De KOLENPOSITIE in 1947 Duizenden valse tabaksbonnen achterhaald Leveringstempo sneller dan vorig jaat* Van Mook terug in Batavia Griekenland en Korea op de agenda PETKOF, Woensdag 24 Sept. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT Voortsetting van de 70ste Jaa*gang No. 9618 DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Uieeeêeeicht ZwitserlandNederland in 1949 Blikseminslag in Amsterdam 1000 parachutisten sprongen omlaag Engeland straks in de kou Buitenlandse opdrachten voor Fokker Geen verdere inpoldering Walcheren bouwt op Ie en 2e Divisie volgend jaar terug uit de Oost Nieuwe regering in Hongarije De vergadering der Ver. Naiies Bulgaars Boerenleider opgehangen Onze regering en Indonesië BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 2*15 Otro 149041 Dtr.: 1. Btjlsma HELDERSCHE COURANT TAHIWBC Advertentie*: M cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertje*") tot 18 woorden 78 cent, elk woord meer 8 cent Abonnementen: per kwartaal t 8.—, per post f 8,65 He ofdredftcteart M. H. E. Uyldert, Rayon redacteuren C. A. Dekkers en W. Kok. Voor 1947 «al, naar verwacht wordt, in totaal 3.650.000 ton huis- brandkolen beschikbaar komen, waarbij het niet mógelijk zal zijn het hnisbrandrantsoen hoger te stellen dan 13 eenheden voor dit seizoen. Indien de geraamde productie van 12 millioen ton voor 1948 ook werkelijk kati verwezenlijkt wor den, dan zal er in dat jaar naar gestreefd worden, de last, die thans op de bévoking blijft drukken, te verlichten en het huisbrandrantsoen te verhogen. In de 12 eenheden, welke voor het a.s. seizoen beschikbaar gesteld zullen worden, zullen ook voor een deel on gewilde soorten zitten, waarvoor geen betere kunnen worden gegeven, omdat deze er niet zijn. Voorts mag er de aandacht op geves tigd worden, dat er als regel iedere maand gerekend vanaf Mei 1947 1/12 gedeelte beschikbaar komt. Het zal dus niet mogelijk zijn om b.v. in de koudste maanden de Maart- of April- eenheid in voorschot te geven, omdat deze kolen dan nog zullen moeten ge dolven worden. In het algemeen kan gezegd worden, dat het tempo der levering aan het publiek sneller is dan in het vorig jaar. Half October zal men ongeveer gereed zijn met de levering van de eerste zes eenheden. Verwacht wordt, dat over 1947 11.619.259 ton vaste brandstoffen be schikbaar zullen zijn voor distributie in het binnenland. In deze cijfers zijn niet begrepen de hoeveelheden, welke door de mijnen zelf in haar bedrijf ver bruikt worden en het verlies bij de cokesfabricage. Dit werd door de heer H. H. Wem- mers Jr., directeur van het Rijkskolen- bureau meegedeeld op een persconfe rentie van het ministerie van economi sche zaken. Meer voor de grote bedrijven. Evenals in het vorig jaar kan wor den meegedeeld, dat naast de gasfa brieken, de electriciteitsbedrijven, de spoor- en tramwegen en de voedsel- groepen aan welke de door deze be nodigde brandstoffen practisch geheel kunnen worden toegewezen ook de industriesector (voornamelijk de grootindustrie) op ruimere schaal over brandstoffen zal kunnen beschikken. Ter toelichting van de moeilijkheden bij de voorziening met huisbrand mag eraan herinnerd worden, dat ons land in 1939 ongeveer 14 millioen kolen (met inbegrip van cokes en briketten) ver bruikte. Deze hoeveelheid was weinig meer dan de totale productie van de Limburgse mijnen (12.861.462 ton). Naar hoeveelheid was ons land dus self supporting. Echter niet naar soort, daar de Limburgse mijnen voor het grootste deel industriekolen produceren en slechts voor een klein gedeelte huisbrandkolen. Evenwicht in het eigen verbruik en de eigen productie kon slechts verkre gen worden door grote hoeveelheden industriekolen te exporteren en de ontbrekende