MONICA De concertmeester van het duinorkest Beslaat er nog een kankervraagstuk? DE PAMPUS—PIRAAT door J. D. VAN EXTER de „Grant' Verloofd UIT DE N Geniiaanijes en leeuwenbekjes bloeien nog Kinderverlamming niet verontrustend Op zoek naar de schat van VAN j\JABIJ EN Wij luisteren naar Van Boek tot Boek Bij tijdige behandeling genezing mogelijk FEUILLETON KOOPMAnS' KINDERMEEL (jUimxcLt kx+\cU>u*^! Amsterdamse bakkers uit de brand De zomer 1» nu wel voorbij, al duurt het mooie weer nog voort en zijn de •vonden soms nog wonderlijk zoel.. Het schijnt echter of de September maand ook wat kleuren betreft, niet wil onderdoen voor het getij, dat voorbijging. Dat bemerkten we dezer dagen, toen we een tocht maakten door de binnenduinen en verbaasd •tonden over de vele bloemen en de talrijke frisse kleuren, die we er nog aantroffen. Tussen de lage kruipwilgstruiken bloeiden walstro en leeuwenbekjes, op meer open plaatsen wuifden de tere hemelsblauwe hoedjes van gentiaant- jes in de wind. Dat op deze vrij kale stuivende zandplekken zulke subtiele ranke bloemen kunnen groeien, bloe men die tot de schoonste en aantrek kelijkste van onze flora behoren! Ook het duinviooltje gaf nog acte de présence en het ko'.'witje aangetrok ken door al die bloemenpracht, dar telde nog vrolijk oven de struiken. De wolkenlucht boven ons sloot zich en de grijzige hemel begonnen regen droppels te spatten. Het leek echter mer op een mild voorjaarsregentje dan op een heftige herfstregen en het deerde ons niet. Het puurde trouwens niet lang, de lucht „brak" weer en wat feller licht glanste op het natte helm en de kostelijke lichtblauwe bra men besprenkeld met grote flonkeren de waterparels smaakten er des te lekkerder om! Al plukkende verstoorden we een reusachtig konijn, dat met haastige spoed een goed heenkomen zocht door een helmveldie om hup over een duin kopje te verdwijnen. In de berken- en zomereikbosjes ver schenen reeds de eerste najaarspadde- stoeleh v.n.1. stuifzwammen en mvce- nais. De prachtige kleurige rusulla's en de koningin der paddestoelen: de vliegenzwam zullen nog wel even op zich laten wachten. Maar let op. plot seling zijn ze er toch. want op een plek, waar 's avonds nog niets te be kennen valt, kunnen de volgende mor gen reeds d» mooiste zwammen te vin den zijn. een geheimzinnig iets. dat natuurlijk het ontstaan van vele oo zichzelf leuke sprookjes sterk heeft bevorderd. Maar daarover een volgen de keer! Onvallend is, hoe ijl en kaal het ber kenlover al is. Een groot deel van het h'c'd lag re"ds vergeeld en verdord op de gt-ond. Dit in grote tegenstelling met de laag groeiende dikwiils vreemd- vormige eiken, die nog fris groen ge bladerde dragen. Zelfs de talloze eikels die toch ook gehel bruin zien als ze rijp worden, waren nog grasgroen. SPRINKHANEN Tussen het helm en het grijze ren diermos. dat met het vochtige jaarge tijde ook weer een beter leventje te gemoet gaat. weerden d° sprinkhanen zich nog geducht. Het is altijd een zekere sensatie naar die snelle springers te kijken en te zien welk 'n grote sprongen ze wel kunnen maken. Als ge het woord sprinkhaan zegt. denkt ge meestal direct aan de be ruchte sprinkhanenplagen, waarover de Bijbel reeds vertelt en de kranten ook nu nog meerdere malen schrijven. In Zuid-Afrika b.v. vormen de z.g. treksprinkhanen de grootste plaag voor de landbouw. De regering heeft