Raadsagenda van 41 punten Geen diepgaande discussies Veel benoemingen Verkeerspuzzles voor de Kantonrechter Sr rrCVS Een nieuwe school voor R.K. lager onderwijs. - Reiskos tenvergoeding voor scholieren. - Verplaatsingskostsn voor het gemeente-personeel. - Verbeteringen in de watervoor ziening. - Een reeks benoemingen. - De Woonruimtewet 1947. - Een nieuwe politie-auto. Schagen—Helder 13 Vergadering Alg. Mil. Pensioenbond Morphy-nieuws Uithuizig vee -- Een lood- en koperzaakje Dronken op de motor Ingewikkelde aan rijdingszaakjes De gemeenteraad heeft gisteravond binnen het tijdsbestek van één nor en drie kwartier een 41 punten tellende agenda afgewerkt. De meeste voor stellen vergden nauwelijks meer tijd dan nodig was voor het voorlezen van wat de agenda daaromtrent vermeldde. Geen der andere punten gaf aan leiding tot een diepgaande discussie, al dreigde de bespreking over het voorstel betreffende de reiskostenvergoeding voor scholieren zich te ver liezen in een moeras van belastingtechnische bijzonderheden Het voor stel werd aangenomen, al was het moeras niet geheel drooggelegd. Nadat de voorzitter, burgemeester G. Ritmeester, de vergadering geopend had, kwam als eerste punt de installatie van de heer J. C. Rijk als opvolger van de heer H. Brons (CPN aan de orde. De heer Rijk legde de vereiste beloften af. waarna de voorzitter hem met een enkel woord als tot lid geïnstalleerd verklaarde. De notulen van de vergaderingen van 1 Juli, 29 Juli en 5 Augustus jl. wer den vastgesteld, waarop een serie in gekomen stukken voor kennisgeving werd aangenomen. EEN NIEUWE SCHOOL Het eerste punt, waarover een korte gedachtenwlssellng werd gehouden, was het voorstel tot het verlenen van mede werking aan he+ bestuur van de Stich ting „Het R.K. Onderwijs" door de no dige gelden voor de bouw van een nieuwe school voor gewoon lager on derwijs ter beschikking te stellen. De heer P. Th. Luijckx (KVPvroeg na melijk, of het bestuur na het aannemen van dit voorstel nu ook kan overgaan tot het benoemen van de nodige leer krachten. De voorzit' deelde mede, dat hiertegen geen bezwaar bestaat. Het voorstel spreekt alleen over de lo kaliteiten. Wanneer het aantal leerlin gen zodanig is, dat nieuwe leerkrach ten benoemd mogen worden, dan kan het bestuur zeer zeker daartoe over gaan, aldus verklaarde ook nog de heer G. J. Eljlders (Prot. Chr.) REISKOS rEN VERGOEDING Ook het voorstel tot wijziging van de tabel voor de berekening der reiskos tenvergoeding voor scholieren gaf stof tot bespreking. De heer Eijlders vond het niet billijk, dat in de voorgestelde regeling alleen rekening wordt gehou den met het inkomen van het gezins hoofd. Wanneer er minderjarige kin deren zijn, die geld verdienen, dan worden hun inkomsten niet bij die van het gezinshoofd opgeteld, maar wordt er zelfs per minderjarig kind f 100.- afgetrokken. Hij wil daarom voorstel len dat het totale gezinsinkomen in ogenschouw wordt genomen. Wethou der van der Vaart voelt daarvoor niet veel De wijziging is Juist voorges'. Jld om een bredere groep van gemeente- naren ervan te laten profiteren, terwijl het voorstel van de heer jlders eerder een stap achteruit betekent. De voorzitter merkt op, dat in de re geling wordt gesproken over het in komen volgens de Inkomstenbelasting. Zijns inziens is het inkomen van de minderjarige kinderen daarbij inbegre pen. Nadat nog de heer Luijckx een lans voor de door B. en W. voorgestel de wijziging heeft gebroken, wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Betreffende het voorstel tot vast stelling van een regeling betreffende vergoeding van verplaatsingskosten voor het gemeentepersoneel, merkt mr. J. Mulder (Prot.