Onmenselijke wreedheden in Indonesië Nederland bleef nimmer in gebreke Hors d'Oeuvre Prinses Hermine overleden ERNSTIGE TRAMBOTSINGTE EDAM Uheeêedcht DE JUISTE VERHOUDING Gevechten op Madoera Depressiein België? DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT Voorix&tmg wan ci« 70e Jaargang No. 9580 DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Nederlands dodencijter stijgt nog steeds Consternatie boven de Oceaan Een dode een zwaar gewonde Postverbinding met Ned.-Indië intact Export van Amerikaanse films naar Engeland stopgezet Kabinetswijziging in Engeland Ons volk een goed debiteur Ver'aninq van voedsel rantsoenen in Engeland Amerikaans vliegtuig in Flushing-baai gestort Inkrimping van politie-apparant BUREAU: Koningstraat 7«-M Deo Helder Telefoon CMvo m Dt*.: J. Btjiema Zat«<feg 9 AagwtaK 1947 HELDERSCHE COURANT TAMÏVBN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tet 15 woorden 75 cent, e* woord meer 5 cent Abonnementen: per kwertae: f 3.—, per post 1 3.85 H< ofdredeot«erM. H, E. UyWeet, fUyooMdeeteerea C. A. Dekkers en W. Kok. Het Nederlandse legercommuniqué no. 35 luidt als volgt: bt de bezette gebieden wordt overal intensieve trourilegan- on derhouden. Op verschillende plaat sen moest tegen gewapende benden opgetreden worden. Deze benden houden zich voornamelijk bezig met roof en vernielingen. Voorts ook met mishandeling en moord, voor namelijk op leden van de Chinese bevolkingsgroep, waarbij onmense lijke wreedheden worden bedreven. Ten zuidwesten van Madjalengka en Koeningan konden 600 Chinezen wor den gered. Zevenhonderd Chinezen, door de T.N.I. weggevoerd, konden worden bevrijd en naar Soempiah ten zuidoosten van Banjoemas terugge bracht Onze post te Randegankoelon ten westen van Soerjbaja werd wederom vanuit het bezette gebied met mortie ren en mitrailleurs beschoten. Luchtverkenningen hebben uitgewe zen, dat op de olievelden van Tjepoe branden woeden, die echter tot dus verre geen ernstige omvang hebben aangenomen. Sedert het in werking tre den van de order tot staking van de vijandelijkheden zijn de verliezen aan onze zijde: elf gesneuvelden, 27 gewon den en een vermiste. VOO" MILLIOENEN AAN KROONJUWELEN GEVONDEN. In het Nederlandse legercommuniqué no. 36 wordt o.m. van Midden-Sumatra gemeld, dat het treinverkeer tussen Loeboekboeaja en Padang spoedig zal worden hervat. Voorts is een door Aziz Chan geëxploiteerde weverij, welke voor vernietiging kon worden gevrij waard, thans weer in bedrijf gesteld. Zoals reeds is gemeld, is Aziz Chan, de burgemeester van Padang, door de T.N.I. vermoord. Hakim, de nieuwe burgemeester van Padang, deelde mede, dat hij, na zijn terugkeer uit Batavia, de gemeenteadministratie in chaotische toestand heeft arnpetroffen. Uit de stukken bleek, dat Hakims republikein se voorganger zijn positie heeft uitge- ZWARTE KLEUR De neger is in Amerika niet zeer bemind. De Amerikanen willen niets weten van rassen haat, als het Europa betreft, en zij lopen dan erg met hun vrij zinnigheid te koop, maar wee de neger, die van een of ander misdrijf in verdenking komt. Het lynchen is geen uitvinding van de Euro peaan. Deze practijk bestaat in Amerika reeds zo jang dat men de oorsprong van het woord niet eens meer met zekerheid weet. Dit laatste zal trouwens ieder slachtoffer van het lynch-gebruik een Zorg zijn Dat Barbertje han gen moet, daarvan is hij bij voorbaat overtuigd. Ik las laatst in een Engels blad dat een neger, die in 1927 in een gevecht met de politie een andere neger doodgeschoten had, tot levenslang veroordeeld werd. Waaruit men zou kunnen opma ken, dat het doodschieten van een neger ook in Amerika als een ernstig misdrijf wordt be schouwd. Het geval deed zich n.1. in Philadelphia voor. Twintig jaar later kwam echter aan het licht, dat de neger onschuldig was Het