Het jubileum van de Ambachtsschool gevi erd Vijf-en-twintig jaar vleeskeurings dienst, kring Barsingerhorn Siad en Omgeving* De heer Sm/f Ridder in de Orde van Oranje Nassau Levensbeschouwingen in de Ned. Letterkunde HA.V.-nieuws Esperanto-cursus* Jaarvergadering V.O.I.W. De natuur in October Rede van de heer Loggers Het lichtschip is binnen Nieuwe klokken voor de R.K. kerk Opgelet Helder, H.R.C, en Watervogels! Als zovele malen was gistermiddag de Witte Bioscoop het gastvrij home van de vereniging „Ambachtsschool voor Den Helder en Omstreken Ditmaal echter wegens een zeer bij sonder feit: de viering op beschei den wijze van het veertigjarig be staan der school, en tevens van het veertigjarig jubileum van de heer A. Smit, de directeur der Ile derse Ambachtsschool. Toen de voorzitter, de beer 1. B. F. Meyer te half drie de Dljeen- komst opende, kon hij een welge vulde zaal welkom heten, en in het bijzonder begroeten de heer Pol derman. inspecteur van het Nijver heidsonderwijs en vertegenwoordi ger van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, voorts het college van B. en W. der ge meente Den Helder en afgevaardig den van de gemeentebesturen van Callantsoog en Texel, de directeur der Rijkswerf en de vertegenwoor diger van de marine-commandant. De heer Meyer gaf ln korte trekken een overzicht van het wel en wee van onze Helderse ambachtsschool, hoe de school in 1907 begon met 36 leerlingen smid-bankwerken en 13 leerlingen tim meren. Gestadig breidde de school zich uit, zij bleek wel in een grote be hoefte te voorzien. Voor een niet gering deel is de bloei van de school te dan ken aan de heer Smit, die gedurende veertig jaar zijn beste krachten heeft gegeven, de laatste 19 jaar als directeur. Spr. noemde ook de namen van de he ren Kruys Voorberge, C. S. Jaring, D. H. Grunwald en A. J. Besseling, die al len zeer veel voor het welzijn van de school hebben gedaan. Het bestuur is thans als volgt sa mengesteld: J. B. F. Meyer, voor zitter; G. Rens, secr.-penningmees- ter; L. F. van Loo, gedelegeerde der gemeente; J. A. Blanjaar, gedele geerde der gemeente; J. J. Verfail- le, A. A. Rueck, J. N. E. Teune, A. M. Engelmann, H. Riemers, J. F. A. Alozerij en A. Kersbergen. Het spreekt vanzelf dat de voorzitter ook de grote moeilijkheden memoreer de, die het bestuur en de leraren door de oorlogsomstandigheden te overwin nen kregen. Dat dit naar omstandighe den zeer goed lukte bewijst het huidige leerlingenaantal, dat omstreeks driehon derd bedraagt. De heer Meyer besloot zijn toespraak met een woord van gelukwens aan de heer en mevr. Smit, wie hjj een Delfts blauw bord en een bouquet aanbood. Vele gelukwensen. De rij van sprekers, die hun geluk wensen aan het bestuur en de jubile rende directeur aanboden, werd ge opend door de heer Polderman, die mede namens de minister het woord voerde. Hij wees op de grote betekenis van het ambachtsonderwijs en prees de heren bestuursleden, die hun belangelo ze arbeid beloond mogen zien door de resultaten daarvan. Hij bedankte het gemeentebestuur voor de steeds betoon de medewerking en sprak de wens uit, dat de verdere voorbreidingen voor de bouw van de nieuwe school zo spoedig mogelijk getroffen zullen worden. Zich daarna in het bijzonder rich tend tot de heer Smit, deelde hij mede, dat diens grote verdiensten zeer worden gewaardeerd. „Er is ook Koninklijke waardering", zo zeide de heer Polderman, en hij deed daarna voorlezing van het Ko ninklijk Besluit van 20 September J.I., waarbij de heer A. Smit werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. HU verzocht daarna mevr. Smit haar man de versierse len op de borst te spelden, van wel ke taak zU zich onder luid applaus kweet. Namens het bestuur, en zeker ook namens alle aanwezigen, feliciteerde de heer Meijer de heer Smit en zijn fa milie met deze hoge onderscheiding, waarna hij het woord gaf aan de bur gemeester. „De nieuwe school leeft reeds in de harten der bestuursleden, der leraren en der leerlingen. Zij zal in een grote behoefte voor zien en een sieraad zijn voor de ge meente. Het verheugt het gemeentebe stuur, dat de heer Smit zulk een grote eer te beurt mocht vallen, een eer die hem als leider der docenten en als leids man van de Helderse jeugd van harte wordt gegund". Na deze woorden bood buigemeester Ritmeester een bloemstuk aan, en zegde tenslotte het bestuur dank voor alles wat het in het belang der ge meenschap heeft gedaan. „De leiding is bij u in goede handen!" De hoofdofficier MSD der le klasse S. G Barendregt, directeur der Rijkswerf, oegde zijn gelukwensen hierbij. Hij wees op de betekenis, die een bloeien de ambachtsschool heeft ook voor de Rijkswerf. Dat zal zeer zeker in de toe komst blijken, nu Den Helder weer het centrale punt voor de Koninklijke Ma rine zal worden en de rijkswerf meer c'an ooit zal worden belast. Kapitein-luitenant ter zee D. J. Kom mer sprak namens den Commandant Marine. Hij feliciteerde bestuur en di recteur en stelde de betekenis van het ambachtsonderwijs voor de Koninklijke Marine in het licht. De aanwezige leer lingen bond hij op het hart, een voor beeld te nemen aan het doorzettings vermogen van hun bestuur en directeur. „Wanneer het eens tegen'"^pt. kop op! Zonder tegenslagen wordt geen leven gevormd!". De wnd. burgemeester van Texel en wethouder Mooy va., Callantsoog spra ken vervolgens, waarna de heer Dijk stra namens de leraren de heer en mevr. Smit een leeslamp aanbood. De heer Klapmeyer complimenteerde na mens de bond van leraressen en leraren bij het Nijverheidsonderwijs en offreer de een fruitmand. De heer Schipper deed hetzelfde namens het personeel van de avondvaktekenschool, een bloe menmand overhandigend. Voorts werd nog gesproken door de beer C. Ran namens de R.K. arbeiders beweging. de heer N. Helder namens ae Helderse Bestuurdersbond, de voor zitter van de schoolvereniging (die een boekwerk en bloemen aanbood), één der leerlingen van de le klasse (die een fruitmand overhandigde) en de heer C van der Sande, die zijn gelukwensen een lichtkroon en een bloemstuk (ver borgen tussen de bloemenweelde aan de voet van het witte doek) aanbood. DANKWOORD VAN DEN HEER SMIT. De secretaris, de heer Rens, las daarop een aantal binnengekomen felicitaties voor, waarna het ogen blik voor den heer Smit was aan gebroken om een dankwoord te spreken. „Ik sta hier in een twee ledige positie", zei de heer Smit, „en wel als vertegenwoordiger van het personeel om het bestuur te com plimenteren en als directeur om ge lukwensen te beantwoorden!" Hij bood het bestuur namens het per soneel een electrische klok aan, be stemd voor de toekomstige be stuurskamer, en bedankte vervol gens alle sprekers en schenkers van cadeaux, in het bijzonder den heer Polderman voor de zeer vererende mededeling. Het officiële gedeelte van de middag werd toen door den heer Meyer beëin digd. De genodigden werden nog even onthaald op een kop thee, de jongens op een gevulde koek, waarna tot besluit van deze jubileumvierirg een korte filmvoorstelling werd gegeven. Dienstregeling TEXELSE BOOT Met