huisbrandkolen te impor teren. Gas- en electriciteitsdistributie blijft. Wat de gas- en electriciteitsvoorzie- ning betreft blijft de distributie zo, dat een normaal gezin met normale - be hoeften daarmee rond kan komen. De normen zijn voor het gehele land ge lijk. Een loslating van de gas- en elec triciteitsdistributie acht men alleen dan verantwoord, wanneer ook de kolen geheel vrij komen. De turf is ge heel vrjj gekomen, doch daar verschil lende Drentse bedrijven, die altijd turf als brandstof gebruikten, door de grote vraag in het gedrang kwamen, heeft de minister een vervoersverbod afgekon digd. Zoodra de voorziening dezer be drijven is verzekerd, zal het verbod weer opgeheven worden. ZO MOGELIJK: De verschrikkelijke orkaan, die in Amerika aan de Oostkant van Florida gewoed heeft, heeft ontzettende verwoestingen aangericht. Palmbomen en wrakstukken van hnizen liggen overal verspreid, hele oogsten zijn ver nietigd, telefoon- en telegraafpalen gebroken en duizenden personen zijn dakloos. Jaap had geld nodig voor zijn studie Duizenden valse tabaksbonnen, de' zeer deskundige vervaardiger, en tal van medeplichtigen bevinden zich thans in handen van de Haagse re cherche. Ook de drukkerij, die in 't hart van de residentie gevestigd was, is in handen van de politie gevallen. De meeste bonnen waren alleen bij microscopisch onderzoek van echte te onderscheiden. Zij waren gedrukt op hetzelfde papier, als waarmede de fa. Enschede te Haarlem werkt. Door diefstal van misdrukken uit de drukkerij, welke misdrukken ver handeld werden, is deze gehele af faire aan het licht gekomen. De drukker, zekere Jaap, is een jon geman, die zich tijdens de bezetting specialiseerde op de drukkunst ten einde valse levensmiddelenkaarten te kunnen fabriceren. Hij had daarin in de loop der jaren een grote vaardig heid gekregen en wilde zich na de oorlog als gewoon drukker vestigen. Hiertoe kreeg hij door de vestigings wet geen kans. Teneinde geld voor studie en materiaal te verkrijgen be sloot hij valse tabaksbonnen te gaan drukken. Het vervaardigen van le vensmiddelenkaarten vond hij a-so ciaal. Jaap gebruikte een klein deel der bonnen om er sigaretten voor te kopen en deze te verhandelen. Zekere M. stal bonnen uti de druk kerij van Jaap. Hij verhandelde deze bonnen, goeddeels misdrukken. De re- VRIJ KOEL WEER. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Wisselend bewolkt met af en toe regenbuien, vooral langs de kust. Meest matige Noord-Westelijke wind. Weinig verandering van temperatuur. Internationaal programma voor Nederland. Naar wij vernemen is tussen de Zwitserse voetbalbond en de KNVB overeenstemming bereikt inzake het spelen van landenwedstrijden in de toekomst. De afspraak is, dat de lan den elkaar om de twee jaar zullen ontmoeten. In 1949 speelt Nederland dus in een Zwitserse stad tegen de vertegenwoordigende ploeg der berg bewoners, in 1951 komt het Zwitserse elftal weer naar Nederland. Naar ANP-sport -verneemt staan voor het Nederlands elftal dit seizoen op het programma de twee wedstrij den tegen België, een wedstrijd tegen Noorwegen te Oslo, alsmede deelne ming aan het Olympisch tournooi te Londen. De mogelijkheid bestaat, dat ons land tijdens de Noorse trip ook 'n wedstrijd tegen Finland of Denemar ken speelt. Zweden kwam niet in aan merking, omdat dit -land liever in Ne derland wilde spelen, aangezien het Zweedse elftal in het voorjaar een trip naar West-Europa maakt. De luitenant-generaal, dr. H. J. v. Mook, is gisteravond te Batavia gear riveerd. Hij werd verwelkomd door luitenant-generaal S. H. Spoor en vele andere militaire en burgerlijke auto riteiten. Dr. v. Mook zeide in een kor te verklaring voor de microfoon, dat hij tijdens zijn kort verblijf