Schout bij Nacht D. Vreede De A mbachtssc hooi en haar directeur jubileren haalt herinneringen op Stad ett Omgeving. In 40 jaar meer dan 3000 leerlingen opgeleid Past op voor pseudo-wasserij-colporteurs Hout gestolen Kustvaarder had averij Lijk aangespoeld Weer een inbraak Bakkers behaalden prijzen De nood, die Den Helder doei leven Inenting tegen diphterie Vergadering „Ons Genoegen Postduivennieuws De Marine 30 jaar in de luchi De beginjaren van de Ad LD. in Nederland De „Vandersteng" officiëel in dienst gesteld WZVr°?gere stad«enote, mej D Smit, slaagde voor het te F)pn u Passagierslijst „Oranje' Leger des Heils-nieuws Biljart-nieuws Sportschool Kuilman Wandelen H.L.0. Een wel zeer bijzonder tweeledig jubileum zal volgende week wor den gevierd. Het was namelijk op 30 Augustus j.1. veertig jaar geleden, dat de Ambachtsschool voor Den Helder voor het eerst haar deuren opende. Eén van haar leraren, een jong ambitieus man, was de heer A. Smit, die gedurende de laatste twintig jaar het directeurschap heeft be kleed. Ook voor hem zijn veertig jaren trouwe dienst dus afgesloten. Zeker zou in dit tweeledig jubileum aanleiding gevonden kunnen worden tot een grootse viering, maarvoor een dergelijk festijn Is zoveel geld nodig. Wanneer we bedenken, dat de Ambachtsschool in de blijde ver wachting verkeert van een groot, nieuw modern gebouw, dan zal men begTijpen, dat de voorbereiding daarvan op de eerste plaats gesteld moet worden! Er kwam geen nieuwe school. Wel kwam er evacuatie en decentralisatie. Zelfs na de bevrijding. De school was gesloopt en de Ambachtsschool moest maar Het jubileum zal echter al was log in de grond geboord, dit aanvankelijk wel de bedoeling! niet ongemerkt voorbijgaan. Het zal op bescheiden wijze worden gevierd op^Woensdag 1 October a.s. De leraren en leerlingen van de school, alsmede een aantal genodig den, zullen in de Witte Bios coop in een genoeglijk samen zijn terugzien op de afge lopen veertig jaar. Wij twij felen er niet aan, of degenen die op deze middag het woord zullen voeren, hebben stof te over! Ter afwisseling zal een interessante culturele film wordefe vertoond. Wij willen thans niet het gras voor de voeten van de sprekers wegmaaien, maar moeten toch in kort bestek het een en ander over dit jubileum vast naar voren brengen. Veertig jaar geleden was het met het onderwijs in onze stad nu niet bepaald roos- keurig gesteld. Er was geen H.B.S., geen zeevaartschool, geen handelsschool en geen vakschool voor meisjes, Wel was er een industrieschool, waar echter alleen vaktekenen en enig technisch onderwijs gegeven werd. De practijk moest dus bij de patroons wor den opgedaan. In verschillende plaatsen van ons land hebben oplichters zich uitgegeven als colporteur van verschillende was serijen. Deze mensen namen op ver schillende adressen wasgoed in ont vangst, maar dit goed kwam nooit meer boven water. Het bleef in het wel zeer troebele waswater ondergedoken Het keurige ontvangstbewijs bleef als een waardeloos vodje papier bij de be drogen klanten achter. Het is dus wel wenselijk, dat men terdege de identiteit van de colporteurs onderzoekt, wanneer men de personen niet zelf kent De meeste wasserijen colporteren trouwens niet. Laat het pu bliek in voorkomende gevallen zo spoe dig mogelijk de politie (telefoon 2244) waarschuwen, opdat dit euvel de kop kan worden ingedrukt en niet nog meer mensen de dupe worden van deze op- lichters-practijken. Uit de vloer van een loods, staande op het z.g. Pi-park achter de BLO- school en toebehorende aan de Vereni ging voor Voorbereidend Lager Onder wijs „Jachin", hebben dhbevoegden ze ven zware planken ter lengte van vijf meter gesloopt. Onder de vloer werden 23 pakjes trotyl aangetroffen, die waarschijnlijk afkomstig