Het Concours-Hippique te Schagen Stad en Omgeving. Vuur de landstorm getekend Agent als reddende engel Fiets stallen, mijnheer? Armband, jongensjasje, bruin hondje en nog wat Attent hém „H.W.N." De „Zaterdagvliegers'' hebben hun kampioensduif Burgerliike Stand Gevaarlijk Schagerbrug De paden op Scheepvaart Vordering van wit-stro Deelname Friese paarden verzekerd Den Oever V.Y. „Wiron" I Marktberichten Maatschappelijk crediet Esperanto en nog wat Ruitentikkers gegrepen Zoetstof vrij van distributie Onveilig Berlijn Ter zake van het feit, dat hij was toegetreden tot de landstorm Nederland waa Jacob S. uit Den Helder veroor deeld tot tien jaar R.W.L met aftrek. Tegen dit arrest had hij beroep aan getekend. Voor de bijzondere raad van :satie verklaarde hij gister dat hij in Dec. 1944 nadat hij als bankwerker in Duitsland had gewerkt te Hoogeveen voor de Landstorm Nederland getekend had, zulks om in het land te kunnen blijven en omdat hij dacht, dat het een Nederlandse instelling was. Als raadsman trad op mr. A. Lees berg te Alkmaar, die verklaarde de overtuiging te hebben, dat de straf te hoog is. Door de omstandigheden is zijn cliënt naar Duitsland gezonden en la ter in Hoogeveen gekomen, doch niet omdat hij nationaal-socialistisch of pro Duits was. De procureur-fiscaal concludeerde tot verwerping van het beroep. Dagelijks surveilleren langs het strand politie-agenten, met het oog op daar rondzwervende colorado-kevers en in het zand verscholen ontplofbare voorwerpen. Tijdens zo'n patrouille' tocht werd de aandacht van agent Bak Ver getrokken door hulpgeroep. Het bleek, dat een dame zich wat te ver in zee had gewaagd en door de stroom was gegrepen. De agent ontkleedde zich gedeeltelijk en begaf zich met één der reddingsboeien, die op bepaal de afstanden langs het strand staan opgesteld, te water. Met de assistentie van een zwemmer wis hij de juffrouw te bereiken en haar uit haar netelige positie te verlossen. Als er eens geen colorado-kevers geweest waren? Desgewenst kan men voor het bo venstaande ook lezen: „Fiets stallen, mevrouw?" In goede oude tijden werd je in of nabij plaatsen des vermaaks van ette lijke zijden met een dergelijke uitroep begroet. Je kon je karretje desnoods een hele dag onder liefderijke verzorging ach terlaten, en je schokte bij terugkeer een stuiver. Je deed dat met blijd schap en dankbaarheid, en de rij- wielstaller accepteerde het nikkeltje met overeenkomstige gevoelens. Wan' neer je een slappe band had, kreeg je er bij wijze van „service" nog ge heel gratis, belangeloos en franco een scheut lucht bij. Tegenwoordig zijn de fietsenbewaar ders, die geen genoegen meer nemen met de vastgestelde maximumprijs van een dubbeltje, maar die vijftien cent of soms zelfs een kwartje rekenen Het is immers ook wat waard, wan neer de fietsen netjes" in een rek en onder een zeiltje komen te staan. En misschien staat er ook nog wel een pomp, waarvan je even "gebruik kunt n aken. Een prozaische politie-agent lapte al deze service aan zijn glimmend gepoetste laars, en lapte er aan het Huisduiner strand twee priisovertre- dende rijwielbewaarders bij. Naar wU vernemen, overwegen deze heren thans om bij hun établissement een collec trbus te plaatsen. Gevonden: zwarte portemon- r.aie met ritssluiting, met inhoud; da- mesportemonnaie met inhoud; kope ren sleutel van een melkbus; doublé armband; bruin jongensjasje; actetas ii houdende zwempak, handdoek, zak doek en