Motie C.P.N. voor de Partij van de Arbeid onaanvaardbaar Met Hr. Ms. Karei Doorman op de Noordzee Communisten geven Veiligheidsraad gelijk Hét hart van de republiek moet veranderen Vliegtuigen stijgen en dalen En straks Wordt conferentie Grote Vier uitgesteld? Weeeéeeicht Vrïjikg 26 Sept. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT 70ste Jaargang No. 9620 DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Het debat over de regeringsverklaring Groot-Hertogin van Luxemburg peetmoeder van Prinses Marijke Drieduizend doden in Voor-Indië Nog een extra rantsoen vlees De militaire situatie in Indonesië Kindje in kokende pap gevallen Britse protestnota aan Bulgarije DE MOOISTE DAG 36 „zwarte" krulstaarten achterhaald Accepteren Exodus-Joden Frans aanbod? Eén vogel in de hand Nieuwe prijzen voor melk en eieren Twee kinderen doodgereden BUREAU: Koningstraat 18-80 Den Helder Telefoon m5 Oiro 449041 D4T.: J. Bljlsma Voortzetting van de HELDERSCHE COURANT TAMWIN: Advertentie*14 cent per millimeter. Familieberichten lï cent per m.m. Kleine ad vertenties Jutte rtjea") tot 15 woorden 15 cent, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaai t 5.—, per post i 3.85 Hoofdredacteur: M. H, E. Uyldert, Rayonredacteuren C. A. Dekkers ec W. Kok. De Tweede iamer is gistermiddag weer bijeengekomen. De voorzitter, Mr. Van Schaik, stelt aanstonds aan de orde de voortzetting der beraad slaging over de regeringsverklaring in verband met de ontwikkeling der gebeurtenissen zowel op internatio naal terrein als in Indonesië. Hierbij wordt tevens aan de orde gesteld de motie van orde van de heer De Groot (CPN) betreffende 't ontwerpen va- een voorstel voor een nieuw politiek accoord met de In donesische republiek en handhaving van de commissie-generaal. De tekst van deze motie zegt o.a.: „De Kamer, door de wens gedreven ten spoedig ste vrede en recht in Indonesië te hel pen tot stand brengen, voorts van oordeel, dat een feitelijke staking der vijandelijkheden en de op bouw van een vreedzame samenwer king tussen Nederland en Indonesië slechts door het afsluiten van een poli tiek accoord verzekerd kunnen worden, geeft de regering o.a. in overweg! g: een voorstel voor een nieuw politiek accoord met de Indonesische republiek te ontwerpen, op de volgende grond slagen: a. gemeenschappelijke opbouw van de staatkundige en economische samen werking van de volkeren van Neder land en Indonesië in een federatieve unie, samengesteld uit het rijk der Ne derlanden en de republiek Indonesië, b. erkenning van de souvereiniteit der republiek op Java, Sumatra en Madoera, in afwachting van de ver eniging van geheel Indonesië, c. het houden van een volksstem ming in de overige gebieden onder toe licht van de Ver. Naties, over de aan- - Hors d'Oeuvre TELEPATHIE „Voelde je je niet goed kind?" vroeg mijn vrouw bezorgd, toen Mientje, die naar een concert gegaan zou zijn, na een uurtje weer bij ons binnen viel. „O, ik voel mij best, tante", zei Mientje, „maar de zangeres voelde zich niet goed. Want ze viel telkens te laat in, ze hield geen maat. Ze zong ook nog vals en de dirigent raakte met de partituur in de war. Alles liep in het honderd. Natuurlijk zat die telepaath weer in de zaal.'' Ik begreep Ik herinnerde mij dat bericht van een poos gele den over een telepaath die, om 500 gulden met een weddenschap te verdienen, een concert in de war had gestuurd. Als men over telepathische krachten beschikt kan men de mensen gekke din gen laten doen. „Ze moesten diej manbegon ik. „Ze moesten hem een baantje aan Buitenlandse Zaken geven" onderbrak Mientje mij, „en hem naar de vergaderingen van de Verenigde Naties sturen. Hij zou bijv. aan Gromyko kaakklem kunnen telepatheren, telkens als die Rus een verstandig besluit met zijn Veto torpederen wou."