Stad wOmgeving. Het platteland gaat zich roeren Inbraken Henri Ravos Tr?>nsDortcoIonne Ro^a Kru's Is iets van IJ bij? Waterstanden Marsdiep Hoe staat het met uw huishuur? Wie heeft deze tas? Dertig-jarig bestaan Marine Luchtvaartdienst K.V.H. I—Ados I 5—1 Overlijdensakten schepelingen Wandelsport Postduivennieuws Wieringen Bur^erlüke Stand Anna-Paulowna Burgerlijke Stand Breezand. Wanneer er brand komt in Julianadorp. Urk Visserij f Siaaltjes van dassiticatie-onzin Prins Bernhard bij de Mariniers Hoogovens nemen „vreemd" personeel aan Sleepboot in nood Schuchter begin Marktberichten De Ver. Staten en het plan-Marshall Trieste balans uit Japan In de nacht van Zaterdag op Zon dag werd ingebroken in een huil aan de 2e l'.oonstraat. Men verschafte zich toegang na het verbreken van het raampje in de voordeur. Er worden drie volledige bonkaarten, een snoep- kaart en een gecombineerde kaart vermist. Ook werd tijdens de afwezigheid van de bewoners ingebroken in een huis aan de Gladiolenstraat. Uit een keukenkastje werd een bedrag van f 225, alsmede twee klossen garen en acht medailles ontvreemd. Aangezien een keukenkastje voor dergelijke din gen een niet zeer normale verblijf plaats is. zou men haast denken dat het in dit geval een „vriendendienst" betreft. Zondagavond om twaalf uur werd bij de politie aangifte gedaan, dat on bekenden zich door het stukslaan van een keukenraam toegang hadden ver schaft tot de winkel van de fa. De Gruyter in de Keizerstraat. Er kon niet direct nagegaan worden, wat werd vermist. De ware naam van deze donkere jongeman van nog geen 22 lentes we ten wij niet. Die heeft hij ons ook niet verteld. Wel vertrouwde hij ons toe, dat reeds op driejarige leeftijd zijn wonderbaarlijke eigenschappen aan de dag traden. Later was hij een onver slaanbaar tegenstander op het gebied van schaken, dammen, kaarten en der gelijke, welke sporten hij desnoods blind kon (en kan) beoefenen. Gelei- delijk-aan heeft hij de kunst van blind-lezen verder aangeleerd. „Wan neer ik geblindoekt word, en men geeft mij een briefje in handen, dan zie ik het vele malen vergroot voor meDat verklaart al veel van de waarlijk wonderbaarlijke staaltjes, die hij Vrijdagavond in „De Roskam" liet zien. Met een ondoordringbare blind doek voor zijn ogen vertelde hij aller lei bijzonderheden omtrent de perso nen wier foto hem in handen werd gegeven. En dat niet alleen de bijzon derheden, die op het bijgevoegde briefje stonden vermeld, maar ook tal van inte ressante dingen uit verleden, heden en toekomst. Het kwam zelfs voor dat hij mededelingen deed, die door de betrokkene in de zaal eerst werden ontkend, maar later op verraste toon moesten worden bevestigd. Tot dege nen onder de aanwezigen, die mis schien door hetgeen zij zagen en ver namen een iettewatje uit hun even wicht zijn geraakt, willen wij tot be sluit zeggen: staar u zich niet blind op verleden of toekomst, maar bepaalt u tot het heden. Met andere woorden: gaat over tot de orde van de dag. Dat vergt al meer dan genoeg van onze belangstelling. De Helderse afdeling van het Ne derlandse Rode Kruis heeft thans voor haar transport- en verpleegcolonne de beschikking over circa vijftig dames en heren. Dat aantal is niet groot, wanneer men bedenkt wat bet Rode Kruis voor hen te doen heeft. In de afgelopen zomer bleek dat overduide lijk, toen het Rode Kruis acte de pré- sence gaf op het strand, bij wedstrij den, tijdens de Sportweek, gedurende de kermis enz., enz. En daarom wil de Helderse afdeling nu reeds zorgen, dat de „personee1 «schaarste" volgend