'N VLOT DOBBERDE OP DE STILLE ZUIDZEE J Nu de zomer scheiden gaat Brabantse boeren bewaren bommen Waar is mysterieuze Fransman Kinderen spelen met machinegeweren Soekarno bewierookte Hirohito Ouderdomsvoorziening en inkomsten uit vermogen Een gevaarlijk beroep Het eersté vliegveld voor atoom-oorlog Drie jaar voor daders roofoverval Uit de natuur OOK DE OOIEVAAQS VERLATEN ONS Frankrijk staakt weer Sigarettensmokkel in de hoofdstad Limburg strijdt tegen het vuur Hoewel bijna dagelijks berichten melding maken van min of meer ernstige ongelukken tengevolge van het roekeloos omspringen met munitie, blijkt de bevolking van de voormalige frontgebieden nog aller minst voorzichtig op dit punt te zijn geworden. Integendeel, de overal verspreid liggende explosieve stoffen oefenen een grote aantrekkings kracht uit op vele personen, die allerei gewaagde experimenten onder nemen en dit vaak met 't verlies van ogen, ledematen of erger moeten bekopen, terwijl anderen de gevaarlijke voorwerpen weliswaar niet aan raken, maar er toch volmaakt onverschillig voor zijn, dat deze zich in of nabij hun huizen bevinden. Een derde categorie is die der souvenir- jagers, die van oorlogsmateriaal vervaardigde vazen en andere sier voorwerpen in hun woningen hebben, welke voorwerpen echter zelfs na bewerking vaak nog lang niet ongevaarlijk zijn. Pantservuist in carnavals optocht Dat er op dit gebied verbijsterende toestanden bestaan, bleek uit een rap port van de hulpverleningsdienst afd. II te Venlo, die van Febr. '46 tot Aug. '47 bijna 2000 ton munitie ruimde. Bij deze werkzaamheden kwamen de mannen van de hulpverleningsdienst tot de bevinding, dat vele boeren de door hen gevonden munitie in born- trechters, loopgraven, eenmansgaten, e.dhadden gestopt en er bijna nooit opgave van hadden gedaan. Zo vond men bij een Limburgse boer. die vol hield niets op te ruimen te hebben, in een loopgraaf achter het huis niet min der dan 55 mortieren, 2 pantservuisten, 9 handgranaten, 8 geweren en 3 rook- granaten. Bij een boer in Beers aan de Maas werden niet minder dan 40 wa gens oorlogsmateriaal weggehaald en als de H.V.D. er niet achter was gekomen, lag het er nog. Soms vond men bommen van 250 kg op boerenerven of scherpe pantser vuisten op de zolders en in een ge val had men deze laatste gevaar lijke wapens zelfs in de Vasten avondoptocht gebruikt. „AARDIGE" SPELLETJES. Bij brand kunnen deze voorwerpen de grootste rampen veroorzaken, ter wijl men alle rechten op uitkering van verzekering e.d. verliest. Vele door de bevolking gevonden geweren, die vooral de Duitsers in grote getale hebben achtergelaten, zijn nooit inge leverd. Opgeschoten jongens houden er soms „oefeningen" mee, zodat de burgemeester van een Brabantse ge meente zelfs Venlo opbelde om in te grijpen, daar de kogels in het rond floten. In het plaatsje Zeeland is men zelfs met machinegeweren bezig ge weest, terwijl in een Limburgse ge meente een jongen bij dit roekeloze spel is doodgeschoten door een zijner kameraadjes. Bij de jongste hevige bos- en heide branden zijn er opnieuw slachtoffers gevallen door exploderend oorlogs materiaal. Bij een huls-aan-huiszoeking In en kele plaatsen bleek, dat in 50 a 60 van de honderd onderzochte huizen Politie van West- Europa speurt In 7 landen van Europa, Enge- Ihnd, Frankrijk, België, Neder land, Zweden, Denemarken en Eire, heeft de politie Maandag de handen ineengeslagen, op zoek naar de mysterieuze Fransman die men voor de organisator houdt van de bankbiljetten vervalsing, welke een geweldige bedreiging vormt voor het evenwicht van de geld- situatie. Het signalement luidt als volgt: leef tijd tussen 35 en 45 jaar, gegolfd bruin haar, lichtblauwe ogen, zeer beschaafd