kam; blauwe portefeuille met inhoud; een paar kinderschoentjes; bruin kinderschoentje; zwarte vulpen; blauw jongensbroekje; badhanddoek; bruin hondje; een paar lage bruine schoentjes; zilveren armband; een paar bruine jongensschoenen. Verloren: portemonnaie inhou dende f 10; zes ziekenbonnen en ar beidskaart; portemonnaie inhoudende f 30 f 40, tabakskaart en splinter tang: zakboekje; gymnastiekschoenen: f 27,50 los geld; een mand bloemen: herenhoed: polshorloge; rode porte monnaie inhoudende f 6; portemon r.aie inhoudende f 10; snoepbon en kassabonnen; badpak met handdoek; een paar gummilaarzen; zilveren arm band; zwarte portefeuille inhoudende f 0,75, gouden ring en gouden oorbel len; griize slipover; portemonnaie in houdende f 1,80 en Japans geld; porte monnaie inhoudende f 5; pakje inhou dende verpleegstersschort: jongensbril; portefeuille inhoudende f 25; een san daal; portefeuille inhoudende f 35, brieven, foto's enz. Inlichtingen op het hoofdbureau van Folitie. Door het bestuur van de watersport vereniging „Den Helder, Willemsoord Nieuwediep" is een ledenvergadering uitgeschreven, te houden op Donderdag 21 Augustus a.s., in het clubhuis, aan vangende acht uur. Daar zullen de plannen worden besproken voor het geen „H.W.N." -zal bijdragen tot het welslagen van de Koninginnedagvie- rig op 1 September a s. Er zal dus wor den gesproken over de kanowedstrijd, een eventuele zeilwedstrijd, de gon delvaart en over de medewerking die aan de geven. V~ zeilbot»™ gadering De postduivenvereniging van Zater dagvliegers „Nieuwediep" heeft Zater' dag haar laatste wedvlucht met jonge duiven gehouden. Als station van los sing was volgens het programma Quévrain aangewezen, maar door bij zondere omstandigheden kon deze plaats niet worden bereikt, en daarom werd nu wederom Vilvoorde als plaats van lossing genomen. De vogels wer den om 1 uur met helder mooi weer en Oostenwind gelost. De prijzen werden gewonnen door P, v. d. Pruik 1. 11; P. Bakker 2. 13; J. Rab 3: A. Koorn 4, 5, 8, 10; W. Géer- vliet 6; J. Kater 7, 18; L. Snijder 9; Zondervan 12; H. Ewalt 14; J. Boon 15, De uitslag van het kampioenschap-ge neraal is: 1. P. v. d. Pruik, 140 punten 2. A. Koorn, 134 punten; 3. J. Boon 112 punten. Kampioensduif is geworden Holland '47-631505 met 62 punten, eige naar P. Bakker. Deze won alzo het schilderij dat door de heer P. v. d Pruik beschikbaar was gesteld. Onze gelukwensen met de behaalde succes sen! Woensdagavond wordt ingekorfd voor Zaandam (jong en oud) om half zeven. Vrijdagavond van zeven tot acht klokken stellen en inkorven voor Zwijndrecht. Zaterdag 30 Augustus a.s. vliegen de duiven naar Roosendaal. Dit is tevens de datum van het éénjarig bestaan der vereniging. Begonnen werd met zes le den, welk aantal inmiddels is toegeno. men tot twintig. Wel een bewijs dat aan een vereniging van Zaterdagvlie gers behoefte bestond. Het is de bedoeling om van deze vlucht een aparte wedstrijd te maken ter viering van dit jubileum. Er zijn daarvoor natuurlijk prijzen nodig. Le den, donateurs en sympathiserenden die een prijs beschikbaar willen stel len, kunnen daarvan opgave doen bij de volgende leden: Snijder, Beuken kampstraat; Koorn, van der Duin van Maasdamstraat; Bakker, Niasstraat; v. d. Pruik, Hoogstraat 35, en M. Klaas sen, Brakkeveldweg 109. De prijzen zullen dan worden afgehaald. Bevallen: J. Gildemeijer-Tol, d.; G. Kramer-Kiefte, d.; A. A. de Graaf- v