JONGEN ariana .s.r Te koop grote partij GEBIKTE STENEN Wij bestegen het schavot [_aats(e N i Adverteert In dit blad ,U;aar in 't bronsgroen eikenhout",.(slot) Ontploffing in politieboot Brits-Amerikaans verzoek inzake Petkof Van dak gevallen en gedood P. Bijhouwer van „Voorwaarts" kampioen Amerika moet op iedere aan val voorbereid zijn De ontploffing te Cadiz VROOM &DREESMANN JUTTERTJES koop aangeboden: Fe koon gevraagd: Ruilen Diversen WEGENS VACANTIE zijn de glazenwassers GESLOTEN van 25 Aug. t/m. 1 September Te bevragen WEEZENSTRAAT 73. Bananen, sinaasappelen en ananas zonder bon (Van onze speciale verslaggever). De weg van Vaals naar het Wes ten daalt na een laatste zwakke steiging met een reusachtige kilo meters lange helling af naar het Maasdal, waar Maastricht als - een oud sieraad ligt gehecht aan de zilveren band van de rivier. Een oud sieraad inderdaad, want de voornaamheid der talloze monu mentale bouwwerken maken deze stad tot de parel der Limburgse steden. Reeds in het begin van onze jaar telling. toen grote delen van ons land onder water stonden en hun geschie denis nog een aanvang moest nemen, stichtten de Romeinse bezetters er een nederzetting, die bekend werd onder de naam Trajectum-ad-Mosam. In de werken van de Romeinse geschied kundige Tacitus wordt deze naam her haaldelijk genoemd. Dat Maastricht toen reeds een be langrijk woon- en handelscentrum was. kimt ge ook ontdekken bij een be zoek aan het Limburgs Geschiedkun dig en Oudheidkundig museum. De voorwerpen, die daar zijn onderge bracht en aan die Romeinse periode herinneren zijn talrijk. Ge ziet er vele gebruiksvoorwerpen, de maquette's van Romeinse huizen (bekend is dat de Limburgse boerenhoeve nog steeds de bouwtrant heeft, die overeenkomt met die der Romeinen) en een sarco- phaag (doodkist), waarin de Urnen met as van de overledene werden bij gezet en uitgehouwen lilliput-tafels, stoelen en een bed ten dienste van de overledenen op de grote reis.... Dat er in deze wereld niets nieuws onder de zon 'is, werd ons weer eens duidelijk bij het aanschouwen van het prachtige Romeinse glaswerk, dat hier in het Zuiden werd opgegraven. De fijne kleuren en de kunstzinnige vor men, die deze vaasjes en pullen bezit ten, vinden in het huidige kunstglas werk en aardewerk hun nabootsing. Al die vormen en versieringen, die de moderne luxe industrie gebruikt, vin den ongetwijfeld in deze Romeinse kannen en vasen hun oorsprong en zijn dus in feite uit de Romeinse geest ontsproten Pakistan is het nieuwste Engelse Dominion. Mr. Ibrahim Rahimtoela vertegenwoordiger van Pakistan in Londen hijst de nieuwe vlag van Pakistan tijdens een plechtig heid in de Britse hoofdstad. Groot is ook het aantal voorwerpen en wapens uit het stenen- en bronsen tijdperk, dat er verzameld ligt. Hier krijgt men werkelijk geschiedenison- derwijs uit de eerste hand! Stenen speerpunten, beitels, hamers, uit een hertengewei gemaakte houwelen en met de hand uit klei vervaardigde pot ten en „pannen" BLIKSEM EN GUILLOTINE.. Buiten was een plotseling opgeko men onweersbui losgebarsten. Terwijl we op de zolder van het museum kwamen hing er een aardedonkere lucht in het Maasdal en boven de stad. De donkere lucht had het zon licht verjaagd en op de zolder was :t schemerduister. Het werd tot een grie zelige gewaarwording op die telkens door bliksemstralen verlichte zolder met het gerommel van de donder vlak boven je het schavot met de guillo tine te beklimmen, dat in de tijd