voorkomen en optreden, spreekt Engels zo vloeiend, dat men hem gemakkelijk voor een Engelsman kan houden. De man is gewoonlijk vergezeld van een knap, donkerharig meisje van- om streeks 25 jaar. Sinds enkele maanden zijn in ver schillende delen van het continent grote hoeveelheden valse bankbiljetten in circulatie. Gisteren doken zij voor het eerst op te Dublin, de hoofdstad van Eire. Men vermoedt, dat de valse bankbiljetten afkomstig zijn van door Himmler tijdens de oo g te Sachsen- hausen opgerichte munterijen. Scotland Yard heeft thans bewijzen in handen, dat de nazi's in dit „luxe" concentratie kamp ongeveer 400 deskundige verval sers in dienst hadden. Dit waren alle doorgewinterde misdadigers, uit ver schillende landen in Centraal Europa en Duitsland bijeengehaald. Omdat zij na de oorlog hun be kwaamheid evengoed tegen Hitier zou den kunnen gebruiken, hadden zij door de Gestapo vermoord moeten worden Zij wisten echter te ontkomen, toen de Amerikaanse troepen het kamp ver overden. Volgens de laatste gegevens blijken andere benden, die tijdens d° oorlog in de bezette gebieden bij de ondergrond se beweging werkten, zich bij hen te hebben gevoegd. Hoewel deze mensen deel namen aan sabotage en roof ge bruiken zij thans ii hun ei een belang muntmachines, die zij tijdens de oorlog aan verschillen regeringen hebben ontstolen. Scotland Yard laat Duits land door speciale deskundigen afzoe ken om een bepaalde plek te vinden, waar de wr' r- en mineraalsituatie de zelfde is als op een plaats in Engeland, waar het papier voor de Engelse bank biljetten wordt gemaakt. gevaar opleverende explosieven aan wezig waren. Gemiddeld vond men per huis 7 kg. Hieruit blijkt, dat er in Limburg en Brabant in huizen en boerderijen en langs wegen nog enorme hoeveelheden munitie aan wezig moeten zijn. Hei is onbegrijpelijk, dat een bevol king, die uit eigen ervaring het ge vaar zo goed kent, er zo onverschillig voor blijft, terwijl aan de ruiming van munitie voor haar in het geheel geen kosten verbonden zijn en alle onge vaarlijk gemaakte souvenirs haar eigendom mogen blijven. Op 8 September 1944 werd een pro clamatie van Soekarno gepubliceerd, die in rood-witte kleuren was gedrukt. Exemplaren van deze proclamatie zijn thans gevonden. De inhoud luidt: „Volk van Indonesië, de Dageraad breekt aan. Op 7 Sep tember heeft Japan openlijk beloofj, dat Indonesië haar vrijheid zou krij gen. Dit is een van de vele zege ningen, die de Japanse keizer over óns volk uitstrooit. Ik heb altijd vertrou wen gesteld in Japan. Door deze be lofte ben ik nog meer in dit vertrou wen gesterkt. De vrijheidsgodin wuift ons tce, maar er zijn boze geesten, die onze weg versperren. Vernietig ze, ver draag alle ontberingen, vecht met doodsverachting. Amerika, Engeland en Nederland doen hun uiterste best hier terug te komen Vdrht tot aan uw dood om dit te veibinderen. Het is een leugen, wanneer gezegd wordt dat deze te rugkeer voorspoed betekent. Omge keerd is het thans klaar en duidelijk, dat Japan Indonesië Merdeka erkent. Hebt vertrouwen, blijft standvastig, strijdt op leven en dood tesamen met Japan op naar de overwinning en de onafhankelijkheid. Maar ook daarna zullen wij met Japan blijven samen werken". In de eerste beschikking t^t uitvoe ring van de Noodwet Ouderdomsvoor ziening zjjn de bepalingen gepubli ceerd van de waarde van door perso nen, die voor uitkering in aanmer king willen komen, genoten inkom sten. Onder deze inkomsten zijn behalve loon uit arbeid of inkomst uit een zelfstandig beroep, aociale verzeke- ïing, wacntgeld, vrije woning, vrije kost en inwoning enz., ook die uit vermogen tonroerende goederen, ef- iecten, schuldvorderingen, tegoed bij banken, vee, polissen levensverzeke ring enz. begrepen. Onder vermogen worden o.m. niet begrepen: bezittin gen of schulden, welke behoren tot pedrijfs- of beroepsvermogen, huis raad, kleren en levensmiddelen voor eigen gebruik, polissen van levens verzekeringen voor uitkering ineens van niet meer dan f 2000.