vto is dit? Waar blijft het serviesgoed? r r is werk te doen DE PAMPIS-PIRAAT door J. D. VAN EXTER Een drama in twee bedrijven We zitten er om te springen! V- )/AN fsjABU EN VEME Vliegende taxi's SEPTEMBER record zonne-maand Voor de Vrouw Het beroepsgeheim van den journalist Enkele malen reeds heeft op een der Nederlandse markten een koop man gestaan met losse kopjes en schoteltjes, die hij voor f 1.50 per vier stuks vrij mocht verkopen. De belangstelling van de huls moeders voor dit onmisbaar ser viesgoed was zó enorm, dat zelfs de politie er aan te pas moest ko men om de vrouwen in een lange rij op te stellen en er voor te wa ken, dat de koopman niet met kraam en al omver gelopen werd. Is er duidelijker voorbeeld van de grote schaarste aan gebruiks- aardewerk, die op het ogenblik in Nederland bestaat?! Wij spraken onlangs met een Maas trichtse aardewerkfabrikant, die in te genstelling met onze verwachtingen, 'n betrekkelijk optimistisch geluid liet horen. „Het gaat met de aardewerkproduc tie in ons land gelukkig in stijgende lijn," zo zei hij. „De productiecijfers van de laatste maanden zijn aanzienlijk gestegen. Persoonlijk ben ik van me ning, dat het wel mogelijk zou zijn aardewerk voor de verkoop vrij te ge ven. met het behoud van het systeem van inkoopvergunningen en een zekere prioriteit voor jonggehuwden." Maar als domoer op onze aanvanke lijke vreugde bij het vernemen van dit hoopgevend nieuws, voegde hij er on middellijk aan toe, dat de productie van huishoudelijk aardewerk van som mige fabrieken nog niet een vijfde be draagt van die van vóór de oorlog. Twee oorzaken noemde hij hiervoor: tekort aan geschoolde arbeidskrachten en gebrek aan grondstoffen. De China- klei moet hoofdzakelijk.niet uit China gelukkig, maar uit Engeland ko men. Maar we kunnen te weinig im porteren! Ook is er gebrek aan gips, dat de industrie nodig heeft voor het gieten van modellen. Dan zou de productie belangrijk kun nen stijgen als de aflevering van in t buitenland bestelde machines wat vlot ter ging." Tot zover de fabrikant. Geen degelijk huishoudelijk aarde werk, maar wel vazen en schalen, zo genaamd sieraardewerk en ceramiek kan men in de winkels volop kopen. Maar aangezien er weinig vraag naar is, blijven vele winkeliers met hun voorraden zitten. Het gevolg is reeds geweest, dat fabrieken en fabriekjes, die in 1945 en '46 vanwege de hogere winsten bijna niets anders vervaar digden dan deze sierdingetjes, nu vanzelf, zij het schoorvoetend, er toe overgaan, serviezen en losse kopjes en schotels te produceren. Maar nog Levenslustig Nederland Een Amerikaanse boer, die met een aantal collega's een reis door Europa maakt en ook ons land bezocht, heeft tijdens zijn verblijf in Friesland verklaard, dat hij de toestanden in Frankrijk en Enge land niet te best heeft bevonden. In Duitsland vond hij de toestand zeer slecht. Zijn conclusie over Zwitserland was heel gunstig. Mensen met geld kunnen er alles kopen. Maar toch, zo ging hij voort, vind ik het hier in Neder land beter. Misschien niet als wij het alleen maar materiëel bezien, maar de mensen hier zijn levens lustiger. Meer dan 500 namen van vooraan staande figuren in de Slowaakse re gering en het economische leven staan op de lijst van „onbetnuwbare perso nen", wier verwijdering uit openbare ambten wordt geëist. Opruiming we gens vergevorderd