dodelijke schot op zijn zwarte kameraad was niet door hem maar door een der politie agenten gelost. Dezer dagen werd de zwarte, wiens ziel minder zwart bleek te zijn dan die van de blanke politie-man, weer in vrijheid gesteld. Natuurlijk heeft de Staat de arme man schadeloos gesteld. Men bood hem, toen hij zijn cel verliet, excuses aan, een nieuw colbertcostuum en een bil- jet van 5 dollar, als zakduit Misschien is de stakker daar nog dankbaar voor geweest. Het was ook heel aardig, na 20 taar cel Heeft de Staat hem niet gedu rende al die tijd kosteloos ge voed? Heeft 'de man niet al die jaren een zorgeloos bestaan ge noten? Wie weet hoeveel ellende hem beschoren zou zijn geweest als hij in vrijheid rondgelopen had. Misschien was hij wel per ongeluk schuldeloos gelyncht. Vijf dollar! En ene nieuw vol- bertcostuum krijgt men tegen woordig niet elke dag. En zon der punten! Ik wilde wel dat ik er een had Indertijd hebben de noordelijke Staten van Amerika een gevecht op leven en dood tegen de zui delijke gevoerd, om de negers te bevrijden uit hun slavernij Het voordeel dat de negers van die vrijheid hebben gehad, blijkt niet onverdeeld te zijn. Natuurlijk zijn zij voor de wet met de blan ken gelijk, maar de toepassing van de wet komt niet immer op tijd. Men kan rechtsherstel nog toepassen als de gevangenschap 20 jaar heeft geduurd, en als het slachtoffer taai van constitutie is, maar wie vijf minuten ge hangen heeft vindt bij rechtsher- stel gewoonlijk niet veel baat De Amerikanen zeggen, da: negers over het algemeen ou- prettige mensen zijn. Het is mo gelijk dat dit zo is. Maar mee! men misschien wel eens met twee maten aan de overzijde van de grote plas? KREEFT buit, om zich onder meer te verrijken door het opkopen van sawahgronden. Op Zuid-Sumatra zijn kolenmijnen van Boekit Asem in volle actie. De kroonjuwelen van het sultanaat Siat, waarvan onlangs gemeld is, dat deze door de Nederlandse troepen in de mijnen van Boekit Asem zijn ge vonden, hebben een waarde van ver scheidene millioenen guldens. Het document, waarin stond, dat de di rectieleden van de mijn de juwelen in de vloer moesten pbergen, werd bij de sch-?ht gevonden. Het docu ment was getekend door majoor H. A. Tharif, waarnemend commandant van ie „Garoeda"-divisie van Lahat. DE TOESTAND OP MADOERA. Aneta's speciale correspondent op Madoera bericht dat zijn eerste indruk is dat grote verwaarlozing heerst op Ik eiland. In de kampongs werden verschillende lijken aangetroffen van uitgehongerde Madoerezen. In enkele huizen woonden nog enige door honger uitgeputte en meestal zieke bewoners^, de kuststrook by Kamal lag bezaaid met boobytraps en landmijnen, die de Nederlandse opmars zeer vertraagden. Vele pantsergranaten zijn afkomstig van de werkplaatsen der Kon. Marine te Batoeporong. Zij zijn alle van vóór oorlogs fabrikaat. VERNIELING VAN ONDERNE MINGEN EÏJ FABRIEKEN. Radio-Djokja meldt, dat de Sarboe- pri (bond van ondernemingsarbeiders) vóór de Nederlandse aanvallen op Ma- lang 30 ondernemingen en 6 fabrieken hebben verbrand. Alleen de volgende namen konden, wegens de zwakke ra diouitzending, opgevangen worden: Tretes Panggoen, Soember Mangis, Te- logoredjo en Telogosari, allen ruber en lcoffie-ondernemingen; Kepandjen, rijst- pellerij; Bandoeroto en Soembersoeko, rubber en koffie, en Soembersari, thee en koffie. WAARNEMERS NAAR OOST INDONESIë. In verband met de verklaring van mr. van Kleffens betreffende het plan van de Nederlandse regering om be paalde buitenlandse regeringen uit te nodigen waarnemers te zenden naar Indonesië, heeft de Oost-Indische re gering telegrafisch aan de Nederland se regering voorgesteld om deze waar nemers eveneens uit te nodigen een bezoek te brengen aan Oost-Indonesië om zich te vergewissen van hetgeen in samenwerking tussen Nederland en