in de V.S. veel begrip had gevonden en dat er in de publieke opinie in Nederland meer overeenstemming bestond t.a.v. het In donesisch probleem dan een jaar ge leden. Hij verklaarde verder: er kan niet genoeg gezegd worden over de wijze, waarop in Nederland het herstel plaats vindt. Zwaar beschadigde gebieden hebben reeds vorig jaar hun normaal aanzien herkregen. Ook ten aanzien van de Indonesi sche kwestie bestaat er een groot ver schil met April vorig jaar. De toen bestaande grote verwarring is aan merkelijk verminderd, dank zij grote eenstemmigheid over de doelstelling van de Indonesische politiek, n.1. het tot stand brengen van een vrije na tie. In Amerika heb ik een groot be-, grip voor de Nederlandse moeilijkhe den gevonden en grote waardering voor het feit, dat Nederland ondanks de verwerping door de Veiligheids raad van de jurisdictiekwestie niet in gaat tegen de resoluties. Bij het korte onweer dat zich Dins dagmiddag tussen 2 uur en 2.30 uur boven de hoofdstad ontlastte, heeft zich een eigenaardig voorval voorge daan. Op het Ceramplein trof het he melvuur een boom, die licht werd be schadigd. In de omgeving werden van ongeveer 80 woningen 2 a 3 ruiten van ieder huis vernield, waardoor 't plein er uitziet alsof het door een bomex plosie is getroffen. Het KNMI achtte het verschijnsel ook uitermate vreemd, doch kon in dit i stadium geen verklaring geven. cherche stelde naar de herkomst der kennelijk valse bonnen, die door win keliers werden ingenomen, een onder zoek in, en zo werden de vriend van de drukker, drie verhandelaars in die aan Jaap het papier van de fa. Enschede leverde, alsmede Jaap zelf, gearresteerd. Bij de inval in de druk kerij werd een groot aantal goed na gemaakte tabakskaarten gevonden. Minstens 3500 bonnen zijn in omloop gebracht. Slechts 666' zijn als vals ach terhaald. Ook is enig geld in beslag genomen. Gisteren hebben op Sailesbury Plan in Engeland de grootste manoeuvres met luchtladingstroepen sinds de oorlog plaats gehad. Veldmaarschalk Montgomery en luchtmaarschalk Tedder, die de oefe- Dingen bijwoonden, zagen 1000 para chutisten met kanonnen, jeeps en an dere uitrustingsstukken uit de lucht dalen om een „op de vijand veroverd vliegveld te bezetterf." In zweefvliegtuigen werd het zwa re materiaal, zoals tractors en zelfs een bulldozer van 7 ton, aangevoerd en een der zweefvliegtuigen werd door een Dacota, die laag over het veld kwam scheren, aan een uitge worpen lijn met haak omhoogge- sleept. 6000 Mijnwerkers van 9 mijnen in Lanark, Schotland, zijn gisteren een staking begonnen. Gevreesd wordt, dat arbeiders van andere mijnen in dit district aan de staking deel zullen ne men. De mijnwerkers eisten een loons verhoging overeenkomstig de loonsver hoging voor de mijn-brandweerlieden en overlieden. De secretaris voor Schotland van de nationale mijnwer kers-unie, Pearson, heeft een beroep op de arbeiders gedaan het werk te hervatten. Zoals bekend werden door de Fok ker-fabrieken reeds vele opdrachten voor binnen- en buitenlandse rekening op verbouwingen van Dakota's en Skymasters .uitgevoerd. Thans heb ben twee nieuwe Franse maatschap pijen, namelijk Cargo Aerien en Aigle Azur, aan de Fokker-fabrieken op dracht gegeven tot het verbouwen van enige Dakota's tot verkeersvlieg tuigen. Voorts heeft de Belgische regering aan onze Nederlandse industrie naast ae revisie van een aantal Dakota's, revisie en reparatie van een kleine serie North-American Harvards van de Belgische luchtmacht toever trouwd. Deze vliegtuigen zijn reeds in de Fokker-fabrieken te Amsterdam aangekomen. Op de Rijksbegroting 1947 is voor het Zuiderzeefonds uitgetrokken 43.731.660. Dezelfde beweegredenen, die voor 1947 hebben gegolden om geen aanvang te maken met de verdere in polderingen, zijn voor 1948 nog van kracht. De werkzaamheden, waarvoor thans gelden worden uitgetrokken, zullen zich in hoofdzaak beperken tot de exploitatie en verdere ontginning v: de Noordoostelijke polder, het uit voeren van de daarmede samenhangen de waterbouwkundige werken in die polder en het onderhoud van de Af sluitdijk en de werken van de Noord oostelijke polder, waarbij erop moet worden gewezen, dat hierbij nog een achterstand is in te halen. De pachtopbrengst van de Noord oostpolder wordt geraamd op ruim 13 millioen. 