-Chr.) op, dat nu cok nog een regeling moet worden getroffen voor de leerkrachten der bijzondere scholen. Al ziet de voor zitter de billijkheid van een dergelij ke regeling, zo moet hij toch ant woorden dat de raad hiertoe niet com petent is. Er zal een request naar de minister gezonden moeten worden. Het voorstel, waarvan het verlenen van een Verlof A voor het vereni gingslokaal van de R.K. Volksbond aan de Molengracht afhing,wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen, evenals dat betreffende het aanschaf fen van een vrachtauto voor de Wa ter- en Lichtbedrljven, het verbeteren van het gasbuizennet en het instellen van een onderzoek naar het water- Winningsgebied dezer gemeente. EEN KLEIN „GOKJE"-_ De heer Van Zwijndrecht (Prot.- Chr.) maakt dan eenopmerking naar aanleiding van het voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet van f 10.000 voor het herstellen van de lekke waterzinker in de Binnenha ven. Twee aannemers hebben een prijsopgaaf gedaan, de eerste voor 'n bedrag van f 9270.-, de tweede voor f 2950.-. Het grote verschil tussen bei de aanbiedingen is gelogen in het feit, dat de eerste aannemer een grotere afdamming wil maken dan de tweede. De kans is zeer groot, dat met een korte afdamming kan worden vol staan, hoewel het lek zich vermoede lijk dicht onder de wal bevindt. De heer Hoornsman is bang, dat straks toch het bedrag van de eerste inschrij ving zal worden overschreden. De heer mr. Mulder stelt daarom voor, een limiet te stellen, zodat de gemeente een niet al te groot risico loopt De heer Van der Vaart gelooft niet, dat het risico zo groot is. In ieder gevaJ kan het crediet van 10.000 niet over schreden worden. De heer Ran (K.V.P.) maakt langs zijn neus weg nog de opmerking, dat altijd een aanvullend crediet gevraagd kan worden wonneer het lek na het uitgeven van de tien mille nog steeds niet gedicht is. De Raad toont zich echter zo gerustgesteld en heeft blijkbaar zoveel zin in deze kleine spe culatie, dat zij het voorstel zonder hoofdelijke stemming aanneemt. Een serie benoemingen. Nadat de voorstellen zijn aangeno men tot het wijzigen van de verorde ning „Voorwaarden voor de levering van gas", tot het beschikbaar stellen van een crediet voor het aankopen van gasmeters, tot het aankopen van voormalige spoorweggronden ten be hoeve van het plan „Centrum" en tot het verlenen van een crediet voor het treffen van voorzieningen aan een perceel naast de „Groen van Prinste- rerschool", komen een reeks benoe mingen aan de orde. Met twintig van de één en twintig stemmen (één van onwaarde) worden de heren G. J. Eijlders en J. C. Rijk benoemd tot leden der Commissie van Bijstand voor de Water- en Llchtbe- drijven in de vacatures-Bot en Brons. Met 20 van de 21 stemmen (1 blanco) wordt voorts de heer J. C. Rijk be noemd tot lid der commissie van ge organiseerd overleg in de vacature- Brons. De volgende benoemingen geschie den alle met algemene stemmen: tot lerares lichamelijke oefening in vaste dienst aan het gem. lyceum mej. A. E. Boon; tot lerares Duits in vaste dienst aan het gem. lyceum mej. I. E. Veen- stra; tot lerares klassieke talen in tij deljjke dienst aan het gem. lyceum mej. H. C. Louwaars; tot lerares Frans in tijdelijke dienst aan het gem lyceum mej. C. ten Bokkel Huinink; tot lerares klassieke talen in tijüeujKt dienst aan het gem. lyceum