jaat zich minder sterk zal doen gevoelen. Over enkele weken zal in het ge bouw van de gemeentelijke genees kundige e gezondheidsdienst een cursus be"innen voor helpers en help sters van het Rode Kruis. Uit deze dames en beren worden de leden van de transport- en verpleegcolonne ge- recruteerd. Mogen velen zich opgeven bij een van de volgende adressen: F N. Winter. Molengracht 10: H. J. Boogert, Jan Blankenstraat 18. Gevonden: autoped, badmuts, cein tuur van regenmantel, bedrag vaa 1 0.65, twee zilverbons, zwart-bruin hondje, kist met pl.m. 25 pond stoof peren, overall, twee vulpotloden, re- genkap.ie. twee kinderschoentjes, vul pen. zakmesje. Verloren: bloedkoralen armbandje, autoped, bril, distributie-stamkaart, twee honden-halsbanden, paar kinder klompen, drie portemonnaies met in houd, gymschoen, blauw zakje (inhou dende vulpen, twee potloden, kamme tje en stukje gum). Inlichtingen op het hoofdbureau van politie. P tfnrpvliil-p 9tancJ Bevallen: P. W. Libosan-Doekes, z.; M. Stins-S'ark. d.; S. v. d. Laan- de Haan. z; A. M. Sinke-Jansen, d.; A. Bouwens-Pijl, z.; S. J. Vogel-Smit, z.; J. Heuvelman-Otten, z.; M. Burg- meijer-de Eoer, z.; A. Vellekoop-Heb- bink, d.; C. Papineau Salm-Kikkert, z.; T. v. Zoonen-van der Linde, d. Ondertrouwd: J. v. d. Brink en R. Bouw; H. Boers en J. Willemse; J. Pama en A. de Wit; P. A. Vermeu len en J. Nebbeling; J. Leijenaar en L. van F.<- A. Bakker en S. M. C. Blansjaar; H. Jacobs en G. E. Kries. Gehuv d: P. W. A. Möller en M. E. Mitchell; J. Holdrop en C. H. Eel- man; P. J. J. Heres en M. M. Ver- heij; J. Zeeman en A. Bakker; H. Groot en T. G. Krul. Overladen: B. H W. Tressel, v., 63 jaar; F. F. Nellestein, m., 72 jaar. Hoog laag Dinsdag 23 Sept.: 23,34 en 12,20, 5,55 en 18,10 Wcensdag 24 Sept; 0,45 en 13.50, 7 en 19JT Donderdag 25 Sept.: 2,20 en 15,20, 8,40 en 21,05 Verscheidene personen verschijnen 's Woensdagsavonds tussen zeven en half acht voor de Prijzencommissie op het raadhuis, met het verzoek om in lichtingen betreffende prijzen van huur en onderhuur. Wat het eerste betreft, brengt men dan in herinnering het onderzoek naar de huishuren, dat destijds door de Helderse Bestuursdersbond werd ge organiseerd. Uit dit onderzoek bleek namelijk, dat in verscheidene gevallen een te hoge huurprijs werd betaald. De betrokkenen kregen daarvan me dedeling, maar verder heeft men nim mermeer iets van de zaak gehoord. Wanneer u in een dergelijk geval verkeert, loop dan even aan bij de Prijzencommissie. Deze zaken moeten toch ook opgelost worden, evenals al le andere gevallen waarbij men in twijfel verkeert of een berekende prijs juist is. Een dame, die per NACO-bus van Alkmaar naar Den Helder reisde, ont dekte even nadat zij bij de Keizers- brug was uitgestapt dat zij haar schoudertas in de bus had laten lig gen. Zij ging meteen naar het eind punt op het Stationsplein en wachtte daar de bus af. De tas was echter niet meer aanwezig. Vermoedelijk heeft een reiziger, die bij een tussengelegen- halte uitstapte, deze meegenomen. Het spreekt vanzelf, dat hij (of zij) de tas het beste ten politieburele kan brengen, want daar is het adres van de eigenaresse bekend. Zoals wij in het kort al hebben gemeld, zal het dertig-Jarig bestaan van de MLD Vrijdag a.s. in Den Haag worden her dacht s Morgens om 11 uur heeft in de Grote of St. Jacokskerk een herdenkingsdienst plaats voor de gevallen vliegers. Als sprekers zullen optreden luit -admi Een spelmoment uit de wedstrijd NederlandZwitserland. Nederlandse doelpunt. De Zwitserse keeper heeft het nakijken, Het tweede Zondag j.1. speelde K.V.H. I haar eer ste thuiswedstrijd in deze competitie. Zij fungeerde als gastvrouwe van Ados I, de bekende Hoornse vereniging. Het werd een 51 overwinning voor de Nieuwediepers die nu 3 punten uit 2 wedstrijden hebben, wat zeker niet on verdienstelijk is te noemen. Het was de eerste maal in dit seizoen, dat wij de K.V.H.