112 middenstandswoningen te Middelburg. Aan de N.V. Aannemersbedrijf v.h. Boele en Van Eesteren te 's-Graven hage is door het gemeentebestuur van Middelburg opgedragen de bouw van 112 middenstandswoningen a de „Griffioen" te Middelburg. Indien de toestand in Nederl.-Indië zich zodanig ontwikkelt als de re gering hoopt, ligt het in het voor nemen in het jaar 1948 te doen te rugkeren de dan nog niet afgeloste delen der beide lichte divisiën, de le divisie „7 December", de 6 met deze divisie uitgezonden bewakings bataljons en de tweede serie van 6 bewakingsbataljons. Indien mogelijk maar dat hangt af van vele, thans nog moeilijk te berekenen factoren zal ook de in JuniJuli 1947 naar Indië vertrokken 2e divisie tegen het einde van 1948 nog ge heel of gedeeltelijk naar Nederland terugkeren. De gemiddelde sterkte der troepen der Koninklijke Land macht in Nederl.-Indië zou dan in 1948 60.000 man bedragen, waarop zij in deze begroting geraamd is. Gisteravond is tengevolge van de verkiezingen de nieuw gevormde Hongaarse regering bekend gemaakt. Zij bestaat uit 5 communisten, 4 leden van de partij der kleine boeren, 4 so cialisten en 2 leden van de nationale boerenpartij. Lajos Dinnyes blijft pre mier. Als vice-premiers fungerrti Ma- thinas Rakosi (communist) en de so cialistische leider Arpad Szakasits. Erik Molnar (communist) is minister van Buitenlandse Zaken. Het nieuwe kabinet zal heden in handen van pre sident Tildy de eed afleggen. Zonder piloot over de Atlantische Oceaan De Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat een vier motorige C 54 „Skymaster" gisteren de eerste trans-atlantische vlucht zonder piloot heeft volbracht. De machine startte te Stephensville op New-Foundland, Zondagavond j.1. en landde tien uur en vijftien minuten later te Brisenorton in Engeland. De machine werd bestuurd door een „mechanisch brein", dat alle nodige berekeningen omtrent windsnelheid en windrichting en dergelijke maakt en door middel van radiogolven het vliegtuig im pulsen doet toekomen voor zijn besturing. De machine had veer tien personen aan boord, waar onder een nood-bemanning van negen koppen. Doch gedurende de ganse vlucht heeft geen men senhand de apparaten van het vliegtuig aangeraakt. Volgens waarnemers wordt Enge land volledig op de hoogte gehou den van deze proefneming. Onder de 14 inzittenden bevonden zich ook enige RAF-officieren. Naar verluidt zal het toestel ongeveer 14 dagen in Engeland blijven. Het „mechanische brein" zal door deskundigen van de RAF en door niet-militaire deskundigen inzake geleide projectielen worden be studeerd. Speciale commissie voor Palestina De laatste, die in de algemene dis- plaatsen op de agenda van de volgende cussie der vergadering der V.N. het woord heeft gevoerd, is de vertegen woordiger van Ecuador, Neftali Pon- ce. Hjj veroordeelde het veto-recht en verklaarde voorstander te zijn van een „kleine vergadering" voor vrede en veiligheid, daar de Veilig heidsraad „niet de eer en het presti ge genoot, die men ervan verwacht had". PALESTINA Daarna bracht de Iraakse afgevaar digde, generaal Noery Es Said Pasja, de aanbeveling der Algemene Com missie ter spra'— tot