Oost-Indonesië in de geest van Ling- gadjati aldaar is tot stand gebracht. De Duitse nieuwsdienst in de Britse zone meldt, dat prinses Hermine, de weduwe van wijlen keizer Wilhelm, Donderdag plotse ling is overleden in de leeftijd van 59 jaren, te Frankfort aan de Oder. Prinses Hermine was in 1922 met ex-keizer Wilhelm in het huwelijk ge treden. Zij verbleef met hem in bal lingschap op huize Doorn tot aan zijn dood in 1941. Voordien was zij gehuwd geweest met prins von Schönaich Ca- rolat. Tijdens de oorlogsjaren verbleef zij op het Pruisische landgoed van haar eerste echtgenoot doch zij vlucht te naar het Harz-gebergte bij de nade ring van de Sowjet-Russische troepen. In November j.L trof men haar aan in een klein huisje bij een Oekrains ge zin te Frankfort aan de Oder in de Sowjet-Russische zone. Zij bleef daar wonen met haar achttien maanden oude kleinzoon, prins Franz Joseph, onder Sowjet-Russische bewaking. Zij had vrijheid van beweging verkregen in een bepaald gebied doch kreeg geen toestemming om zich naar het huis der Hohenzollerns te Berlijn te bege- Toen een Constellation van de KLM zich boven de Atlantische Oceaan bevond, op weg van New- York naar Prestwick, in Ierland, kroop plotseling een gordeldier tussen de passagiers door. Vrou wen riepen om hulp, kinderen huilden, er was in het vliegtuig een en al consternatie. De steward wist 't beest te grijpen en sloot het op in de ijskast. Het bleek, dat het dier was ontsnapt uit een kist, waarin het met een slang werd vervoerd van Curapao naar Am sterdam. De slang heeft de reis niet overleefd. Volgens Republikeinse legerberich- ten Over Radio-Djokja zijn hevige ge vechten gaande op het eiland Madoe ra. Nederlandse troepen zouden op 6 Augustus, twee dagen na het uitvaar digen van het wapenstilstandsbevel, de stad Pamekasan hebben bezet. Ook Bangkalang zou zijn bezet, ter wijl de bevolking tegenstand bood. Eerder op de dag heeft de Republi keinse militaire woordvoerder de Ne derlanders wederom van twee bestands- standsschendingen beschuldigd. Twee trams van de N. Z. H. zijn gisteravond te Edam op elkander gereden. De Amsterdamse conduc teur Klanderman werd hierbij op slag gedood. Een 12-jarig meisje uit Volendam, A. Veerman, werden beide voeten verbrijzeld. Verschei dene passagiers liepen merendeels door glasscherven lichte verwon dingen op. Het ongeluk is mogelijk te wijten aan het niet werken der remmen van een der wagens. Om half zeven gisteravond zouden de trams uit Volendam en Amsterdam elkander op de Monnikerdammer Jaag- weg passeren. De tram uit Volendam had op de Monnikendammer Jaag weg op de wis selplaats moeten wachten om uit de richting Amsterdam komende wagen te laten passeren. Het licht stond dan ook op rood. Volgens verklaringen van de bestuurder, die met een snel heid van ongeveer 10 km reed, be merkte hij plotseling, dat zijn remmen nief werkten en was hij niet bij mach te zijn wagen op het wisselspoor tot stilstand te brengen, zodat hij mach: teloos moest toezien hoe zijn wagen het enkelspoor opreed waarop van de andere zijde de tram uit Amsterdam met vrij grote snelheid naderde. Beide trams sloegen met grote kracht tegen Naar de K. L. M. persdienst ons mededeelt is de K. L. M. er on danks de huidige moeilijkheden in geslaagd de ontstane achter stand in de postverzending naar Batavia geheel in te halen. Ook voor de naaste toekomst zijn maatregelen genomen om de post verbinding met Ned.