Stad m Omgeving. N.A.C.O.-buschaufteur staat terecht Nasleep van ongeval op de Afsluitdijk jMqezondett Verbetering gasbuizennet Zwarte witte wol Hoera voor juffrouw Bishop Mooie promotie Ds. v. d. Werff overleden Verlof A op stapel Examens H.L.O. Montertochst Am te rdam-Leeu warden Urk Texel bouwt op! Twee winkels gerestaureerd Texel Buitenlandse belangstelling voor Texels Schapenfokvee- Voor de laatste maal: HET ERFPRINSEUJK SPOR7C0NTACT De dank van het Vaderland Naar aanleiding van veelvuldige klachten van de zijde der verbruikers over onvoldoende gasdruk heeft de di recteur der water- en liehtbedrijven, door middel van speciale drukme- tingen op het buizennet een onder zoek naar de oorzaak van die klach ten doen instellen. Daarbij ia gebleken, dat het bestaan de gasbuizennet op tal van punten moet worden verbeterd. Bet meest urgent is het vervangen van de be staande 7-duims leiding, lopende van de gasfabriek of via Fabrieksgracht Ruyghweg en Spoorwegavergang tot aan de H. A. Lorentzstraat. De diame ter van deze leiding is te klein. Daar door ontstaat voor het stadsgedeelte, gelegen ten westen van de spoorlijn, waar over het algemeen bulzen van grotere capaciteit liggen, een ontoe laatbaar groot drukverlies. Hierbij dient nog in aanmerking te worden ge nomen, dat de voeding van de stad, behalve door deze 7-duims leiding, slechts plaats heeft door middel van een 12-duims zinker in de Fabrieks gracht en een 14-duims zinker In het Helderse kanaal. Dit is altijd een on zekere voorziening. In geval één dezer zinkers bulten werking geraakt, zal het stadsgedeelte, gelegen ten westen van de spoorlijn, alsmede het gedeel te, gelegen tussen het Helderse kanaal, de Fabrieksgracht en de spoorlijn, practisch zonder druk komen. Met de voorgestelde voorziening zal tevens worden bevorderd, dat in de toekomst een ringleiding van voldoende capaci teit door het gehele verzorgingsgebied van het gasbedrijf wordt gelegd, zodat, bij uitbreiding van de stad. niet aan stonds tot het leggen van nieuwe voe- dingsleidingen zal behoeven te worden overgegaan. De kosten van de voorge stelde voorziening worden geraamd op f 18 000. Onder mededeling, dat de Commissie van bijstand voor de Wa ter- en Liehtbedrijven zich daarmede kan verenigen, verzoeken B. en W, aan de raad machtiging, de bovenbe doelde werkzaamheden te doen uit voeren en daartoe een crediet van f 18.000 bschikbaar te stellen. Een burger van de Spaarnestad v/erd door de hete zomerse weer ge ïnspireerd door gedachten aan het wintergetij. Met opgestroopte mouwen zat hij boordeloos in zijn achtertuin tje, en onder het vrolijk gekwinkeleer van de vogelen des hemels bepeinsde hij de vergankelijkheid van al hetgeen van deze aarde is. „Regeren is voor uitzien", dacht hij, „en laat ik daarom vast voor de winter zorgen. Wol moet er komen, voor jumpers en truien, voor slipovers en vesten, voor hand schoenen en dassen, voor ijsmutsen en teenomhulsels". En hij toog naar Texel, de parel der waddeneilanden, vaar het naar hij wist wemelde van schapen, en waar dus ook wel scha penwol te krijgen zou zijn. Hij had succes, en schafte zich tien kilogram vitte wol tegen de zwarte prijs van drie gulden per kilogram aan. De Hel derse politie gooide echter roet in dit zwart-wltte eten, en nam op de stel- gei van de Texelse boot de wol in be slag. Een zwarte dag voor de Haar