instelling van een bijzondere commissie voor Palestina. Naar zijn mening moest de Palestijnse kwestie behandeld worden „volgens de beginselen van 't handvest en in over eenstemming met het gewone regle ment der V.N.". De zaak is zo belang rijk, dat de politieke commissie haar bestuderen moet, aldus spreker. Met eenentwintig stemmen vóór, elf tegen en zes onthoudingen besloot de algemene vergadering tot instelling van een bijzondere commissie voor Palestina. WYSJINSKY VERZET ZICH De Sowj et-afgevaardigde Andrej Wysjinsky verzette zich sterk tegen 't punten: 1. de Koreaanse kwestie;^ 2. de revisie van het Italiaanse vredesver drag. Wysjinsky betoogde, dat de al gemene vergadering het recht mist de kwestie Korea te behandelen. Wat be treft de door Argentinië voorgestelde bespreking van een herziening van het vredesverdrag met Italië, verklaarde Wysjinsky met klem, dat volgens het handvest der Verenigde Naties deze laatste zich niet met internationale verdragen hebben bezig te houden. Wysjinsky werd bestreden door de Australische afgevaardigde Herbert Evatt, die uiteenzett dat de algemene vergadering wel bevoegd zou zijn tot behandeling van de kwesties Korea en Italiaans vredesverdrag, daar het hier een „mogelijke bedreiging van vriend schappelijke betrekkingen betrof". DENK AAN ONZE VROU WEN! Ook de vertegenwoordiger van Ethio pië, vice-minister van buitenlandse za ken Akliloe Abte Wold, veroordeelde het voorsteV tot behandeling van de revisie van het vredesverdrag met Italië. „Het is gemakkelijk" zo riep hij uit, „voor degenen, die niet hebben gezien, hoe hun rouwen verkracht werden, om te spreken over zoge naamde onrechtvaardigheid ten aan zien van Italië. Het is gemakkelijk voor hen te vergeten, dat vrouwen en kinderen door Graziani levend verbrand zijn". De Amerikaanse afgevaardigde War ren Austin verklaarde daarentegen, dat Italië volgens het handvest het volle' dige recht bezat zich met zijn moeilijk' heden tot de Verenigde Naties te wen den. De kwestie Griekenland werd even' eens op de agenda geplaatst, met 38 stemmen vóór. De Sowj et-Unie en de vijf Oost-Europese staten, die de SoW' -et-Unie reeds bij stemming steunen, stemden tegen en negen staten onthiel den zich van stemming. De rest van de agenda werd zonder stemming goed gekeurd. Ook Korea werd op de agen da geplaatst. Gesproken zal worden over mogelijke onafhankelijkheid. De vergadering werd daarop ver daagd. Vandaag zal te Lake Success het werk der commissies beginnen. Naar de Zwitserse radio heden ochtend meldde, is Nicolas Petkof, de op 16 Augustus ter dood ver oordeelde leider der Bulgaarse boerenpartij (oppositie), in de loop van de nacht terechtgesteld. Hij werd 15 minuten na midder nacht opgehangen. Eindelijk is dan de langverbeide regeringsverklaring over Indonesië in de volksvertegenwoordiging afgelegd en kan deze laatste haar houding ten opzichte van de regering bepalen. Het heeft lang geduurd eer de redactie van dit staatsstuk kon worden vol tooid, maar niemand zal zich de moei lijkheden ontveinzen, waarvoor ons kabinet zich zag gesteld. In de eerste plaats zijn er de tegenstellingen van interne - aard. Onze regering is nu éénmaal samengesteld uit twee par tijen die over onze, ten opzichte van Indië gevolgde politiek, zeer uiteen lopende en in sommige opzichten zelfs tegenstrijdige opvattingen huldigen. Daardoor deed zich de noodzaak voor een compromis te zoeken en te vin den, dat beide groepen kon bevredi gen en de uitersten aan beide zrjden kon bewegen tot voorlopige beper king. In de tweede plaats had de rege ring rekening te houden met de stem ming in het buitenland. Klaarblijke lijk heeft zij, alvorens haar inzichten en plannen aan de volksvertegen woordiging kenbaar te