INDONESISCHE KWESTIE Gruwelijke moorden door 't Volksfront GIJ en WIJ Lening van Wereldbank aan Nederland getekend Britse oppositie stemt tegen de regering Vrifdag 8 Augustus 1947 DE NOORDftOLLANDSCHE COURANT 70e Jaa-rgang Ho. 99T9 DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IN DE VEILIGHEIDSRAAD Kleffens overhandigd boodschap van INadjamoedin A.N.W.B.-wegenwacht op route Alkmaar-De Kooi De export van pootaardappelen Damplantsoen 50 ct. per cm2 Eerste schip met Indische producten naar Nederland Felicitatie-telegrammen voor 31 Augustus Slachtoffers werden gevierendeeld Nieuwe wereldrecordpoging van Captain Odoms Hoeveel radio-luisteraars in Nederland Republiek vraagt arbitrage Australië biedt arbitrage aan Bij de eendenjacht gedood Nederlandse boeren naar Canada Roemeense grens gesloten? 'lüeetêeticfU Prijsverlaging kinderwagens BUBflAU: Kootagatraat W-80 Den Helder Telefoon *46 otro 448041 Dlr.: J. Btjlsma Voortzetting van de HELDERSCHE COURANT MMVEN: Advertenties: 14 oent per millimeter. Famtlieberlebten 1T cent per m.m. Kleine ad vertenties („Jiath-itjes") tot IS woorden 75 oent, elk woord meer 5 oent Abonnementen: per J S.—per post f 3.56 Hoofdredacteur: M. H. E. üyldert, Rayonredacteuren C. A. Dekkers en W. Kok. V. PHILIPPIJNEN NIET TOEGELATEN Hedenavond zal Australië in de ver.- gadering van de Veiligheidsraad voorstellen tezamen met de Verenig de Staten in Indonesië als bemidde laar op te treden. De Philippijnen hebben officiëel verzocht de bespre king van de Indonesische kwestie te mogen bijwonen. Hiertegen hebben België en Groot - Brittannië zich verzet, doch de Austra lische afgevaardigde bepleitte krachtig dat de Philippijnen een vitaal belang hadden bij het Indonesische geschil. Het Philippijnse verzoek werd ech ter met zes stemmen vóór verworpen, daar er vijf onthoudingen waren, zo dat de nodige meerderheid van zeven stemmen niet werd bereikt. De Voor-Indische gedelegeerde Sen deed een beroep op de Veiligheidsraad om een bevel uit te vaardigen, dat zo wel de Indonesische als de Neder landse strijdkrachten zich zouden terug trekken op de stellingen welke zij vóór het uitbreken der vijandelijk heden innamen, aangezien de Indone siërs ernstig in het nadeel zouden zijn bij de onderhandelingen. Dc heer Sen beschuldigde de Nederlandse regering ervan het accoord van Linggadjati op eigen wijze te interpreteren. De Indo nesiërs waren bereid met de Neder landers op alle punten accoord te gaan behalve op dat betreffende het hand haven van de orde door een gemeen schappelijke NederlandsIndonesische politiemacht, zo zeide hij. De Voor-Indische gedelegeerde ver klaarde voorts dat India er de voor keur aan zou geven, dat de kwestie be handeld zou worden door een inter nationale commissie van aroitrage. Mr. van Kleffens ontkende ten sterk ste, dat de kwestie van de gemeen schappelijke politiemacht het struikel blok was geweest. Hij herhaalde, dat de redenen voor de Nederlandse militaire actie waren: het vasthouden van gijzelaars, net sta- Tien van de 25 nieuwe, uit Ame rika geïmporteerde, gele motor zij span-combinaties van de Wegen wacht van de ANWB zullen worden gebruikt voor de verdubbeling van de patrouillediensten op de drukste verkeerswegen. Op de route Alk maarDe Kooi zal nu ook een pa- trouilledienst worden ingevoerd, en het ligt in de bedoeling deze door te trekken tot het monument op de Afsluitdijk. De wegenwacht die 15 April 1945 werd opgericht, had op 15 April 1947 551236 km afgelegd ruim 13 maal de aardomtrek. 