zijn uit de dagen toen de Duitsers de loods nog in gebruik hadden. Woensdag is de Duitse kustvaarder „Brandaris", die op weg was van Fa- versham (Engeland) naar Embden, de Helderse haven binnengelopen. Het schip maakte water en had daardoor enkele graden slagzij. Het bleek dat enkele nagels water doorlieten. Het euvel werd in de haven verholpen, en een pomp van de Rijkswerf heeft het overtollige water buiten boord gewerkt, zodat de „Brandaris" gistermiddag om één uur de reis naar Embden kon voortzetten. Het schip had geen lading aan boord. Dinsdag spoelde op het strand ter hoogte van de Donkere Duinen het lijk aan van een jongeman. Bij onderzoek bleek dit het stoffelijk overschot te zijn van de 18-jarige Martin van Niel, die op 11 September j.1. tegelijk met zijn 24-jarige broer Willem bij het zwemmen aan het strand bij IJmuiden was verdronken. Zij waren de vorige avond om acht uur gaan zwemmen. De volgende mor- gen vond een wandelaar op het strand een hoopje kleren en twee fietsen. De zelfde dag werd het lijk van de oudste iongeman een paar honderd meter ver der aan het strand gevonden. De stoffelijke overschotten zijn gis teren gelijktijdig te Velsen, waar de jongelui woonachtig waren, ter aarde besteld. We moeten weer melding maken van een inbraak, ditmaal in de Soemba- straat. Door het uitsnijden van het raam in de keukendeur wist men de sleutel te pakken te krijgen, waarna het heel gemakkelijk was om binnen te komen. Uit de kelderkast werd een pakje roomboter en 200 gram vet ont vreemd. Over de inbraak bij de fa. De Gruy- ter vernemen wij nader, dat een hoe veelheid suiker ter waarde van 73 rant soenen, margarine ter waarde van 17 rantsoenen, cacao ter waarde van 12 rantsoenen en huishoudzeep ter waarde van 12 rantsoenen werd ontvreemd. Bij de wedstrijden en tentoonstel ling van de Ned. R.K. Bakkersbond te Alkmaar zijn voor ons gewest de volgende prijzen toegekend. Groep A (Bakkerspatroons): wa terbrood: 2e pr. N. Boots te Den Hel der. Kleine luxe broodjes: 3e pr. dezelf de: beschuit: eervolle vermelding de zelfde. Groep B (Bakkersgezellen), Boter koekjes: eervolle vermelding B. Koks, Den Burg (Texel) en gebak ter op luistering le pr. dezelfde. DE HEER A. SMIT DIRECTEUR Het begin: 49 leerlingen. Het was derhalve een belangrijke stap vooruit, dat de op Initiatief van de heren A. C. Roem, C. S. Jaring en J. Kruys Voorberge gestichte Am- brachtsschool op 30 Augustus 1907 kon worden geopend. Vooralsnog moesten de 49 leerlingen hun onder richt ontvangen in een houten hulp- school aan de Dijkweg en in een daartoe gehuurde smederij aan de Waagstraat, nabij de Kruisweg. Maar reeds op 30 April van het vol gend jaar kon de nieuwe school aan de Laan in gebruik worden genomen. Het is wel een aardige bijzonderheid dat de bouwkosten van deze school slechts f 13.880 bedroegen! De Ambachtsschool voor Den Hel der en Omstreken betoonde zich een gezonde baby. Zij groeide gestadig- lijk, en dat was voor een niet gering deel te danken aan de energie en de ambitie van de leraren en van de leden van het bestuur. Wij zullen in dit verband nog geen namen noemen. Op -de viering van het jubileum zul len zij ongetwijfeld voor het forum der openbaarheid treden. Ook de heer Smit jubileert. Wij maken echter een uitzondering wat de heer Smit betreft. Hij heeft de geschiedenis van de Ambachts school van de oprichting af meege maakt, h(j heeft de school zien groeien en hij heeft in de loop der jaren alle de 3214 leerlingen de revue zien passeren. Al deze jonge mensen legden in de Helderse ambachtsschool de basis voor een goede carrière, ver scheidene zelfs voor een uitstekende positie. Op het ogenblik telt de school leerlingen, waarvan de vader inder tijd ook tot haar pupillen behoorde. De