MONICA SCHANDAAL IN AMERIKA Van Alles Wat DE PAMPIS-PIRAAT door J. D. VAN EXTER 1947 \/AN NABIJ ~Ëi VERRE Zaandam herdenkt CZAAR* PETER Holland viert vacantie Verloofd. warmer dan 1911! Wij spelen Bridge Arabische nachten voor oorlogsleveranties Voor kinderen Wij luisteren naar Jawel kolonel! FEUILLETON De droogte houdt aan Hoofdprijzen Staa*<J«*®rij ,,Pin-up-girls" en politiek K«n commissie van ondersoek uit de Amorikaause senaat houdt zich al wekenlang bezig met het onder hoeken van een „schandaal", dat on der het publiek veel sensatie heeft gewekt en de kranten stof heeft ge geven tot tal van interessante „sto- ries". De twee hoofdfiguren in het schan daal zijn de vliegtuig-fabrikant Ho- ward Hughes en zijn -perschef John W. Meyer. Het is gebleken, dat Meyer in de laatste jaren van de oorlog herhaalde lijk grote partijen en fuiven heeft ge organiseerd voor leger- en marine officieren en hoge ambtenaren van het ministerie van oorlogsproductie. De vrouwelijke gasten op deze fuiven wa ren knappe en aantrekkelijke Holly- woodae „pin-up girls", actrices en zan geressen. Het spreekt vanzelf dat deze „Arabi sche nachten", zoals ze spottend worden genoemd, een flinke duit kostten. De pin-up girls kwamen op 100 dollar per avond, afgezien van de nylonkousen en andere geschenken en daar bovendien de dames en heren niet op een droogje zaten, liepen de onkostenrekeningen voor perschef Meyer op tot een totaal bedrag van 164.000 dollar. 5000 DOLLAR VOOR ELLIOT ROOSEVELT. Fabrikant Hughes betaalde dit be drag grif en zonder morren, hoewel niet zonder bijbedoeling. Hij had plan nen voor het bouwen van een serie ver- kennings- en vrachtvliegtuigen en wenste contracten af te sluiten met de regering. De partijtjes brachten hem in contact met functionarissen, die wat in de melk te brokken hadden, hetgeen de kans de contracten te krijgen aanzienlijk deed stijgen... De cost gaet voor de baet uit. Hughes, een gewiekst zakenman, die al tussen de 150 en 200 millioen bij el kaar heeft verdiend, kreeg zijn orders, dank zij de voorspraak van zijn gasten. Het schandaal nu zit hem hierin, dat verscheidene hoge ambtenaren en offi cieren, op die manier de moeilijk af te wenden verdenking op zich hebben ge laden, steekpenningen aangenomen te hebben. Een van de beschuldigden is colonel Elliot Roosevelt, een zoon van wijlen de president. Hij was een van de ge regelde gasten op de feestavonden, te zamen met zijn toenmalige verloofde, de filmster Faye Emerson. Hij prees ook om het hardst de plan nen van Hughes. Een onderzoek in de boeken van de perschef Meyer wees uit, dat deze 5000 dollar had uitgegeven voor Elliot Roosevelt. POLITIEKE ACHTERGROND. De weinig appetijtelijke zaak heeft daardoor meteen een politiek tintje ge kregen. Uit het feit, dat de naam Roo sevelt erin betrokken is, hebben duis tere politici getracht munt te slaan door het verleden van de overleden president te bekladden. Daarenboven is Elliot zelf iemand met uitgesproken linkse denkbeelden, zijn boek „As te sawit", waarin hfi tracht de denkbeelden van zijn vadef weer te geven, zoals die .tot uiting kwamen op de conferenties van Tehe ran, Jalta en Casablanca, heeft bij ver schijnen protesten verwekt vanwege de hier en daar nogal pro-Russische toon. Vandaar, dat de Amerikaanse pers zich intensief en ijverig bezig houdt met het „schandaal 1947". ELLIOTT ROOSEVELT Tot nu toe hebben meer dan 80.000 mensen de tentoonstelling van Weense kunstschatten in het Rijksmuseum be zocht. De Russische regering heeft kapitein Odom verlof gegeven bij zijn nieuwe wereldvlucht