lemmer. De filmkring „Culture" wl Zondag es. voor haar leden twee voorstellin gen geven ven de film „Hoera voor juffrouw Bishop", van de United Ar- tiits, met in de hoofdrollen Martha gcott en William Oargan. Juffrouw Bishop, een hoogbejaarde dame, ver telt in deze film verschillende inte ressante episoden uit haar veelbewo gen leven. Het beeld op 't witte doek volgt deze geschiedenis op de voet. De middagvoorstelling van deze film, die gedraaid wordt in Casino, begint om drie uur. De avondvoorstelling, na afloop waarvan een soirée dansante wordt gegeven, begint om echt uur. Onze vroegere stadgenoot de heer H. Valkenburg is met ingang van 1 September 1947 benoemd tot directeur van de nieuw op te richten ambachts school te Eibergen. De heer Valkenburg was vroeger leerling van de Ambachtsschool te Den Helder, is vervolgens tekenaar geweest bij de Fokkerfabrieken, later leraar aan de Nijverheidaschool bij de Firma Philips te Eindhoven en vervol, gens leraar aan de Ambachtsschool te Winterswijk. DIEFSTAL Uit de zak van de jekker van schip per K. van de HD 64 werd een be crag van f 26 gestolen. De schipper luid zijn jekker aan boord iaten ban gen, toen hü zijn schip in de Buiten haven gemeerd had. „Het mooie weer ie voorbij", dacht de dief, „laat ik eens mooi weer spelen van een ander zijn centen". Hij heeft het schipper K vast erg kwalijk genomen, dat hij geen groter bedrag in zijn jaszak had ach ter gelaten. Voor zo n grijpstuiver kun je geen riaico lopen.... EEN GEVAARLIJK BUISJE Bij werkzaamheden aan de Dog ge v vond een arbeider een klein glazen buisje, gevuld met vloeistof Hij was zo verstandig om hiermee niet te experimenteren, maar het op het politiebureau te brengen. Deze heeft de vloestof door de M.O.D. la ten onderzoeken, waarbij bleek dat 't een aeer gevaarlijke springstof was. Gistermorgen is na een kort maar ernstig ziekbed op de leeftijd van 75 jaar heengegaan ds Bartele van der Werff, emeritus-predikant van de Ge reformeerde kerk te Amsterdam-Weet. Velen denken nog met grote dank baarheid aan het vijftal jaren, dat de ze beminde pastor in het midden der gemeente Den Helder doorbracht, en het was hun een grote vrougde, toen ds. van der Werff de wens te kennen gaf de laatste jaren van zijn leven door te brengen in het mede door zijn toedoen opgerichte Tehuis voor Ouden van Dagen in de Gravenstraat. De na» gedachtenis aan deze eenvoudige Christen en aan zijn hartelijkheid en geestkracht zal bij allen die hem heb ben gekend in hoge ere blijven. Vrijdag a s. zal 's middags om 1 uur een korte dienst gehouden worden in de Bethelkerk, Julianapark. Daar ho pen te spr.i en ds. Hartkamp, ds. Ham ming en afgevaardigden van enkele andere kerken, die de overledene in zijn leven heeft gediend. Aan het ein de van de dienst bestaat nog even ge legenheid om langs de baar te gaan. Na deze dienst, die vrij toegankelijk is, vertrekt de rouwstoet naar Huis duinen, waar zij te circa half drie op de Algemene Begraafplaats wordt ver wacht. Veor Volkenbondgehouw. Bij raadsbesluit van 31 October 1939 werd het maximum aantal verloven A voor de verkoop van zwak-alcoholische drank in het klein, voor de wijk, om vattende Bakkersteeg, Bierstraat, Dia coniestraat, Doksteeg, Doolhof, Kei zersgracht, Kogersteeg, Landsteeg, le en 2e Molendwarsstraat, Molengracht, Molenstraat, Nieuwe Kerkplein, Oost- steeg, Palmstraat, Schippersteeg, West