Aanval van Churchill op Britse regering Hoge straffen in Haags bomaanslag-proces Weerbericht Vier mogendheden- Conferentie op 27 Nov Nieuw gerucht over Hitier Maandag 6 Oct.'47. VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70e Jaargang no. 7628 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Zes doden bij treinongeval te Namen Verzoek inzake Hongaarse verkiezingen Chinese veerboot op mijn gelopen Vandaag... Willem Barentsz Zaterdag vertrokken Prijsverhoging geldt alleen voor melkproducten Staten-Generaal Woensdag bijeen Geloof in Cripp's succes Geen schenking aan Frankrijk Soekarno wekt op tot strijd Saargebied ter stembus Levensmiddelen-prijzen in Rusland worden verlaagd Communistische partijen van 9 landen stichten inlichtingenbureau Tweede verliespunt van Arsenal BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dir.: J. Bijlsma Enige dagen geleden heeft Engelands charmante .troonopvolgster Prinses Elisabeth peet' gestaan bi) de doop van een klein meisje. De stralend ge lukkige kroonprinses met de kleine Rosemary Elisabeth in haar armen. De krijgsraad te velde heeft Zater dag de daders van en medeplichtigen aan de bomaanslag aan de Prinse gracht te 's-Gravenhage gepleegd op 5 Dec. '46, waarvan de heer Boer, zijn echtgenote en dienstbode slachtoffer werden, alsmede van een vroegere aanslag op Voer, het „kidnappen" van de hotelhouder van Rijswijk uit Ren- kum en voorgenomen aanslagen op twee hoofdofficieren en een burger als volgt veroordeeld: Kapitein F. J. J. Baron van Heem stra tot dertien jaar gevangenisstraf met aftrek, (eis 15 jaar en drie maan den). Sergeant A. T. De Boer, dertien jaar gevangenisstraf (eis 11 1/2 jaar); korporaal J. P. J. Peterse negen jaar gevangenisstraf met aftrek (conform de eis). Soldaat J. J. H. van Haastrecht an derhalfjaar gevangenisstraf met af trek eis een jaar). Sergeant S. W Hogerhuis tegen wie vier jaar geëist was wevd to: een jaar gevangenisstraf veroordeeld. A. Tichelaar kreeg zes maanden ge vangenisstraf conform de eis. De beklaagden W. F. Sleper en J. G. Haakme ester kregen ieder negen De cpnferentie der ministers var- Buitenlandse Zaken zal, zoals door Engeland is voorgesteld op 27 Novem ber gehouden worden. En woordvoer der van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat als zeker kan worden aangenomen, dat het bericht dat de Sowjet-Unie de uit nodiging aanvaardt, Londen slechts nog niet bereikt heeft. Amerika en Frankrijk hebben de uitnodiging reeds aangenomen. Een conferentie van de plaatsvervangers voor Duitsland wel ke conferentie de bovengenoemde voorafgaat, zal op 6 November gehou den worden. maanden gevangenisstraf. De eis was tegen ieder een jaar. Beklaagde Burghout, tegen wie we gens medeplichtigheid aan de ontvoe ring acht maanden werd geëist, werd vrijgesproken. MOOI HERFSTWEER. Aanvankelijk zonnig weer, doch later wat toenemende bewolking, voornamelijk in de hogere ni- veaux, droog weer met ongeveer dezelfde temperatuur als Zondag en over het algemeen nog weinig wind. De voormalige Duitse piloot Peter Baumgart, die als Duits krijgsgevan gene verdacht van oorlogsmisdaden door de gealliëerden aan Polen is uit geleverd, heeft weer een nieuw verhaal toegevoegd aan de vele bestaande over mogelijk in leven zijn van Hitier. Baumgart heeft te Warschau be weerd, dat hij Hitier en Eva Braun 26 April 1945, enkele dagen vóór de datum waarop men acht dat zij zelfmoord hebben gepleegd, van Berlijn naar Denemarken heeft gevlogen. Spanje, Patagonië, Eire en Liechten stein behoren tot de plaatsen, waar men beweert Hitier in levende lijve te hebben aanschouwd. Vo qende vergadering der V.N te Genève Frankrijk en de Sowjet-Unie hebben in de commissie voor de begroting der V.N. hun steun verleend aan een voor stel van de Zweedse afgevaardigde Gunnar Ilagglof om de mogelijk d te overwegen, de volgende algemene vergadering der V.N. te Genève te houden Volgens Hagglof wijst de er varing uit, dat de kosten van een ver gadering in Genève aanzienlijk min der zijn dan te New-York. TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 3.90. HELDERSE COURM Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Broecsen, Rayonredacteur