-, goud- en zilverwerk ter waarde van niet meer dan f 2000.-, saldi bij banken van niet meer dan f 500.-. De totale waarde van de bezittingen wordt natuurlijk verminderd met de contante waarde van de schulden. 6 procent van het aldus verkregen zuiver vermogen wordt geacht de jaarlijkse inkomst of lijfrente te zijn, voor een gehuwde man en 8 procent voor een ongehuwd persoon, of bij een zuiver vermogen van f 10.000.- dus resp. f 600.- en f 800.-. Een afwijking is in de be schikking gemaakt ten aanzien van waarde en inkomst van een huis, dat dc eigenaar zelf bewoont. Voor de berekening daarvan wordt een wetenschappelijke formule ge bruikt (100/a x a/100 x b), welke echter in de practijk hierop neer komt, dat tenslotte de jaarlijkse in komst van een zelf bewoond eigen huis gelijk is aan die in de beschik king vastgesteld voor personen met vrije woning, zijnde in de 5e gemeen teklasse f 100.-, 4e klasse f 125.-, 3e klasse f 150.-, 2e klasse f 175.- en le klasse f 200.- per jaar. Burgemeester d' Ailly van Amsterdam en wethouder B. C. Franke, ln gezelschap van de Heer Texeira de Mattos, die als tolk zal optreden zijn per K.L.M. naar Moskou vertrokken. Zij zullen daar de feesten bij wonen, welke ter gelegenheid van het 800-jarig bestaan van Moskou worden gehouden. Een groep Mexicanen, die in het dorp Zitacuaro een met mond- en klauwzeer besmet weiland kwa men inspecteren, werden door een groep woedende boeren aangeval len en met messen en hooivorken afgemaakt. Slechts één van de acht inspecteurs heeft er het leven afgebracht, doordat hij zich dood aield tot een regiment soldaten zich over hem ontfermde. De slachtoffers werden na de overval "van hun geld en kostbaarheden jeroofd. De boeren zijn zo woe dend, omdat sinds de campagne bestaat, reeds 367.000 stuks vee, waaronder vele varkens, zijn af geslacht wegens mond- en klauw zeer. De P.B.H.'s in ons rustige landje mogen zich gelukkig prijzen, dat zij niet in Mexico wonen. Hier een luchtfoto van één der drie Engelse schepen, de Runnymede Park, aan boord waarvan zich een deel der naar Duitsland onderweg zijnde Joden bevindt in het Kanaal tussen Engeland en Frankrijk. De drie schepen worden geëscorteerd door oorlogsbodems. Volgens het Sowjet-Russische nieuws bureau Tass heeft het onafhankelijke dagblad „Oberoesterreichische Nach- richten", dat te Wenen verschijnt, een bericht gepubliceerd van zijn corres pondent te New York, dat te Fair- banks in Alaska de aanleg van het eerste vliegveld ten gebruike bij een atoomoorlog zijn voltooiing nadert". Vóór de oorlog hadden alleen pelsja gers, vissers en goudzoekers belang stelling voor dit gebied. Op het ogen blik heeft dit deel van de Noord-Ame- rikc.anse wereld dat slechts door de Beringstraat van het Sowjet-Russische gebied is gescheiden, buitengewone strategische betekenis gekregen. 4, \t De Arrondissements-rechtbank te Amsterdam heeft de beide daders van de laffe roofoverval die 19 Mei j.1. op de 43-jarige kreupele bewaker van een keet op de O. Z. Achterburgwal v/erd gepleegd, gisteren berecht. De 23-jarige Duitser Walter Crews, die de bewaker met een bijl op het hoofd sloeg, kreeg 3 jaar met aftrek van voorarrest. De 31-jarige machinist Wiebe de Boer, uit Amsterdam kreeg dezelfde straf. Hoewel hij ter zitting ontkende nam de rechtbank namelijk aan dat Crews onder invloed van De Boer tot zijn daad was gekomen. (Van een U.P.