Willigen, z.; J. Coesel-Smit, d.; T. Paans-Steilberg, d.; C. J. C. F. Krul- Heij, z.; T. Himpers-Visser, z.; C. Bins- Josée, z.; A. Duvaloois-Boon, d.; H. L. de Beurs-Packeiser, z.; K. M. Edelen- bos-Schettlinger, d.; H. W. Bijl-Visser, en d.; P. van Eis-Ewalt, z.; E. M. van Wei-Graaf, z.; E. S. Bruinesse-Bontes, d.; D. N. Blom-van Trierum, d. Ondertrouwd: P. J. J. Heres en M. M. Verheij; W. Bakker en H. Ligten- berg; T. Bruin en T. v. d. Werff; H. Pasveer en J. A. Blokhoff; W. K. Groenhard en C. van Tiel. Gehuwd: H. Rensmaag en H. Kapi tein; P. J. Jongejan en P. E. Westdijk. Overleden: T. Bruin, m., 81 jaar; A. M. de Graaf, v. 2 mnd.; I. Maas, v„ 82 jaar; J. van Mourik, m. 74 jr.; J. J. A. Vos, m., 4 mnd.; C. Quak, m. 82 jaar; J. Steenaard, m. 44 jaar; W. Schaefer- gockel, m. 82 jaar; T. Laagland Winder, m., 57 jaar. De tienjarige Herman B. mocht ach terop een vrachtauto meerijden van Huisduinen naar Den Helder, Herman sprong van de wagen af, nog voor de ze goed en wel stil stond, met het ge volg, dat hij licht gewond werd aan zyn rechterarm en -been. In het ge meente-ziekenhuis werd hij verbon den, waarna hij naar huis kon gaan. De wandelsportvereniging „De pa den op" te Schagerbrug organiseert} op Zaterdag en Zondag 30 en 31 Aug. grote natiónale wandeltochten over de afstanden 20, 30 en 40 km. Op Zater dagavond zal aan de deelnemers en deelneemsters een feestavond worden aangeboden. De tochten worden ge houden onder auspiciën van de N. H. W B. afdeling van de N. W. B. deelnemers en deelneemsters die de tocht hebben volbracht zullen als herinnering een fraaie medaille aan lint in de kleuren van Zijpe ont vangen. Een overzicht van de Zondag te Winkel gehouden Nationale Kampioen schappen reddend zwemmen, welke voor de organiserende vereniging een eclatant succes werden. Nederlandse schepen, welke via het kuststation Scheveningen-Radio radio- telegrafisch bereikbaar zijn: Aldabi, Algorab, Alhena, Amstelkerk, Brastagi, Congostroom, Delftdijk, Duivendijk, Edam,Eemdijk, Grootekerk, Heems kerk, Helder, Indrapoera, Jaarstroom, Java, Kertosono, Klipfontein, Kota Agoeng, Kota Gede, Leeghwater, Me- liskerk, Modjokerto, Muiderkerk, Nieuw Holland, Noordam, Nijkerk, Oranje, Cranjefontein, Pericles, Poelau Laut, Prins Willem V, Pygmalion, Rotti. Ruys, Sloterdijk, Socrates, Sommels- dijk, Stuyvesant, Tabian, Tabinta. Ta- lisse, Tarakan, Tasman, Tawali, Tegel berg, Tjibajak, Tjibesar, Tjikampek, Tjimanoek, Tjimenteng, Tjipondok, Tjisandane, Tjitjalengka, Van Heutsz, Volendam, Waterman, Weitevreden, Westerdam. DRUK TOERISME Het toeristenverkeer naar ons dorp is dit jaar buitengewoon druk. Dage lijks arriveren tjokvolle boten met va- cantie-gangers. die waarschijnlijk re gelrecht met hun neus in het palingvet denken te vallen. Voor de meeste beurzen is het echte ondoenlijk om zich een pondje te ver schaffen, al zijn de prijzen dan ook in dalende lijn. NIEUWE KAPELAAN Door de Bisschop van Haarlem is benoemd tot kapelaan in de parochie van O.L.V. Onbevlekte Ontvangenis de WelEerw. Heer P. J. de Wit. INVASIEPLAAG Onbekende hoeveelheden Lieve Heerbeestjes genaamd „Kuikenduifjes" doen thans een invasiepoging op Urk: Er wordt dan ook gesproken over een invasieplaag. De- hoeveelheden zijn af komstig uit de N.O.