G. A. Dekkers Mevrouw Churchill zal haar man vertegenwoordigen bij de doop plechtigheid van H.K.H. Prinses Marijke op Donderdag a.s. in de Domkerk te Utrecht. Te Virton, bij Namen in België, is Zaterdagmorgen een treinongeluk voorgevallen, waarbij zes personen om het leven kwamen en zes andere gewond werden. De toedracht van het ongeluk was als volgt: Half vijf kwam een markt- trein uit Virton, tengevolge van een mankement bij Saint Vincent Bellefon- taine tot stilstand. Toen de trein zich weer in beweging zette geraakten de twaalf achterste wagons, die geladen waren met ijzer, los en reden in volle vaart de helling af. Zij stootten op een achterop komende Micheline vol reizi gers, die juist uit Meix was vertrokken De losgelaten wagons plus de Micheline reden terug naar het station van Meix alwaar alles ontspoorde. Een aantal wagons kwam dwars over het spoor te staan, terwijl enkele tegen de muur van het stationsgebouw opbotsten. BRIEFKAARTEN MET ZEGELAFDRUK VAN H.M. In de maand October zullen brief kaarten verschijnen, voorzien van 'n zegelafdruk van H.M. de Koningin in het nieuwe type (Hartz). Verkrijgbaar zullen zijn brief kaarten van 5 cent en briefkaarten met betaald antwoord van 5, 71/2 en 121/2 cent. Zaterdagavond is ter hoogte van de stad Taipoe in de Chinese provincie Kwantoeng een Chinese motorveer boot op een drijvende mijn gelopen. Dertig Chinese opvarenden kwamen °m het leven en 44 werden ernstig gewond. Drie Hongaarse partijen hebben in Petities aan het kiesgerechtshof ver zocht om de jongste Hongaarse verkie zingen ongeldig te verklaren. Het zijn °e sociaal-democratische partij, de rechtse onafhankelijke partij van Pfeif fer en de rechtse partij van Barankovic. Volgens deze partijen hebben zich tij dens de verkiezingen en stemmingen onrechtmatigheden voorgedaan. heeft in Zuid-Afrika de jaarlijk se herdenking plaats van gene raal Louis Botha, bekend uit de Boerenoorlog en de eerste wereld oorlog; is het tien jaar geleden dat het K.L.M.-vliegtuig „Specht" te Pa- lembang verongelukte, waarbij 3 leden van de bemanning en een passagier om het leven kwamen; hoopt de oudste vrouw van Bel gië Helène Cobar-Lebon haar hon- derdvijfdê verjaardag te vieren; is het twintig jaar geleden dat in de Verenigde Staten met groot succes de eerste sprekende film „Sunny Boy" met Al Johnson in de hoofdrol vertoond werd. opent de Belgische luchtvaart maatschappij Sabena met D.C. 3- toestellen een dagelijkse dienst Brussel-Antwerpen-Londen. In alle eenvoud is Zaterdagmorgen om halftien de Nederlandse walvis vaarder „Willem Barendsz" onder ge zagvoerder kapitein Klaas Visser, voor de tweede maal uitgevaren naar de antarctische gebieden. In het verslag van de vergadering van melkslijters in ons nummer van Vrijdag jX wordt medegedeeld, dat met ingang van Zondag j.1. de melkprijs zou worden verhoogd. Deze prijsverhoging van één cent geldt echter alleen voor de melkproducten. EX-KONING CAROL VAN ROEME- Nlë TE LISSABON AANGEKOMEN Ex-koning Carol van Roemenië is met zijn vrouw Prinses Helena, voor heen mevrouw Magda Lupescu, die hij op haar ziekbed te Rio de Janeiro heeft gehuwd, uit Rio per schip te Lissabon aangekomen. De bagage be staat uit 145 koffers, 2 auto's. Naar het A.N.P. verneemt, Is het wetsontwerp in zake de tij delijke neerlegging van het ko ninklijk gezag door H.M. de Koningin de Raad van State reeds gepasseerd, zodat de indiening bij de Tweede Kamer, ter over weging van de verenigde vergade ring der Staten-Generaal zeer spoedig, waarschijnlijk reeds Maandag a.s. te wachten is. De beide Kamers der Staten- Generaal zouden telegrafisch bij eengeroepen worden voor een verenigde vergadering op Woens dag 8 October, des middags te 1 uur. Het ligt in de bedoeling doch uiteraard is de verenigde vergadering autonoom het wetsontwerp nog dezelfde dag geheel af te doen. De indiening by de Tweede Ka- mer berust op artikel 113 van de Grondwet. De verenigde vergadering van de beide kamers der Staten-Generaal is op Woensdag 8 October a.s. om 13 u. in het gebouw van de Tweede Kamer bijeengeroepen, ter behandeling van het wetsontwerp inzake