Met dansmuziek van boord Internationaal Congres van Plattelandsvrouwen Sigaretten toch niet vrij? De Textiel-distributie Brand op Sociale Zaken Boodschap van Prinses Juliana en President Truman Dinsdag 9 Sept. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT 70e Jaargang No. 9605 DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De Exodus 1947 Heftige tonelen op de valreep Hors d'Oeuvre J Wel duurder Australië aanvaardt lidmaatschap Prinses Marijke wordt 9 Oct. gedoopt Dr. v. Mook licht Marshall iR 36 doden bij aanvaring Hket&edcfU Vervanging van vet door boter Vijt mannen in doodsangst „Zonder het platteland kan 't volk niet leven" Indonesiërs levend verbrand Vleesvergiftiging in Terneuzen Woord en daad De Engelse League Nieuw Europees record kogel stoten BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dtr.: J. Bijlsma Voortzetting van de HELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 75 cent, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaa; f 3.—, per post f 3.85 Hc ofdredactenrM. H. E. Uyldert, Rayon redacteuren C. A. Dekken en W. Kok. Volgens de News Chronicle heb ben agenten van de Britse Inlich tingendienst aan boord van de drie schepen met joodse emigranten van de Exodus 1947 op het laatste moment een complot verijdeld, dat er op gericht was de indruk te wekken alsof de opvarenden door de Britse soldaten ruw behandeld waren. Volgens het complot zou de eerste, die over de loopplank ging, een vrouw hebben moeten zijn met bloed op het voorhoofd en benen en met gescheurde kleren, die zich voor de voeten van de Britse soldaten had moeten laten neer vallen. Voorts zou men nog meer van dergelijke scenes hebben willen maken om een indruk van slechte behandeling te wekken. De voorbereidingen voor de ontsche ping waren in de grootste stilte ge maakt. Meer dan honderd journalisten, radio-reporters en filmjournaal-foto grafen werden op de kade toegelaten, juist tijdig genoeg om te kunnen con stateren, hoe de joden weigerden om aan de eerste oproep tot ontscheping gehoor te geven. Toen de joden achter af dan toch van boord gingen, klonk er onderwijl dansmuziek door de luid sprekers. Manschappen van de Britse zesde luchtlandii s-divisie staken een helpende hand toe aan de vrouwen, die de loopplanken afdaalden en assisteer den bij het van boord brengen van de bagage. Onder stilzwijgen stegen de jo den in de gereed staande trein. De eerste der emigranten van de Exodus kwam te vijf minuten voor ze ven uit het rfa van de „Ocean Vi- gour" te voorschijn en ging aan land zonder dat er een slag was gevallen. Daarna volgde een gest lige stroom van zwijgende lotgenoten. Joden zongen liederen. Terwijl de ontscheping voortgang vond, begonnen de emigranten Joodse liederen te zingen. Britse manschap- SPREEKVERBOD. Verleden week was Van Mook bij me, en gisteren kreeg ik prol. Gerbrandy op bezoek. Hij kwam mij eens spreken over dat spreekverbod. Hij viel met de deur in huis. „Wij van Rijks eenheid", sprak hij „hebben, zoals je weet, protest aangete kend tegen dit verbod, en nu dacht ik, misschien wil jij eens in de krant...." Hij keek mij met zijn goedhartige ogen daar bij zo vriendelijk aan. dat ik mijn hart week voelde worden. Ja, zei ik, professor, het is ongehoord. Dat wil zeggen, ik heb er natuurlijk van gehoord en ik zou er in de krant wel over willen schrijven, maar ik weet niet of ik wel mag. Ziet u, ik schrijf eigenlijk nooit over politiek en u begrijpt, ik lok niet graag ook nog een schrijf-ver- bod uit. Maar het is wel heel ecg voor u. (Ik ben niet zo familiaar met prof. Gerbrandy als met Van Mook en daarom zeg ik pro fessor en u). „Inderdaad, het is erg, want ik