mej. M C. Logger; tot leraai in de wiskunde in tijdelijke dienst aan het gem. ly ceum de heer J. de Boer; tot leraar Hebreeuws ln tijdelijke dienst aan het gem. lyceum ds. F. Tollenaar. De heer J. Roelink tot amanuensis in vaste dienst aan het gem. lyceum. De heer G. K. Brouwer tot leraar wis- en zeevaartkunde aan de zeevaart school ln tijdelijke dienst. De heer P. H. Eijkman tot leraar EHBO aan de zeevaartschool ln vaste dienst; de heer P. Bakker tot leraar in radioseinen en opnemen aan de zee vaartschool in tijdelijke dienst; de heer J. J. Daalder tot leraar in scheeps werktuigkunde aan de zee vaartschool in tijdelijke dienst; de heer C. Zwart tot leraar in schiemannen aan de zeevaartschool in tijdelijke dienst; de heer A. J. Lagerweij tot leraar lichamelijke oefening aan de zeevaartschool in tijdelijke dienst. De heer J. J. Daalder tot leraar aan de zeevaartschool in vaste dienst voor de vakken scheepswerkuigkunde en werktuigbouwkundig tekenen en in tijdelijke dienst voor het vak electrici- teitsleer; de heer C. Zwart leraar En gels aan de zeevaartschool in tijdelijke dienst De heren S. van Amersfoort, N. H. Biersteker. A. Kramer, A. Liever en H. J. Marinus tot leraren aan de handelsavondschool ln tijdelijke dienst. De heer P. G. Möller tot leraar Neder lands aan het gem. lyceum in tijdelij ke dienst. Is er weinig woonruimte over? Dan komt aan de orde het voorstel tot benoeming van een commissie van advies bedoeld in artikel 8 der Woon ruimtewet 1947 en tot het vaststellen van nadere regelen in verband met de uitvoering van deze wet. De heer Eijl ders had, toen hij de stukken in han den kreeg, verzucht: „Wie zal daar buiten vallen?", maar toen hij de voor stellen had bestudeerd was hij eerder nieuwsgierig, wie er niet buiten zou vallen. Zijns Inziens is de regeling nogal soepel, gezien het feit dat men pas aangifte van beschikbare woon- aantal voor bewoning geschikte ver trekken groter is dan tweemaal het aantal personen boven achttien Jaar plus éénmaal het aantal personen be neden achttien Jaar. Ook mr. Mulder meende, det in Den Helder volgens deze berekening miar heel weinig woonruimte „over" is, en dat de commissie dus niet veel werk zal krijgen.... De voorzitter merkt dan op, dat de Helderse bevolking al lang genoeg door evacuatie-leed e.d. gekweld is. en dat zij zo veel mogelijk op het stuk van samenwonen met al den aankleve van dien moet worden ontzien. Er wordt dan gestemd over de samenstelling van de commissie. Met algemene stemmen worden de door B. en W. aanbevolenen gekozen. In de commissie krijgen dus zitting de beren J. Kiljan, Soembastraat 13„ C. Ran, Goversstraat 56, J. H. Smith, Soembastraat 16, A. J. de Vries, Java- straat 92 en J. J. A. de Waard, Violen straat 93. GEEN PLEZIERRITTEN MET DIENSTAUTO'S. Het laatste agendapunt is het voor stel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor het aanschaffen van een Chevrolet voor de politie. Mr. Mulder geeft toe. dat de oude wagen Inderdaad in desolate toestand ver keert, en dat het aanschaffen van een nieuwe auto dus wel geWenst is. Hij wil echter dat alle ritten, die met dergelijke „dienstauto's" worden ge maakt. in een daartoe bestemd regis ter worden bijgehouden, opdat men de zekerheid verkrijge dat zij uitsluitend voor dienstdoeleinden worden ge bruikt. De voorzitter acht het vanzelf sprekend, dat dergelijke wagens uit sluitend voor dienst worden gebruikt. De heer Bakker (P. vd A.) vindt het niet prettig, dat Den Haag min of meer de sterkte van ons politiekorps