s. o. s. MONICA van de Jaarbeurs DE PAMPUS—PIRAAT Woongelegenheid en -vordering „Wij zaten volkomen aan de grond Wij spelen Bridge Verloofd. Driehonderd alwijzingen \/AN j\jABU EN VERRE door J. D. VAN EXTER Je moet maar boffen Nieuwe beschikking van de minister Redders van Mossolini Benen als een Barometer en steeds maar rauw weer op til? Wij luisteren naar Gevaarlijke vrijers FEUILLETON (Van onze speciale verslaggever) Ondanks de grandioze groei van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs en grootse plannen om de 50e Jaarbeurs, in het voorjaar a.s. met bijzondere luister te vieren, hadden wij te Utrecht een soort noodkreet te beluisteren, een bit tere erltiek op de wijze, waarop de Jaarbeurs van de zijde der rege ring wordt bejegend. „Wij zaten -olkomen aan de grond!" aldus de voorzitter, de heer mr. Fente- ner van Vlissingen, „er wordt aan de wortels van de Jaarbeurs geknaagd, wij zullen zo de strijd moeten op geven!" In Engeland, Frankrijk, België en zelfs in Duitsland bevordert men de ontwikkeling van het Jaarbeurswezen. Alleen in Nederland her.*t de Jaarbeurs ditmaal ruim 300 gegrdigden moeten a f w ij z e n en deelnemers nog steeds veel te kleine ruimten moeten toewij zen en dat alléén, omdat de regering toestemming voor uitbreiding heelt geweigerd. „Wij zijn op die manier de enige uit zondering in de gehele wereld, en dat, terwijl de Jaarbeurs een onmisbaar in stituut is om vooral de export op gang te helpen". De 49e Jaarbeurs, welke Dinsdag werd geopend, telt wederom 265 deelnemers méér dan bij de vorige gelegenheid, n.1. 1298 Nederlandse en 924 buitenlandse die ditmaal weer 1128 m2 méér ruimte bezetten. De directeur, mr. Milius, toonde aan, dat de eigen industriële bedrijvigheid 'n regelmatige stijging vertoont; stelt men de activiteit in 1938 op 100, dan werd in Mei J.l. weer 87 bereikt! BELANGRIJKE LANDBOUW- AFDELING Een rondgang door het enorme ge bouw aan het Vreeburg, door de dit maal voor uitgebreide meubel-exposi ties ingerichte wijde Beatrix-hal en over het uitgestrekte terrein aan de Croeselaan, waar splinternieuwe, voor het eerst in ons land aanwezige land bouwwerktuigen met wonderbaarlijke capaciteiten tentoon teld zijn naast een vloed van andere voor de land bouw en veeteelt belangrijke zaken, want ditmaal staat de grote agrarische afdeling in het teken der mechanisatie doet volkomen de noodkreet van mr. Fentener van Vlissingen nopens 't ruimtegebrek beamen. Het is zeker geen toeval, deelde mr. Milius mee, dat bij de aan de Staten- Generaal in te dienen Rijksbegroting 1948 tevens aan de volksvertegenwoor diging zal worden voorgelegd een nota van de minirter van Landbouw, bevat tende een zesjarenplan voor de land bouw. Daarin wordt, behalve aan kwesties van ruilverkaveling, research- arbeid en onderwijs ten behoeve van de landbouw, zeer uitgebreide aan dacht besteed aan de mechanisatie van ons agrarisch bedrijfsleven, waarvoor Een tragisch geval deed zich voor te Tzum in Friesland. Terwtjl de fa milie Adema een 5-jarig dochtertje grafwaarts droeg, verdronk een 3-jarig zoontje. De één-armige Hugh L. Datton is specialist in het blussen van brandende oliebronnen. In Indië blus te hij er twee, die drie weken gebrand hadden, in een paar dagen tijds. Zo'n vuurvreter! Maar de Haagse predikanten zijn ook niet mis. Zij wis ten een brand, die uitbrak in de Geref. Kerk, met emmers water in de kiem te smoren. Binnenkort een eigen brandweercorps? Voor de feest verlichting