ENORME BRANDEN tengevolge van watergebrek Situatie in Indonesië is zorgwekkend Een-en-twintig boerderijen in de as gelegd ~ÉN% VERRE Amsterdamse bak kers bakken weer Regering voor noodzaak doortastend op te treden Volgende week regeringsverklaring over Indonesië De Leusderheide brandt Vrijdag 22 Aug. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT Yoortxetting van He 70e Jaargang No. 9591 DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Bos en heide vatten vlam Hkecéericht VAN NABIJ Reeds 18 Russische veto's in Veiligheidsraad Uitwijzing van Indonesiërs naar Republikeins gebied Voorbereidingen tot aanval op Djogja? Thee wordt duurder Een Grieks-Italiaans- Turks blok? Hoogoven-staking geëindigd v. d. Linden van Ajax naar R.C.H. Bescheiden illuminatie op Koninginnedag Kamers keuren lening goed Ultimatum aan Joodse immigranten Onzekerheid Elf procent loonsverhoging in Frankrijk Japanse vredesconferentie Aruba wenst afscheiding van Cura^ao BUREAU-' Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 3*46 Giro 449041 Dlr.: J. Bijlsma HELDERSCHE COURANT TARIEVEN Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot IJ woorden 75 cent, elk woord meer S cent Abonnementen: per kwartaai f per post f 3.65 Heofdredaoteur: M. H. E. Uyldert, Rayonredaetearen C. A Dekkers en W. Kok. De aanhoudende droogte en het ge brek aan tvater in het Oosten en Zuiden des lands zijn oorzaak van 'n stijgend aantal branden welke giste ren hun hoogtepunt vonden in enor me vlammenzeeën te Heusden en Beers, waar resp. 11 en 10 boerde rijen in de as werden gelegd. In Heesch brandde een wooncomplex af, terwijl bij Bennekom en in de Peel honderden ha. bos en heide, als mede enkele landhuizen door het vuur werden verteerd. ELF BOERDERIJEN IN DE AS Gistermiddag ontstond er brand in een heg nabij een boerderij te Heus den. Door de wind aangewakkerd sloeg deze brand over op de nabij gelegen boerderij en van hieruit op tien andere boerderijen, zodat in het geheel elf boerderijen een prooi der vlammen werden. De brandweren van Helmond en Venlo alsmede de plaatselijke brand weer bestreden het vuur. Laatstge noemde kon slechts water betrekken uit één brandput. Zij moest zich daar om beperken tot het vrijhouden van enkele belendende panden aan één zijde der straat. Zo werd tenslotte het vuur gestuit. De brandweren van Venlo en Helmond verschenen ter assistentie, doch deze konden pas mede optreden toen men over een kilometer lengte uit de kas teelgracht water had gepompt. Verzekering dekt slechts ten dele de schade. TIEN HOFSTEDEN TE BEERS In Beers (N.B.) ontstond een enor me brand, waaraan een tiental boer derijen en verder talrijke hooimijten, kippenhokken etc. ten offer vielen. De brandweren uit Min, Grave, Cuyk en Nijmegen namen aan het blussings- werk deel, maar konden het door de felle Oostenwind aangewakkerde vuur slechts moeilijk bedwingen. WOONCOMPLEX TE HEESCH In Heesch brak door onbekende oor zaak brand uit in een wooncomplex, waarin drie gezinnen waren gehuis vest. Van de inboedels van twee der inwonenden kon nagenoeg niets gered worden. Verzekering dekt slechts ge deeltelijk de schade. De brandweer kon wegens gebrek aan water niets uit richten. BOS- EN HEIDEBRANDEN Duizenden militairen en de brand weren van de gehele Veluwe-zoom werden gealarmeerd toen de heide ten Oosten van Bennekom in een vuurzee veranderde en niet alleen grote be duchtheid bestond voor de bossen, maar ook voor de vele landhuizen in cieze omgeving. Enkele honderden ha heide en dennebos gingen in vlammen op, terwijl twee landhuizen tot de grond toe afbrandden. OOK DE PEEL BRANDDE Tussen Nederweert, Meyel en Asten brak brand uit in de Peel, waarbij het Peeidorp De Moost dreigde ernstig gevaar te lopen. Door krachtdadig in grijpen wist men echter het vuur meester te worden. Tijdens het blus- singswerk werden de brandweren van Someren en Roermond teruggeroepen voor branden in drie