over beide polen over Russisch gebied te vliegen. In Leiden heeft zich een licht geval van kinderverlamming voorgedaan. In Denemarken zal, teneinde de vleesexport te vergroten, het vlees in distributie komen Op 1 September begint in Blaricum 'n internationaal jeugdherberg-congres De gemiddelde dagproductie van steenkolen in het Ruhrgebied. bedraagt thans ruim 6000 ton minder dan vóór de stakingen. De Franse justitie zal een nieuw onderzoek instellen te gen de bekende schrijver en toneel speler Sacha Guity, die van verstand houding met de vijand beschuldigd wordt. Bij de Philips fabrieken zijn dezer dagen uit Amerika twee grote spuitgietmachines voor plastic aangekomen. De schepen van de dienst OstendeDover zullen, teneinde het aanvaringsgevaar te beperken, met radar worden uitgerust. De di rectie van hotel Sacher te Wenen heeft nogmaals telefonisch een a^p- maning gekregen om het hotel bin nen een uur te laten ontruimen, om dat na het verstrijken van deze tijd een bom zou ontploffen. Dit is de tweede waarschuwing in drie dagen tijds. Het hotel wordt veel bezocht door Britse officieren (AFP). Bij Stakfontein in Z.-Afrika heeft een En gelse onderzoeker een compleet bek ken van een aapmens gevonden. De laatste der zes in Nederland ge bouwde tinbaggermolens is gistermor gen de sleepreis naar Billiton begon nen. De Amerikaanse export had in de eerste helft van dit jaar een waarde van 7.553.000.000 dollars, terwijl de importen een waarde hadden van slechts 2.863.000.000 dollars. Het merendeel van de inwoners van Alcano °P Sicilië heeft de stad moeten ver laten, daar tengevolge van een gewel dig onweer het water in de straten een hoogte van 2 meter bereikt heeft; de aangerichte schade is aanzienlijk. is haar verzorging heel belangrijk Begint er vroegtijdig mee. Wascbt hun haar geregeld met de voiko men veilige, zeep- en alkali vrij t fóstderSJuunpocm. WOENSRAG 20 AUGUSTUS HILVERSUM I, 301 m. geeft Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10,30 uur. NCRV; 7,30 Brandenburgs concert. 8,15 Orgelspel. 9,00 Voor jonge zieken 9,30 Lichte morgenklanken. 10,30 Morgendienst. 11,00 Viool en piano 11,45 Klanken van Hawaiï. 12,00 Stafmuziek. 1,15 Scala-sextet. 2,30 Bont allerlei. 4,15 Knapenkoor. 4,45 Voor jongens en meisjes. 5,45 /Metropole-orkest 7,15 Onze taak nu! 8,05 Programma-proloog. 8,15 Parelende klanken. 9,15 „De barm hartige Semaviaan". 9.50 Orgelcon cert. 11,00 Lichte avondklanken. HILVERSUM II, 4,15 m. geeft Nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 7,30 Muziek bij het ontbijt. 8,18 Lichte morgenklanken. 8,50 Voor de huisvrouw. 9,00 Operette-program ma. VPRO: 10,00 Morgenwijding. VARA: 10,20 Voor de vrouw. 11,00 Populair non-stop-programma. 12,35 Johan Jong, orgel. 1,20 Deense dansmuziek. 2,00 Voor de vrouw. 3,00 Jeugduitzending. 3,45 Zieken bezoek. 4.15 Voor de jeugd (ver volg). 6,20 Ensemble Vincentino. VPRO: 7,30 Lezen uit de Bijbel. 8,15 Residentie-orkest. 9,15 Meneer Sampson (hoorspel). 10.05 Malando «en zijn orkest. 10,35 Orgelspel. 11,15 Op vleugelen van muziek. 