ingang van Zondag 5 October geldt de volgende dienstregeling van de Texelse boot: Op werkdagen: vertrek van Texel 5.20, 7.45, 12.00, 14.40, 17.30 uur; vertrek van Den Helder 6.30, 10.30, 13.00, 16.00, 19.00 uur. Op Zon- en feestdagen: vertrek van Texel 7.45, 12.00, 17.30 uur; vertrek van Den Helder 10.30, 13.00, 19.00 uur. De Helderse Volksuniversiteit hield Dinsdagavond haar eerste cursusavond. Een oude bekende, de heer D. J. Daal der, oud-leraar aan de RHBS te Alk maar, thans directeur van de meisjes- HBS te Bergen, sprak over „Levens beschouwingen in de Nederlandse Let terkunde". Zoals te verwachten was, hebben de pl.m. zeventig cursisten een zeer leerzame avond gehad. Op de hem eigen weloverwogen en boeiende wijze bepaalde de heer Daalder zijn gehoor bij de Middelnederlandse letterkunde, na vooraf een antwoord te hebben ge geven op de vraag, waarom wij eigen lijk plezier hebben in het genieten van letterkundige werken. Wij willen in «le eerste plaats een aesthetisch genoegen beleven, voorts met het gedachtenleven van anderen in aanraking komen en ten derde door het verwerken van het geiezene onze eigen levens- en wereld beschouwing opbouwen. Wij zoeken in de literatuur naar gedachten en ideeën die soms onbewust in onze eigen geest leven. De grote kunstenaars heb ben het vermogen, om op een bepaald moment aan te voelen wat in de we reld leeft en dat op kunstzinnige wijze vorm te geven. Op deze eerste avond maakte de heer Daalder diudelijk, hoe wij uit de Middelnederlandse letter kunde kunnen leren hoe 'e cultuur, de economie, de religie e.d. zich in die dagen ontwikkelden. Aangezien er nog stoelen vrij waren, kunnen zich Dinsdag a.s. een beperkt aantal nieuwe cursisten melden. ZU hebben één avond gemist, maar dat mag geen bezwaar zijn, want elke avond vormt een afgerond geheel. De heren-handballers gaan Zondag op bezoek bij G.V.A. I. Uit 2 wedstrijden werden 2 punten vergaard, zodat nu de puntenlijst moet overslaan. Tegen GVA is een overwin ning mogeiyk. zodat wü daar dan ook op rekenen. De dames doen het nog beter dan de heren en behaalden het maximum aantal punten uit 2 wedstrij den. Ditmaal wordt door de dames een bezoek gebracht aan HOC I. Wij reke nen op de derde zege. Afgesproken? Op Woensdag 8 October a.s. zal ten huize van de heer C. J. Timmerman, Hertzogstraat 40, een aanvang worden gemaakt met een Esperanto-cursus. Nieuwe deelnemers kunnen zich dage lijks laten inschrUven. Op Woensdag 8 October a.s. houdt de afdeling Den Helder van de Vereni ging van Oud-illegale Werkers haar jaarvergadering in hotel Bellevue, aan vang acht uur. De agenda vermeldt oa. de verkiezing van een nieuw bestuur. Op Zaterdagavond (8 uuren Zon dagmiddag (3 uur en eventueel 4 uur) wordt in het Museum Den Helder (in gang 2e Vroonstraat) weer een voor dracht met lichtbeelden gehouden over bovenstaand onderwerp. October is de herfstmaand bij uit nemendheid, de maand, die echt de overgang te zien geeft van de zomer naar de winter. Door het vallen van het blad, dat tot ver in November door gaat, zorgt iedere regenbui voor een verhoging van de grondwaterspiegel, waardoor de bodem al natter wordt, wat büdraagt tot een verhoogde groei van de paddestoelen. In de tweede helft van October kunnen er echter ook al vorstvlaagjes komen, die snel aan de paddestoelenpracht een einde maken en die in de tuinen de laatste dahlia's en O.I.