Siad en Omqewui JMgezwdeu JULIANADORPERS op knobbeltocht Een kampbewaker en een gedetineerde overtraden de wet W~^vlucht naar O'nnv Nog; een kinderkoor Geslaagd De oplossing? Overtredingen boterwet Urk. Weekoverzicht visserij Den Oever. Lezing Anna-Paulowna Veemarkt Texel V.V. Wiron Visserij Wieringen Postduivenvereniging „De Luchtpost" Commissie Schoolbelangen Wieringermeer Zaaizaden vrijgegeven Baconvarkens op tijd leveren Markt Purmerend Oosterse mystiek in de Alkniaarse rechtzaal Wijziging marktdagen Ruhr-conferentie is geopend Overbruggingsregeling en sociale bijstandregeling Amerikaanse eisen aan China Het besluit van de volksfeesten De driedaagse volksfeesten te Jolianadbrp, georganiseerd door de Harmonie „Kunstzin", werden Maandagavond met een „knobbel- tocht" besloten. We hebben de knobbeltochters op hun rondwan delingen gadegeslagen. Hoe ze op deze prachtige zomeravond In de meest prettige stemming en in de aangenaamste gemoedsrust van ta feltje tot tafeltje trokken, geleid door de grilligheid van een zwar te dobbelsteen. Op zes plaatsen in het dorp stond zc'n tafeltje, genummerd van één tot zes. In groepjes van vier wandelden de knobbelaars van het starttafeltje naar de volgende etappe, waar het nummer door de dobbelsteen werd aangewezen. Ondeugende dobbelste- ren hebben soms de neiging, nooit eens iets anders te willen aanwijzen dan drie of zes, tot in het oneindige. Het viertal zou dan op de route drie zes vice versa voordeliger een tienrit- tenboekje kunnen nemen.... De jury had echter ditmaal besloten, in zo'n geval over te laten gooien. En zo doorkruisen van zeven tot acht uur etterlijke kwartetten monte re Julianadorpers, jong en oud, van het zwakke en het sterke geslacht hun kleine nederzettiifg, waarboven als een gouden heerser het haantje van de toren troont, beschenen door dero de stralen van de ondergaande zon. Het orgel van de zweefmolen vergast ieder kwartier de feestgangers op het voorspel tot de eerste acte van Ver- c"'s ..La Traviata". In de fietsenstal ling achter café „Prins Hendrik" wach ten verscheidene karretjes die te gen betaling van „slechts" een kwar tje worden bewaakt op de terug keer van hun eigenaars. Ze mogen lang wachten, want ook na de knobbeltocht zoekt nog me nigeen zijn amusement in en om het I.oopuytpark, waar „zweef en schiet tent en enkele andere attracties een bescheiden belangstelling trekken. De postduivenvereniging „V. O. P." heeft deelgenomen aan de wedvlucht vanaf Cinny, afstand 303 kilometer. In concours waren 156 vogels, die om kwart voor negen in vrijheid werden gesteld met Oostelijke wind. De eerste duif Werd geconstateerd om 14.13.3 uur, en de laatste prijswinnaar om 15.6.39 uur. De prijzen Vielen als vol«t: C. de Wit 1. 3. 19; de Ruiter 2: P. H. Hufkes 4, 8. 23: G. de WitBuis 5.. 10; O. Boon 6. 21 H. van Giesse 7, 13; H. de Boer 9. 16: R. Ottevanger 11. 20: P. Bais 12. 18. 22. 25: Betzema 13; J. Hengsdijk 15, 17, 24. Na het ingezonden stuk „Geen kin derkoren in Den Helder" van de se cretaris der zang- en operettevereni ging „Ons Genoegen", ontvingen wij een schrijven van de heer L. Kramer, waarin deze herinnert aan het bestaan van het kinderkoor „De Haroe Da- vids", onderafdeling van de Chr. ge mengde zangvereniging „Halleluja", onder leiding van de heer G. van der Kuyl, dat als zodanig reeds jaren be staat. Bij het onlangs te Alkmaar gehou den examen voor het Middenstandsdi ploma Algemene Handelskennis slaag de de heer J. van Bovenkamp, wonen de te De Haukes. Wieringen. Hü was leerling van het Instituut „Mercurius" alhier. Te Haarlem slaagde onze stadge noot. de heer S. Makelaar, voor de hoofdacte. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Geachte redactie, De raad heeft het voorstel aange nomen tot het aanschaffen van twee Zweedse barakken, die moeten dienen om het probleem van het tekort aan bouwvakarbeiders op te lossen. In be ginsel isdit een aardig, maar duur plan. Want, zo luidt mijn vraag, zal het doel ermee worden bereikt? En dan neem ik de vriiheid om te zeg gen: f 56 000 is een heleboel. De ge meente wil ongeschoolde arbeiders ooleiden tot geschoolde vaklieden, maar ik vraag me af of deze mensen straks in Den Helder willen bliiven werken. Tal van Helderse ambachts lieden zijn in bezettingstijd op de kantoorkruk gaan zitten en zij zitten daar nog. Bovendien ziin er arbeiders, die werk zoeken buiten de gemeente, vooral in de Wienr«em»or. De ar beidsvoorwaarden ziin daar aantrek- ke'"ker dan in onze gemeente. Doet de overheid er goed aan. het ene oT%v»'c,„rr;i,'en boven het nndare te stellen? 7011 bet 't besto ziin om nb.teo de arbeids- voorwen lonon In overeen- stee^m*—- t® V,-ty>bet nlstte- land «ra„+ dan meniff k°n- toorm»u vertan aan naar ziin vroe"er wn-v o—"tat bii -'et dat ziin vromere col'ega's tju een hoger loon verdienen. TT dankend voor de verleende -'--♦sruimte, Th. MALLET. v/aar in café „Prins Hendrik" de Mu sical Ramblers dansmuziek spelen, en waar in de grote tent achter Café \eul de Atom Players hetzelfde doen. Achter de felle lichtjes van de zweefmolen strekt zich de nachtelijke polder uit, in de verte begrensd door de zwarte contouren van Den Helder tegen het donkere blauw van de he- p1el. Om elf uur fietsen we terug, de schim van de watertoren tegemoet die we daar weten in het verlengde van de Lange Vliet. In het Oosten kruipt als een verlichte slang een trein door de velden en aan de ande re kant zwaait de vuurtoren zijn zwakke bundels over zee en land, on der een heerlijke hemel, waarin af en toe een ster verschiet. Noord-Hol- land's Noordpunt bij nacht/ Oord van rust en vrede. Door de politie werden enkele over tredingen geconstateerd van de boter wet, waarbij wordt bepaald dat op de wikkels van pakjes margarine duide lijk het woord „margarine" moet voor komen en voorts dat dit woord ook moet staan op de dozen waarin de pakjes worden bewaard. Proces-ver baal werd opgemaakt. Doordat de visserij in omvang ging toenemen, werd de prijs der paling iets lager. Zaterdag jX was de grootste aanvoer door het grootste aantal vaar tuigen, n.L 120. Tengevolge van deze grote aanvoer bracht de kuilpaling minder dan 100 ct. op. De motorvaar tuigen op het Iïsselmeer brachten per etmaal 4-600 pond paling boven water. De zeilvaartuigen hebben tengevolge van windstilte zeer weinig kunnen vis sen. De visserij op witvis gaat toene men. Vooral laat de snoekbaars zich goed vangen. Deze is gemiddeld in prijs 4060 ct. Onze Noordzeevloot maakt de laatste weken geen bevredi gende resultaten. Dit is vooral het ge val met de korvisserij. Iets beter is het met