heer Smit ziet met vreugde op zijn diensttijd, we mogen wel zeggen: op zijn levenswerk, terug. Zelfs in deze tijd, nu vooral het onderwijs aan de Helderse am- brachtsschool met zoveel moei lijkheden te kampen heeft. We zeggen hierbij niet: vooral nu het omgaan met de na-oorlogse jeugd de leraren voor zulke moeilijkheden plaatst, want de heer Smit heeft na de oorlog geen bijzondere moeilijkheden niet de jeugd ondervonden. „Je hoort zo dikwijls zeggen, dat de jeugd zo bandeloos geworden is, maar wij kunnen daarvan op de am bachtsschool gelukkig niets mer ken. Gerust, de jeugd is er niet slechter op geworden, al moet je ze soms wel achter de broek zitten met het huiswerk!" Geen losbandige jeugd Dat was een prettig geluid, en het v/as niet de eerste keer, dat wij een dergelijke klank vernamen. Wij spra ken sinds de bevrijding tal van direc teuren van onderwijsinrichtingen, maar de meesten hunner hadden over de jeugd geen bijzondere klachten. Wanneer er klachten waren, hadder die het meest op de ouders betrek kingMaar dat valt buiten het bestek van dit overzichtje. Neen, de materiële zorgen, die be rokkenden bestuur en leraren de meeste hoofdbrekens. Vlak voor de oorlog was al een prachtig uitbrei dingsplan voor de school aan de Laan gereed. Met zovele andere dingen ergens een plekje zien te vinden. Ze heeft een plekje, neen, wel zeven c-f acht plekjes gevonden, en daar wordt nu al meer dan twee jaar het onderwijs gegeven. Is het wonder, dat met. verlangen uitgezien wordt naar het ogenblik, waarop de nieuwe school kan worden geopend? Het schetsplan ervoor is gereed. Het wordt een pracht-school voor minstens 600 leerlingen, en de plaats (aan de Sportlaan) is ook reeds vastgesteld. De architect kan worden benoemd. Maar dan moet de school nog worden gebouwd. Hoeveel jaren zullen daarmee nog heen gaan? In ieder geval zal de heer Smit, die op 1 April van het volgend jaar met pensioen zal gaan, de opening van een nieuwe ambachtsschool niet meer als directeur meemaken. Naar wij hopen, zal hij dan echter wel, als rustend burger, van deze opening getuige kunnen zijn. Als lustend burger, maar toch ook als één der belangrijkste bouwers. yERSCHOLEN tussen de cijfers en feiten, die de minister van Marine geeft in zijn toelichting op de Marine begroting 1947, stond een korte me dedeling: „Om financiële redenen zal van inrichting van een nieuwe mari nebasis in Nederland moeten worden afgezien. De wederopbouw van de tij dens de oorlog zo zwaar beschadigde marinebasis Den Helder is echter ter hand genomen en het ligt in de be doeling, dat de Koninklijke Marine geleidelijk weer haar intrede in deze basis neemt." Alzo: het pleit is beslecht. Den Hel der heeft gewonnen. Er zij dus vreug de. Alleen: het is geen overwinning in grote stijl. Den Helder mag zich vergelijken met een oude stramme merrie, die de cros country wint door dat haar vurige tegenstandster halver wege de route een voorbeen breekt. Of met het tuitlampje, dat in ere moet worden hersteld omdat de stroomvoor ziening is gestagneerd. yAN de inrichting van een nieuwe marinebasis zal moeten worden af gezien. Helaas, zouden wij erbij kun nen lezen. En wij krijgen dus eigen lijk genadebrood te eten. Genadebrood overigens, dat wij bitter hard nodig hebben. Zonder de marine zou Den Helder, en zouden dus wij allen, een sombere toekomst tegemoet gaan. De contouren van ons nieuwe Den Helder zouden de contouren van een lucht kasteel blijken te zijn. Thans weten wij zekerder dan ooit: het nieuwe Den Helder zal er komen. Met een beetje opportunisme kunnen wij dus oprecht verheugd zijn. En ons dankbaar gevoelen jegens allen, in 't bijzonder jegens ons gemeentebestuur, dat zich dag aan dag heeft ingespan nen om onze stad haar oude positie te doen