11,25 Franse platen. Enig soldaten in Den Haag, af komstig uit het Oosten van het land, wilden met verlof naar huis en probeerden liftende hun doel te bereiken. Zij hadden geluk, want een luxe militaire auto stopte en de twee soldaten mochten in stappen. Terwijl zij zich in de zachte kussens vlijden, ontspon zich een gesprek tussen hen en de twee vóór hen zittende officieren. Van een hunner zagen zij de rode band, die zijn pet sierde en daar om spraken zij hem aan met kolo- neL Op een gegeven moment zei de officier, die naast de „kolonel" zat: „Zeg eens, jongens, kennen jullie de onderscheidingstekens van een kolonel niet?" Het ant woord luidde: „Nee, luit, die heb ben wij nog niet geleerd." Toen vroeg de luit op zijn beurt: „Ken nen jullie dan generaal Kruis niet van aangezicht?" „Ja," klonk het bedeesd terug: „daar hebben we wel eens van gehoord." „Nou, vervolgde de luit, „dan rijden jullie op het ogenblik met gene raal Krüls." Tijdens de opvoering van 't openlucht- dens de opvoering van het openlucht spel „Czaar Peter". De Czaar bekijkt de brandspuit van Jan van der Heyden Het is overweldigend, zoals er dit jaar van de vacantie genoten wordt, 't Lijkt wel of de ge dwongen rust uit de ja ren der bezetting, toen het zo langzamerhand onmogelijk werd een stap buiten de deur te doen, nu eerst zijn re actie vindt. De eerste twee zomers was het niet zó, omdat het zich nog niet herstel de vervoersapparaat, de schaarste aan fietsban den, de levensmiddelen- distributie en de schade aan de vacantie-oorden zelf toegebracht zulks nog niet toelieten. Maar nu Men trekt er op uit te voet, op de fiets, per auto, per trein en met de K.L.M.! Men spreekt over shirts en over shorts, over trips en trappen (die beklommen worden in de Dom, de uitzicht toren van Valkenburg, de Pyramide van Auster- litz en de lunchroom in de Bijenkorf)touring cars en truffels (die zijn er ook weer en zo zalig), en over de Jamboree en tante Kee (98 jaar en toch nog met het uit stapje van de Ouden van Dagen mee). Men vist en men voetbalt (nu vriend schappelijk), men kam peert en men bivak keert, men zwemt en men zingt, men eet pe ren en pruimen Holland viert vacan tie! En de huismoeder, die het brood en de melk en de suiker en de biefstuk en de sla nu bij een an der moet halen en soms de halve stad aflopen moet om nog wat te be machtigen, omdat de eigen leverancier niet be zorgt of met vacantie is, moppert geducht, want zij heeft het nu dubbel druk. In de grond van haart hart, dat veel weet en veel vergeeft meent zij het nu wel niet zó, maar toch Als de leverancier zijn klanten, ook al is hij weg, de vereiste en ge wenste service wil geven, laat hij dan met zijn collega's een juiste ver deling der vacantie ma ken. Dat zal niet alleen zijn in het belang van de klant, maar ook voor hemzelf, daar hij anders op de eerste morgen de beste, dat zijn winkel deur weer open gaat, be dolven wordt onder een lawine van klachten, die de herinnering en hét napleizier van de juist genoten vacantie dra ver smoren en doen verble ken. En dat is toch ook de bedoeling niet. Verder is het al heb je zelf geen vacantie meer een genot al die blijde gezichten te zien en te horen hoe er ge zongen wordt in bus en in trein. Komt ge dan b.v. even in Alkmaar en ge ziet op Vrijdagmorgen al die duizenden men sen: kantoorbedienden, buffetmeisjes, school meesters, groentenboe- ren, schoorsteenvegers, koekebakkers, leraren in de klassieke talen, tuin en timmerlieden, steno typistes en tramconduc- teuren-met-vacantie als één man en één vrouw omhoog blikken naar 't spel der ruitertjes in de Waagtoren, dan zie je, dat een mens toch gauw tevreden kan zijn en zich prettig voelen. Dan zijn al die anders dik wijls zo gewichtige en ernstig mensen met „ik weet niet waar ik de tijd vandaan moet halen" en „daar moet ik nog eens een nachtje over slapen" of „daarover kunnen wij u pas over een week in- lichen" eigenlijk kinde ren geworden, die lachen en bezig gehou den worden door dat eenvoudige, dat preten tieloze Dat is vacantie' Dat is Holland! Hoera! Wist U overigens dat er in Amtserdam 