50 zijspan-combinaties, het corps is verdubbeld, zijn thans op de weg. Er zijn grote plannen voor de toekomst, o.a. uitrusting met radiozenders. Het aantal leden der W.W. bedraagt thans ruim 30.000. Toen de W.W. op de Af sluitdijk ging patrouilleren, nam de in tensiteit van het autoverkeer sterk toe. De Stichting tot het Exporteren van Aardappelen (B.E.A. II) heeft de zer dagen aan de telers van goedge keurde pootaardappelen van oogst 1947 aanbiedingsformulieren verzon den, waarmede de pootaardappelen voor export bij haar kunnen worden aangeboden. Aan de leden van coöperaties en verenigingen, die een leveringsplicht voor pootaardappelen hebben, zijn geen aanbiedingsformulieren toege zonden, daar in deze gevallen de ex porteurs en veilingen een gezamelijke aanbieding zullen indienen. Telers, die geen aanbiedingsformu lieren hebben ontvangen kunnen deze alsnog aanvragen bij de B.E.A. II dan wel exemplaren verkrijgen bij een ex porteur of landkoopman. LEDEN VAN INTERNATIONALE COMMISSIE GEMOLESTEERD. Volgens het Italiaanse blad Voce Libera zijn de leden van de grens- commissie der vier mogendheden, welke de grenzen van de Vrijstaat Triest moet vaststellen, gewond ge raakt bij een pro-Slavische betoging in de Joego-Slavische zóne van Vene- zia Julia. ken van de levensmiddelentccvoer waardoor hongersnood ontstond, meer dan duizend bestandssschendingen, da onmacht van de Indonesische regering om ongeregelde elementen in bedwang t-" houden. Van Kleffens verklaarde vervolgens, dat als gevolg van de Indonesische blokkade 13 der inwoners van Madoera van honger was omgeko men en dat 27 han honger onge neeslijk ziek was: „Wij konden dat niet langer tolereren". De zitting van de Veiligheidsraad werd tot Maandag verdaagd. Van Kleffens heeft de Veiligheids raad een dringende boodschap van Nadjamoedin doorgegeven, waarin deze verklaart, dat Oost-Indonesië ver baasd is over het verzoek van Australië en India aan de Veiligheidsraad om le land zouden accoord gaan om loyaal kwestie. Oost-Indonesië, aldus de bood schap, beschouwt deze stappen als een miskenning van het essentiële karak ter van het conflict en tevens als een zich mengen In de interne zaken van Indonesië, waardoor de wereldvrede zou kunnen worden bedreigd. Oost-Indonesië betuigt door middel van zijn premier zijn instemming met het besluit van de Ned. regering om een politieke actie te beginnen tegen elementen van de Republiek, die de uitvoering van Linggadjati ver hinde 195.000.000 Dollar tegen 3 'U Gisteravond om 8 uur Ned. tijd is te Washington een overeenkomst gete kend, waarbij de Wereldbank aan Nederland een crediet verleent ten bedrage van 195.060.000 dollar. De lening heeft een looptijd van 25 jaar, terwijl de rentevoet 31/4 pet. bedraagt. In overeenstemming met de voor waarden va de overeenkomst wordt echter op het uitstaande gedeelte van de lening nog een commissie berekend van 1 pet. 's jaars, voor het vormen van een speciale reserve. In beginsel zullen de eerste 5 jaren geen terugbetalingen plaats vinden. Naar het AFP verneemt, heeft de Wereldbank bepaald, dat deze lening niet in Indië mag worden aangewend, noch voor militaire uitgaven mag wor den gebruikt. De Wereldbank heeft het doel van de lening als volgt omschre ven: „Zij mag uitsluitend worden ge bruikt voor het herstel van de Ne derlandse productiemiddelen, daar het herstel hiervan aanzienlijk zal bij dragen tot het herstel van Europa als geheel". Anna Marie Eilers, een 14-jarig meisje uit Laren, die door de World Freindship Association in staat