MONICfl IETS field in huis i Eerste Nederlandse rolschaatsenbaan Verloofd. teuws CATECHISATIE HERVORMDE KERK RESA-ARNHEM gaafste N i Shag en tabak zonder bon Bakkersnachtarbeid. Nutsspaarbank JUTTERTJES Den Haag had de primeur Sport der toekomst? Het Rijksmuseum breekt records DE PAMPUS-PIRAAT door j. d. van exter Kinderbeschermi rijs werk in onze provincie mmmn FEUILLETON Wij luisteren naar Door ontploffende granaat gedood Th. J. Damsté, NEDERLANOSCHE DOK EN SCHEEPSBOUW MAATSCHAPPIJ (v.o.f.), Cornelis Douwesweg 1 - Amsterdam-N. ia Draagt 'n MAATCORSET WISKUNDE 1.0. - HANDELSKENNIS L.0. Jong of ervaren vertegenwoordig* gevraagd door edelmetoolbedrijf Te huur gevraagd: Diversen zoekt bekwame Plaatwerkers Metaaldraaiers Revolverdraaiers ADVERI£ERT in dit blad. Eindelijk is het er dan toch van gekomen. De eerste Nederlandse rrtechaateenbaan, de „Marathon Rinc", is geopend en wanneer het in ons land gaat, zoals het in Ame rika en talloze Europese landen is gegaan (Amerika ruim 4000, Bel gië 17 banen) dan mogen we ver wachten, dat in de komende jaren nog veie andere banen in ons land hon poorten zullen openen. Dot deze Marathon Rinc tot stand kon komen, is te danken aan het pio nierswerk van een paar geestdriftige en ondernemende Haarlemmers, de heren Ooms en Serné, waarvan eerst genoemde in de sportwereld geen on bekende is. Het is n.1. de blonde ex- sprinter Henk Ooms, de man die en kele sprintkampioenschappen en een Olympische tandentitel op zijn naam heeft staan. Wanneer de organisatoren de wind in de zeilen hadden gehad, zou de hoofdstad verleden jaar reeds deze primeur gehad hebben. Nu viel die eer aan de Residentie te beurt, waar op een terrein aan het einde van de Sportlaan. tussen Den Haag en Kijk duin, in recordtijd en dank zij de voortvarendheid der gemeente-dien- sten, een uitstekend geoutilleerde baan werd aangelegd. Een uitstekend programma. De opening is ingezet met een (Bel gisch) programma, dat klonk als een klok en een publiek, dat eerst nog wat onwennig de kat uit de boom keek, docht later de spelers, renners, kunstrijders en -rijdsters hartelijk toe juichte. Over gebrek aan belangstel ling hadden de heren Ooms en Serné op deze openingsdag trouwens toch niet te klagen. Tweeduizend Hage naars omzoomden het knusse baan tje, genietend van de September-zon en van een uitstekend rolschaats- menu. Na een aangename hors d'oeuvre, in de vorm van een huldedans aan Nederland, uitgevoerd door de char-_ mante Elvire Collin, maakten we ken nis met de hardrijders, in een om nium, bestaande uit een race over duizend M., een ploeg-achtervolging over dezelfde afstand en een race over 5 k.m., waarbij Marcel Meeus er geen twijfel over liet bestaan wie de beste Belgische rolschaatsenrijder is. (Al deed het praedicaat 17 maal kampioen van België voor een ruim twintig jarige enigszins vreemd aan). Wat deze snelheidswedstrijden aan gaat, moet het ons van het hart, dat de baan daarvoor toch eigenlijk te klein is, met zijn nauwe bochten en korte rechte stukken. 't Is geen ijs.,..! ,,'t Zal wel een beetje 'n desillusie worden, 't Is geen ijs....!", was het eerste, dat we een van de (een half uur te laat gearriveerde) Belgische spelers bij de begroeting van een Haags kennisje op het terras hoorden zeggen. Aan die woorden moesten wij terugdenken tijdens de Rinc Hockey- match. Inderdaad, het is geen ijshoc key. Het mist die spectaculaire rus hes, die tintelende, flitsende snelheid. Rinc Hockey is minder robust ook, doch dit neemt niet weg, dat de match tussen de beide Antwerpse vijftallen van Union R.C.A. en Modern S.C.A. (uitslag 20) het publiek toch twee maal een kwartier heeft weten te boeien. De spelregels zijn nagenoeg dezelfde als van ijshockey. Het speelmateriaal