seizoen. Kort na de capitulatie roofden de Duitsers 315 vissersschepen, waarvan thans, na moeizaam speurer. in vreemde havens, 244 zijn teru—revonden. De rest zit blijkbaar onder water Lord Nel- son, afstammeling van de overwinnaar van de slag bij Trafalgar, is in de leef tijd van 90 jaar te Londen overleden. Ziji broeder van 87 jaar zal voortaan de titel van lord voeren. Beter laat dan nooit. Een geitenlam uit Nieuw- en St. Joosla d (Walchere, dat in April werd geboren geeft reeds thans Wn halve liter melk per dag. Onze melkboer geeft niet veel meer. In Den Haag werd in een jaar tijds voor niet minder dan f 133.000.aan zw rte pasteitjes omgezet. De tijd van de beruchte houten hammen schijnt voorgoed voorbij. Maar ook Am- sterdam kan aardig meekomen. Alleen v°or „Americain" aan het Leidse Plein tverd voor een half nillioen gulden zwart ingekocht, 't Is gewoon grijs! 7" Uit Spanje wordt gemeld, dat daar het banditisme hand over hand toeneemt. Men is er geen ogenblik ze- er van zijn geld. In dit opzicht kun nen elkaar de hand geven. binnenkort komt Piek van de Winter-, hulp weer ■•■oor. De Bijzondere Raad wdde nog eens een onderzoek naar ziin goede daden instellen. Blijkbaar wil men er dus nog wat over piekeren. Het ligt in het voornemen van °e minister van oorlog, het afwikke- "•gsbureau Militair Gezag ingaande 1 Januari 1948 op te heffen. Mensen met een goed geheugen weten mogelijk nog Van het bestaan van deze instelling af. Voor vandaag zijn we uitgeput; m°rgen vindt u ons weer op dezelfde golflengte. wordt veel glazuur en kiel verknoeid met de aanmaak van peper- en zout- stelletjes, mosterdpotjes, jampotten, koekdozen e.d. minder nodige dingen, waarmee de markt op het ogenblik wordt overstroomd. Jonggehuwden echter krijgen maar 35 punten toegewezen voor de aan schaffing van huishoudelijk aardewerk. Wat hebben ze daaraan als een 44-delig eetservies b.alleen al 80 punten ver eist! Zolang de vraag naar gebruiksaarde- werk groter blijft dan dit naar sier- aaidewerk, zou de productie hiervan door de fabrieken geheel stopgezet moeten worden. De helft van de grond stoffen van iedere fabriek zou geheel moeten dienen voor de aanmaak van serviesgoed voor jonggehuwden: de an dere helft voor de productie van vrij huishoudelijk aardewerk. De Maastrichtse aardewerkfabrikant, waarmee wij spraken, raadt de jong gehuwden en huisvrouwen aan nog wat geduld te hebben. Maar hoe lang wachtten zij reeds! Hebben zij niet het recht om te eisen, dat de beschikbare grondstoffen op de nuttigste wijze wor den aangewend! Een der grootste taxi-automobiel maatschappijen in de Verenigde Staten, de Yellow Cab Company, heeft een concessie verkregen om een taxidienst te onderhouden met hefschroefvlieg tuigen (helicopterestussen het vlieg veld van Cleveland naar een in de stad gelegen eindpunt en van dit vliegveld naar het plaatsje Euclid, een voorstad van Cleveland, via het Shaker Plein, waar een tussenlanding wordt uitge voerd. Niet alleen zullen met deze vliegtuigen goederen en post worden vervoerd, doch ook passagiers, waar door deze van de stad uit snel en ge makkelijk het vliegveld kunnen berei ken. Dit is de eerste maal, dat de Amerikaanse rijksluchtvaartdienst toe stemming geeft voor het vervoer van betalende passagiers per hefschroef- vliegtuig en het experiment is van oe- lang in verband met de plannen voor het