-Polder en schijnen onuitputtelijk. i JEUGD-MEISJESKOOR Het jeugd-meisjeskoor „Valerius" be haalde op het zangconcourrs te Elburg een tweede prijs in de vierde afdeling. D.c is 'n mooie prestatie, gezien voor 't eerst aan een concours werd deel genomen. GESLAAGD De heer Sj. van den Berg alhier behaalde te Amsterdam de acte Engelse laai L.O. VISSERIJ. URK 18 Aug. 1947. Door 70 vaartui gen werd j.1. Zaterdag aangevoerd: 10917 pond paling, prijs f 0.60--i 1.96 56 pond witvis 4655 cent; 2167 pond Noordzeeschol, 591 cent per pond en 1200 pond Nest, prijs f 1.37per 100 pond. De Provinciale Voedselcommissaris voor Noord-Holland vordert tot nader order al het wit-stro in de provincie Noord-Holland. Handel in stro is alleen mogelijk op de blauwe aankoopvergun ningen, welke uitgereikt zijn aan de veehouders. Deze aankoopvergunningen zijn geldig tot 15 September 1947. Hier door is het niet mogelijk stro naar an dere provincies te vervoeren. „Iedere zwemmer redder", is het trotse devies, dat Zondag in het fraaie natuurbad te Winkel werd uitgedragen tijdens de Nationale Kampioenschappen Reddend Zwemmen. Een drenkelinge, wordt naar de kant „getrokken". -unvissen zal worden ge- s van kano's, motor- en nt oo deze belan-rijke ver cn verstek gaan! MIT'TMKE WILLEMSORDEN Bij K. B. van 17 Juli 1947 zijn be noemd tot ridder .der 4e klasse der militaire Willemorde: de kapitein der mariniers A. F. van Velsen en de kor poraal der mariniers H. Brandsma. De eerste nationale motorraces om het kampioenschap van Nederland werden op het circuit Tubbergen Zaterdag verreden. Een moment in de haarspeldbocht te Fleringen. Tweede is de winnaar van Extel. Als grote attractie a.s. Zaterdag middag heeft het ijverige bestuur van de Harddraverijvereniging West- Friesland ervoor gezorgd met mede werking van het bestuur van het Friese Paardenstamboek, dat op het Concours Hippique te Schagen de beste Friese stamboekmerries twee afzonderlijke rubrieken zullen ver zorgen. Alleen deze nummers, die in Fries costuum en voor Friese sjees zuilen worden verreden, zijn reeds een gang naar de Loet dubbel en dwars waard. Men zal deze paarden te zien krij gen in éénspan en in tweespan. Boven dien zal een nummer tandem worden verreden. Buiten deze invasie van over de Af sluitdijk omvat het programma nog een nummer, waarbij door krachten uit naaste omgeving een dressuurproef zal worden vertoond. De gewone rubrieken, die altijd op het concours hippique-programma prij ken ontbreken, natuurlijk ook ditmaal niet. Bij het nummer „stamboekmerries onder het zadel" zullen, behalve de normale prijzen, toegekend door de bestaande jury, nog extra prijzen wor den gegeven door een tweede jury, gevormd uit de afdeling Noord-Hol land van de Landelijke Rijvereniging, voor die landelijke ruiters, die de beste combinatie laten zien van paard en ruiter (schoonste geheel). Een viertal bekers werden reeds be schikbaar gesteld. Eén prachtige zil veren bokaal van de Eerste Friese Paardenverzekering Maatschappij te Heerenveen en een drietal bekers door Drukkerij Trapman NV, Gemeentebe stuur van Schagen en „De Nieuwe Schager". Zo belooft het dus een fraaie dag te worden voor onze paarde nliefhebbers. Hieronder laten wen tenslotte het orogramma in zivi i»='a el vr>'- Rubriek 1: Concours van éénspan- nen tuigpaarden, limietklasse. Paar- uur. den die f 100,of meer hebben ge wonnen, zijn uitgesloten. Prijzen: f35,-, f30,—, f25,— en f20,—. Rubriek 2: Concours van éénspannen fokmerries, ingeschreven in een in Ne derland erkend Warmbloedstamboek. Alleen open voor 3- en 4-jarige mer ries en voor merries die in 1946 of 1947 een veulen geworpen hebben. Open