herkrijgen. Maar zonder dat opportunisme, zon der dat vooropstellen van ons plaat selijk belang, moeten wij ons ernstig gestemd voelen. Het is immers teke nend voor de algemene ontwrichting van ons vaderland, dat Den Helder haar hernieuwde bloei te danken moet hebben aan de deplorable toestand van 's lands financiën. Er is nood in Nederland. Die nood doet Den Helder leven. C. A. D. Volgens de moderne opvattingen, gebaseerd op zeer uitgebreide onder zoekingen in Amerika en Engeland, is gedurende de nu reels enige jaren heersende diphterie-epidemie 'n groot deel van de bevolking (90-95%) in aanraking geweest met diphterie-ba cillen. In het bloed van deze personen is een hoeveelheid tegengif gevormd, dat hen voor een ernstige diphterie beschermt. Op grond van bovengenoemde op vatting zijn de op dit gebied deskun digen tot de conclusie gekomen, dat de meest aanbevelenswaardige wijze van de bestrijding van de diphterie is de immunisatie te beperken tot kinde ren van 1 tot en met 7 jaar en de reeds eerder ingeënte leerlingen van de lagere en middelbare scholen al leen een herinspuiting te geven. Deze inentingen kunnen iedere mid dag tussen 2 en 4 uur plaats h/bbenin het gebouw van de G/meentelijke Ge neeskundige- en Gezondheidsdienst, Middenweg 148, en weLop de navol gende dagen: Maandag 29 Sept. 1947. voor hen. wier geslachtsnamen beginnen met de let ters A, B, C en D; Dinsdag, 30 Sept. 1947, voor hen, wier geslachtsnamen beginnen met de let ters E, F, G, H, I en J; Woensdag, 1 October 1947, voor hen, wier geslachtsnamen beginnen met de letters K, L en M. Donderdag, 2 October 1947, voor hen, wier geslachtsnamen beginnen met de letters N, O. P. R en S: Vrijdag, 3 October IC 17, voor hen, wier geslachtsnamen beginnen met de letters T, U, V, W, X, IJ en Z. In de muziekschool Koningstraat werd Woensdagavond een niet zeer druk bezochte ledenvergadering van de zang en operettevereniging „Ons Genoegen" gehouden. Aan de aanwezigen werd mededeling gedaan van een interne organisatie in de vereniging. Het be stuur had namelijk voorlopig een an dere samenstelling gekregen. Voorts werd voorgesteld, om het lidmaatschap zodanig te wijzigen, dat voortaan niet meer de kinderen, maar de ouders lid zijn. Ook werden de plannen besproken voor de viering van het 15-jarig jubi leum op 20 en 21 Februari a.s., ter ge legenheid waarvan de operette „Een dag kalief" zal worden opgevoerd. Na dere bijzonderheden daarover zullen te zijner tijd volgen. De postduivenvereniging „Victoria" heeft eveneens deelgenomen aan de wedvlucht vanaf Mons, afstand 284 kilometer. De vogels gingen 's mor gens om 9.15 uur los met Westen wind. Het verloop van de vlucht was goed. De eerste duif werd geconsta teerd om 12.35.28 uur. De prijzen vie len als volgt: fi.. Hubregtsen 1, 14; W. van Leeuwen 2, 7, 9, 13; J. Kra mer 3, 12; S. Rieuwers 4; F. A. Sal- fischberger 5, 11; J. C. Duinker 6, 15, 18; D. Bruin 8; G. J. de Wit 10; gebr. Ramler 16; Slijkerman 17. Vanmiddag wordt ingekorfd voor de laatste vlucht van dit seizoen, die vanaf Qulévrain. De uitslag van de postduivenver eniging „Hollands Noordpunt" over dezelfde vlucht was als volgt: P. v. 't Hert, 1, 11; J. Riemers 2, 4, 5, 6, 7, 9; R. Mulder 3, 8; Hanla 10; Zoon 12. De M.L.D. werd opgericht op 18 Aug. 1917. Reeds een tiental jaren voor dien was in Nederland belangstelling voor de luchtvaart opgewekt door de luit. ter zee A. E. Rambaldo, 'n zeer bizonder man, die zich echter spe ciaal op de „lichter dan lucht"-lucht- vaart toelegde. Luit. ter zee S. P. L'Honorné Naber, A. E. Rambaldo en enige anderen richtten de K. N. Ver. voor de Luchtvaart op. doch daar deze zich voornamelijk op het „lichter dan lucht"-principe bewoog, werd de „Vakafdeling voor aviatiek opge richt". In