allerlei bestrijdingsmaatregelen geno men en zelfs „sprinkhanenbeambten" aangesteld, die toezicht houden op het uitvoeren der maatregelen. Als de soms 3 4 5 km. lange zwermen op veld neerstrijken, klinkt er een luid geknabbel op, dat klinkt als een harde regen In de tropische streken is de ooie vaar een geduchte vijand van de sprinkhaan. Hij kan er wel 2 kg per dag var op. Ook in ons land heeft men wel ooievaars aangetroffen, die meer dan veertig sprinkhanen in de maag bedden. Dus ook wat dat betreft, die nen we deze statige vogel in hoge ere te houden Gelukkig blijft ons land van derge lijke rampen verschoond, al zouden de troepen vraatzuchtige insecten hier geen prettig leventje hebben. Daar kan collega coloradokever van mee praten.. Nu hoor je de sprinkhanen niet mee zo, maar in de zomer klinkt over al tussen het helm hun zangerig ge- snirp en zou je de sprinkhanen met recht de titel var concertmeester van het duinorkest kunnen verlenen. Het zijn speciaal de manneties, die dit lok geluid voortbrengen. Ze maken de muziek, door het over elkaar strijken van de geribde vleugeladers. wa*r. coor een dun vlies gaat trillen. Dit veronderstelt, dat de sprinkhaan het geluid ook moet kunnen waarnemen. Inderdaad is dat zo. Het gehoororgaan bevindt zich in de..voorpoot. In ons land is de sabelsnrinkhaan zeer talrijk. Even bekend is de krekel, een kleiner soort, dat ook graag in oude bakkerijen verblijf houdt. De" achter de duinen wegduikende zon gaf ons weer het vertreks'in. Nog gauw een paar mooie takken 'ijsterbes, Meidoornbesies en kamper foelie vruchtjes als versiering voor d° kamer gezocht en dan weer door de polder huistoe. De wind wakkerde aan en vanuit het Westen snelden zware wolk°n met groenachtige paarse randen a's vreemdsoortige langharige donkere Onnvrttht R.n.P In Amersfoort zijn enkele gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Op last van de burgemeester van Amersfoort zijn alle wedstrijden en sportgebeurtenissen in deze stad, wel» ke inspanning vereisen, afgelast. Aan de sportverenigingen is een verzoek uitgegaan oefeningen en training der leden voorlopig achterwege te laten. Deze maatregel is genomen in verband met het feit, dat geestelijke of licha melijke oververmoeidheid de vatbaar heid voor deze ziekte vergroot. Ook uit andere delen van het land bereiken ons berichten over gevallen van kinderverlamming. Zo werden in Zwolle gedurende de laatste maanden dert;on gevallen geconstateerd. In ver band hiermede hebben wij ons gewend tot de afdeling Volksgezondheid van het Ministerie van Sociale Zaken, waar men ons mededeelde, dat er geen enkele reden tot ongerustheid bestaat. Gedurende de zomermaanden neemt het aantal gevallen van kinder verlamming altijd iets toe. Dit jaar dieren aan. Toen de eerste huizen- steekt Z"lf gunstig af bij andere jaren. I flflTtTOAul lllc IrAMA AW MAM - 1 J blokken van de stad voor ons n"en. twinkelde fiinties laag boven de hori zon de eerste ster. Morgen zullen er weer m»r blade ren gevallen zijn. W. KOK. Gewoonlijk komen per jaar in ons land ongeveer honderd gevallen van kin derverlamming voo-. Tot nu toe zijn dit jarr ongeveer 60 gevallen gecon stateerd. De Chicago Tribune heeft het plan ender haar gebouw een schuilkelder te doen aanleggen voor 3000 personen, zulks met 't oog op eventuele atoom bomaanvallen. De schaduw van mor gen. Te Parijs