boerderijen. Weersverwachting geldig van Vrijdagochtend tot Vrijdagavond. MEER BEWOLKING IN HET ZUIDEN. In het Noorden van het land zon nig en ongeveer dezelfde tempe ratuur als gisteren; in het Zuiden van het land meer bewolking en iets lagere temperatuur. Vrijwel overal droog weer. Matige, tijde lijk krachtige wind uit Oostelijke richting. In Egypte kapseisde op de Nijl een veerboot met feestgangers, 62 personen verdronken Op 2 September zul len met de Tabinta opnieuw 800 emi granten naar Canada vertrekken Alle Duitsers, die zich in Britse krijgs gevangenschap bevinden, zullen, waar zij zich ook bevinden, voor het einde van 1948 gerepatrieerd zijn De Leeuwarder brandweer rukte uit om een torenbrand te blussen; bij nader inzien bleek dat voorbijgangers grote muggenzwermen voor rookwolken had den aangezien In het jaarlijkse rapport van de Britse vakverenigingen wordt voorspeld dat binnen 25 jaar het grootste deel der Britse industrie op atoomenergie zal draaien De bis schop van Roermond heeft de geeste lijkheid verzocht in verband met de grote droogte gebeden te doen verrich ten om regen te krijgen In een Joodse wijk van Jeruzalem hebben militairen en politiemannen een onder grondse wapenopslagplaats in een school aangetroffen Op Oost- Java is de koffiepluk begonnen; de oogst is groter dan in jaren is voor gekomen, er is echter gebrek aan ver pakkingsmateriaal Na het grote succes van de „speedway-races" in het Olympisch stadion tracht men thans een team Engelse rijders naar Neder land te krijgen Rusland heeft zijn vorderingen op Hongarije van 120 tot 50 millioen verl'igd Verschillen de Amerikaanse vakverenigingsleiders Weigeren de verklaring te tekenen, dat zij geen communist zijn, daar zij dit als een belediging beschouwen Boeren in de Peel hebben een aantal wilde zwijnen geschoten, die vermoe delijk door de grote bosbranden uit Duitsland naar Nederland zijn ge vlucht Zondag wordt in Hilver sum het kampioenschap van Neder land voor modelvliegtuigen gehouden Waaraan ook de Schotse kampioen Pe ter Montgomery deel zal nemen In de „Hortus Botanicus" te Leiden bloeide de Victoria Regia. EX-ASSATELLIETEN NOG GEEN LID VAN DE V.N. Gisteren is het aantal Russische veto's tot 18 gestegen toen in de Vei ligheidsraad gestemd werd over de toelating van Hongarije, Italië, Roe menië, Bulgarije en Oostenrijk als lid van de Verenigde Naties. Alle aan vragen werden afgewezen. Rusland bracht zijn veto uit jegens Italië en Oostenrijk, terwijl Amerika zijn veto uitsprak tegen de aanvrage van Hongarije en Bulgarije. De Amerikaanse afgevaardigde ver klaarde, dat de Veiligheidsraad zich klaarblijkelijk in een impasse bevindt en stelde voor de Algemene Vergade ring over de aanvragen te laten beslis sen. Hij trok echter zijn voorstel in toen Gromyko duidelijk maakte, dat hij zijn veto er tegen uit zou brengen. De Ned.-Indische regering heeft be sloten diegenen onder de Indonesiërs in het bezette gebied, die weigeren loyaal mede te werken dan wel deel uitmaken van verzetskernen, over de demarcatielijnen naar Republikeins gebied te brengen. Het is te verwach ten, dat het eerste convooi spoedig uit Batavia vertrekt. Aneta meldt uit Batavia, dat de ra dio-zender „De stem van Vrij Indone sië" heeft meegedeeld, dat de Neder landers zich op de vliegvelden van Gombong en Poerwokerto gereed ma ken voor de aanval op Djogja. Met ingang van 12 September a.s. zal de consumentenprijs voor thee moeten worden verhooogd. De prijs voor de laagste kwaliteit thee per 100 gram stijgt van 38 cent tot 54 cent, de prijs voor de beste kwaliteit van 50 tot 74 cent. De Atheense correspondent van de News Chronicle schrijft, dat de stappen, die gedaan worden om een defensief blok tnssen Italië, Grie kenland en Tnrkije te vormen en ten nauwste verband houden met het hulpprogram van Truman ln Athene beschouwd worden als het belangrijkste resultaat van het be zoek van