-Indië zonder al te veel stagnatie te onder houden. elkaar. De bestuurder van de tram uit Amsterdam had nog de tegenwoordig heid van geest van de wagen te springen, doch de conducteur Klan derman, die eveneens op het voorbal- con stond, zag daartoe geen kans meer. De aanhangwagen van de tram schoof op de motorwagen, waardoor het ach- terbalcon geheel werd vernield. Het Volendammer meisje Veerman, dat op dit balcon stond werd hierbij deerlijk aan beide voeten verminkt. Een der vrouwelijke passagiers is van het ongeval zo geschrokken, dat zij in het ziekenhuis te Hoorn is op genomen. Bij onderzoek is gebleken, dat de remmen van de tram uit Vo lendam inderdaad in achterwaartse stand stonden. De verongelukte con ducteur laat een vrouw en twee kleine kinderen na. De directeuren van 50 grote Ameri kaanse filmmaatschappen, aangesloten bij de M. P. E. A. hebben in besloten zitting vergaderd naar aanleiding van de Britse maatregel tot heffing van 75 procent belasting op de winst op Amerikaanse films. Besloten werd de uitvoer van Ame rikaanse films naar Engeland onmid dellijk stop te zetten. In politieke kringen te Londen acht men het waarschijnlijk, dat er bin nenkort wijzigingen in het Britse ka binet zullen worden aangebracht om de strijd voor de economische stabili teit beter te kunnen voeren. Het komt er slechts op aan een geschikte per soon te vinden, die met de leiding bij het economisch herstel kan worden belast. In dit verband worden de na men van Bevin en Sir Stafford Cripps. minister van handel, genoemd. 30.000 Padvinders uit alle delen der wereld stromen het speciaal te Moisson gebouwde station binnen om in de Vredesjamboree 1947 gestalte te geven aan de gedachte van wereldvrede en broederschap. De Minister van Financiën Prof. Mr. P. Lieftinck heeft gisteravond over beide zenders tot het Nederlandse volk gesproken naar aanleiding van het crediet der Wereldherstelbank. In zijn rede zeide de minister o.m., dat Nederland voor zijn herstel voor alsnog is aangewezen op buitenlandse hulp, al zal hierin in de toekomst ver andering moeent komen, wil ons land niet noodlijdend blijven. De regering heeft het vertrouwen, dat ons volk bereid is beperkingen te aanvaarden ep offers te brengen voor de economi sche bevrijding. Dank zij de financiële hulp van de Verenigde Staten, Canada, België, Zwitserland en Zweden heeft het her stel- zich niet onbevredigend ontwik keld. Desondanks werd ons land in toenemende mate bedreigd door het spook der deviezenschaarste, met name wat dollars aangaat. Hoewel de rege ring het prachtige plan van Marshall toejuicht en van harte hieraan mede werkt, bestaat de kans het worde verhoed dat hulp in die vorm voor de meest geteisterde Europese landen, w.o. ook Nederland, te laat komt. Onder deze omstandigheden is het uitermate verheugend, dat de Wereld- herstelband aan Nederland een crediet van 195 millioèn dollar vrleend heeft, strekkend tot dekking van een groot gedeelte van het tekort op onze beta lingsbalans voor 1947 en begin 1948. Dit crediet is uitdrukkelijk bestemd voor de aankoop van buitenlandse goe deren van een productief karakter. De verkoop van buitenlandse effecten moet echter een onveranderlijk be standdeel blijven uitmaken van het Nederlandse deviezenbeleid. Met grote voldoening vermeldde de minister dat de lening aan Nederland met algemene stemmen is verstrekt en uit de motivering het volste vertrou wen spreekt in onze credietwaardig- heid. Uit deze motivering citeerde Prof. Lieftinck het volgende: „Nederland is nimmer in gebreke gebleven inzake de voldoening van de binnenlandse en buitenlandse schuld en heeft zelfs na de eerste De Britse minister van voedselvoor ziening, John Strachey, heeft gisteren een verlaging van voedselrantsoenen in Groot-Brittannië aangekondigd. De toewijzing van bonnen, waarop men voorheen levensmiddelen kon kopen van biscuits tot fruit in blik en ge droogd fruit toe. zal met ingang van 17 Augustus beperkt worden van 32 tot 28 bonnen per hoofd en per maand. Ook de bonnentoewijzing voor café's en restaurants zal in overeenstemming met bovengenoemde maatregel ver minderd worden. Voorts zal voor de volgende maand een extra-rantsoen van 1 pond