vervoer over de zeer korte afstand van passagiers, goederen en post met behulp van hefschroefvliegtuigen in zowel de Verenigde Staten als het bui tenland, w.o. ons land, waar de Neder landse Stichting Hefschroefvliegtuigen in deze richting eveneens gaat experi menteren. De temperatuur van de afgelopen maand September was te De Bilt ge- mideld 16.8, een waarde, die in de reeks Delft-Zwanenburg-Utrecht-De Bilt sedert 1729 niet meer is overtrof fen, terwijl de Septembermaanden van 1779, 1846 en 1865 een even hoge ge middelde temperatuur hebben gehad Daarmee hebben wij de zesde maand in successie achter de rug, waarvan de temperatuur boven normaal was, waardoor het koudetekort van de eerste maanden van dit jaar is inge haald. Dit is echter nog niet het ge val, wanneer wij ook de manad De cember 1946 in de beschouwing be trekken. De warmte van deze zomer blijkt dus niet voldoende te zijn ge weest om het tekort van de gehele winter te compenseren. Slechts 4 da gen van de afgelopen maand waren te koud. De 26 andere hadden een ge middelde temperatuur, die boven het normale niveau gelegen was. Vooral de 16e en de 19e waren warme dagen, waarop de temperatuur, de tijd van 't jaar in aanmerking genomen, tot on gekende hoogte steeg. In de Bilt kwamen 10 zomerse dagen voor, dit record aantal van de laatste 10!> jaar was ook in 1929 bereikt. Nor maal bedraagt het aantal zomerse da gen slechts 2. Ook het aantal uren zonneschijn, dat 190 bedroeg, was te De Bilt boven de normale hoeveelheid (154 uren). De zon scheen gedurende ongeveer de helft van het aantal uren. dat zij boven de horizon was. Sinds 1934 was September niet meer zo zon nig geweest. Er viel overal in het land te weinig regen, vooral in Zuid-Lim burg was dit 't geval. Elders viel om streeks 80 procent van de normale maandsom. rinnvriBht R n P IS DA.T HU 7 JA CAMJOM STAL HU 33 DAT APWvMAT, J CUÉ ONOEJSpBUM. WAA^NAN H'J BES- \t>E ElóENL'JK Be- TJDSDE BOUW- NILN? TUSSEN C£ UM4GE EH 'T EILAND PAMPUS BEVINDT ZICH Al EEN STT5DGK WATER.. TROUWENS. WIE 20U IN DEZE VREENUEUN5 D6 LAN6E hEPKENNEN Massa-moordenaar van vee Naar gemeld wordt is in de nacht door een onbekende dader de mooiste stamboekhengst van een familie te Klarenbeek in Gelderland met een messteek in de borst doodgestoken. Dit is gedurende de laatste anderhalf jaar het tiende a twaalfde paard dat in de omgeving van Apeldoorn en Deventer op deze wijze werd afge slacht. De onverlaat, die deze prak tijken uitoefent, moet een vakman zijn in het doden van dieren. In elk af zonderlijk geval constateerde de poli tie een met geoefende hand aange brachte steek in de flank. Steeds zijn hei de mooiste dieren, die als slacht offer worden uitgezocht. Ook voor koeien heeft de moordenaar belang stelling. Zo vond het vorige jaar een veehouder te Apeldoorn zijn mooiste stamboekkoe des morgens doodgesto ken in de stal. Wij luisteren naar: VRIJDAG 3 OCTOBER HILVERSUM I, 301 m geeft Nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 8,13 Opera-programma. 8,50 Voor de vrouw 9,00 Morgenklanken, VPRO: 10,00 Mor genwijding. VARA: 10,30 Voor de vrouw 11,15 Voordracht AVRO: 12,30 Weer praatje, 12,33 Sportagenda. 1,15 L»e Avrolians. 