-kers doen sterven. Van vele vogels zien we nog trek en de laatste insecten zün bezig een plaatsje voor de winter uit te zoeken of ster ven na hun eieren gelegd te hebben. Over al deze dingen wordt er in het museum verteld en wie in October meer genot van zUn wandelingen bui ten wil hebben, zorge, dat hU een plaatsje krijgt in het leslokaal van het museum. Grote hoeveelheden suikerbieten worden op het ogenblik bU de suiker fabrieken afgeleverd om te worden verwerkt tot het zo zeer begeerde artikel Suiker. Hoe zal ons rantsoen worden? Twee jubilarissen gehuldigd De bUeenkomst ter herdenking van het 25-jarig bestaan van de Vlees keuringsdienst kring Barsingerhorn, werd geopend door de voorzitter, de heer Loggers, die memoreerde dat op 1 October 1922 de keurings dienst van vee en vlees in de kring Barsingerhorn, bestaande uit de ge meenten Callantsoog, Petten, ZUpe, Sint Maarten, 'Vieringerwaard, Win kel, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp en Barsingerhorn, in werking trad. Thans 25 jaren later verzorgt de dienst de vleeskeuring in elf gemeen ten, exploiteert hij een modern ge outilleerde centrale noodslachtplaats en een destructor, welke het materiaal, af komstig uit 34 gemeenten, verwerkt. Bescheiden begonnen heeft hij zich ontwikkeld tot een voor een zeer groot aantal Noordhollandse gemeenten nut tige en onmisbare instelling. In het by zonder werden verwelkomd Dr. S. G. Zwart, inspecteur volksge zondheid in alg. dienst, Dr. H. H. Schol ten, inspecteur volksgezondheid in N.- Holland, en de heren Koster en Eriks, de twee nog in leven zijnde oprichters, waarvan de eerstgenoemde bijna 25 ja ren lid is geweest van de commissie van uitvoering, en de heer Veer, die lange jaren als administrateur zijn bes te krachten aan de dienst gaf. Ik wil mü er toe bepalen in enkele korte woorden van herinnering u het wel en wee van de dienst over het af gelopen 25-jarig tydvak te schetsen. De zoëven genoemde acht gemeen ten besloten in 1922 over te gaan tot oprichting van een gemeenschappelijke vleeskeuringsdienst, die 1 October van hetzelfde jaar in werking trad. De ge meente Barsingerhorn werd centrum gemeente. Bescheiden begonnen was de aandacht van commissie en «lirectie van de aanvang af gericht op uitbrei ding. De gemeente Schagen trad toe in 1928 en de gemeente Harenkarspel volgde in 1937. Het nieuwe luid, de gemeente Wie- ringermeer, had twee vurige aanbid ders, de vleeskeuringsdienst in de kring Midwoud en de onze. Het liet in 1939 de keus op Barsingerhorn vallen. Ten gevolge van de samenvoeging der gemeenten Petten en Zijpe ver dween eerstgenoemde gemeente als zelfstandig lid van de kring ingaande 1 Mei 1929. Was het steeds groter worden van de kring enerzijds verheugend, anderzijds plaatste 't de commissie voor de steeds dringender wordende noodzakelijkheid, de vraag onder de ogen te zien of de directie langer kon en mocht worden gecombineerd met de uitoefening van dierenartspraktyk. De directeur, de heer De Boer, hakte gelukkig zelf de knoop door. Met in gang van 1 Juli 1939 legde hij zijn prak- tyk als veearts neer, zodat hij zich vanaf dat tijdstip voor de volle hon derd procent aan de dienst kon geven. DESTRUCTIE De officiële openning van dt destruc tor werd verrich in 1930 loor de com missaris der Kor'ngin, .vijlen Baron RoëlL De stichters handelden met voo-uit- ziende blik. Zy bouwden een destruc tor, welke een belangrijk grotere capa citeit had dan nodig was om alleen het materiaal uit de bij de kring betrok ken gemeenten te kunnen verwerken. De eerlijkheid gebiedt 't echter te zeg gen: deze vooruitziende blik heeft de commissie en de directie ook wel enige moeilijkheden