klasse. Prijzen: f 70,plus zilveren wisselbeker, f60,—, f40,— en f30,—. Rubriek 3: Concours van éénspannen tuigpaarden van het Friese RaS. open klasse. Aangespannen voor Friese sjees, gereden door heer in Fries costuum. Prijzen: f90,— plus medaille, f 75,f 50,en f 35, Rubriek 4: Concours van éénspannen tuigpaarden. limietklasse. Paarden, die f 1000,of meer hebben gewonnen, zijn uitgesloten. Prijzen: f70,—, f60,— f40,— en f30,—. Rubriek 5: Concours van stamboek merries, gereden onder het zadel. Prij zen: f25,—, f20,—, f 15,f 10en f 5.—. Rubriek 6: Concours van éénspan nen tuigpaarden, gereden door dames. Een heer mag rijdster vergezellen. Prijzen: f70,plus kunstvoorwerp f60,—, f40,— en f30,—. Rubriek 7: Concours van éénspannen tuigpaarden, open klasse. Prijzen: f90,- plus zilveren beker, f75,—, f50— en f 40,—. Rubriek 8: Concours van tweespan nen landbouwtuigpaarden, aangespan nen voor boerenwagen. Prijzen: f70,-, f60,—, f40,— en f20,—. Rubriek 9: Concours van tweespan nen tuigpaarden. Prijzen: f90,—, f75,— f 50,en f 40, Rubriek 10: Concours van tweespan nen tuigpaarden van het Friese Ras, aangespannen voor Friese sjees. Gere den door heer, vergezeld van dame, beiden in Fries costuum. Prijzen: f90,- plus zilveren beker, f75,—, f50— en f 40,—. Rubriek 11: Concours van tandems tuigpaarden. Prijzen: f90,— plus zilve ren beker, f75,—, f50,— en f40,—. De wedstrijden vangen aan om 1,30 Zondagmiddag hadden op het ron-terrein de met spanning wedstrijden Wiron I—Kaagvogels Wiron 2Kaagvogels 2 plaats. Kaagvogel-elftallen spelen in een aere klas dan hun respectievelijke genstanders en vele Wiron-supporters gingen met bezwaard gemoed naar terrein om de wedstrijden te a: schouwen. Spoedig bleek echter v< vrees geen enkele reden te bestaan. Integendeel, beide elftallen zagen de overwinning uit het vuur te I en De ho- te- kans sle pen. veld ster on met Wiron 2, dat het eerst in het kwam was voor de rust, zo niet kerdan Kaagvogels, toch zeker tegen zijn tegenstander opgewassen. Aan beide zijden zagen we goed opgezette aanvallen doch de keepers bleken on genaakbaar en de rust kwam dubbel blank". Na de rust was Wiron ontegenzeg gelijk sterker -en reeds spoedig namen de gastheren de leiding door een goed schot van Komduur. Aanval na aan val volgde nu doch het duurde tot on geveer tien minuten voor heteinde eer Wiron zijn voorsprong tot z-u wist te vergroten en de overwinning veilig kon stellen. J. Baklftr ontspeelde heel verdienstelijk een tweetal Kaag vogels en gaf de doelverdediger met een onhoudbaar schot hetnakijken. Hiermede was het lot van Kaagvogels bezegeld en hoewel de jongens goed bleven volhouden, zagen geen kans het Wirdh-doel te vmden. Het Wiron- elftal voldeed uitstekend in zijn wijzigde opstelling. In het begin van de wedstrijd wi ron IKaagvogels I, die hierop volg de schenen de pessimisten gelijk te zullen krijgen. De eerste aanvallen wa- ren voor Kaagvogels en de verdedi ging moest zijn uiterste best doen om het doel schoon te houden. Langzaam echter kwam Wiron er beter in en na dat er een kwartier was gespeeld was er geen sprake meer van een Kaagvo- gels-overwicht.. Aanval en tegenaan val wisselden elkaar af maar tot doel punten kwam het niet. Beide* keepers moesten vele malen handelend optre den, maar bleken ten volle voor hun taak berekend. De Wiron-doelman le verde een mooie prestatie door een penalty, toeg^cend voor hands in het strafschopgebied, met een tijgersprong