MONICA r Half millioen Engelsen wil het land uit DE PAMPUS-PIRAAT d°or J- D-VAN EXTER Hulpactie verpleging Nederlandse t.b.c.-lijders J Churchills beroep vergeefs Jhiizlecidtiek VAN NABIJ EN VERRE t Adder als reiskameraad Redding van honderden longpatiënten mogelijk Beroemd stierenvechter overleden ZONDAG Wij luisteren naar: MAANDAG DINSDAG Een halve eeuw Davos FEUILLETON Verloofd naar het engels van berta ruck l)oor: j. jurissen Met zestien mille er van door (Van een XJ-P--correspondent pje langste wachtrij wellicht ln de wereld is die van de honderd duizenden Engelsen, die erop wachten, dat zij uit hun land kunnen emigreren. Reeds heeft Winston Churchill een beroep gedaan op zijn landgenoten om te blijven en mee te helpen aan de na-oorlogse wederopbouw. Ongeveer een half millioen perso nen in Engeland heeft het vaste plan het Verenigd Koninkrijk te verlaten en slechts het gebrek aan transport middelen vertraagt hun vertrek. In dien dit vervoerprobleem niet zo groot was, zou het aantal aanvrager, voor emigratie nog groter zijn, zo vermoeden de Britse autoriteiten. De meeste sollicitanten voor emigratie hebben als land van bestemming een der andere delen van het Britse rijk uitgekozen. Slechts een klein aantal heeft de wens te kennen gegeven naar Zuid-Amerika te gaan en naar andere niet-Engels sprekende landen. Meer mensen verkiezen de Ver. Sta ten. D meeste voorkeur, bij verre, be staat er voor Australië. Australische ambtenaren in Londen zeggen, dat zij 220.000 aanvragen hebben ontvan gen voor in totaal een 400.000 perso ren. Ofschoon Australië zich ten doel gesteld heeft jaarlijks een 70.000 mensen te laten immigreren, zal dit jaarcijfer in 1947 nog niet meer dan 6000 bedragen, in 1948 12000. pje thans ingediende aanvragen bestrij ken dus al een vijf jaren. Zuid-Afrika verwacht dit Jaar 16.000 20.000 immigranten, maar er staan er 35000 op de wachtlijst. Per dag komen tussen de 50 en 100 ver zoeken om inlichtingen binnen op het Zuidafrikaanse immigratiebureau te Londen. De emigratie naar de Britse kolo- Zeeland worden ingewonnen zijn nog veel talrijker. Niet minder dan 2000 mensen per week willen inlichtingen hebben over de immigratiemogelijk heden in dat land. Het aantal aan gevraagde immigratiegevallen is niet bekend, maar de schepen naar Nieuw Zeeland zijn overvol met lieden, die op eigen gelegenheid en op eigen kos ten reizen. Puzzle 48. De deling der vieren. (Opl.) De bedoelde opgaande deling zag er geheel in cijfers als volgt uit: 73096 3746023808 51248 365480 91223 73096 181278 146192 350860 292384 584768 584768 584768 Een compliment aan die oplossers, die ons een juiste oplossing deden toe komen. Na loting is de wekelijkse prijs a 5.toegekend aan de heer J. K. Boldingh Sanatorium Amerongen. Ge feliciteerd. Deze prijs zal'worden toe gezonden. En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 49. Een Lettergreep-puzzle. Men vindt hieronder 57 lettergrepen. Daarvan kunnen de 17 woorden ge vormd worden, die voldoen aan de verder gegeven omschrijvingen. Heeft men de juiste woorden in de aange geven volgorde onder elkaar staan, dan onderzoeke men welke twee verticale rijen iets bijzonders te lezen geven. Lettergrepen, a a a ad am an ant are be be beel bo bol dan dant de fi ge ge ju kar ker kla kunëli lig 1° luk mo ^nae ne ne ni niet no o on on pe spel stek steld ter the ti tisch tra urn um ven vens vrij werk wil zei zi zoe. Omschrijvingen: 