Nederlandse regering te bemoeizuchtig? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ?0e Jaargang no. 9626 Sumatra's Oostkust wordt autonoom gebied Er is geen terug Weerbericht Vrijdag 3 Oct. 1947 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Er zijn te veel ambtenaren Wederom Joodse schepen voor Palestijnse kust Frankrijk is uitgeput Saargebied autonoom Acht jaar tegen Mooyman geëist Churchill en Kroonprins van Zweden zijn verhinderd Prinses Armgard en Prins Aschwin bij doopplechtigheid Burenruzie met nood lottig gevolg Valkenburg, Bergen, Schoorl en Texel waren de vacantiecentra Auto met vijf mensen te water Oost-Indonesisch kabinet afgetreden BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dir.: J. Bijlsma HELDERSE C0ÜRAi\T TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") lot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 3.90. Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Broecsen, Rayonredacteur G. A. Dekkers Vierenzestig van elke honderd stemgerechtigde Nederlanders vin den de regering niet zuinig, 40 pet. vindt dat de overheid zich met te veel dingen bemoeit, 11 pet. met te weinig. Dit bleek uit een enquête van het Nederlandse Gallup-instituut. Het Gallup-instituut heeft de menin gen over dit onderwerp verder on derzocht door het publiek te vragen: „Met welke dingen kan de regering zich minder bemoeien, zonder na delige gevolgen voor ons volk als geheel?" De antwoorden (natuurlijk alleen van de mensen, die vinden dat er nu teveel overheidsbemoeiing is) luiden: Minder bemoeien met: 16 pet. handel, industrie, bedrijfs leven enz. 8 pet. landbouw, veeteelt, boeren bedrijf. 2 pet. prijzen, prijsbeheersing. 2 pet. wederopbouw, huisvesting. 5 pet. distributie (afschaffen). 2 pet. contröle-instanties (CCD af schaffen e.d.) 1 pet. grenscontrole, douane e.d. 6 pet. diversen. 2 pet. geen mening. Aan de voorstanders van meer staatsbemoeiing werd gevraagd: „Met welke dingen moet de regering zich nog meer gaan bemoeien, vindt u?" Zij antwoordden: Meer bemoeiien met: 4 pet. armen, arbeiders, sociale zor gen e.d. 1 pet. handel en industrie. 1 pet. landbouw, veeteelt, boeren bedrijf. 2 pet. prijzen, prijsbeheersing, winsten. 2 pet. wederopbouw, huisvesting. 4 pet. diversen. Men meent dus: Te veel overhéidsingrijpen is er voor al in het economisch leven, te weinig in de eerste plaats op sociaal gebied. TE VEEL AMBTENAREN? In Maart van het vorig jaar stelde het Gallup-instituut een vraag over de ambtenaren in ons land, die in het kader van deze enquête dus bijna an derhalf jaar later herhaald is. De vraag luidt: „Men hoort wel eens, dat er tegen woordig teveel ambtenaren zijn. Ande ren beweren daarentegen, dat er te genwoordig veel ambtenaren nodig zijn. Wat vindt U: Zijn er teveel of zijn ze nodig?" En de antwoorden: In Maart 1946 Nu Er zijn teveel ambtenaren 73 70 Zij zijn nodig 17 14 Geen oordeel 10 16 De openbare mening daarover is dus practisch niet veranderd en evenals bij het eerst onderzoek bleek, vinden mensen van alle politieke richtingen, dat er te veel ambtenaren zijn. Van de K.V.P.-ers geeft 68 pet. dit antwoord, van de P.v.d.A.-stemmers 73 pet., van de a.r. 75 pet., van degenen die P.v.d.V. stemden 93 pet. „Op welke gebieden kunnen naar Uw mening ambtenaren gemist worden?" Antwoord verder: 32 pet. de distri butie; 22 pet. controle-diensten als de C.D., V.V.O., prijsbeheersing, crisis ambtenaren etc; 16 pet. rijksbureaux, div. bureaux; 4 pet. politieke opspo ring, P.R.A.; 3 pet. leger, departement van oorlog enz.; 15 pet. diverse andere en algemene opmerkingen als „alle- Een schip met ongeveer 1500 ille gale Joodse immigranten, de „Padu- can", heeft ter hoogte van Haïfa het anker uitgeworpen. Later werd ge meld, dat de immigranten zonder in cidenten te Haïfa zijn ontscheept In Jeruzalem is officiéél bekend ge maakt, dat geringe tegenstand gebodqn werd toen Britse mariniers zich aan boord