AMERIKAANS „EILAND" M0N1CA DE PAMPLS-PIRAAT door j. d. van exter Nederland goed vertegenwoordigd de „Roulette-stad" in in Russische zone EN VERRE Verloofd EUROPESE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN Zullen „onze" Nel en „onze" Jannie voor verrassingen zorgen TWEE GEKLEDE IAPONNEN. yAN /S/ASU Een brutale rijwieldief Wij luisteren naar Rijwielvervoer per trein Handvol soldaten leest en slaapt FEUILLETON „WAAR ZIJT GIJ?" Vraag aan het wereld-geweten Hoofdprijzen Staatsloterij Aan het kleinste, pittoresque vorstendom Monaco is de eer te beurt gevallen de Europese zwem- kampioenschappen 1947 te mogen organiseren. Stijlvoller décor voor dit festijn kan men zich moeilijk indenken. In totaal zenden in de eerste week van September zes tien landen hun keurploegen naar Monte Carlo, hetgeen neerkomt op een invasie van 427 zwemmers en zwemsters in deze „Hof van Euro pa", afkomstig uit België, Dene marken, Finland, Frankrijk, Grie kenland, Groot-Brittannië, Hon garije, Italië, Nederland, Oosten rijk, Portugal, Tsjecho-Slowakije, IJsland, Zuid-Slavië, Zweden en Zwitserland. Op het appèl ontbre ken Rusland, Noorwegen, Polen, de Ierse Vrijstaat, Spanje, Lu xemburg, Duitsland en enkele Balkanstaten. Niettemin is het tournooi zeer sterk bezet en kan een felle strijd om de titels wor den verwacht. Aan het polotournooi, dat een on derdeel van deze kampioenschappen vormt, nemen voorts elf landen (w.o. Nederland) deel, welke in drie poules zullen worden ingedeeld, resp. van vier, vier en drie ploegen. Deze pou les worden echter pas op Maandag 8 September in Monte Carlo samenge steld. De drie winnaars zullen elkan der in een halve competitie het Euro pese kampioenschap betwisten. En ten slotte zal op de sluitingsdag een waterpolowedstrijd worden gespeeld tussen een Europees A- en B-team, waarvoor de zeventallen na afloop van het polotournooi worden gekozen. Als scheidsrechter treedt in deze wedstrijd de K.N.Z.B.-voorzitter Jan de Vries op, die ook bij het titel-tournooi tot de hoogste autoriteit, is verkozen. Vanzelfsprekend gaat onze belang- stleling in de eerste plaats uit naar de verrichtingen van onze landgeno- vië, Zweden. Hetgeen niet eenvoudig zal blijken! DE DAMES: ONZE HOOP! Natuurljjk is onze hoop vooral weer op de dames gevestigd. En daarbij komt de grote rivaliteit met de Deense meisjes weer sterk naar voren. De laatste jaren had Denemarken ons de hegemonie afgesnoept Doch of dit tijdelijke overwicht stand heeft ge houden? Wjj geloven het niet, maar rekenen er eigenlijk half en half op, dat onze Nel en onze Hanny, onze Iet en onze Jannie zich ongenaakbaar zullen tonen. Op de 200 meter school slag worden drie series verzwommen, waarvan in de eerste de Belgische fa voriete Yvonne van den Kerckhove en de Deense Grete Soerens starten. Janny de Groot start in de tweede serie zonder veel concurrentie en in de laatste Nel van Vliet, die beslist een „walk-over" heeft. W(j rekenen op twee Nederlandse zwemsters in de finale enMaar dat laten we lie ver aan Nel over! Arme Greetje Galliard, die op de 100 meter rugslag al dadelijk tegen Karen Harup moet uitkomen en tegen Monique Berlioux! Slechts twee van de zeven zwemsters uit deze se rie komen in de eindstrijd en het zal hard werken zijn voor Greetje om daar bij te behoren. In de tweede serie start Iet Koster—Van Feggelen, die het waarschijnlijk niet moeilijk zal krijgen. Wat Coby Floor en Haasman bi) het schoonspringen zullen doen is een open vraag. Verwijlen wij nog een ogenblikje bij het polotournooi, dan durven wij de hoop uit te spreken, dat