praat graag", vervolgde Ger brandy. „In Engeland wordt de leider van de oppositie dr. Churchill heeft die functie nu geldelijk gehonoreerd. Maar de Nederlandse oppositie, ho maar. die krijgt geen duit en alleen maar een muilkorf. En dat noemt men democratie". Ik weet het niet, professor, zei ik, voorzichtig, ik houd mij lie ver buiten de politiek. U kunt een en ander beter beoordelen, u bent zelf minister geweest. Maar kunt u niet in beroep gaan tegen dit besluit? Ik bedoel na tuurlijk binnenskamers, en me: voor de microfoon? „Dat kan ik zeker, zeer ze ker", zei Gerbrandy, en hij streek bedachtzaam over zijn knevel. „Ik laat mij maar niet zo maar knevelen en heb overmits, zoals ik al opmerkte, geprotes teerd. En straks kan ik in be roep gaan bij de minister van O. K. en W, Gielen is een heel geschikt persoon, werkelijk heel geschikt, maarer is een maar". Gerbrandy verhief zich uit zijn zetel, ging voor de spie gel staan en bekeek zichzelf met een onderzoekende, bijna arg wanende blik. „Zie je, Kreeft, de moeilijkheid zit hierin. Als ik naar Gielen ga en met mijn be roep een beroep op hem doe be hoort het tot zijn beroep de voorzitter te roepen van de Radio-raad. Die komt dan en geeft zijn advies. En nu hoef» Gielen dit advies wel niet te volgen, maar wat de voorzitter van de Radio-raad te berde brengt kan toch van grote in vloed zijn". En wat hebt u van die voor zitter te verwachten, vroeg ik Kent u hem? „Maar daarin zit hem juist de moeilijkheid", riep Gerbrandy terwijl hij aldoor maar wantrou wend zijn eigen spiegelbeeld be keek. „Die voorzitter moet na tuurlijk onpartijdig oordelen, en die voorzitterdat ben ik" kreeft. pen ontfermden zich over babies, die van boord gedragen moesten worden, op de voet gevolgd door bezorgde moeders. De commandant van de escorte troepen op de „Ocean Vigour", ma joor Sam Ellis, verklaarde tegenover de pers, dat juist de „Ocean Vigour" 81S eerste voor debarkatie was aange wezen, omdat op dit scbip de ver houding tussen de emigranten en de Britse manschappen het beste was. Manschappen en commandant hadden zich de meesten van de emigranten tot vrienden gemaakt, aldus zeide Ellis. TOCH NOG INCIDENTEN Tegen half elf was de „Ocean Vi gour" door alle opvarende joden ver laten. De trein met emigranten vertrok uit Hamburg terwijl de inzittenden met de vuisten tegen de getraliede raam pjes bonkten en anti-Britse uitlatingen schreeuwden. Tijdens het verloop van de ontsche ping hadden zich, behalve de reeds gemelde, nog enige incidenten voor gedaan, doordat jeugdige joden on der dwang van boord gebracht moes ten worden. Er werd echter geen ge bruik gemaakt van vuurwapens of gummiknuppels. Joden aan boord van 't schip schreeuwden: „Bevin is het zelfde als Hitier." De loopplank was overiekt. Men had een twintigta waterslangen gereed op de kade ten gebruike bij eventuele ge dwongen ontruiming van de schepen. De aanwezige militairen waren speci aal geïnstrueerd in het onder controle houden van grote menigten en men kon beschikken over een nieuw model traangaspistool om eventuele weer- spannigen machteloos te maken. Een uur vóór afloop van de wachttermijn waren 7o zieken van boord gegaan. De Joodse Exodus-emigranten aan boord van het tweede der drie Britse schepen, de „Empire Rival", zijn he denmorgen begonnen te debarkeren zonder dat dwang behoefde te worden toegepast. ONGEVAL TIJDENS VERVOER Een groep der ontscheepte Joden van de „Ocean Vigour", die per trein naar kampen bij Lübeck worden vervoerd, heeft de deur van een toilet uit haar hengsels gerukt en daarna door een met prikkeldraad bespannen raam ge ramd. De deur sloeg tegen een juist passerende overvolle Duitse