begaven van een van de twee schepen met Joodse immigranten de Paducan en de Northlands binnen de territoriale wateren van Palestina. De schepen vervoerden ongeveer 3850 passagiers, allen zonder visum, en wer den bewaakt door Britse torpedojagers. °e kaden te Haïfa zijn door militairen afgezet. Zoeklichten verlichten de ha- Ven, terwijl dieptebommen tot ont ploffing worden gebracht om even tuele saboteurs, die zich in het water mochten bevinden, af te schrikken. Officiéél wordt nog gemeld, dat de immigranten naar Cyprus zullen wor den overgebracht. Dit semi-officiële bron wordt ver bomen, dat nog vijf schepen met Jood- Se immigranten in havens van de Mid dellandse Zee het anker gelicht heb- of spoedig zullen lichten. maal" en „alle corrupte" e.d. (Velen noemen meer dan een ambte naren-categorie, totaal daardoor hoger dan 70 pet). Hier blijkt dus weer, dat men meent, dat de reglementering van en de con trole op het bedrijfsleven (distributie, C.C.D., Rijksbureaux als het minst noodzakelijk gevoeld wordt. Niemand noemt politieambtenaren e.d. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, George Bidault, heeft na een onderhoud van bijna een half uur met President Truman verklaard, dat Frankrijk uiterlijk tegen 1 Nov. zijn voorraad aan dollars, waarmede de noodzakelijke invoer uit de Ver. Staten moet worden betaald, zal hebben uitge put. Bidault voegde hieraan toe, dat de toestand van Frankrijk wanhopig was en gaf toe, dat andere dollarbron nen in November en December zouden moeten worden aangeboord, daar de Franse regering anders gedwongen zou zijn haar aankopen van steenkool, tar we en dringend benodigde grondstof fen in de V. S. drastisch te beperken. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het Saargebied, hetwelk een sleutelpositie in mijnbouw en industrie van het door Frankrijk be zette deel van Duitsland vormt, een autonoom gebied zal worden, indien het op Zondag aanstaande te kiezen parlement de reeds opgestelde grond wet aanvaardt. Economisch zal het Saargebied één zijn met Frankrijk. Naar verluidt zal de landsverdedi ging en de buitenlandse politiek door Frankrijk behartigd worden. Nederland krijgt schadevergoeding Het Intergealliëerd Bureau voor Schadevergoedingen te Brussel heeft tijdens zijn twaalfde zitting de toewij zing goedgekeurd van de uitrusting van negen Duitse fabrieken voor oorlogs productie, een waarde vertegenwoordi gend van acht en een half millioen Reichsmark. Onder deze groep aange wezen fabrieken bevinden zich die van Messerschmidt, Focke Wulf en Junckers. Onder andere Neder lan d zal van deze uitrusting zijn deel ontvangen. De gehele Junckers-fabriek is aan Frank rijk toegewezen. INDONESISCHE KWESTIE HEDEN IN DE VEILIGHEIDSRAAD De Veiligheidsraad zal heden met als enige punt op de agenda de Indo nesische kwestie, bijeenkomen. Het voorlopig rapport van de consuls zal ter sprake gebracht worden. Nog steeds proberen Joden nit Europa In Palestina te komen. Een schip met 445 Joodse passagiers aan boord werd weer door de Engelsen voor de Palestijnse kust aangehouden. De opvarenden werden op Cyprus geïnterneerd. Babies geen export-artikel Een oorlogsbruid schreef uit Ame rika een brief aan een ouderling van haar vroegere kerkelijke ge meente in Engeland, die tevens voorzitter was van een comité voor het onderbrengen van kinde ren, dat zij ook dolgaarne voor een baby in aanmerking zou willen komen en dat er in de U.S. een groot te kort was aan babies. De ouderling antwoordde prompt terug: „Het spijt me zeer U niet aan een baby te kunnen helpen. Babies zijn niet voor export be schikbaar. Wij hier in Engeland hebben elke baby hard nodig om het Oude Land op de duur op de kaart te behouden". Gisteren heeft Dr. van Mook een be spreking gehad met het voorbereidend comité voor de vorming van een auto noom gebied Sumatra's Oostkust. In verband ook met hetgeen aan deze be spreking is voorafgegaan werd, vol gens een officieel communiqué, over eenstemming bereikt het gebied van Sumatra's Oostkust, waar thans de Ne derlandse regering rechtstreeks ver antwoordelijk is voor de orde en de veiligheid, zal tot autonoom gebied ge maakt worden. (Daerah Istimewa Su- matra Timoer). Hij moest een luchtje scheppen Donderdag stond voor het Bijz. Ge rechtshof terecht de S.S.