mits gaders de sterkte van het materieel voorschrijft. De voorzitter zegt daar op, met belangstelling te wachten op de wet. die de Troonrede op dit punt in uitzicht heeft gesteld. De openbare vergadering wordt dan besloten, waarna de raad nog voor 'n korte bespreking achter gesloten deu ren bijeenblijft. De Commissaris der Koningin ln Noord-Holland Baron de Vos van Steenwjjk tijdens iUn beioek aan de tentoonstelling „ZUpe na 350 Jaar". Schagen en Helder hebben elkaar Woensdagavond ln een lichtwedstrijd ontmoet. Voor de geel-zwarten was dit niets bijzonders meer, want hun prima lichtinstallatie liet reeds soort gelijke wedstrijden tegen W.F.C., Alkmaarse Boys en het Afdelings elftal toe. Voor Helder was dit ech ter een eerste kennismaking en wij geloven stellig, dat dit Schager voor beeld in de Jutterstad navolging zal vinden. Het was Jammer, dat Helder niet volledig aan de start kon ver schijnen. Himpers, Rottier, Teecke- lenburg, Gast en Bogaart waren niet van de party, zodat het volgende elf tal in het veld verscheen: Bouma; Bekhoven, v. d. Bogaerde; Bal, Hoebe en Vronk; Pater, Leur, v. d. Blom, Toes en DorltJn. Schagen stelde hier tegenover: Slikker; Molenaar, de Graaf; Volten, Grootes, Kater; v. Strien, Schoorl, Schouten, Mos, Peetoom. De wedstrijd. Reeds dadelijk na de aanvang nam Helder het spel in handen en na drie minuten spelen scoorde Dorlljn het eerste doelpunt. Schagen speelde ln deze periode tamelijk mat en Helder hon haar spel, dat als steeds tech nisch zeer goed was, vrijelijk ont plooien. Het werd 20, toen Pater r.a een kwartier drie, vier man pas seerde en een trekballetje de Leur ln staat stelde de voorsprong te vergro ten. Nu werd Behagen wakker ge schud. Er werd even meer enthou siast gespeeld en ook van haar kant kwamen enkele goed opgezette aan vallen. die echter doodliepen op de uit vier man bestaande Heider-achter hoede. Helder speelde n.1. het systeem, dat Zwitserland Zondag ln de perfectie zal laten zien: een aan vallende spil, twee sterk verdedigen de halfspelers, terwijl een der binnen- spelers regelmatig terugkomt. In de tweede helft was Schagen aanvankelijk sterk in de aanval, doch bun voorhoede bleek onmachtig om te scoren. Het zou door een effectvol terugspelen van v. d. Bogaerde zijn. dat de geel-zwarten aan hun enige doelpunt kwamen. Tien minuten voor het einde liep Patei goed door op een pass van de Leur en gaf Slikker geen schijn van kans 13, een stana, die tevens de eindstand zou blijken te zijn. AFDELING DEN HELDER GROEIT GESTADIG. Bij een zeer goede opkomst van de leden hield de Helderse afdeling van de Algemene Militaire Pensioenbond Dinsdagavond een buitengewone ver gadering in de Roskam. Hiertoe waren utigenodigd drie hoofdbestuursleden, w.o. de president van genoemde bond. Na het openingswoord van de voor zitter, de heer J. Lub, werden in een vlot tempo enige huishoudelijke pun ten afgewerkt, waarna de heer J. P. Appelman als eerste het woord ver kreeg. Spreker, die als oud-marineman hier ter plaatse zeer gezien is, gaf in het kort het streven van de bond: verbe tering van de rechtspositie van de gepensionneerden en behartiging van hun belangen, weer. Hij brengt in dit verband 'n bijzondere hulde aan de pre sident, de heer Klooster, en spreekt er zijn voldoening over uit, dat het hoofdbestuur veelal een gewillig ge hoor vindt bij de officiële instanties. Spr. ziet voor de toekomst zijn hoop gevestigd op de oud-marinemannen als een krachtige kern voor de bond. Hij vraagt vertrouwen te hebben