de tijdelijke neerlegging van het koninklijk gezag door H. M. de Koningin. DUITSE SOCIAALDEMOCRATEN NAAR NEDERLAND Zoals reeds gemeld zal op uitnodi ging van de Nederlandse Partij van de Arbeid een delegatie van de Duit se Sociaal-Democratische Partij naar Nederland komen, onder leiding van de vice-voorzitter dier partij, Erich Ollenhauer. De Duitse nieuwsdienst in de Brit se zone deelt mede, dat de delegatie voor haar vijfdaags bezoek op 22 Oct. a.s. naar Nederland zal vertrekken. De voormalige Britse premier Win- gton Churchill heeft in een rede de Labour-regering beschuldigd van „ver breiding van ellende, verwoesting en öoodslag onder de massa's in India", gy meende, dat Birma wellicht het zelfde lot zou ondergaan. Churchill, die op de conferentie van <3e Britse conservatieve party het woord voerde, voegde er aan toe, dat hij een jaar geleden gewaarschuwd heeft voor het verloren-gaan van „de door het Brits bewind in India ge vestigde eenheid". Hij zag de Indi sche massa's als „hulpeloze* nederige millioenen". Wat zyn voorspelling aangaande Birma betreft: de toe komst zou leren, of hy gelyk heeft. „Bid, dat ik deze keer ongeiyk moge hebben". De Britse crisis zou naar Chur- chill's mening nimmer te overwinnen zyn, indien er geen nieuwe verkiezin gen voor het Lagerhuis zouden plaats hebben. Sir Stafford Cripps, de nieuwe mi nister van Economische Zaken, noem de hij „stellig de knapste kop op ad ministratief gebied". Maar hy startte volgens Churchill met een ongeluk kig getuigenis van het verleden. Cripps had de Liverpoolse katoenhan- del door zyn persoonlijk ingrypen on gunstig beïnvloed, zo betoogde spre ker. Niettemin geloofde hij, dat Cripps wel succes zou kunnen boeken met zyn pogingen om het Britse econo misch leven op een hoger plan te brengen, maar dan moest Cripps zich losmaken van „cle vreemde geestes- kronkelingen, waaraan hy zo lang verslaafd is geweest". De conservatieve party moest zich naar Churchili's opinie niet vastleggen op een gedetailleerd programma, zo lang zij het regeringsapparaat niet tot haar beschikking had. Als basis-programma gaf Churchill: 1. Het vestigen van een minimum levensstandaard, waar ieder, die van goede wille is" nooit onder zou mo gen komen en waarboven vrye con currentie zou heersen en de wetten van vraag en aanbod volledig hun werking mochten hebben. 2. Herstel van de Britse financiën door beperking van „weggeworpen en nodeloze" overheidsuitgaven. Churchill verklaarde voorstander te zyn van overdracht der verantwoor delijkheid voor Palestina aan de Ver enigde Naties. In welingelichte kringen te Was hington wordt het bericht, volgens hetwelk de Amerikaanse regering be sloten zou hebben een hulpverlening ad 50 millioen dollar in de eerstko mende veertien dagen aan Frankrijk toe te staan tegengesproken. Men pre ciseert in deze kringen, dat een der gelijk cijfer slechts genoemd is als een schatting van onkosten wegens het on derhoud van Amerikaanse troepen in Frankrijk. De terugbetaling van die onkosten zou misschien binnen betrek kelijk korte tijd tegemoet gezien kun nen worden, doch het is in elk geval onjuist, dat een schenking zonder meer aan Frankrijk door de Amerikaanse regering in overweging zou zijn geno men. In een boodschap aan de republi keinse strijdkrachten by gelegenheid van de tweede verjaardag van de op richting van het republikeinse leger heeft President Soekarno een beroep gedaan op alle militairen om voort te gaan met het verzet „tegen de impe rialistische en koloniale oorlog van de Nederlanders". Slechts terloops zinspeelde Soekarno op de aanstaan de onderhandelingen en verklaarde „Toen wg op vier Augustus j.1. de order tot het staken van de vijande lijkheden uitvaardigden, nebben wij de weg tot nieuwe onderhandelingen geopend." Volgens een gisteravond te Saar- brücken verrichte schatting hebben de drie partijen in het Saargebied welke de economische unie met Frankrijk voorstaan, bij de verkie zingen van gister 70 pet van 't stem- menaantal ontvangen. Gemiddeld meer dan 90 pet der stemgerechtigden bracht stem uit. ïe Saarbrücken en in enkele platte landsdistricten bedroeg dit percentage 96. De