Nederland zich bij de beste drie zal weten te klasseren. De indeling van de drie poules zal daarbij uiteraard van het grootste belang zijn en met spanning zien we deze dan ook tegemoet. Al met al kunnen we de kampioen schappen optimistisch afwachten en zou het al heel vreemd moeten lopen, wanneer straks de Nederlandse drie kleur niet enige malen plechtig aan de mast zal worden gehesen en het Wilhelmus zal weerklinken aan dat gebenedijde strookje van de azuren kust. Het is nog zomer, doch zodra d< kalender Augustus aanwijst, moeter wij ons weer op koudere dagen be zinnen. Met het maken van nieuwe modellen zullen wij met lagere tem peraturen rekening moeten houden Deze twee Japonnen lenen zich uit stekend voor koelere dagen. ZIJ kun nen van zijde, doch ook van dunne wollen stof worden gemaakt. J 1600'17. 98—104 en 110 cm. bo venwijdte. Een aardige visitejapon, die van zijde of van dunne wollen stof kan worden vervaardigd. Hier is van de strakke lijn, die de gladde mouw vertoont afgeweken. Deze is met een strook van kant of zijde gegarneerd De knopenslulting middenvoor loopt tot onder de taille door en eindigt in een overslagje. Het voorpand der rok bestaat uit vier delen, terwijl het achterpand uit één stuk bestaat Aan de taille worden daar twee fiwurnaden lngestikt J 1601H7. 96—104 en 108 cm. bovenwijdte. Deze japon ls ook geschikt voor zwaardere figuren Wij zouden dan echter willen aanraden, de zakken op het voorpand weg te 'aten. De rok heeft middenachter een diepe uitspringende plooi. De plooien ln het voorpand van de rok zijn een voortzetting van le deelnaden van het voorpand. Als garnering wordt een cein tuur tn afstekende kleur om het middel gedragen. Van deze modellen zijn patronen verkrijgbaar ln de aangegeven maten a t 0.9.c. aan de administratie van .Bella" Het Nieuwe rodeblad. Kromme Nwe Gracht 66. Utrecht. (Modellen overgenomen uit: BELLA BET NIEUWE MODEBLAD Jan Stender, de trainer der Ned. zwemsters en zwemmers bekijkt vol aandacht de door Nel van Vliet in Amerika gewonnen kampioensbeker. Nel van Vliet en%Iet van Feggelen zijn gisteren vanuit Amerika per K-L.M. teruggekomen na een succesvol tournee. Londen beleefde een hevige onweers bui waarbij het treinverkeer in de binnenstad door overstromingen twee uur moest worden gestaakt In Den Haag is een 60-jarige tennisspeler tengevolge van een hartverlamming op de tennisbaan overleden Tenge volge van de grote hitte en de aan houdende droogte begonnen in de Krimpen de bladeren reeds van de bo men te vallen, een verschijnsel dat se dert mensenheugenis zelfs in de dorre Krimpen nog nooit in Augustus is waargenomen De vijfduizend New-Yorkse havenarbeiders die een week lang gestaakt hebben zijn weer aan het werk gegaan Een land bouwer in Empel (N.Br.) reed tijdens het ploegen met zijn tractor op een landmijn; de tractor werd met een ge weldige slag uiteengereten, de boer werd zwaargewond naar Den Bosch overgebracht Door grote branden op de hellingen van het Reuzengeberg te worden vele Duitse bossen bedreigd Een groot aantal kunstschatten, waaronder twee schilderijen van Ti- tiaan, die door de Duitsers werden ge roofd zijn aan Italië teruggegeven Een Griekse stad in Macedonië is door opstandelingen in brand gestoken; twee dorpen werden geplurderd Mevr. Peron is na haar Europese reis in Ar gentinië teruggekeerd Bij Leer dam is een kapitale boerderij in vlam men opgegaan; in Frankrijk verbrand de een hoeveelheid graan ter waarde van 30 millioen francs en in het Vati- caan brak brand uit doordat twee ben- zinevaten door de warmte explodeer