de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Tsaldaris, aan de V.S. In een gistermiddag gehouden spoedvergadering hebben de Am sterdamse bakkers besloten he denochtend weer brood af te leveren. Verschillende bakkerijen hadden hun ovens gedurende de staking op temperatuur gehouden en tezamen met hun collega's, die over moderne outillage beschik- ken en die dus dadelijk kunnen gaan bakken, zullen zij de bak kers, die heden nog niet kunnen bakken met brood helpen, zodat ook deze hun klanten het dage lijks brood zullen kunnen ver strekken. De staking bij het Hoogovenbedrijf, die op 11 Augustus is uitgebroken, is gistermiddag om 5 uur geëindigd. Op dat tijdstip hebben de stakers zich voor werkhervatting gemeld. De landelijk voorzitter van de E.V.C., de heer B. Blokzijl, is als bemiddelaar opgetreden tussen stakers en bedrijfs- kern. Op grond van door laatste in stantie afgegeven verklaringen is be sloten het Werk te hervatten. Ten slotte is dan de Leusderheide in brand gestoken, teneinde de nog resterende munitie te vernietigen. Volgens mededeling van Van der Linden zelf, de bekende back van Ajax en internationale speler, zal deze Ajax verlaten om het vol gende seizoen voor de Haarlemse tweedeklasser R.C.H. te gaan spe len. In 1923 was R.C.H. kampioen van Nederland. Deze overschrijving staat in verband met het feit, dat Van der Linden aan het hoofd van een café in Haarlem komt te staan. Besloten is, ter gelegenheid van de viering van de verjaardag van H. M. de Koningin een bescheiden illumina tie toe te staan op Maandag 1 Sept. Deze feestverlichting mag, voor zo ver gas of electriciteit wordt gebruikt, uitsluitend buitenshuis worden aange bracht. De aandacht wordt er op ge vestigd. dat dit niet geldt voor étala ge- of reclame-verlichting. Deze mag niet worden ontstoken. Bevolking wordt door Republiek geïntimideerd De politieke situatie rondom Indo nesië baart de Nederlandse regering momenteel de grootste zorgen. Ook de Nederlands-Indische regering geeft in talrijke telegrammen aan Den Haag uiting aan haar diepe bezorgd heid. Het betreft hier in de eerste plaats de politieke ontwikkeling se dert de bemoeienis van de Veilig heidsraad met het Indonesische pro bleem. De bevolking in de pas door Nederland bezette gebieden van de republiek blijkt dag aan dag meer vatbaar voor de intimidatie-methode van de zijde der Republiek. Deze intimidatie bedient zich hoofd zakelijk van de volgende motieven: 1. De Nederlanders zijn de politieke actie begonnen uit financiële en eco nomische noodzaak. Nederland staat financiëel voor een ineenstorting en zal zich niet lang meer in Indonesië kunnen handhaven. De Republiek zal dus binnenkort terugkeren. 2. De Vei ligheidsraad is op onze hand. 3. De Nederlanders zullen zich in ieder geval op 1 Januari 1949 definitief uit de Re- Hoe warm het was, Een winkelier in mode-artikelen in het Oosten van ons land ging met wel verdiende vacantie, maar vergat zijn zonnescherm neer te laten. De zon maakte zich schuldig aan massamoord. publiek terugtrekken. 4. De bevolking van geheel Indonesië steunt de Repu bliek. Deze motieven schijnen blijkens officiële rapporten grote indruk te ma ken op de bevolking in de door Neder land bezette gebieden, welke aanvan kelijk meer tot medewerking met Ne derland bereid was dan thans het ge val is. De onzekerheid over de toe komst in politiek opzicht blijft voort duren en oefent een funeste invloed uit. SLECHTS ééN UITKOMST? Vele vooraanstaande personen - in Nederlands-Indië schijnen momenteel slechts een uitkomst te zien: herne ming van de politiële actie om het centrum van de ahti-Nederlandse pro paganda uit te schakelen. Eerst dan de werkelijke rust onder de bevolking kunnen terugkeren. Wellicht mag men de rede van dr. van Mook als een nieuwe poging zien om te trachten de Indonesische bevolking in de door Ne derland bezette gebieden tot vrij en angstloos naar voren te treden uit te