'n juffrouw met het ophan gen van hoed en jas in een groot restaurant maandelijks de som van ƒ425,— verdient, dat et- een portier van een bios coop in diezelfde stad is, die het brengt tot meer dan tien mille per jaar en dat de langste film ooit in Nederland vertoond, n.J. „Les en- fants du Paradis" thans reeds meer dan 21 we ken in het Alhambra- theater in de hoofdstad draait en in die zin net record voor Nederland spoedig dreigt te verbre ken? in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten, waaronder de Russische ambassadeur en de Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Holland, alsmede de burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam, heeft Zaterdagmiddag secretaris-generaal dr. M. J. Prinsen, als vertegenwoor diger van de minister-president, die verhinderd was, te Zaandam de „Czaar Peter-tentoonstelling" ge opend. Mr. dr. J. in 't Veld, burgemeester van Zaandam, toonde zich in zijn rede voering erkentelijk voor de grote be langstelling, die de Zaanstreek deze dagen geniet. Hij hoopte dat de ten toonstelling belangstelling zou opwek ken voor de grote Zaandamse bedrij ven. Zich tot de Russische afgevaardigden wendende, sprak mr. In 't Veld de hoop uit, dat hun bezoek de gevoelens van vriendschap tussen Rusland en Zaandam, die Czaar Peter destijds reeds heeft gelegd, zouden verstevigen. De tentoonstelling bevat 4 zalen: komst en verblijf van de Czaar, zeven tiende eeuwse industrie der Zaan streek, 20ste eeuwse industrie in de Zaanstreek en geografische gegevens over de Zaan. Zaterdagavond is de eerste voorstel ling gegeven van het Czaar Peter openluchtspel. Carel Briels voerde daarbij de regie'over 250 medewerken den. Het historische gedeelte was ge schreven door dr. P. H. Schröder, het gesproken woord van A. den Doolaard. De fleurige kledij, de lichteffecten en de décors droegen er toe bij deze voor stelling tót een groot succes te maken. Woensdagavond 20 Augustus wordt een concert van moderne Russische muziek uitgevoerd, onder auspiciën van de Vereniging NederlandUSSR. Wi- nia Farberow speelt begeleid door Lion Contran een sonate van Proko- fieff. Deze in 1943 geschreyen sonate voor viool en piano bestaat uit vier delen en is zeer rhythmisch door de invloed van volksmotieven en volks dansen. Voorts worden ten gehore gebracht de Kaukasische dansen van Tsjatsja- toerian. Cnftvright R.D.P IS NAAR HET ENGELS VAN BERTA RUCK DOOR» J. JOKISSEN 55. „Luister eens, ik moet je even spre- ken". Het was mijn chef, die mij haastig achterop kwam, toen ik mij na het ontbot naar de veranda begaf. Daar die veranda rondom het huis gebouwd is, en alle kamers er op uit komen en alle deuren openstonden, kon ik niet nalaten, even rond te kij ken, als om te zeggen: „Hier?" „Neen, hier niet", fluisterde hij. „Je kunt in dit huis nooit praten ik heb nog nooit zo'n huis gezien! Ik heb ook geen tijd er voor nu. Mijn oom wilde ons meenemen in de auto „Moeten we heus mee?" vroeg ik zacht en wel wat angstig, terwijl ik met mijn rug tegen een van de pils- icn leunde. „Neen, dat heb ik afgewimpeld. Ik ga golf met hem spelen. Ik heb tegen hem gezegd, dat je liever met moeder en de meisjes mee naar de kerk ging". „O, wat ben ik blij! Ik dank je wel! Ik ga veel liever met hen mee" „Dat dacht ik ook. Nu, ik kom niet thuis lunchen met oom. We gaan wel hier of daar heen". Bijna zei ik weer: „O, ik dank je wel". Ik glimlachte ook bijna, toen ik er aan dacht, dat als iemand ons daar bad gadegeslagen, terwijl wij zo haas tig en fluisterend en zo dicht bij el kaar onder de zachtpaarse trossen