den. De Maastrichtse recherche heeft we gens diefstal van twee rijwielen aan gehouden een 28-jarige grondwerker J. F. L. uit Haarlem. Deze man bleek in Driehuis-Westerveld aan het sta tion twee rijwielkaarten" te hebben ge kocht. Daarmee reisde hij naar Maas tricht. In de bagagewagen van de trein verwisselde hij van twee fietsen de aangehangen kaarten met zijn eigen in vulde kaarten en nam toen de fietsen mee. Hij heeft deze gestolen fietsen in de rijwielstalling gedeponeerd. Toen 'n kwartier later de eigenaar van éénder fietsen zijn rijwiel kwam afhalen, hoor de hij, dat dit niet aanwezig was. Ge lukkig zag hij zijn karretje staan. De gewaarschuwde spoorweg-recherche ar resteerde later de dief, toen deze de fietsA voor verder transport wilde af halen. Vrijdag 29 Augustus HILVERSUM I (301 mgeeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10.30 uur. NCRV: 7.30 Gewijde muziek; 8.15 Orgelspel uit de Oude Kerk te Amsterdam; 9.30 Op gewekte morgenklanken; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Frans Vetter (fluiten Felix dé Nobel (piano); 11.45 Lichte Disco-klanken; 12.15 Scala-sextet; 1.15 „Sangh en spel" o.l.v. Piet v. d. Hurk; 2.00 Engelse organisten; 2.40 Strijk kwartet; 3.30 Bach-muziek; 4.20 Ka merorkest; 5.c* Lichte klanken; 6.00 Vrij en blij; 6.30 I'ed. Strijdkrachten; 7.30 Geestelijke liederen; 8.15 Concert uit de St. Bavo te Haarlem; 9,30 Resi dentie-Orkest uit het Kurhaus; 11.00 Avondconcert. Cnnvrlaht H.D.P EN EVEN LATEft WORDT RIKKI DOOR DE LAN6E AAN HET DOORZICH TIGE KOORD OMHOOG GEHAALD. ten. Aan de titelstrijd zullen onze achttien beste zwemmers en zwem sters deelnemen en voorts gaat het Nederlandse polo-zevental mee naar Monaco. Dit is op zichzelf een ver blijdende afvaardiging. En er bestaat dan ook niet de minste twijfel aan, dat onze jongens en meisjes een paar titels naar Nederland zullen brengen. Zij hebben er gedurende de afgelopen maanden ernstig voor gewerkt. Ten slotte hebben wij in Monaco een re putatie te verdedigen en staat er dus voor de Nederlanders heel wat op het spel. LOTING NIET ONGUNSTIG. Tegen de traditie in hebben de Ne derlanders nu eens niet ongunstig geloot. De enige, die er bekaaid is af gekomen is onze borstcrawlzwemmer Rob Sindorf, die op de 100 meter al dadelijk de gevreesde Fransman Alec Jany en verder de Hongaar Szatmary en de Zweed Olsson zal ontmoeten, een opgave, die wel te zwaar voor hem zal blijken. Onze andere sprinter, Ir. Kees Hoving, start in de derde serie. Onze Nederlandse (en Europese) kam pioen heeft in het voorseizoen vrijwel niet kunnen trainen. Bij de Neder landse kampioenschappen kwam h(J onvoorbereid aan de start, doch dit belette hem niet om zijn rivaal Sin dorf nog vrij gemakkelijk te kloppen. Of dit hem ook zal gelukken met zijn tegenstanders in Monte Carlo, valt echter nog niet uit te maken. Veel zal daarbij afhangen van de vooruitgang, welke Hoving bij zijn training van de laatste weken heeft kunnen boeken. Wij zouden echter al meer dan te vreden zijn, wanneer het in de finale tot een duel Jany—Hoving mocht ko men, ongeacht de uitslag hiervan. Om nog even bij de heren te blij ven: onze estafetteploeg 4 x 200 meter krijgt het eveneens zwaar te verduren. Zij is ingedeeld in een serie van vijf, waarvan er drie in de finale komen. Om dit te volbrengen zullen onze jon gens dus minstens twee van de volgen de deelnemers achter zich moeten la ten: Frankrijk, Hongarije, Zuid-Sla- Met het mooie zomerweer houdt ook Rijwielvervoer per NS de stroom rijwielen, die de N.S. te ver voeren krijgt, aan. Dit brengt mede, dat de