in 't hoofdbestuur en geen onmogelijke dingen te verlangen. Den Helder krijgt een pluim. De volgende spreker, de heer W. v Liere, le secretaris, behandelt ver volgens de inwendige organisatie en de actie van de bond. Wij horen hoe dé A.M.P. in korte tijd zijn ledental van 5300 op 5800 zag stijgen en hij hoopt dat dit nog enige tijd zal voort duren. Talrijke nieuwe afdelingen zijn in voorbereiding en spr. kan de afd. Den Helder een pluim op de hoed ste ken voor haar krachtige activiteit. De afdeling is met haar 750 leden de grootste van het land. Hij betoogt op gloedvolle wijze, dat de macht van do bond afhangt van zijn ledental. Samenwerking wordt ook met talrijke andere verenigingen gezocht, o.a. met de Bond van Oorlogsslachtoffers. Na 'een korte pauze volgt de verlo ting van een radiotoestel, geschonken door een dames-lid, dat onbekend wenst te blijven, en onmiddellijk hierna krijgt de heer W. Klooster, president van de A.M.P., het woord. Wat brengt de toekomst? Spr. geeft allereerst zijn voldoening te kennen over het grote saamhorig heidsgevoel. dat hier in de Helderse afdeling heerst. Vervolgens behandelt hij punt voor punt de moeilijkheden van de gepensionneerden. Op heldere wijze schildert hij de toestand zoals die nu is: de armoede die er heerst bij talrijke oud-militairen en hun we duwen, die soms van een pensioen van f 400 tot f 600 per jaar moeten rond- kernen. Kleine verbeteringen zijn tot stand gekomen, maar beslist onvol, doende voor mensen met lage pen. sioentjes. De mensen in West-Indig waren maar liefst helemaal vergeten. Dank zij het streven van de bond zijn er al verbeteringen gekomen. Rechts herstel is in voorbereiding, de positie van de oorlogsslachtoffers is, hoewel nog niet naar volle tevredenheid, wettelijk geregeld. Toezegging is van regeringswege gedaan voor verbete ring in de toestand. De troonrede spreekt ook hiervan. Spr. waarschuwt echter tegen te sterk optimisme. We hebben de ervaring, zegt hij, dat de regeringsmolens langzaam malen. Hij hoopt echter voor de allerslechtste gevallen op een spoedige regeling. Het hoofdbestuur heeft hiervoor reeds enige tijd contact met de betreffende instanties. Spr. noemt enige cijfers be treffende mogelijke verhogingen, maar waarschuwt dringend niet al te zeer hieraan vast te houden. Op bezielende wijze roept hij tenslotte allen op het ideaal te zien in een verbetering, niet alleen voor de enkeling, maar voor allen. Eén voor allen, allen voor één. De heer Lub, de afdelingsvoorzitter, legt hierna de vergadering een motie voor, die met algemene stemmen wordt aangenomen. Deze motie, welke aan regering en staten-generaal wordt gezonden, dringt aan op een spoedige behandeling van de wetsherzieninggen en indien dit niet tijdig kan plaats vinden, op een noodvoorziening voor de komende winter. Onze oudste schaakvereniging begint haar wintercampagne met een gong wedstrijd, op Vrijdag 19 Sept. a.s. Aan deze wedstrijd kunnen deelnemen de leden der schaakvereniging „Morphy" en zij die lid wensen te worden. Op Woensdag 24 Sept. a.s. speelt de bekende schaakmeester Henneberke, winnaar Hoofdgroep der grote Bonds wedstrijden te Deventer 1947, simul taan tegen 30 k 40 borden. Deze avonden zijn uitermate ge schikt om kennis te maken met het schaakspel, en speciaal met de ver. „Morphy", welke binnenkort haar 45- jarig bestaan hoopt te herdenken met het houden van een groots opgezet in ternationaal schaaktournooi. Ieder die zich als lid opgeeft, kan tevens deelnemen aan de winter-com- petitie, welke