was gesteld een vacantie in Londen door te brengen, werd door haar Lon- dense pleegouders vermist. Zij bleek bij een vriend van haar vader te zijn Anna Marie wordt ondervraagd door een Londense agent. De Engelse minister-president, mr. Attlee, werd als het ware belegerd door fotografen toen hij zijn woning aan de Downingstreet no. 10 verliet voor het houden van zijn rede in het Lagerhuis over de te nemen maatregelen in verband met de Engelse economische crisis. Bij de beëindiging van het twee daagse debat in het Britse Lager huis over de Britse economische toe stand heeft de oppositie tegen de regering gestemd om haar ongenoe gen uit te drukken over hetgeen volgens haar de ontoereikendheid van de Britse regeringsplannen moet heten. De oppositie werd met 318 tegen 170 stemmen verslagen, hetgeen een meerderheid van 148 stemmen voor de regering beteken de. Anthony Eden, voormalig minister van Buitenlandse Zaken, was de laat ste spreker voor de oppositie. Hij ken schetste de door de regering beoogde maatregelen als „ondoordacht, haastig geïmproviseerd en onvoldoende". De regering was volgens hem onvoorbe reid en zonder een vastomlijnd plan, te rechtgekomen in een crisis, die zij niet had voorzien. Hij had het gevoel, dat men slechts ten dele een beeld gekre gen had van de .idige economische positie. „Wij kunnen dit allegaartje van ze kere verminderingen en onzekere ver wachtingen niet beschouwen als een werkelijk geneesmiddel voor onze kwalen", aldus Eden. Naar wij gisteren meldden heeft de gemeenteraad van Amsterdam be sloten het midden-Damterrein te bestemmen voor de oprichting van een Nationaal Monument. De com missie hoopt thans het destijds door de heren van Maasdijk en Rutten in de „Pen-Gun" geopper de plan dit Damplantsoen, dat uiteraard vele millioenen vier kante centimeters groot is, op een symbolische wijze te verkopen. Het zal een inschrijving openen, waarbij de prijs van ieder stukje grond per vierkante centimeter 50 cent zal bedragen. Het m.s. Tarakan, dat te Gheribon de eerste lading van 1100 ton Indische pro ducten aan boord heeft genomen, zal op 3 September via Djeddah naar Am sterdam vertrekken. Het schip zal eerst in Birma pelgrims aan boord nemen en die naar Djeddah vervoeren. Degenen, die van plan zijn hun ge lukwensen aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van Haar verjaardag tele grafisch aan te bieden, dienen deze te legrammen tijdig, doch liefst vóór 30 Augustus aan te bieden. Het Nederlands legercommuniqué no. 34 meldt, dat bjj Indaroeng op Sumatra's Westkust de volgende woorden op een huis werden aangetroffen: „Hier wonen Duitsers, zij mogen niet worden lastig gevallen. Dat beveelt de kepala (hoofd) van de Republiek". Het Swastikateken was op het huis aan wezig en daarnaast waren op verzoek van de T.N.I. tevens republikeinse tekens aangebracht. De T.N.I. bleef dag en nacht in de buurt van het huis om dit te bewaken. In tegenstelling tot de bescherming van de duitsers werden een vader, een moeder en een zoon van een Zwitserse familie ver moord. Hetzelfde lot overkwam een Roemeen. Allen werden door de T.N.I. vermoord. Drie Nederlandse dames'werden per auto weggevoerd en ver moord. Uit onderzoeken is gebleken, dat door het „Volksfront" gruwelijke moorden zijn gepleegd te Kelawi. Bij Soeroegadang zijn ongeveer 200 graven van vermoorde personen van allerlei landaard gevonden, die verdacht wer den, van sympathieke gevoelens voor de Nica. Uit verklaringen is gebleken, dat verschillende slachtoffers, waaronder