de snurrevaadvisserij. Toch bren gen de vissers vele netten aan de veel voorkomende heften weg. Velen ko men soms geheel tuigloos in de haven. In de week van 4 t/m 9 Aug. werd aangevoerd: 75769 pond paling; 915 p. snoekbaars; 203 pond voorn; 7320 pond nest; 998 pond tong; 9515 pond schol; 1033 pond schar; 153 pond tarbot. VISSERIJ. URK, 11 Aug. Door 70 vaartuigen werd heden aangevoerd: 6813 pond paling, 39186 pond per vaartuig, prijs f 0.91f 2.70; 99 pond snoekbaars 45 cent per pond. De aanvoer van haring in IJmuiden is gedurende de laatste tyd bijzon der groot. Vrijwel alle binnenkomende trawlers maken zeer hoge besommingen. Maandagmiddag, strafzitting van de Politierechter te Alkmaar. Mishande lingen, beledigingen en kleine dief stallen stonden de rechter ter beoor deling. Willem M., woonachtig te Amster dam was de eerste die op het matje plaats nam. Hij had in zijn functie van kampbe waker in het kamp „De Vlijt" op Te xel zijn taak niet naar behoren ver vuld en moest daarvan rekenschap af leggen. Voor een gedetineerde had hij n.L een zakje geahaald en in ruil voor deze dienst, twee repen chocolade ontvangen, Willem, eigenlijk schilder van beroep, toonde veel berouw en daarom meende de Officier ditmaal met een geldboete te kunnen volstaan. Op de eis van f 100.- subs. 25 dagen werd hij conform veroordeeld. „Gevonden" goed gedijt niet Willem B., die verdacht van verraad in het fort Erfprins is gede tineerd, vond op zekere dag in de timmerbarak een horloge in een hoek je. Hij eigende het zich toe en niette genstaande hij later heel goed be merkte aan wie het horloge toebe hoorde, verruilde hij het te eigen bate voor f 5.- en 2 pakjes shag. Reeds meerdere veroordelingen had Wilhelm achter zich liggen, en voor deze we- Qorrechteijke toe-eigening zal hij weer een maand langer moeten brommen. 'n Gepubliceerde overtreding De dierenhandelaar Sijbrand v. d. W, te Den Helder bood in een adver tentie te koop een „lange hond voor de jacht" voor de spotprijs van f 45.-. Kennelijk was Sijbrand niet op de hoogte met de bepaling, dat 't te koop aanbieden van dit soort honden voor de jacht niet geoorloofd is, anders had hij niet zo openlijk geadverteerd. Maar overtreding is overtreding of je het weet of niet, meende mr. Holstein eitv vroeg f 45-, boete. De politierech ter maakte er f 20.- van. DE WERKEN AA.J DE RIJKSWEG IN AANLEG WORDEN VOORTGEZET! Sinds 1943 lag de aanleg van de Rijks weg no. 9, het gedeelte van de Stolpen naar van Ewijcksluis geheel stil. Dat dit werk nog niet aan de aandac ït ont snapt is moge blijken uit het feit dat op 22 Aug. a.s. de aanbesteding zal plaats vinden van het graven van sloten, het overslaan van teelaarde, het leggen van rioolbuizen, het aanbrengen van beton- schermen met bijkomende werken in onze gemeente. en ander wordt ge raamd op een bedrag van f 25.500. Met de uitvoering van dit werk zal ver moedelijk worden belast de Technisch Ambtenaar v. d. Rijkswaterstaat, de heer C. Adamse, welke grotendeels het reeds klaar zijnde werk met zijn staf heeft gemaakt. Augustus 1947. Aangevoerd werden: 180 lammeren 2229; 75 schapen 40 65; 16 biggen 30—55; 2 veulens 125-200; 9 koeien en 7 kalveren voor de leve ring. Zondagmorgen werd door de heer En ttlaar, leider van de handbalbond, in do lunchroom van de