binnenkort begint, en waarin elke speler naar speelsterkte wordt ingedeeld. Ook belangstellenden en jeugdige personen, die het schaakspel willen leren, kunnen zich opgeven, waarbij onder deskundige leiding van ervaren schakers het schaakspel zal worden onderwezen. De speelavonden zijn Woensdag avond 7.30 uur, Chr. Militair Tehuis aan de Kanaalweg. COMPOSITIE VAN GIJS VAN DER HULST VOOR DE RADIO A.s. Donderdag om 17.30 uur zal Pierre Palla voor de AVRO-microfoon (Hilversum II) een piano-programma uitvoeren onder de titel „Le plano ro- mantique", welk programma bijna uit sluitend bestaat uit composities van onze oud-stadgenoot Gijs van der Hulst. De meeste ouderen zullen zich Gijs van der Hulst zeker herinneren uit de dagen van het Tivoli-orkest. „Bedoel Je mij?" vroeg de Callants- oger veehouder Str., toen de kanton rechter al een hele toespraak tegen hem had gehouden. Waarschijnlijk meende hij, dat Zijne Edelachtbare de zittingen placht te openen met een inaugurele oratie aan het adres van allen die in de rechtszaal bijeen waren.... Str. s hoofd ging nog 'n beetje schever staan onder invloed van de grote activiteit die in zijn brein moest worden ontwik keld. Hij had wat koeien laten lopen op het land van T., en mijnheer de ambtenaar beschouwde dat als een ge val van eigenrechting. Str. wilde blijk baar het college niet vermoeien door de opvatting van mr. Von Meijenfeldt op Juridische gronden te bestrijden, vooral niet toen getuige T. geprikkeld uit de hoek k- am met een: „Mag ik eerst eens wat vertellen..,.?" Dat mocht, maar niet voordat hij in handen van de kantonrechter de eed had af gelegd. De zaak lag weldra zo klaar als een klontje, en toen kon Str. naar huis gaan met een veroordeling tot twintig gulden boete subs. twintig da gen hechtenis. NIET IK, MAAR MIJN ZOONTJE „Mijn kleine jongen heeft met een krui wagentje wat grind naar het padje voor mijn huis gereden, da's alles", ver klaarde de 31-jarige smid-bankwerker H. C. B. van de Doggersvaart, die voor de rechter moest verschijnen omdat hij zich basaltslag van de polder „Het Koe gras" had toegeëigend. Toen de kanton rechter naar voren bracht, dat een ze kere v. E. duidelijk had gezien, hoe verdachte zelf met een kruiwagen ba saltslag naar zijn huis had gereden, gaf B. toe zelf ook een „klein beetje" te hebben gehaald. Hij verontschuldigde zich nu door te zeggen, dat 't allemaal kort na de bevrijding was gebeurd. Hij meende zeker, dat een ieder toen ook vrij was om zich zijns naasten goed toe te eigenen. De rechter cdrrigeerde dit misverstand door conform de eis een boete van f 20 subs. 20 dagen op te leggen. DE SCHATEN CONSUMEER DEN DE SPRUITJES. De Wieringer landbouwer E. H. had vóór de jongste winter 'n stukje grond beplant met boerenkool en spruitkool. Hij had dit echter niet gedaan ten ge rieve van de schapen van zijn collega C. M. Het was deze beestjes niet kwa lijk te nemen, dat zij in kuddeverband op de kostelijke kooltjes waren afge marcheerd en het malse groen hadden kaalgesmikkeld. Zij hadden zich daar bij stellig niet gerealiseerd dat hun eigenaar voor hun gangen verantwoor delijk was. Zodoende had M. zich Dins dagmorgen voor mr. Blankers 't Hooft te verantwoorden. Hij had zelf niet ge zien, dat de beesten op buurmans land waren geweest, maar het leek hem niet onmogelijk omdat de Wieringse heinin gen alle aan de ruilverkaveling ten offer zijn gevallen, en omdat bovendien in de bewuste maand het was in Februari j.1. de sloten stijf-bevroren waren. Hij kreeg een boete van f 2.50 sub. 1 dag, terwijl hü bovendien f 20.