bezorgd. Vooral door de geweldige daling van de prijzen van het diermeel en het technisch vet, en het uitblijven van wettelijk voor geschreven destructieplicht. Niet onvermeld mag blijven, dat in 1930 de bouw van een destructor tege lijkertijd benut werd voor het bouwen van een aan de eisen des tyds beant woordende centrale noodslachtplaats. RESULTATEN Hiermede is in het kort weergegeven de ontwikkeling van onze vleeskeu ringsdienst. Zonder onbescheiden te zyn, mogen wy, dunkt me, wel consta teren, dat hy een belangryke bydrage heeft geleverd in het nastreven van de by de totstandkoming der vlees- keuringswet beoogde doeleinden. Enkele cyfers mogen de omvang van deze bydrage illustreren. De keurlonen brachten op in: 1923: f 8896,60; 1938: f 12239.67; 1940: f 17841.82 een belangryke toename, welke een ge volg was van de toetreding van de Wieringermeer. De invloed door de ge volgen der inundatie blykt uit de op brengst over 1945: f 11139.05; de terug keer van een gedeelte dezer bevolking blijkt weer uit de opbrengst over 1946: f 17415.01. Opbrengst destructie vet in: 1930: f 4122,40 (prys daalde tot 20 cent); 1946 f 9101,99 (prijs steeg tot 50 cent). Eerste 8 maanden van 1947 f 10.000. (prijs steeg tot "9 cent)! Opbrengst diermeel in: 1930: f 7449.31 (prijs gemiddeld 19 ct); 1946 f 16971.96 (prys steeg tot 30 cent) Primair is het dienen van de belan gen der volksgezondheid in de kring gemeenten. Aanvankelyk functioneer de de dienst rendabel. Een niet-renda- bele functionering trad in, toen het sluitstuk der vleeskeuring, de destruc tie, grote verliezen opleverde. Van de aangesloten buitengemeenten werd in de periode (1933/1936) een by drage gevraagd van f 0.20 per inwoner. In 1936 kwam de rentabiliteit weer bo ven, om tot heden niet weer te ver dwijnen. DANK Mijne heren, aldus de heer Loggers, herdenken is ook danken! Wy denken hierbij allereerst aan de oprichters, de heren Breebaart, (Barsingerhorn), De Moor (Zijpe), Spaans (Winkel), Eriks (Petten), Koster (Callantsoog), Koster (W.Waard), Nagelhout (Oude-Niedorp) Koopmans (Nieuwe-Niedorp) en hun '..viseurs de heer De Boer, de tegen woordige directeur en wijlen de heer Dubbeldam, in leven secretaris van Barsingerhorn. Van de oprichters mag wel in het bijzonder worden genoemd mijn voor ganger als voorzitter der commissie van uitvoering, wijlen de heer K. Bree baart. in leven burgemeester van Bar singerhorn. Zoals ik in het begin reeds opmerk te: wij verheugen ons in het byzonder over de aanwezigheid van de made oprichters, de heren Eriks en Koster. De eerste is lid der commissie geweest van 1 October 1922 tot aan het moment waarop Petten by Zype werd gevoegd. De heer Koster verdween uit de commissie in 1946, als gevolg van het feit, dat hy zich niet meer voor de ver kiezing als 'id van de raad der ge meente Wieringerwaard beschikbaar stelde. Byna 25 jaren, hebt gy, meneer Koster, deel genomen aan de arbeid van ons bestuur. Een grote steun, ten gevolge van uw grote kennis van za ken, uw practisch inzicht er uw nim mer falende bereidwilligheid tot op bouwende arbeid. Dank aan het personeel, van hoog tot laag, dat in het afgelopen tijdvak zijn krachten aan de dienst gaf. Nie mand zal het mij euvel duiden, dat ik er daarvan twee met name noem, le. de heer De Boer, onze directeur! Aan vankelijk half-ambtelijk, vanaf 1 Juli 1929 vol-ambtelijk aan de dienst ver bonden. Hy is 25 jaar lang een uitste kend directeur geweest aan wiens voortvarendheid, werkkracht en be kwaamheid de ontwikkeling van de dienst voor een