van de Franse overheersing op een der pleinen van Maastricht zijn luguber werk had verricht.... Een eenzame stem naast ons vertelde hoe de exe cutie plaats vond. Daar een raam, waarin het hoofd van de veorordeel- de paste, het grote mes en daar het valluik,, waardoor het hoofd werd op gevangen. Zestien mensen lieten op dn nu vermolmde schavot het leven.... Wat u nog meer te vertellen over deze stad, die zo enorm verschilt van andere Nederlandse steden, die in al les het karakter van het Zuiden ademt en zowel wat zijn bouwwerken als zijn volksgeest het hartelijke en jo viale van de geest van onze Zuider buren wel zeer nabij komt? Waarheen uw weg ook gaat: 't zij naar de Maas oever met zijn oude brokken van de stadsmuur daterend uit de dertiende eeuw, 't zjj naar het Vrijthof waar de duiven fladderen om de hoge spit sen van de St. Servaaskerk en de St. Jan of naar die oude straatjes, waar het mos groeit tegen de gevels, oude stenen bogen het vooroverzakken trachten te weren en kunstig gesmede hanglantaarns 's avonds hun vriende lijk licht verspreiden, overal zult ge verwonderd staan, omdat ge gewend zijt aan die schone, rechte en zo con- fectieachtige woonwijken van eigen stad of dorp en juist dit stadskarakter de nuchtere Hollanders tracht te ver warmen en te koesteren omdat het zelf zo veel warmte en genegenheid in zich bergt. En als ge na uw tocht dan even uitrust in een van die" kleine café'tjes in een achterstraatje, waar de wa" volgeschilderd zijn met palmen en moskeeën, waar ge als ge koffie bestelt, die geserveerd krijgt met veel sui ker in een privé kopje, omdat de stam gasten niet anders da" een glas „don ker" drinken en de gramofoon een sentimenteel Frans wijsje zingt, komt ge tot de slotsom dat de Maastrichte naars mensen zijn van het goede soort en dat deze oude stad een oord is, dat ge kunt liefhebben om het goede dat het bezit en dat het schenkt. het goede dat het bezit ^en dat het schenkt. OVER DE GRENS. Daar we in ons reisplan geen bui tenlandse excursie hadden opgenomen, waren we niet voorzien van de papie ren, die een trip naar België mogelijk maken, maar al spoedig ontdekten we dat een vergunning voor een ééndags verblijf niet tot de onmogelijkheden behoorde. Met behulp van een oude paspoort en andere papieren gelukte het ons een z.g. dagpas, die téh behoe ve van het grensverkeer wordt uitge reikt, te verkrijgen. Zo ging de rood witte grensboom bij Wolfhaag voor ons open, werden onze naam en adres Per K.L.M.-vliegtuig arriveerde op Schiphol de nieuwbenoemde Finse gezant, Z.Exc. Asko Ivalo. Hij was in gezelschap van zijn dochter en werd ontvangen door de Finse Consul, de heer G. Key Jzn. (rechts). Het Is de eerste Finse gezant in ons land na de oorlog. genoteerd door de rood geuniformde Belgische douanier even verder op en lag het Belgische land voor één dag voor ons open. Voor de eerste maal na zeven jaar.... Onze eerste gang was nu naar een cafétje om te trachten wat francs te kopen. Het mislukte.... Het landschap voorbij Gemmenich, het Belgische grensstadje wordt nog steiler en heuvelachtiger. Naar het Oosten rijen zich de donkere bebpste heuvels van het Hohes Venn. Het land van Moresnet waardoor onze tocht hier ging, behoort tot de Noordooste lijke uitlopers van de Ardennen. Bij het stadje Nieuw Moresnet passeerden we het grote viaduct van de spoorlijn BrusselAken. De reusachtige peilers, die tijdens de oorlog werden vernield, worden weer opgebouwd. Geweldige kranen hesen