- schadevergoeding aan H. moet betalen. HIJ HIELP MINDERJARIGE JONGENS OP T SLECHTE PAD. „Wilt u hard praten, want ik ben een beetje doof!" zo opende de 56-jarige op koper K. K. de behandeling van zijn eigen zaak. Mr. von Meijenfeldt wilde dat wel en hij vertelde toen met een ontzaglijke stemverheffing aan K„ waarom hij hier feitelijk moest ver schijnen. Hij had enkele malen lood en koper gekocht van de jeugdige gebroe ders De M„ wat op zichzelf al niet mocht, en hij had bovendien van deze transacties geen aantekening gehouden. De 14-jarige A. de M. verklaarde dat hü en zün broer het metaal uit leeg staande huizen hadden gesloopt. K. be taalde hun voor het lood 35 cent per kilo en voor het koper 20 cent per kilo. Van het geld kochten zij Ijsjes en snoep en betaalden zü hun bioscoopkaartjes. Dat klonk niet zeer gunstig en daarom verzocht K. op meewarige toon of mijn heer de Edelachtbare de kinderen niet te hard wilde vallen. „Ze worden toch zo gepest door hun tweede vader, Edel achtbare!" De rechter maakte hem er op attent, dat de kinderen ditmaal niet terecht stonden. De jongens waren al eerder in Alkmaar gestraft met onder toezichtstelling gedurende een jaar. De ambtenaar vond K.'s houding heel le lijk. „Op deze manier profiteren op kopers van de streken van dieven. U hebt minderjarige jongens op het ver keerde pad geholpen". Hü eiste twee maal f 40 of 20 dagen. De kantonrechter deed er nog een klein schepje bovenop en maakte er tweemaal f 50.- of 25 da gen van. DE MAN MET DE ONVASTE KNIE-EN „Bij snelverkeer geen alcohol", wordt ons telkenmale voorgehouden. De 33- jarige reparateur L. V. uit Oudesluis was het daarmee echter niet eens. Hij was met zijn vriend G. naar de motor races geweest en was daarby blijkbaar zo onder de indruk gekomen /an de manhafte manifestaties op de sintels of op het gras, dat een paar borreltjes no dig waren om hem weer op de been te helpen. Dat was vast niet erg ge lukt, want de wachtmeesters N. en V. getuigden nu voor de rechter, dat ver dachte kennelük onder de invloed zijn motor had bereden. Bovendien voerde het vehikel geen achterlicht, zodat ook de nummerplaat niet verlicht was. „Münheer, ik stond helemaal niet on vast ter beenverklaarde hü voor de balie. Hü bedoelde misschien, dat hü beslist niet onvaster ter been stond dan anders. Geheel onwaarschijnlijk was dit niet, want de wüze waarop hü zijn lichaam tegen het bekje drapeer de deed wel vermoeden dat zijn benen weinig gewicht konden verdragen.... Zyn duo-passagier G. verklaarde dat V. heus niet zo erg dronken geweest was. genomen". Mr. von Meijenfeldt twij felde aan zijn helderheid van oordeel, die ongetwyfeld door acht borreltjes niet bepaald gunstig zou zün beinvloed. De ambtenaar was er dus zeker van, dat verdachte wat teveel op gehad had. „Anders had ik het stuur wel over- „Je voelt je dan een beetje teuts, er komt wat golving in je bestaan, ik ken dat wel...." De kantonrechter week weinig af van de eis, toen hij een boe te oplegde van f 5.- subs. 5 dagen voor het achterlicht, van f 5.- subs. 5 dagen voor de nummerplaat en f 90.