vrouwen, door het Volksfront zijn gevierendeeld. Het onderzoek wordt voortgezet, aldus het communiqué. Het Nederlandse actiecommuniqué van gisteren no. 33 meldt: In de sec tor van Grissée bij Soerabaja werd 'n Nederlandse vrachtauto beschoten. Op enkele plaatsA ten westen van Soe rabaja werden enkele Nederlandse patrouilles onder vuur genomen. In hetzelfde gebied werd de post Ran- degankoelon met „brandflessen" be stookt en met mortieren en mitrail leurs beschoten. Midden-Sumatra: ten noorden van Padang werd een Nederlandse pa trouille beschoten met automatische wapens. Onze verliezen sedert 4 Augustus middernacht bedragen: vier gesneu veld, een vermist, 17 gewond. Radio Djocja meldt, dat de Neder landse troepen bij Gombong steeds op marcheren in Oostelijke richting. Een ander bericht meldt, dat de re publikeinse chef van de staf een onder zoek gelast heeft naar de situatie, waarin de beide legers zich bevonden, cp het moment, dat de order „staakt het vuren" werd gegeven. Massagraf in Midden-Sumatra ontdekt. Volgens de voorlichtingsdienst van het Nederlandse leger, aldus meldt het Franse persbureau AFP uit Batavia, zou bij Soeroegadang (Midden-Sumatra) in een massagraf het stoffelijk over schot van 200 personen ontdekt zijn, die „verdacht werden van sympathie voor de Nederlanders", benevens van 21 Europeanen, die in diezelfde streek ver moord zijn. Maandag is de Loerah (dorpshoofd) van Tjiandjoer door nog niet opge ruimde Javaanse benden vermoord, ter wijl twee dessahoofden zijn ontvoerd. Situatie in Tjilatjap. Het departement van economische zaken meldt, dat de „Sipirolt" van de K.PM drijvende in de haven van Tjila- tiap werd aangetroffen en dat het de moeite loont het schip naar Priok te slepen De overige schepen in de ha ven zijn totaal verloren. 90 van de werktuigen in de werkplaatsen is ver dwenen. Van de havengoedangs is 70 door brand vernield. Captain William P. Odoms is giste ren om 18.53 uur (Ned. tijd) uit Chica- go vertrokken om opnieuw een poging te doen het wereldrecord voor solo vlucht om de wereld te verbeteren. Het staat op naam van Wiley Post (1933). Post had 186 uur nodig. Door onklaar raken van zijn toestel moest Odoms zijn vorige poging op geven. De machine heet „Reynolds Bomshell". Het aantal aangegeven radio-toestel len in Nederland bedroeg op 1 Augus tus jJ. 858.907 tegen 835.545 op 1 Juli. Het aantal aansluitingen op het rijks radio-distributienet bedroeg op 1 Juli j.1. 481.854 tegen 480.842 op 1 Juni. De Indonesische regering heeft in antwoord op het Amerikaanse aanbod om bemiddeling te verle nen in het geschil met de Neder landers Amerika verzocht om zijn invloed aan te wenden bjj Nederland en de Veiligheidsraad om te besluiten, onmiddellijk een Internationale arbitragecommissie naar Indonesië te zenden. In de Republikeinse verklaring wordt de mening uitgesproken, dat de V. S„ Engeland en Nederland het er over eens zullen zijn, dat in arbitrage door een commissie der V. N. de enige en laatste hoop is gelegen op een vreed zame bijlegging van het geschil. De Republiek verzoekt de Ameri kaanse regering een vertegenwoordi ger naar Djocja te zenden, zodat zij vollediger ingelicht kan worden over het officiële Indonesische standpunt, en vraagt per radio van zijn vermoe delijke tijd van aankomst verwittigd te worden. Drie punten. Blijkens nadere berichten spreekt de republikeinse regering in haar ant woordnota aan de regering van da Ver. Staten de eenstemmige overtui ging uit, dat, als de Amerikaanse rege ring in staat is om