H.R.C. verspeelt de punten tegen H.F.C. Spanning tot de laatste minuut Stad en Om „De Ring" bestaat 10 jaar Schagen-J.V.C. 1-0 Texels garagehouder maakte een om zet van ruim twee millioen Onproductief voor- hoedespel Helder-Vitesse 2-4 Alkmaars Tribunaal: Zestig jaar abonné van de Heldersche Courant Dirk Bot tachtig jaar Waar bleef de boek houding Een onontwarbare zaak vergt nader onderzoek H.R C. heeft de punten in Haarlem gelaten. Op bezoek bij H.F.C. werd n.L met 10 verloren. Van een elftal ver liezen dat sterker is, is op zichzelf geen schande. Maar verliezen onder de omstandigheden zoals H.R.C. gisteren verloor is toch wel heel erg droevig. Voor de rust in een periode van een kwartier stond er viermaal een roodjak alleen voor doelman Heijtink. De Vries en Van Dalen ieder tweemaal. De Vries zelfs eenmaal 2 meter van het doel verwijderd. En viermaal werd het geen doelpunt. Na de rust werd dit „spelletje" driemaal herhaald en ook nu faalden de voorwaartsen van H.R.C. Het leek wel of doelman Heijtink een bovenmenselijke kracht had op de H.R.C.-spelers. Men fluisterde ons in het oor dat hij de persoon was van het Concertgebouw. Feit is, dat H.R.C. de wedstrijd al voor de rust in haar voordeel had kunnen beslissen. Men deed dat niet en de oorzaak van de ne derlaag ligt dus aan onvoldoende pro ductiviteit. Nóch de scheidsrechter, nóch de H.F.C.-grensrechter, die beide wel eens een verkeerde beslissing na men. hadden enige invloed op het eind resultaat, H.F.C. heeft geen grote ploeg. Tech nisch weer heel goed, maar een voor hoede zonder vaart en zonder spirit. De Gebr. Winter spelen heel handig, maar voor doel gaat er niet veel kracht van uit. De achterhoede was goed, vooral de doelman, linksachter en midhalf weer den zich uitstekend. Technisch was hun optreden voor de rust echter zwak. Men trachtte n.1. door buitenspel zetten de rode aanval onschadelijk te maken. Door verkeerd aanvallen mis lukte dit en H.R.C. sneed herhaaldelijk door deze linie heen, althans voor de rust. Het leverde echter geen doel punten op. De wedstrijd. H.R.C. zette goed in, want reeds de eerste aanval was gevaarlijk, toen Van Dalen handig was doorgebroken tot de doellijn. Een even handige manoeuvre van de rechts-achter van H.F.C. deed deze kans teniet gaan. De Haarlemmers combineerden op het middenveld heel handig en zelfs de techniek van Roomeijer en Rijkers was hier niet tegen opgewassen. Vooral Rijkers was deze middag ver beneden peil. Toch was hij het, die voor het eerst Heijtink aan de tand voelde. Een hoge bal, als voorzet bedoeld, kwam juist onder de lat, maar Heijtink redde keurig corner. In de achterhoede van H.R.C. was men de situatie goed meester. Een enkele maal wisten de gastheren tot Dijkshoorn door te dringen, maar ge vaar zat er toch werkelijk niet in. Een spannende periode. Na een kwartier spelen scheen H.R.C. de methode tot succes gevonden te hebben. Met lange ballen over de ver vooruitgeschoven backs kwam het gevaar. Eerst kreeg Rijkers zo'n bal. Zijn voorzet was hard, maar De Vries had de tijd. Met alleen de doelman voor zich kon hij het rustig bekijken. Hij deed het ook rustig, zelfs te rus tig en vertreuzelde deze unieke kans. H.R.C. kwam echter terug. Alles klop te nu uitstekend. De middenlinie sloot Op het Sportterrein aan de Loet speelde Schagen haar tweede wed strijd van deze competitie en wist een zeer benauwde 1*0 overwin ning te behalen. Ondanks het prachtige voetbalweel was de belangstelling niet groot, toen scheidsrechter Alders uit Amsterdam de wedstrijd liet beginnen. Bij Scha gen was A. Molenaar vervangen door G. Anne veld. Vóór speelde D. Schoorl nu rechtsbuiten, terwijl J. v. Strien en P. Stam de linkervleugel vormden. De wedstrijd werd door Schagen betei gespeeld dan de vorige week, doch ook nu was schotloosheid van de voor* hun