- „Beste kind", berispte ik haar want als ik iemand berisp omdat ik hem of haar niet zo best vind, zeg ik altijd „beste" „Beste kind, sinds wanneer be moei jij je met de grote poli tiek? Ik wist niet dat je zo fel anti-communistisch georiënteerd was." „Dat ben ik ook niet, oom", antwoordde Mientje. Maar ik houd niet van mensen, die onre delijk dwars zijn. Een beetje kaakkramp, of zo, kan voor som mige diplomaten geen kwaad. Ook de kamer-debatten zouden met behulp van telepathie kun nen worden bekort. En de rege ringsverklaringen Ik vind, bijv. dat minister Beel laatst wel wat beknopter had kunnen zijn." „Hij had zo lang moeten zwij gen, kind", zei ik, vergoelijkend. „Hij had heel wat in te halen." Mijn vrouw schonk Mientje een glaasje Vermouth in, en liet de fles op tafel staan Toen ging zij met Mientje naar de slaapkamer om haar een nieuwe japon te laten zien en ik nam de krant op en las de regeringsverklaring nog eens door, om te zien of het werkelijk niet iets korter had gekund. En toen de dames na een uurtje weer binnen kwamen was de fles Vermouth alleen nog maar een Vermouth-fles „Ik kon er niets aan doen" zei ik, verlegen onder de critische blikken van Mientje en van mijn vrouw „Ik had opeens zo'n ver schrikkelijke dorst Kan het niet een geval van telepathische-in- vloed-op-lange-afstand zijn ge weest?' KREEFT. sluiting dezer gebieden bij de repu bliek, de commissie-generaal te handhaven, en gaat over tot de orde van de dag". De heer LOGEMANN (ARB) ver klaart allereerst, in verband met op merkingen van de heer Schouten ter zake, dat ministers nooit gebonden kunnen worden door besluiten van de kamerfractie of van een partij-orgaan. Vervolgens lichtte hij de houding zij ner partij tegenover de revolutie der republiek Indonesië toe, een revolutie welke door zijn partij niet wordt goed gekeurd, maar wel begrepen. Het na tionale vrijheidsstreven heeft zijn in nerlijke rechtvaardiging, maar boven dien is het noodzakelijk te begrijpen in welk historisch moment het vrijheids- streven is komen te liggen. Aan de liquidatie der koloniale ver houding dient bijstand verleend te worden. S_pr. zou wensen, dat Nederland zich durfde spiegelen aan het British Em pire op dit punt. De heer Logemann vraagt of de be zetting niet te oppervlakkig is, in ver band waarmede hij wijst op het te lang blijven heersen van onveiligheid en het voortzetten van vernielingen, enz. in het bezette gebied. Wij zijn oprecht dankbaar, zeide spr. dat de in de regeringsverklaring be schreven spanning door het kabinet op dc enig juiste wijze is opgelost. Thans moet men politiek verder komen. De toon v -> de regeringsverklaring vindt spr. weinig opbouwend. Aan het slot geeft de regering zonder geloof en vertrouwen te kennen, dat zij aan het internationale overleg zal deelnemen. De motie-De Groot is voor sprekers fractie bepaaldelijk onaanvaardbaar. Mr. STOKVIS (CPN) verklaarde nog, dat de Veiligheidsraad volkomen gelijk had de Republiek te erkennen... De heer ZANDT (SG) gaat uitvoe rig de toestanden in de republiek na. De ïinister-president heeft verklaard, dat de politionele -ctie tot het ge wenste resultaat heeft geleid, maar Dr. Van Mook en anderen denken er an ders over. Na de beëindiging der actie zijn er al meer doden en gewonden dan tijdens de hele politionele actie gevallen. Spreker betreurt het, dat de actie niet tot Djocja is voortgezet. Met spanning wordt thans het ant woord van de regering op deze rede voeringen tegemoet gezien. Van de twintig millioen, die op de Rijksbegroting zijn uitgetrokken voor luchtlandingsterreinen, is een aanzienlijk gedeelte bestemd voor de verdere uitbreiding van Schiphol. Het nieuwe hoofdgebouw is in wording en de toegangswegen tot het vliegveld zijn in aanleg. 