suiker worden toegewezen voor de inmaak. Eer. Amerikaans lijnvliegtuig met 5 passagiers aan boord is hedennacht in de Flusbing Baai gestort toen het op het New Yorkse vliegveld Laguar- dia trachtte te landen. Twee inzitten den werden gered, drie personen wer den gedood. wereldoorlog enige buitenlandse le ningen vóór de vervaldag afgelost. De fraaiheid van Nederlands schul- denregister, alsmede de lange tradi tie als belangrijk crediteurenland maken Nederland tot een goed de biteur. „De Nederlanders zijn kundige en harde werkers. Zij hebben de eigen schap dat zij voor moeilijkheden niet uit de weg gaan en hebben buiten gewone volharding getoond bij het herstel van de oorlogsgevolgen. De regering van het land berust op so- liede grondbeginselen en heeft blijk gegeven van standvastigheid en wijs beleid". Minister Lieftinck zag de lening me de als een waardering van het bui tenland voor de door de regering ge nomen maatregelen ter gezondmaking van onze nationale economie en fi nanciën. Hij besloot met de woorden: „Wij aanvaarden de ons door het buitenland geboden hulp met dank baarheid. Zij legt ons echter de ver plichting op onze soliditeit ook nu te bewijzen en zij moge ons allen een nieuwe aansporing zijn, om zo snel mogelijk onze financieel-eco- nomische vrijheid te herwinnen door eerlijke arbeid en goede samen werking. Weersverwachting, geldig van Za terdagmorgen tot Zaterdagavond. VRIJ ZONNIG. Droog, vrij zonnig weer met gelei delijk enige verdere stijging van temperatuur. Weinig wind. „De Nieuwe Gids" meent in een op merkelijk artikel te moeten constate ren, dat in het Belgische economische leven steeds duidelijker een verflau wing tot uiting komt. Enkele maanden geleden deden zich, aldus het blad, de eerste aarzelingen bij de stijging der grootnandelsprijzen voor en dit ver schijnsel duurt voort. Ook op de arbeidsmarkt wordt de aarzeling voelbaar. Sedert September 1946 valt een neiging naar toeneming der werkloosheid wa»- te nemen. On getwijfeld wordt dit veroorzaakt door de vergroting van de tijdelijke werk loosheid, maar, aldus het blad, ieder een weet dat een crisis zich juist in deze vorm aankondigt. Sinds het einde van het vorige jaar spreekt men over een typische daling der verkoopcijfers in de luxehandel. Nadien hebben zich verschijnselen van verruiming der arbeidsmarkt voorge- in de katoen en wolindustrie, in het lompenbedrijf, in de tapijtindustrie en het confectiebedrijf, in de leder industrie, de tabaksindustrie en naar 't schijnt ook in de papiernijverheid. In het grootste deel van België vermindert de bedrijvig eid in de meubelindustrie aanzienlijk. Het blad trekt, zij het voorzichtig, de conclusie dat de malaise op het gebied der verbruiksgoederen vrij algemeen dreigt te worden. Dat de metaal- en bouwnijverheid op volle toeren draait, kan volgens „De Nieuwe Gids" geen reden tot optimis me zijn, want de lange productieduur dezer kapitaalsgoederen heeft tot ge volg, dat de productie der in periodes van groot verbruik bestelde kapitaals goederen nog doorgaat lang nadat een inkrimping in de sector der verbruiks goederen is merkbaar geworden. Zij die hebben verwacht dat de Vei ligheidsraad bij de behandeling van de Indonesische kwestie een juridisch- formalistisch standpunt innemen zou en dit probleem zou beschouwen als een interne aangelegenheid van Ne derland, aangezien de Indonesische Republiek geenszins als souvereine staat kan worden aangemerkt, zijn be drogen uitgekomen. Tenminste tot op zekere hoogte. Want de Veiligheids raad heeft zich wel degelijk in deze zaak gemengd. Tot op zekere hoogte dan, lyant in de uitspraak van de Raad is 'n wenselijkheid tot uitdrukking ge komen en is aan Nederland generlei verplichting opgelegd. Onze regering heeft zich echter, om blijk te geven van haar vredelievendheid, gevoegd