laadruimte der personentreinen niet voldoende is om alle rijwielen met treinen naar keuze van de reizi gers te vervoeren. Alleen rijwielen, die over afstanden tot en met 40 kilometer moeten worden vervoerd, zullen, even als rijwielen die op rijwielabonnements kaarten worden vervoerd, zoveel moge lijk met de personentreinen meegege ven kunnen worden. Voor het rijwiel- vervoer over langere afstanden rijden 's nachts speciale rijwieltreinen. Van Donderdag 28 Augustus tot en met Zondag 31 Augustus zullen deze rij wieltreinen lopen. Wil mm zijn rijwiel tijdig op de plaats van bestemming hebben dan is het aan te bevelen dit ongeveer 24 uur tevoren aan te bieden. Ook in de maand September, vooral ln het begin, verwachten de N.S. nog een druk rijwielvervoer. Hoewel de N S. menen dit vervoer met de personen treinen te kunnen verwerken, zal men er toch goed aan doen de rijwielen zo vroegtijdig mogelijk aan te bieden. (Van een U.P.-correspondent.) Aan de rand va~ het Pruisi sche boerendorp Nahmitz, diep in de Russische zöne, ligt een stuk land van 30 bij 50 -meter, waar boven de Amerikaanse vlag wap pert. Volgens een Russisch- Amerlkaanse overeenkomst wordt dit kleine „eiland", afgezet mét prikkeldraad, bevolkt en beheerd door een handvol Amerikaanse soldaten, die het slechts in geval van nood mogen verlaten. Nie mand zet een voet op dit „grond gebied" zonder toestemming van de commandant van deze bui tenpost. Op het ogenblik is dat een zekere luitenant John Auliffe, maar iedere twee weken wisselt de bezetting, omdat anders de verveling de mannen te veel zou worden. Dit Amerikaanse station te Nah mitz doet dienst als hulppost voor geallieerde reizigers langs de auto weg, die Berlijn verbindt met de Wes telijke zönes van Duitsland. De bezet ting ervan is dag en nacht op post in ploegen, maar heeft eigenlijk niets te doen, tenzij op de weg de een of an dere geallieerde auto in moeilijk heden geraakt. De enige Duitsers, die op de post worden toegelaten zijn v(jf arbeiders, onder wie een paar man keukenpersoneel, door de Ame rikanen „keukenketel" en „Göbbels" brjgenaam. Het Amerikaanse gezag over de buitenpost Nahmitz is enkele malen ln gevaar geweest. In April van dit jaar stelden Russische soldaten, er van overtuigd, dat de Amerikanen niets te maken hadVn in hun zöne een kanon op tegenover het station en eisten het vertrek van de bezet ting. Haastige telefoongesprekken met het Amerikaanse hoofdkwartier in Berlijn helderden de situatie ten slotte op. Een maand tevoren ech ter had zich een dergelijk incident voorgedaan. Een Russische kolonel maaléte, door bemiddeling van een Amerikaanse soldaat, die toevallig Pools kon spreken, zijn wens kenbaar, dat de Amerikanen de post moesten ontruimen, omdat hun orders niet behoorlijk gezegeld zouden zijn. De Amerikaanse autoriteiten in Berlijn werden gewaarschuwd en de com mandant van Nahmitz kreeg de vol gende boodschaD terug: „Instructie» van generaal Clay: onder geen voor waarden mag u de post verlaten, ten zij u zich gesteld zoudt zien tegen over een overmacht. De Russische „overmacht" kwam echter nooit op dagen en de Russen vergenoegden zich ermee een patrouille van vier man met een mitrailleur de wacht te laten houden voor de Amerikaanse barakken, totdat het geschil te Ber lijn was uitgezocht. Alcohol en Duitse meisjes taboe. Ontspanning is er voor dt bezet ting van het station-Nahmitz prac- tisch niet. De naastbijzijnde landgenoot is meer dan 40 km ver weg, in Ber lijn. De gehele Russische zont rond om is ontoegankelijk voor hen. Alco hol en Duitse meisjes zijn