-ers in actie zagen. De krachtige wind en het gladde veld deden veel af breuk aan het spel, zodat een juiste beoordeling niet mogelijk is. Wel me nen wij K.V.H. te moeten aanraden haar eerste aanval ook grondig te wij zigen, daar dit onvoldoende was. Over de wedstrijd het volgende: Di rect na de aanvang ontwikkelde zich een snel spel, waarin beide aanvallen goede kansen kregen die ze echter niet wisten te benutten. Zindelijk wist, na ongeveer een half uur spelen, een KVH-dame te scoren, welk goede voor beeld even later een KVH-heer inspi reerde, tot eveneens een goal. Onge veer 5 minuten vóór de rust wist Ados deze achterstand te verkleinen tot 21, met welke stand gedraaid werd. Na de hervatting had KVH het beste deel van raai C E L Heffrich, de hoofd-vlootaal- het spel -n werd de Ados-korf keer op keer belaagd. De harde wind speelde de schutters diverse malen parten en het duurde ruim 20 minuten, voordat KVH scoorde. Het volgende aanvalsvak deed het vlugger en na 10 minuten kon KVH met een 5—1 voorsprong in haar beginstelling beginnen, in welke stand verder geen verandering meer kwam. moezenier De Salne en de vlootprediker ln algemene dienst ds Slllevis Smit. De organist, Adr. Engels, en het Matrozen- koor, onder leiding van Theo van El feren, verlenen medewerking. Verwacht wordt, dat Z K H Prins Benrhard en tal van militaire en burgerlijke autoriteiten deze herdenkingsdienst zullen bijwonen 's Middags wordt in het Palaze Hotel te Scheveningen een grote reünie ge houden In de grote zaal van het Kurhaus wordt 's avonds een feestavond met bal gegeven AAFJE TOP Vanavond declameert Aafje Top voor de Helderse Volksuniversiteit in de Vakschool voor Meisjes „Reinaard de Vos". Aan de zaal is nog een be perkt aantal toegangsbewijzen ver krijgbaar. Volgens mededeling van de Oproepings- dienst van Overledenen in Batavia kun nen thans overlijdensacten worden ver- stiekt ten name van personen, die wor- nen vermist sedert de ondergang van de vclgende schepen: „Hr Ms „Java", „De Ruyter" en „Kortenaer" in de Javazee cp 27 Februari 1942 en het s.s. „Tama- heko" bij Nagasaki op 25 Juni 1944 Voor inlichtingen kan men zich wen den tot het informatie-bureau van het Nederlandse Bode Kruis, afd. A, Vla mingstraat 2, Den Haag. De nabestaanden van andere, tijdens de Japanse bezettingstijd of gedurende de extremistische terreur vermisten, wordt verzocht op verdere bekendmakingen te letten. Dertig leden van de Helderse wan- ben Zondag deelgenomen aan de wan delsportvereniging „De Jutter" heb deltocht, die was uitgeschreven door de W.I.K. uit Leren. Onder vrij gun stig veer werd 's morgens om half twaalf gestart, maar 's middags regende het pijpestelen. Toch wisten alle Jutters het eindpunt te bereiken. Ieder deelnemer ontving een prach tige medaille, en de vereniging bo vendien een groepsprijs. Aan de tocht werd door omstreeks zeshonderd wan delaars uit alle delen van het land deelgenomen. De terugreis ging minder voor spoedig. 