is een internatio nale conferentie van goochelaars ge opend. Men bericht, dat de heren in drukwekkende hoeveelheden ccognac cp wonderbaarlijke wijze lieten ver dwijnen. Daarvoor behoeft men nog geen goochelaar te zijn, De 76-ja- rige Duitser, Otto Witte, van beroep degenslikker, wil in Duitsland een nieuwe politieke partij oprichten. Als de Duitsers dat nu maar slikken In België volgt de ene staking CP de andere uit protest tegen de over- heidspolitiek. Blijkbaar zijn de Belgen gebelgd. Op de exportbeurs te Hannover werden huizen van kunst hars tentoongesteld, welke zeer goed koop moeten zijn. Het schijnt echter 'n kunst om aan hars te komen In de Veiligheidsraad heeft men geen overeenstemming kunnen bereiken keuze van een gouverneur voor Triest. Trieste boel. In de nacht van 5 op 6 October worden de klokken In Duitsland een uur teruggezet. Het is r.iet voor de eerste ma»', dat men hier de klok terug zet. Marshall heeft geluncht met de hoof lvder vijf Ara bische delegaties ter A*;emblee. De he zen waren het bij deze gelegenheid -volmondig" met elkaar eens. l Eerste Zweedse vliegtuig met straal aandrijving is in de lucht uit elkaar ge sPat Dat gebeurt met luchtkastelen me®r. Op de Europesche confe rentie van het Rode Kruis waren de Engelse afgevaardigden niet aanwezig b'i gebrek aan deviezen. Hier is dus sprake van een deviezen-kruis. Een Australische onder neming zal trachten de fabelachtige goudschat te lichten, die het zeilschip General Grant 81 jaar ge leden bijzijn schipbreuk op de Auckland-eilanden aan boord had Aan deze goudschat ie een historie verbonden, die het verhaal van Robinson Crusoë naar de kroon steekt. De General Grant zeilde op 4 Mei 1866 uit van Melbourne, met een lading goud, wol en huiden en met een aantal passagiers aan boord meest goud zoekers uit Australië, die hun gedolven schatten in Europa goed wilden gaan besteden. In totaal waren er 82 personen aan boord Volgens de laadbrieven vervoerde de Grant niet meer dan 2576 ounces goud. maar er was bovendien een verdachte lading van zink aan boord, die waar schijnlijk binnenin goud bevatte, dat zodoende aan de uitvoerrechten ontsnap te Bovendien kan worden aangenomen dat iedere goedzoeker nog heel wat goud meevoerde in het vest genaaid. In de nacht van de 13de Mei kwam Disappointment Island in de Auckland- groep (Z.O van Australië) in zicht. Blijkbaar heeft de kapitein dit eiland niet herkend, anders zou hij geweten hebben dat zijn koers te Zuidelijk was De weersomstandigheden wa ren prachtig, maar om één uur in die nacht - het was stikdonker zeilde de Clipper met volle kracht op de rotsen Wel kwam het schip weer op drift, maar enkele ogenblikken later werd de duisternis, die het schip omhuld* nog groter. De sterren verdwe nen en een luid gekraak, dat toch vreemd gedemot klonk, verschrikte de schepelingen De Grant was een grotachtige ope ning in de rotsen binnen gevaren. De grote mast knapte af tegen de „zolde ring" van het gewelf, spoedig gevolgd door de andere masten De wan den van het schip wer den opengescheurd Tegen het aanbreken van de dag zond de kapitein drie man met een boot af. met drie lijnen en een anker Een tweede boot werd uitge zonden om de „grot" te verkennen. Doch het on geluk keerde zich tegen de gloednieuwe Clipper De wind draaide -en tegelij kertijd zette de vloed in Langzaam aan begon de opening vol te