wed. Koorn een lezing gehouden voor de leden der handbalvereniging „Wiron". De op komst was, in verband met de om standigheid dat vele dames met va- cantie waren, slechts gering. Dit was jammer, daar er voor de aanwezigen uit de uiteenzettingen van de heer Enklaar veel viel te leren. Spreker behandelde de bijzonderheden van het handbalspel tot" in finesses, gaf een overzicht der spelregels en stelde de aanwezigen tenslotte in de gelegen heid vragen te stellen. De heer de Boer, die de heer En klaar zeer terecht dank bracht voor zijn zeer leerzame uiteenzettingen, sprak de hoop uit dat hij spreker spoedig nogmaals in Den Oever zou mogen begroeten om dan voor een veel groter oubliek een dergelijke le zing te houden. Zondag a.s. speelt Wiron een vriend schappelijke wedstrijd tegen Kaagvo gels 1. Wiron 2 zal tegen Kaagvogels 2 in het veld komen. Daar Kaagvogels een tweedeklasser is, zal het voor Wiron hard werken worden om een zo goed mogelijk fi guur te slaan. Als echter alle spelers hun beste beentje voor zetten, gelo ven we in de uitslag nog wel een weinig vertrouwen te mogen hebben. Wiron 2 krijgt het nog zwaarder te verantwoorden. Doe je best jongens en verkoop je huid zo duur mogelijk. In de periode van 4 tot en met 9 Augustus werden op de afslag te Den Oever de onderstaande hoeveelheden vis aangevoerd: Bot 2260 kg, aal 8749 kg, snoekbaars 1005 kg, witvis 258 kg, schol 15538 kg, schar 335 kg, tong 1670 kg, tarbot 325 kg, ponen 85 kg, pieterman 26 kg, wij ting 19 kg, horsmakreel 17 kg, kabel jauw 2 kg. nest 4260 kg, kreeft 3 stuks Over het geheel genomen was de aanvoer deze week nog geringer dan in de vorige periode. Slechts schol en tong werden in iets grotere hoeveel heden aangebracht. De vangst van paling liep terug van ruim 13000 kg, in de vorige week tot 8749 kg in deze week. De prijs voor paling bleef flink op peil, en varieerde van f 1.40 tot f 3.50 per pond. Door het te laat arriveren van de manden konden de leden van „De Luchtpost" deze week niet deelnemen aan de bondsvlucht op Ciney. Er werd thans een vlucht op Dordrecht gehou den. De afstand bedroeg pl.m. 140 km. Bjj goed vliegweer en Zuid-Oostenwind werden de duiven reeds vroeg gelost. In totaal werden 32 vogels ingekorfd. N. Helsloot constateerde om 8 uur 45 min. 17 sec. de eerste duif. De verdere uitslagen luiden: N. Helsloot 1, 2, 3, 4, 6, 7; W. Pathuis 5; R. Siegers 8; G. Pathuis 9; G. Mast 10; H. de Groote 11, 12, 13, 14. A.s. Zondag wordt een bondsvlucht gehouden op Marbehan in België. De afstand naar Wieringen is 355 km. In- korven voor deze vlucht moet ge schieden op Vrijdagavond daar de ver zamelplaats Roosendaal Zaterdag om 12 uur alle duiven binnen moet hebben. De Commissie brengt ter kennis van de belanghebbenden dat van de ge meente bericht is ontvangen, dat de Gedeputeerde Staten hebben beslist op de verschillende verzoeken tot tege moetkoming in de reiskosten van de buiten de gemeente, niet op Nijver heidsscholen, schoolgaande kinderen. Het betreft hier dus de verzoeken ten behoeve van de leerlingen der Mulo, HBS, Kweekschool en het Gymnasium te Den Helder. Hiervoor waren zestien aanvragen tot tegemoetkoming bij de gemeente ingediend. Van deze zestien leerlingen krijgen er negen volledige vergoeding der reiskosten, twee leer lingen krijgen de