1. grove zijde, 2. ge dwongen, 3. merk gramofoonplaten, 4. daarenboven, 5. zuidelijk, 6. verfstof, 7. versterking, 8. plaats in Noord-Hol land, 9. toegevoegd dienaar, 10. soort Populier, 11. onnatuurlijk, 12. avontu rier, 13. meetkundige figuur, 14. onder wijsinrichting, 15. versteende zeeschelp, 16. plan van 'n bouwwerk, 17. muziek term. Welke woorden zijn bedoeld en wat geven twee verticale rijen te lezen? Onder de inzenders van een goede op lossing wordt weer een prijs van f 5. verloot. Oplossingen (per briefkaarttot en met Donderdag 4 September aan de Redaptie van uw blad. Canada ontving van 30 September 1945 tot 31 Maart 1947 bijna 56000 immigranten uit Engeland, dat is meer dan 3000 per maand. Scheeps gelegenheid is beperkt en volgeboekt. Naar Zuid-Rhodesia vertrekken maandelijks 250 300 immigranten. 6000 wachten op vervoer, terwijl 3500 mensen per maand inlichtingen Ver langen. De migratie naar de Britse kolo niën staat vrijwel stil. De mensen, die naar deze tropische streken vertrek ken, gaan gewoonlijk voor een be paalde functie en een bepaalde tijd. Er is een geringe immigratie naar Kenya en Noord-Rhodesia. Het quotum voor Engelse immi gratie in de Ver. Staten is 67.721 per jaar. Dit quotum is echter niet vol- gemaakt. Het Amerikaanse immigra tiebureau te Londen, het grootste van de vier in Engeland, heeft tus sen 1 Juli 1945 en 30 Juli 1946 6599 visa verschaft en daarna tot 30 Juni 1947 11.452. De meerderheid der mensen, die inlichtingen vragen, komt niet met een immigratie-aan vrage voor de dag of voldoet niet aan de gestelde eisen. rnnvright R_D J* RIKIO BEMERKT TOT KAAP GROTE VEDBAZIN6, CAT DE HELICCPTER. KOERS ZET HAAR 'T EILAND RAMPUS. BE CHEF- LAA.T DE. HEUCOPTER. PRE CIES BOVEN HET HOTEL DALEM... Ook dit seizoen zal de „Willem Barendsz weer uitgvaren ter walvisvangst. Voor dit doel wordt het schip grondig nagekeken en met de nieuwste apparatuur en pijlingsapparaten uitgerust. De radarinstallatie wordt nagekeken. Onder grote belangstelling is te Tong- garong het huwelijk voltrokken tussen de kroonprins van Koetei, Adji Pange- ran Adipati Peraboeanom Soeria Adi- ningrat en Adji Aida, dochter van wijlen Adji Raden Warioamodjojo. Wij hopen maar, dat de zetter in de namen geen fouten heeft gemaakt In Bombay zal een 50 meter hoog stand beeld voor Gandhi worden opgericht; waarschijnlijk zal het geen mooi stand beeld zijn Nu we toch in de hoogte zitten: een Russische dame sprong uit een vliegtuig van 4500 me ter hoogte en opende haar parachute eerst na een val van 3700 meter. Een gevallen vrouw, die naam maakt. Te Enschede vond een meisje op straat 500 textielpunten en kreeg een kwartje i beloning. Zo komt de klad in de eer lijkheid! Uit een textielmagazijn te Hilversum verdwenen maar 1'efst 17000 punten. Vijf jeugdige verkoop stertjes schijnen er meer van te weten. Zij krijgen wel wat anders Maan delijks komen ca. 300 400 buitenlan ders op Schiphol, die nog nooit een vlieghaven in eigen land hebben be zocht. Dit doet ons denken aan de Hol landers, die bij voorkeur de musea in het buitenland bezoeken In Al melo zijn, in opdracht van hun ouders, de kleuters in staking gegaan, omdat het schoolgeld te hoog is. Krijgen ze nu van deze centen een extra rantsoen snoep? De twaalfjarige koning Feisal van Irak gaat naar Engeland om daar te worden opgevoed. Cricket en zo? Te Hannover zijn door de autoriteiten brieven ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat het op 12 Sep tember te onthullen gedenkteken voor slachtoffers van het fascisme „niet lang overeind zal staan". Ook het fascisme stond niet lang. Dan een toe-tje: amb tenaren van de CCD namen in Juli b.m. 8010 kg vlees en 45839 eieren in beslag. Om van te smullen! Als een ambtenaar van de Britse douane zijn hand zou hebben ge stoken in de zak van een Z.