bestaat echter uit een gewone hockey bal en sticks van het normale model (echter met twee platte kanten) Cement moge dan geen ijs zijn en rolschaatsen geen „gladde ijzers", toch heeft Rinc Hockey en Roller Skating, zoals men het rolschaatsen in de Nieuwe Wereld noemt, een aparte be rekening en stelt het aan de beoefena ren hoge eisen van rijvaardigheid. Virtuoos. Hoe ver men het bij onze Zuider buren reeds in deze sport heeft ge bracht, bewees ons het duo Elvire Collin en Fernand Leemans. (Bij de Europese kampioenschappen kunstrij den op de schaats verwierf dit paar de tweede prijs). Hun rolschaatsdans, in het programma aangekondigd als Europese vedetten-uitvoering van de Bolero van Ravel, verwierf een storm achtige en welverdiende bijval. In de pauze werd het publiek in de gelegenheid gesteld een baantje te krabbelen op gehuurde schaatsen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Het werd een vermakelijk halfuurtje, waarbij ook de ouderen zich niet on betuigd lieten. Wij stemmen dan ook van harte in met de openingswoorden van de vice- president van de Internationale Rol schaats Bond, de heer Stoffelen, dat Nederland voor de rolschaatsensport moet worden gewonnen en dat deze voor ons land nieuwe sport spoedig de weg naar de harten van onze jeugd zal weten te vinden. De tentoonstelling van kunstschatten uit Wenen in het Rijksmuseum heeft sinds haar openstelling op 12 Juli reeds 180.000 bezoekers ontvangen. Hiermede zijn bezoekersgetallen van vroeger ge houden tentoonstellingen overtroffen. De Rembrandttentoonstellingen in 1932 en 1935 boekten respectievelijk 82.000 en 126.000 bezoekers, bij het „weerzien der meesters" werden gedurende vier maanden 167.000 bezoekers geteld en bij de Franse wandtapijten 104.000 ge durende 7 weken. De tentoonstelling van Weense kunstschatten wordt defi nitief op Zondag 12 October gesloten. Van verlenging kan hier geen sprake zijn, daar een deel der tentoonstelling onmiddellijk na 12 October door gaat naar Parijs. f!onvr1tfht R.DJP het geeft" ook niet öflc de machine afzet, wan? die handle diende alleen maar om contact te maken. de bestraling duurt on- geveer. een kwartier en dooft zodra, de energie uitgeput is. AANBIEDING NIEUWE KERKORDE AAN DE SYNODE Naa A.N.P. nader van het Persbureau der Ned. Herv. Kerk verneemt, zal de nieuwe kerkorde eerst in de Synode vergadering van 27 October worden aangeboden. Zaterdag j.1. werd op initiatief van de Vereniging Kinderzorg Noord- Holland, te Purmerend in het gebouw van het Weeshnis aldaar, een confe rentie gehouden van Protestantse Weeshuizen in Noordholiand om te komen tot coördinatie der werkzaam heden bij de verzorging van het ver waarloosde kind. In zijn openingswoord wees de Voor zitter Mr. J. H. Ekering op de gewij zigde omstandigheden in economisch en medisch opzicht, waardoor het aan tal verpleegde weeskinderen zó sterk is gedaald dat verschillende weeshui zen of geheel ongebruikt zijn óf slechts enkele verpleegden tellen. De ontwikkeling der maatschappij heeft ons thans echter de zorg voor het misdeelde kind gebracht, het moderne weeskind, dat ons, Protestantse Chris tenen, liefde en zorg vraagt. De vereniging „Kinderzorg" tracht daartoe de ongebruikte weeshuizen en de weeshuiskapitalen te coördineren ten einde aan deze christelijke plicht te kunnen voldoen. Daarna gaf ds. Van Deth, die volgen de week in Schagen de kerkdienst zal leiden, een overzicht van de weeshui zen in Noordholland, waaruit blijkt dat veel ruimte en kapitaal ongebruikt blij ven. Vervolgens gaf mr. C. F. H. Huijs- man, hoofdambtenaar van het Departe ment van Justitie, belast met het toe zicht op de Voogdijraden en de voogdij kinderen een referaat over het onder werp „Kinderen, die geen ouders heb ben die