deze vakafdeling was Ir. Albert Kapteyn een uiterst merk waardige man. Hij was de eerste in Nederland die erop wees, dat een vogel vloog doordat een depressie ont stond op de bovenkant der vleugels. In het buitenland was men op vlieg- gebied veel verder dan in Nederland. Toen de eerste wereldoorlog in 1914 uit brak was hier te lande een ontzaglijke achterstand i' te halen. Reeds bij de aanvang van deze oorlog bleek het mi litair belang der vliegtuigen op ondub belzinnige wijze. De K. M. ging toen over 't detacheren van officieren en de nodige onder-officieren en man schappen naar de Luchtvaartafdeling van de Landmacht (L A.), welke het vroegere particuliere vliegveld Soester- berg had overgenomen en uitgebreid. De officieren der zeemacht werden hierbij tot vlieger opgeleid op de Far- man-toestellen, welke als les-toestel- len goed voldeden. De onderofficieren en manschappen, die een grote ma te van technische bekwaamheid bij de K.M. hadden opgedaan, werden nu hier voor de werkzaamheden, nodig bij vliegtuigen, opgeleid. Veel te danken aan de L.A De marine heeft dus veel te dan- werd dit door het spook van de oor- ken aan de Luchtvaart-Afdeling van de Onlangs plaatsten wij een uitvoe rig overzicht van de geschiedenis van de Marine Luchtvaart Dienst, die heden officiëel haar dertig jarig bestaan viert. Wij vonden de eerste comman dant van de M.L.D., de huidige Schout bij Nacht b.d. O. Vreede te \pVassenaar bereid om speciaal voor de Heldersche Courant een artikel te schrijven over zijn her inneringen aan de prille begin jaren van de M.L.D., waarvan de bakermat te vinden was op de bases „de Mok" en „de Kooy" onder de rook van Nieuwediep. Het eerste deel van dit artikel drukken wij hiernaast af. Onlangs hadden wij nog een on derhoud met Schout-bij-Nacht Vreede en vroegen hem in dit verband naar zijn mening over de toekomst van de nu buiten lienst zijnde bovengenoemde vliegvelden. „M.jns inziens" zo zeide hij, „moet een marinebasis over een luchthaven beschikken. Daarvoor komt dan „de Kooy" in de eerste plaats in aanmerking, al heeft „de Mok" haar bruikbaar heid eveneens duidelijk be wezen...." landmacht, en het was een groot ge noegen om wederkerig iets te kunnen bijdragen. Wat toch was het geval? Bestellingen uit het buitenland ble ven achterwege, de Grome-motoren, waarop de vliegopleiding, ook van de L.A., dreef, waren meer en meer op hun retour en het stond te vrezen, dat men er binnenkort zonder zou wezen. Doordat bij de marine bekend was. dat motoren wellicht in Zweden zouden te krijgen zijn, werd besloten hiertoe pogingen aan te wenden, waartoe een commissie werd aange wezen, waarbij de LA. zich aansloot. Op deze wijze werlen door L. A. en marine de nodige motoren verkregen, laatstgen, kreeg bovendien les-toestel- len en jachtvliegtuigen „Thulin", voor die tijd het beste wat te krijgen was, daar de oorlogvoerenden toendertijd niets leverden. Bij de fabriek in Zweden was men zeer verbaasd dat marine en land macht elkaar niet beconcurreerden. Reeds voordien was een commissie bestaande uit de luitenant ter zee Stein en de officier M. S. D. Steensma naar Amerika gezonden om aldaar Glen Martin vliegtuig -n aan te schaf fen. Deze zijn inderdaad aangekomen. De luitenant ter zee Stein was toen echter helaas overleden. DE MOK. Ondertussen was het vliegkamp „de Mok" tot stand gekomen, en kon dit worden betrokken. Dit 'Sehiedde in Augustus 1917. De M. L. D. had toen dus één vlieg kamp en bovendien één vliegloods te Schellingwoude, waar enkele vliegtui- ,j„„ ondergebracht. De opleiding van vliegers bleef nog voorlopig te Soesterberg, daar de M. L. D. nog geen landvliegkamp be zat. Het aantal personeel was aanvanke lijk zeer gering, het werd .uitgebreid door marinepersoneel en