Door gezamenlijke inspanning kan de slag om Groot-Britiannië gewonnen worden Attlee kondigt crisis-maatregelen af Glimmende gezichten in de Langedijk Hors d'Oeuvre We&téecicfU DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT 70e Jaargang No. 957? DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA LagerHuisdebat over de Britse economische toestand Nadjamoeddin naar Amerika Nationaal monument op de Dam De door de Republiek uit te nodigen waarnemers Gombong werd reeds)BoMien VOOr tabak 4 Augustus bezet Mevrouw Peron keert terug 22ste WestMezendag Van regen en genoegen Natuur- of korstloze kaas Aantal Amerikaanse tilms in Nederland weer onbeperkt Militaire auto verongelukt BURSAU: Koningstraat 76-80 Deo Helder öwxJe*dag 7 Augustus 1947 Voortzetting oan de Telefoon 3*tó Oiro *49041 D*r.: J. Bijl^na HELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties (..Juttertjes") tot 15 woorden 75 cent, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwart* a; t 3.—, per post f 3.65 H' ofdredacteur: M. H. E. Uyldert, Rayonredactenren C. A. Dekkers en W. Kok. In het Britse Lagerhuis is gisteren bet debat over de binnenlandse eco nomische toestand begonnen. Er was „een geladen atmosfeer". Vrijwel al le banken waren bezet en ook de pu blieke tribune was geheel gevuld. Het debat had plaats op verzoek van de oppositie. Het werd geopend door de voormalige minister van Kolo niën, OHver Stanley (opp). Stanley zeide, dat Groot-Brittannié' niet rustig maar eeuwig van de bede ling kon leven en permanent een jaar geld van de V. S. kon trekken. De Amerikaanse lening zou volgens schat ting voor vier jaar toereikend geweest moeten zijn, doch binnen een jaar was men beeig haar uit te putten. Hij be schuldigde de minister van Financiën, Hugh Dalton, er van gedurende de laatste twee jaar de inflatie in de hand gewerkt te hebben. „De regering zal definitieve stappen moeten doen om te maken, dat wij ontheven worden van verplichtingen, die voor de wereld on wenselijk zijn en voor ons volkomen onuitvoerbaar", aldus Stanley. Onder toejuichingen zeide hij voorts: „Wij zullen welke maatregelen ook, die de regering zich voorstelt te ne men voor de redding van Groot-Brit- tannië, ondersteunen. WU zijn beslo ten niets te doen om het socialisme te redden, doch wij zijn bereid alles te doen om Groot-Brittaimië te red den." DE ZUIGELING Het was een juffrouw met een zuigeling, die vacanrtie nam. Niet de zuigeling; die laat de moeder niet met vacantie gaan. Deze moe der ging natuurlijk mèt de zui geling, En met nog veel meer Zij had, behalve het kind, een schoudertas waaruit de hals van een melkfles stak, een wollen wieg&dek, een grote reismand of karb!es, een parapluie en voorts nog reisbenodigdheden, welke niet zo snel te definiëren zijn. Dit alles sleepte zij met zich mee, en gedeeltelij* werd dit haar ach terna gesleept door een ander persoon van het vrouwelijk ge- slscfit. Toen kwam zij aan het hekje waar de controleur staat die de kaartjes knipt. Natuurlijk had zij een kaartje. Maar de contröleur wilde het ook graag zien. Hij draagt zijn kniptang niet voor niets. Toen werd alle bagage op de grond gezet, juist lp de door gang, ea toen werd gezocht. Ge zocht en gevonden, na enig ze nuwachtig gespeur. Uit de kelen der talloze reizigers, die zich in middels achter de juffrouw had den opgesteld want de door gang was nauw ging een zucht van verlichting op. Immers, ook zij wilden mee met de trein. De contröleur bekeek het kaartje en gaf de knip. Maar hij beduid de aan de andere juffrouw dat deze de controle niet passeren mocht, overmits zij geen per ronkaartje bezat. Dus werd de moeder van de zuigeling beladen en belast met wat zij zelf gedragen had en tij delijk had neergezet, benevens met alles wat juffrouw nummer twee haar achterna gedragen had Dat was een tijdrovend proces en uit de file van» reisbeluste reizigers, die nog altijd wacht ten aan de verkeerde kant van het hek, klonk een vervaarlijk gegrom. Maar aan alles komt een einde, ook aan het bepakken van een eenzaam reizende vrouw Doch toen deze bepakking was voltooid werd een aanvang ge maakt met het af scheids-eer emo- niëel. Dat is zo eenvoudig niet. Wanneer