van de wistaria stonden te praten, deze stellig zou gedacht hebben, dat wij die prachtige Zondag zoveel mogelijk niet elkaar konden doorbrengen, .in plaats van gescheiden. „Misschien komen we ruet eens met de thee thuis", zei de Bals. „En wanneer gaat Ik hield op en keek even naar het huis. „Om zes uur naar de stad terug" zei de Baas, terwijl hij mij bleef aan- kijken. Een „gelukkig!" dat ik op mijn tong had, bleef onuitgesproken, omdat ik mij verplicht voelde te zeggen: „Ik hoop. dat hij het niet vreemd vond. dat ik liever" het kwam er wat hortend en stotend uit, „dat huis niet ging kijken!" „O neen. Hij scheen veel meer in zijn schik, dat we al zo opschoten met orze plannen. Anglesey en zo, weet je", zei de Baas, met een stem zonder enige uitdrukking er in. Ik haastte mij weg. Ik had een sigaar geroken en ik wil de liever veilig op mijn kamer zijn, om mij klaar te maken om naar de kerk te gaan eer die twee er samen op uitgingen. Mijn chef kwam mij nog even ach terop. „Vanavond dus? Ik bedoel, voor wat ik te zeggen heb". Zo, zo, die gestoorde verontschuldi ging woog hem dus zwaar. „Heel goed", zei ik. „Tot ziens". En ik slaakte een zucht van ver lichting bij de gedachte, dat ik een hele rustdag in het verschiet had. De dag was bijna om, toen de Baas, nog wat meer verbrand, thuis kwam en ons bij ons laatste kopje thee vond. „Is oom Albert al vertrokken, Bil- ly?" „Ja, hij ontmoette een oude vriend van hem en ging met die terug. Als u mij zeggen wilt. moeder, waar zijn tas staat, stuur ik die naar de trein". „Ik zal er even voor zorgen". Zij verliet de salon. Ik weet. dat ze het deed om ons een ogenblik al leen te laten, nadat wij de hele dag gescheiden waren geweest; maar vóór Theodora en. Blanche haar konden vol gen, verdween de Baas zelf, zeggende, dat hij zich nodig moest verkleder en van al dat stof ontdoen. Hij bleef weg. totdat wij aan tafel gingen. Zondags eten ze vroeg en voor het avondéten verkleden zij zich nooit op The Lawn. Ik had dus nog de dunne, witte blouse aan, flie mevrouw Waters zo bewondert, toen het uurtje kwam dat we elke avond met ons tweeën doorbrengen. Ik raakte er helemaal aan gewend. Ik dacht, dat hij zou voorstellen, om naar zijn heiligdom te gaan (ik haat dat vertrek), maar hij deed het niet. „Zullen we wat gaan wandelen op het grasveld of er omheen?" „Ja, dat is goed". „Zal ik de een of andere shawl ha len voor je om die om te slaan?" „O, neen, dank je. Mijn japon is warm genoeg". „Zo, nu ook al goed". En zo bevond ik me weer aan zijn zijde evenals in de vroege morgen en verlangde, dat hij het maar gauw uit de weg zou ruimen. Hoe langer hij het uitstelde, des te meer zag ik er—tegen op. Het was, alsof het een schaduw over mij wierp net als de bomen aan 't eind van het gras veld, waar wij nu onder stonden. Een vleermuis, aangetrokken door het wit van mijn japon, kwam om ons, heen vliegen. „Nu", begon de Baas, „mijn oom gaf mij nog allerhande boodschapjes mee voor je". Natuurlijk! Ik was voorzichtig ge noeg niet te vragen welke die waren, ik zei alleen maar heel beleefd: „Dank je wel". Wordt vervolgd. Reeds meer dan een week stuurt de ion overdag onafgebroken, slechts nu en dan gehinderd door een klein wolkje haar verzengende stralen. Ve len vragen ilch af, of dit droge, zon nige warme weer nu nooit meer op houdt en denken terug aan de be ruchte zomer uit 1911. In dat jaar werden een aantal hitte records gebroken en was aan het einde van de zomer het gras volledig ver schroeid. Thans blijkt, dat de zomer van 1911 ver achter die van 1947 zal liggen. In 1911 werden