groot deel mede te danken is. De dienst mag zich geluk kig pryzen aan hem 25 jaren lang de leiding te hebben mogen toevertrou wen. Zij is zich bewust veel dank aan u verschuldigd te zijn voor de waarlijk eminente wijze waarop ge 25 jaren lang zyn belangen hebt voorgestaan en bevorderd. Teneinde niet de kans te lopen, dat u deze woorden van waar dering toch nog, hoewel geheel ten on rechte, met een korreltje zout zoudt willen aanvaarden, ben ik zo vry, u na mens de gehele commissie een blyvend bewijs van onze dank en waardering aan te bieden in de vorm van een ge- makkelyke stoel. De tweede die hier in het bijzonder genoemd moet worden is de heer Keet man, vanaf de oprichting als hulpkeur meester aan de dienst verbonden. Mynheer Keetman, gij hebt steeds met onverflauwde ijver de belangen van de dienst behartigd, alsof het uw eigen belangen waren. Wij danken u voor de door u in het afgelopen tyd vak verleende belangrijke diensten. Ook jegens u heeft de commissie ge meend het niet bij woorden te mogen laten. Hem werd een enveloppe met in houd overhandigd. De vleeskeuringsdienst in de kring Barsingerhorn heeft naar vermogen aan het bereiken van het gestelde doel meegewerkt. Hy is geworden tot een voor de aangesloten gemeenten onmis bare instelling. De vleeskeuringskring Barsingerhorn is het resultaat van voortreffelijke sa menwerking op het terrein van het zelfbestuur. Een samenwerking, die dus ook mogelyk moet worden geacht, waar het er om gaat gezamenlijk de aan vallers op de zelfstandigheid der ge meenten af te slaan. De aangesloten gemeenten, zij waren zich in dit opzicht in het verleden van hun verantwoordelijkheid bewust. Ik eindig met het uitspreken van het vaste vertrouwen dat zy en met hen alle plattelandsgemeenten in de kop van Noord-Holland ook in de toekomst pa raat zullen zyn, en dat zy niet zullen schromen, zo nodig, nieuwe wegen te bewandelen, ter verdediging hunner zelfstandigheid. De heer De Boer. Vervolgens kreeg de heer De Boer het woord. Hij besprak ontstaan en ontwikkeling in de afgelopen 25 jaar van de keuringsdienst en memoreerde o.a. dat het keuren vóór de oorlog ge schiedde bij de slagers aan huis en dat er thans geslacht wordt door zoge naamde „bloks". Deze centralisatie bracht een enorme besparing van tijd en transportkosten voor de keurings ambtenaren hetgeen in het uitgebreide keuringsgebied Barsingerhorn van dub bel belang was. Vervolgens wees de heer De Boer op het feit, dat, terwyl de prijzen van alle artikelen sterk zijn verhoogd, de keu ringsionen in de afgelopen 25 jaren hetzelfde zijn gebleven. In 1930 is door onze keuringsdiensten een centrale noodslachtplaats met destructor in werking gesteld. In de 9 gemeenten, die toen onze kring vorm den, waren toen 14 particuliere nood- slachtplaatsen. Door de bouw van een nieuwe centrale noodslachtplaats telt onze kring er thans nog slechts een drietal, waarmee het hygiënisch belang en het boerenbelang ten zeerste is ge diend. UITBETALING NOOD- GESLACHTE DIEREN. Er werd nog al eens door de vee houders geklaagd dat de uitkering voor de noodgeslachte dieren zo laag is. maar deze pryzen zijn volgens een schaal door het Bedrijfschap van Vee en Vlees te Den Haag voor heel het land vastgesteld. Waarmede ik slechts wil betogen aldus spreker dat de schuld van de slechte uitbetalingen niet moet worden geschoven op de Centrale Noodslachtplaats of het leidinggevend personeel daarvan. Dat een destructor nuttig werk ver richt voor de volksgezondheid behoeft geen betoog. By de noodslachtplaats