het Republikeinse voorstel te ondersteunen, dit een goede daad jegens de mensheid zou zijn. Hier voor worden dan de volgende redenen opgegeven: 1. De Republiek en Nedtr- land zouden accoord gaan om lyaal elke uitspraak van een arbitrage-corn missie op te volgen; 2. Er is sterke reden om aan te nemen, dat een inter nationale commissie een duurzame op lossing zou vinden; 3. De Ver. Naties zullen zodoende een zeer r izakelijk precedent scheppen om aan de wereld te bewijzen, dat haar organisatie in staat is oorlogen te doen beëindigen en conflicten op te lossen. De Australische regering heeft gisteren aangeboden samen met de V.S. arbitrage te verlenen in het NederlandsIndonesisch geschil. Australië neemt aan, dat de Veilig heidsraad arbitrage, niet bemiddeling heeft voorgesteld. Volgens radio Djocja heeft Sjari- foeddin verklaard, dat zijn regering naar hij verwacht het aanbod gaarne zal aanvaarden. Hij heeft de V.S. verzocht de V.N. te overreden om een internationale arbitrage-commissie te benoemen voor de definitieve bijlegging van het ge schil. Hij hoopte, dat de V.S., Enge land, Australië, India, Philippijnen en Siam in deze commissie vertegenwoor digd zullen zijn. Woensdagmorgen omstreeks half ze ven werd door de heer S., afkomstig uit Geleen (L.) aan het bureau van po litie te Kampen melding gedaan, dat een paar uur tevoren door een schot hagel, zijn vriend L. v. O., koopman in textiel en machinerieën, afkomstig uit Sittard, in het hoofd was getroffen en onmiddellijk was gedood. De politie stelde direct een onderzoek in. Hier bij bleek, dat 't slachtoffer reeds enige malen nabij en op het IJsselmeer op de eendenjacht geweest was. Bij deze laatste jachtpartij schoot v. O. en raak te een eend. die in een rietkraag te recht kwam v. O. wilde deze eend op halen en stapte daartoe uit de boot. hetgeen mei gemakkelijk ging door 't ruwe water. Plotseling hoorden de an dere inzittenden een hevige knal en viel v. O. dodelijk getroffen neer. Nie mand had gezien hoe het ongeluk zich heeft toegedragen. Volgens de politie kan van opzet geen sprake zijn. v. O. was vader van drie kinderen. Het m.s. Tabinta van de Stoomvaart Mij. Nederland zal 5 September van Rotterdam naar Montreal vertrekken met Nederlandse emigranten voor Ca nada aan boord. Het betreft hier Ne derlandse boeren die in Canada een nieuw bestaan hopen te vinden. Een aantal reizigers, onder wie bui tenlanders, mocht gisteren Roemenië niet verlaten, toen zij op het spoorweg station hun kaartjes reeds genomen hadden. De autoriteiten gaven niet of ficiëel te kennen, dat de grens geslo ten was. De spoorwegbeambten betaal den het geld terug zonder nadere ver klaring van de maatregel. Gij en wij staan tot elkaar in een vreemde verhouding. G(j, die de krant leest en wij, die in de krant schrijven. Gij ontvangt dagelijks een stuk een te klein stuk papier met een hoeveelheid leerstof, die alleen door het feit, dat „het gedrukt staat" een zekere autoriteit heeft, of althans schijnt te willen hebben. De berichten en artikelen zijn echter ook gemaakt door feilbare mensen, die lang niet alles weten en die hoogstens kunnen proberen de feiten zo - juist mogelijk weer te geven of hun mening zo ge fundeerd mogelijk mee te delen. Het zijn mensen met sympathieën en anti pathieën, met eëp bepaalde mening op sommige gebieden en een vage notie op gebieden, die gij wellicht van uiterst belang acht. Het omleggen van een straat, het opheffen van een halte zijn bijvoorbeeld zaken waarbij de omwonenden nauw betrokken zijn