Él*> Hertog van Windsor zoekt werk MONICA Nieuwe staatsvijand in Engeland r Verloofd. Eens „Prince Charming" Financiële perikelen van een koningszoon Hij blijft het „enfent terrible" van het Britse Rijk Luchtvaart-scheepvaartdienst rondom de wereld. Joseph Dodge uit Oostenrijk teruggeroepen Wij luisteren naar Wie en waf zijn spivs? Felle brand te Hilversum Kinderverlamming in Europa neemt toe Hoofdprijzen Staatsloterij DE PAMPIS-PIRAAT door J. D. VAN EXTER v FEUILLETON Wereldsucces voor twee Nederlandse chemici Verklaring van Tsa^ris gaan en hierover waarschijnlijk tal van tot dusver nog niet gepubliceerde de tails zullen kunnen verschaffen, het geen voor uitgevers natuurlijk wel aantrekkelijk is, al zullen zij er denke lijk niet zo buitengewoon fel op zijn als bv. op de gedenkschriften van een Churchill of andere oorlogsleiders. Het tweede plan van de ex-koning is, zelf op te treden als uitgever. Als I* p,,bllC,tP,t' d" '"«"W opstaken, toen bekend werd. dat een Engel* koningszoon Kdward VIII afstand deed van de troon terwllle valt een huwelijk met een Amerikaanse weduwe, mrs. Slmpson, run natuuriyk reeds lang geluwd en ook al bleven de jour nalisten alom ter wereld berlrhten over de hertog en de hertogin van fFIndkot-, roals het gerurhtmakende paar voortaan officieel betiteld werd, nog geruime tUd als „big news» beschouwen, langzaam ebde ook deze belangstelling. Nog even Nestig,Ie het berlrhtje, dat de Engelse regering hem tot gouverneur van de Bahama-ellanden had benoemd, de aandacht op de voormalige Prins v. Wales. Sindsdien vernam men niets omtrent de htiir.e W Indsor en W'aarschUn]|)k zou men ook thans, twee jaar na de oorlog, niet ineer herinnerd r,i)n aan het bestaan van de man, die eens was voorbestemd tot heerser, over een wereldr(|k, ware het niet, dat bepaalde omstandigheden hem er toe genoopt hebben een activiteit te ontplooiïen, die stof tot spreken en schrijven heeft gegeven. Deze omstandigheden zijn van financiële aard. Het schijnt de hertog van Windsor in geldzaken niet zeer naar den vleze te gaan, getuige zijn voornemen om te gaan werken voor zijn brood en enige plannen uit te voeren, die volgens zijn verwachtin gen geld kunnen opleveren. SLINKEND VERMOGEN. Is hij dan zo arm, zal men zich on gelovig afvragen. Nee, arm is de her tog van Windsor allesbehalve, al thans niet in de doorgaans geldende betekenis van het woord. Men bere kent, dat hem uit de door de Engelse regering toegekende rente maande lijks ongeveer 2500 dollars toevloeien, waarbij particuliere inkomsten komen van ca. 50.000 dollar per jaar. Men dient echter bi) deze bedragen in het oog te houden, dat de hertog en zijn vrouw gewend zijn in grootse stijl te leven en dat zij voor het voe ren van hun hulshouding aanmerke lijke sommen nodig hebben. Het blijkt thans, dat de exorbitante uitgaven, die zij hiervoor moeten doen de Inkomsten ruimschoots overtreffen. Hun laatste verblijf in Amerika vergde niet min der dan duizend dollar per dag. Wan neer men alleen dit bedrag stelt te genover het maandelijks tegoed, dan blijkt dit laatste vele malen ontoe reikend te zijn en dan betreft het nog slechts een incidenteel verblijf, waar bij de gewone „lopende onkosten" uiteraard normaal doorgaan. Het valt niet moeilijk hieruit af te lelden, dat de Voormalige koning'niet zelden z|jn vermogen heeft moeten aanspreken om in staat je zijn op zo grote voet voort te leven. Dit is dan ook