lopen en de Grant te zinken De in gang van de grot werd afgesloten door woeste golven De twee kleine boten konden tenauwer nood ontsnappen A> gauw spoelde het water over het dek Opnieuw werden twee boten gestreken De klein ste daarvan geraakte bui ten de grot, maar sloeg om De vijf inzittenden werden door een der eer der uitgevaren boten op gepikt De grote boot kap seisde eveneens, maar van de 40 inzittenden werden er slechts drie gered En kele passagiers wisten nog zwemmende de grot te verlaten en werden opge pikt De kapitein weigerde zijn schip te verlaten en ging met de Grant in de grot ten onder Da overlevenden land den na drie dagen op het onbewoonde Disappoint ment Island Daar leidden zij een leven, dat Robin 9on Crusoë concurrentie aandeed. Zij leefden bijna twee jaar lang van zee honden en wilde geiten, die zij vingen, en van eieren, die zij vonden Einde Januari 1868 kwa men zij behouden te Mel bourne terug, waar hun aankomst aan boord van het s.s Otago een ware sensatie betekende. Het goud van de General Grant werd nooit terug gevonden, hoewel viefmaal een poging werd onder nomen om het te bergen, het laatst in M0\ Thans heeft een synd'- caat te Sidney besloten om opnieuw de kans te wagen de lo millioen-dol- lar schat terug te vtnden De leiders ^an de onder neming zijn de bekende zeeberger J E Johnstone die o a meer dan 71/? mil- lioen dollar borg van het s s Niagara bij Nieuw-Zee- land een ex kassier van een bank in Sydney. V B Neilly. en een accountant uit die stad. J E Shechy In October zendt de on derneming een expeditie uit. die eerst de rest van het goud var. de Niagara wil bergen en daarna wil doorvaren naar de Auck land-eilanden om ce schat van de Generai Grant te zoeken U P ZATERDAG 27 SEPTEMBER HILVERSUM I, S01 m., geeft Nieuws orr. 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. KRO: 7,45 ■Religieuze koorzang 8,15 Pluk de dag. 9.00 Werken van Wagner. 10,15 Con cert. 11,00 Zonnebloem. 12,05 Sopraan en plano. 12,33 Welk boek? 1,30 Dans- orkest, 2,00 De toneelkijker. 2,10 Uitbundige plaatjes. 3,00 Jongeren! 3.15 Debutanten concert. 4.00 Vaude ville-orkest. 4,20 De intellectuelen en te Volkshogeschool. 5,00 De Wigwam. 6,00 Piano duo. 7,20 Kareol-Septet. 7,45 Voor Nederlanders in Duitsland. 8,20 Wie weet hoe deze plaat heet? 8,30 Lichtbaken. 9.00 Muzikale tombola 9,30 Weekend serenade. 10,00 En mor gen ls het Zondag. 11,15 Werken van Haydn en Boccherinl. HILVERSUM II, 415 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 7,30 Orkesten. 8.18 Vrolijke morgenklanken 9,35 Kamermuziek. VPRO: 10.00 Mor genwijding. VARA: 10.20 Het achter huis 11,00 Voor de arebiders in de contlnu-bedrijven. 1,20 Jan Vogel en zijn orkest. 2,15 Militaire kapel, 3.30 Omroepkamer orkest 4,15 Van boek tot beek. 5,15 Veel gevraagde platen. C 30 Om en nabij de twintig. 7,00 Viool en piano VPRO: 7,30 Lezing. VARA: 8 15 En nuOké! 9,30 Weekend- orkest. 10 00 Aans'uiting gemist. 10,30 F.amblers. 