naar het beroep dat door de Raad op haar werd gedaan. Had Australië, dat de offers, door Nederland ter verdedi ging van dit land gebracht men denke aan de heroïsche strijd door Ka- rel Doorman in de Javazee gevoerd wel zeer snel blijkt te hebben verge ten, en had Rusland het voor het zeg gen gehad, het zou anders gelopen zijn, maar gelukkig hebben de andere leden van de Raad meer begrip en on partijdigheid getoond. De betekenis die de uitspraak heeft gehad, en de bereidheid der Ne derlandse regering om aan het beroep der Ver. Naties tegemoet te komen, hebben echter te Djokja aanleiding gegeven tot misverstand. Klaarblijke lijk is men daar de opvatting toege daan, dat de Republiek thans als zelf standige staat is erkend en misschien ook dat zij door de wereldmogendne- den in zeker opzicht in het gelijk is gesteld. Tal van uitlatingen der repu blikeinse leiders geven inderdaad te denken. Ook de wijze waarop het Ame rikaanse aanbod tot het verlenen van „goede diensten" te Djokja is aan vaard en welke aanvaarding gepaard gaat met de wens, dat Amerika zijn invloed aanwenden zal opdat de Vei ligheidsraad een arbitrage-commissie, waarin dan vertegenwoordigers van verschillende landen opgenomen be horen te worden, aanwijzen zal. Maar een dergelijke procedure van arbitrage gaat natuurlijk veel verder dan het begrip „goede diensten". Dat Australië zich heeft gehaast om zich bereid te verklaren tezamen met de Ver. Staten als „arbiter" op te treden ligt voor de hand, maar het mag uiterst onwaar schijnlijk worden geacht dat Washing ton tot een dergelijk ingrijpend samen werken bereid zal zijn. Het stemt, in verband met deze hou ding der Republiek tot voldoening, c'at mr. Van Kleffens, wiens woord gezag heeft, zowel in de Veiligheidsraad als te Washington, nog eens duidelijk heeft uiteengezet war -»m onze regering in dertijd tot een politioneel optreden is overgegaan. Hij heeft nadruk gelegd op de onmacht der republikeinse re gering om de extremistische benden te beteugelen en schendingen van de reeds in October gesloten wapenstil stand tegen te gaan; hij heeft gewezen op het minderwaardige gijzelings systeem dat door de Republiek nog steeds gehandhaafd wordt en op de hongersnood waaronder de bevolking in vele gebieden, die onder republi keins bewind staan, te lijden heeft. Dat er daarom geen sprake van Kan zijn om, ondanks alle goede wil, de Nederlandse troepen weer achter de oorspronkelijke demarcatie-lijn terug te trekken zal de leden van de Veilig heidsraad ongetwijfeld duidelijk ge worden zijn. Evenzeer stemt het tot voldoening, dat de regering van Oost-Indonesië bij de Veiligheidsraad tegen elke inmer- ging verzet aangetekend heeft en het standpunt der Nederlandse regering heeft ondersteund. Want nu zal het duidelijker zijn dan ooit dat in dit ge schil niet een Europese mogendheid met „koloniale" aspiraties tegenover ene, naar haar vrijheid hunkerende in landse bevolking staat, maar dat hier in de eerste plaats Indonesische oe- langen in het geding zijn welke juist door de Republiek in gevaar worden gebracht; da* niet de Europeaan maar ook de Indonesiër zelf in conflict is met de Republiek en dat de Republiek geenszins uit naam van geheel Indo- nesiën spreken kan. Het is een goed ding dat nu ver tegenwoordigers van Oost-Indonesië er. van West-Borneo naar Amerika zullen gaan om kracht bij te zetten aan het standpunt van Nederland. U. GEMEENTELIJKE KORPSEN WORDEN MET EEN DERDE VERMINDERD Naar „De Tijd" verneemt, heeft de re gering besloten tot een drastische in krimping van het politie-apparaat. Het personeel der gemeentelijke politie corpsen zal met ongeveer één derde j worden verminderd. Deze maatregel moet werden gezien in het kader van I ingrijpende bezuinigingsmaatregelen.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1