inder daad geschied, getuige de verklaring van zijn zaakwaarnemer, dat dit ver mogen binnen vijf jaar totaal ver schrompeld zal zijn, indien de hertog geen verandering brengt in zijn hui dige levenswijze. EEN PIJNLIJK ONDERHOUD. Het Is niet ver gezocht om aan te nemen, dat er verband bestaat tussen de financiële beslommerin gen en het bezoek, dat de hertog kortelings aan Londen bracht. Maar de besprekingen met zijn koninklijke broeder en minister-president Att- lee hebben niet het resultaat gehad, dat hij er wellicht van verwachtte) een diplomatieke post overeenkom stig zijn rang en positie. Het gouvernementschap van de Ba hama-ellanden bekleedt hij nu niet meer, omdat men in verantwoordelij ke Engelse kringen vreesde, dat een zo weinig belangrijke functie op de duur het aanzien van het koninklijk huis zou schaden. Doch aan de andere kant durft men de hertog ook niet een post aan te bieden, die wel in over eenstemming zou zun met zijn naam, aangezien de huidige politieke con stellatie, met zijn overvloed van nete lige kwesties en gevoelige belangen tegenstellingen, op elke plaata binnen het Britse Rijk een man eist van zeer grote' diplomatieke ervaring en tact Het onderhoud te Londen moet dan ook voor beide zijden nogal pijnlijk z|jn geweest en voor de hertog bovendien zeer teleurstellend. Het zal hem er waarschijnlijk eens te meer toe hebben aangezet zijn andere plannen ten uit voer te brengen en zich daarmee een bestaan te verschaffen. MEMOIRES EN UITGEVEN. Allereerst is hij reeds geruime tijd bezig met het schrijven van zijn me moires, die tot aan de troonsafstand Zodanig zou hU dan een reeds lang gekoesterde Ideaal kunnen verwerke lijken, n.1. de uitgave van een groots opgezet werk, dat de „geschiedenis der Angelsaksische volkeren" behan delt en samengesteld moet worden door de grootste geleerden ter wereld. Maar met een dergelijk project zul len grote sommen gemoeid zijn en het is de vraag of de hertog dit uit de opbrengst van zijn memoires zou kun nen financieren. FILMPLANNEN. Doch mleachlen denkt hty met de uitvoering van zijn derde plan het be nodigde geld te kunnen verdienen. Mocht dit tot uitvoering komen, dan zal het Inderdaad stof tot spreken ge ven, want het betreft hier een film, die de hertog wil doen vervaardigen De keuze van het onderwerp ts nog niet zeker. Het gaat tussen een rol prent over zijn eigen leven en een, die de regeringsperiode van zijn be roemde grootmoeder koningin Victo ria behandelt. Ongetwijfeld zullen bv. de Amerikaanse filmmagnaten hier voor wel belangstelling hebben, al was het alleen maar omdat een aan kondiging als „senario: hertog van Windsor" 't zeker wel zou doen, maar men verwacht nu al, dat deze groot scheepse filmplannen op hevige tegen stand uit Londeh zullen stuiten. Men ziet het! het leven van de groten der aarde Is nog niet zo eenvoudig en ook de ex-groten krij gen hun deel van menselijke moei lijkheden. Hoe het de hertog van Windsor zal vergaan met z(Jn plan nen om zich een onafhankelijk be staan te scheppen, /noet uiteraard worden afgewacht. Maar zeker la, dat de nimbus van zijn hoge geboor te hem hlerby eerder in de weg staat dan dat zij zijn pad zou kun nen effenen. En evenmin ls het aan twyfel onderhevig, dat bepaalde kringen hem zullen blijven beschou wen zoals een hekend politicus dat eens deed: het enfant terrible van het Britse Rijk.