-corerspondent Het grote vlot, waarop kapitein Thor Heyerdahl en enkele andere Noorse geleerden een reis van 5000 mijlen in 101 dagen van Peru naar Tahiti hebben 'fgelegd, is door de regeringsschoener Tamara de haven van Papete binnengesleept. Dit be tekent het succesvolle einde van een vreemdsoortige onderneming, waar mede deze Noren wilden bewijzen, dat de oude bevolking van Zuid- Amerika zich heeft kunnen uitbrei den naar de Stille Zuidzee. „Ik ben gesterkt in mijn overtuiging, dat de inboorlingen van de Zuidzee- eilanden afstammelingen van Zuid- of Noordamerikaanse Indianen zijn", zo vertelde ons kapitein Heyerdahl. „On ze tocht bewijst, dat het mogelijk was door middel van een praehistorisch vaartuig als het vlot, dat wij gebruik ten, naar deze eilanden af te reizen. De oude Peruanen gebruikten derge lijke vlotten van licht balsa hout". De „Konitiki" zoals het vlot ge doopt is was volkomen intact toen het te Papete arriveerde. Het was be dekt met zeewier en de kleine kajuit die erop gebouwd was, zag er bescha digd uit. De moeilijkste periode had den Heyerdahl en zijn mannen beleefd, toen zij door zeestromingen naar een koraalrif werden gedreven. Zonder noemenswaardige schade op te lopen werd de Konitiki echter over het rif heengeslagen in de lagune, wat met geen boot ooit gelukt zou zijn. Enorme golven spoelden wel een aantal blik ken levensmiddelen van het vlot. In boorlingen die de blikke i zagen drij ven, dachten aan een schipbreuk en togen op onderzoek uit. Zij vonden het vlot, dat tenslotte door een schoener naar de uiteindelijke plaats van be stemming werd gesleept. Heyerdahl en zijn mannen hebben de tocht op het open vlot dat er aller minst uitziet als een ideaal vervoer middel over de Oceaan uitstekend doorstaan. Zjj waren in prima conditie en zagen er zelfs stralend uit, ook al kon men het vlot zelf de gevolgen van de reis wel aanzien. Eenzelvig momp'lend dwaalt door de oltnenkruin en een moede wind, die langzaam ze ontbladert.... Reeds trekken 's nachts de wilde ganzen over (Truus Gerhardt) Als de strakheid van de blauwe luchten wordt gebroken door hoge wolkenstoeten, die door onzichtbare beitelende bouwers gevormd worden tot een onmisbaar décor voor het na- zomerse landschap, als op het kortge- houden gras van de vest de eerste bruine en gele bladeren vallen, in de stadstuintjes asters en late dahlia s hun kleuren tonen en de bloemenverkoper weer de grote gele en witte chrysanten in zijn vazen schikt, dan is het zeker dat de zomer haar laatste dagen aftelt en heel het wijde landschap zich gaat tooien met het kleurrijke kleed van de heifst. Het is goed, dat het een overgaat in het ander, waarbij de herinneringen aan wat ging blijven, worden aange vuld met de beelden uit het heden en de verwachtingen van dat wat komen gaat. Meer dan ooit hebben we genoten van de volheid van clr zomer. Het was interessant om in het rei- gerbos de vliegoefeningen van de jonge nog kalige blauwe vogels gade te slaan, plotseling tussen de beuken bladeren de felle kleuren te ontdek ken van een Vlaamse Gaai en tussen het eikenblad te zien hoe de typ'sche I groene vruchtjes zich al begonnen te ontwikkelen. Wat kon je je vrij voelen als ie op een morgen een tocht nma<te door de duinen, waar je in een voch tig dalletje plotseling kwam te staan voor een veldje witte parn^ssia's, trossen handekenskruid en welig bloei ende grassen om plotseling uit je aan dacht gewekt te worden door het lui de geroep van een stel wulpen, die in eer golfijn over het golvende duin- terreir. vlogen Waar rondom je de bekoring was van het spel van rode St. Jans vlindertjes boven de bloeiende braamranken, snelglijdende wolken- nenrij, waar je het uitgestrekte duin gebied met zijn vele geheimenissen