2,00 Kookkunst 3,00 Rus sisch programma. VARA: 5,00 Kozak- kenkoor, 6,30 Voor de Strijdkrachten 6,15 Musette-klanken VPRO: 8,15 Het probleem van het leven. Spreker ds Spel berg. VARA: 9,30 8 October viering in Leiden 10,15 Swing en Sweet. VP RO: 10,45 Avondwijding HILVERSUM II, 415 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10,30 uur. KRO: 7,4;> Jö Vincent. 8,15 Pluk de dag 9,35 Fhilharmonisch Orkest, 10,40 Geraldo en zijn orkest. 11,00 De Zonnebloem. - 11,35 Als de ziele luistert. 12,30 Weer- overzlcht. 12,33 Stafmuzlek Amster damse politie 1,50 Van man tot maii 2,00 Liederen van Schubert. 4,45 Na schooltijd. 6,25 Ned. Kath Jongeren. - 7,30 The song sisters 8,12 De gewone man8,45 Benelux-uitzending. 9.00 Omroep Orkest 10,05 Fantasie in c kl. terts 10,50 Dansorkest. 11,30 Tot besluit Het mag langzamerhand be kend geacht worden, dat in Euro pa en dan speciaal in Nederland, zowel in het huishouden als in fabrieken en winkels een tekort heerst aan vrouwelijke werk krachten. Soms vragen we ons wel eens af, waar al de jonge meisjes en vrouwen zich de hele dag mee bezig houden, en of er bij zovelen geen noodzaak bestaat geld te verdienen. De klachten over het duurder worden van de kosten van levensonderhoud worden steeds veelvuldiger, maar aan tie andere kant zijn er nonderden en honderden posten, waar men tever geefs op een werkkracht wacht, die in staat is en de wil heeft het werk te verrichten. Waar en bjj wie de fout schuilt blijft de grote vraag, die wel nimmer geheel opgelost zal worden tot ieders bevrediging. Laten we eerst de vraag naar huishoudelijke hulp eens beschouwen. Het is 'n feit, dat wij, wat de moei lijkheden op dit terrein betreft, dik wijls staan aan de zijde van de werk neemsters. Is er wel één betrekking, die zo weinig grenzen kent wat de werktijden aangaat? Op kantoren, ateliers, in winkels vinden we alle maal vaste werkuren. De vrije dagen ot middagen zijn geregeld. En als de meisjes om 5 uur de deur achter zich dicht trekken, weten ze, dat de rest van de dag voor haar is. HULP VOOR DE HUISHOUDING Een huishouding eindigt nooit. Dat weet iedere huisvrouw. Maar toch heeft iedere hulp recht op haar vrije uren. Ieder meisje moet weten 's avonds om zo en zo laat is mijn taak geëindigd en heb ik enige uren voor mij zelf. Het is moeilijk deze grens bij het huishoudelijke werk te trekken, vooral in grote gezinnen. Toch wil het ons voorkomen, dat vele huisvrouwen niet naar de oplossing van de moeilijkheden streven; en toch zullen zij - toe moeten komen. Waarom is er tegenwoordig in hoofdzaak al leen hulp te krijgen voor de ochtend- of middaguren of voor enige dagen? De hulp weet na zo en zoveel uren krijg ik mijn geld tn ik ben weer 'n vrij mens. Zolang de vrouw des hui zes het meisje, de hulp in het huis- hoden, blijft beschouwen als een ma chine, die altijd kan draak.i, zolang zij altijd weer nieuw werk vindt, dat ge daan moet worden, als het oude ge daan is, zal de grote tegenzin van de meisjes voor een dusdanige betrek king blijven bestaan. En toch zijn er heel veel meisjes, die door haar aan- ,eg meer, veel meer voelen voor een huishoudelijke baan, dan voor een be trekking elders. Maar niet alleen voor het huishou den heerst een groot tekort aan hulp; ook op de ateliers zijn nog steeds veel te weinig plaatsen bezet; in veel fa brieken komt men nog steeds handen te kort. En wót men doet om krach ten te trekken, ze komen niet of schaars. IN AMERIKA IS HET ANDERS Als we deze toestand vergelijken met die in Amerika, zien we dat daar