99 99 MEVROUW SCHERMERHORN NAAR NEDERLAND. Mevrouw Schermerhorn is gisteren per vliegtuig naar Nederland vertrok ken. VERKLARINGEN VAN DR. VAN MOOK. Dr. v. Mook heeft gisteravond tij dens een persconferentie verklaard: „Persoonlijk acht ik de keuze van de commissie van drie een ideale oplos sing. Op de vraag of niet een voorwaarde voor besprekingen met de Republiek is dat de Djogja-regering verandert" zeide dr. v. Mook, dat „een verande ring in het hart van de Republiek noodzakelijk is". Overigens gelden voor basis-besprekingen in grote lij nen dezelfde condities als voorheen met inbegrip van de voorwaarde be treffende de gezamenlijke gendarme rie. Wat Nadjamoddin betreft, het is hem op verzoek van Oost-Indonesië niet toegestaan Batavia te verlaten, zulks voor de tijd hangende het on derzoek. Dr. v. Mook eindigde met te zeggen, dat er geen sprake kan zijn van terugtreken van onze troepen. Zolang geen garantie voor de veilig heid kan worden gegeven. Het verzoek door Prinses Juliana gedaan aan de Groot-Hertogin Char- lotte van Luxemburg om peetmoeder van Prinses Marijke te zijn, is door deze ingewilligd. Met haar zal zich Prins Felix naar Nederland begeven om de doopplechtigheid op 9 October bij te wonen. Karatsji. - Van officiële zijde te Karatsji wordt gemeld, dat bij de aan val op een trein met Mohammedaanse vluchtelingen, welke enkele dagen ge leden bij Amritsar plaats vond, 3000 personen gedood zijn of vermist worden en 1000 personen verwondingen op liepen. 7 7 (Van onze speciale verslaggever). Nog hangen donkere wolken bo- van de horizon als Hr. Ms. vlieg kampschip Karei Doorman de Nieuwe Waterweg vroeg in- de ochtend uitvaart, om op de Noord zee te oefenen. Het is er de nacht tevoren storm achtig toegegaan, buitengaats, maar nu breekt de zon door de wolken en de zee is spiegelglad. Van de eerste herfststorm in dit jaar is niets meer te bespeuren. Een kostelijke dag ontplooit zich, rondom de oorlogsbodem, die trots de Vlag met de twee sterren heeft gehesen: immers, de Com mandant van de Zeemacht is in eigen persoon aan boord om <V oefentocht mee te maken. Kapitein ter zee A. de Booy, die het bevel voert over dit schip laat eerst een eindweegs opstomen langs de kust om later het, van mijnen gezuiverde oefenterrein op te zoeken, waar de Doorman uren lang blijft rondvaren. Van het gangboord naast het vliegdek hebben wij een prachtig overzicht op hetgeen er gaande is. Voor ons strekt zich het 158 m. lange dek uit over de gehele breedte van het schip; dit is bijna 23 meter. Alls staat aan stuurboordzijde. De kleine, en vooral smalle commandoto ren, die uit traditie nog algemeen de brug wordt genoemd maar die er in de verste verte niet meer op lijkt. Er staat geen geschut op, want dat is al les op het eigenlijke dek opgesteld. Een weinig lager dus maar toch zo dat er naar alle kanten mee gewerkt kan worden, ook in bovenwaartse rich- tin'g. Ofschoon een vliegkampschip niet op zelfverdediging is ingesteld, kan de Karei Doorman toch geducht van zich af bijten. Met zijn dubbele kanonnen van vier inches, zijn vier 40 mm. mitrailleurs (pom-poms) en zijn acht 20 m.m. dubbele mitrailleurs (oerlikons) MEN KAN ER OP VERDWALEN. Op de commandotoren staan allerlei vreemdsoortige instrumenten, die tot de radar-uitrusting van het schip be horen, benevens een gewone telegraaf naar de machinekamer en een luid- spreek-installatie, waarmee men ieder een, waar deze zich ook bevindt, ter stond kan bereiken. Dat mag ook wel, want de Karei Doorman met