ter gelegenheid van Mos- kou's 800-jarig bestaan zijn 100 mil- lioen gloeilampjes aangebracht. Tus sen twee haakjes: laat U vooral 's avonds uw etalagelampje niet bran den? Heel Nederland begroette juichend de regen, behalve in Sas van Gent, waar de jubileumfeesten in het water vielen. De Sassers waren uit hun sas. Een meisje in Yeovil brak in een kantoor binnen om brie ven naar filmsterren te typen. Zjj zocht de weg naar de sterren. Het Openluchtmuseum bij Arnhem boekte in de afgelopen zomer niet minder dan 85-000 bezoekers. Bij het huidige tempo van de woningbouw be hoeft men over enkele jaren hiervoor niet meer naar Arnhem te gaan, om dat dan heel Nederland een open luchtmuseum zal zijn Te Rjjssel bleef een man, die aan het eikels pluk ken was, bewusteloos aan een tak van een boom hangen tot hij met be hulp van een ladder uit zijn benarde Positie kon worden verlost- In feite king z(jn leven aan een zijden draadje. Een sterk staaltje: te Almelo v°nd men blijkbaar de coloradokevers In de ingewanden van geslachte pa rijzen. De volgende dag waren de dieren weer springlevend de kevers v f-'l te verstaan. Het publiek 'dompelt, dat de sigaretten gauw van de bon komen, juist, omdat Den Haag dit tegensprak. Hoe het ook zij, we zhlien in leder geval wel weer de s'gaar zjjn. de aanschaffing van tienduizenden landbouwmachines wordt voorgesteld. TAL VAN NIEUWIGHEDEN Vanzelfsprekend gaat ieders belang stelling het meest uit naar de geëxpo seerde nieuwigheden. Wij willen hier enkele opmerkelijke dingen noemen, b.v. plastic bloemen; een draagbare schrijfmachine voor blinden: een hoog- vacuum-klopper, stofzuiger met ro terende borstel in zuigopening, terwijl 't stof verzameld in metalen container en signaal wordt gegeven bij een volle container, met vloerverlichting; een electrisehe kruikenmoeder, verwarmt een aantal kruiken tegelijk; schemer lampen in de vorm van een molen, zijn ook te gebruiken als kinderspeel goed; temperatuur-slgnaal voor auto mobielmotoren, maakt attent op koken van het radiatorwater; middel om af- valmateriaal te verwerken tot bouw materialen; bioscoop-klapfauteuils met klap en schuifbare zitting en beweeg bare rug; kinderwagen, bruikbaar als wieg, uitneembaar, met gepatenteerde uitneembare stoel; haarkleurhersteller, waardoor oude kleur terug komt; echt- lopende pop, met nauwkeurige naboot sing van de menselijke stap, chic gekleed. Wij geven u nu slechts enkele „nieu wigheden". Er is voor de vakmensen op het gebied van machinerieën enorm veel nieuws te zien, voorts op het ter rein van schoenen en leder, rubber, kurk, textiel, confectie, drukwerk, kan toorbehoeften, winkelinrichting, recla me- en toegiftartikelen. Ook de afdeling der Voorlichtings diensten is nieuw. DE OFFICIËLE OPENING. Gistermorgen is de 49ste Jaarbeurs te Utrecht zonder enig ceremonieel ge opend. Al dadelijk stroomden de be zoekers in groten getale door de tour niquetten naar binnen, 's Morgens zijn op het vliegveld Soesterberg de eerste twee KLM-toestellen aangekomen van de speciale vliegdienst op de Jaarbeurs. De eerste bezoekers uit Noord en Zuid werden door enkele autoriteiten offi cieel welkom geheten. Ponvright R.TVP Enkele weken geleden werd bij de groentenhandelaar S. aan de Breestraat te Koog aan de Zaan een rijwiel gestolen. Zonder stalen ros kan een Nederlander niet, dus dan maar zien, of er niet op de een of andere manier aan zo'n vehikel te komen is. Een pracht gelegenheid was het Rad van