gracht en Weststraat, van 4 tot 3 ver laagd. Tot deze verlaging werd overgegaan In het belang van de openbare orde en zedelijkheid, met het oogmerk om het weder exploiteren van een café in het perceel Keizersgracht IS zoveel mogelijk te beletten. Het voor dit per ceel geldende verlof A was reeds eer der Ingetrokken. De maatregel tot ver laging van het wijkmaximum heeft echter zijn uitwerking gemist, want er werd later toch weer door over plaatsing van een bestaand verlof uit een andere wijk een verlof A uitge oefend. Daar het perceel ln 1944 Is afgebro ken, werd dit verlof op 17 April 1046 ingetrokken. In beroep werd dit besluit evenwel door Gedeputeerde Staten vernietigd. Voor dit afgebroken pand geldt het verlof dus thans nog. Met in begrip van dit verlof zijn in de ge noemde wijk thans in totaal drie ver loven A van kracht. Het voor de wijk vastgestelde maximum is derhalve be reikt, zodat thans nog geen nieuw ver lof A mag worden verleend. Deze omstandigheid is oorzaak, dat een in behandeling zijnde aanvraag om een verlof A voor de verenigings lokaliteit van de Nederlandse Katho lieke Volksbond, afd. Den Helder, in het perceel Molengracht 17 door B. en W. zou moeten worden afgewezen. Ten einde het verlenen van dit verlof A mogelijk te maken, dient het maxi mum weder op 4 te worden gesteld. Daartegen kan te minder bezwaar be staan, nu het motief, dat destijds aan de verleging ven het maximum ten grondslag heeft gelegen, thans toch zijn betekenis heeft verloren. B. en W. itellen daarom aan de raad voor, het maximum aantal verloven A voor de bedoelde wijk weer van 3 op 4 te bren gen. RECTIFICATIE In ona gisteren opgenomen verslag van de heropening van het sportter rein Ankerpark deelden wij abuaie- veljjk made, dat de aftrap voor de voetbalwedstrijd Zeemacht-Watervogels werd verricht door de commandant der marine-kazerne. Deze aftrap werd verricht door de commandant der marine, kapitein ter zee L W. Rey- nierse. Hoewel in de maand Juli j.1. het K. L. O.-diploma aan 227 deelnemers kon worden uitgereikt, waren er toch nog een aantal candidaten, die om bij- ztndere redenen verhinderd waren de proeven op de voorgeschreven data en uien af te leggen. Voor diegenen, zomede voor nieu welingen bestaat thans op de onder staande data en uren alsnog voor de laatste maal de gelegenheid aan de eisen voor het H. L. O.-diploma te voldoen. Zaterdag 13 Sept. 14 uur: zwemmen aan de Dijk. Zaterdag 20 Sept 14 uur: athletlek Helder-terrein. Zaterdag 27 Sept. 14 uur: wandelen Kemphaanstraat. Opgave voor deelname vóór 12 September a.i. bij de voorzitter. Ban- kastraat 2. Op Zaterdag 7 September 1947 dei namiddag* 12.15 uur startten 35 wan delaars voor deze „trip" van «150 km. Onder hen bevond zich de heer J. W. Bakker, lid van de W.S.V. „de Zil vermeeuw" die deze tocht voor de tweede maal inzette. Onder begunsti ging van fraai wandelweer werd koers gezet naar Purmerend en van daar over Hoorn. Medemblik naar Den Oever. De afsluitdijk was nog 'n lastig traject en na een ruetpauze te Franeker, werd te pl.m. 5.15 uur Zon dagmiddag Leeuwarden bereikt. De deelnemers werden enthousiast ont vangen, wat zij zeer zeker verdiend hadden na deze 29 uure non-etop „monetertocht". Slechts 2 deelnemers moesten uitvallen. Hulde aan de heer Bakker, die Den Helder op waardige wijze op wandelsportgebied heeft ver tegenwoordigd. ERFPRINS-BEVOLKING UITGEBREID Door een colonne van zeventien le gerwagens werd Zaterdagavond een driehonderdtal gedetineerden in Ford Erfprins afgeleverd. Deze lieden wa ren afkomstig uit het kamp Valken burg, dat zojuist is opgeheven. De Erfprins-bevolking bedraagt thans, ex clusief de bewaking, pl.m. 2000 man. EEN ONGELUK KOMT NOOIT ALLEEN. aannemer der wegen in de N. O.