taboe. De „veteraan" van Nahmitz is Warold Rowehl, een Rode Kruis-sol daat, die tengevolge van het betrek kelijke gebrek aan medisch personeel reeds zijn zevende tweeweekse ver blijf op de post „uitzit". Hij heeft ztjn oplossing voor de verveling ge vonden: „Ik maak me niet druk. Ik ben zeeman geweest en gewend aan perioden van eenzaamheid. Ik lees en slaap". IS NAAR HET f-NGELi VAN tiERl A RUCK DOOR: J. JOKiiSEN 64. Cicely volgde mij, en de twee ande ren moesten elkaar nu maar zien bezig te houden. Hoe zij daarin slaagden, zal ik wel nooit te weten komen. „Wel, Cis, en hoe maak je het?" vroeg ik, zodra ik de deur achter ons gesloten had. „Je voet is weer in orde, zie ik en je bent zo weer aan het werk gegaan?" „Ja, maar niet bij Chérisette, weet je; daar tegenover in Bond Street bij Madame Lamaire Meneer Vandeleur bezorgde mij een introductie van zijn getrouwde zus r, die har kent. Ik heb er een beter salaris, en ze zijn veel geschikter dan Chérisette. Hij is erg vriendelijk voor me geweest, Tots!" „Zo? Heb je hem dan nog al eens ontmoet?" „Hij is hier verscheidene malen ge weest, maar" met een verwijtende blik „alleen om over jou te praten". ..Dat is lief van hem", zei ik. Cicely keek nog meer verwijtend. „Hij zegt, dat je alle kleur uit zijn le ven hebt genomen". „Laat hij naar de pomp lopen en zijn kleuren er bij. Hij heeft er anders nog genoeg in zijn das!" „Ik ben bang", zei Cicely afgemeten, „dat je meneer Vandeleur niet naar waarde geschat hebt." „Zou je denken van niet? Nu, 'n man, die, als hij door 'n meisje bedankt is, dadelijk zijn nood gaat klagen in 't mooie doorzichtige oogje van een an der meisje Hier brak ik mijn woorden af. Ik be dacht opeens, dat ik op het punt was, zonder noodzaak met Cicely te gaan kibbelen, en veranderde dus haastig van onderwerp. Ik besprak met haar, hoeveel huur we te betalen hadden, en hoelang ik waarschijnlijk nog weg zou blijven, haalde het gehate liedje van Sydney te voorschijn, vertelde Cicely, dat ik niet voor het najaar dacht te trouwen of misschien nog wel later en zei, dat ik blij was, dat ze weer beter was. „Als meneer Vandeleur een beetje opgevrolijkt moet worden, laat hij je dan naar dat beroemde stuk van hem meenemen", raadde ik haar bij het af scheid nemen. Ik vreesde, dat, als ik het gesprek niet begon, er geen woord zou gespro ken worden op onze autorit naar Se- venoaks. Ik begon dus maar dadelijk en vroeg hem, of hij Cicely Harradine niet heel mooi vond. „Ze heeft prachtig haar", zei hij. „Ja, beeldig". Stilte. Ik bemerkte, dat meneer Waters nog niet besefte, wat ik vermoedde, name lijk, dat Sydney Cicely bewonderde en dat het niet meer was, om zijn ver driet uit te storten, dat hij haar tel kens bezocht had sedert mijn vertrek. Eindelijk vroeg ik maar eens rond uit; „Wat dacht je van meneer Vande leur?" „Kom, wat een vraag", zei hij. „Hoe kan ik dat zeggen als ik Iemand maar een half uurtje heb bijgewoond. Hij schijnt wel ontwikkeld te zijn, maar ik ontmoet weinig mensen van zijn soort in de City. Wat voert hij uit?" „Hij behoeft niets uit te voeren." „Wat een gelukskind", merkte me neer Waters op, op een toon, die ik niet vatte. „Maar hij tekent en maakt ontwer- „En God zal u naar Egypte doen we derkeren in schepen, door de weg waarvan Ik u gezegd heb: gij zult die niet meer zien. En aldaar zult gij u aan uw vijanden willen verkopen tot dienstknechten en tot dienstmaagden, maar daar zal geen koper zijn." Deze woorden uit Deuteronomium 28 vormden de inleiding tot de rede, die rabbijn A. Prins in de synagoge te Amsterdam heeft