en destructor hebben wy een ophaaldienst ingesteld, welke is bedoeld om het de veehouders gemakkelyk te maken, maar dan verwachten wij ook van deze veehouders, dat zy daartoe zelf mede werking verlenen; tenslotte fungeert onze ophaaldienst als reddingscolonne. Wy hebben nu een tweetal nieuwe wagens aangeschaft, waarvan één voor het uitvoeren van het ophys-systeem. We hopen op deze manier de tot nu toe bestaande service nog te kunnen ver beteren. Ten slotte is ook ons streven een goede bediening en weinig klach ten. Tenslotte memoreerde de heer De Boer het vele en belangrijke werk dat do eerste voorzitter van de kring, wij len de heer K. Breebaart, die in func tie is geweest van 1922 tot 1936 alsmede dat van zijn opvolger, de huidige voor zitter de heer Loggers. Van alle commissieleden en ambte naren aanwezig bij de oprichting in October 1922, aldus de heer De Boer, is er nog één in functie, t.w. keurmees- tei Keetman. Keetman is een man van karakter, uit één stuk, en hij zegt zon der omwegen de waarheid. In de afge lopen 25 jaar hebben wy nimmer een conflict gehad. Het is dan ook geen verhouding als die van baas en onder geschikte tussen ons, maar wij zijn vrienden. „Keetman, ik hoop in deze verhouding nog vele jaren met U te mogen samenwerken". Burgemeester Blaauboer. De heer Blaauboer, als burgemeester van de gemeente Barsingerhorn, nam hierna het woord waarby hy o.a. de gelukwensen van de gemeente Barsin gerhorn overbracht, vergezeld van een bloemenhulde. Hij wilde gaarne een schrijven richten tot mevr. Breebaart om aan haai, de dank over te brengen voor hetgeen wylen haar man voor ae vleeskeuring heeft gedaan, hetgeen on der applaus werd aangenomen. Dr. Zwart vertelde dat de "evalhng" var, de vleeskeuringsdienst waarbij hij aanwezig was geweest, voorspoeïg was in Nederland "tan?1 grootste h'n noodslachtingen in deze^inT i^eï- De derde poging, door de Amsterdam aangewend om het lichtschip „Texel* binnen te slepen, is gisteren gelukt, echter niet zonder tegenslag. Op de thuisreis brak n.1. de sleeptros, zodat de Texel op drift geraakte. Met grote moeite wisten de mannen van de Amsterdam een nieuwe tros over te brengen, waarna de tocht kon worden voortgezet. Om half vijf 's middags kwam d» sleep op de reede aan, waar het licht, rchip door de sleepboten R.S. 3 en R.S. 24 werd overgenomen. De Texel werd de werf opgesleept. Maandag a.s. zullen in de toren van de parochiekerk der H.H. Petrus en Paulus aan de Kerkgracht twee nieu we klokken worden opgehangen, zodat alsdan de diensten van de scheepsklok niet meer nodig zullen zUn. De beide klokken, resp. wegende 250 en 150 kg, werden Zondag door Z. Hoogeerw. Deken A. H. Harst in het portaal van het kerkgebouw gewyd. Der traditie getrouw kregen de klok ken een naam. De zwaarste draagt de naam Nicolaus, naar de schutspatroon van Den Helder, de kleinste heet Al- phonsus, naar de deken onder wiens pastoraat de klokken werden aange kocht. Er doet zich in onze stad op voetbal- gebied een eigenaardig verschynsel voor. Onze twee derde-klassers, Helder en H.R.C., alsmede de vierde-klasser Watervogels hebben alle drie uit hun eerste twee wedstryden vier punten behaald. Op zichzelf zegt dat nog niet zo heel veel, maar het feit dat alle drie clubs dit resultaat behaalden, geeft toch reden tot optimisme. De weg is nog lang, er zullen misschien wel tegen slagen komen, maar wanneer onze clubs het enthousiasme nog wat kun nen opvoeren menen wU toch dat voor alle drie een rol van betekenis is weg gelegd. Onze stad heeft