-Pol- Dit ondervond de firma Strijland, der, toen op een dag v'gtr ongelukken werden genoteerd. Het eerste slachtof fer verloor drie toppen doordat zijn hand onder een kipkar was geraakt. De tweede werkman kwam tussen twee treinen in, waardoor belde be nen zeer ernstig werden verwond. De derde verwondde drie tenen doordat een trein met zand over zijn voet reed. De vierde was een opzichter, die schaaf wonden opliep, doordat hij op een zandtrein wilde springen. TRAGISCH. Een arbeider ln dorp A., die bezig was met stenen lossen, kreeg per ongeluk een steen op zijn hoofd. Na eerst nog door de dokter te zijn be handeld, heeft de getroffenen het werk hervat. Des avonds werd hij evenwel onwel en overleed kort daarna. ZEER ERNSTIG. Onze plaatsgenoot Hein Bakker wilde in Utrecht nog op een rijdende trein springen. Dit mislukte, zodat hij veertig meter werd meegesleurd. Een der passagiers trok aan de noodrem, waardoor de electrische tot stilstand kwam. In levensgevaarlijke toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis in Utrecht vervoerd. VISSERIJ. URK, 8 Sept. 1947. Door 80 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aangevoerd 16434 pond paling, van 28—301 pond per vaar tuig, prijs f 1—f 2.62; 419 pond witvif prijs 558 cent per pond. Door 15 vaartuigen werd heden aan gevoerd 2042 pond paling, van 51—207 pond per vaartuig, prijs f 1.07—f 1.30 en 12252 pond Noordzeevis 12%—91 cent per pond. Vorige week is de tijdens de Russen oorlog verwoeste boerderij „Bouwlust" van gebr. de Graaf te De Cocksdorp gereed gekomen. De bouw geschiedde onder leiding van de architect Brandsteder. De aan nemer was het aannemersbedrijf Duin. Ook de boerderijen „Rott rd-m" van gebr. Slot in Eierland en „de Padang" zullen spoedig gereed zijn. De winkel van de heer van den Berg in de Weverstraat is geheel gemoderni seerd. Het plafond en de wanden zijn thans geheel bekleed met Zweeds car- ton volgens ontwerp van het reclame bureau Kool uit Schagen. Vooral de verlichting verdient de bij zondere aandacht. Het geheel maakt een zeer prettige en goed verzorgde indruk. Wij kunnen dan ook een ieder aanraden hier eens een kijkje te gaan nemen. Ook de winkelpui van de heer J. G. Dekker op de Stenenplaats is geheel gerestaureerd. De winkel is iets klei ner geworden, doch de etalages zijn aanmerkelijk vergroot, hetgeen het uiterlijk natuurlijk ten goede is geko- Een trein met Joden, vertrokken van de dokken van Hamburg, wacht bü Lubeck, waar zU verder getransporteerd zullen worden naar het kamp te Poppendorf. Het debarkeren van de schepen en de reis per trein der Exodus-Joden verliep over het algemeen sonder ernstige stoornis. Op Texel is Maandag de jaarlijkse schapenfokveedag gehouden. Er was zeer grote belangstelling ook van bui tenlandse zijde. De heer Pierre Merre, voorzitter van het Texels Schapen stamboek in Frankrijk, kocht 20 ram men aan, die allen naar Frankrijk zul len worden geëxporteerd. Onder deze 20 rammen, die een