de betonstukken om hoog. Ook hier dus opbouw. Behalve dat zijn in de stadjes en de dorpen overal de sporen van de strijd, die hier woedde, zichtbaar. Gebikte ste nen op een rijtje, een uitgebrande en dichtgetimmerde Woning, een pude baas, die van bij elkaar gescharreld materiaal een nieuw huis gaat bou wen. Ons doel voor die dag was Eupen aan de Vesdre, één der grote zijri vieren van de Maas. Het is een vreemd gebied dat land van Eupen en Malmedy. Vóór 1918 was het Duits, na de vrede van Versailles werd het tot Belgisch grondgebied verklaard, in dc laatste wereldoor log werd het door Hitier geannex eerd, zodat de mannen gerecruteerd konden worden voor des Führers troepen en nu behoort het weer tot het Belgische rijksgebied Het was voor ons, die aan het rijden op vlakke wegen gewend zijn, niet ge makkelijk hier te fietsen. De lange klimstukken zijn vrij inspannend, maar als je dan weer hele weggedeel ten krijgt, die naar beneden voeren en je een ongekende snelheid geven, dan maakt dat weer veel goed en werd de gemiddelde snelheid zelfs groter dan op de vlakke weg. En wat nog aan trekkelijker was: Steeds weer had je een ander vergezicht op het landschap met zijn uit natuursteen opgetrokken boerderijen, beekjes, graanvelden of een leuk torentje. IN EUPEN. Tegen het middaguur kwamen we bij ons einddoel: Eupen, een flinke stad met industrie en een prachtige omgeving. De goedgevulde winkel étalages, waarover we reeds hoorden spreken, trokken direct onze aandacht. We zagen weer eens de kamgaren cos- tuums, waar je in Holland zo dikwijls naar vraagt, maar die je nooit krijgt. Ook kinderkleding is er van prima vóóroorlogse kwaliteit. Hoewel de Wij werden verblijd met de geboorte van een Doch tertje en Zusje TINEKE, die bij het H. Doopsel de namen, ontving Catharina Adriana Maria Francisca. J. TOES. A. M. TOESPAUW en MARIANNE. Den Helder, 16 Aug. '47. Polderweg 17. JAN BOUMA en TRL'US KLEPPER geven kennis van hun voor genomen huwelijk, waar van de voltrekking zai plaats vinden op 30 Aug. a.s. voorm. 10.30 uur ten stadhuize te Amsterdam. Amsterdam, Augustus 1947. Geleenstraat 31. Smaragdstraat 32 I. JOH. v. DOORN en BEP NIEUWENHUIZEN hebben de eer U kennis te geven van hun voorgeno men huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vin den op Donderdag 4 Sept. a.s., v.m. 11 uur te Den Helder. Huwelijksinzegening des n.m. 8 uur in het Evangeli satiegebouw „Maranatha' Vijzelstraat, door Majoor D. Korts, off. van het Le ger des Heils. Den Helder, 19 Aug. 1947.- Sternstraat 23. v. Hogendorpstr. 39. Receptie 4 Sept. van 3.305.30 uur. Toekomstig adres: v. Hogeadorpstr. 39. Heden overleed in het Militair Hospitaal te Den Haag onze innig geliefde Man en Pappa, de Heer WILLEM DE VRIES, in leven Korp.Stoker der K.M., op de leef tijd van 46 jaar. Rust zacht, lieve Man en Pappa. Zijn diep bedroefde vrouw en dochter. Mevr. S. J. DE VRIES— VAN ROSEVELT en JOPIE. Den Helder, 17 Aug. '47 Molenstraat 188. De teraardebestelling heeft plaats Woensdag 20 Aug., n.m. 14 uur op de Alg. Begraaf plaats te Huisduinen, gem. Den Helder. Vertrek vanuit Mo- lenstr. 188, n.m. 13.30 uur. DANKBETUIGING. Hartelijk dank aan allen, die aan mjjn redding deel genomen hebben, maar Vooral de moedige redder, die mij het eerste bereikte. Mevr. A. v. d. WOUW. Kijkduinlaan 7, Huisduinen. Gevraagd per 1 Septem ber een NET MEISJE voor de morgenuren in klein gezin. BULSMA, Soembastr. 