anders hier wel op mo gen voorbereiden, waarde vriend. Je had je mededinger, wiens hart nu bij na gebroken ia, wel een kleine waar schuwing, 'n stille wenk mogen geven toen Je van plan was, mij te beroven van haar, van wie ik gehoopt had, dat zij mü in mijn ouderdom getroost zou hebben. Of ik juffrouw Trant ken, mevrouw Watera? Dat zou ik denken! Ik heb vroeger maandenlang bij Ko lonel Trant gelogeerd een schitte- tend. oud landgoed was het; prachti ge beukenlaan; een grasveld iets zoals het uwi, maar glooiend aflopend nas- de rivier in één woord prachtig! Wat is er nu van de plaats geworden, juffrouw Monica, verhuurd, denk ik?' „Verkocht", zei ik kortaf. Zonder op te kijken van het plek je, waar de kleine hond nu lag te sla 1'cn met zijn snoet tegen mijn voet, kon ik de verandering zien, die in de grijze ogen van de Baas kwam, en las ik in zijn verbaasde blik: „H'm dat is nieuws voor mij, dit alles". De hand van zijn moeder zoch de mijne, en ik voelde, dat zjj medelij den met mij had. Ik was woedend. Wat ter wereld gaf die kleine manne lijke babbelkous het recht, tegenover deze mensen er uit te flappen, dat de typiste, die door haar patroon zulk een eer was aangedaan, vroeger in een andere omgevinge gewoond had. dan waar hij vermoed zou hebben. „Kon iemand of iets zijn mond maar stoppen", dacht ik vol wanhoop, maar v/ie of wat zou daartoe in staat zijn? Waarschijnlijk zou hij mij niete be sparen „De hoop. dat de nieuwe bewoners het alles zullen laten, zoals 't was' klonk het nu vriendelijk. „Het vis recht hebben zij er ook bjj gepacht, denk ik? Zo. ging alles te zamen? Ik hoop. dat zij even trots mogen zijn op die grote broeikassen, als je arme vader dat was. Ik heb nooit weer zul ke perziken geproefg! Ik herinner me nog zo, hoe jij, mij al voor het ont bijt Het draven, om de mooiste perzik te bemachtigen, Monica. Ja. ik denk, dat ik je vergunning zal moeten vra gen, Waters, om haar zo te blüveh noemen. Ik heb haar al van haar ge boorte af lief gehad. Ik was toen al lang ^geboren, dat begrijp je". „O", mompelde de Baas. Juffrouw Robinson zou een week lang pret hebben gehad over dat „O". Het amuseerde mü niet erg, ter wijl ik daar zo stil zat en mijn belof te hield en niets zei en alleen verle gen keek. Ik voelde me minste na even verlegen, als ik keek, tegen dat de thee binnen werd gebracht, ep de 'meisjes verschenen. Theo had als al tijd alleen ogen voor de bezoeker. Ik hoopte van harte, dat zü zijn aandacht van mij zouden aftrekken zij waren nog jong gen oef —maar neen. Al de tijd, dat hij zijn thee dronk en het ene stuk cake voor, het andere na opknabbelde, ging de klei ne Majoor voort met mijn zaken te bespreken, terwijl hij zich echter nu hoofdzakelijk tot de Baas richtte. Deze zat nog even weinig op rijr. rsak. naar 't scheen, zijn kopje thee te drinken en zijn sandwich op Ut eten. Waarom drinken de mannen toch niet liever afzonderlijk thee? Waar om d»den deze twee "iet liever in de biliartVamer de «ersee ofi waar dan ook. oodat ik verlost r-ebleven van dat eindeloze gebabbel van Maioor Montrésor? „En te denken, dat ik je al die maanden gekend heb, zonder te ver moeden, dat wat jou gewin was. voor mij verlies betekende neen. nee», mijn jongen, ik bedoel niet is zaken Ik bedoel dat engagement van jou En dan. dat ik de verkeerde man ge luk sou wensen!" „O, hebt u dat gedaan?" klonk het plotseling uit de mond van Theo, die pok de rest niet voer zieh ken hou den. „Wie was het?" „Tbeodora, kind!" „Doet er niet toe, doet er niet toe!" gin# de kleine Majoor voort en wend de zich tot het kind. Daarop keek hÜ mü glimlachend aan. „Ik klap niet uit de schoei, jonge dame; maar, bruine ogen" hij keek nu weer met z'jn monocle naar de grote, mooie kü. kers onder de blonde krullen „brui ne ogen wijzen altijd op wispelturig- iieid. Eén troost ia, dat ik niet «itfjd U)d'. Daarin had bjj gelijk Mijn hart zong mü steeds dieper in de schoenen bij de gedachte dat deze praatzieke, kleine flapuit bleef eten. En de andere gast, die verwacht werd de oom, die alles ronduit zei, zou jpt Maandag Wijven! Hoe zou die wel wezen? Stellig