en die soms voor een zakenman van levensbelang zijn. Voor de redacteur is het geen probleem, totdat zijn aan dacht op het geval wordt gevestigd. Dan laat hij zich voorlichten en schrijft er over of hij laat er over schrijven. Wij, de schrijvers, die de berichten uitzoeken, bekorten, van commentaar voorzien en die hiervan een smakelijk en leesbaar geheel po gen te maken, hebben de moeilijkheid, dat we de mensen niet kennen tot wie we spreken. Wij houden een betoog tot 25000 of 35000 naamloze mensen, van wie we aannemen, dat ze in onze beschouwing belang zullen stellen, wat lang niet altijd zeker is. Daarbij komt, dat wij spreken tot de meest uiteenlopende groepen, landarbeiders en hoofdarbei ders, jongeren en ouderen, dominees en atheïsten. In een particulier ge sprek zouden wij onze woorden in elk geval anders kiezen, voor onze naam loze lezersschaar is dat niet mogelijk. Als wij zeggen, dat wij onze woorden anders zouden kiezen, betekent dat niet, dat wij iedereen gelijk zouden geven. Gij hebt in veel zaken een mening. Wij hebben de onze. En even als g\j hebben wij het recht, neen de plicht, die mening te doen horen, waarbij wij er evenals gij naar stre ven niemand te kwetsen. Absolute onpartijdigheid is dus van geen enkel blad te verwachten. Gij zoudt die ook niet wensen. Gij stelt er prijs op te weten wat wij menen. Commerciële overwegingen mogen ons er niet van weerhouden onze ge dachten uit te spreken. Gij stelt geen prijs op een dagelijks gesprek met duitenplettende huichelaars. Het blijkt, dat in de landen waar de de mocratie en de eigen oordeelvorming het best ontwikkeld zijn, die kranten het meest gezag hebben, waarin de meest bevoegde oordelaars schrijven, desnoods tegen de heersende open bare mening in. Wij denken aan de beroemde Londense Times, die con servatief is en aan de eveneens in de hele wereld gezaghebbende „Man chester Guardian", die radicaal is. Wij denken aan de uiterst gematigde Zwitserse Neue Ziircher en aan de Nederlandse „Nieuwe Rotterdammer", die lang niet alleen door liberalen werd gelezen. Daarnaast zijn er ook de partijbla den, waarin uiteraard het standpunt van de partij, die het blad voorstaat, in een helder en rozig licht wordt ge plaatst. Deze bladen worden voorna melijk gelezen door hen, die zich tot de politiek dier partij voelen aange trokken. In deze tijd van sterke spanningen en grote emoties grijpt men met meer gretigheid naar zijn krant dan anders. Het is goed, dat men in zo'n tijd weet, dat de nieuwsbron, waaruit men put, met omzichtigheid en tact en met het oordeel des onderscheids, dat men van vaklieden mag verwachten, dat gene geeft, dat ter beschikking ge steld wordt en wel in een weloverwo gen vorm en mqt wijs commentaar. H. VAN HULST. Weersverwachting, geldig van Vrijdagochtend tot Vrijdagavond. VRIJ ZONNIG. Wisselend bewolkt met langere perioden van zonneschijn. Over wegend droog. Matige wind tussen West en Noord, iets warmer dan gisteren. Met ingang van 1 September worden de prijzen van kinderwagens met ge middeld 61/2 procent verlaagd. Kinderwagens in eenvoudige uitvoe ring, d.w.z. met bak van hardboard, zullen f 85 tot f 100 mogen kosten; wa gens in betere uitvoering (bak van triplex met metalen biezing, rol- of kogellagers) f 100 tot f 120 en wagens in luxe uitvoering van f 120 tot f 170. Alle kinderwagens moeten zijn voor zien van een label of plaketiket, waar op het nummer van de prijsvaststelling en de gebruikersprijs zijn vermeld.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1