in de Bilt tot en met September 42 dagen met een ma ximum temperatuur van meer dan 25 graden (z.g. zomerse dagen) opgete kend. Reeds op 17 Augustus van dit jaar werd dit aantal bereikt. De gemiddel de temperatuur van de afgelopen maanden is tot nu toe hoger dan in 1911. Ook leverde dit jaar reeds meer tropische dagen op, dagen met een maximum temperatuur van meer Jan 3' graden), name'ijk 16 tegen 13 in 1911, waarvan 2 in September. De zomer die we nu beleven is een van de allerwarmste van de laatste 100 jaar, wel zeer merkwaardig, zo vlak na een van de strengste winters van de laatste eeuwen. Later zal de jeugd van nu verhalen vertellen over de beruchte zomer en winter van 1947, evenals de oude generatie steeds nog veel te vertellen heeft over de winter van 1890 en de zomer van 1911. In Juli en Augustus 1911 viel in de Bilt echter tezamen slechts 38 mm regen, terwijl er nu tenminste nog en kele dagen voorkwamen, die de dor stige natuur wat verlichting brachten. De voortdurende felle zonnestraling begint echter ook nu zeer schadelijke gevolgen te krijgen en velen zien iedere dag uit naar de eerste tekenen die op flinke regenval zouden duiden. Hoewel het geven van een verwach ting op langere termijn zeer moeilijk is, hebben wij gemeend, gezien de grote belangen die er thans mee ge moeid zijn, deze toch te moeten geven, hoewei de trefzekerheid van dergelijke verwachting uit de aard der zaak min der groot is dan van een verwachting met korte geldigheidsduur. Het ziet er naar uit, dat het thans heersende weer type met droog en zeer zonnig weer nog wel de hele week kan aanhouden. Wanneer men dus de schadelijke ge volgen van de aanhoudende droogte kan verminderen door het geven van water, op welke wijze dan ook, dan zal men dit zeker niet moeten nalaten. Ook de kans op onweersbuien blijft gering, daar de lucht nog veel te weinig vocht bevat Wel sal de warmte tijdelijk iets' getemperd worden, omdat de wind aanvankelijk wat meer naar het noord oosten gaat en over Zweden iets min der warme lacht wordt aangevoerd. XJCXVII Wij vragen eerst uw aandacht voor 't volgende eindspelletje. Schoppen was troef en elk <Jer spelers had nog zes kaarten. Zuid was aan slag en mocht nu geen slag meer verliezen. De kaart* verdeling was: Sch. 5, 3 H. Sch. H. h, b R. h, v. KI. 10, 2 R. a, 10 KI. 8, 6 Sch. H. v, 10 R. 5 KL 9, 5, 4 Sch. H. 9, 8 R. boer KL v, b, 7 Zuid speelt klaver vrouw, West de 2, Noord de 8 en Oost de 4. 2e slag harten 8, West de boer, Noord sch. 3, Oost harten 10. 3e slag: Noord sch. 5, Oost ruiten 5, Zuid ruiten boer en West moet wel harten heer wegdoen, omdat anders de twee ruiten uit N. en kl. boer de rest maken of ruiten aas en de twee klavers in Zuid door snijden. 4e slag: Noord ruiten aas en Oost is in dwang. Harten vrouw weg maakt har ten 9 in Zuid vrij en een klaver weg maakt de twee klavers in Zuid goed. En nu een spel ter bestudering. De kaartverdeling is: Sch. 8, 7, 6, 5 H. 8, 2 R. h, 2 Kl. a, h, v, 7, 6 Sch. h, 10, 9, Sch. boer 4, 3, 2, H. b, 9, 4, 3 H. 10, 6, 5 R. 9, 8, 7, 6 R. v, b, 10 Kl. b, 10, 9, 8 Kl. 2 Sch. a, v H. a, h, v, 7 R. a, 5, 4, 3 KL 5, 4, 3 Zuid moet op dit spel 6 sans-atout spelen. West komt uit met ruiten vrouw. Hoe zoudt gij als Zuid met alle kaarten open uw contract maken? VeBgende week komen wij op dit spel terug. 10.000: 21264. 1500: 3257. f 1000: 1304, 2660, 2876, 9594, 10542, 11141, 14391. 400: 4473, 11885, 19604. 200: 1032, 2577, 5489, 11722. 100: 2130, 3354, 4912, 6251, 11899, 15203, 15721, 17116, 20851, 21140.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3