-Afri kaans zakenman, die Zondag op het vliegveld Londen arriveerde, dan zou hg meer dan verrast zijn geweest. In die zak zat namelijk Timbo, een adder uit Rhodesia van ongeveer een halve meter. Timbo vloog de 13.000 km., die Johannesburg van Londen scheidden, zonder zgn „mees ter" enige last te bezorgen. Soms was het beest een beetje rusteloos, maar dan mocht het zijn kop even uit de zak steken. v Zijn eigenaar hield hem ver borgen, omdat hij er niet zeker van was, dat hij een adder zon der vergunning mocht invoeren. Op het vliegveld kreeg Timbo een schoteltje melk en toen ging hij weer in de zak, op weg naar Brussel. „Waar ik ook heenga, ik pro beer Timbo altgd mee te nemen," zei zijn meester. „Manolete", Spanje's beroemdste stierenvechter na Joselito Belmonte, is bij het doden van zijn tweede stier door een stoot getroffen en aan de bekomen verwondingen overleden. Manolete's eigenlijke naam is Ma- nuel Rodriguez. Hg was naast de be roemdste ook de best betaalde stie renvechter van Spanje. - r Tegenover de pers verklaarde hij kortgeleden, dat hij de wens koester de zich spoedig terug te trekken „om eindelijk van het leven te kunnen genieten". Hilversum I, 301 m., geeft Nieuws om 8, 9,30, 1, 7,30 en 10,30 uur. NCRV: 8.30 Kerkdienst (IKOR). - KRO: 10.00 Hoogmis. 11,30 Strijkkwartet van Mozart. 12,30 en 1.20 Mertopole orkest. 3.25 Koninklijke Harmonie, 's-Hertogenbosch. 4.30 Ziekenlof. NCRV: 5,00 Kerkdienst. 6.30 Ned. Strijdkrachten. KRO: 7.15 Koningin bij de gratie Gods". 8.15 „Een nieuw leven", hoorspel van Anton Coolen. 9.15 „De Zilvervloot". 10.50 Radio Philharmonisch orkest. Hilversum II (415 m.) geeft nieuws om 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 8.40 Zondagmorgen-melodiën. 9.30 Men vraagt wij draaien. VPRO: 10.30 Kerkdienst (IKOR). AVRO: 12.30 De Zondagclub. 1.15 Renova septet. 2.30 Stafmuziek corps Amsterdamse Politie. 3.15 Filmpraatje. 3.50 en 4.15 Skymaster. 4.05, 4.30 en 4.40 Reportage VARA 5.30 „Fidelio"- koor. 6.15 Reportage. 7.30 Stradi- va-sextet. 8.15 Omroeporkest. 9.15 „Handige troeven", hoorspel. 10. Boston promenade-orkest. 11.15 Dansmuziek. Hilversum I (301 m) geeft nieuws om 7.07, 8.07, 1, 6, 8 en 11.15 uur. Na tionaal programma: 7.Wilhelmus. 7.20 Feestmuziek. 8.20 Carilloncon cert uit het Paleis op de Dam. 9.15 Ensemble Barcarolle. 10.30 De Ro- mancers. 11.45 Lof van Nederland. 12.45 Koninklijke zangver. „Mast- treechter Staar". 1.15 Toespraak min. Beel. 1.25 Radio Feestkrant I. 2.15 Bach-muziek. 3.Stradiva-sextet. 3.45 Programma uit militair hospi taal Austerlitz. 4.30 Aansluiting met Davos. 5.30 Metropole-orkest. 6.45 en 7.25 Koninklijke militaire kapel. 8.20 Radio Philharmonisch orkest. 8.50 Radio Feestkrant II. 9.20 Rom melpot der historie. 10.15 Dat ik mag wederkeren. 10.45 Orkestenpa rade. 11.30 Taptoe van de Mariniers kapel. Om 9.2.en 6.15 De Provin cies spreken. Hilversum I (301 m) geeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10.30 uur. KRO: 8.15 Pluk de dag. 9.30 Tsjaikofski- programma. 10.40 Vijftig vluchten boven vijandelijk gebied. 