11,15 Disco parade. HET GEDENKBOEK DER B. S. Wij recenseerden dezer dagen in de rubriek Van Boek tot Boek het zo juist verschenen werk „De Mannen van Overste Wastenecker", het gedenkboek der B. S. in Noord-Holland. Daarbij werd door de recensent vermled, dat dit boek een uitgave is van Uitgeverij De Boer in Den Heldej". Het is evenwel een uitgave van de B.S. in Noord-Hol land en deze werd gedrukt bij de N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer in Den Hel der. De C.V. Uitgeverij De Boer Jr„ die te Amsterdam gevestigd is, staat geheel buiten deze uitgave. ZIJ, DIE ZICH VAN HEDEN AF, OP DIT BLAD ABONNEREN, ONTVAN GEN DE TOT I OCTOBER VER SCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. En nogmaals legde dr. Wassink de nadruk op de noodzakelijkheid van veelvuldig onderzoek. Ook al heeft men nu nog met moeilijk heden te kampen, 't aantal art sen ls bijv. door de dienst gerin ger geworden het publiek dient de overtuiging te krijjen, dat het bij wijze van spreken met 'n klein, en vaak, zoals dat heet, „onschul dig" knobbeltje beter te vroeg, of te vaak naar de dokter kan gaan, dan te laat. Toen wij vroegen, of ook de leeftijd bij het kankerproces een rol speelt, vernamen wij, dat van de mensen bo ven de zestig jaar een op de vijf aan deze ziekte stierf. Terugkomend op de reeds eerder besproken bijzondere vatbaarheid, merkte dr. Wassink op, dat, naar is gebleken, onder de z g. intellectuele beroepen het aantal ziek tegevallen percentsgewijze 't geringst is. Voorts wees hij er op, dat vegeta riërs zich door hun bijzondere levens wijze in deze niet opvallend gunstig onderscheiden. Dit is reeds vrij spoe dig gebleken uit onderzoekingen on der bepaalde Voor-Indische volkeren en geesteliike orden, die volkomen ve getarisch leven. Laatste ontdekkingen. Wat de ontdekkingen van de laatste tijd betreft, waarover zo uitvoerige en zo hoopvolle berichten verschenen, deelde- dr. Wassink mede, dat men in de beoordeling van deze verhalen een zekere reserve in acht moest nemen. De meeste waarde meende hij even wel afgaande op nog slechts onvolle dige informaties te kunnen hech ten aan het werk van enige Russische geleerden, die een zeer diepgaand en practisch de gehele wereld omvattend onderzoek instelden naar het voor komen van mikro-organismeen, die gifstoffen tegen kanker zouden produ ceren en eindelijk geslaagd schijnen in hun nasporingen. Ten aanzien van de mededelingen over recente Ned. resultaten, toonde onze zegsman zich, zonder zich uitdrukkelijk hierover uit te laten, vrij sceptisch. Het blijkt namelijk, dat hetgeen in deze mededelingen onder kan ker verstaan wordt, geheel iets an- Haring wordt er momenteel geweldig veel gevangen en dat levert ons een dik bedrag aan deviezen op, want er wordt zeer vee! geëxporteerd. Hier een overzicht van de tonnen, welke gereed liggen voor de grote reis naar het buitenland. IS NAAR HET FNGELS VAN BERTA RUCK DOOR: J- JORISSEN 87. „Ja", zei ik langzaam, „ik een officieel engagement was het tastba re bewijs". „Juist en nu komt het voornaamste Een engagement is onnodig gewor den. De grootse plannen, die ik voor onze firma had, zijn^ te niet gedaan, maar één ding is mij toch overgeble ven. Ik behoef geen sterke maatrege len te nemen, om aan het misnoe gen van Monsieur Charrier te ontko men. Als ik geen plan heb, aan hem geparenteerd te worden, kan ik het nu vrij-uit zeggen, als ik dat zou wil len". (Als! Hij bedoelt dus, dat nu Odette en hij ronduit kunnen zeggen, dat het uit liefde is en niet uit dwang). „En als ik ons engagement in naam niet reeds vanmorgen verbroken had luffrouw Trant, zou ik het vanmiddag kunnen doen, nu". Dit hield in, dat hij bepaald ver langde. om van mij af te zijn. Het trof mij als een dolksteek, maa» het maakte het afscheid erg