gesproken. Deze dienst besloot in Amsterdam de vas tendag, die het Palestijnse opperrabbi naat had uitgeschreven voor alle joden over de gehele wereld in verband met het lot van de opvarenden der 3 sche pen met joodse immigranten, die heb ben getracht illegaal het beloofde land te bereiken en die thans naar de En gelse zóne van Duitsland worden overgebracht nadat zij hadden gewei gerd aan land te gaan. Rabbijn Prins zeide. dat alle Jod thans diepe smart voelen over het lot van hun broeders en zusters, die op weg zijn gedeporteerd te worden naar een grond, nog nat van tranen en het bloed der joodse kinderen, die daar werden vermoord. Er zijn geen woor den om deze verschrikkingen te be schrijven, aldus spreker. Rabbijn Prins stelde aan het wereld geweten de vraag: „Waar zijt gij?" Kunt gij aanzien, dat dit volk terugge voerd wordt naar het land van de grootste wreedheden? Of ziit gij vergast met de 6.000.000 joden?" De vernede ring, die thans de mensheid wordt aan gedaan, zeide spreker, is feller en die per dan wat tijdens de oorlog is ge schied, omdat het nu geschiedt en om dat het» wordt uitgevoerd door de over winnaars van Duitsland, door de bren gers van beschaving, maar, riep spre ker uit, het „wee Assyrië" geldt voor alle imperia, die hun hand naar Israël uitstrekken. God bescherme onze broe ders en zusters, die .thans nog op de schepen zijn en geve hun een toekomst. 501ste staatsloterij, 5e klas, 11e trekking. 2000.— no. 20109 1000.— no. 17105 400.— no's 1523 200.— 6535 100.— 2051 8026 15655 21834 HILVERSUM II (415 m) geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 7.30 Muziek bij het ontbijt; 8.10 Opera-programma; 9.00 Lichte morgen- klanken; 9.35 Kamermuziek. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 De Regenboog; 11.00 Voordracht; 11.30 Johan Jong op het orgel. AVRO: 12.38 The Skymasters; 1.15 Pierre Palla; 2.20 Londens symphonie orkest (gr.pl.); 3.30 The Masqueraders. VARA: 4.30 Vacantie op Ameland; 5.30 Boyd Bachman; 6.20 Malando-orkest; 7.15 dr. K. P. van der Mandele. VP RO: 8.05 Le Miroir de Jesus (III); 8.30 Cultureel leven in Zuid-Afrika. VARA: 9.00 Men vraagt... wij draaien; 9.45 Amateurprogramma; 10.15 Swing and sweet. VPRO: 10.40 Avond wijding. VARA: 11.15 Symphonisch concert. pen voor allerlei en hij schrijft eritie- ken en hij compagneert", „Dus nogal begaafd", zei meneer Waters kalm. „Ik veronderstel Toen hield hij op. „Wat veronderstel je?" drong ik aan. „Neen, je moet het mij vertellen; je moet, Billy!" want hij kneep zijn lip pen stijf toe. Toen schoot ik in de lach en bloosde, want het was de eerste maal, dat ik hem zo noemde, terwijl ik hem aan sprak. Dat had ik tot nog toe steeds vermeden en hem alleen tegen de an deren zo genoemd. Hij keerde zich om, keek mij aan en glimlachte weer vrolijk, maar hij be antwoordde mijn vraag niet. Hij deed in plaats daarvan een andere vraag. „Nancy, je begrijpt, dat ik nu en dan een brief van je verwacht. Ik bedoel, terwijl je in Port Cariad*bent met mijn moeder en zusters.... Het zou te gek staan als je het niet deed." „Natuurlijk zal ik nu en dan eens schrijven. Dat staat beter", zei ik. „Het spijt mij, dat ik het je zo lastig moet maken, maar je zou een blanco velletje in de enveloppe kunnen slui ten. als je dat wilde." „Daar had ik nog niet eens aan ge dacht", zei ik lachend: blij, dat we weer wat vriendsci appelijker samen waren, „maar dat is een goed idee". (Wordt vervolgd) 9731 16256 18557 17125 12597 21158 2731 3398 7202 11391 11640 14967 15818 19258 21271

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3