SiatL m OmqeuMQ. Historische dag voor de Koninklijke Marine Vergoeding verplaatsingskosten gemeentepersoneel De Leeszaal in Augustus Gramofoonplaten Voor de jongens overzee Loos alarm.... Lieuws van de Ring Iedere matroos kan offic:er worden Om het schaakkampioenchap Een Helderse houtwaren- fabriek „Elgawa" krijgt bezoek Scheepvaart Anna Paulowna. Brandstoffenhandelaar in overtreding 5°vd,„vHoD: £>•- Texel Laatste acte van bezettings drama Wieringen Breezand. Wieringerwerf. De Schager markt. Van de leden van het personeel, die enige tijd geleden in dienst der ge meente werden aangesteld en die van elde.j naar hier zijn overgekomen, ont vingen B. en W. een verzoek een tege moetkoming in de verhuiskosten. Eni gen hunner verzochten tevens in aan merking te mogen komen voor een te gemoetkoming in de pensionkosten. Deze verzoeken komen B. en W. niet onredelijk voor. Immers de sterke •tijging van de transportkosten van meubilair enz., benevens de hoge kos ten van levensonderhoud, maken het in deze tijd voor vele ambtenaren zeer bezwaarlijk om de grote uitgaven, ver bonden aan een verhuizing naar een andere gemeente, uit eigen middelen te voldoen. Wat de verzoeken om toekenning van een tegemoetkoming in de pen sionkosten betreft, wordt opgemerkt, dat de desbetreffende ambtenaren op aandringen van gemeentewege hun werkzaamheden reeds hebben aangevangen, hoewel zij de hun in uitzicht gestelde woningen nog niet konden betrekken, tengevolge waar van de gezinnen voorlopig moesten worden achtergelaten. Het komt B. en W. gewenst voor de toekenning van dergelijke tegemoetko mingen aan algemene regelen te bin den en wel enerzijds uit een oogpunt van billijkheid jegens hen, wier om standigheden in dit opzicht met die der hiervóór bedoelde ambtenaren over eenkomen, doch die een verzoek ach terwege laten, anderzijds ook met het oog op de belangen der gemeente. De vrees is gewettigd, dat de hiervóór be doelde omstandigheden er toe zullen leiden, dat bij voorkomende vacatures veelal slechts tweederangs krachten be reid zullen zijn 'n benoeming te aan vaarden. Dit moet voorkomen worden. Juist een gemeente als de onze heeft, in de eerste plaats voor haar weder opbouw en voorts met het oog op de belangrijke positie, welke zij als ma rinebasis eerlang weer zal bekleden, behoefte aan een bekwaam ambtena renkorps. Er dient dus een regeling te worden getroffen, waarbij wordt bepaald, dat aan hen, die, van elders komende, in gemeentedienst treden, een tegemoet koming kan worden toegekend op de voet van het Verplaatslngskostenbe- sluit 1948, Hierdoor zullen betrokke nen in voorkomende gevallen niet al leen een tegemoetkoming kunnen krij gen in de transportkosten van het meubilair en in de inrichtingskosten, doch, wanneer een nieuwbenoemde zijn gezin tengevolge van het nijpend woningtekort voorlopig niet naar hier kan doen overkomen, bovendien een temoetkoming van 90% der pension kosten. Deze door B. en W. voorgestelde regeling zal in de gemeenteraadsver gadering van Dinsdag 16 Sept. a.s. worden behandeld. De Openbare Leeszaal werd gedu rende de maand Augustus bezocht door 334 mannen en 41 vrouwen, totaal 375 personen. Uitgeleend werden: 2686 ro mans, 1425 studiewerken en 2280 jeugd boeken, totaal 6371 boeken. Nieuwe aanwinsten. Romans: Van Aalst: Onder martie- ners en bietsers. Arkel van Zeg waard: Herinneringen van een huisarts. Baum: Berlin hotel. Brouwer: In de schaduw van de dood. Coles: Het groene gevaar. Forsj: Met steen be kleed. Goodman: Dodenhuis. Landqulst: Medicijnen en liefde. Mollema: De berggeest van Mendanang. Ooms: Ons achtervolgt een