helft der reiskosten vergoed, terwijl in vijf gevallen af wijzend is beschikt. De uitbetaling der gelden zal zo spoedig mogelijk plaats vinden, doch kan niet geschieden vóór de gemeen teraad de betreffende post op de be groting heeft goedgekeurd. Dit zal waarschijnlijk in de eerstvolgende raadsvergadering ter tafel worden ge bracht. Het betreft hier de vergoeding voor het schooljaar 1946-1947. Voor het a.s. schoolseizoen moeten de aanvragen opnieuw worden ingediend. NED. HERV. KERK. Ds. J. Germans alhier heeft toezeg ging van beroep ontvangen van de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam-Hille- gersberg. De Provinciale Voedselcommissaris voor Noordholland maakt bekend, dat thans voor de handel in het binnenland, zowel als eventueel voor export, de volgende niet te velde ge' eurde zaai zaden zijn vrijgegeven: zaaikoolzaad, zaaiwintergerst, zaai- schokkers, zaaiwintertarwe van 'iet ras Elisabeth (allen voor binnenland) zaaistambonen, -aai Waalse bonen, zaai- duivenbonen, zaaiwierbonen, zaaipaar- debonen, zaai gele mosterd. Alleen voor export wordt vrijgegeven de handel in niet te velde gekeurd zaai- lijnzaad. Alle partijen dienen van een voorplombe te worden voorzien. Hier van zijn uitgezonderd zaaikoolzaad, gele mosterd en lijnzaad, we rva ech ter wel, desge—enst, aangetoond moet kunnen worden van welke teler het zaad werd ontvangen. Omstreeks half J-uli is voor var kenshouders in verschillende provin cies de gelegenheid opengesteld mest- contracten af te sluiten voor bacon varkens. In deze mestcontracten zijn bijzondere voorwaarden opgenomen, o.m., dat de levering zal plaats hebben op een door het Bedrijfschap voor Vee en Vlees nader aan te wijzen ont- vangplaats en in één der maanden September tot en met December, wel ke in het desbetreffende contract ver meld staat. Gebleken is, dat in enkele gevallen nu reeds baconvarkens geleverd wor den, zonder dat voor de levering ontvangplaatsen zijn aangewezen. Dit is in strijd met de bepalingen, welke in het mestcontract voor baconvar kens zijn opgenomen. Voor baconvarkens, die niet in de maand, welke in 't contract genoemd is, op overnameplaatsen worden aan gevoerd, worden dan ook niet de voor baconvarkens vastgestelde prijzen uitbetaald, doch de normale prijzen welke voor slachtvarkens gelden. PURMEREND, 12 Aug. 628 runde ren waaronder 295 vette koeien, 11 stie ren, 20 pinken, 261 nuchtere kalveren, 150 schapen en lammeren en 10 vette varkens voor de levering. 142 melk- en kalfkoeien f 350—600, stug; 127 geldekoeien f 290400, stug; 15 pinken f 190—260, heel stil; 18 stie ren f 375850, kalm; 274 schapen f 62 85, stil; 486 lammeren f 2545, matig; 90 bokken en geiten f 15—60, stug; 485 biggen f 2565, stug; 95 pr den f 250 850, stug. Verder 1600 oude kippen en hanen, rode en witte f 2.25—2.75 per kg; 150 blauwe f 2.50—3.00 pr- kg; 11.200 jonge hanen, rode en witte f 2.25—2.75; 11.000 jonge hennen f 5.50—8.00 per stuk; 1100 eenden f 2.003.00; 300 konijnen f 1.00 —9.00 en 150 ganzen f 8.00—10.00. i In feite lag er niets geheimzinnigs in het aan Antoon v. d. O. ten laste gelegde: bigamie, hoewel geluk kig ook niet gezegd kan worden dat het beoordelen van dit soort over tredingen van het burgerlijk recht tot de dagelijkse werkzaamheden van de Heren Rechters behoort. De