totaalsom van f 5.902.50 opbrachten, waren verschil lende bekroonde exemplaren. In totaal waren er 205 inzendingen De tentoonstelling werd door de voor zitter van het Texels Schapenstam boek in Noord-Holland, de heer W. van der Oord uit Barsingerhorn ge opend, waarna men tot het keuren overging. De winnaar van de zilveren wissel beker, beschikbaar gesteld door de Texelse Eigen Stoomboot Onderne ming, was de heer P. C. Hin uit Spang op Texel met een éénjarig ram. Van de heer R. Eelman werd een éénjarige ram aangewezen als kampioen, een oudere ram van de heer P, C, Hin voor noemd als reserve-kampioen. Een viertal oudere fokschapen van de heer Jac. Eelman uit Oosterend be haalde in deze rubriek het kampioen schap. De kwaliteit van de schapen heeft, volgens de jury, de verwach tingen, ondanks de strenge winter en droge zomer, verre overtroffen. Is één der passagiers mede verantwoordelijk Op 10 Januari J.1., des morgens om streeks kwart vóór tien vond op de Afsluitdijk, pl.m. 4 km buiten de Noord-Hollandse kust, een ongeval plaats, waarbij zes mensen zwaar werden gewond. Een Naco-bus van de dienst Alkmaar—Leeuwarden, slipte bij het passeren van een vrachtauto en vloog in volle vaart tegen een grote truek, die uit de richting Leeuwarden naderde. De bus kwam dwars over de weg te liggen en een der zijwanden werd opengereten. REED DE CHAUFFEUR TE SNELT Ten einde een onderzoek in te stel len naar de schuldvraag, werd Dins dagmiddag voor de Meervoudige Ka mer onder presidium van mr. Krabbe de chauffeur van de autobus, de Alk maarder Simon N. B. gedagvaard, be schuldigd van het toebrengen van lichamelijk letsel door zijn schuld. Vijf van de zes passagiers die gewond werden en inmiddels hersteld zijn, wa ren als getuigen verschenen. Tijdens het verhoor der getuigen bleek, dat de chauffeur met een snel heid van 50 a 55 km had gereden, het geen gezien de omstandigheden, het was mistig en de weg was glad, een veel te grote snelheid was. EEN FOOI OM DE TREIN TE HALEN. Getuige de Wilde, die met zijn echt genote in Alkmaar reeds in de bus was gestapt, verklaarde hoe hij be merkt had dat een andere passagier, de heer D. Visser, aan de chauffeur had gevraagd snel te rijden omdat hij de trein in Leeuwarden wilde halen. Na het oponthoud te Hippolytushoef had Visser de chauffeur een rijks daalder gegeven. „Hebt U begrepen waarom de heer Visser u dat geld gaf?" informeerde een der rechters, waarop verdachte na enige aarzeling toestemde, dit in derdaad te hebben begrepen, maar desondanks niet harder te hebben ge reden dan gewoonlijk. OFFICIER EIST 1 MAAND GEVANGENIS STRAF. Mr. Holstein, de Officier van Justi tie, concludeerde in zijn requisitoir, dat, hoewel overtuigd van de mo rele medeverantwoordelijkheid voor dit ongeval van de passagier Visser, onomstotelijk vaststaat dat de chauffeur zijn plicht op zeer roeke loze wijze verzaakte door met een dergelijke snelheid en op zo'n ge waagde wijze over een gladde weg te rijden. „Verdachte heeft geen besef gehad van de grote verantwoordelijkheid die op hem rustte", meende de Of ficier. De eis luidde: 1 maand ge vangenisstraf. VERDEDIGING OP JURIDISCHE GRONDEN. Namens zijn cliënt voerde mr. Jan sen uit Rotterdam, die als verdediger optrad, aan, dat beschuldigde twaalf jaar lang heeft gereden zonder één verkeersongeval te hebben veroorzaakt Bovendien is hij thans geen