hun goede nacht wensen". De toehoorders waren soms tot tranen toe bewogen over de schrille beelden van ellende, verwaarlozing en zedelijk be derf welke deze man van de praktijk verhaalde en toen dan ook de nabe sprekingen werden gehouden werd geen stem gehoord, die op afzijdigheid wees doch werd opnieuw besloten dit -w. f - -<r V De zo belangrijke verkeersbrug tussen Hedel en Den Bosch vordert nu snel en binnen afzienbare tijd zal ook deze schakel in ons verkeersnest weer gereed zijn. is NAAR HET F.NGELS VAN BERTA RUCK DOOR: J. JORISSEN Maar opeens voelde ik me zo ver legen voor hem, als ik zelfs nooit op kantoor geweest was. Ik wees hem weer, even te gaan zitten. „Hoe lang is het?" vroek ik hape rend. „Kim je me niet zeggen, wan neer je Hij keek, alsof hij protesteren wil de, maar leunde gehoorzaam terug. „Wat moet ik zeggen? Dat het nu in Battersea Park was, en dat ik daar om ons twistgesprek zo lang voort zette? ,JOf dat het alleen uit dankbaarheid is, omdat je me het lever, redde? „Of zodra ik zag, hoe teleurge steld ze thuis zouden zijn, als ik je opgaf? (Je had mijn moeder gister avond moeten zien! Ze was in tranen en zei, dat mijn slechte humeur de schuld van alles was). „Of dat ik, zodra je bij ons ge. ■- geerd was, overlegde, hoe ik je er voor goed zou kunnen houden?" „Neen, maar hoe het werkelijk is!" „Nancy, hou er nu mee op. Na al die weken en maanden", riep hij vro lijk en vol ongeduld uit. Hoe heb ik ooit gevonden, dat hij niet knap was! Hij kwam op de leuning van mijn stoel zitten en keek mij aan. Ik zag zijn blikken eerst naar de krul boven mijn oor gaan, toen naar het hoog rood, dat mijn wangen kleurde. Een ogenblik later kuste hij mij. Ik trachtte hem wat op zijde te du wen en snikte: „O Billy! als je blieft, niet meer! Ik kan het niet uithouden! Niet alles tegelijk! Niet zo veel!" „Gun je mij dat niet eens vroeg hij en legde mijn handen om zijn hals „Ben je van plan, mij nooit iets toe te staan". „Maar ik dacht „Hoe kon je het doen?" fluisterde hij. „Had je geen ogen? Om weg te lopen, voordat ik je een woord kon toevoegen! Jou heethoofd! Om telkens weer te zeggen: „Spreek niet tegen me!" En die eerste keer had ik niets dan een krul om een kus op te ge ven!" „Het spijt me, dat mijn haar je niet bevalt". „Dacht je dat?" Hij leunde met zijn wang tegen de bewuste krul. Hoe dik wijls bekroop mij niet de lust, het aan te raken, het te strelen! Maar dat mocht niet, niet eens die keer, toen 't onder het zwemmen los was geraakt!" „Neen, in zijn volle lengte te zien was! Weet je, wat ik er binnenkort mee doen zal?" Ik sprak niet. Ik leunde tegen zijn schouder, sloot mijn ogen en zuchtte.. En ik had me zelf nog al onontvlam baar genoemd en hem „die bevroren weerwolf!" „Ik zal je vlecht te pakken nemen en je zo naar mijn hol slepen. De vraag is alleen nog maar, hoe spoedig het zijn zal. Nancy, wanneer zal het zijn?" „Een hol?" riep ik, „wat bedoel je?" „Wel, een hol met een rozentuin". Wie we inderdaad vergeten hadden, was de bewerker van dat contretemps indertijd; het bejaarde enfant terrible. V/ij zaten, met de hoofden tegen el kaar, over een agenda gebogen, om uit te rekenen, hoe gauw het mogelijk zcu zijn; mijn hand met de ring hield hij tegen zijn lippen gedrukt, toen, na heel even getikt te hebben, oom Al- bert Waters binnen trad. „Zo", begon hij, „en wat nu?" Zijn fris, blozend John Buil ge laat stond betrokken. Het klaarde echter plotseling op. „Zo, is de kleine meid er ook?" Ik was opgesprongen, maar ik was nog zo beduusd, dat ik niets beters wist dan mij door de oude heer te la ten kussen. „Wel, mijn lieve Nancy! Hoe kom jij zo in Londen?" „Naar meubels kijken voor de in richting van ons huis", zei Billy, zon der 'n spier te vertrekken. „Ik ben