Avontuur op de Zaandamse ker mis, waar ook af en toe fietsen verloot werden. Maar je moet ge luk hebben! En dat had onze Koger. Op één avond won de heer S. twee aller- charmantste Franse karretjes. Voor de laatste flets koos de ge luksvogel maar een stofzuiger, zo dat ook Moeder de Vrouw con tent was. Cfi M0Q6E-SEINEN .Z'JH PU0TSELIN6 OPGEHOUDEN. DE INSPECTfeuD. BESLUIT ECHTEQ NIET LANGER.TE WACHTEN. gebruike voor uitoefening van een be roep, het economisch belang van de personeelsvoorziening voor een bedrijf, enz. Tenzij onverwijlde vordering nood zakelijk is, zal van de vorderingsbe voegdheid geen gebruik worden ge- van de woonruimtewet 1947, een aan- maakt, dan nadat 't B. en W. redelijker- De minister van Binnenlandse Za ken heeft, gelet op enige artikelen tal beschikkingen ingetrokken en een nieuwe beschikking het licht doen zien met betrekking tot een vergun ning tot het in gebruik nemen van woongelegenheid en te„ aanzien van vordering. Aan deze nieuwe beschikking die tegelijk met de woonruimtewet 1947 in werking zal treden, is het volgen de ontleend: De in artikel 1 der wet bedoelde j niet plaats hebben. nro-nnnirtO" tnn hohnPVft VR11 VSStt- ixri wijze onmogelijk is gebleken, om op basis van vrijwilligheid een oplossing van de huisvestings-moeilijkheid te be reiken. Vordering van een gedeelte van een woning (dwang tot samenwoning) ten behoeve van a-sociale (dit woord op te vatten in ruime zin en ook in betrek kelijke zin, nl. ten opzichte van degene, tot wie de vordering wordt gericht, doch niet inbegrepen politieke delin quenten als zodanig) personen mag vergunning ten behoeve van vesti ging in de gemeente mag o.m. niet worden geweigerd aan: ambtenaren, aan wie door het be voegde burgerlijk of militair gezag de gemeente als standplaats ls aan gewezen bedienaren van de eredienst, aan wie door het bevoegde kerkelijk ge zag de gemeente als standplaats is aangewezen; personen, die ln inrichtingen of kampen, welke door het rijk worden beheerd, worden gehuisvest; de openbare dienst, ten behoeve waarvan na overleg met B. en W. een woning of gebouw krachtens de algemene vorderingsregeling 1944 is gevorderd. B. en W. zuilen steeds vergunning tot in gebruik nemen van een woonge legenheid kunnen verlenen aan de ei genaar, aan wie zij die vergunning hebben toegezegd, voor het geval hij de kosten van nieuwbouw geheel of ge deeltelijk zelf draagt. Betreffende vordering is o.m. 't vol gende bepaald: het oordeel van B. en W. over de doelmatigheid van de ver deling van woongelegenheid en over de doelmatigheid van een vordering moet steeds mede worden bepaald door overwegingen van rechtvaardigheid en en billijkheid. Hierbij verdient o.m. het lot van be jaarde bewoners als zodanig aandacht. Voor overweging komt ook in aanmer king behoefte aan woongelegenheid ten Woningen, welke eigendom zijn van bejaarde bewoners, die dat bezit als voorziening voor de oude dag hebben verworven, zullen bij voorkeur niet in haar geheel worden gevorderd, tenzij hun een passende woonruimte in een ander perceel in de gemeente kan wor den verschaft. Indien iemand krachtens artikel 18 der wet wegens onbehoorlijk gebruik van het gebouw of de woon ruimte, of wegens ernstige overlast, aan de eiser of diens huisgenoten aange daan, tot ontruiming is veroordeeld, mag geen woonruimte-, gebouwen- of inkwartieringsvordering ten behoeve van de veroordeelde met betrekking tot de betrokken woongelegenheid tot de eiser worden