nodigen door haar de verzekering te geven van de Nederlandse bescherming tegen eventuele republikeinse wraak nemingen. Hierbij komt nog, dat ook in het gebied van Oost-Indonesië en Borneo de republikeinse invloed groeit, juist ook door het verlies van prestige dat haar eigen regering geleden heb ben door de weigering van de Veilig heidsraad haar delegaties tot de be sprekingen toe te laten. Het is duide lijk, dat hierdoor dus de basis van de gehele Linggadjati-politiek, waaraan de Nederlandse regering steeds blijft vast houden, gevaar lijdt. Het zou ons niet verwonderen, al dus het ANP, als de Nederlandse re gering binnenkort voor de ernstige noodzaak zal staan om met volle dige reverentie voor de binnenlandse politieke verhoudingen doortastend op te treden teneinde het ontstaan van meer stabiele verhoudingen in het Koninkrijk mogelijk te maken. Vanzelfsprekend zullen de bespre kingen in de Veiligheidsraad van de grootste invloed hierop zijn. Dat ech ter de Nederlandse regering onder sterke pressie zou staan van de mili taire leiding in Nederlands-Indië werd in politieke kringen in Den Haag ten sterkste ontkend. In de gistermorgen gehouden vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter medegedeeld, dat de regering voornemens is in verband met de ontwikkeling van de toestand ten aanzien van Indo nesië op korte termijn aan de Kamer inlichtingen te verstrekken. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dit a.s. Dinsdag zal kunnen ge schieden. Gsterochtend is 'n aanvang gemaakt met het afbranden van een gedeelte der Leusderheide. Zoals bekend, is het besluit tot deze heidebrand ge nomen, teneinde de talrijke projec tielen, die zich hier nog onder de grond bevinden, onschadelijk te kun nen maken. Eén lucifervlammetje op de kurkdroge heide was voldoende om de brand te ontketenen. Lekkende vlammen beten zich vast in de hei en "rote rookslierten werden door de wind voortgedreven. Boven het geknetter van de vlammende heide was nu en dan het geluid van ontplof fende geweerkogels te horen. Tijdens de afbranding ontplofte een Duitse 7 yi, cm granaat, waarbij een vaandrig van 8 R.I. door een scherf in de buik werd getroffen. Hij moest naar het ziekenhuis worden overge bracht, doch verkeert buiten levens gevaar: zijn koppelriem had erger voorkomen. Voorts werd een soldaat in het dijbeen en een dame, die voor haar huis naar de brand stond te kij ken, in de arm getroffen. Zowel de Tweede, als de Eerste Ka mer heeft gisteren zonder hoofde lijke stemming het wetsontwerp tot goedkeuring van de op 7 Aug. 1947 te Washington tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling gesloten leningsovereenkomst goedge keurd. De interpellatie van ir. Hacke in de Tweede Kamer over de bloemprijzen werd toegestaan en zal op een nader te bepalen datum worden gehouden. Met 207 stemmen nam de Eerste Kamer de Pensioenwet voor de deel nemers aan het verzet en hun nagela ten betrekkingen aan. De Britse regering'heeft besloten de illegale Joodse immigranten, die zich op drie Britse schepen ter hoogte van Port de Bouc aan de Franse Zuidkust bevinden, naar de Britse zóne van Duitsland te brengen, tenzij zij 22 Augustus vóór 18 uur Nederlandse tijd een begin maken met het aan land gaan. volgens de Engelse regering, het enige gebied onder haar bestuur, met uit zondering van Cyprus, waar zulk een groot aantal personen op korte ter mijn kunnen worden gehuisvest en gevoed. De Joodse emigranten aan boord van de „Ocean Vigour" hebben bij stemming besloten geen gevolg te geven aan het Britse-ultimatum. Aan boord van de beide andere schepen werd het uitimatum rustig ontvangen. Het Indonesische avontuur is over 't algemeen door het Nederlandse volk met een merkwaardige gelatenheid ontvangen. Hier ligt zeker enige reden tot ver bazing. Wij lopen het gevaar, dat de Nederlands-Indonesische Unie, waar voor bij het accoord van Linggadjati de eerste