10.30 Als de ziele luistert. 12.33 en 1.20 Orkest zonder naam. 2.30 Vrouwenrubriek. 3.Carroll Gibbons speelt piano. 4.De Zonnebloem. 4.45 Elck wat wils. 6.Volksliederen-kwartet. 6.30 Ned. Strijdkrachten. 7.20 Paul Whiteman met orkest. 8.20 Radio Philharmonisch orkest. 9.30 Strijk orkest Berliner Philharmoniker. 10.45 Dansmuziek. Hilversum II (415 m) geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. AVRO: 8.15 Wals en Czardas. 9.15 Morgenwijding 9.35 Arbeidsvitaminen. 11.Wer ken van Beethoven. 12.42 Alfredo Campole en Orkest. 1.15 Vaudeville orkest. 2.30 André Kostelanetz speelt 3.Schubert-concert. 4.30 H. M. Grenadier Guards. 5.30 Skymasters. 6.15 Tom Erich. 7.15 Ned. Kamer koor. 8.15 De voortrein vertrekt! 9.45 Contact. 1030 Annie Woud (alt) en Johan Otten (piano). 11.15 Gr.pl. „Er kunnen Nederlandse levens gered worden mits de Nederlan ders daarvoor geld beschikbaar stellen!" Deze hartekreet heeft ons in de ziel gegrepen toen wij op een te Den Haag gehouden perscon ferentie nog weer eens op schril- duidelijke wijze vernamen, dat thans in ons land meer dan twee duizend longpatiënten thuis liggen te wachten op opname in een sa natorium. Inmiddels zijn zij bron nen van infectie. Dr. H. R. Gerbrandy, geneeskundig inspec teur van de volksgezondheid, heeft verklaard, dat wel de mortaliteit, de sterfte, der tbc-patiënten ge lukkig in de laatste tijd dalende is, doch de morbiliteit, d.i. de in fectie-mogelijkheid niet. Dus niet alleen dat de ongelukkige longlijders, die de nodige sana torium-behandeling missen, niet of weinig tot genezing komen, doch daarnevens vormen zij een gevaarlijke bron van nieuwe be smetting. Wij kennen de oorzaken van het ge brek aan verpleeg-mogelijkheden. AMERIKAANSE VROUWEN NAAR NEDERLAND. Een grote gr 2p vrouwen is Woens dag aan boörd van de „Queen Mary" uit New-York naar Arr-Jerdam ver trokken m de conferentie van „Ver enigde Plattelandsvrouwen der wereld" van acht tot dertien September bij te wonen. IS 66. Ik had verder nog een conferentie met twee anderen en denk, dat ik nu wel tegen het eind van de week zal kunnen overkomen. Wat verlang ik naar wat frisse lucht en een bad! Wit je vooral erg blij zijn, als je me ziet? Je weet, Theo maar dat heb ik al meer gezegd. „Juist toen ik ging lunchen, gebeur de er iets heel geks; het scheen mij tenminste zo toe, totdat ik ontdekte, wat het geweest was. Ik deed mijn deur open, toen ik jouw stem hoorde, Nancy. Ja, het was jcuw stem, met die nonchalante toon er in, die je soms aanneemt, en het waren deze woorden, die ik je hoorde zeggen: „Ik denk, dat ik vandaag naar Sa- voy ga met meneer Waters". Ik begreep er niets van, want ik wist, dat je mijlen ver op Anglesey zat". (Ik glimlachte al, want ik wist wat er komen moest). Ik was benieuwd om te horen, wat je naar Londen kon gebracht hebben, toen dacht ik weer aan een hallucina tie maar kun je die wel horen? en stoof het portaal op, waar ik bijna tv/ee van mijn typisten omver liep. Juffrouw Smith (dat is de geënga geerde, niet waar?) zette het op een lopen, maar die grote, donkere juf frouw Robinson ging alleen even op zy. om mij voorbij te laten gaan. Ik bleef staan en vroeg haar rond uit: „Was u het, die zoëven sprak?" „Ja, meneer Waters", zei ze zo be deesd mogelijk. „Nu, je kunt er mee terecht", dacht ik want het was zo precies de manier waarop jij soms spreekt. Ik had werk, mijn lachen te houden, maar ik