veldmeerderheid niet in doelpunten wisten uit te drukken. Mogen wij het Schager bestuur een welgemeende raad ger bestuur een welgemeende raad geven? Reeds jpoedig in het begin van de wedstrijd kon de middenvoor Schouten door een blessure niet op volle kracht spelen. Laat een invaher zijn plaats dan innemen. Nu liet hij zich pas tegen het einde vervangen door H. de Graaf. JVC heeft een ploeg van stoere werkers, die op ons een betere indruk maakten dan de tegenstander van de vorige week. Spil Gortzak was de beste speler van de J.V.C-ers. Bij Schagen was Piet Stam in goe de vorm, al mist hij het verrassende schot. Zijn doelpunt was een snel ge bruik maken van de fout van de J.V.C.-doelman. De wedstrijd gaf ons steeds een over wicht aan Schagen-zijde met enkele uit vallen van JVC. Wanneer vóór de rust de Sch. rechtsbuiten meer actief aan het spel deelgenomen had, zijn lijn had gehouden en hij meer ballen toege speeld gekregen had, zou het spel van Schagen waard geweest zijn gezien te Worden. Nu was 't steeds kort spel, waar de goed verdedigende JVC-backs wel raad oiee wisten. Piet Stam lost een vliegend schot net tegen de paal, wanneer hij goed passeert. Ettelijke malen weet de JVC-doelman de ongevaarlijke schoten keren. Na de rust geeft Jan Kater een schot op doel. De bal wordt on voldoende weggewerkt door de JVC- keeper en Piet Stam zorgt er voor. dat *"et Schager publiek kan juichen, 1—0. Verder gebeurt er geen bijzonders en els de goed leidende scheidsrechter *'et einde aankondigt, he"ft Schagen 2 "ostbare punten veroverd. goed en een doelpunt hing in de lucht. In de 22e minuut kreeg Van Dalen de bal vrij. Alleen nog Heijtink stond voor hem. Een schot volgde.... over de lat. Rijkers was de grondlegger voor de derde kans. Weer kreeg de Vries de bal van hem en weer stond alleen Heijtink hem in de weg. Het werd nu een corner. Maar ook deze bracht niet het gewenste resul taat. In de 30ste minuut zou Van Dalen het nog eens proberen. Handig speelde hij zich vrij, maar Heijtink, die vreem de doelman, zag het gevaar. Een oog beweging was voldoende, want nu schoot Van Dalen naast het verlaten doel. Inplaats van 40 voor H.R.C. was de stand nog 00. Begrijpelijk dat H.F.C. het nu wel eens wilde proberen. Ee goed opgezette aanval volgde. Een handige switch van rechtsbuiten en rechtsbinnen en de midvoor schoot de bal zuiver in de hoek, 1—0. Eerlijk dachten wij toen, dat H.R.C. het wel afgekeken zou hebben, maar het tegen deel zou blijken. De tweede helft. Racing nam nu weer het initiatief en doelman Heijtink moest verschillende malen de bal uit de lucht plukken. Maar deze lenige doelman verstond deze kunst heel goed. Een kwartier bleef deze druk aanhouden en toen werd H.R.C., door uitblijven van suc ces, nerveus. Het ging rammelen in de achterhoede en wat erger is, men werd unfair. Althans Stins en Roomeijer namen het niet zo nauw meer. Links buiten Lichtensteijn raakte gebles seerd en in deze periode noteerden wij 8 vrije schoppen tegen H.R.C. Dat was niet nodig geweest, Racing. Het publiek had een goede indruk van HRC en vond dat Racing pech had. Nu was het even anders. Men begon zijn teleurstelling te uiten en de naam HRC kreeg een duw. Nog driemaal zou er een roodjak alleen voor de doelman komen. Éénmaal verknoeide Van Dalen de kans, de tweede maal redde Meijlink uitstekend en de derde maal faalde Nieuwstadt door te lang wachten. Vijf minuten vóór tijd beleefde het HRC-doel een spannend moment. Door het opdringen van HRC kreeg de in valler-links-buiten een unieke kans. Dijkshoorn redde keurig, maar kon de bal niet vasthouden. Weer werd in geschoten, nadat één der HFC'ers de bal duidelijk met de hand speelde. Dijkshoorn redde weer uitstekend, maar voor de derde maal had hij toch het nakijken. Swart, die overigens uit stekend speelde, stopte