12. Smaak en aromo v0n de koffie worden in de koffieboon zélf het beste bewaard. Koop daarom koffiebonen en maal ze zélf als hef enigs- zins mogelijk is, telkens niet meer dan U per zetsel nodig heeft. Dan drinkt U de lekkerste koffie! LEGER DES HEILS. A.s. Dinsdag 19 Aug., 's avonds 8 uur, Koll. Cn. Rönits voor het leiden van de samenkomst Woensdag en Donderdag 20 en 21 dezer GROTE JEUGDDEMON STR ATIE. Spoorgracht no. 40. prijzen hoger liggen dan bij ons is al les zonder punten. In ons land waren we zeker een dozijn winkels afgeweest om rolfilms, hier kun je er zoveel ko pen als je maar wenst. En dan het fruit! Naast de binnenlandse soorten een overvloed van bananen, citroe nen, sinaasappelen en zelfs blikkan ananas „voor iedereen". Dit laatste staat er wel niet bij, doch dat is hier wel bekend. Ge begrijpt, dat wij opnieuw teleur gesteld waren geen francs in onze por- temonnaie te hebben. Doch via Mat- thieu, de groenteman, kwam wij bij een adres, waar de zwager van de be woonster ons aan de nodige, zij het zwarte francs hielp. Dat was dus een zorg minder, al moesten we zuinig aan doen. Maar we hebben in elk geval bananen (a f 1.60 per kg) en sinaas appelen (voor 14 cent per stuk) gege ten en konden tenminste de gebruike lijke ansichtkaart naar huis sturen. Overigens kunnen de zaken in huis houdelijke artikelen normaal leveren en zijn radiotoestellen overal te koop zelfs tegen afbetaling.... We bleven niet lang in Eupen zelf, doch zochten een prachtig plekje in de omgeving op tegen de bergen, waar we via een koeweide een wijd verge zicht hadden over de stad met haar torens en fabrieken, de Vesdre mgt zijn stroomversnellingen en de beboste heuvels aan de overzijde. In het bos zochten we wilde fraaabozen en bos bessen en genoten van het spel van kleurige insecten en de heerlijke zon. Laat in de middag begonnen wij de terugreis en juist met zonsondergang passeerden we weer de grensboom bij Wolfhaag. Wij waren terug in Hol land, maar honderd indrukken rijker! In een boot van de Rijks-politie te water, die Zondagmiddag omstreeks 1 uur van de steiger voor het Paviljoen aan het Sneekermeer zou vertrekken, klonk, toen één der politie-mannen de motor aansloeg, 'n hevige ontploffing, gevolgd door een steekvlam, die de bedienende politie-man ernstig aan het hoofd verwondde, van zijn collega de rechterarm verbrandde en de haren van het hoofd schroeide. Beide man nen sprongen overboord, maar werden direct uit het water gehaald. Ze wer den naar het ziekenhuis te Sneek ver voerd. De fel brandende boot leverde gevaar op voor vele schepen, die voor het Paviljoen lagen. Zij wvrd naar een afgelegen plek aan het meer gesleept, waar het vuur zijn vernietigende wer king voltooide. De Amerikaanse regering heeft of ficieel de vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie in de geallieerde be stuursraad te Sofia verzocht, de exe cutie van het doodvonnis over Petkof door de Bulgaarse regering te doen opschorten. Ook aan de Britse vertegenwoordi ger te Sofia is een tergelijk verzoek gericht teneinde gelegenheid te schep pen tot nadere bestudering van de kwestie door de geallieerden. De 49-jarige filiaalhouder van de fir ma Korlvinke, G. J. v. W.. wonende in de Herenstraat 60 te Voorburg, is van het dak zijner woning gevallen. Toen gisterochtend om ongeveer 5 uur een bakkersknecht van een achter het pand van de firma Korlvinke in de Herenstraat te Voorburg staande bakkerij zich naar zijn werk begaf, vond hij- het stoffelijk overschot van de heer G. J. van W. op de