omstandigheden waaronder v. d. O. tot het plegen van bigamie was ge komen, die door de volmondig beken nende verdachte op sobere wijze wer den verklaard, hulden de in de recht zaal aanwezigen in een waas van zich verwonderende nieuwsgierigheid naar de Oosterse mystiek, die voor ons nuch tere Westerlingen altijd een gesloten boek schijnt te blijven. Het was in het jaar '1927 dat v. d. O. als soldaat dienst nam bij het Neder lands-Indische leger. Acht jaar lang deed hij daar zijn plicht en werd toen afgekeurd. Hij bleef echter in de tropen en richtte een zeepfabriek op. Inmid dels was hij in 1932 te Djogjakarta in het huwelijk getreden met de Neder landse onderdane, van Javaansen bloe de, Wilhelmina Wattilete, uit welk hu welijk zijn zoontje Gijsbertus werd ge boren. Toen kwam de Japanse bezet ting. Beiden werden in Japanse kam pen geïnterneerd en v. d. O. onderging gedurende de bittere jaren dezer bezet ting onnoemelijk veel leed. Ook dit ging echter voorbij, doch-toen v. d. O. zich na deze jaren van scheiding weer bij zijn echtgenote wilde voegen, bleek deze daarvan helemaal niet gediend te zijn. Zij was inmiddels gehuwd met een Japanner, die overleden was en met een Javaan, die nog in leven was. Van der O. nam zijn zoontje met zich mee en werd in een andere streek benoemd tot kampcommandant. Hier maakte hij kennis met een Ambonese vrouw, die zijn huishouding ging verzorgen. Toen echter v. d. O. zou gaan repatriëren en plannen vertoonde de vrouw in Indië achter te laten, ging de vrouw daar tegen heftig te keer. „Zij diende mij geheimzinnige drankjes toe en ik wist niet meer wat ik deed" vertelde v. d. O. ter zitting. „Omdat ik bang was dat zij nog ver der zou gaan, heb ik een briefkaart vervalst, waaruit moest blijken dat mijn eerste vrouw was overleden én op dit bewijs ben ik met haar ge trouwd". Het echtpaar woont thans in Egmond a d. Hoef, doch de man, die conciërge is bij de Keuringsraad is niet veel thuis daar de echtelijke verhouding allesbe halve ideaal is te noemen. Hiervan ge tuigde ook de wachtmeester Blonk, die met de toestand op de hoogte bleek te zijn. Mr. Meischke, de Officier van Justitie, meende dat het noodzakelijk was, alvorens een eis te stellen, een re- classeringsrapport aan te vragen, na binnenkomst waarvan deze zaak verder in behandeling zal worden genomen. In verband met de Koninginnedag op Maandag 1 September a.s., zal de over name van slachtvee op de markten te Alkmaar, Amsterdam en Texel plaats hebben op Dinsdag 2 September a.s. De Engels—Amerikaanse conferentie over de steenkoolproductie van het Ruhrgebied is gistermiddag te Wash ington geopend. De leiders der beide delegaties, Sir William Strang (Engeland) en Willard Thorp (V.S.) verklaarden, dat zij het „volkomen eens" waren over de om vang der technische besprekingen ter verhoging van de Duitse steenkool productie tot ireer dan 300.000 ton per maand. De Minister van Sociale Zaken heeft tij circulaire van 24 Juli 1947, medede- I ng gedaan van een nieuwe „Over bruggingsregeling" en een nieuwe „So- ciale-Bijstandsregeling". Beide regelingen treden op 1 Sept. a s. in werking. Uitkering ingevolge de overbrug gingsregeling zal aan een werkloos werknemer mogen worden toegekend ten hoogste gedurende 13 weken of 78 dagen, al danniet onderbroken