^,N. P. C. De North West Airlines Ine, en de American President Lines hebben ge zamenlijk een aanvraag ingediend voor het onderhouden van een lucht vaart-scheepvaartdienst voor het ver voer van passagiers rondom de wereld. Het plan moet worden goed gekeurd door de Clvll Aeronautlcs Board en de U.S. Maritime Commis- sion. Joseph Dodge, de Amerikaanse ver tegenwoordlger in de commissie voor het opstellen van het vredesverdrag met Oostenrijk is voor overleg naar Washington teruggeroepen. Hij is te ruggeroepen wegens „het algemeen in gebreke blijven der Sowjet-Unie om samen te werken bij de beschikkingen van de commissie voor het- vredes verdrag met Oostenrijk", Zaterdag 23 Augustus. HILVERSUM I, SOi m. geeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8, 11 uur. KRO: 7.45 BBC-koor. 8.15 Pluk de dag. 9 Ochtendconcert. 10.16 Moderne Rus sische orkestmuziek. 11 De Zonne bloem. 12.03 Brandenburg! coneert. 13.38 Metropole-orkest. 1.45 TUmkwartler. ■»- 2.30 De Toneelkijker. 2.45 Amerikaanse Radio-componis ten. 3 Jongeren4 Musette- klanken. 4.20 De Vliegende Hollan der. 5 De Wigwam.- 6 Piano-duo. 7.45 Voor Nederlanders ln Duits land. 8.20 Wie weet hoe deze plaat heet. 8.30 Lichtbaken. 0 Negen heit de klok. 10 Opera-concert. 11.15 Herdenkingsconcert. HILVERSUM II, 415 m. geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 8.44 Lichte Morgenklanken. 9.35 Gr. PI. VPRO: 10 Morgenwijding. 10.20 „Het Circus". 10.35 Cello en piano. 10.55 Voor de arbeiders in de continu-bedrljven. 12 Gezellige lunchmuzlek. 1.15 Miller-sextet. 1.45 Zang en orkest. 2.15 Radio Philh. Orkest. 3 Van boek tot boek. 4.05 Als in bonte vogelvlucht. 6.30 Om en nabij de twintig. 7 Car- men. VPRO: 7.30 Wegens ziekte verhinderd. 7.45 De Friese bijbel vertaling. VARA: 8.15 Stukjes en beetjes. 9.30 Veel gevraagde zang platen. 10 Op het spoor. 10.30 Deense dansmuziek. 11.15 Populair avondprogramma. In Hortus Botanicus te Amsterdam bloeit de Victoria Regia weer. De bladen lUn van sul* een afmeting, dat s|j een kind gemakkeiyk kunnen torsen. Gisternacht heeft een felle brand ge woed aan de Loosdrechtae weg in Hil versum. De brand werd pas door voorbijgan gers ontdekt, toen de benedenverdie ping in lichter laaie stond. De bewoners konden slechts het vege lijf redden; de twee jongste kinderen moesten uit het raam worden geworpen. Zij werden in de tuin opgevangen. Naar vernomen wordt, zijn bij een heden van de Britse Middellandse Zeevloot drie gevallan van klnder-l verlamming vastgesteld. Een vierde 1» nog in observatie. Blijkens berichten uit Duitsland Oostenrijk en Hongarije is het aanta gevallen van kinderverlamming al daar dit jaar sterk gestegen. Verle den week werden meer dan 100 van dergelijke gevallen in Hongarije ge constateerd. Hetzelfde aantal Is In Berlijn vast gesteld, terwijl uit Oostenrijk wordt gemeld, dat bijna 200 gevallen zijn ge constateerd. Ook in Groot-Brittannië is de kin derverlamming de laatste weken sterk toegenomen. 5e klasse, 8e trekking. 1000.— 400.— 200.— 100.