gericht. Woonruimte- of inkwartieringsvor dering t. a. v. pastorieën of an dere woningen van bedienaren van de eredienst mag slechts met machtiging van de minister van Binnenlandse Za ken plaats vinden. Voorts is een com missie van advies ingesteld, bestaande uit ten minste 5 leden, al of niet lid van de gemeenteraad, doch ingezetenen van de gemeente. Zo mogelijk moeten in de commissie zitting hebben twee personen, die re presentatief zijn, resp. voor de huis eigenaren en voor hypotheekhouders. Voor het overige dient bij de keuze in de eerste plaats te worden gelet op technische- en sociale deskundigheid op woninggebied en op kennis en erva ring in sociale aangelegenheden in het algemeen. In plattelandsgemeenten dient zo mogelijk ten minste een des kundige op sociaal-agrarisch gebied tot lid der commissie te worden benoemd; in gemeenten met een groot contingent arbeidersbevolking zo mogelijk ten minste een vertegenwoordiger van de vakbeweging. Fort Knox, de schatkamer van de Verenigde Staten, waar goud ter waarde van 21 milliard dollar wordt bewaard. In de inzet: John Snyder, Amerika s minister van Financiën. Door de brand in Sunninghall Park, Ascot, het toekomstige huis van Prinses Elisabeth van Engeland en Lt. Philip Mountbatten, is het voorlopig uitge sloten dat zij daar hun intrek kunnen nemen. Naar alle waarschijnlijkheid zal het jonge paar na de huwelijksvoltrekking in November zijn intrek nemen in Bagshot Park, West Surrey, ongeveer 50 km. van Londen. Het Amerikaanse Militaire Gerechts- bof te Dachau heeft Otto Skorzeny, Duits parachutist der nazi's, die Mus- sclini uit de handen van de regering Eadoglio heeft gered, onschuldig be vonden aan overtreding van het oor logsrecht. Volgens de aanklacht had hij aan het hoofd gestaan van een speciale brigade, die tijdens het Duits offensief in de Ardennen in de laatste oorlogswinter Amerikaanse uniformen droeg. 19 officieren van zijn 15e pant serbrigade werden eveneens onschul dig bevonden aan het overtreden van oorlogsrecht en oorlogsgebruiken. Rheumatische pijnen in armen en benen, neen in alle ledematen nu hier, dan daar zijn in ons vochtig wispelturig klimaat voor velen onfeil bare voorboden van verandering van weer. Wapen U tegen die slopende pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende organen drijft de pijnverwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel ondermijnt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kru schen bij Uw Apotheker of Drogist en neem van morgen af regelmatig de kleine dagelijkse dosis in Uw eerste kopje thee. (Ingezonden mededeling) DONDERDAG 11 SEPTEMBER. Hilversum I, 301 m., geeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10.30 uur. KRO: 7.45 Charles Panzera, bariton. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Ochtendconcert. NCRV: 10.00 Leger des Heils-orkest. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Voc. solisten. KRO: 11. De Zonnebloem. 11.10 Van zomer naar herfst. 11.30 De sterrenkrans onzer deugden. 12.03 Piano. 1.20 Welk boek?. I.45 Hors d' Oeuvre. NCRV: 2.40 Voor de vrouw. 3.50 Serenade. 4.45 Radio cembalo-gezelschap. 5.15 Musette-or- kest. 6.30 Voor de Ned. Strijdkrachten. 7.30 Actueel geluid. 8.15 „Three Choirs Festival". 9.50 Met band en plaat.... 10.45 Avondoverdenking. 11.00 Sym- phonisch avondconcert. 11.47 NCRV- vocaal concert Hilversum II, 415 m., geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. AVRO: 7.30 Marsen en walsen. 8.15 Opera-frag menten. 