juist het tegenovergestelde geconsta teerd kan worden. Hier zijn het niet alleen de vrije meisjes, maar ook de getrouwde vrouwen, die hun steentje bijdragen en hun werkkracht geven op de plaatsen waar ze nodig zijn. Ook hier is de levensstandaard onrustba rend gestegen. En waar de man de kosten van een en ander niet meer alieen kan bestriiden. vindt hij zijn vrouw naast zich, die op haar beurt weet te werken. We weten, dat in ons land steeds veel stemmen opgaan tegen het wer ken van getrouwde vrouwen, omdat bet huishouden dan in gevaar komt. Maar het wil ons voorkomen, dat er ook onder deze categorie vrouwen ve le zijn, die zonder enige schade aan dat huishouden hun werkkracht voor d< gemeenschap zouden kunnen Inzet ten en er dan tevens zelf wel bij zou den varen. Maar het is vaak gemak kelijker dit niet te doen. Waar de Amerikaanse vrouw niet tegen sleur- werk op fabrieken, in winkels of op kantoren opziet, zouden vele Neder landse vrouwen ook tot dit soort van werk kunnen overgaan. Ze moeten le ren begrijpen, dat ze hierdoor niet al leen zich zelf, maar ook het land dienen. Om het vervoer door de lucht zo veilig mogelijk te maken, worden de mo toren voortdurend nagezien. De K.L-M. doet dit volgens een z.g. 12-perioden plan, na elke 35 vlieguren een bepaald gedeelte. Op deze wijze gaat elk onderdeel, na 420 vlieguren door de handen van de technische experts, die het op betrouwbaarheid onderzoeken. Distributie fietsbanden Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat t/m 30 November a.s. op de bon C. 30 van het inschrijvingsbewijs voor vervanging van fietsbanden BI 610 een toerbuitenband verkrijgbaar is. Voor het kopen van een binnenband is tot die datum geldig bon D 42 van het inschrijvingsbewijs voor ver vanging van fietsbanden BI 609. Verder is eveneens op genoemde da tum op bon A 11 van het inschrij vingsbewijs voor eerste montage een buitenband en op bon.B 11 van dit inschrijvingsbewijs een binnenband verkrijgbaar. De banden kunnen rechtstreeks op de bovengenoemde bonnen betrokken worden. Inwisseling tegen een ban denbon bij de distributiedienst is niet nodig. door F. DE SINCLAIR i) Twee amazones en twee heren ga loppeerden achter elkaar op hun snui vende paarden over de rulle ruiter- weg, welke in het Zuidelijk deel van het bos rondom de roeibaan, door het al hoog opgeschoten groen van berken, kardinaalshoedjes en elzen voert naar de harde autoweg. Daar gekomen hielden ze hun paar den in en lieten ze nog even stapvoets verder gaan, terwijl ze nu in 'n groep je bij elkaar waren gekomen. „Heerlijk"! zei Eva de Roo, een slank circa twintigjarig meisje, dat rechtop en sportief in het herenzadel zat. ge kleed in een muisgrijs rijcostuum en met een grijs mutsje, versierd met een fasantenveertje, op de rosgouden haren. „Wat je maar heerlijk noemt!' riep freule Constance de Raet, een circa vijftigjarige matrone, die ook op een herenzadel reed in een lichtgeel«g?alm- beach rijkostuum, waarbij ze het echter niet nodig had gevonden heur sluike grijze haren op enigerlei wijze te be dekken. „Het scheelde weinig of ik had met dat gehots mijn gebit ingeslikt. Foei, foei! Almanzor is een braaf beest, ja hoor!" en ze bukte zich en klopte het nog briesende paard eens op zijn hals. „Maar mijn postuur is niet bere kend op zulke galoppades!" „Nee, dat komt meer voor!" sprak Bob Syxma, terwijl