door aanne ming van nieuw personeel uit fie bur germaatschappij. Dit moest opgeleid worden. Het korps „vliegtuigmakers" werd opgericht bestaande uit drie categorieën .metaalbewerker", „boutbewerker" en .bekleder". Toen het landvliegkamp „De Kooy" bij Den Helder gereed was, werd daar heen de opleiding der vliegers overge bracht. De opleiding tot zeevlieger ge schiedde op De Mok. De eerste vliegers moesten zichzelf leren, hetgeen met succes geschiedde. Een corps onderofficieren-vliegers werd opgericht, bestaande uit daartoe opgeleide onderofficieren der K.M. Te vens een corps officieren liegers. om het beperkt beschikbare aantal officie ren aan te vullen. Alle drie categorieën: zee-officier vliegers, officieren-vliegers en onder officieren-vliegers. hebben uitmuntende vliegers opgeleverd. De latere vlieg- instructeurs werden uit deze verkregen. Het corps „Vliegtuigmakers" voldeed evenzeer. Het werd onderricht door de officieren M.S.D. Dat reeds zeer tijdig is ingezien, dat deze officieren van zeer groot belang zouden zijn voor een goe de M.L.D. is zeer belangrijk geweest. Hetzelfde geldt voor de officieren der koopvaardij, di# het korps „Zee waarnemers" vormden, opgeleid door een zee-officier. HET MATERIEEL De grote moeilijkheid op materieel gebied was dat in Nederland toen geen vliegtuigenfabriek bestond dat oor logsvliegtuigen kon maken, (wel oplei- dingstoestllen). Dit laatste gecombi neerd met vliegtuigen uit Zweden ver kregen en motoren, verzekerde de op leiding. Uit Amerika waren zes zeevliegtui gen ontvangen, doch de grootste hulp die de M.L.D. ontving, v/as van de noodlandingen op Nederlands gebied van zeevliegtuigen van de oorlogvoe renden. Deze vliegtuigen werden ge- interneerd. Meestal waren zij bescha digd. Zij werden van de betrokken na tie gekocht. Dank zij de goede techni sche dienst, werden zij weer in orde gemaakt en in dienst gesteld. Ook werden Duitse vliegtuigen ge leverd, en door de Maatsch. „van Ber- kel" werden in samenwerking met de M. L. D. zeevliegtuigen gemaakt, waarvoor motoren na de oorlog uit Duitsland werden verkregen. (Slot volgt). Gistermiddag is het contactvaartuig „VanderSteng" officieel te Rotterdam in dienst gesteld. Aan boord bevonden zich vertegenwoordigers van enkele ministeries, leden van het comité „Onze Marine" en enige industriëlen. Om twee uur precies vertrok het ge heel gepavoiseerde schip van de Park kade voor een tocht van enkele uren. geslaagd gehouden examen van VeTenÏnv voor Logopaedie en Phoniatrie a"s le rares stemvorming en spreken Op ons bureau ligt ter inzage passagierslijst van het m.s. „Oranje" dat met 807 passagiers aan boord op 13 September j.1. uit Batavta ,8 vertrokken en op Donderdag 2 Oeto- ber a.s. te Amsterdam wordt ver wacht. Als supplement is hieraan toegevoegd de 29 namen tellende passagierslijst van het m.s. „Poelau Laut", dat op 19 September j.1. Batavia is vertrokken en op Dinsdag 21 October a.s. te Amsterdam wordt verwacht. Zondag 28 September zal adjudante Van Heijgen, uit Amsterdam, Den Hel der bezoeken. Met haar zal een aantal korpskadetten overkomen. De adjudan te zal, bijgestaan door deze jeugdige werkers, Zondag de samenkomsten lei den. Deze jonge mensen worden in de korpsen bekwaamd, opgeleid en dieper ingeleid tot de mooie arbeid waarvoor zij zich hebben gegeven, n.1. bijstand te verlenen in de korpsen; de taak van ouderen daar over te nemen en voort •te zetten en om zo mogelijk, later uit gezonden te worden, in ons land of daarbuiten. Zondagmorgen zal de samenkomst plaats vinden in het gebouw: Confec- tie-atelier gebr. Meyer aan de Ruygh- weg. Des avonds zullen ook deze korps kadetten de mars door de stad mee maken en tevens om 7 uur deelnemen aan de openluchtmeeting; daarna mar cheren naar