zei niets dan: „Ik schrijf vandaag aan juf frouw Trant. Hebt u ook een bood schap aan haar?" En zij zei op dezelfde bedeesde toon: „Wilt u haar, alsjeblieft, mijn har telijke groeten doen, meneer Waters?" Met de hartelijke groeten dus van juffrouw Robinson Steeds je Billy" (Wat is dat? Je Billy? Hoe komt hij daartoe? Wist hij geen andere onder tekening te bedenken? En wat staat daar boven aan?) „Tien minuten voor zeven Zaterdag te Port Cariad. Schrijf me eens, hoe je het op Anglesey vindt, en als het kan, dadelijk, al is het maar terwille van de meisjes, die de brief dan voor je kunnen posten". Ter wille van Blanche enTheo zal ik dan maar meteen terugschrijven. Ik kan het hier best doen met potlood op mijn bloc, zoals ik het zijn brieven al tijd deed. (Eerdaags zal ik hem eens vertel len, hoe ik dat haatte, en hoe onmoge lijk vlug hij dicteerde). Port Cariad. Weled. geb. Heer, Uwe geëerde letteren gewerden mij in goede orde. Ontvang mijn dank. (Daar! Ik ben benieuwd wat hij er van zeggen zal! Zou hij denken, dat de hele brief zo is?) „De heerlijke chocolade waardeer ik zeer. Ik liet niet alles door Theo op eten. Evenmin gaf ik haar het licht blauwe satijnen lint, waarvan zij een strik voor Cariad wilde maken. „O, zei ze daarop, „Nancy wil het natuurlijk bewaren en het om haar brieven strikken". „Ze merkt alles op, dat is zo. „Hoe ik het plaatsje vind? In één voord allerliefst en de huisjes ik ben in het grootste met je moeder, en Theo en Blanche zijn in het andere, tctdat je komt en ik geniet van de duinen met hun eigenaardige planten, hun roosjés en viooltjes. (Ik zou er 'n viooltje in kunnen slui ten. Het is echter misschien beter van niet. Er is bij hem geen Theo, die al les opmerkt). „En dan die schaduwen op de hen' veis van de overzijde van de baai! En juffrouw Roberts met haar huishoud schort van grof linnen en haar klom pen en haar pet! En Blodwen, die, als zij een woord Engels spreekt, het al tijd over jou heeft! Ik zou niets voelen voor een con cert hier. Ik voel me hier heel geluk kig. Met dit warme weer is het baden een groot genot. Ik heb al zwemmen geleerd, toen ik nog een kind was. (Hij weet nu meteen, dat hij mij dat niet behoeft te leren). „Hoe maakt meneer Albert Waters het? Lacht hij nog altijd zo hard? „Nu, ik moest lachen, dat juffrouw Robinson je er zo in liet vliegen. Gis termorgen liep ik er ook bijna in door iets, dat zo aan jou deed denken. Het was een harde tik tegen mijn slaapka merraam, alsof er 'n steentje tegen aan werd gegooid. Het bleek echter een grote, bonte lijster te zijn, die een slak met een huisje zat op te peuzelen. Er zitten een hoop van die slakken in de heesters bij de deur. Juffrouw Roberts vraagt, of ik je zeggen wil (Wordt vervolgd) Vóór de oorlog was dat allemaal zo anders. Op bovengenoemde perscon ferentie heeft de heer R. J. O. Meu ten, voorzitter der „Vereniging tot behartiging der belangen van NederL longlijders" (Nederlands Sanatorium+e Davos, Zwitserland) in dit verband gewezen op het feit, dat 50 jaar gele den het genoemde sanatorium (in zijn primitieve beginstadium) werd ge sticht door wijlen de onvergetelijk* Peter Plantenga, eens zelf zwaar long patiënt, welk feit op 6 September a.s. te Davos op sobere wijze zal worden herdacht. Het tot een prachtig gebouwen-com- plek uitgegroeide sanatorium staat nog steeds aan de spits op dit gebied, biedt thans plaats aan 130 patiënten. Maar na de oorlog