achter je liet en je blik deed dwalen over de zee, die beneden je begon ep langs een dartel fonkelend zonnespoor zich uitstrekte tot een onbereikbare einder, waar rookpluimen van schijn baar langzaam voortschuivende sche pen als donkere rafels bleven hangen. Als je je dan neervlijde op het war me zand en door je toegeknepen oog haren keek naar de grote zilvermeeu wen, die onder het uiten van korte geluidjes, zich op hun smalle lange vleugels lieten meevoeren met de op stijgende winden en je volop ds heer lijke zilte zeelucht kon opsnuiven, dan wenste je niet veel anders dan op zo'n plek lang, lang te mogen blijven Maar we gingen niet alleen naar de duinen en het strand. Er waren dagen, waarop we bepakt schaduwen over de gele hellingen van de stuifketels en het wuivende helm op de toppen, dat zo scherp lijnde te gen de hoge luchten. Dan hield je tenslotte stil boven op de laatste dui- met proviand 's morgens vroeg over het paadje (loor de bedauwde weide naar de rand van het meer liepen Daar lag in een kleine inham tussen het bloeiende riet onze boot. We hesen de zeilen en op de bolle Zuidwesten wind stoven we weg over het hobbeli ge water, een witschuimende streep achter ons latend. Zie je dan Holland niet op zijn best met de verre oevers, waar de karakiet zingt in de buigen de ruisende rietstroken en de eendags- kelken van de witte winde bloeit, een boven geboomte oprijzende torenspits de aanwezigheid van een dorp ver,- raadt en verder weg een watermolen zijn wiekenkruis slaat bovep de tril lende nevels? Toen al zagen wij hoog boven ons een groep lepelaars, waarschijnlijk af komstig van de Muy op Texel of het Zwanenwater bij Callantsoog naar 't Zuiden trekken. Dat was midden Aug., maar het was het begin. Het kondigde het komende najaar aan gelijk met de kieften, die reeds in grote golven bo ven de akkers deinden en een enkele stuifzwam, die zijn ronde witte kop uit de weidegrond boorde.... En met het gaan van de dagen, wer den de tekenen van het aflopende zo- mergetij duidelijker. De ruiters ver schenen op de bouwlanden, de rogge- oogst werd geborgen en het stoppelveld omgeploegd tot groot genoegen van kraaien en scholeksters, die zich nu overvloedig konden voeden met het kleine gedierte der aarde. Het fruit hing glanzend en blozend zwaar aan de takken in de boomgaar den, rozenbottels kleurden rood en geel in de struiken en het oranje van de lijsterbes hing als een kleurige verstarde waterval in het groene ge boomte. Nog zingt de spreeuw in de vleugel vruchtjes-dragende esdoorn een scha terend lied, nog trippelt een witte kwikstaart over het oeverzand van de sloot en nog plekt hier en daar tussen het gras van de berm het lichte rood van koekoeksbloemen, maar dat de herfst voor de deur staat, waarach ter de zomer zal verdwijnen, is zeker. Wij zullen er niet om treuren, immers het najaar met al het schoons dat het ons gaat brengen, is ons even welkom. Wij zullen weer door het heideveld lopen, waar het geel van tormentil en het rose van de dopheide blinkt, waar lege perkamentachtigedoosjes ons doen raden naar het mysterieuze leven van de hagedis. We zullen 's morgens vroeg genieten als de zon vuurrood opstijgt boven de witte morgennevels en als dan de zwaluwen op de telegraafdra den hun conferentie gaan beleggen voor de grote reis naar het verre we relddeel. weten wïj gelijk, dat vreem de vogels uit het Noorden ons straks het gemis van deze vliegkunstenaars v, eer ruimschoots zullen vergoeden W. KOK. PROTEST TEGEN VERLAGING VAN HET BROODRANTSOEN. De golf van „brood stakingen" welke de afgelopen drie dagen in geheel Frankrijk de productie heeft ver traagd, zette zich gisteren nog voort en dreigt zelfs ernstiger afmetingen aan te