recht op goede voetbalclubs. Den Helder in de toe komst heeft recht op clubs van naam. Wanneer men Zondagmorgen eens een kijkje neemt op de velden, dan kan men zich overtuigen van een steeds groeiende jeugd, in aantal en capaci teiten. Goed spelersmateriaal zit «laar- in verborgen en met de juiste toewij. ding en training moet daar in de toe komst iets goed uitgroeien. De junioren van H.R.C. en Helder speelden verleden jaar geen rol, dit maal nemen zy de eerste plaats in. Bekykt U deze knapen a.s. Zondag eens tegen elkaar op het H.R.C.-terrein, aan vang 10 uur. U zult er met ons van overtuigd zyn dat het jeugdmateriaal wel in orde is. Nu is het de tyd voor de eerste elftallen om hun positie te verstevigen. De promotie moet een dezer jaren volgen. De huidige elftal len zyn van goede kwaliteit. Geeft U allen volledig aan de training, het be gin is goed geweest. De eerste punten zijn binnen, de morele steun is aanwe zig. A.s. Zondag. De wedstryden van a.s. Zondag zUn in dat opzicht van groot belang. Stelt U voor: HelderVitesse; HFCHRC en TexelWatervogels. Zes clubs zon der verliespunten. Hier gaat het dus om het zijn of niet zijn. Deze drie wed stryden moeten door onze vertegen woordigers gewonnen worden. Niet alleen wordt er dan met een concur rent afgerekend, maar op Zondag 12 October wacht alweer een nieuwe grote dag, n.1. HRCZaandijk, IW— Helder en WatervogelsSchagen. De voetbalsport in ons land is popu lair, in onze stad niet minder. Maar het publiek wil straks wel eens andere clubs zien dan de clubs van de laatste jaren. En daarin heeft het gelijk. Aan de clubs ligt het niet. Al wat mogelijk is werd gedaan, de accomodaties zien er goed verzorgd uit. De aanhang brengt haar offers voor de training. Nu is het woord aan de spelers. Laat ons a.s. Zondag niet in de steek. Wy note ren gaarne de derde overwinning voor Helder, H.R.C. en Watervogels. Het zy zo! tief zeer belangryk. Vervolgens felici teerde dr. Zwart de heren De Boer en Keesman met het 25-jarig jubileum. Dr. Scholten excuseerde de heer Quaedvlieg die door een buitenlandse reis verhinderd was, aanwezig te zUn. De heer Scholten uitte zijn tevreden heid over de toestanden, welke hy °P zijn inspectiereizen aan de nood slachtplaats en destructor in Barsin gerhorn altyd aantreft. Hy wilde'de kring meteen felicite ren met de persoon, die aan het hoofd staat, de heer De Boer, die in zekere zin ook een soort koopmanstalent heeft, hetgeen zeer van pas komt. De heer Van Zoonen feliciteerde ver volgens alle raadsleden van de aange sloten gemeenten en hy zou door zyn felicitatie aan de heren De Boer en Keesman nog willen toevoegen de ad junct-directeur, de heer Rem. Vervolgens voerden nog het woord namens de P.T.C. de heer Leibbrand; namens de slagersinkoopvereniging de heer Van Twisk die zyn felicitatie liet vergezeld gaan van een bloemenhulde en de heer Bakker namens de Coöp. Slagersvereniging. Aan de heer Keesman werd als dank voor de bewezen diensten een herinne ring aangeboden. De heer Van der Oord voerde het woord namens de veehouders. De heer Do Veer als Prov. Voedselcommissaris gaf een compliment aan de commer" C'ëel directeur, terwyl als laatste de heer Breebaart als zoon van de eerste voorzitter zyn dank uitsprak voor de mooie herdenkingswoorden aan "e ac^es van zyn vader gericht. Om vijf uur sloot voorzitter Lof' ger deze druk uezochte en goed fe' slaagde receptie, waarna het bestu zich met de speciale genodigden ®a bet diner verenigde.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2