's Avonds werd per autobus v/elgemoed de start aanvaard. Tussen Limmen en Uitgeest echter weigerde de bus alle diensten. De garage in Den Helder werd opgebeld, om „sleep- boot-assistentie". Deze verscheen 's nachts om kwart over drieOm vijf uur in de morgen arriveerde een slaperig groepje Jutters in de Jutter- stad. Toen één hunner ons om half tien gistermorgen verslag uitbracht van zijn bevindingen, was echter niets meer aan hem te merken. Jut ters kunnen tegen een stootje. De postduivenvereniging V.O.P. hield Zondag haar wedvlucht vanaf Mons in België, afstand 284 kilometer. De duiven werden om kwart over negen met Zuidwestenwind gelost. De eerste duif bereikte haar hok om 12.36.57 u de laatste om 12.46.40 u. De prijzen vielen als volgt: O. Boon 1; Giezen 2, 3, 7; M. de Boer 4, 8, 9, 11, 12; C. de Wit 5; P. Bais 6; Ottevanger 7; R. de Boer 13. BEVOLKING. Ingekomen: H. de Graaff en echtg., Noorderkwelweg J 49, uit Wieringen. M. de Heer, Noorderkwelweg J 49, uit 'Wieringen. R. Boersma en echtg. Oosterterpweg L 35, uit Grootegast. T. Mulder, Amstelmeerweg A 64, uit Leeuwarden. I. B. Adema, p./a. Sportweg 1, uit' Bolsward. C. J. Schoonenberg, Molenweg A 70, uit 's-Gravenzande. F. de Roo, Schel- penbolweg E 45, uit Ferwerderadeel. J. D. v. d. Weide en gez., Meeuw straat 36, uit Arnemuiden. Vertrokken: L. Bood van Amstel meerweg 2, naar Wieringen. H. C. Hijlkema, van Kerkstraat 20 (Midden- meer) naar Nieuwe Niedorp. W. Zuidema, van Klieverweg J 21 naar Winkel. Tj. Wals, van Waardweg A 6, naar Loppersum. A. Truijman, Wieringerwaard. J. Blaauw, van Schelpenbolweg E 34 naar Amerika, I. Verstraate en echtg. van toelei- dingskanaal nabij „Lely", naar Me- demblik. Geboren: Martina, dochter van B. Koene en S. Abrahamse. Agnes Ju lia Marie, dochter van J. F. M. van Wesemael en A. P. Steijaert. Egidius Johannes Maria, zoon van E. C. Hopmans en M. P. A. Corstiaensen. Geboren: Trijntje M, dochter van Jch S Spigt en M A Plas. Maartje dcchter van P van Dijke en H Hooge- veen Geertruida J M, dochter van C J van Haaster en C Geerlings. Wilhel m/na M C, dochter van P J J Mooiman cn G M Klaver. Greta G, dochter vai p Waiboer en G Veling. Maarten A, zoon van J Knol en M Borst- Geer truida M, dochter van Joh A van Kam pen en C P van der Star. Wilhelmina dochter van F Jeninga en B Wijma. Ondertrouwd: B Hoolwerff er, Jac Kraal. D ten Boekei en Joh J Hendrikse Getrouwd: J Bossen en H van Twuijvei. Overleden: P Zeeman, 71 jaar, A Kossen—Busscher, 44 jaar. PLATTELANDS JONGEREN GEMEENSCHAP Bij de opening van de bijeenkomst der PJG verwelkomde de heer B Kaan 'n het bijzonder de gasten uit Julianadorp leden van de Jeugdvereniging aldaar, die in overweging heeft genomen zich om te vormen tot een afdeling van de PJG. Na enige mededelingen kreeg de heer Disselkoen het woord en bracht in aan s.uiting op een vorige lezing, nog eens onder de aandacht, dat het voor somnv gen wel heel moeilijk is om in het wezen van klassieke muziek zover door de drin gen, dat er van genoten kan worden Met giamofoonplaten werd getracht ae bedoe ling van de componist duidelijk te ma ken. Uit opmerkingen bleek, dat enigen wel, anderen niet veel verder waren ge komen in hun waardering voor de mu ziek, maar ook de laatsten kregen toch wel het inzicht, dat muziek niet meer kan zijn dan hoempa-swing De vool-zitter dan''te de heer B. en de verzorger van de radioversterker en richt te nog enkele woorden tot de gasten waarop de voorzitter der Julianadorpe vereniging dankte voor de verleende gast» vijheid en zeide op deze avond genoten te hebben Medegedeeld werd nog, dat de gelegen heid tot inlevering van boeken voor et aansluiting bij de leeskring nog open staat, waarna sluiting volgde. VOLONTAIRE Mej M G A Wuis is ter secretarie toe gelaten als volontaire. OUDERDOMSVOORZIENING