-man Gerardus Mooyman uit Voorburg, die als 16-jari- ge knaap in Duitse krijgsdienst trad, grote lauweren oogstte aan het Ooste lijk front en deswege door de Duitsers in Nederland als reclame-object is ge bruikt. Hij werd door de hoogste auto riteiten ontvangen en de toenmalige burgemeester van Wassenaar, De Block van Scheltinga, wenste zelfs een plein naar hem te noemen, hetgeen door Mooyman geweigerd werd. Naar hij ter zitting verklaarde, berustte die weige ring op de overweging, dat andere ka meraden evenzeer moedig waren ge weest, maar in de strijd gevallen wa ren. Intussen werd M. door de Duitsers overladen met hoge onderscheidingen. M. zeide, dat hij van mening was, dat na de capitulatie van Nederland, er geen oorlogstoestand meer bestond. Hij had geen invloed op de reclame die om hem heen gemaakt werd. De advocaat-fi-caal beschouwde M. als een gewone militaire collaborateur en eiste 8 jaren gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De president vroeg nog, waarom M. onlangs ontvluchtte uit de voorlopige bewaring, waarop het antwoord luidde: „Ik vond het voor mijn gezondheid no dig, er een poosje tussen uit te gaan". De uitspraak werd bepaald op 16 Oc- tober. De Nederlandse S.S.-man Gerard Mooyman, de man die één van de vele ridderkruizen van de Führer ontving, stond voor het bijzondere Gerechtshof te Den Haag terecht. Men meldt ons, dat van de buiten landse peten, die zijn uitgenodigd tot het bijwonen van de doopplechtig heid van Prinses Marijke, alleen de Groothertogin van Luxemburg met Prins Felix van Luxemburg persoon lijk aanwezig zullen zijn. De Kroonprins van Zweden kan door het bezoek van de Koning van Dene marken aan zijn land, niet komen. Hij zal zich doen vertegenwoordigen door de Zweedse gezant. Mr. Winston Churchill is, in verband met drukke werkzaamheden, verhin derd over te komen. Zijn echtgenote zal echter de plechtigheid bijwonen. Behalve H. M. de Koningin en de prinsesjes, zullen van de familieleden van het Prinselijk Paar ook de moeder van de prins, Prinses Armgard, en zijn broer, Prins Aschwin aanwezig zijn. T.a.v. de positie van Prinses Arm gard en Prins Aschwin wordt van re geringszijde medegedeeld, dat beiden in het begin van dit jaar door de minister van justitie „ontvijand" zijn. Door een ruzie om de kinderen ont stond gistermorgen een vechtpartij tus sen de familie B. en Van der S. te Nieuw-Amsterdam bij Emmen. De strijd nam een ernstige omvang en eindigde toei. de 18-jarige J. B. met een stuk hout de 24-jarige gehuwde P. van der S. zodanig verwondde, dat hij bewus teloos neerviel. Later op de morgen is het slachtoffer, dat vader van een kind is, overleden. De dader werd door de politie gearresteerd. Paling in..., een tankgracht Santpoort bezit onder meer 'n tank gracht als herinnering aan de oorlog. Men is met man en macht bezig deze te dempen en toen dezer dagen de happen zand slechts een klein plasje hadden overgelaten, bleek zich in het restant water een kostelijke verzame ling paling op te houden. Het nieuw tje lekte uit en tientallen Santpoor ters spoedden zich naar de vaak ver guisde Duitse erfenis. Met een flinke palingbuit, die daar maar voor het op scheppen lag, keerden zij naar huis terug. Landbouwer door stier gedood De 20-jarige landbouwerszoon Grie- vink bij Winterswijk is het slachtoffer geworden van een woedende dekstier. Toen hij het beest op stal wilde zetten werd de jongeman door het dier aan gevallen. Ofschoon zwaar gewond aan het onderlijf kon Grievink de stier nog vastzetten, waarna hij bloedend ineen zakte. Hij overleed kort daarop. EGYPTISCHE ZEE- EN LUCHTHAVEN BESMET. Blijkens een mededeling in de Ne derlandse Staatscourant heeft de minis ter van sociale zaken te rekenen van 25 September j.1. de zee- en luchtha vens van Egypte wegens cholera be smet verklaard. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft een aanvang gemaakt met de statistische waarneming van het binnenlandse vreemdelingenverkeer in een aantal plaatsen gedurende het zo merseizoen 1946, waarvan de resulta ten dezer dagen bekend zijn gemaakt. Het zal niet algemeen bekend zijn, dat gedurende de zomermaanden van het jaar 1946 ruim 28.000 gasten in Valkenburg (L.) verbleven, bijna 7000 in Bergen (N.-H.) en Schoorl en 16.500 op de Waddeneilanden, dat deze vacan- tiegangers tezamen 470.000 nachten in deze plaatsen doorbrachten, dat onge veer 40 procent van alle gasten in Val kenburg uit Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage kwam en bijna 40 pro cent van de gasten in Bergen en Schoorl en op Texel Amsterdammers waren? Twee verdronken Donderdagmorgen omstreeks 6 uur heeft langs de West-Kanaalweg, onder de gemeente Ter Aar een ernstig ver keersongeluk plaats gehad, waarbij twee mensen om het leven zijn geko men. Omstreeks 6 uur reed een zoge naamde bellenwagen van de teerfa briek Uithoorn, waarmede personeel van dit bedrijf uit Alphen aan de Rijn en Zwammerdam naar het werk wordt vervoerd, langs het Aarkanaal. Uit te genovergestelde richting naderde een melkauto van de zuivelfabriek Aar- dam. Vermoedelijk heeft de bestuur der van de bellewagen, J. Blijleven, bij het ontwaren van de melkauto te schielijk geremd, waardoor de wegen op het gladde wegdek is gaan slinge ren. Bij het passeren is de bellewagen met de melkauto in botsing gekomen. De bestuurder van de bellewagen ge raakte daarbij waarschijnlijk de macht over het stuur geheel kwijt, met het gevolg, dat de wagen regelrecht het diepe kanaal inreed. Van de vijf in zittenden konden drie door de bestuur der van de melkauto tijdig op het dro ge worden gebracht. Twee hunner ech ter, de arbeider J. Kauwenhoven uit Alphen aan de Rijn en G. L. Morsing uit Zwamerdam, zijn naar men aan neemt, door de val bewusteloos ge raakt en verdronken. Hun lijken zijn later door de politie opgehaald. Het beroemde Parjjse ballet „Bal- Iets des Arts de Paris" zal 7 Oct. a.s. in Nederland arriveren en in tal van plaatsen van ons land op voeringen geven. Hier een moment uit „Spookverschijningen". De Oost-Indonesische regering heeft een communiqué uitgegeven, waarin o.m. wordt verklaard: „In verband met de situatie ontstaan door het besluit van de waarnemend president, waarbij aan de minister-president en minister van economische zaken, d heer Nadja- moeddin Daeng Malewa, ontslag werd gegeven, hebben de overige leden van het kabinet besloten hun portefeuilles ter beschikking te stellen en de nodige stappen te doen teneinde tot de vor ming van een volledig kabinet te ge raken. De president heeft de terbeschikking stelling aanvaard en de leden van het kabinet verzocht tot het tijdstip van de constructie van een nieuw kabinet de lopende zaken te blijven waarnemen. De toestand welke zich thans voordoet kan niet aangemerkt worden als een kabinetscrisis, omdat het besluit der ministers en de presidentiële beslissing slechts genomen zijn om de constructie van een nieuw kabinet op ruimere ba sis en met inachtneming van de demo cratische beginselen technisch te ver gemakkelijken". Het schijnt een menselijke eigen schap te zjjn het verleden als schoon en goed te zien .In „de goede oude tijd" waren de kinderen gehoorza mer, de winters strenger, de effecten solieder en de wereld was dientenge volge een aangename woonplaats. De psychologen hebben het verschijnsel verklaard en men kan reeds nu voor spellen, dat men over vijftig jaar de samenleving van thans in vele toon aarden zal prijzen. Hoezeer men echter de verleden tijd