uit zijn doel te houden. Van Kley, die vóór de rust wel wat traag had gespeeld, bezorgde enkele minuten na de thee aan Wiron de leiding. Vijf minuten later zag Hermans een kans en met een onhoudbaar schot werd de voorsprong tot 2-0 vergroot. Kaagvo gels was hierdoor een weinig ont moedigd en Van Gley maakte hiervan gebruik door van dichtbij nogmaals doelpunten. Hierna werd uit een goed opgezette aanval van Kaagvogels een tegenpunt géboren. Onhoudbaar voor de Wiron- doelman verdween de bal in het net (3-1). Met dit doelpunt bleken de Kaagvogels echter hun laatste kruit tc hebben verschoten en hoewel ze nog enkele pogingen ondernamen, werden de meeste aanvallen in de kiem gesmoord. Wiron daarentegen zag nog driemaal kans het Kaagvo- geldoel te vinden. Over de geldigheid van het vierde doelpunt valt o.i. te twisten. De Groot, die dit doelpunt maakte, stond volgens ons in duidelij ke buitenspel-positie. De andere goals waren van Steeman, die een prima partij speelde en J. Hermans. Met 6-1 voor Wiron kwam het einde. Des morgens speelden de Wiron- adspiranten tegén Succes. De uitsla gen waren: Wiron aSucces a 2-0. Wiron bSucces b 1-2. NOORD-SCHARWOUDE, 18 Aug. 63 000 kg aardappelen: Eerstelingen 7,»„- 1,20, Grove 7,70—9,00, Bevelanders 7,20— 7.50, Eigenheimers 7,50—8,00, blauwe Eigen heimers 7,608,20, Koopmans blauwe 8,20 Usselster 7,00; 7700 kg slabonen 6—56: ■".•'00 kg rode kool 4,70—6,89; 21,000 kg witt j kool 3,405,80; 1100 stuks bloemkool I 38 en IB 21—31 Veemarkt. ALKMAAR, 18 Aug. paarden 300850 3 veulens 140175; 80 vette koeien, certrale; 9 pinken, central» 61 nuchtere Kalveren, centrale; 3 vette ichapen, centrale; 30 oude hoenders 3—4 per stuk; 52 jonge hennen 8—12 per stuk; 14 konijnen 3—16 per stuk; jonge haantjes C.75—1,50 per stuk. Engeland's tweede nationale ramp binnen twee weken tjjd. Eerst het grote spoorwegongeluk b« Londen, nu een heel ernstige mynontplof- in bitehaven. 117 mijnwer kers werden afgesloten van de buitenwereld. Verwanten en fa milieleden bij de ingang van de mijn. Een onzer plaatselijk Esperantisten ontving uit Engeland een interessante, hoewel ietwat beknopte, brochure over „Maatschappelijk Crediet" waarover hij gaarne iets vertelt. In Engeland is de laatste tijd een beweging gegroeid, die een poging waagt een afdoende oplossing te vin den voor div. maatschappelijke moei lijkheden. Het is de Social Credit Co- operating Committee. Deze mensen gaan uit van de grondgedachte dat uiteindelijk alle inkomen afkomstig jg uit de industrie (o.i. beter: de produc tie) en wel zó dat voor degenen, die aan de productie deelnemen loon, sa laris, dividend enz. wordt iiitgekeerd, juist omdat zij aan die productie me dewerken. Zij betalen van dit inko men hun aanschaffingen van levens middelen e.d. en bovendien bij voor beeld de musici, artsen, advocaten enz., Deze laatsten hebben dus een inkomen „uit de tweede hand". Maar.... de goederen en diensten worden geleverd tegen prijzen, waar in die lonen, dividend enz. zijn inbe- grepen, prijzen, die ever de totale pro ductie gerekend «samen dus altijd méér zijn dan er aan loon enz. voor werd uitgekeerd. Bijgevolg, zo zegt S. C. C. C„ is er altijd geld tekort in om loop om de mensen in staat te stellen al het geproduceerde te betalen. Zij willen dit geldtekort nu perio diek van overheidswege laten aanvul- len. Er moet dus nieuw geld in cir culatie gebracht worden. Om het daaruit voortvloeiende ge vaar van