gemakkelijk. Ik stak dus mijn hand uit om afscheid te nemen. Hij nam haar even aan, maar liet ir.ii meteen weer los. Op een toon van onmiskenbare verlichting voegde hij er aan toe: „Dus dat is afgehandeld en voorbij" „Ja!" zei ik kalm. hoewel het een laatste krachtsinspanning was. „Adieu, men-er -Waters". „Wacht u nog even. Ik zei. dat daar een eind aan was. dat dat afgehandeld was. „Nu moet ik hel over iets an ders hebben. Zoudt u r.og even willen oiaats remen?" Het was. denk ik. ie invloed van de nlaats. waar ik mij bevond, die mij hem deed gehoorzamen. Ik ging weer in de groen lederen armstoel zitten, niet wetende, of dit het ^e-pktp afscheid gemakkelijker maak te. Ik begreen niet, waarom hij deze vorm van pijniging koos. Hij kwam voor mij staan en begon heel vriende tijk: „Ik heb u op uw woord geloofd, dat die ontmoeting met Vandeleur een toe val en geen afspraak was Goed. maar als he* dan niet om zijnentwil was. dat u dat telegram liet zenden, om u naar Lonien terug te roepen. als het niet om hem was. dat u van mij van Ang- lesey weg liep, waarom was 't dan?" Begon dat ondervragen opnieuw? Wat moest ik zeggen? Ik keek in wanhoop de kamer rond, waar ik nog niet lang geleden zijn brie ven nad zitten schrijven. „Waarom?" hield hij aan. „O" riep ik boos. „Komt dat er iets op aan?" „Ja, zeker. Waarom liep u weg?" Ik schudde mijn hoofd. Hij kon mij niet dwingen het te zeggen „Waarom?" herhaalde hij onmeedo gend. „Was het om wat er die morgen gebeurd was, vóór onze worsteling in de Baai, toen u zo tegen uw zin ge dwongen was, mijn leven te redden?" „Ja! Maar wat behoeft u daar nu weer over te beginnen?" riep ik hem toe en trachtte me weer even veront waardigd te voelen als toen. „Dat is nu alles voorbij, dus „Het was dus omdat ik u gekust had. Nu?" Hij keek mij aan. Ik kon hem niet aanzien, maar ik hield mijn hoofd om boog en staarde naar de muur. „Verbaast dat u dan?" dwong ik mij zelt te zeggen. „Ieder meisje zou woe dend geweest zijn!" „U bedoelt", viel hij mij in de rede. dat ieder meisje woedend is, als zij gekust wordt". „O, ik weet het niet. Ik denk niet aan andere meisjes!" .Ieder meisje, dat IK zou kussen, dus?" „Neen" ik zag Mademoiselle Char rier voor mij en glimlachte bitter, ter wijl ik zei: „O neen." „U bedoelt dus alleen u zelf?" „Ja. maar „U had er dus heel erg op tegen. Waarom?" t „Was het daar begon hij wéér te ondervragen „omdat ik u kustte, of", hij wachtte even, „omdat het een aanstaande in naam was, die 't deed?" Daar had hij mij; ik kon geen recht streeks antwoord geven. „Ik haatte het!" »iep ik, als om mij te verdedigen. Hii gaf zijn vraag een andere vorm. „Haatte u de zaak zelf of de omstan digheden?" ,„0. net wat u wilt!" „Ik zou graag weten welk van de twee. Er is een hemelsbreed verschil tussen die twee. juffrou v Trant". (Hoe durfde hij zo'n autoriteit aan de dag leggen? En toch?) „Ik zou graag van u vernemen, welk 'van de twee." „Zoudt u denken, dat ik blijven kon. nadat ik zó behandeld was? Het was ik zocht naar een woord, dat sterk genoeg was „schandelijk van u. me neer Waters!" „Van mij?" vroeg hij- „Zou het niet even schandelijk van een andere man geweest zijn?" „Veel erger van er aan dacht. ders is dan de gangbare opvatting, terwijl met „genezing" niet be« doeld wordt een totale verdwij ning van het gezwel wat tot nu toe een eis is van de geneeskun dige wetenschap