bij een zijdelingse blik wierp op de dikke amazone, die met maar al te velen van haar sexege- noten, vergat, dat alleen slanke vrou wenfiguurtjes op een herenzadel kun nen paardrijden, indien men in de hip pische sport binnen de grenzen van bevalligheid en aestethica wil blijven, want een dikke vrouw en zelfs al een vrouw met een goed gevuld figuur, is op zo'n herenzadel afzichtelijk en daar bij meestal grof-belachtelijk! „Dat komt zelfs heel veel voor", bevestigde Rob nog eens. „Zo meneer, dank je"! antwoordde Constance. „Als je je maar niet ver beeldt. dat een man op een paard ook altijd iets fraais is!" Rob Syxma lachte eens. „Maar afgescheiden van dat fraaie of niet fraaie", sprak nu Baron de Raet. de vader van Constance, een ze ventigjarige aristocraat, oud cavalerie- cfficier. die zelf zo rustig en gemakke lijk iu 't zadel zat of hij met 't paard dat hij bereed, een geheel vormde. „Vertel me eens, hoe jou nu die galop pade beviel? Jij met je zonderlinge be grippen over de hippische sport!" De dertigjarige Rob Syxma lachte andermaal. „Och Oom," sprak hij dan. „U moest dat maar liever niet vragen". „Ja, ja, zeg het maar!" riep Eva. „Nou, ik heb toch altijd het gevoel wanneer ik paard rijd of ik gezeten op een warme ongare pudding over de weg dril en nu met die galoppade had ik wel heel sterk die sensatie"! „Je bent onverbeterlijk!" zei Baron de Raet glimlachend. „En je verdient dat je nooit weer in 't zadel wordt ge holpen! Maar waar blijft Jacques nu?" „O, die komt wel achteraan sukke len", sprak Eva, terwijl ze omkeek. „Zeker weer last gehad met Tabor!" „Als ik Tabor berijd is hij nooit las tig", bromde de Baron, „alleen een kwestie van feeling. Je moet een peerd begrijpen en leiden. Een peerd is als een kind; het heeft altijd wel eens neiging om stout te zijn en ongehoor zaam en dan moet je tact hebben om hem tot reden te brengen en er maar niet op los ranselen!" „En niet met je sporen krabben in de warme pudding! Hè Rob?" plaagde Eva. „Die krabbers gebruik ik nooit", ant woordde Rob. „Dat vind ik gemene dingen! Maar ik zie daar in de verte een paard aankomen." „Ja", zei Constance, „ik ook. Dat zal Jacques zijn" Ze keken nu alle vier de afgelegde weg af. „Nee.... Gut!" kreet Eva eensklaps. „Het is Tabor, maar Jacques zit er niet meer op. Kijk maar!" „Wat is dat nu?" vroeg de Baron, ter wijl hij nu ook scherp toekeek met go- fronste wenkbrauwen." Maar je hebt gelijk kind. Het is Tabor, maar hij komt daar in zijn eentje aan galopperen. Zou hij nu waarachtig Jacques hebben afgeworpen? Gauw maar!" Baron de Raet was al sprekend .-nel uit het zadel gekomen, stond op de grond en reikte Eva de teugels van zijn raard. „Hou even; ik zal Tabor op vangen!" „Past U op!" kreet Eva. „Geen nood, „antwoordde ie oude heer, die nu snel naar de ruiterweg liep. Ook Rob steeg af, zij het heel wat minder vlug en handig dan zijn oom. „Constance", sprak hij. „wil jij dit gedierte van mij zo lang onder Je hoede nemen; ik zal oom toch moeten bij staan!" en hij gaf de dikke freule de teugels van zijn paard in handen. „Och Rob. Oom kan 't best alleen!" riep Eva. „Pas jij maar op dat je ge'-n trap krijgt van zo'n galopperende pud ding, want dat komt aan!" (Wordt vervolgd) De zaak-Lunshof voor Op 11 Januari van dit jaar pu bliceerde de hoofdredacteur van Elseviers Weekblad, de heer H. A. Lunshof, een