nemen. De stakingen die zijn uitgeroepen uit protest tegen de verlaging van het broodrantsoen tot 200 gram en de voortdurende stijging van de kosten van levensonderhoud, vari ëren van korte protest-stakingen tot volledig neerleggen van het werk. Tot deze laatste categorie beoren de 11.000 arbeiders van de Michelin auto banden fabriek te Clermont Ferrand, die Maandag in staking gingen. Hun actie is overgeslagen naar minstens een half dozijn andere fabrieken. De bond van Christelijke arbeiders in de streek van Clermont Ferrand heeft zich met een schrijven tot het algemeen vakverbond gewend, waar in wordt aangedrongen op het uitroe pen van een algemene 24-uurs- of 48- uurs staking, welke ten doel zou heb ben de eisen inzake betere voedsel voorziening en lagere prijzen kracht bij te zetten. De 10.000 arbeiders van -de Peugeot automobielfabrieken bleven uit de fa briek. De staking van de textielarbei ders te Saint Quentin duurt eveneens voort, bij deze staking hebben zfch arbeiders van verscheidene andere industrieën gevoegd. In Saint Etienne gingen de employés van twee olie-raf finaderijen in staking en te Angoule- men kondigde de bond van drukkers een staking voor haar leden af. Te Parijs zal morgen door de regio nale hoofden van het algemeen vak verbond vergaderd worden. Men zal op deze vergadering de plannen be spreken om het werk en masse ngpr te leggen. De Amsterdamse Economische politie is op het ogenblik bezig drie, elkaar be concurrerende, groepen sigarettensmok- kelaars op te rollen. Deze drie groepen elk circa 12 man groot modern uitgerust met snelvarende motorboten sneller dan de politieboten auto's en motoren, voorzagen en voorzien de Amsterdamse zwarte markt van siga retten. Voorts leverden zij ook andere plaatsen in Nederland sigaretten. Via hun eigen transportorganisatie werden de voorraden vervoerd. De sigaretten zijn hoofdzakelijk afkomstig van Griek se schepen. Twee Griekse zeelieden en twee Nederlanders zijn gearresteerd. Totaal zijn op het ogenblik in beslag genomen 157.200 sigaretten en 800 stuks damestextiel. Op het Rembrandtsplein te Amsterdam kochten de smokkelaars van vijf gulden per stuk Amerikaanse dollars. Voor een slof sigaretten betaal den zij gemiddeld 3 dollars. Donderdag j.1. werden op 't Griekse schip „Olthon" 105.000 rokertjes in beslag genomen. De activiteit van de politie heeft de smokkelpraktijken reeds in zoverre be perkt, dat het centrum van de smokke larij op het ogenblik naar Rotterdam schijnt te zijn verplaatst. Ook zijn de heren voorzichtiger geworden. Vorige week verliet een Grieks schip de Am sterdamse haven nog vol sigaretten, die men niet had durven „lossen". Behalve de reeds gepubliceerde branden aan de Duitse grens, kwamen er in het bos- en heiderijke midden- Limburg de laatste dagen nog diverse andere branden voor. Op de Altweer- terheide bij Weert ontstond voor de vierde maal brand in een complex hei de. Brandweer en militairen namen aan de blussingswerkzaamheden deel. Ongeveer 80 ha heide en laag struik gewas verbrandden. Het vuur sloeg over op Belgisch gebied, waar ruim 30 bijenhallen in de vlammen °P* gingen. Aan de overkant der Zuid- Willemsvaart bij Weert brak brand uit bij het Ringselven. De' brandweren van Weert en Bude1 waren zeven uur ingespannen bezig om het vuur mees ter te worden. Hier verbrandden meer dan 70 ha heide en struikgewas. Bij Haelen ontstond brand in een perceel hakhout. Plaatselijke politie, gemeen- tepersoneel en omwonenden slaagden er door het opwerpen van greppel® na enige uren in de brand meester te worden. Het is mogelijk dat deze brand ontstond door vonken uit de locomotief van een passerende trein.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 6