maar slecht# een stilstand van de groei. En dan noemde hij nog een Italiaan se ontdekking, welke opmerkelijke re sultaten zou hebben opgeleverd, doch waarover in Nederland nog geen ge gevens beschikbaar waren. Dit alles wil uiteraard niet zeggen, dat de Nederlandse geleerden stil zitten. Er wordt hard gewerkt, voor al ook in het Amsterdamse instituut, dat de beschiking heeft over een aan tal specialisten op velerlei, de kanker rakend, gebied, alsmede over een zeld zaam instrumentarium, dat steeds en overeenkomstig de laatste stand van de wetenschap wordt aangevuld, hoe wel hier de oorlog een ernstige achter stand heeft veroorzaakt. Een zeer zware handicap, en niet alleen voor de kankerbestrijding, noemde dr. Wassink het tekort aan verpleegsters. Zoals men weet, zo ver klaarde hij, zijn er op het ogenblik talrijke klinieken, waarin kamers en zalen voor de patiënten gesloten zijn, omdat men over veel te weinig ver plegend personeel beschikt. In een kliniek voor kankerbe handeling, waarbij het' er zo bij uitstek op aankomt, dat geen tijd verloren gaat met wachten op op neming, is dit verschijnsel, mede in verband met onze actie voor vroegtijdige behandeling, uiterst betreurenswaardig. Wij hopen dan ook zeer, dat het genoemde feit een aansporing mag zijn voor vele Nederlandse jonge vrouwen, dit euvel te helpen bestrijden. Genezing mogelijk. Tenslotte hebben wij dr. Wassink de vraag voorgelegd, welke wij mis schien te lang hadden laten wachten, de vraag namelijk, of een volledige ge nezing van kanker mogelijk is? Deze vraag hoorden wij volstrekt bevestigend beantwoorden. In het al gemeen kan men zeggen, zo verklaar de dr. Wassink, dat men bijna zeker kan zijn van volledig herstel ook voor het gehele verdere leven wan neer de patiënt zich werkelijk tijdig onder behandeling stelt. Het is zelfs zo, dat er practisch op ieder spreek uur, door een vaak uiterst weinig in grijpende behandeling talrijke kan kers definitief worden genezen. Reden wnarom dr. Wassink nogmaals, ten derde male, met klem betoogde, dat er voor de kankerbestijding in het algemeen alles aan is gelegen, dat het geregeld en tijdig onderzoek wordt gestimuleerd. Het behoeft voorzeker geen betoog, dat wij na het bovenstaande, het be langrijk en dringend advies van deze zeer deskundige specialist gaarne openbaar maken en ondersteunen. Al hoewel de weinige cijfers, in dit vraaggesprek genoemd, in feite alar merend geacht kunnen worden, be hoeven zij volstrekt geen aanleiding tot wanhoop of mismoedigheid te vor men. Zoals gezegd, de wetenschap ten aanzien van de kankerbestrijding heeft óók in Nederland baanbrekend werk opgeleverd. En nog steeds gaan de geleerden in hun klinieken en la boratoria verder met nieuwe onder zoekingen, teneinde deze vreselijkste der volksziekten te kunnen bestrijden. Mogen derhalve de waarschuwende woorden van dr. Wassink in brede kring gehoor vinden, opdat daardoor nieuwe mogelijkheden worden gescha pen voor een werkelijk doeltreffende kankerbestrijding. De brandstoffenvoorziening der Am sterdamse bakkers werd Donderdag veel gunstiger beoordeeld. Men heeft namelijk middelen gevonden om de riep ik, eer ik bakkers buiten de gewone kanalen van kolen te voorien. Onder politiebewa king rijden thans vier vrachtauto'» de (Wordt vervolgd) brandstof naar de bakkerijen.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3