zijn 13.500 ton waterverplaatsing (met volledige uitrusting zelfs 17.210 ton) heeft de af metingen van een Oost-Indië-vaarder Men kan er in verdwalen eri men kan er uren naar iemand lopen zc?ken. Nog duidelijker klinkt dit, als men Voor het tijdvak van 26 Septem ber t/m. 11 October zal voor per sonen, geboren in 1942 en eerder nog een extra rantsoen van 100 gram vlees beschikbaar worden gesteld. In verband hiermede maakt het Centraal Distributiekantoor bekend, dat voorgenoemd tijdvak bon No. N-03 Vlees geldig is voor 100 gram vlees of vleeswaren. BATAVIA. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat de Nederlandse ver liezen voor zover bekend op 24 Sept. bedroegen: 5 gesneuvelden en 15 ge wonden. Op West-Java' hebben Neder landse troepen benden verdreven bij Pisangan Wetan ten noordoosten van Tanggerang, in de kampong Tjilengka aan de Wijnkoopsbaai en Penanagan ten zuidoosten van Soekaboemi. Een republikeinse troep heeft een aanval ondernomen nabij Kalipondak, 20 km ten westen van Cheribon. Een Neder lands detachement in Tjamalaka in het gebied van Bandoeng heeft een aanval afgeslagen. Op midden-Java hadden republikeinse aanvallen plaats op een Nederlands detachement bij Wangon bénoorden Tjilatjap en bij Ketangoenan bezuiden Tegal. Op Oost-Java zijn Nederlandse pa trouilles beschoten in de omgeving van Loemadjang, Banjoewangi en Malang. Een Nederlandse patrouille verdreef ten zuiden van Loemadjang 100 man. Op Sumatra in het gebied van Medan zijn bij Kabandjahe en Loeboekpakan terroristen verdreven. Onder de ge sneuvelden bevond zich een Japannees. Bij Bindjai schoten republikeinen met geweren op badende militairen. Te Baarle-Nassau viel het driejarige kind van de landbouwer C. van Til burg tijdens een onbewaakt ogenblik in een ketel met kokende pap. De kleine is in het ziekenhuis aan de bekomen brandwonden overleden. De Britse regering heeft aan de Ver enigde Staten, Frankrijk en de Sowjet- Unle voorgesteld de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier niet op 3 November te houden, doch later in deze maand. Volgens de diplomatieke medewerker van de B.B.C. wordt hierdoor verme den, dat de conferentie der Grote Vier samenvalt mét de zitting van de UNO- Assemblée. Deze onderhandelingen tussen de Grote Vier betreffen het lot van de Italiaanse koloniën, waarover vóór Sep tember 1948 een definitieve beslissing moet zijn uitgesproken. Londen. - Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heelt meegedeeld, dat Engeland •n t»i rcta aan de regering van Bui- gaiije krachtig heeft geprotesteerd te gen de executie van Petkof. „De mooiste dag mijns levens" deze al te bekende opgave voor een schoolopstel werd onlangs ge kozen voor een klas meisjes van tien tot twaalf jaar te Neuren berg. Wat zal een kind, dat bij het uitbreken van de oorlog 'n jaar of vier oud was, kunnen prijzen? Eén der kinderen schreef, als 'n verpletterend voorbeeld van, honende, zij het ook onbe wuste, ellende: „De mooiste dag mijns levens was, toen op 17 Febr. '47 mijn broer stierf en ik zijn jas, zijn schoenen en zijn warm wollen ondergoed kreeg"... aldus vertelt de Hamburger Alg. Zeitung. CCD-ambtenaren uit Tilburg hebben in Rijen (N. Br.) in samenwerking met de politie 36 „zwarte" varkens achter haald. Het zwaarste exemplaar woog 170 kg.Het hele industrieplaatsje was in rep en roer, toen de ambtenaren 't onderzochten. In de Stationsstraat troffen zij een bewoner aan, die bezig was met het schoonmaken van het le ge varkenshok. Het nader onderzoek leidde naar het kerkhof, waar men in het lijkenhuisje onder een draagbaar een levende 200.ponder van de betrok ken varkenshouder aantrof. Hamburg. - In verband met