de avondsamenkomst, die gehouden zal worden in het kerk gebouw van de Herst. Evang. Luth. ge meente in de Weezenstraat, aanvang 8 uur. In het afgelopen speelseizoen heb ben wij meerdere malen wedstrijd verslagen en uitslagen opgenomen van billardwedstrijden, welke georgani seerd werden door het District Den Helder van de Ned. Billard Bond. Er werd dan gespeeld om de titel kam pioen van het District Den Helder in een bepaalde klasse. Deze wedstrijden mochten zich verheugen in de belang stelling van zowel de spelers, als van het biljartminnend publiek. Ook dit jaar zullen deze wedstrijden weer ge speeld worden. En welke spelers ne men nu aan deze wedstrijden deel? De spelers zijn volgens hun gemid delde ingedeeld in klassen. De laagst geklasseerde spelers zijn zij, die een gemiddelde spelen -van 1.00-2.00; zij vermen de 4e klasse libre klein-biljart en met de inschrijving voor deze klas se wordt het speelseizoen begonnen. Indien er zich meer dan 8 candidaten voor de titel aanmelden, moeten voor ronden gespeeld worden, waarvan de 8 hoogstgeplaatsten de finalisten vor men. Hij, die in de finale de meeste partijen wint, mag zich noemen kam pioen 4e klasse libre 1947-1948. Vervolgens komt aan de beurt de 3e klasse, dat zijn spelers met een ge middelde van 2.013.00. Daarna de 2e klasse (3.01-4.50) en de le klasse (4.50- 7.00). Wie uit de le klasse promoveert komt terecht in de 3e klasse cadr» klein billard voor spelers met een gemiddelde van 6.00—9.00 cadre. Aan gezien Den Helder slechts 2 spelers in deze klasse noteert, is dit kampioen schap nog niet verspeeld; maar het laat zich aanzien, dat ook door promo tie deze klasse voldoende deelnemers gaat tellen voor een kampioenschap. In deze klasse wordt door de NBB 'n nationaal kampioenschap uitgeschre ven, waarvan de voorronden reeds zijn begonnen en waarvan de finale reeds in Oct. plaats vindt. En hoe vindt nu promotie plaats? 1 Sept. 1947 is door de NBB uitgege ven een nieuw wedstrijdreglement. Hierin is ook de promotieregeling op genomen, welke mede voor de Dis tricten geldend is. Art. 17, sub. 3 van het wedstrijdreg lement luidt: „Een deelnemer aan een nationaal kampioenschap promoveert: a. indien hij in de voorwedstrijden een algemeen gemiddelde behaalt, dat de maximum-algemeen-gemiddelde- grens van dat kampioenschap metten- minste 10% overschrijdt; b. indien hij in de eindstrijd een algemeen gemid delde heeft behaald, dat de maximum algemeen-gemiddelde-grens van dat kampioenschap met tenminste 0.01 overschrijdt." Tot zover het reglement. Een voor beeld daarvan. Een 3e klas speler (2.01 3.00) promoveert, indien hij in de voorronden boven 3.30 en in de finale boven 3.00 speelt. In het begin van het speelseezoen 19461947 waren 5 clubs aangesloten bij het District, nu zijn er 9, waarvan helaas 1 geschorst is door de Bond. Hieruit blijkt, dat 't District groei ende is en een nieuw gekozen bestuur is vol goede ijver om de billardsport in Den Helder omhoog te brengen, opdat in de toekomst onze goede oude marinestad ookin deze tak van sport een plaats kan innemen, haar waar dig. De laatste demonstratie-avond 'n Casino van de Sportschool Kuilman werd door een vrjj groot aantal be zoekers bijgewoond. Zij allen konden ten volle genieten van hetgeen de dames en heren Jiu Jitsu en Judo beoefenaren presteerden, in het bij zonder van het werk van de heren Kuilman en Tadema. Wij twijfelen er niet aan, of deze propaganda-avond heeft het beoogde succes gehad. Zaterdagmiddag 2 uur vindt het wandelen plaats voor het H. L. O.- diploma. Dit geldt dus voor die cate gorie mensen, die de overige proeven reeds met goed gevolg hebben afgelegd- Het vertrek is om 2 uur, vanaf de Kemphaanstraat.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2