binnen plaats. Het vermoeden bestaat, dat de heer van W. op het dak een luchtje was gaan scheppen en daarbij is mis gestapt. Naar in welingelichte kringen te Parijs verluidt, zijn de besprekingen van de Franse ministers over de grondslag voor vredesonderhande lingen met Indo-China in een volledige impasse geraakt. BILJARTEN Zaterdag en Zondag zijn in café „De Posthoorn" te Schagen de kampioen schapswedstrijden verspeeld om het districtskampioenschap 2e klasse libre (moyenne 3,004,50). Deze wedstrij. den werden in het gesloten seizoen gehouden met toestemming van de N.B.B. Het buitengewoon warme weer was ook merkbaar bij de spelers, want bijna allen zijn beneden het moyenne gebleven waar ze in de voor-wedstrij den mee zijn geplaatst. Er werd ech ter fel, maar op buitengewoon spor tieve wijze strijd geleverd. Bijhouwer eindigde met 5 winstpar tijen en moest toezien op de laatste partij tussen Jonker en Oosterkamp. Won Oosterkamp deze laatste partij, dan zou deze met 5yz winstpartij kam pioen zijn geworden, maar Oosterkamp verloor de partij en bleef op 4y2 winst partij staan. Jonker, die Zaterdag reeds 4 winstpartijen boekte, wist er door deze winstpartij ook 5 te behalen, dus kwam in winstpartijen gelijk te staan met Bijhouwer, maar deze laatste werd kampioen omdat het door hem be haalde moyenne aanmerkelijk hoger was dan dat van Jonker. De totaal uitslag is als volgt (de cij fers achter de persoonsnamen zijn als volgt car., brt., gem. en m.punt): 1. P. Bijhouwer, Voorwaarts, 1011, 268, 3.77 en 10; 2. H. Jonker, De Ket- ser, 1023, 325, 3.14 en 10; 3. M. Ooster kamp, H.N.K., 1010, 301, 3.?5 en 9; 4. W. v. Eekeren, H.N.K., 959, 297, 3.22 en 9; 5. G. Blaauboer, Voorwaarts, 955, 331, 3.00 en 8; 6. K. Bakker. H.N.K., 855, 292, 2.92 en 4; 7. P. Honingh," Voorwaarts. 879, 313, 2.80 en 4; 8. J. v. d. Ham, De Ketser, 877, 291, 3.01 en 2. Na afloop volgde de prijsuitreiking met de daarvoor bekende toepasselijke woorden en zo werd dit een waardig besluit van een sportgebeurtenis, waar op het district Schagen van de Ned. Biljartbond zeker met grote dankbaar heid kan terug zien. Deze week op Donderdag 21 en Vrij dag 22 Augustus worden in café „De Posthoorn" de wedstrijden verspeeld J* 4 Te Zaandam werd de Czaar Peterherdenking officieel geopend door de Rus sische Ambassadeur in Nederland, de heer Valkov. Tijdens de rondgang door de Czaar Peter-tentoonstelling worden de Ambassadeur en zijn vrouw voorge licht door Burgemeester in 't Veld. ieuws De Amerikaanse commmissie voor luchtvaartkundige coördinatie heeft aan de President der V.S. Truman, een rap port aangeboden, waarin zij op de nood zakelijkheid voor Amerika wijst, een sterke luchtmacht te handhaven, die in staat is „iedere aanval, welke dan ook, te verhinderen of af te slaan" De com missie beveelt in dit verband de vor ming'aan van een industriële reserve, in de vorm van verspreid liggende on dergrondse fabrieken en grondstoffen- voorraden en het tot stand brengen van een transportsysteem, dat massaal ver voer van troepen en materiaal mogelijk maakt. In een chemische fabriek in het ha vengebied van Cadiz heeft gisteravond, vermoedelijk door de grote hitte van de laatste dagen, een ontploffing plaats gehad, die oversloeg op de opslagplaats van torpedo's en munitie van de onder- zeedienst, die eveneens in de lucht vloog met een knal, die op 100 km. afstand te horen was. Een groot deel van de ha venwijk staat in brand. Het aantal do elen en gewonden is nog