9.15 Morgenwijding. 9.35 Ar beidsvitaminen. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 The three man suite. 11.20 II.20 Orgelconcert in de Noorderkerk. 12.00 Vioolspel 12.38 Metropole-orkest. 1.45 Kinderkoren. 2.00 Piano. 3.00 Voor zieken en gezonden. 5.00 AVRO-kalei- doscoop. 5.20 Welk dier deze week?. 6.15 De zwemkampioenschappen te Monte Carlo. 6.30 De Papavers. 7.15 Om en om programma. 7.45 „Raketten" 8.05 Met de microfoon bü-... 8.15 Het Omroeporkest. 9.20 Twaalf dagen.,.. 10.00 In de schijnwerper. 10.30 Sky- masters. 11.15 Filmmelodieën. Het schijnt voor jongelui uit an dere plaatsen gevaarlijk werk te zijn relaties aan te kndpen met Zuidwolder schonen. Een twee tal jongelui uit Dedemsvaart on dervond zulks dezer dagen, toen zij, na de avond bij hun respec tievelijke meisjes te hebben door gebracht, in de beste stemming huiswaarts keerden. Te Schotters- huizen wachtte hen namelijk een onprettige verrassing, want daar werden zij opgewacht door zeven met stokken en messen gewapen de knapen. Deze hieven een krijgskreet aan en gingen terstond tot de aanval over. Het resultaat was, dat de Dedems- vaartse jongens lelijk werden toe getakeld, zodanig zelfs, dat een arts bij één van hen niet minder dan 12 hechtingen in bovenarm en rug moest aanbrengen. XL. Wij vragen in deze rubriek de aan dacht van de liefhebbers voor het volgende spel. De kaartverdeling was: S. a-h-v-10-5 H. 5-4-2 R. a KI. v-6-5-2 IS NAAR HET ENGELS VAN «ERTA RUCK ÜOORiJ. JOR1SSEN 74. Toen verdween het beeld weer en ik sloeg mijn badmantel om, terwijl ik op koele toon zei: „Ik zal je naar boven helpen op één voorwaarde, dat je niet tegen me spreekt". „Wou je dat liever?" vroeg hij kalm. „Alleen op die voorwaarde", her haalde ik. „Heel goed" zei hij en kwam lang zaam overeind, „Ik ben bang, dat ik wel een beetje zal moeten leunen op jé". Nadat ik hem geholpen had zijn badjas aan te trekken, bleef ik even staan, opdat hij zijn arm tot stèun om mijn schouders zou kunnen leggen. Of hi; zwaar leunde of niet, weet ik niet. Langzaam en zwijgend vervolgden wij onze weg. Toen wij dicht bij de huisjes waren, nam hij zijn arm weg en onderdrukte een uitroep van verbazing. In het diepe wagenspoor voor de kieine tuintjes stond een auto. De bezoekers! Zy waren er dus al! Ik had hen geheel vergeten. Zij wa ren in mijn huisje op de thee. Hij wa* ai het andere hekje binnen gegaan, want in het kleinste huisje hebben hij en Blanche hun kamers. Van de keuken-zitkamer uit hoorde itc vrolijk gepraat en gelach. Moest ik hen ontmoeten, nadat ik dit alles had doorgemaakt? Langzaam ging ik de trap .op naar mijn kamer en begon mij te kleden. Ik voelde me opeens dodelijk ver moeid en o zo slaperig. Het liefst zou ik naar bed gegaan zijn en doorgesla pen hebben totdat ik Port Cariad voor goed verlaten had. Dat dit nu vanmiddag nu weer had moeten gebeuren; dat dit nu ook nog bij al het andere moest komen, dat ik zo graag wil trachten te vergeten, na zijn gedrag van vanmorgen. O Billy, waarom deedt je het toch? Wij waren zulke goede maatjes). Het is min van hem. Hoe kon hij er ever denken? Hoe kon hij het mij •-ndoen? Dit feit bleef en al de golven van de Baai hadden de bitterheid er van nog niet weggespoeld. Wat dat wonderlijke visioen van mij daar op het strand betreft dat moet net iets geweest zijn, zoals men zegt, dat een drenkeling ondervindt, die in éen minuut zijn hele leven voorbij ziet gaan. Dat zijn dan echter dingen, dia