inflatie te voorkomen moet er een strenge „prijsbeheersing" zijn, zó streng dat alle prijzen door de be treffende overheidsinstantie zonder meer worden vastgesteld naar de be hoeften van het ogenblik. Berekent men b.v. dat op een gege ven moment de hoeveelheid geld-in- omloop juist voldoende zal zijn om 4/5 van de productie door het publiek te laten kopen, dan moeten de prijzen met 1/5 omlaag opdat alles verkocht kan worden. Event. zouden de goede ren dus onder de kostprijs moeten worden verkocht. Waarom, zo vragen wij ons af, dan b.v. niet in eens radicaal geld en pro ductie van elkaar losgemaakt, zoals b.v. de Bellamy-anen willen? Verder stelt het S. C. C. C. zich voor maatregelen te laten treffen, om te voorkomen uitsluitend van „werken" afhankelijk zou zijn. Nu zult U zich waarschijnlijk afvra gen waarom dit alles wordt bespro ken door een Esperanto-man, in plaats van door een econoom. Welnu, eigenlijk alleen omdat be doelde brochure vanuit Engeland de gehele wereld doorgestuurd werd, ge steld in het Esperanto. Hier is dan de slotopmerking aan te verbinden: Zouden die Engelsen uiteindelijk dan toch zelf beter dan wij in Hollvid beseffen, dat men met Engels alleen toch niet gegarandeerd overal terecht kan? Zouden zij, beter dan wij Hollanders die nog al hoog lopen met het Engels als er over een wereldtaal gespro ken wordt, snappen, dat het Engels zijn carrière als wereldtaal beslist is misgelopen en dat Esperanto doel treffender is, althans wordt? Wij geven U beide problemen gaar ne ter overdenking. C. J. De hoofdstad werd de laatste tijd her haaldelijk onveilig gemaakt door het optreden van een bende ruitentikkers, die het vooral voorzien hadden op hor loge- en juwelierswinkels. In de nacht van 2 op 3 Aug. werd daarvan een hor- loger in de Javastraat het slachtoffer, en van 12 op 13 Aug. een horloge winkel op de Middenweg. Na een diepgaand onderzoek is de politie van het bureau Linnaeusstraat er in geslaagd Donder dag twee der daders van het bed te lichten. Na lang ontkennen zijn zij Za terdag door de mand gevallen en giste ren, ter beschikking van de justitie ge steld. Het zijn een 26-jarige matroos uit de Droogbak, die nog wonden aan bei de onderarmen had en een 22-jarige bakker uit de Haarlemmerstraat te Am sterdam. Met ingang van 1 September zullen zoetstoffeji (waaronder worden ver staan alle synthetische producten, wel ke vanwege hun zoetende werking in voedings- en genotmiddelen kunnen worden gebruikt) zonder vergunning kunnnen worden gekocht en ver kocht. Aangezien zoetstoffen ook in het buitenland gewilde artikelen zijn er. bij de export daarvan belangrijke deviezenwinsten kunnen worden ge boekt, blijft de voorziening van de binnenlandse markt ondergeschikt aan de export. Een belangrijke verruiming van de binnenlandse markt valt dan ook niet te verwachten. Te Berlijn zijn op één avond drie Amerikaanse soldaten door Duitse bur gers aangevallen. Twee soldaten, die met Duitse meisjes aan het wandelen aren. stonden r.i-tseling tegenover dertig Duitsers, die terstond tot de aan- val overgingen. Zij sloegen een van de soldaten bewusteloos en wierpen hem vervolgens in een vijver. Hij moest naar een ziekenhuis worden gebracht. Een andere Arperikaanse soldaat, die °P z n eentje een eindje wandelde ont moette vier Duitsejs, die hem om si garetten vroegen. Hij weigerde hun iets te geven, waarop zy hem te W gingen.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2