— 8407 9337 2104 4296 10715 21329 13867 16663 19397 6398 10328 20301 8718 9427 0407 11629 *18126 20009 21604 Na afloop van de Ned. Militaire Athletiekkamplocnschappen te Rijs wijk reikte Prins Bernhard de prijzen uit aan de winnaars en win naressen. Z.K.H. complimenteert de bekende athleet Jan Klein, die winnaar werd van de 100 en 200 meter. HEIMELIJK BEWONDERD EN BENIJD. Daaga na de crisisverklaring van de Engelse minister-president Attlee kon men op de advertentie pagina van een der grootste Lon- dense dagbladen de slagzin lezen: „Ieder aan het werk nu, zelfs de Spivs!" Wie en wat zijn Spivs? Wekenlang al discussieert Enge land over de oorsprong en de defini tie van dit woord, dat plotseling in de volkstaal opdook en In de na oorlogse vocabulaire helaas een meer en meer vooraanstaande plaats inneemt. Het is ook niet eenvoudig een aal gladde en duistere figuur als de splv ln het ook nu nog hechte Engelse ge zelschapsleven de juiste plaats te ge ven. Een zwarthandelaar? Nee, deze naam heeft slechts betrekking op een deel der spivs. De „geëerde" stamgas ten bij de wlndhondenrennen, de klei ne, niet geregistreerde bookmakers, allerlei soorten tussenhandelaars; de grote spiv, die door de een of andere duistere relatie met regeringsambte naren ln toewijzingen voor industrie- grondstoffen handelt, de kleine op koper, die met optische Instrumenten fototoestellen en uurwerken, door de een of andere soldaat naar binnen ge smokkeld, scharrelt, zijn geen zwart handelaren. Ze kunnen strafrechtelijk niet vervolgd worden. Ze weten dat wel en profiteren optimistisch van de leemten ln de wet, onduidelijkheden in de paragraphen en vooral vin de vele scheuren in het te haastig opgetrok ken gebouw van de geleide economie. De aardigste definitie van de spiv tot nu toe is volgens „die Weltwo- che": „Een spiv is een wezen, dat in zijn levensonderhoud tracht te voor zien zonder werken en zo mogelijk zonder misdaden". De oorsprong van het woord ia daarmee nog niet verklaard. Toch heeft men ook hier iets, zelfs een seer aannemelijk tets voor gevonden^ Het woord zon namelijk ontstaan zijn uit de omkering van de afkorting van „Very important people" (erg belangrijke mensen)Vips. Een andere verklaring is, dat hetwoord uit het renbaan jargon zou zijn ontstaan. Hoewel er tot nu toe dus nog geen bevredigende verklaring voor het woord spivs gevonden is, bekommeren de drager* van deze naam zich daar over niet in het minst Zij, de zwarte schapen van de Labourregering, kopen alleen maar en verkopen weer. De spivs kopen, verkopen, bemiddelen en verzekeren zich van winst, waarop de fiscus geen beslag kan leggen. Natuurlijk worden de spivs ln En geland verafschuwd en gemeden, maar van tijd tot tijd ook heimelijk bewonderd en benijd. Zij immers kun nen zich onttrekken aan de hards wet die Engeland nu beheerst; discipline en versobering. En zelfs in Engeland zijn er mensen, die ook deze wet zou den willen ontduiken. Kantffflalitf vitamine A Cnnvriaht R D.P Ondergedoken Duitsers Onder de leuze „broederschap onder de padvinders en nooit meer oorlog" hebben Franse jon gens in het geheim 'n groep van 17 padvinders uit Duitsland on derdak verleend in de Jamboree- stad, Moisson. Len Luxemburgse padvinder gaf als commentaar: „Zij horen hier, als wij vrede willen, kunnen wij niet met oorlogvoeren doorgaan Oorlogvoeren hebben jullie vol wassenen gedaan. \Wj gaan een nieuwe wereld bouwen en begin nen er nu direct mede." De Duitse jongens zeiden, dat zij buitengewoon vriendelijk behan deld waren door de Fransen, Hin does, Oostenrijkers, Ieren en een paar Engelsen. Maar dit kon den ze niet zeggen van de Scan- dinaviërs, Nederlanders, Belgen en Zwitsers. Met de Amerikanen hadden zij geen contact gehad. is NAAR HET ENGELS VAN BERTA KUCK UOORi J. JOKlsSEN 59. „Zo? Dan zal ik haar Neen, ze was het niet. Ik bedoel jij was weer even erg". „O, maar ik