opsiert, hoezeer men tracht hem te grijpen en vast te houden, 't baat niet. De tijd snelt voort, de wereld verandert en hoe zwaar dit menigeen ook valt de mensen passen zich bij de veranderde omstandigheden aan. Een der feiten, die nog steeds moei lijk aanvaard kunnen worden is de vergankelijkheid van het koloniale stelsel. Door een romantisch gekleurd en onvolledig onderwijs hebben wij de indruk gekregen, dat wij geroepen zijn over een bepaald gedeelte van de aarde onze zorgen uit te strekken en dat wij daarvoor op een ruime belo ning aanspraak mogen maken. Als 't ooit zo geweest is, dan is nu de tijd toch wel voorbij. Niet omdat een gro ter of kleiner deel van het Neder landse volk dat zo wil. Het verschijn sel is niet tot Nederland beperkt. Overal waar de gekoloniseerde volke ren een zekere graad van rijpheid hebben gekregen doet zich hetzelfde verschijnsel voor: men streeft naar staatkundige zelfstandigheid. De landen, die van 1500 tot 1900 gekoloniseerd hebben moeten hun greep laten verzwakken en ervaren, dat hun gewillige kinderen volwassen zijn geworden en op eigen benen wil len staan. Spanje heeft zijn les al hon derd jaar geleden geleerd toen 't stuk voor stuk zijn Amerikaanse koloniën kwijt raakte. Engeland en Nederland verkeren nu in de pijnlijke periode, waarin de lange tijd onmondig gebleven gebie den zich los maken van het gezag van het moederland. Dit gaat met wrijvingen en botsingen gepaard. De jonge staten, die gevormd worden, overschatten zich, de oude heersers onderschatten hen. Engeland, dat in Voor-Indië de knoop heeft doorge hakt, moet aanzien dat in Hindoestan en Pakistan de Hindoe's en Moham medanen elkaar naar het leven staan. Engelands hulp wordt ingeroepen om de rust te herstellen. v Mogelijk zal Engeland alle gevraagde hulp verlenen, maar dit betekent aller minst, dat de oude toestand hersteld zal worden. Nederland heeft na de oorlog ge tracht de ontwikkeling van het Indo nesische nationalisme bij te houden. Het poogde de in het verleden gemaak te fouten te herstellen. Het heeft de snelheid van het revolutionnaire tempo niet kunnen verwerken. Als 't na lang wikken en wegen en na veel aarzelen een stap vooruit ging, had de Repu bliek er al weer drie gedaan. Over het accoord van Linggadjati moest lange tijd gesproken worden en het werd met verklaringen en uitleggingen om geven. Bijna een jaar later verklaren de felste tegenstanders van Linggadja ti zich voor uitvoering er van, maar 't laat zich aanzien, dat zij te laat komen. Zij, die zich met hand en tand op ver gaderingen en voor de microfoon ver zetten tegen verdere concessies niet al leen, maar voor een herstel van de oude heer-knecht verhouding, geven blijk, dat zij niet wijzer zijn dan de ouders, die menen, dat zij het zakgeld van hun twintigjarige zoon van één op twee kwartjes kunnen brengen en daarmee hun plichten vervuld hebben. Er is geen terug. Ook voor Nederland land niet. Zij die terugwillen, vergroten het gevaar dat straks alle banden tus sen Nederland en Indonesië worden losgemaakt. Het eigenbelang dat in het leven der staten evenmin als in het persoonlijk leven per sé verwerpelijk is schrijft een gedragslijn voor, die leidt tot een Indonesië, dat zijn politie ke aspiraties bevestigd ziet en dat voor Nederland een vriend is met wie het samen aan beider welvaart kan bou wen. Het is daartoe nog niet te laat. De gebeurtenissen van de laatste maanden moeten aan de extremisten hier en ginds, aan Soedirman en Gerbrandy iets geleerd hebben. De mogelijkheid, tot onderhandelen is weer open. Een krachtig, rechtlijnig en vertrou wenwekkend beleid kan ons nog be hoeden voor de schade en schande, die wij zouden verwerven, als we te laat wjjs werden. H. VAN HULST WEINIG WIND. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Enkele overdrijvende wolken velden en hier en daar ochtend mist. Na koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1