trein, waardoor verscheidene Duitsers, die op de treeplank stonden, van de trein werden geslagen. Verscheidene Duit sers werden gewond, van wie één zeer zwaar. (Van onze Haagse redacteur) Het is met de sigaret een eigenaar dig geval. Er zijn sterke aanwijzingen, dat er maatregelen worden getroffen om dit rokertje binnenkort van de bon te doen, doch vervoegt men zich ter informatie bij officiële regerings instanties, dan zegt men van niets te weten en dat er zelfs „geen sprake van" is. Men acht daar de genoemde berichten een sneeuwbal, die, voort rollende steeds grotere afmetingen aanneemt, ofschoon wellicht v begon nen zijnde met een miniem kluitje in de vorm van uitlatingen van „iei land, die iets gehoord heeft", b.v. over prijs verhoging van sigaretten (die overi gens niet uitgesloten wordt geacht!) en waardoor hij misschien tot de con- clsie kwam, dat dan wellicht de si garetten vrij kunnen worden gelaten, omdat zij minder gekocht zullen wor den en de rokers sterker zullen over gaan op shag M.a.w.: Fantasie! Ook acht men de mogelijkheid, dat de sigaar weer op de bon komt, zeer gering. Het vrijgeven moet worden ge zien als een beperkte rantsoen-verho ging en ieder kan redelijkerwijze niet meer verlangen dan gemiddeld een hoeveelheid sigaren, gelijk aan één rantsoen per keer. Nu de fabrikanten alleen nog leveren aan erkende han delaren (kleine thuiswerkende fabri- kantjes uitgezonderd) kan een regel matiger aanvoer worden verwacht. Dat de louter-sigarenroker wel eens in de klem raakt weet men wel, doch met vele artikelen en waren is het in deze dagen mondjesmaat, zodat ook dit leed met gelatenheid zal moeten wor den gedragen. Trouwens zo zei men „geen gaar blijft liggen', wat geproduceerd wordt belandt bij de liefhebber. Australië heeft zijn verkiezing door de Indonesische Republiek tot lid van de door de Veilig! eidsraad voorge stelde commissie van drie die het conflict tussen Nederland en de Re publiek zou moeten onderzoeken aanvaard. Juist even voor het moment, dat fotograferen in de haven van Hamburg door de Engelse autoriteiten verboden werd in verband met de debarkering en doorvoering van de Exodus Joden, kon deze foto nog gemaakt worden. Men ziet hier hoe alles afgerasterd is en zelfs de ramen der treinen met gaas bekleed zjjn. Het secretariaat van H. K. H. Prinses Juliana meldt ons, dat de doopplechtigheid van Prinses Marijke op Donderdag 9 October a.s. in de Domkerk te Utrecht zal plaats vinden. De dienst wordt ge leid door Ds. J. F. Berkel, hof prediker te Apeldoorn. Dr. van Mook heeft tezamen met de Nederlandse ambassadeur in de V. S., mr. van Kleffens, eer onderhoud van 1 uur en 45 minuten gehad met de Amerikaanse minste/ van buitenlandse zaken, Marshall, en de onder-minister van buitenlandse zaken, Robert Lovett. Na afloop van de bespreking zeide dr. van Mook, dat de perspectieven „gup- stiger" geworden waren, terwijl hij als zijn overtuiging uitsprak, dat de Ame rikaanse functionarissen de situatie in Indonesië thans beter begrepen. Dr. van Mook zal een persconferentie op de Nederlands ambassade te Washing ton beleggen. Ter hoogte van Rio de Janeiro is de „Peruana" met 125 passagiers aan boord in aanvaring gekomen met een schip met een tienmaal zo grote ton nage. De „Peruana" is onmiddellijk ge zonken. Tot nu toe telt men 60 ge wonden en 36 doden. De lichamen van 16 slachtoffers zijn gevonden, terwijl ongeveer 20 personen nog worden vermist. KOELER. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk buien. Matige, later aanwakkeren de wind uit Westelijke richting. Iets koeler. Nieuwe puntenwaardering brengt geen verruiming Naar wij vernemen is het gerucht, dat er binnenkort een wijziging van de textielpuntenwaardering te wachten is, juist. Een -n ander betekent echter niet direct een verhoging of verlaging van het aantal goederen dat 't publiek zal kunnen krijgen, doch zeer waar schijnlijk allereerst wél een betere aan voer van goederen en een effectiever coi trole, waardoor misschien toch ook meer textiel in distributie kan worden gebracht De z»"k is deze, dat binnenkort ook de fa! ït bevoorraad zal word basis v„ le in zijn bezit gekomen toe wijzingen, hetgeen tot nu toe niet het geval was. Dit maa' noodzakelijk, de puntenwaardering te doen kloppen -.et de waarde van het materiaal en daar door zal een er-waardering van de verschillende goederen geschieden, vooral in verband met de grotere of kleinere schaarste ervan. Op deze wijze zullen Smmige goe deren misschien 4 4.. puften minder gaan vragen, en andere weer méér. Doch nu de controle van de bron zo veel effectiever wordt, zullen dezt zo op het Oi g in hoofdzaak administratie ve maatregelen clandestiene verhande ling, door fabrikanten van stoffen on mogelijk kunnen maken, hetgeen de algemene voorziening niet anders dan ten goede kan komen. Voor de periode van 14 t/m 27 September a.s. zal voor personen, ge boren in 1942 en vroeger in het totale vetrantsoen 125 gram margarine ver vangen worden door 125 gram boter. Het rantsoen bestaat dan uit 250 gram boter en 250 gram margarine/vet. Deze maatregel moet voor éénmaal genomen worden, omdat het tekort aan koelhuisruimte opslag voor de winter maanden van deze hoeveelheid boter niet mogelijk maakt. Het is daarom niet uitgesloten, dat te zijner tijd een over eenkomstige verwisseling in de andere richting nodig is. Gistermiddag werd brand ontdekt in een liftkoker op de vierde verdieping van het departement van Sociale Za ken aan de Zeestraat in Den Haag. Het vuur greep snel om zich heen. Het personeel verliet ordelijk het brandende gebouw. De Haagse brand weer rukte met groot materieel uit. Met grote moeite kon een aantal typis tes van de vierde verdieping zich door de dichte rookontwikkeling in veilig heid stellen. De Haagse brandweer kreeg op ongeveer 100 meter afstand water uit een brandput. De brand in de liftkoker en de naaste omgeving ervan werd met twee stralen en een aantal schuim- en snelblussers bestre den. Om kwart vóór vier was de brand bedwongen. Gebleken is, dat op tot dusverre onopgehelderde oorzaak het vuur is ontstaan in twee van de zes keukenliften, die naar iedere verdie ping in het flatgebouw lopen. De brand heeft nog bijna zeer tra gische gevolgen gehad. Op een balcon op de vijfde verdieping zag men om twintig minuten over twee 5 man wanhopig wenken. Later bleek, dat zij zich door de brand ingesloten waan den. De dienstdoende commandant van de brandweer en één zijner assisten ten drongen door de dichte rookmas- sa's en bereikten de vijf mannen, die in een paniekstemming verkeerden. Met rukken, duwen en vuistslagen zijn deze twee brandweerlieden erin geslaagd de vijf mannen van het bal con te verwijderen en voor zich uit door de rookmassa's in de smalle gan gen naar veiliger oorden te brengen. 450 Buitenlandse en 150 Neder landse afgevaardigden waren gister middag in 't Concertgebouw te Am sterdam bijeengekomen om de ope ning bij te wonen van het 5e Inter nationaal Congres van Plattelands vrouwen. Mevr. Alfred Watt, de presidente van de wereldbond, deelde de aanwe zigen mede, dat de Prinses, die had toegezegd het congres te openen, door een lichte ongesteldheid verhinderd was zulks te doen. Zij had zich echter doen vertegenwoordigen door haar se cretaresse, mej. mr. H. A. Sneller. Vervolgens las mevr. W. Evers-Dijk huizen, presidente