haai. Selinko: Vandaag trouwt mijn man. Soya: Een gast. Verschoor: Groen tes in 't blauw. Van der Vet: Verge ten voorman. De Vries: Spaanse erfenis. Waardkamp: Leeuweriks lied. Werfel: Hoort naar mijne stem. Studieboeken: Aafjes. Een voet reis naar Rome. Bonger: Dirck Vol- ckertszoon Coornhert ChurchiU: Mijn jonge jaren. Ten Doesschate: Het zien. Herzberg: Amor fati; ze ven opstellen over Bergen-Belsen. Law. Houk: Bouwmeesters der bescha ving. De Jong: Nieuwe spelling Ne derlands 1946. Kohnstamm: Het oude verbond. Mannerheim: Rit door Azië. Van der Vlerk Kuenen: Geheim schrift der aarde. Geschenken: Agar: Keerpunt der tijden. Davidson: Chambers's twen- tieth century dictionary. Van den Es' Grieksch woordenboek. Har- greaves: A first book'of pattern design. Howard: Ideas have legs. Queen: The door between. Reitz: No out- span. Sinclair: De handen inéén. Wingfield: The Edinburgh book of plaln sewing. CLANDESTIEN SLACHTER AANGEHOUDEN. De rechercheur, die gisteren een clandestien slachter aanhield in de Sluisdijkstraat, heeft bewezen een bij zonder fijne neus te hebben. De aan gehoudene had niet meer dan drie pond varkensvlees bij zich, alsmede enkele slagersgereedschappen. Bij ver hoor verklaarde hij, een varken clan destien te hebben geslacht bij iemand in Julianadorp. Zo kon de politie een uur later een tweede aanhouding ver richten. en tegelijk 25 kilogram var kensvlees in beslag nemen. Beide man nen hebben als tijdelijke verblijfplaats een cel in het hoofdbureau toegewe zen gekregen. Misschien mogen ze straks naar Verguizen, waar men voor clandestiene slachters wel ge schikte karweitjes heeft. Ook dit Jaar wil de „Band Nederland Indié" weer de gelegenheid open stel len, een gesproken brief naar verwan ten in ïndië te zenden. De gesproken brief wordt door middel van een mi crofoon-installatie opgenomen op een gramofoonplaat. Deze platen zijn uiterst licht nagenoeg onbreekbaar en kunnen minstens 200 maal bespeeld worden; zij worden door tussenkomst van het Dep. van Oorlog naar Indië verzonden, waar zij het eigendom blij ven van de geadresseerden. Per plaat kan door één of meer, hoogstens echter 4 4 5 personen, gedu rende in totaal vUf minuten worden ge sproken, gezonden, gemusiceerd e.d., geheel naar eigen keuze. Aanbeveling verdient het tevoren hetgeen men wenst te zeggen op schrift te stellen en hardop voor te lezen, waarbij met behulp van de klok kan worden nagegaan, of de 5 minuten ge heel gevuld, doch niet te ver overschre den worden. Aan één persoon kunnen meerdere platen worden gezonden. Men vergete vooral niet het volledige en juiste adres van de geadresseerde mee te brengen. Bovendien kan desgewenst op de pla ten een fotografische opname worden aangebracht, gemaakt tijdens het opge ven van de gesproken brief voor de microfoon. De prijs der platen bedraagt f 4.50 per stuk, met inbegrip van de kosten van verzending. De kosten der foto's bedragen f 1.50 per stuk, volgende af drukken f 1 per stuk. Alle prijzen netto-contant. Voor de verzendtijd kan op ongeveer drie maanden gerekend worden, zodat bijv. op deze platen Kerst- en Nieuw- jaarwensen naar Indië gezonden kun nen worden. Met het oog op de voor bereidingen is het noodzakelijk, dat allen, die een dergelijke „gesproken brief" willen verzenden, zich zo spoe dig mogelijk opgeven bij de secreta resse van de „Band Nederland—Indië", Zuidstraat 59. Onze kustwacht is altijd zeer actief. Uur na uur speurt zij de horizonten af, teneinde onmiddellijk hulp te kun nen alarmeren wanneer een schip in nood verkeert. Elke ongewone licht- flikkering trekt haar aandacht, en het was dus niet