zijn 181 aanvragen ingedienl In totaal zijn 181 om uitkering volgens domsvoorziening. de Noodwet Ouder- DIPHTERIE Daar bij zeven kinderen van de RK Kleuterschool diphterie is geconstateerd is deze uit voorzorg gesloten. Op de R.K Lagere School kwam ook rog één geval voor. A. De brandmeldingssirene in Juliana dorp is gereed. Wanneer er brand komt in Julianadorp, dan kan dat ge meld worden aan de volgende adres sen: Schoolweg 14 (telefoon 293), Loopuijtpark 6 (telefoon 203) en Po litiepost (telefoon 226). Vanaf elk van deze punten kan de brandmeldings- sirene worden bediend. Zo nodig kan vandaar uit ook de Helderse brand weer ter assistentie worden geroepen. Ver voorkoming van misverstanden oelen wij even mede, dat voortaan iedere Dinsdagmiddag te klokke half één de sirene zal proefdraaien. Door 90 vaartuigen werd j.1. Zater dag aangevoerd: 14473 pond paling prijs 0.81f 2.07; 1457 pond witvis 264 cent en 23604 pond Noordzeevis prijs 1091 cent per pond. ZELDZAAM JUBILEUM Heden, 23 September, herdenkt het echt paar Klaas Asma en Grietje Asma—De Vries zijn 65-jarige echtvereniging Bij dit zeldzame jubileum zal het echt paar niet aan belangstelling ontbreken, ERNSTIG ONGELUK De arbeider J de Vries, werkzaam bij de Zuiderzeewerken te Urk, geraakte tussen twee bakken, waardoor zijn arm en pols werden gebroken Gevreesd wordt, dat hij zijn hand zal moeten missen Breezand en Julianadorp 8 pet. verschil Het platteland gaat zich roeren! Eeuwenlang heeft er een achter atelling van het platteland bij de stad bestaan, die door velen als iets vanzelfsprekends werd aanvaard, voor sommigen een voortdurende bron van ergernis was, maar die thans zulke ernstige gevolgen heeft, dat overal in den lande comité's ge vormd worden om actie te voeren voor rechtsgelijkheid tussen stad en platteland. Er dreigt een toestand te ontstaan, die schadelijk is voor ons gehele volk. De trek naar de stad is nu reeds groot en zal, als in de woningnood enigszins is voorzien, schrikbarende afmetingen aannemen. Het boerenbedrijf komt handen te kort om de oogst binnen te halen. Het onderwijs op het platteland lijdt geweldig door gebrek aan leerkrach ten, overheidsinstellingen kunnen er geen ambtenaren krijgen, de industrieën vinden er geen geschoolde arbeiders en raken ze kwijt aan de stad. Het platte land wordt afgeroomd, het zijn vaak de besten, die naar de stad worden gelokt en het gevolg is, dat men daarbuiten (w.o. begrepen de kleine stad en het grote dorp) ook in culturele nood komt te verkeren. De centralisatie van over heidsinstellingen en diensten heeft heel wat intellectuëlen naar de grote steden doen verhuizen, maar het is vooral de indeling der gemeenten in klassen met verschillend salarispeil voor hetzelfde werk, waardoor het platteland wordt leeggepompt. Daartegen, tegen die ge hate, onrechtvaardige classificatie, zal m de eerste plaats de strijd gestreden moeten worden, niet alleen om de plattelanders financiëel te geven waar zjj recht op hebben, maar omdat de achterstelling in beloning van allen, die op het platteland werken, de bron is van veel kwaad, dat we bovenal in enkele punten aanstipten. Is bet platteland goedkoper? De classificatie is gebaseerd op de veronderstelling, dat het leven ten plattelande goedkoper is dan in de stad. Het is een veronderstelling, die reeds voor de oorlog, in de tijd van de vrije prijsvorming, onjuist bleek en nu evenmin te bewijzen is. Is een ver deling der gemeenten in klassen al on billijk, wanneer men alleen let op de kosten voor het noodzakelijk levens onderhoud, als