schetslijnen waren getrok ken, niet in de gehoopte vorm tot stand zal komen. De betekenis daarvan is voor Nederland onberekenbaar. Wij allen zullen persoonlijk in onze wel vaart al is die nog zo gering wor den getroffen, als de banden tussen Nederland en Indonesië voorgoed en geheel zouden worden verbroken. Verbazing wekt het zeker ook, als we zien, dat de reactie der gebeurte nissen bij hen, die in de regerings- politiek een terugkeer zien tot de ko loniale methode, zo slap is. In September van het vorige jaar was het feit, dat er troepen naar In donesië gezonden werden, voldoende om in Amsterdam en omgeving een proteststaking te doen ontstaan, die een zeer fel karakter had. Nu heeft men zich bij de communisten en de E.V.C. bepaald tot protesten en enkele vergaderingen, die verder geen effect hebben. Onzekerheid is er aan de andere zijde bij hen, die hun petitionnements actie opschorten in de hoop, dat de ge broken kroon van het koninkrijk als nog door het militaire optreden ge kramd zou worden. Onzekerheid heerste er bij de scha ren van de Partij van de Arbeid, wier vrees het was, dat de hoop van de groep „Rijkseenheid" in vervulling zou gaan. Zij het beleid der regering goedkeurden en zij, die zich om eniger lei reden daartegen verklaarden voel den, dat men met geweld g t scher ven kramt. Onzekerheid heerst er in de kringen van de andere regeringspartij, de K.V.P., die van ouds de tegenstelling kenden tus—n figuren als Weiter en Bajetto aan de ene en de vroegere hoofdredacteur Kerstens aan de andere kant. Daartussen liggen alle mogelijke schakeringen, die door Prof. Romme zo goed mogelijk bijeen worden ge houden. Prof. Romme acht het tactisch in de Volkskrant te spelen met de ge dachte aan een opmars naar Djokja. Onzekerheid heerst er in de inter nationale sfeer, waar men met voorbij zien van de juridisch sterke positie van Nederland bepaalde feiten poogt te legaliseren. Temidden van al deze onzekerheden heeft de Nederlandse regering, hebben wij Nederlanders, tot plicht een me ning te vormen. Ongeacht de voorstelling van zaken, die in deze dagen de vertegenwoordi gers van de Republiek geven en onge acht de geest, die de debatten in de Veiligheidsraad ademen, is het onze plicht gegeven beloften gestand te doen. De rede, die de Koningin in Decem ber 1942 heeft gehouden moet hierbij het uitgangspunt zijn. De nadere uit werking daarvan in het accoord van Linggadjati bevat bruikbare elementen Vreedzame samenwerking tussen Ne derland en Indonesië, dus ook Re publiek, is en blijft het doel. Het is duidelijk, dat dit doel bereikbaar is, naarmate er vooraf minder geweld wordt gebruikt. Daarom zal Nederland elk aanneme lijk aanbod van „goede diensten" gaarne aanvaarden en zelfs heeft da Nederlandse regering uit eigen bewe ging verdergaande voorstellen gedaan. Wij juichen dit toe, omdat elke po ging tot bijl-jgen van het geschil en heropenen van de besprekingen maar dan met afdoende resultaten slechts kan strekken tot ons aanzien en de belangen van Nederland en In donesië dient. Dat is temidden der onzekerheden onze zekerheid. H. v. HULST. Bij regeringsbesluit is in Frankrijk een loonsverhoging van elf procent, ingaande per 1 Juli jj„ officieel toe gestaan. Dit besluit is afgekomen na onderhandelingen tussen de Minister van Arbeid en vertegenwoordigers van werkgevers en werknemersver enigingen. Volgens officiële Amerikaanse bron verwacht men, dat de conferentie van elf landen over het vredesverdrag met Japan, welke oorspronkelijk was vastgesteld te beginnen op 19 Augus tus, niet voor October of November a.s. zal plaatsvinden. 95 Arubanen hebben aan de Raad van Politie van Aruba een verzoek schrift aangeboden, waarin naar voren wordt gebracht dat de Arubaanse be volking een staatrechtelij ke afschei ding van Aruba en Curagao wenst met de bedoeling rechtstreeks onder de Kroon te komen.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1