te verwonderen dat de man, die gisternacht de wacht had, argwanend tuurde in de richting van het Badhotel, waar voortdurend een lichtje aan en uit knipperde. Nu wp- nen thans in dat gebouw ouden van dagen, en het was heel onwaarschijn lijk dat dezen zich 's nachts om kwart over twee onledig zouden houden met het geven van lichtsignalen. De kust wachter rook dus onraad en hü waar schuwde de politie. Vol spanning togen een paar agenten door de zomernacht naar het Badhotel, waar nog steeds het lichtje knipperde. Het bleek, dat een electrisch lampje los in een orna ment zat, en door de tocht telkens con tact maakte. Dat was het tweede „loze alarm" op één avond, want een paar uur tevoren was de „Dorus Rijkers" uitgerukt, om dat ergens aan de Westelijke kim Uchtkogels waren waargenomen. Deze waren afkomstig van Hr. Ms. „Jacob van Heemskerk", die zich van geen kwaad bewust was en rustig schiet oefeningen met llchtspoormunitie lag te houden, ergenfc ver op de Noord zee. In onze stad zal per maand een wedstrijd worden georganiseerd en wel in „De Roskam, waar de ring in het midden kan worden opgesteld en de partijen van alle zijden goed zijn te volgen. Ook buiten de stad zal de vereni ging aan verschillende wedstrijden deelnemen. O.a. zijn besprekingen eaande met Groningen. Hilversum. Haarlem, zodat de Helderse boksers voor een zeer druk wedstrijdenpro- gr»mma staan. Over de prestaties valt uiteraard na- tuurliik nog weinig te zeggen, maar De Ring beschikt over goede, jeugdige bok«»rs. waarvan in de toekomst zeer veel kan worden verwacht Van de ouderen noemen we Weis- senborn en Coliin. deze beide A-klas- sers hebben voor het komende seizo°n hun krachten weer toegezegd en zijn inmiddels de training begonnen. Ook Dekker, de vinnige bantammer, is veel van plan. Gezien zlin serieuze training moet hii in staat worden geacht het kampioenschap van Nederland '48 te behalen. Hij is nu 19 jaar en zijn stoot Is zwaarder geworden. Na hem willen we Sandhrink vermelden, de Helderse lichtgewicht. Ook deze jongeman is bokser in hart en nieren, zlin laatste partii tegen Pütak (Den Haag), waarin hij onbeslist bokste, heeft opnieuw bewezen, dat hij zelfs voor een A-klasser een gevreesde tegenstander is. Rol. Wisse. loos, Augustijn en Zoon zijn eveneens boksers, die zeker voor de nodige successen zullen zorgen. Tenslotte onze zwaargewicht Bakker. Een zwaargewicht is bii het publiek altiid aan de meeste critiek onder hevig. Insiders, die deze bokser aan het werk hebben gezien, zullen echter alle een goed oordeel over hem hebben. Een rechtse directe, zoals de Ringman uitbrengt, wordt door bijna geen enkele zwaargewicht zo correct geplaatst. In ziin laatste wedstriid tegen de Hage naar de Lange (A-klasser) verloor hij met gering puntenvew-Ml. Deze Hage naar bokste een week van te voren in Amsterdam tegen Niemans, de kam pioen van Nederland, onbeslist. Bezien wii van deze ziide de prestaties van Bakker, dan kunnen we voor het ko mende seizoen zeker iets van hem ver wachten. De leiding berust ook voor dit sei zoen weer bij Jan van der Reijden. de viervoudige kampioen van Nederland en gediplomeerd leraar N.B.B. Te Assen werd een grote fokdag gehouden van trekpaarden, varkens, schapen en geiten. Hier ziet U de mooiste merrie van de fokdag. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 briefje van 1 gulden, zonnebril, blauw damesvest, 1 vulpen, 1 actetas, muziekboekjes, twee stam kaarten, lage bruine jongensschoenen, kralen halssnoer, sleutel, vulpen, brui ne damestas met inhoud, 1 paar zwar te kinderschoenen, port. met inhoud, grote actetas met inhoud, 1 poeder doos, 1 paar jongensschoenen, kin dertas. Verloren: blauwe kindervest, 5 le vensmiddelen kaarten, 2 kaarten zwa re arbeid, roodlederen hondenhalsband met penning, 1 bruine port. met in houd, 1 vulpen, badhanddoek, dames- port, (rood) met inhoud, twee tent- stokken, 1 doos boter, port. met in houd, witte bijtring, bruine port. met in- inhoud, duimstok, donkerrood heren badpak, portem. inh. diamant met hanger, port. met inhoud, bruine da- mesport. met inhoud, boekje met tex- tielkaarten, gouden oorknopje met rood steentje, diamanten oorknop en gouden broche. Inlichtingen op het hoofdbureau van politie. Zeemacht in Nederland, Schout bij nacht J. L. L. W; 'nge, de nieuwe offi cieren toe. De commandant was verge zeld van Schout bij nacht H. de Vries, Vlag-officier M.S.D., Schout bij nacht J. Het was Donderdag een historische Oosterhuis, Vlag-officier intendant. Schout bij nacht J. J. C. G. Bennik, Vlag-officier materiëel, Schout bij nacnt H. C. W. Moorman, vlag-officier per dag in de geschiedenis der Neder landse Marine. Door de massale beë diging van 29 officieren, voortgeko men uit de rangen van beroepsonder officier, deed het korps officieren van vakdiensten zijn intrede, waar mee in beginsel de mogelijkheid werd gelegaliseerd voor schepelingen om of ficier te worden. Onder deze officie- bevond zich één, die als veertien jarige jongen bU de marine was ge komen en door zijn bekwaamheden allengs tot de hoogste rang van on derofficier opklom. Op het excertitie-terrein van het ma- rine-opleidingsKamp „Loosdrecht" te Hilversum sprak de Commandant der Deze week werden in de 12e en 13e tonde van het tournooi om het kam pioenschap van Den Helder verschil lende belangrijke partijen gespeeld, waarvan de uitslagen luiden: Hoofdklasse: J. v. d. KuylJ. Wij- ker 0-1; H. A. HerderscheeJ. Mars man afgebr.; J. WijkerJ. Marsman 1-0; J. v. d. KuylA. H. Verschuur 1-0; J. GroeneveltK. Geus afgebr. De stand is thans: 1. J. Wijker 8 (uit 9) en 1 hangpartij. 2. K. Geus 7 (uit .10) en 1 hp. 3. J. Groenevelt 5 (uit 7) en 1 hp. 4. J. v. d. Kuyl 4. 5 J. Marsman 3 en 3 hp. 6. A. H. Verschuur 2 en 1 hp. 7. H. A. Her derschee lly^ en 1 hp. Uit deze stand blijkt dat de kansen van de heer Wijker wel zeer mooi zijn, want prastisch alleen Groene velt kan er nog in slagen hem in te halen. Daartoe dient hü echter alle partijen te winnen, doch zijn afge- btoken partij tegen Geus staat voor hem niet bepaald gunstig. De beslis sing zal moeten vallen in de partij GroeneveltWijker, welke a.s. Maan dag gespeeld wordt. Groenevelt moet deze partij winnen, wil hij nog kan sen behouden. Remise schakelt hem practisch ook uit, terwijl, als Wijker wint. deze gelijktijdig het kampioen schap binnenhaalt. Er kan dus een zeer spannende partij verwacht wor den, zodat schaakliefhebbers alleszins Maandagavond een bezoek aan het Chr. Mil. Tehuis kan worden aanbevo len. In de le klasse luiden de uitslagen: Adriaansev. Amersfoort 0-1 (regl.); D DokterJ. Geurts 1-0 (regl.ë; S. v. AmersfoortD. Dokter 0-1; P. W. v. Dijk—P. N. Kelder 1-0. Stand: 1. S. v. Amersfoort 8K. 2. P W. v. Dijk 8. 3. G. v Zoonen 7. 4. D. Dokter 61^,. 5. R. Dirks 5 y,6. P. N. Kelder 5. 7. J. Geurts 3 y,. 