officieuze eindresultaten der ver kiezingen zijn volgens het Duitse pers bureau in de Amerikaanse zone, Dena: christelijke volkspartij 230062 stem men, sociaal-democraten 147225 stem men, communisten 37934 stemmen, de mocraten 34253 stemmen. De cijfers voor de gemeenteraadsverkiezingen in 1946 waren resp. 221005, 107952, 38717 en 9025 stemmen. Reuters correspondent in Moskou meldt, dat de prijzen van levensmidde len in de Sowjet-Unie de laatste we ken voortdurend dalen. De prijzen van aardappelen, diverse soorten kool en melk hebben nog wel niet het voor oorlogse peil bereikt, doch wel dat van de eerste maanden van de oorlog. Hoe wel het brood nog steeds gerantsoe neerd is, wordt de voorziening ruimer en de kwaliteit beter. De graanoogst is in tegenstelling tot die van de meeste Europese landen beter dan sinds jaren het geval was. Hetzelfde kan gezegd worden van de suikerbietenoogst. In verband met de buitengewone aard appeloogst zyn voor de Sowjet-rege- ring vele collectieve en individuele onderscheidingen toegekend. Ten tweede male is de Willem Barendsz ter walvisvangst uitgevaren. De Willem Barendsz verlaat de Amsterdamse haven voor de reis naar het Zuid-Poolgebied. Minister Neher heeft de laatste van de 6 Turbo-generatoren van de P.N. E.M. te Den Haag, die in 1944 door de Duitsers verwoest zijn, in gebruik gesteld. Het Franse communistische blad „l'Humanite" publiceert een gemeen- schappelijke verklaring van de com munistische partijen van Joego-Slavië, Bulgarije, Roemenië, Hongarije, Polen, de Sowjet-Unie, Frankrijk, Tsjecho- Slowakije en Italië, waarin bekend wordt gemaakt, dat eind September in Polen door afgevaardigden van deze partyen een conferentie is ge houden voor uitwisseling van inlich tingen. De vertegenwoordigers hebben een stemmig een verklaring over de inter nationale toestand aanvaard. Waarge nomen wordt een nieuwe rangschik king der fundamentele politieke krach ten na de oorlog. Aan de ene zyde staat de politiek der Sowjet-Unie en de an dere democratische landen, aldus zegt de verklaring, aan de andere zijde de politiek der V. S. en Engeland. Aangezien de Sowjet-Unie en de nieuwe democratieën een obstakel voor de verwerkelijking van de imperialis tische plannen, om de wereld te be heersen, zijn geworden, is er een kruis tocht tegen hen georganiseerd, welke vergezeld gaat van bedreigingen met een nieuwe oorlog. Het plan-Marsha'1 is slechts het Europese facet van de po litiek van expansie, die de Ver. Staten in alle delen der wereld nastreven. Hat anti-imperialistische kamp moet zich daarom verenigen. De conferentie nam in verband met deze overwegingen een resolutie aan over uitwisseling van ervaringen en coördinatie van alle activiteit der ver tegenwoordigde partijen. Er zal hiertoe een bureau worden ingesteld dat te Belgrado zyn zetel zal hebben. Het te Belgrado door de communisti sche partijen van 9 Europese landen (Joego-Slavië, Bulgarije, Roemenië, Po len, de Sowjet-Unie, Frankrijk, Tsjecho-Slowakije, Italië en Hongarije) opgedichte inlichtingenbureau is de eerste internationale organisatie sedert de ontbinding van de Communistische Internationale in Juni 1943. Van elk land hebben twee afgevaardigden zit ting. De resultaten van de Zaterdag voor de Engelse League gespeelde wedstrij den luiden als volgt: Eerste divisie: ArsenalPortsmouth o0 BI. Rovers—Preston North End 23 BlackpoolManchester City 11 Ch. AthleticBolton Wanderers 21 ChelseaAston Villa 42 Derby County—Grimsby Town 41 EvertonWolv Wanderers 11 Huddersfield TownSunderland 22 Manchester UnitedStoke City 1I MiddlesbroughLiverpool 31 Sheffield UnitedBurnley 11 „MINDER DAN ZWIJNENVOER". De Amerikaanse democratische se nator Thomas heeft bij zijn terugkeer van een reis door Engeland, Frankrijk en Zwitserland verklaard, dat de be volking van Europa dingen eet, die een zwijn niet lust, en dat ze er dan r.og zelfs niet genoeg van hebben. Thomas, die vertegenwoordiger van de V.S. op de voedselconferentie der V.N. te Geneve is geweest, voegde er aan toe. dat hij Europa verlaten heeft, omdat hij deze ellende niet langer kon aanzien.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1