chauffeur meer doch conducteur, hetgeen door verdachte als een degradatie wordt aangevoeld. Verder meende mr. Jan sen dat de tenlastelegging niet juist was opgesteld, omdat daaruit in het geheel niet zou blijken, in welk ver band de benadeelden stonden tot de foutieve handeling van de beschul digde. Op deze grond meende mr. Jansen gerechtigd te zijn een verzoek om vrijspraak te richten tot de rechtbank. Over veertien dagen volgt de uit spraak. Indonesische Padvinderslelders, komende van de Wereld-Jamboree in Mols- son Frankrijk, bezochten vóór zij weer naar Indonesië terugkeerden H.M. de Koningin op het Huis ten Bosch. Zij hadden verschillende geschenken mede genomen, zoals Ind. doeken, prauwen van kruidnagelen. Achteraan in het midden: Z.K.H. Prins Bernhard. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Geachte Redactie Mag ik nog even gastvrijheid verzoe ken voor een kort repliek aan de he ren Enklaar en Pater ten Dam. Ik respecteer het idealisme van de heer Enklaar en appreciëer de goede bedoelingen van Pater ten Dam om de politiek ontapoorde Erforinsbewo- ners weer tot bruikbare leden van de Nederlandse maatschappij op te voe den, maar de heren gaan naar mijn smaak te ver! Hier ligt het kernpunt van ons verschil van mening en ik weet, dat zeer velen in deze aan mijn zijde staan. De grote sportorganisaties, de Kon. Ned. Athletiek Unie en de Kon. Nederl. Voetbal Bond. om er maar een paar te noemen, gaan zelfs nog verder. Deze bonden weigeren het lid maatschap aan politieke delinquenten, die na een tribunaaluitspraak of voor waardelijke buitenvervolvingstelling, weer in de maatschappij zijn terugge keerd. Het is mij dan ook een raadsel hoe de K.N.A.U. toestemming aan de H.A.V. kan hebben verleend tot het door mij gewraakte sportevenement. De aanwezigheid van de H.A.V.- dame» was voor het leggen van net ,.sport"-contact volkomen onnodig; voor de Erfprinsbewoners was het echter een speciale attractie. Frappant was bovendien het myste rieuze stilzwijgen gedurende de voor- bereiding van deze sportdagen. Noch de plaatselijke pers noch de buitenwereld mocht er blijkbaar iets van weten, ja zelfs familieleden van sommige HAV- leden wisten niet wat er zou gaan ge beuren! Het moge dan voor de HAV-leden geen sport-„festijn" zijn geweest, voor de bewoners van het SS-kamp Erfprins (ja. Pater ten Dam, kijkt U maar in de telefoongids of beschouwt U maar het postpapier) was het wel een festijn. Een festijn waarop deze heren nog steeds geen recht hebben, omdat zy het zijn, die tegenover de vrije maatschap pij zeer veel hebben góed te maken, waarvan het grote merendeel nog steeds niet overtuigd ik Een der eerste taken van het kamp personeel en de geestelijke- en sociale verzorgers is het de delin quenten bet besef bij te brengen waarom zij in het kamp zijn geïsoleerd, het besef van hun grote SCHULD tegenover ons land en ons volk en eerst dan, wanneer zU deze schuld plechtig hebben beleden, kan er sprake zijn van pogingen om hen weer terug te brengen in de maatschappij! De beide Inzenders zijn met elkaar in strijd omtrent de kosten van de maaltijden. De heer Enklaar zegt, dat deze betaald werden door ontslagen kampbewoners, Pater ten Dam betoogt, dat de kosten bestreden werden uit de cantinegelden welke met de arbeid bui- ten het kamp door de gedetineerden zelf zijn verdiend. (Dit laatste is