8. Th. Adriaanse 1. De strijd gaat hier tussen de heren v Amersfoort, v. Dijk, v. Zoonen en Dirks. Laatstgenoemde is echter een groot aantal partijen achter, zodat diens opgave niet eenvoudig is. Van beslissende betekenis zal hier wel zijn de partij v. Zoonen—v. Dijk, die bei den nog twee partijen te spelen heb ben, tegen de heer v. Amersfoort nog één. De 2a klasse: G. BranuaOiiJ. v. Amersfoort Vi-K- N. SlemmerK. Geestman 0-1; W. J. ._üoy i-*, x>c ue Lange— jjet welzijn van de Koninklijke Marine in het algemeen was, dat de hokjes- soneel, alsmede de hoofdofficier ge zondheid le klasse P. C, Broekhof. In zijn toespraak vestigde Schout bij nacht Willinge de aandacht op het bij zondere van deze plechtigheid. Hoe wel het niet de eerste maal was, dat onderofficieren tot officieren werden bevorderd, kon tot dusver toch niet van een mogelijkheid worden gespro ken voor iedere jongen, die vrijwillig bij de marine als matroos dienst nam om het tot officier te brengen. Bij andere categorieën, zoals militieplichti- gen bestond dit merkwaardigerwijs w«l. De commandant zei deze beperking le bobben betreurd, waar deze historisch ook niet rechtvaardig is. Want in de Nederlandse zeemacht kwamen van ouds de schippers en admiraals groten deels van voor de mast, zulks in tegen stelling tot bijv. de Britse marine. Nog een reden, dat de commandant deze promotie zo belangrijk achtte in J F. Steindel 1-0; J. SteindelJ. Looy 1-0; J. v. AmersfoortW. J. Geus af gebroken. Stand: 1. W. J. Geus 9. 2. G. Brand- hoff 8. 3. D. de Lange 6}^. 4, 5 en 6 J. v. Amersfoort, K. Geestman en J. F. Steindel elk 5J4. 7. J. Looy 4j^. 8. N. Slemmer "\/0. Geus Junior heeft hier een zeer fraaie kans de eerste prijs in de wacht te slepen! Hij heeft, als jongste deel nemer, wel een mooie prestatie ver richt. Echter is ook hier de spanning nog aanwezig, 'want zowel de heer B-andhoff als de heer De Lange heb ben nog kansen, de Benjamin voorbij te stevenen. In de 3e klasse is de stand ongewij zigd gebleven. Het is hier de heer Ruiten, die zonder veel moeite recht streeks naar het kampioenschap in deze klasse loopt geest wel eens heeft geleid tot een te grote afscheiding tussen „vooruit" en „achteruit", welke men gelukkig wel weer te boven is gekomen. Niettemin mag men de toekomst dienaangaande geruster tegemoet zien, nu „achteruit" voor „vooruit" gemakkelijker bereik baar is geworden. Na het voorlezen van het benoe mingsbesluit nam de Commandant der Marine de nieuwe officieren de eed af. HIJ ZORGDE VOOR DE WINTER De politie heeft, een man aangehou den, die een zak steenkool vervoerde. Deze kostbare brandstof bleek van diefstal afkomstig te zijn. De man was er dus gloeiend bij, nog vóór de kooltjes gebrand hadden. Sinds enkele jaren is in Den Helder een houtwarenfabriek gevestigd, waar allerhande zeer nuttige gebruiksvoor werpen worden vervaardigd. In het fabriekje aan de L. van Berkstraat wordt getimmerd, maar men timmert er niet aan de weg, zodat het weinigen bekend zal zijn, dat daar alle moge lijke houten artikelen worden gefa briceerd. We hebben er eens een kijkje geno men, en zagen er een zwaar Old Finish ameublement in staat van wording, en verder kinderledikantjes, boekenkasten, keukentafels, stoelen, droogrekken, handdoekrekjes, trapleertjes enz enz. Van de houtrestanten wordt ook nog een nuttig gebruik gemaakt, daar ze altijd dienst kunnen doen bij het ma ken van houten kinderspeelgoed. Het spreekt vanzelf, dat in een der gelijk bedrijf handkracht alleen niet voldoende is. Er staan verschillende machines, zaag- en draaibanken, terwijl nog enkele machines in bestelling zijn. De eigenaar van het fabriekje, de heer P. Kramer, vertelde'ons, dat zijn producten, de „Kramers Kwali- teits Houtwaren", voorzien van het handelsmerk „KKH" hun weg niet rechtstreeks vinden naar het publiek, maar dat zij via de handel worden geleverd. Verschillende Helderse winkeliers behoren tot de trouwe afnemers, ter wijl verder de producten in tal van Nederlandse plaatsen worden verhan deld. Zelfs