door werkperioden. Betreft het een werkperiode in het vrije bedrijf, welke ge'Jjk is aan of langer dan 13 weken of 78 dagen, dan kan de werknemer bij werkloosheid op nieuw voor 13 weken of 78 dagen voor uitkering in aanmerking komen. Betreft het een werkperiode bij de D U. W. dan mag geen uitkering wor den toegekend indien de werkloze in een tijdvak van 29 weken of 174 dagen: hetzij 26 weken of 156 dagen bij de D. U. W was tewerkgesteld; hetzij 26 weken of 156 dagen deels bij ce D. W. was tewerkgesteld en deels overbruggingsuitkering ontving. Onder de sociale-bijstandsregeüng vallen in beginsel: a. moeilijk plaatsbaren (zij die op grond van hun antecedenten enz. niet gemakkelijk slagen om werk te vinden, zonder dat zij als invalide of malafide werknemers kunnen worden aange merkt en voor de arbeidsmarkt geheel itgeschakeld zijn te achten); b. werklozen, die niet langer een uit- Kering ingevolge de overbruggingsrege- lmg kunnen ontvangen (na 13 weken dus); c. kleine zëlfstandigen groep A; d. politieke delinquenten. Bij de laatste regeling is de kinder bijslag komen te vervallen, doch daar voor is de gezinsledenbijslag van f 2 40 per kind in de plaats gekomen. De inkomsten uit arbeid van de kost winner zelf worden voor 2/3 en inkom sten uit arbeid van diens gezinsleden .oor 50 pet. gekort. Voor de berekening van de uitke ringen worden in deze regeling geen rekening gehouden met 80 pet. van de vastgestelde loonnormen zoals bij de O. B., doch worden de gemeenten ver deeld in 5 klassen. De uitkering voor man en vrouw be- Iraagt: klasse 1: 23, klasse 2 22; klasse 3: 21; klasse 4: 20; klasse 5: ,19. Voor kostgangers en alleenwonenden:' 16 10, 15.40, 14.70, 14 en 13.30. Werknemers, die een uitkering inge volge deze regeling ontvangen, worden geacht verzekeringsplichtig te zijn in de zin van het Ziekenfondsbesluit. Het ligt in de bedoeling, teikenjare voor zover nodig, dezs regelingen te herzien en aan te passen aan de gewij zigde omstandigheden. Volgens een bericht van Tass, aan gehaald door Radio Moskou, zou gene raal Wedemeyer, de bijzondere afge zant van president Truman in China, elf bases in China voor de Amerikaan se strijdkrachten gevraagd hebben. Deze bases zouden over geheel China verspreid moeten liggen. Onder andere zou er sprake zijn van een basis op Formosa en een te Tsingtao aan de kust. Deze bases zouden, volgens het be richt van Tass, moeten worden afge- s'aan in ruil voor een lening van an derhalf a twee milliard dollar. ALKMAAR, 11 Aug. Andijvie 2,841— 8.50; spinazie 819; postelein 317; wor telen 6—13; tomaten 17—27; groene kool 4,50—6,50; rode kool 4,50—7,50; gele kool 4; uien 1220; bieten 3,608; druiven 1,36; sperciebonen 7,5031; stoksnijbonen C2—52,50; pronksnijbonen 7,50—10,50; bloem kool IA 51—68, I 40—50 en II 15—30; komi sommers 4li; meloenen 281,32; wor telen 5—12; slederie 5—8; peterselie 7—:5( sla 1,60—7,00; aardappelen: grote 7—11 tt kleine 4,50—6,50. V«—plee* voor Achterste rfl v.l.n.r.: Heni lap,,<n U Mont» C'arlo samengesteld. Hoving. Daarvoor Rlm a"S' ^°b ®intlorf' Marie Faessen en Kees pen, Jan Stender, Han^Te^4?'1'" /Avcmbroek)' Annle Kam' Irma Schuhmacher, Greetje GallZT' Mar8man' Voorste r(j: Cobl Floor. Jannie de Groot, Bob Bon' -

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2