juist. Red. H.C.) Ik heb aanvankelijk gemeend niet te moeten ingaan op de slottirade van Pater ten Dam, waarin nij een vergelij king maakt tussen de viering van Ko ninginnedag 1947 en diezelfde dag van 1945, toen ondergetekende optrad als waarnemend Commandant van Erf prins (toen nog geen SS-kamp). Pa ter ten Dam was toen niet in Den Helder, maar ik geef hem bij deze vol macht om iedere onregelmatigheid, welke gedurende de periode van 9 Mei 1045 tot 31 Augustus 1945 mocht heb ben plaats gehad in de Helderse kam pen, die gedurende die tijd onder de bevelen hebben gestaan van de heer Van Tol en ondergetekende, in dit blad volledig doch behoorlijk gedo cumenteerd te signaleren. Hij kan daartoe zijn licht opsteken bij delin quenten, die destijds in onze kampen hebben vertoefd, en waarvan ik hem gaarne een volledige lijst zal ter hand stellen. Geachte Redactie, mijn repliek jg langer geworden dan ik had gedacht; dat kon bijna niet anders na twee zulke lijvige artikelen. In Uw onderschrift vraagt U: Hoever mogen we dan wel gaan met onze bruggenbrouwerij? Ik antwoord U: Laten we toch niet ver- gelen waarom deze mensen in Erfprins zitten! Laat ze eerst tot het besef ko- hef' erg. fout 'sommige zelfs misdadig fout) zijn geweest. Ik moet blijven persisteren bij de slotconclusie van mijn vorig ingezon- fn rfp Helderse sportclubs hun medewerking aan ten weigerenL e" 2U"en moe" Hoogachtend, J. W. BIERSTEKER. Onderschrift. Wij zullen met dit ingezonden stuk de discussie over het Sportcontact tus sen de vrije maatschappij en de gedeti neerden uit fort Erfprins beëindigen. Het komt ons niet gewenst voor, in nieuwe ingezonden stukken de Konin ginnedagvieringen van 1945 en 1947 tegen elkander af te wegen. Deze kwestie staat toch in feite buiten de zaak, en kan alleen maar het trekken van juiste conclusies betreffende de „brugvormlng" bemoeilijken. Redactie Heldersche Courant, (Van redactiewege bekort). Naar aanleiding van het stuk „Hoe men in Nederland verzetshelden eert" kan ik U nog enkele voorbeelden noemen 5 Februari 1945 werden te Anna Paulowna een groot aantal arresta ties verricht door de bezetter. 17 Fe bruari werden er 8 gefusilleerd te Halfweg, 19 Febr. 2 te Zwanenburg, 27 Febr. 3 te Amsterdam, bijna allen Heldersen. De gemeente Halfweg had de treurige moed om de vrouwen de rekening van de begrafenisonderne ming te presenteren, zijnde ƒ195— per persoon. De begrafenis had plaats op één vrachtwagen. Bij Bloemendaal werden ze „begraven". Gelukkig heb ben alle nabestaanden geweigerd om te betalen. Misschien komt er nog eens een dag, dat er een deurwaarder komt om het te innen? In 1946 kregen twee van deze vrou wen een huis op de Binnenhaven toe gewezen. Een verzoek om herstel aan de Wederopbouw bij voorrang werd eerat na bemiddeling door anderen toegestaan. Een der gefusilleerde!! was brandwacht op de Marinewerf. Op Dolle Dinsdag werd hij opgeroepen voor de Stoottroepen. Hij gaf zijn le ven voor het vaderland. Het aan an deren uitgekeerde invasiegeld werd zijn gezin geweigerd. Zó eert men verzetshelden. Ik kan niet nalaten een woord van dank te brengen aan burgemeester Ritmeester en de heer Wessels. Zij stonden met alle mogelijke middelen deze zwaar getroffen gezinnen ter zijde. D. v. d. WALLEN, oud-lid Stoottroepen Helder Ania Paulowna, Stoomweg, Breezand.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2