men aan de extra kosten denkt waarvoor de plattelander komt te staan voor alles wat buiten dat directe levensonderhoud valt, dan is elke lagere beloning van werk ten plattelande onder het motto, dat het leven daar goedkoper zou zijn, schreeu wend onrechtvaardig. Wie, om slechts enkele voorbeelden te noemen, zijn kinderen wat meer wil laten leren, wie naar een goed toneelstuk of concert wil, moet heel wat dieper in z'n beurs tasten dan de stedeling, die zoveel ge makkelijker, (want, bij wijze van spre ken, naast zijn deur) keuze kan doen uit wat hem wordt voorgezet op het gebied van onderwijs, muziek, toneel, bioscoop, kunstverzamelingen, spo>-t, enz. Verricht men op het platteland min derwaardig werk. dat een lagere belo ning billijkt? Of is het misschien juist zó, dat de vakarbeider daar veel meer van alle markten thuis moet zijn dan z'n fabriekscollega in de stad, dat de onderwijzer in de kleine dorpsschool voor grotere en gecombineerde klassen een zwaardere taak heeft en de ambte naar op een plattelandskantoor veelal groter verantwoordelijkheid draagt dan de collega die in een grote gemeente op ondergeschikter plaats hetzelfde of meer salaris geniet? Onbillijk is de classificatie, op geen goede gronden te verdedigen en omdat er geen grondslagen voor te vinden zijn moest dit wel leiden tot grote wille keur bij de indeling der gemeenten in de verschillende klassen. Tal van staal tjes zijn daarvan te geven. De provin ciehoofdsteden zijn alle in de eerste klas geplaatst. Assen en Den Haag wor den dus over één kam geschoren. Ook de steden met een hogeschool kwamen in de eerste klas. Wageningen profi teerde daarvan, maar Breda met d Militaire Academie staat als 2e klas genoteerd. Soms is een deel van een gemeente, die b.v. in de derde klasse is geplaatst, samengegroeid met een an dere gemeente, die hoger staat geno teerd. Dat gemeentedeel werd dan in het ene geval wel en in een overeen komstig geval niet in die hogere klasse gezet. Het deel van Jutfaas (3e klas) dat met Utrecht (le klas) samengroeide, bleef 3e klas. maar een stuk van T eeu warden (le klas) dat eigenlijk behoo-t bij de gemeente Leeuwarderadeel '3e klas) werd ook le klas. Willen we een voorbeeld van onrechtvaardigheid uit de buurt? We noemen Julianadorp en Breezand, ze liggen op dezelfde breedte van ons „geclassificeerde" vaderland, op een half uur afstand van elkaar. De schoolmeester in Breezand leeft onder dezelfde omstandigheden als z'n collega in Julianadorp en doet hetzelfde werk, maar krijgt 8 pet. minder salaris.- om dat.Julianadorp aan de ene en Breezand aan de andere kant van het Noordhollandskanaal ligt. Als die reden U niet bevredigt lezer, kunnen wij er niets aan doen. Hij bevredigt ons ook niet, maar een andere reden is er niet voor op te geven, want of Julianadorp nu tot Den Helder en Breezand tot Anna Paulowna hoort, maakt voor het werk van die onderwijzer en voor de kosten van zijn levensonderhoud niets uit. (Slot volgt). In zijn functie van Inspecteur-Gene raal der Koninklijke Marine bracht Z. K H Prins Bernhard gisteren een be zoek aan de afdeling mariniers te Vol- kel (Brabant). Precies tien uur landde de prins in een door hem zelf bestuurd vliegtuig op het vliegveld aldaar. Z. K. H. werd vergezeld door overste baron Van Till en zijn adjudant. De prins werd' verwelkomd door de comman dant van de afdeling mariniers, het hoofd van de opleiding en de chef der equipage. Het gezelschap vertrok per auto naar de oefenterreinen en schietbanen, waar de prins de demonstraties der recruten in veldwerk, schieteti