maken, het resultaat willen afwachten van dr. Van Mooks bezoek aan Washington, en heeft zij, van hetgeen de Luite nant Gouverneur-Generaal Bfl zijn contact met de Amerikaanse staats lieden ervaren heeft, gebruik willen maken en ook gemaakt. Deze rege ringsverklaring is dan ook niet een stuk dat uitsluitend voor binnenlands gebruik is bestemd. Haar draagwijdte v/ordt niet beperkt door de Neder landse grens. Wie overigens opzienbarende ont hullingen mocht hebben verwacht, zal zich zeker ontgoocheld hebben ge voeld. In feite bevat deze regerings verklaring slechts een herhaling en een bevestiging van vroegere mede delingen. Maar zij geeft een goed overzicht en heeft de plannen, de doelstelling onzer regering, duidelijk omlijnd. De premier heeft er nog eens na druk op gelegd —en het kan geen kwaad dat dit werd herhaald dat de politiële actie slechts werd Ingezet uit nood en geen ander doel had dan het scheppen van betere voorwaarden voor de uitvoering van het te LiAg- gadjati gesloten accoord. Hij heeft een historisch overzicht gegeven der gebeurtenissen en uiteengezet dat de Republiek zelf ten prooi gevallen is aan extremistische elementen wier Invloed echter reeds verschijnselen van verzwakking vertoont. Is dit zo, dan is er reden te vertrouwen dat onze regering „er uiteindelijk toch in zal slagen een definitieve bevrijding uit de terreur der onverantwoorde lijke elementen in de Republiek te bewerkstelligen." Er zijn, zeide de minister, tekenen die erop wijzen, dat de greep van de extremistische pro paganda op de bevolking der bevrijde gebieden zwakker wordt. Wij mogen aannemen, dat voor dit optimisme goede gronden aanwezig zijn. De passage uit dit staatsstuk welke de internationale verhoudingen raakt is zeker een der belangrijksten. Te recht wordt nog eens nadrukkelijk vastgesteld, dat de verantwoordelijk heid voor recht en veiligheid in Indo nesië bij Nederland en nergens an ders berust. Maar ook, dat Neder land, door deel te nemen aan de U.N.O., zich aan een internationale rechtsorde onderworpen heeft en zich tot internationale samenwerking heeft verplicht. Want dit is iets dat door velen die critiek geoefend hebben op het optreden van de Veiligheidsraad wel eens over het hoofd werd gezien. De maatregelen, welke onzerzijds in Indië werden genomen, zijn echter van die aard, dat zij het volle licht kunnen verdragen en de regering ziet dan ook het resultaat van het internationaal onderzoek met ver trouwen tegemoet. Wat haar plannen betreft, met de consolidatie in het door onze troepen bezette gebied is een aanvang ge maakt en de orde zal daar worden gehandhaafd door een in hoofdzaak Indonesisch politie-apparaat. Voorts houdt zij de deur open voor verder vreedzaam overleg met de Republiek. Wanneer de elementen van verwor ding te DJokja uitgedelgd zijn en de constructieve elementen aldaar weer de overhand hebben verkregen, zal samenwerking met Nederland, op ba sis van vrijwilligheid, weer mogelijk zijn. De regering steekt dan ook nog maals de hand toe aan de regering der Republiek en zij spreekt de hoop uit, dat aan Republikeinse zijde de wil tot werkelijke samenwerking blij ken zal. De regering doet dus aan het slot van haar verklaring opnieuw een beroep op die Republikeinse leiders welke van goeden wille zijn. Men kan slechts de wens uitspreken, dat dit beroep eindelijk gehoor vinden zal. Het rapport der Consuls zal, evenais het betoon van goede diensten door België, Australië en Amerika, er al licht toe kunnen bijdragen de positie van de constructieve elementen te Djokja te versterken. Geschiedt dit. dai is de inmenging van de Veilig heidsraad, hoe onbehoorlijk van vorm ook, niet vergeefs geweest. u.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1