in België en Engeland heeft de heer Kramer relaties, en hij verwacht dat hun aantal in de toe komst nog zal worden uitgebreid. „Ik ben vol optimisme", zei de heer Kramer. „De Verenigde Blikfabrie kei, zijn vijftig jaar geleden als een eenmansbedrijfje begonnen, en nu ho ren er fabrieken bij waar duizend man werkt. Wij werken nu met vier man, maar op het ogenblik hebben we al zoveel orders, dat ik best tien man zou kunnen gebruiken. Als we maar ruimte genoeg hadden...." Het grote probleem, de ruimte. Wij hopen, dat er te zijner tijd een oplos sing zal worden gevonden. „Eigawa", de personeelsvereniging der gem. water- en lichtbedrijven, krijgt Zaterdag bezoek van haar zus tervereniging uit Den Haag. 's Middags zullen de water- en licht-experts uit de residentie hun krachten meten op het voetbalterrein. Om vier uur zal de strijd om de doelpunten beginnen op het HRC-b-terrein. 's Avonds vergas ten de Hagenaars „Elgawa" op een to neelvoorstelling in Casino. Zij zullen de klucht „Een kalkoenentragedie" op voeren. Zo zal „Elgawa" de eerste van de grote personeelsverenigingen hier ter stede zijn, die het winterseizoen opent. De anderen laten dat toch niet op zich zitten? Nederlandsè schepen, via Scheve- ningen-radio bereikbaar. Abbekerk, Algorab, Alhena, Am stelkerk, Andijk, Boschfontein, Bos koop, Brastagi, Congostroom, Duiven- aijk, Eemdijk, Grootekerk, Heems kerk, Helder, Jaarstroom, Java, Jo- han de Witt, Johan van Oldenbarne- eldt, Kertosono, Klipfontein, Kota Agoeng, Kota Baroe, Kota Gede, Kota Inten, Leeghwater, Meliskerk, Modjo- kerto, Muiderkerk, Nieuw Holland, Nigerstroom, Nijkerk, Prins Willem IV, Prins Willem V, Pygmalion, Rotti, fïuys, Sloterdijk, Socrates, Sommels- dijk, Stuyvesant, Tabian, Tabinta, Ta- lisse, Tarakan, Tasman, Tawali, Te gelberg, Tjibajak, Tjibesar, Tjikam- pek, Tjimanoek, Tjimer.teng, Tjipon- dck. Tjisadane, Tjitjalengka, Van Heutsz, Veendam, Volendam, Welte vreden, Westerdam. Op de Engelse luchtvaart-expositie was deze nieuwe De Havilland 108 te zien, welke uitgerust is met een Havilland Goblin turbo straalaandrijving. In Praag werd de herfstbeurs geopend, waar ook wij een prima uitgeruste stand hadden. Kijkje op de Hollandse stand. De brandstoffenhandelaar Frans VI alhier had zich voor de bijzondere po litierechter te Alkmaar te verant woorden. Hij had een hoeveelheid cokes aan de scholen geleverd zonder op hetzelfde moment daarvoor de no dige distributie-bescheiden in ont vangst te nemen. Daarvoor waren wel diverse redenen, doch de overtreding straf. gen Sevangenis- nnMM Hu J°nker trad als verdediger deeld t t Pleidooi werd K. veroor. eeld tot een boete van f 60 of 16 da gen gevangenisstraf. Voor het Alkmaarse Tribunaal werd Donderdag j.L wederom in behande ling genomen de zaak tegen de Ooster- ender Reijer S., die thans reeds ruim een jaar in Fort Erfprins is geïnter neerd; gedurende 3 maanden zelfs in een bunker heeft opgesloten gezeten. Het derde punt van de tenlasteleg ging werd thans onder de loupe geno men; de beide eerste punten werden inmiddels vervallen verklaard. Thans handelde het in hoofdzaak om het feit dat S. in een anonieme brief gericht aan Jan Br. deze laatste f 600 had willen afpersen. Eerder reeds had Jan Br. aan S., geheel vrij- wjllig, een bedrag van f 1000 betaald als „schadevergoeding" voor het feit dat S. door toedoen van B. in handen der Duitsers was geraakt en ruim 9 maanden in Duitsland had moeten doorbrengen. In een kleine dorpsge meenschap weet men practisch alles van elkaar en „men" had tegen S. ge zegd: „Man, je bent gek dat je je met zo weinig laat afschepen", Daarop