blij, dat ik het hoor, mijn jongen. Dat is 't eerste goede nieuws vandaag", zei meneer Waters, die da delijk weer ernstig werd. „Zeg, Bil ly! Wat betreft die „Ik ga al", zei ik en greep mijn hoed, die op een tafeltje aan de muur was neergegooid op dezelfde wijze als een paar dagen geleden mijn zonne hoed op de bremstruik. „Ik was van plan maar één minuut te blijven". „Zeg, Nancy!" klonk het in protest van de lessenaar. „Nu, dan blijf ik wel even in de wachtkamer", zei ik, „of, als je het goed vindt ga ik een praatje maken met juffrouw Robinson en de anderen, terwijl jullie zaken behandelen". Ik weet zelf niet waarom, maar ik veelde, dat ik de meisjes nog eens ontmoeten wou met deze nieuwe blik op mijn gelaat. Misschien zouden ze geen verschil zien, maar toch Ik liep naar de deur. (Wordt vewoigd) grote werk met kracht ter hand te ne men. BUREAU IN ALKMAAR Daartoe werd een vast bureau in Alkmaar gevestigd onder leiding van mevrouw Kloos-Blok me t medewer king van de heer Termaat aldaar die tezamen het contact zullen onderhou den met de Regentschappen in het Noorden van Noordhclland. "Tenslotte verzamelden allen ziob aan de gemeenschappelijke maaltijd aange boden door het Bestuur van het Wees huis te Purmerend, waar nog veie goe de wensen werden geuit voor let wel slagen van dit mooie plan. Aan vazig waren behalve het b astuur x an Kin derzorg en vrijwel alle .-egentschappen van Weeshuizen in Noordholland, de Kinderrechters uit Haarlem en Alk maar; mej. Mr. E. C. C. de Visser, secr. van de Voogdijraad te Haarlem; de secretaris van de Voogdijraad te Alk maar mr. E. H. J. Wynna; de secretaris van „Tot Steun" mr A. M. J. Post Ui ter weer; de secretaris van de Kin- derzorgbond mr. B. W. van Houten en ds. Klein Wassink te Alkmaar, predi- kan. in algemene dienst voor de pro vincie Noordholland. DINSDAG 30 SEPTEMBER HILVERSUM I, 301 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10,30 uur. KRO: 7,13 Ochtendgymnastiek. 8,15 Pluk de dag. - 9,00 Lichtbaken. - 10,0 Wie komt er in mijn hokje? 10,15 Werken van Spaanse componisten. 10,50 Kinderen zingen. 11,30 Als de ziele luistert. 11,40 Zi geunerklanken. 12,33 Het orkest zonder naam. 1,15 Welk boek? 2,30 „Onder ons". 3,30 Neu Mayfair Orkest. 4,00 De Zonnebloem. 4,30 Na schooltijd. 4.45 Elck wat wils. 6,20 Sportpraatje. 6,30 Programma Ned. Strijdkrachten. 7,45 NrWIN-klanken. 8,12 De gewone maq;; 8,00 Don Quichotte. —9,40 Wer ken van de Falla en Granados. 10,45 Radio Philharmonisch Orkest. HILVERSUM H, 415 m„ geeft Nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. AVRO: 7,15 Ochtendgymnastiek. 8,45 Werken van Each. 9,35 Arbeidsvitaminen. 10,30 Van vrouw tot vrouw. 10,50 Kleutertje luister. 11,30 Ensemble Jetty Cantor. 12,33 Ons platteland. 1,15 Aeolian- sextet. 2,00 Met naald en schaar. 2,30 Pierre Falla. 3,15 Radio-matinée. 4,40 De schoolbel 5,30 The Skymasters. - 6 30 „Zijn wij van nature allen helder ziend". 7,05 Bernard Person. 8,15 Bonte Dinsdagavondtrein. 10,15 Buiten lands overzicht. 10,30 Muzikale tocht. 11,15 Concertwerken. Zaterdag stootte een landbouwer, bjj de bewerking van zijn akker te Groes- beek bij Nijmegen, op een granaat. Hij raapte het projectiel op, waardoor het ontplofte. De man werd op slag gedood. Wij vernemen dat shag en rook tabak op korte termijn bonvrij ver kocht zullen kunnen worden. De sigaretten blijven voorlopig nog op de bon. Een tijdelijke sluiting van de winkels voor inventarisatie van de voorraden zal noodzakelijk zijn. (De Waarheid). Heden overleed nog vrij onverwacht mijn lieve Vrouw en der kinderen zorgzame Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevr. SUSUNNA SCHENK, geboren VOLKERS, in de ouderdom van bijna 75 jaar. Uit aller naam, G. SCHENK. Kinderen en klein kinderen. Den Helder, 26 Sept. 1947. De Ruijterstr. 