is het aantal door het betrekken van nog een vier tal andere gebouwen sterk uitgebreid mede dank zij een schitterend aanbod van de „Don Suisse" om gedurende 2 jaar op haar kosten 600 Nederlandse tbc-patiënten te doen opnemen, dus 300 per jaar. De taak van de „Don Suisse" eindigt op 30 September e.k., zij heeft dan haar schone belofte vervuld. Maar de mogelijkheid om 300 patiënten te verplegen blijft bestaan en daarom heeft de genoemde vereniging dade lijk contact gezocht met officiële in stanties om de reddende taak te kun nen blijven voor'zetten. Er zal veel geld nodig zün! In samenwerking met het departe ment van Sociale Zaken is nu be reikt, dat het werk tot 1951 kan worden voortgezet. Intussen zal heel veel geld nodig zijn. Minstens een millioen zal moeten worden opgebracht. Daarom is een lande lijke „Hulpactie Verpleging Ned. tbc-lijders Davos", waarvan Prinses Juliana beschermvrouwe is, dr. J. J. Brutel de la Rivière voorzitter en de heer J. H. Vellenga secretaris, op gericht. Op de giro van de Neder landse Handelmaatschappij, Den Haag worden gaarne grote en kleine bijdragen ingewacht. Reeds heeft men een f 225.000 binnen. Het secre tariaat is gevestigd Corn. Schuyt- straat 48, Amsterdam-Z., tel. 22660. De verpleegprijs in het genoemde sa natorium is gedurende de 50 jaren van zijn bestaan gelijk aan de kost prijs of ligt zelfs lager, wat mee brengt, dat jaarlijks verliezen moeten worden bijgepast. Hiervoor de nodige middelen te vinden, alsmede voor het verlenen van reducties op de ver pleegprijs, is een eerste taak; een taak, die zozeer verlicht wordt door de fi nanciële steun van de donateurs en leden der vereniging. Het spreekt vanzelf, dat de nieuwe taak, welke (voorlopig?) tot 1951 zal duren, onmogelijk financiëel gedragen kan worden, temeer niet, waar de verpleegprijs f 8.10 moet bedragen en het in de bedoeling ligt de patiënt (die al of niet door steun daartoe in staat is) f 5 per dag te doen betalen. Moge Nederland, dat stellig in dez* dagen overstelpt wordt door dringende vragen om hulp in allerlei vorm, ie toch eigenlijk onweerstaanbare bede van bovengenoemde onder Konink lijke hoede staande hulpactie beant woorden met spontane bijdragen. Het halve eeuwfeest van het Sanatorium Davos zou daardoor een glans krijgen, welke het stellig in hoge mate ver dient, maar wat natuurlijk veel en veel heugelijker mag heten: Honder den tbc-lijders zullen dan de heerlijke vreugde van een herwonnen gezond heid kunnen verkrijgen! In een hotel te Scheveningen logeer de dezer dagen een echtpaar uit Bruns- sum (L.Het had zich op een avond ter ruste begeven. Enige tijd later ont waakten zowel de man als de vrouw tegelijkertijd. Zij zagen een man door het raam van hun logeerkamer ver dwijnen. He* bleek dra, dat de indrin ger zich had meester gemaakt van de kleding van het echtpaar. De politie werd gewaarschuwd. Zij ontdekte een man. die zich in het donker op de Zee kant, een aat aan de noordelijke bouleyard, ophield. Toen de man de agent ontwa de zette hij het op een lopen, terwijl hij een pakket wegwierp. De agent schoot vier maal op de vluch teling, die echter kans zag te ontkomen. In het pakket bevond zich de kleding van de vrouwelijke 1 -eergast. De kle ren van de mannelijke logé zijn echter nog spoorlros. In het colbertjasje be vond zich o.m. een bedrag van zestien duizend gulden aan bankbiljetten.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 5