artikel getiteld „Een bloemlezing uit de geheime notu len van Linggadjati" in zijn blad. Op 28 Maart 1947 werd hij als ge tuige Voor de rechter-commissaris te Amsterdam geroepen om te ant woorden op de vraag van wie hij de gegevens, in genoemd artikel verwerkt, had ontvangen. De heer Lunshof weigerde bekend te ma ken wie zijn zegsman was en ant woordde: „Ik beroep mij ter recht vaardiging van mijn weigering op hetgeen ik als journalist gevoel als mijn beroepsgeheim." Als gevolg van deze weigering had de heer Lunshof zich gisteren voor de arrondissementsrechtbank te Amster dam, gepresideerd door Mr. V. G. A. Boll, te verantwoorden. De verdediging, waargenomen door Mi. P. S. Gerbrandy, had één getuige a décharge opgeroepen, de journalist Mr. M. Rooy, hoofdredacteur van de Nat. Rotterdamse Courant, om als deskundige de zaak Lunshof te belich ten. Op de vraag van de verdediger wat de gevolgen zouden zijn indien de heer Lunshof zijn zegslieden voor de rech- ter-oommissaris had genoemd, ant woordde Mr. Rooy: „De reactie onder de journalisten zou zijn, dat Lunshof als eerloos journalist zou worden be schouwd. De pers heeft niet alleen tot taak het publiek mede te delen wat er in het openbaar geschiedt, doch ook indien zij zulks in het algemeen belang wenselijk acht te onthullen wat er in het ver borgene voorvalt. Vaak worden aan journalisten gege vens in een sfeer van vertrouwen ver strekt door hoge functionarissen. Deze gegevens mogen vaak worden gepubli ceerd en het komt dikwijls voor dat de journalist het verzoek krijgt de naam van zijn zegsman te verzwijgen, b.v. wanneer het regeringsbeleid het noodzakelijk maakt dat op een bepaald psychologisch moment de regering als zegsman ongenoemd blijft". De officier van justitie, Mr. J. W. A. M. Smit, gaf als zijn oordeel te kennen, dat een journalist niet het .recht heeft zich te beroepen op beroepsgeheim. Het beroepsgeheim geldt volgens Mr. Smit niet voor de journalist. Evenmin als voor een bankier of een accountant. He. beroepsgeheim erkent Mr. Smit alleen voor predikanten, artsen, advo caten en notarissen. Hij eiste tenslotte tegen de heer Lunshof een geldboete van f 100.sub sidiair 15 dagen hechtenis. De verdediger begon zijn pleidooi met een aantal gevallen aan te halen, waarin, volgens rechterlijke uitspraak, het beroepsgeheim van de journalist wordt erkend. „Het ambtgeheim geldt niet alleen volgens wet, wettelijk voor schrift of beroepseed. Het geldt ook niet voor de advocaat, de predikant en de Rooms Katholieke geestelijke. Toch wordt voor hem het geheim wel er kend." Journalisten kunnen hun beroep niet uitfoefenen wanneer zij niet het recht tot geheimhouding hebben. Als de -*aat er in zou slagen de journalist tot spre ken te bewegen, zou de bron verstopt raken waaruit hij zijn inlichtingen krijgt. Er zou geen goede objectieve voorlichting mogelijk zijn en de vrij heid van de pers, die 4->t het geweten var. het volk spreken moet, zou zo danig worden beknot dat zü haar taak niet meer zou kunnen vervullen. De verdediger besloot met te zeg gen: „Ik vraag ontslag van rechtsver volging op grond van het feit dat er wel degelijk een beroepsgeheim voor de journalist bestaat en beroep mij, zo het Hof anders mocht oordelen, op overmacht". Uitspraak op 15 October a.s. (ingezonden mededeling).

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3