wij beginnen van vandaag af met een heel ander leven" zei hij lachend. „Dat is nu toch afge sproken, niet waar? Goed. Het zal nu heel wat beter gaan", „Ja, gemakkelijk genoeg voor hem, om dat te zeggen", dacht ik, terwijl ik cpstond, om naar huis terug te keren. Hij stond ook op. „Nancy", zei hij toen, terwijl hij zich in zijn hele lengte uitstrekte, ..zullen we elkaar de hand op geven?" „Dat is goed", zei ik. Wat moest ik anders zeggen? Ik denk niet, dat het zo'n grote ver- botering zal wezen. Voor mij zal het veel moeilijker zijn en een beetje vernederend ook. Toch Toen hij zijn hand uitstak, en ik de mijne er in legde, drukte hij die met warmte en hartelijkheid. Het was de eerste maal. dat we el kaar een hand gaven. Gisteravond, een kus op mijn haar. Vanavond een handdruk!.... En tegen mijn verwachting in, heeft hij die kus helemaal niet genoemd. Ik denk, dat hij het nu ook niet meer doen zal. ROOFDSTUK XX Dikwijls, als ik mij voorstelde, dat iets heel prettig en gemakkelijk zou gaan, kwam het heel anders uit en bracht het mij niets dan moeilijkhe den en onaangenaamheid. Dat was cok het geval met het op eigen benen staan in Londen. Andere dingen, waarvan ik niets goeds verwachtte, bleken niet zo kwaad te zijn, als zij wel leken, zo als nu bijvoorbeeld die overeenkomst met mijn chef, meneer Waters, om vrienden, echte kameraden te zijn Hij is werkelijk hoe zal ik het noemen? anders geworden. Ik weet, dat hij zijn best doet. ge schikt te Z'm te«»®n mij. maar het roet zo overdriift. dut ik verp'icht ben on natuurlijk lief teruc te doen. Ik begin in ptgats daarvan te voe len. dat ik hem V"W even grap" <al mogen lilden als Blsnche en Theo. boewei ik niet zoveel van hem zal kunnen houden als van zijn moeder, die ik elke dag liever vindt. Vanmorgen, nadat ik de Baas naar bet station had gebracht, riep zij mij bij zich in de kleine kamer naast het salon, waar ongeveer niets staat be halve haar schrijftafel en een enkele armstoel, maar waarvan de wanden bedekt zijn met protretten van haar kinderen; op alle mogelijke leeftijden genomen. „Ga in die grote stoel zitten, Nan cy", zei ze, „Ik zal je maar een enkel ogenblik ophouden, maar ik wou je even spreken over onze plannen voor de zomer". „O ja?" begon ik. De veertien dagen, die ik. volgens afspraak, op The Lawn zou doorbrengen en die mij nu wel drie maanden toeschijnen zijn mor gen om. Ik wilde haar daar juist aan herinneren, toen zij zei: „Niet alleen Billy, maar ook wij al len, wilden zo graag, dat je nog wat hier bleef. Nancy. Dat w'1 je toch.wel, is het niet, tenmin^e als je geen an dere plannen hebt?" „Neen. die heb ik niet", zei ik. hoe wel enigszins aarzelend. Ik had er nu niets tegen, om te blijven, maar mocht ik, het wel doen?" „Wij hebben nog maar zowat een week, voor we naar An0,«sev ver trekken. Dat wil zeggen, de meisies en ik denken Zaterdag over acht da gen te gann". ,.W"» Port Cari=d'" vroeg ik. „Heet '-et niaeis'e. waar hij van verteld ^eeft, niet zo?" „Ja, Billy is er zo graag. Het is maar een heel klein plaatsje met een sta tion. een postkantoortje en wat huis jes. Wij nemen de twee huisjes, die het dichtst bij het strand liggen en la ten de vrouw en haar dochter alles voor ons doen. Billy vindt dat zoveel prettiger dan naar de een of andere badplaats te gaan met boulevards en hotels en dergelijke". „Natuurlijk". Mevrouw Waters glimlachte vrolijk. „Als jij dat ook prettiger vindt, ga