het op het perron ge schiedt is het iets waaraan nie mand aanstoot te nemen pleegt Maar midden in het nauwe con- tröle-hek, weinige minuten vóói het tijdstipi waarop de trein ver trekken moet, wordt zooiets an ders opgevat. Het was misschien heel interessaht te horen verze keren, dat Marie zich goed hou den moest en dat zij moest op passen voor dit en voor dat en het kleine Marietje vooral niet mocht blootstellen aan tocht dat zij Oma de groeten moest doen vooral van Henk en Jaar en nog veel meer maar is daai nu een controle-hek voor? Dv contröleur, die toekeek, glimlacht' beminnelijk Hij had geen haast hij stond daar bijna de gehei' dag. Maar de reizigers glimlachte* niet. Toch heeft niemand zich die juffrouw echt boos gemaaK Want zij droeg een amulet dat als een bliksemafleider de blik sem, alle boze gedachten afwen den moest: een zuigeling. KREEFT FT ATTLEE SPREEKT. Met een storm van toejuichingen van de zijde der regeringsaanhangers werd Attlee, de Britse premier, ver welkomd, toen hij opstond om zijn „crisis"-verklaring over det Britse eco nomische toestand in het Lagerhuis af te leggen. Hij ontkende, dat de Britse regering de Amerikaanse lening „verspild" zou hebben. Ih een algemeen overzicht van de gebeurtenissen die geleid hebben tot de huidige Britse economische po sitie, zeide Attlee, dat tegen het eind van 1946 de Britse export het peil van 111% bereikt had boven dat van 1938. In het binnenland was ontzettend veel tot stand gekomen op het gebied van de wederopbouw. De productie was op gevoerd en een ongekend aantal ar beidskrachten te werk gesteld. Het langzame herstel van Europa en de grote verplichtingen in het buitenland hadden Groot-Brittannië's herstel ech ter tegengewerkt. Het totale nadelige saldo van de betalingsbalans 400 millioen pond sterling in 1946 was in de eerste helft van dit jaar gestegen tot iets meer dan het jaarlijkse gemid delde van 700 millioen .pond sterling. Het toenemende dollar-tekort was iets, dat bij de laatste ontwikkelingen in oog sprong. Er is evenwel een verschil tussen een ernstige stemming en een paniekstemming. In de V.S. hebben wij 250 millioen pond sterling van ons cre- diet uitstaan en in Canada 125 millioen pond sterling, terwijl wij nog een re serve van 600 millioen pond sterling bezitten," aldus Attlee. Attlee deelde vervolgens mede, dat landse Zaken, Marshall, het Britse de Amerikaanse minister van Buiten- voorstel tot een Brits-Amerikaanse be spreking over de Britse dollar-positie had goedgekeurd. INGRIJPENDE MAATREGELEN. Hierna maakte Attlee de maatrege len bekend, die de regering dacht te nemen om de economische toestand 't hoofd te bieden. Eén van de belang rijkste dingen was, de binnenlandse hulpbronnen verder te ontwikkelen. Het vracht- en passagiersvervoer per trein zal beperkt worden ten gunste van het vervoer van kolen. Wat de landbouw betrof, zou voor een waarde van 100 millioen pond sterling aan le vensmiddelen moeten worden gepro duceerd tegen 1951-'52 20% meer dan de.huidige productie. Het beoogde ex portcijfer voor dit jaar kon niet wor den bereikt. Het cijfer voor 1948 zou 140% zijn vergeleken met 1938 en te gen medio 1948 .opgevoerd moeten worden tot 160% tegen het eind van dat jaar. Vervolgens sprak Attlee over voor stellen tot beperking van uitgaven. Momenteel had Groot-Brittannië onge veer 500.000 mannen en vrouwen in dienst bij de strijdkrachten overzee. De regering verwachtte tegen het eind van December 1947 133.000 militairen, die overzee dienst deden, uit het le ger genomen te hebben. Tegen eind Maart 1948 zou het totaal aantal af- gezwaaiden meer dan 200.000 moeten bedragen. Bovendien bestonden er plannen om vóór het eind van dit jaar 34.000 man troepen, die niet tot het Verenigde Koninkrijk behoorden, naar huis te sturen. De totale sterkte van de gewapen de strijdmacht, die oorspronkelijk te gen Maart van 1948 1.087.000 man had moeten omvatten, zou dan"- tot 1.007.000 teruggebracht zijn. Verder deelde Attlee mede, dat de regering voornemens was toewij zing voor benzine voor particu lieren met een derde te verminderen en extra-toewijzingen (zoals voor dok ters) met 10 De toewijzing van ben zine voor commerciële