had S. de brief geschreven die dit laatste punt van de tenlastelegging vormde. Jan Br., als getuige gedagvaard, doch niet verschenen, had bij de vori- zijn kant de aanklacht gaarne zou in- ijn kant de aanklacht gaarne zou in trekken. Mr. Jonker voerde in zijn pleidooi aan dat dit alles het spel is geweest van een opsporings-amble- naar die Sch. een loer wilde draaien. Hij verzocht het tribunaal beschuldig de nog heden in vrijheid te willen stellen. Mr. Windhausen, president van het tribunaal, zeide dit in overweging te zullen nemen en bepaalde de uit spraak op 25 September. EEN BRIDGEDRIVE! Naar wij vernemen zal er spoedig en wel de 23ste September een begin worden gemaakt met de nieuwe brid- ge-competitie. Doch eerder dan deze, staat de Wie- ringer bridgers een verrassing te wachten, n.1. Zaterdag a.s. zal de heer Vader, een welbekend bridgespeler uit Rotterdam, 1 die in de hoofdklasse speelt, een week naar Wieringen ko men en les en wenken geven aan de bridgers. Tevens zullen onder diens leiding wedstrijden worden georgani seerd. Op 20 September zal in hotel de Haan een drive worden gehouden, waar ook door andere afdelingen kan worden deelgenomen. Hiervoor kun nen paren zich tot 18 September bij de secretaris, Nieuwstraat 10, Hippo, opgeven. Ook met het oog op de nieuwe bondscompetitie kunnen nieuwe leden zich met de secretaris in verbinding stellen. EEN NIEUWE POOTAARDAPPEL- BEWAARPLAATS. Men deelt ons mede, dat de stich ting „Proeftuin „Prof. dr. J. M. van Bemmelenhoeve" aan aannemer Jac. Smit te Hippolytushoef heeft opgedra gen de bouw van een moderne poot- aardappelbewaarplaats, welke zal wor den gebouwd op de proefboerderij aan de Medemblikker weg te Wie ringen. BOEKENLIEFHEBBERS VOOR De lange avonden komen aan en daarmee de behoefte aan een goed boek. Evenals vorige jaren heeft de Reizende Bibliotheek weer een kist met 200 boeken beschikbaar gesteld voor Breezand. Bij de beheerder, de heer S. T. van Dijk, kan men zich reeds als lezer aanmelden. De kosten zijn, zoals bekend zeer gering. Ook vak boeken op allerlei gebied zijn ver krijgbaar! HERSTEL GEREF. KERK. Door het Arch. Bur. Rotshuizen en Wind te Arnhem en Arch. Bur. Dek ker en Koster te Schagen en Zeist is het herstellen en uitbreiding van de Gereformeerde Kerk te Wieringerwerf opgedragen aan de aannemer P. C. Tuin te 't Zand (N.-H.) SCHAGEN, 11 Sept. 1947. 18 Paarden f 300f 1100; 14 Magere Geldekoeien f 300f 700; 11 Kalfkoeien f 400f 575; 92 Magere schapen f 60—f 80; 87 Lam meren f 20—f 40; 21 Biggen f 20—f 35; 22 Konijnen f 2.50—f 10; 92 Hennen f 1 f 10. Voor centrale: 13 Stieren, 1<® Vette geldekoeien, 16 Pinken, 3 Gras kalveren, 52 Nuchtere kalveren en 437 Vette schapen en lammeren. WARMENHUIZEN 10 Sept 57,000 kg aardappelen: Schotse muizen 0,50, witte Eigenheimers 8,20—0,30, blauwe Eigenhei mers 8,80—0,10, Bintjes 7,50—7,80, Beve landers 7,50—8,90, IJstelster 9,50 en Koop- mans blauwe 0,80; 1850 kg uien 12,0013,80; Noordelingen 0,20; grove 12,80; 2150 kg rode kool 10,80—13,00 4450 kg gele kool 10'107I ij.80; 37,000 kg witte kool 7,00—11.80: 220 kg slabonen 60,00—111,00: 6000 kg bie'e" 7,50-8,80. ALKMAAR, lo Sept, Andijvie 6,50-- 17, splnezle 35; postelein 22-58; wortele» ♦.20—12: tometen 18—34; groene kool 18: rode ko'ol 17; gele kool 10—18: Pre 20—23; uien 13—16; bieten 3—12 druiven 70—80; sperclebonen 58—1,03; stoksnijbone 58* -1,06; pronksnij bonen 42—60; bloem kool IA 70—96, 1 45-60 en II 25—35; kom kommers 616: meloenen 221,05: telen 5—li; selderie 3—5,50; peterselie 10; sla 1,6015; aardappelen 7,50 9.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2