dan met ons mee. Billy scheen er niet heel zeker van, of je het niet wat saai zou vinden, maar ik moest hem belo ven het je in elk geval te vragen. Ga je dus mee?" „Ik zal het heel graag doen", zei ik en ik meende het ook, want sedert die wijziging in miin verhouding- te genover meneer Waters, is er voor het ogenblik een eind gekomen aan alle mogelijke complicaties. Het weegt wel op tegen het genot, dat ik er vroeger in schepte, om mijn chef 'e hinderen. Ik heb nu. schijnt 't, al de voordelen van geëngageerd te zijn met een man. die gemakeliik in om gang is zonder dat ik voel. dat het mi.1 tot iets bindt. Ja, ik vind he' orettie. om met een man te praten en van zijn gezelschap te genieten, zon' der enige bijgedachte. En dit schijnt mii alleen mogelijk als men officieel, dat wil zeggen in naam geëngageerd is. Anders is er altijd de mogelijkheid van een werkijlijk engagement. (Van onze Haagse redacteur) Twee nog jonge mannen, dr. J. F. Arena en dr. D. A. v. Dorp, zijn erin geslaagd na een vierjarig on dersoek een probleem op te lossen, dat gedurende meer dan 17 jaar onderwerp ia geweest van nauw gezette proefnemingen der chemici van alle landen. Dat zij nu Neder land een prachtige overwinning bezorgden, atemt tot grote vreugde en dankbaarheid. Het is bovengenoemde chemici ge lukt de chemische opbouw van het ge hele vitamine A-molecuul, waarvan de structuur reeds in 1931 ontdekt was, te bewerkstelligen. Wat dit betekent wordt eerst recht duidelijk als men weet, dat tot dusver bijna alle vita mines (B, C, D, E, enz.) synthetisch, dus kunstmatig konden worden ver vaardigd. „Bijna", want de vitamine A bleef halsstarrig weigeren zich te laten „na maken". Deze vitamine kon namelijk niet anders dan uit d i e r 1 ijk materi aal (visleverolie) vervaardigd wor den en aangezien er Juist aan vetten en oliën een groot wereldtekort be staat was het onmögelijk, voldoende vitamine A voort te brengen. Slechts 1/3 de behoefte kon worden bevre digd. Hieronder leed de volksgezond heid, omdat gebrek aan Vitamine A oogziekten veroorzaakt, storingen in de ademhalings- en urinewegen, terwijl a.s. en jonge moedera meer vitamines A nodig hebben dan normaal, evenals zeer jonge kinderen. Dat de heren Arens en v. Dorp thans het middel gevonden hebben nu ook de laatste zeer belangrijke! vitamine langs scheikundige weg op te bouwen, is een hoogst belangrijk wetenschappelijk succes. De grote vraag is nu, wanneer de nieuwe vinding op grote schaal kan worden vervaardigd. Er zijn nog vele moeilijkheden te overwinnen voor er sprake kan zijn van een massaal fa- brieksprocedé, omdat de Organon- fabriek door de oorlog zeer geleden heeft en het moeilijk zal zijn spoedig tabrleksruimte vrij te maken. Maar: de basis is gelegd en de fabriek zal zeker niet nalaten het in haar labo ratoria bereikte succes ten spoedigste in de practijk om te zetten. De Griekse minister van Buiten landse Zaken, Tsaldaris, die te Athe ne is teruggekeerd, heeft verklaard dat hij tijdens zijn bezoek aan de V.S. e-i Engeland de versterk'ng vaa het Griekse leger heeft besprr'-.en. „De wederopbouw van het land is onmoge lijk zonder de wederopbouw van het leger", aldus de minister. „Wij vragen anderen niet om over de omvang van I onze strijdmacht te beslissen, doch wij 1 hebben mateliaal nodig om aan de toe- Wordt vervolgd, stand het hoofd te kunnen bieden".

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3