voertuigen zou eveneens met 10% verminderd worden. Deze beperkingen zouden begin Octo- Aneta verneemt uit Makassar, dat de minister-president van Oost-ln- donesië, Nadjamoeddin, via Batavia naar Amerika zal vertrekken. De regering van Oost-Indonesië heeft te kennen gegeven, dat zij behoefte ge voelt zich naar New-York te begeven teneinde de vertegenwoordiger van het Koninkrijk, de heer Van Kleffens, van haar kant mede van advies te dienen bij de behandeling van het Indonesische praagstuk. ber van kracht worden. Met ingang van 1 October zouden voor reizen naar het buitenland i.p.v. 75 pond sterling per jaar 35 pond sterling per 14 maan den toegestaan worden. Voor kinderen 20 pond sterling. Wat de invoer van levensmiddelen betrof, zeide Attlee, dat deze met 12 millioen pond sterling per maand beperkt zou worden. De rege ring zou alles in het werk stellen om de levensmiddelenrantsoenen te hand haven. Versoberingsmaatregelen voor restaurants en hotels zouden in ieder geval onmiddellijk ingaan. Het programma zou uitgebreid moeten worden. Attlee deed een beroep op de arbei ders niet aan te dringen op loonsver hogingen of wijzigingen in arbeids voorwaarden, die op hetzelfde neer- de huidige economische positie van kwamen. De voornaamste oorzaken van Groot-Brittannië waren volgens Att lee gelegen buiten het bereik van wel ke regering dan ook. Da regering had zonder twijfel, evenals andere rege ringen, enkele fouten gemaakt. Een conservatieve regering zou ook fouten gemaakt hebben. Er was geen sprake yan een coalitie-regering. „Vandaag zijn wij gewikkeld in 'n slag om Groot-Brittannië, die niet door enkelen kan worden gewonnen. Dit vereist de gezamenlijke inspan ning Van de gehele natie. Ik ben vo vertrouwen, dat de natie dit zal wil len doen, zodat wij nogmaals zullen overwinnen", zo besloot Attlee zijn rede. Gistermiddag heeft de gemeenteraad van Amsterdam besloten het midden- Damterrein (dat ingericht is als plant soentje) te bestemmen voor een al daar op te richten nationaal monu ment, dat „de gedachte aan de strijd van het Nederlandse volk gedurende de bezettingsjaren" uit zal dragen. Van alle delen der wereld zijn de padvinders onderweg naar de Jam boree in Frankrijk. Een Londense padvinder wordt met zijn rugzak omdoen door zijn zusje geassisteerd. Naar Antara uit welingelichte bron te Djokja verneemt is de Republikein se regering van plan de V. S., Enge land, Sowj et-Unie, Frankrijk, China, Arabische staten, India, Pakistan, Siam, Philippijnen, Australië en Nieuw-Zeeland uit te nodigen waar nemers naar Indonesië te zenden om de situatie ter plaatse in ogenschouw te nemen. Antara meldt tevens, dat het officiële bericht van het aanbod van goede diensten door Amerika de Republiek nog steeds niet heeft be reikt. Bovengenoemde invitatie tot persoonlijke waarneming staat los van het Republikeinse voorstel tot arbi trage. Republikeinse bestandschendingen Nederlands legercommuniqué no. 32. Het Nederlandse legercommuniqué no. 32 luidt als volgt: „In de onder Ne derlandse controle gebrachte streken hadden zuiveringsacties pla ts ter be veiliging van onze detachementen en om de levens eigendommen van alle inwoners veilig te stellen. Hierbij de den zich enige schermutselingen voor. De eerste overtredingen van het staken der vijan'" kheden vonden plaatr op het westelijk front bij Soerabaja. waar 5 Augustus de Nederlandse post Watoe- dakan met automatische wapens werd beschoten. Evenzo werden bij Gembol- kereb en Modjokasri detachementen aangevallen door R ublikeinse groe pen van 200 a 300 man. Deze aanvallen werden afgeslagen en de benden ver dreven. Voorts werd op Midden-Java op 5 Augustus een post ten noordwesten van Ambarawa met mortieren beschoten. Tenslotte werd 5 Augustus ten zuiden van Tebingtinggi (Noord-Sumatra) een patrouille, welke het terrein beveiligde, door 200 man aangevallen. Onze verliezen na de laatste opgave bedragen: 3 gesneuveld, 74 gewond, 1 yermist. De minister-president van de In donesische republiek was verkeerd ingelicht, toen hij verklaarde, dat Gombong 5 Augustus om 22.30 uur werd bezet. Bedoelde bezetting was namelijk 4 Augustus te 23.30 uur voltooid. Het staat een ieder vrij