het feit, dat de door de Engelsen te Hamburg ontscheepte Joden desgewenst een asyl in Frankrijk zullen kunnen vinden, heeft hun leider, Mordechai Rosman, verklaard, dat nóch hij nóch zijn com missie iemand zou willen verhinderen naar Frankrijk te gaan op uitnodiging van de Franse regering. Hij was van mening, dat sommigen het aanbod zouden accepteren. weet dat er behalve de commandant nog 50 officieren, 60 onderofficieren en 540 korporaals en manschappen aan boord zijn, als tenminste het gehele oefenpersoneel aan boord is. In dit laatste geval zijn er 15 tot 18 vlietuigen in de hangar, al naar ge lang het type. Men werkt hier met lichte Austers of met typen van de veel zwaardere en snellere Firefly. Deze laatste hebben een snelheid van 618 km pr uur en een actie radius van 1720 wm, dit is van ons land tot het Zuiden van Italië! In 10 minuten kan dit gevechts vliegtuig tot een hoogte van 6 km klimmen. Men kan zich voorstellen dat een vliegkampschip, dat zich zelf ver plaatst met een snelheid van 25 km per uur en 15 van zulke jagers aan boord, die 1000 kg bommenlast kunnen vervoeren in de zee-oorlog als varend steunpunt van de luchtmacht een fac tor van betekenis is. En dan te weten dat de Karei Doorman, die in bruik leen is van de Britse Royal Navy om geruild zal worden voor een nog gro ter vliegkampschip met vooral nog groter snelheid STIJGEN EN LANDEN. Wij woonden het opstijgen en landen bij van enige vliegtuigen en konden constateren dat het betrekkelijk klejne vliegdek voldoende gelegenheid biedt voor de manoeuvres. Wel heeft men bijzonderen maatregelen getroffen om het gebrek aan oppervlakte te conden seren. Zo kan men door middel van val luiken en kabels de dalende toestel len afremmen. Om te voorkomen dat zij na achter aan het schip geland te zijn er van voren weer zouden afrol len. Bij het neerkomen staat een dek- landings-officier, die „batsman" wordt genoemd, signalen te geven aan de vliegers, opdat zij goed zullen neerko men. Van deze man hangt veel af, want bij het neerkomen kan de pi loot het schip niet meer volledig over zien. Hoe lastig voor hem het landen op zulk een dek is, konden wij zien op een instructie-film, die zowel de goede als de verkeerde landingen heeft vastgelegd. Een der vliegers van de Karei Door man is een kleine maar taaie Indo nesiër, die tot de beste oorlogsvlie gers van de Koninklijke Marine be hoort. DE HELICOPTéRE OP BEZOEK. Een vreemde gewaarwording is de landing van de helicoptére PH-HAA, het eerste Nederlandse hefschroef- vliegtuig, dat op Ypenburg was opge stegen om ons een bezoek te brengen. Het was niet eens nodig daarvoor het gehele vliegdek te ontruimen, want voor dit toestel was een tiende deel van de oppervlakte nog een weelde van ruimte. Het kwam schuin op ons toevliegen, verminderde zijn snelheid en daalde rechtstandig. Men vraagt zich of waarom er nog wielen onder zitten, want toen het even later op steeg ging dit ook weer rechtstandig. Er is een bijzondere oefening voor nodig maar ogenschijnlijk is de be handeling van dit nieuwste vliegwon- der erg eenvoudig. Wellicht kan het nog van veel nut zijn. Van de „Karei Doorman", die onder de naam „Nairana" sinds 1943 acht maal van Engeland naar Moermansk en enige malen naar de Noorse kuyt is gevaren, zou nog heel veel A- ver tellen zijn, maar helaas laat de plaats ruimte dit niet toe.... Wij, mensen van na de tweede we reldoorlog, hebben in 't algemeen geen overdreven optimistische kijk op da toekomst. Dit is één van de punten van verschil en niet het enige! met da mensen van 191" en de daarop volgen de jaren. Ons vertrouwen in de Ver enigde Naties is niet groot en maar weinigen van ons geloven oprecht, dat