gebeurd zijn, en dit was het te genovergestelde; het was iets, dat nooit gebeuren kan. Ik had hem tenminste belet, om mij voor mijn schijnbaar edelmoedige daad te bedanken. Ik was hem zonder er iets by te denken, te hulp gekomen, en ik was te uitgeput zelfs, om nog boos te zijn over die onwillekeurige daad. Mijn armen voelden loodzwaar. Ik schoot niets op met aankleden, hoewel ik wist, dat ik beneden verwacht werd om voorgesteld te worden als zijn meisje. Het was niet om zijnentwil dat ik naar beneden zou gaan. Ik ging niet als het meisje waarmee hij geënga geerd waa en dat hij zo beledigd had. Het was de gast van zijn moeder, die in het spiegeltje haar beeld aan schouwde. Wat zag ik er uit! Wat zat mijn haar geplakt! Ik trok de eerste schone blouse aan, die ik in handen kreeg. Ik zou hem geen eer aandoen, dat is zeker! Ik haalde de schouder» op en ging naar beneden. De warme keuken leek vol mensen. Het was een Babel van stemmen. Daartussen rook ik de geurige thee en verse boter en kon het iets van ooeur zijn: trèfle? Het beste servies van juffrouw Ro berts stond op de tafel, met haar grootste, zwarte trekpot, en schaal tjes vol eigen gebakken koekjes, mas sa's bruine eieren en borden met gro te sneden eigen gebakken brood. In het midden stond een kan met heide, kamperfoelie en nog een soort blauwe bloempjes. Verder was er nog een mooie, grote cake en een pot pruimenjam. Aan bet hoofd van de tafel zat me vrouw Waters, druk in gesprek met een oude heer met een zwarte snor, die heel vlug Frans sprak en steeds gesticuleerde. Tegenover Blanche, die ook druk praatte, zat haar broer. Hij zag er vrijwel als altijd uit Theodora was een en al opgewondenheid. Ik hoorde haar zoiets zeggen als: „Dat moet u Billy's meisje t k ver tellen!" r*"ordt vervolgd S. 6-4 H. b-6-3 R. 10-9-7-3 KL b-8-7-3 S. H. R. KI. b-8-7-2 v-9-8-7 v-8-5 10-4 S. 9—3 H. a-h-10 R. h-b-6-4-2 KI a-h-9 Zuid moest op dit spel klein slam sans-atout spelen. Hij heeft 10 vaste slagen plus een vrij te maken schop pen in N. is 11 slagen. De twaalfde moet nu komen uit een dwangpositie. Wil men daarop spelen, dan is het dikwijls niet slecht om, wanneer men dit zonder gevaar doen kan, de eerste slag te laten lopen. West kwam op met schoppen 6. N. de 10. O. de boer en Zuid de 3. Oost speelde harten na, die Zuid met de heer nam. Vervolgens speelde Zuid 8 vaste slagen uit n.1. kleine ruiten naar ruiten aas, toen klaver, naar Zuid met klaver en dan klaver aas en heer, vervolgens ruiten heer en toen met schoppen 9 naar Noord, waar aas-heer-vrouw van schop pen werden uitgespeeld. Doet U dit ook eens en gooi telkens voor elke partij zo gunstig mogelijk bij. U heeft dan bij elk der spelers nog 3 kaarten met Noord aan slag. Hoe speelt gij dan verder? Denkt er om dat U dan geen slag meer moogt verliezen. Volgende week komen wij hierop terug. Van pech gesproken. Bij het duplicaat-tournooi van vier tallen te Deauville, waaraan 10 teams deelnamen en elk team tegen elk der overige 10 spellen speelde, stond Ne derland na de 8e (voorlaatste) ronde met 8 overw. aan de kop, met Engeland als tweede. Nu kon het Ned. team in oe laatste ronde alleen nog van de eerste plaats verdrongen worden als het zelf in de laatste ronde met 12 tegen 2% verloor en Engeland met 132 won. En zie dit schijnbaar on mogelijke gebeurde inderdaad, waar door Nederland met p. verschil op de tweede plaats kwam. Dat was toch wel pech]

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3