dit ter plaatse te verifiëren." Eva Peron, de vrouw van de Ar gentijnse president, zal uit Zwitser' land rechtstreeks naar Argentinië te rugkeren, zonder nog andere Europe se landen te bezoeken. Mevrouw Peron verklaarde tegen over een correspondent van Reuter, dat zij geen tijd meer had voor een bezoek aan Londen. Bovendien was zij niet officieel uitgenodigd. Haar be sluit hield echter geen verband met de politieke verschillen tussen Engela.id en Argentinië. Dit een lucht die aan loodglansziekte leek te lijden stroomde feister de regen mildelijk neder op de vierhonderd reünisten die de Westfriezendag van het His torisch Genootschap „Oud West-Friesland" in de Langedijk mee wilden beleven, t Woei hard en de enkele weerprofeten uit het gezelschap meenden in den be ginne, dat de wind de boel wel droog zou houden, maar uiteindelijk, juist toen men zich in Broek embarkeerde om per groentenschuit een schoon en leutig tochtje door het gebied van de „duizend eilanden" te maken, kon de wind 't toch niet weer van de regen winnen en met het vallen van de eerste droppelen was een regendag ingezet van de ouderwetse soort. 't Goot, 't plensde van de lucht en de geneugten van de boottocht beperkten zich tot het einde, toen men aan de wal kon stappen om een onderdak in „Con- cordia" te Oudkarspel te vinden. Tot overmaat van ramp bestond de inhoud van de dorpssloot voor het grootste gedeelte uit kroos, zodat de motorboten bijna niet vooruit kwamen en men derhalve wegens tijdsgebrek een bezoek aan een zuurkoolfabriek en de bezichtiging van de Ned. Herv. kerk te Oudkarspel moest laten vervallen. De pech van de dag zat 'm hierin, dat het water was waar het niet wezen moest, en zich niet bevond op de plaats die daarvoor geëigend is. Maar wie dacht dat de reünisten zich daardoor lieten beïnvloeden, had 't falikant verkeerd, want de twee-en-twintigste Westfriezendag is uitstekend geslaagd; de stemming was prachtig en wat er te zien en te horen viel buitengewoon interessant. werd een geweldig succes en uitein delijk hadden de Langedijker Groenten- centrale, maar ook alle veilingen in den lande die in het Langedijker voorbeeld volgden, aan deze stap hun ontstaan te danken. Kool is nog steeds het belangrijkste product van de Langedijk en voorts telt men er als specialité aardappel- pootgoed, terwijl de vroege piepertjes natuurlijk ook nog een belangrijk programmapunt van de tuinders «uit maken. Driehonderd spoorwagons hiervan worden in het seizoen soms per dag door de L. G. C. verladen! Het begon al met het bezoek aan de veiling van de Langedijker Groenten- centrale. m De dames en heren bezichtigden de gebouwen en namen tenslotte plaats in de banken van de veilingzaal om even intens te spelen met de druk knoppen van het afmijntoestel en om daarna te luisteren naar de voorzitter van de veiling, de heer S. de Boer, die diverse wetenswaardigheden over de groententeelt en het veilingswezen aan de Langedijk vertelde. De tuinderij wordt in de dorpen in t Geestmerambacht al sinds eeuwen beoefend en de teelt van kool is er zo inheems als het land zelf. De landelijker producten vonden vroeger hun afzet in de dmtrek en in Alkmaar, tot in 1767 een sluis ge maakt werd, waardoor een gelegen heid geschapen werd voor schippers om zonder overlading de groenten naar verder gelegen steden te trans porteren. De tuinbouw ontwikkelde zich meer en meer en in 1867 werd de mogelijkheid tot export geopend door de aanleg van de spoorlijn. Zes tig jaar geleden werd een nieuwe phase voor de Langedijk ingeluid, toen een oude schipper het initiatief nam om de aangevoerde producten, die voorheen onderhands van de tuin ders werden e»ko-M publieke""' veilen, volgens het afslagsj steem. Dat DE VERGADERING. Na de bovenomschreven tocht naar Oudkarspel versterkte het gezelschap zich in „Concordia" eerst met hete koffie belegde broodjes, een eitje en origenele bolussen, waarna de jaar vergadering gehouden werd. Voorzitter Nobel sprak een hartelijk welkomstwoord en gaf uiting aan zijn tevreden over wat hij omtrent de Lan gedijk gezien en gehoord had. Loco-burgemeester Kuiper, vond het eer voordracht de reünisten te mogen ontvangen en schetste in een