wereldoorlog II de laatste geweest is. Dit pessimisme heeft zijn voordelen. Wij laten ons bijvoorbeeld niet méér zo gauw door scho. t woorden in slaap zingen. Wij willen daden zien en rich ten ons derhalve meer op datgene, wat practisch verwezenlijkt kan worden. Zo hebben Nederland, België en Lu xemburg zich, in afwachting van de gedroomde wereld-eenheid, aaneen- g oten in een tolunie. Wij bemerken daarvan in het dagelijkse leven niet veel, maar het belang van economische aaneensluiting is niettemin zeer groot Zonder te willen zeggen, dat elke oor log uit economische oorzaken is te ver klaren, karl mc vaststellen, dat deze toch wel heel vaak een belangrijke fac tor zijn. Wij denken aan olie, rubber, staal en.... uranium. De tolunie van de zogenaamde Beneluxlanden" is ook daarom belangrijk, ómdat men deze unie ziet als een stap op de weg van een hechtere economische eenheid. Nu onder de druk der armoede Eu ropa gedwongen is steun te aan aarden van de machtigen der aarde, Amerika en Rusland, schijnt de weg tot nauwera samenwerking op grote schaal geëffend. Hoewel het geen enkele zin heeft de tegenstellingen tussen de landen aan weerszijden van het „ijzeren gordijn" te verdoezelen, is het toch goed telkens weer te pogen de kloven te overbrug- ger en het gordijn op te halen. Maar ook al zal dat deze keer nog niet luk ken, hetgeen te vrezen is, dan toch zou een nauwere economische aaneenslui ting van de overige landen een belang rijke stap vooruit zijn. Wij weten, dat een tolunie bij de grote verschillen in loon- en prijspeil en bij de uiteen lopende economische structuur van da verschillende landen niet één-twee drie te verwezenlijken is. Maar onover komelijk zijn de moeilijkheden niet, daarvan zijn België, Nederland en Lu xe. nburg het v< r beeld. En als een tolunie slaagt is een eco nomische unie de volgende stap, die bijna onvermijdelijk volgen moet. Zo is het niet gewaagd te voorspel len, dat nu de eerste steen gelegd wordt voor een Verenigd Europa, al is het voorlopig waarschijnlijk maar een gedeelte van Europa. En zo is het ook mogelijk en ge oorloofd in deze sombere tijden een klein licht te zien gloren. De geschiedenis van ons eigen kleine land doet zien, hoe moeizaam de ontwikkeling van kleine naar gro tere eenheden is. De geschiedenis van de oude Volkenbond heeft onsge leerd, dat wij niet te hoog moeten grijpen. De gedachte van een Europese tol unie en wat daaruit groeien kan is ge boren uit de nood en ingegeven door de practische zin van hen, die liever de ene vogel van een beperkte samen gaan in de hand, dan de tien vogels van de Verenigde Staten van dq We reld in de lucht hebben. H. VAN HULST. Aan de hand van de cijfers, die ver wacht worden, zal per 1 November de prijs voor de melk opnieuw worden vastgesteld, alsmede de prijs voor het varkensvlees en die voor de eieren. (Vlkskr.) Weersverwachting, geldig tot he denavond: V IETS WARMER. Tamelijk heldere nacht met iets minder lage temperaturen. Morgen overdag: enkele overdrijvende wolkenvelden, bijna overal droog weer. Matige wind tussen Noord en Oost. Woensdagmiddag hebben zich in Hilversum twee ongelukken met do delijke afloop voorgedaan. Op de Jan van der Heydenstraat geraakte de 6- jarige Elisaheth Boessen uit de Kap- teynstraat onder een auto van de PTT. Zij werd ernstig gewond naar 't Dia- connessenhuis overgebracht, waar zij later is overleden. De 2-jarige Robert Schutte liep op de Hilvertsweg voor de ouderlijke woning plotseling de rijweg over en raakte onder een juist passerende stadsbus. Een der achterwielen ging 't kind over het hoofd, zodat de dood onmiddellijk intrad.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1