van de Nederlandse Bond, de openingsrede van de Prinses voor. De Prinses onderstreepte hierin de belangrijkheid van het congres en gaf -uiting aan haar voldoening dat Nederland als land van samenkomst gekozen was. De Bond van Platte landsvrouwen aldus de toespraak is vooral in deze tijd van grote bete kenis. Er worden regelmatig adviezen tussen de landen uitgewisseld en hier door kunnen over de ontwikkeling der agrarische bedrijven in alle landen belangrijke gegevens worden verza meld. De Prinses wees voorts op de veelomvattende taak van de platte landsvrouw, die naast de zorg voor 't gezin ook een groot deel van het werx in het bedrijf op zich moet nemen. Na het openingswoord van de Prin ses deelde de presidente aan de tal rijke congressisten mede, dat President Truman een telegram met zijn geluk wensen aan het congres had gezonden. In deze boodschap zegt President Truman, dat er thans twee krachten in de wereld hun invloeden doen gel den: een destructieve kracht en een kracht, welke gericht is op het ver krijgen van een eensgezinde wereld. Tot dit laatste kan de Internationale Bond van Plattelandsvrouwen het zij ne bijdragen. De organisatie betekent een grote steun voor de eenheid in de wereld, zonder welke onze civilisatie niet kan voortbestaan. Minister Mansholt spreekt. Vervolgens richtte de minister van Landbouw en Voedselvoorziening, Ir. S. L. Mansholt, het woord tot het con gres. Hij wees op de onontbeerlijke taak van de plattelandsvrouw als steun voor haar man in het bedrijf. Gedu rende de oorlogsjaren aldus de mi nister is onomwonden komen vast te staan, wat voedsel betekent. Zonder het platteland kan het volk niet leven, van het platteland komt het voor ons meest noodzakelijke voedsel. Een vriendschappelijk contact met de bui tenlandse organisaties op dit gebied is van het grootste nut. BRANDSTOFFEN VOOR KAMERBEWONERS. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bon 74 BV van de aan kamerbewoners e.d. uit te reiken brandstoff enkaart TB 707 geldig is voor het kopen van drie eenheden vaste brandstoffen. *«v Mr. Dr. P. J. Witteman, advocaat te Amsterdam, lid van het Dage lijks Bestuur van de Kath. Volks partij. wiens naam genoemd is als toekomstig minister van Binnenl. Zaken. Eind Augustus zijn in twee kam pongs nabij Bindjei zestien Indone siërs, waaronder zes vrouwen, omge bracht. Enige van de slachtoffers wer den levend verbrand. Bij Tebingtinggi waren reeds eerder dertien Indone siërs vermoord, die deel hadden ge nomen aan een demonstratie ten gun ste van de „Daerah Istimewa Soema- tera Timoer" (Het zelfstandige gebied Sumatra's Oostkust) Bij een groot aantal ingezetenen van Terneuzen hebben zich de laatste dagen na het eten van vlees vergifti gingsverschijnselen voorgedaan, welke tot nu toe nog geen ernstig karakter droegen. Het onderzoek in deze zaak is nog gaande doch inmiddels is de verkoop van vlees te Terneuzen stop gezet. Er zijn de vorige week over de vraag stukken der wereldpolitiek enige be langrijke redevoeringen gehouden, waaruit weer blijkt, dat het kluwen der politieke en economische problemen nog allerminst is ontward. Men denkt onwillekeurig aan Goethe's verzuchting: „Der Worte sind genug ge- wechselt; lasst mich auch endlich Thaten sehn", of, om het korter te zeg gen: Er is genoeg gepraat, men kome tot de daad. De zaak is echter, dat daden zelden vruchtbaar resultaat opleveren, wan neer zij niet door het woord bedacht zaam zijn voorbereid. Bevin heeft een grote rede gehou den op de jaarvergadering van het Britse vakverbond en daar, als minis ter van buitenlandse zaken, uiteraard ook internationale problemen aange roerd. Om te beginnen die, welke ver