47. De teraardebestelling heeft plaats Dinsdag 30 Sept.. n.m. 14.15 uur, op de Algem. Begraafpl. te Huisdui nen gem. Den Helder. Vertrek vanuit de Ruijterstr. 47, n.m. 14 uur. Huidarts, Alkmaar, Woensdag 1 October geen spreekuur. Gevraagd: FLINK MEISJE voor hele dagen of dag m nacht, of 3 hele dagen en 3 halve dagen. GERSSEN, Ooievaarstr. 50. Gevraagd: EEN MEISJE voor de morgenuren. KONINGSTR. 95. Gevraagd: LIEF MEISJE voor de kinderen, leeftijd 16 a 17 jaar. Mevr. VERFAILLE, Spoorstraat. PIANO-LERAAR heeft nog ENKELE UREN voor het geven van les sen, vervoegen ZUIDWEG, Sluisdijkstraat 50. Het Districtshoofd der Arbeidsinspectie in het 6e district brengt ter alge- meene kennis, dat door F. DE VALK, te Anna Paulowna bij hem is ingediend een verzoek om vergunning, als bedoeld bij art. 38 dei- Arbeidswet 1919, tot het verrichten van bakkers- arbeid tussen 8 uur n.m. en 5 uur v.m. in diens broodbakkerij, gelegen te Anna Paulowna, Bene- denbuurt 14. Gedurende veertien da gen na heden bestaat voor belanghebbenden de gele genheid te zijnen kantore te Haarlem, Wilhelmina- straat 53. zowel monde- linc als schriftelijk tegen de inwilliging van dit verzoek bezwaren in te brengen. Het Districtshoofd voornoemd, 1*. J. A. E. MULLER Wij vragen nog steeds: Geschoolde en geoefende werkkrachten in de scheeps- en machinebouw. Werkkrachten uit andere beroepen ter omscholing. Jongelui voor opleiding aan onze bedrijfsschool. Aanmelding van 7.30 tot 9-.30 u. elke Dinsdagavond in Gebouw Sion, 2e van Swindenstraat 1 (Oost) en elke Woensdagavond in het A.M.V.J. Gebouw, Vondelstr. 8 of bij de Afd. Personeel van de NET MEISJE gevraagd, leeftijd 15 tot 17 jaar, loon 10,20 tot 13,90 per week. Stoomwasserij H. Roovers. Ambonstraat 90. T Corsetière Mevr. T. Walleboom, Molengracht 48, DEN HELDER. Maandag, Dinsdag en Woensdag van 2-5 uur thuis. Ds. I>E HOEST Vrijdag van 7—8 uur be neden de 15 jaar, 89 tussen 15 en 18 jaar, 910 uur boven de jaar; Ds. BORGHAROT Dinsdag van 45 uur 12 en 13 jaar, 5—6 uur 14 en 15 jaar, 89 uur 16 en 17 jaar, 910 uur 18 jaar en ouder; Donderdag 7.30 uur, Ti- Vrijdag 8—9 uur belij- morlaan 22, getrouw- denis jongeren, den. 9—10 uur belijdenis ouderen. Geslaagd dank zij (Bekende Schriftelijke Cursus) zonder veilige berg- SA plaats vermeerderen de zorg en vermin deren het inkomen (renteverlies) Door echtpaar zonder kin deren gestoffeerde zit. en sl.- kamer met gebr. van keuken Br ond nr 758, Bur. van dit blad. Verloren: een geruite pa- rapluie, gaande Hoofdgracht Tegen goede beloning terug te bezorgen: Oostslootstraat 73 Verloren: Dinsdag J.1. een br. ceintuur van winterjasje gaande van school Javastraat naar Timorlaan Tegen bef terug te bez.: Timorüan 17 Gratis zand verkrijgbaar- een man helpt gratis laden L u wstra at U, Kennis der branche strekt tot aanbe veling; in een proef tijd van 3 maanden moeten de bewijzen van verkoopkracht worden geleverd, waartoe mede in een gedeelte van bestaand rayon kan wor den gewerkt. Uitvoerige brieven van serieuze can- didaten onder opgaaf van leeftijd, school- of vakopleiding, godsdienst, vroegere werkkring, referenties van betrouwbaar heid en activiteit, verlangd salaris etc., in eigenhandig schrift gesteld, wach ten wij gaarne spoedig in. Wij bieden U een prima levenspositie, waarvoor wij eischen, dat U reeds in Uw sollicitaties Uw werk- en verkoop krachten hoog aan ons kunt offreeren. Sollicitaties onder No. 129207 aan Adv.- Bur. BOLREK, Koningsplein 1, A'dam. (pek** N.V. VERENIGDE NEDERLANDSE VUBO- TUIGFABRIEKEN „FOKKERS" i. o. Papaverweg 31-33 Amsterdam-N. Aanmelden van 9—12 uur, persoonlijk, afdeling Personeelzaken. aan de

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 4