- subs. 90 dagen alsmede drie maanden intrek king van het rijbewijs voor het onder invloed-besturen van 'n motorvoertuig. IN TWIJFEL ONTHOUDT U In de prille vroegte van Woensdag 2 Juli jongstleden was een autobus van de fa. Van der Wüst, bestuurd door de heer P. Q., in aanrüding gekomen met een luxe Ford van het garagebedrijf Bok. De Ford reed door de Sluisdyk- straat in de richting van de overweg. De bus kwam juist de Schagenstraat uitrijden toen de Ford passeerde. De heer Q. wilde nog remmen, maar door onbekendheid met de stand van de pe dalen trapte hü mis, en reed de Ford pardoes in de flank aan. Het zicht is op genoemd kruispunt bepaald slecht. Bei de chauffeurs hadden signaal gegeven maar ze hadden elkanders claxon-roep stem niet verstaanDe rechter gaf toe, dat de Ford feitelijk voorrang had moeten verlenen, maar aan de andere kant dat blijkens de situatie tijdens de aanrijding de Ford het kruispunt het eerst was genaderd. De heer Q. dacht wel dat een aanrüding was voorkomen wanneer zün voet wel op de rem te recht was gekomen. De rechter wilde zich er niet aan wagen in deze zaak iemand schuldig te verklaren, en hü ontsloeg beiden dan ook van rechts vervolging. NOG EEN VERKEERSPUZZLE Een tweede ingewikkelde verkeers- puzzle was de zaak tegen mevr. v d W„ die op Dinsdag 8 Juli j.1. 0p de Kanaalweg een gedetineerde van de sokken had gereden. De man ligt nog steeds ln het ziekenhuis. Ter terecht zitting werd een complete situatieteke ning overgelegd, waarover weldra vier hoofden gebogen waren. Het kwam hierop neer. dat op het tijdstip van te aanryding de Kanaalweg rechts se trif61"", WCrd Ver"Per* "oor een graafmachine. Enkel» „„a luwte links v,„fc wÏÏ ..bellenwagen" de betrekkelijk nauwe doorgang passeerde> Tert'tn der gedetineerden geraakt. Zowel ver dachte zelf, als haar raadsman, mr. Jonker, schilderden in gloedvolle be woordingen de meer dan treurige si tuatie ter plaatse. Mevr. v. d. W. was ervan overtuigd, dat zü gemakkelijk had kunnen passeren, vooral ook omdat de grote vrachtwagen van de fa. Ties- sen door dezelfde doorgang was ge reden. Vermoedelijk had het slacht offer een ondoordachte beweging ge maakt. Mr. von Meyenfeldt wilde de zaak ontdoen van allerlei onnodige franje. Hü zag hier alleen een geval van onvoorzichtigheid. De chauffeuse wist dat de doorgang nauw was, er lie pen mensen, en dat één hunner geraakt werd is een bewüs dat zü haar veilig heidsmarge veel te klein had genomen. Hij vroeg daarom f 10 boete of 7 dagen hechtenis. Mr. Jonker was het hiermee niet eens. „Het is daar zo, münheer de amb tenaar, dat de werklui optreden of de hele weg van hen is. De weggebruikers worden daar nauwelüks getolereerd". Het slachtoffer heeft blykbaar zich geen ogenblik gerealiseerd, dat hij zich op een verkeersweg bevond en dat hü daarom geen onverwachte bewegingen moest maken. Dat laatste is stellig ge beurd, omdat hü tegen 't achtergedeel te van de bellenwagen is aangekomen. De beide getuigen waren het op dit overigens belangrijke punt niet eens. Volgens de een was De G. door het. voorspatbord geraakt; in dit geval had de bestuurster het ongeval kunnen zien aankomen. Volgens de ander was De G. achter de cabine tegen de wagen aangekomen. De ambtenaar handhaafde echter zijn standpunt. „Wü moeten in deze zaak verschillende kwesties ecarteren. Er was een nauwe doorgang, en in zo'n ga- val moeten we wachten, al is het een kwartier, vooral wanneer zich 'n mens die doorgang bevindt. Verdachte heeft haar veiligheidsmarge te klein genomen, en dat is juist hetgeen ik naar ten laste heb gelegd. Ik persisteer bij mün eis!" Mr. Blankers 't Hooft, uitspraak doende, concludeerde tot vrijspraak, omdat de getuigenverklaringen op een doorslaggevend punt met elkaar in te- genspraak waren. Mr. von Meijenfeldt zal tegen deze uitspraak in hoger be roep gaan.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2