en pionieren gade sloeg. Nadat de prins koffie was aangeboden, maakte hij na een kort bezoek aan de handgranaatbaan, een rondgang door het kamp. De prins sprak met waardering over het veld werk en de schietvaardigheid der ma riniers. De Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en staalfabrieken te IJmuiden kampen eigenlijk al sinds de bevrij ding met een personeelstekort. Om hierin te voorzien heeft men de blik over de provinciegrenzen geworpen, onder meer naar Friesland, waar nog enig overschot aan arbeidskrachten bestaat. Reeds zijn enige Friese arbei ders door de Hoogovens in dienst ge nomen en uit Leeuwarden wordt ge meld, dat zich méér werkkrachten voor de Hoogovens bij het gewestelijk arbeidsbureau hebben aangemeld. Wanneer het werknemersgebrek niet door werving in Friesland gedekt zou kunnen worden, is de directie van de Hoogovens van plan, eveneens een onderzoek naar de arbeidsmarkt in andere provincies in te stellen. De arbeiders krijgen een comforta bel tehuis in het pension Westerduin te Wijk aan Zee, dat voor dit doel ge heel gerestaureerd is. De sleepboot „Enavant 8" met 3 bak ken op sleep geladen met basaltsteen, is op de hoogte van de „Schone Waardin" bij Rammekens op de oever vastgelopen. Reddingboot- en sleepboothulp is uit Vlissingen naar het in nood verkeren de schip vertrokken. Eerste na-oorlogse woningen te Daandam. De eerste twaalf woningen, die te Zaandam na de oorlog gereed kwamen, zijn aan de Woningbouwvereniging Leo XIII te Zaandam overgedragen. Dit aantal is gelijk aan 1 van de geraamde behoefte. VEILINGBERICHT WINKEL. 22 September 1948. Slabonen 8892, Andijvie 1013, Sla 15, Tomaten 2429, Komkommers 1016, Peren 1246, Appelen 1547, Pruimen 1948, Druiven 83. MARKTBERICHT ALKMAAR Opgave van het aangevoerde vee op de Zaterdags en Maandagse veemarkt van 20 en 22 September 1947: 95 Vette koeien, centr.; 39 pinken, centr.; 1 graskalf, centr.; 37 nuchtere kalveren, centr. 248 vette schapen, centr.; 30 oude hoenders f 2f 3.50 p. stuk; 120 jonge hennen f 8—f 12 p. stuk; 24 konijnen f 2—f 9 p. st.; jon ge haantjes f 0.50—f 1.50 p. stuk. NOORD-SCHARWOUDE, 22 Sept. 35 000 witte kool 6—10,80; 1800 kg gele kool 5 90—9,60; 1700 kg peen II 5,90 en III. 6,50: 900 kg uien 11,60; grove 12,10; 3200 kg slabonen 75—100; 150 stuks bloemkool I 42'en II 4; 16,000 kg aardappelen: Beve landers 8,508,60, blauwe Eigenhe'mers 6 60—8,90, Eigenheimers 7,50 en Noorder lingen 4. Volgens verantwoordelijke kringen, die in nauw contact staan met het Witte Huis, zouden Truman en zijn kabinet gesproken hebben over de kwestie van het bijeenroepen van het Congres in speciale zitting voor be handeling van voorstellen tot hulp verlening ad-interim aan Europa, aan vang van het werk van het plan- Marshall en stemming over weder instelling van enkele regeringsbe voegdheden ter verlaging van de prij zen. Volgens officiële, doch nog onvol ledige gegevens zijn vorige week bij de overstroming in de buurt van Tokio 836 personen om het leven gekomen, 1581 gewond ,en 1171 vermist. Naar schatting zijn 250.000 huizen over stroomd. ILLEGALE IMMIGRANTEN OP WEG NAAR PALESTINA? Naar verluidt, heeft een duizendtal joden, die zouden zijn ontsnapt uit kampen voor verplaatste personen in Duitsland, zich ingescheept op motor boten en in de nacht de haven van Sa- lerno (Italië) met onbekende bestem ming verlaten. Een pracht opname Nederland—ZwitserlanH drf bejdC e,ftallen voor het begin van de wedstrijd e door onze Jongens met 6—2 werd gewonnen. 8

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2