band houden met de voedselnood, die tengevolge van de abnormale weers gesteldheid allerwege voelbaar wordt. En in dit verband bepleitte hij de vor ming van een Europese douane-unie en een beschikbaar stellen van de goud voorraden die door Amerika zijn opge pot, een schijnbaar zeer eenvoudige maatregel, waardoor het internationaal goederenverkeer tot heil der mense lijke gemeenschap, naar Bevin meent, zou kunnen worden bevorderd. Inder daad, wat is het voordeel van goud als men het niet gebruikt? Een ander probleem, door Bevin aangeroerd, is dat betreffende het te rugtrekken der Engelse troepen uit het buitenland. Zijn partijgenoten verlan gen dit van hem, maar Amerika komt daartegen in verzet en dringt erop aan, de Engelse troepen tenminste in Grie kenland nog te laten waar zij zijn. En natuurlijk kunnen zij ook in de Britse zóne van Duitsland nog niet worden ontbeerd. Het demobilisatie-probleem raakt in de kern het probleem van het antago nisme tussen de Anglo-Amerikanen en Rusland. Verzwakt Engeland zijn le germacht, dan, vreest Amerika, zal de houding der Sovjet-Unie driester wor den dan ooit. En niet slechts in het Balkangebied. Deze kwestie is door Truman aangeroerd op de inter-Amerl- kaanse conferentie te Rio de Janeiro. De president heeft met klem ver klaard, dat Amerika het bejioud van de wereldvrede hardnekkig verdedi gen zal, doch.met het geweer bij de voet. Het zal daarom zijn militaire sterkte handhaven, want, zei Thruman, nog immer staat een deel van de we reld bloot aan overheersing uit het buitenland en vele volken worden door agressie van wapengeweld bedreigd. Het is natuurlijk aan geen twijfel on derhevig tegen welke mogendheid deze woorden waren gericht. Vrees en on zekerheid over de ontwikkeling van de Europese politiek beheersen de we reld, zei de president, en veroorzaken de economische depressie, welke Ame rika lenigen wil, maar ook daarbij wordt het weer gedwarsboomd door onzekerheid en vrees. En Truman her haalde nog eens met klem, dat Ame rika het handvest der Ver. Naties handhaven zou en njet zou dulden, dat de grondslagen van de wereldvrede van andere zijde zouden worden on dermijnd. Men moet zich vooral niet laten misleiden, zei de president, door onze afkeer van het gebruiken van geweld. Het klonk dreigend genoeg cn Truman is naar Washington weerge keerd met de zekerheid, dat een ver drag van wederzijdse bijstand tussen de Noord- en Zuid-Amerikaanse Staten ondertekend is. Hierdoor is Amerika machtiger dan ooit. De derde rede die sensatie heeft ge maakt is die van Robert Lovett, Ame- rika's plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken. Hij heeft over de economische toestand in de wereld de alarmklok geluid. Hoe mooi het plan van Marshall ook is, eer de Europese staten het over de vorm der nulpver- iening eens geworden zijn, kan de wereld te gronde gaan en daarom, be toogde Lovett, zal tussentijds ingrijpen noodzakelijk zijn. Engeland, door de economische cri sis, Frankrijk door de mislukking van de oogst, en Italië staan aan de rand van de afgrond en daarom is onmid- delijke hulp gewenst. In afwachting van het resultaat der praatvaardigheid is nodig: een onmiddellijke daad. U. De resultaten van de Maandag in de Engelse League gespeelde wed strijden luiden als volgt: Eerste divisie: Aston Villa Everton 30; BlackpoolBlackburn Rovers 1—0; BurnleyManchester United 0—0; Sheffield United—Liverpool 3—1; Stoke City—Preston North End 0—1. De Rus Heino Lipp verbeterde te Charkow het oude Europese record, kogelstoten, dat op zijn naam stond met 16.72 m„ met 0.01 m. en bracht dit record od 16.73 meter.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1