geestig -r«' toename van het leden tal van het Genootschap in de Lange dijk, voornamelijk door het werk van de heer Zeeman. Uit de mededelingen bleek, dat door prof. van Giffen voor de opgravingen te Wervershoof een bijdrage van f 3000 is toegezegd. Ook voor opgra vingen te Egmond is een bedrag be loofd, waardoor het Genootschap of ficiéél is aangewezen het werk te ver richten. Secretaris Wortel liet in zijn jaar verslag weten, dat het ledental eind 1946 977 bedroeg. Een woord van nagedachtenis werd gewijd aan mevrouw Kerkmeijerde Regt, die voor het totstandkomen van de jaarlijkse bundel steeds veel werk heeft verricht. In verband met de hoge drukkosten zal de prijs van de bundel in den ver volge f 2 moeten zijn, welk bedrag buiten de contributie valt. Het penningmeesterschap ging over aan de heer R. Sasburg wegens druk ke werkzaamheden van mej. Ruiter- man. Het bestuurslid mevrouw Buishand Molen trad voor de radio op en maakte goede propaganda voor West- Friesland. Buitengewoon floreert „De Speelwa gen", het folkroristisch maandblad, waaraan het Genootschap ook zijn me dewerking verleent; in Barsingerhorn werd door vooraanstaande artisten zelfs een „Speelwagen-avond" gehou den. De Commissie voor Landschaps- schoon organiseerde in samenwerking met de Heidem,. lessen in het bomen- snqeien. Zie vervolg pag. 2 Het C.D.K. deelt mede. dat gedu rende het tijdvak van 10 t/m 23 Aug. 1947 de bonnen „Tabak J 31" van de Tabakskaart elk recht geven op 2 rant soenen sigaretten of kerftabak. Bon „Tabak J 35" van de gecombi neerde kaart is eveneens aangewezen voor het kopen van 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. Bon „Tabak J 32" van de Tabaks- kaart is niet aangewezen. Met ingang van de volgende distri butieperiode (17 t/m 30 Aug.) kan de consument desgewenst op de aange wezen kaasbon in plaats van per rant soen van 100 gram natuurkaas, 1.25 gram gesmolten (korstloze en/of smeerkaas, met uitzondering van bui tenlandse kaas) betrekken. De prijs voor gerookte of ge stoomde makreel is met 10 cent ver hoogd. Weersverwachting, geldig van Donderdagmorgen tot Donderdag avond. OPKLARINGEN. Zwaar bewolkt met tijdelijk op klaringen. Plaatselijk nog een en kele regenbui. Matige aan de kust tijdelijk nog vrij krachtige wind tussen West en Noord. Iets hogere temperaturen dan gister. De Motion Picture Export Associa- tion (uitvoervereniging voor films uit de Verenigde Staten, waarvan de grootste Amerikaanse filmonderne mingen lid zijnheeft Maandag be kend gemaakt, dat de Nederland se regering besloten heeft het minis- teriëel besluit, waarbij bepaald was, dat in Nederlandse bioscopen ten hoogste achtentwintig speelweken per jaar films uit de Verenigde Staten vertoond mogen worden, op te heffen. De beslissing werd gepubliceerd door de president van de MPEA, Eric Johnston, die telefonisch op de hoog te was gebracht door de ambassa deur der V. S. in Nederland, Baruch. De mededeling van Johnston hield verder in, dat de „nieuwe overeen komst tot stand is gekomen bij een onderhoud tussen Baruch en J. H. Reinink, secretaris-generaal van het Nederlandse ministerie van onder wijs, kunsten en wetenschappen. TWEE DODEN, ACHTTIEN GEWONDEN Dinsdagmiddag om één uur reed tus sen Nijmegen en 's Hertogenbosch een militaire vrachtauto met twintig leden van het corps mariniers uit de bocht. Het voertuig maakte een salto en kwam in de naast gelegen Wetering terecht. Alle inzittenden werden uit de wagen geslingerd. Twee hunner ble ken onmiddellijk gedood, drie anderen levensgevaarlijk gewond en de overi gen licht gewond. Het ongeluk is waarschijnlijk ver oorzaakt doordat de bestuurder, die met grote snelheid reed op de gladde weg de macht over het stuur verloor. MINISTERRAAD. Naar het A.N.P. verneemt hebben de leden van de Commissie-Generaal in de gisteren gehouden ministerraad rap port uitgebracht omtrent de ontwikke ling van de laatste weken. Naar wij na der vernemen is hiermede het overleg van de regering met de Commissie-Ge neraal nog niet afgesloten. Een 12-tal Duitse leiders der politieke partijen in de Britse zóne van Duits land vertoeven mou-ciiteel in Louden.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1