niet erger dap Majoor Mon- was tréspr dat was mij «en troost, want het kon niet erger! Toeb, die twee bij elkaar wat een vooruitzicht! (Wordt vervolgd) in ont l«nd Gekleed in een grijs geruit man telpakje en gewapend met haar beminnelijkste glimlach stapte een 22-jarig Amerikaans melaje uit Texas als laatste uit het toe stel van de American Over se a* Airlines uit Frankfurt, dat om half zes op Schiphol neerstreek- Even bleef zij aan de uitgang bo ven de trap staan en richtte haar blikken op de grote schare belang stellenden, die naar Schiphol wa ren getrokken om haar te kien en te verwelkomen. Het waren niet alleen American Overseas officials en de Amerikaanse consul-generaal, de heer Aibert M. Doyle, die het meisje verwelkomden, maar ook vele K L.M.-mensen en alle vertegenwoordigers van de buiten landse luchtvaartmaatschappijen ep Schiphol hadden hun werk een ogen blik in de steek gelaten om het won der te zien: Virginla Gübert uit San Antonia, Texas, in het dagelijks leven administratrice bjj de Amerikaan» luchtmacht in Duitsland. In deze func tie kwam zij echter vandaag niet naar Amsterdam, want wie zou voor een eenvoudig kantoormeisje van de grote Amerikaanse luchtmacht meer belang stelling hebben gehad dan voor de honderden andere meisjes, die weke lijks met de machine uit Frankfurt ar riveren. Zeker niet de talrijke journa listen, die Virginia bg haar aankomst op Schiphol aanklampten en een re gen van vragen op haar loslieten; het meisje uit Texas, dat in Wiesbaden werkt, is kortgeleden gekroond tot schoonheidskoningin der Amerikaanse luohtvaarttroepen in Europa, gekozen uit 27 meisjes, die elk een luchtvaart onderdeel in Europa vertegenwoordig den. AUeo, die vanmiddag op Schip hol bijeengekomen waren, wilden de beslissing van de jury al hadden zij de andere candidaten niet ge zien aan hun eigen smaak toetsen- Virginia scheen dit maar al te goed te vermoeden, vandaar haar pose aan de uitgang van het toestel en de gra cieuze stapjes, waarmede ze voorzich tig de trap afdaalde. Pan bleef ze een ogenblik staan en nam de bloemen in ontvangst, die de consul-generaal en de American Overseas haar hadden toegedacht. Geheel in haar rol poseer de ze dan een momentje voor de foto grafen pm zich daarna fftWUUf over te geven aan de nieuwsgierigheid van de verslaggevers. Veertien maanden werkt Virginia nu bi| de luchtmacht in Wiesbaden en Miss is ze ook niet meer, vertelt ze, want ze heeft haar hart geschonken aan een jonge Ame rikaan, ook Uit TexRg, met Wie ze nu ruim een jaar getrouwd is. Als belo ning voor haar schoonheid mag ze nu drie dagen in Holland doorbrengen, hetgeen ze „Most Lovely" vindt. In de States was ze stenotypiste vertelt se. Be heeft niet de pretentie zichzelf te laten uitroepen tot koningin v»n de monarchie Duitsland, want er gast toch maar niets boven Amerika en «1 vindt ze het in Duitsland niet zo naar, omdat haar man daar is, ze wil niets Uever dan zo spoedig mogelijk naar Texas terug te keren en in een klein gezellig huisje wonen. Als gast van da 0, A. hoopt de „Airforce Queen" van d« Amerikaan se luchtmacht in Europa de komende drie dagen een gezellige tgd in Neder- brengen. Voor het Bergen ep Zooir.se kanton gerecht stonk terecht de broer van de beruchte SS-man „de zwarte van Meel'', die nabü de grens gegrepen werd, toen hij zijn breer naar België hielp ont vluchten, nadat deze voor de derde meel uit het kemp wee uitgebroken. Toe» de gebroeders Van Meel tracht- to» de grens te overschrijden, stootte» zü »p enige smokkelaars. Zpgl* dat wei ter gebeurt in de grensstreek, tracht ten toen de gebrpeders v. M- de smok- keisers te doe» geloven, dat zij kom mieze» weren, met t doel de smokkel waar in bende» te krijgt Zij bedden weinig succes, want er bevonden zich juist „echte" kommiezen in de buurt. De end BS-man toste een schot op de ambtenaren en koos het hazenpad. Hij werd niet achterhaald. Z n broer werd De ambtenaar va# fc#* M eiste «en jaar gevangenisstraf. De ka»tqn- rechter veroordeelde verdachte tot vijf tien ontlanden gevangenisstraf.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3