niet bekend, doch van heinde en verre zijn artsen naar de plaats van de ramp ontboden. Alle plaatselijke ziekenhuizen zijn vol. Men vreest voor nieuwe explosies. Gevraagd een FLINKE JONQEN voor loop- en bakkerjjwerk. WIJMA, Violenstraat 71. Gevraagd een NETTE BANKETBAKKERS- BEDIENDE en een LEERLING. Banketbakkerij ELTE, Koningstraat. fft&iuAka De moderne üefaatsverzorqmq MEISJE gevraagd van 812, Vrg- dag de gehele dag. Adres: SCHELLINGER, v. Galenstraat 48. PORTRIT. ATELIER JAC.. DE BOER. KEIZERSTRAAT 113 DEN HELDER OPNAMEN WOENSDAG 1 DONDERDAG I VMIJDAO ZATERDAG J van2-5uor TROUWFOTO'S BESPREKEN Wij vragen een netfe om opgeleid te worden voor Behanger, Stoffeerder. De Adressen Bureau enz., uit sluitend *'s middags na v i e uur!!! Een inboedel f 1200,—. Adr Emmastraat 105. Een haardkachel f55,—, leren roei f 15,Engels naaimandje i 10,— en een groot eiken dressoir in ruil voor goede har.dnaaimachine Eerste Go- versdwarsstraat 1. Z g a n. dames-polshorloge 30 Na 6 uur Wester gracht 72. Een poppenwagen. Gladio- lenstraat 16. Den Helder Woningruil. Wie wil woning in Utrecht ruilen voor een woning in Den Helder huur plm. f 7,50 p. week? Br ond nr 627, Bur van dit blad. Woning te Hariingen voor woning te Den Helder. Te be vragen: 2e Emmadw.straat 14 Flinke ruime woning buiten de stad met llink erl en tuin voor huis in Tuindorp omge ving overweg of Vogelbuurt huurprijs 15,— Adres: Bur van dit blad Nette kostganger gevraagd Adres: Bur van dit blad Nette kostgangers gevraagd in Centrum. Adres: Bur. van d.t blad. Gevraagd kost en inwoning door nette heer op leeftijd, heelt eigen inboedel Br ond nr 626, Bur. van dit blad Verloren, wie heelt éen Pr zwarte herenmolières met grijze sokken gevonden bij Donkere Duinen? Tegen belo ning terug te bezorgen, u Kortekaas, J C de Leeuwweg 19 Breezand. Gevonden op Nieuweweg- hond (ras) voor- en achterpoten wit verder bruin. Terug: As terstraat 28 501ste STAATSLOTERIJ Se KLASSE 5t TREKKING 18 AUGUSTUS 1947 HOGE PRIJZEN: I17JJ; - 2130, 3054; 4912:6251; 11899; 15203; 15721; ilUS;20851 i Prijzen vu 80 2M4 2377 2561 2677 2879 2881 2782 2804 2833 SI SS 21,8 2184 3112 3230 3246 3377 3682 3876 3696 SS! SS? SS 2884 2881 3188 4870 4754 4796 3100 5174 5288 5800 S7Ï7 35 S f63 4298 4309 6280 6289 8342 6540 6650 6712 6887 7M9 SS SH 5912 5941 6001 7915 7963 7980 8214 8514 8655 9084 9255 SS IS! 1723 7393 10170 10293 10200 10210 10241 10265 10268 10272 10149 .SS?? !S2 3 19932 19169 10857 10929 11057 11073 11108 1U63 i?9? S2 f?"2 10799 107» 10»01 11878 12175 12272 12277 12311 1246? S iï8 i392 11349 ""1 I"» 13166 13246 13325 13595 13650 13687 13794 SJ ?I55 2791 12834 130« 13186 14702 14847 14863 14932 14933 14968 SIM IS2 !SÏÏ 14268 14320 14803 15724 15764 15978 16031 16105 16127 16 43 II!?? IJI5 !?i?3 13293 13332 13830 16773 16879 16930 17033 17133 7220 725? Sm? SSI SS1 16378 18479 18371 17826 17899 18089 18105 18234 llMl 28504 S IS?4 1,647 176,9 17749 18963 19129 19322 19399 19432 19842 20047 m?52 ISI! 1 SM 18699 18923 18938 20450 20713 20780 20802 20835 20898 ?i088 l?i?S ??291 28303 29385 20437 21644 21707 21754 21792 21807 ?il'? 3 21268 21362 21371 31333 2»7» MEDISCHE ANALYSTENSCHOOL van Dr. F. A. Steensma. Volledige opleiding tot medisch analyst ding tot chemisch analyst (Alg ged De nieuwe cursus begint 9 September a.s STFPK«Mi"nAVenere inlichtingen verschaft Dr F. A. alLENSMA, Apollolaan 73, Amsterdam. Tel. 22956. en oplei-

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 4