de bal met de hand. De toegestane penalty ging naast. Kort hierop was het ,einde. Het was een nederlaag, maar veront rustend is deze toch niet. Een volgende maal, wanneer het schot weer present is, zal het zeker anders lopen. Wij brengen, mede namens de lezers dank aan de heer Majolé, die ons met een zijner auto's naar Haarlem heeft gebracht. Door bijzondere omstandig heden was onze eigen auto n.1. niet be schikbaar en de v.v. HRC had in haar bus geen ruimte voor de pers. Deze sportieve geste van de heer Majolé wil den wij toch even als voorbeeld stellen. Het is Helder Zondag tegen Vitesse niet mogen lukken puntenwinst te behalen, ondanks het voortdurend overwicht in de 2e helft. Eén der redenen dat deze wedstrijd verloren werd is o.i. te wijten aan zwak voorhoedespel der thuisclub. Rottier uitgezonderd, liepen alle voor hoedespelers naar hun vorm te zoe ken. Om succes te behalen en dus om meer doelpunten te maken dan de te genpartij moet men niet afhankelijk zijn van het al of niet falen van één der spelers, in dit geval Helder's mid voor. De wijze waarop Rottier het 2e Helder doelpunt maakte was prachtig werk en daar moeten de andere voor hoedespelers ook kans toe zien. De achterhoede en middenlinie kun nen op een goede wedstrijd terugzien. Wel werden er enige fouten gemaakt maar daar blijft het voetbal voor. Voor de rust was het bewuste open gat er weer tussen middenlinie en voorhoede, hetgeen echter op reke ning geschreven moet worden van de beide binnenspelers. Vitesse heeft een pittig elftal en daan en de speler van V. die tot deze voetbal te zien gegeven. Een snelle voorhoede die fouten in de achterhoe de der tegenpartij behoorlijk weet af te straffen en een achterhoede als 'n rots in de branding. Vooral de stop- perspil viel op door zijn goede kop- werk waarbij zijn lengte hem goed van pas kwam. De doelman was niet zo zeker van zijn taak. De schuivers voor de rust op zijn heiligdom afge vuurd werden zeer onhandig gestopt. Wat ons ook opviel was het grote aantal Castricummers dat met hun club de reis naar Den Helder mee maakte. Scheidsrechter was de heer W. Voogd die de wedstrijd uitstekend geleid heeft. Er zullen velen onder de toe schouwers geweest zijn die verbaasd stonden te kijken toen Helder daar opeens een penalty te nemen kreeg. Hier werd echter volkorrjen recht ge daan en de speler van V. dit tot deze straf aanleiding gaf zal dat wel vol komen met de scheidsrechter eens '.ijn geweest. Toen de bal n.1. over de hoofden der diverse H. en V. spelers bij Snijder terecht kwam werd één der H. voorhoedespelers zodanig be- DE VLUCHT VANAF QUIéVRAIN. „Victoria". De postduivenvereniging hield haar laatste wedvlucht van dit seizoen. Er waren 84 duiven in concours, die 's morgens om 8.30 uur met Westen wind te Quiévrain werden gelost. Het verloop van de vlucht was ondanks het donkere en vrij regenachtige weer vrij goed, en er werden bijna geen verliezen geleden. De eerste vogel werd geconstateerd om 12.30.25 uur. De prijzen werden als volgt ver deeld: W. van Leeuwen 1, 12, 13, 15; Slijkerman 2, 10; J. Kramer 3; G. J. de Wit 4; F. A. Salfischberger 56 J. C. Duinker 6, 17; gebr. Ramler 7, 9; A. Hubregtsen 8, 14; D. Bruin 11; S. Rieuwerts 16. Kampioen van deze na- vlucht is de heer W. van Leeuwen met 284 punten en 2e kampioen de heren gebr. Ramler met 222 punten. Kampioen-generaal over oude en jon ge duiven en navlucht is de heer Van leeuwen met 10008 punten en 2e kampioen-generaal de heer G. J. de Wit met 566 punten. De eerste duif van „V.O.P.", die ook aan de wedvlucht vanaf Quié vrain deelnam, arriveerde om 12.27.0 uur, de laatste om 12.47.47 uur. De prijswinnaars waren: M. de Boer 1, 5; Giezen 2; Bontes 3; de Vroome 4, 7; Ottevanger 6, 9; Hufkes 8; R. de Boer 10. De heer M. de Boer is kam poen van de navlucht. Zo is met deze vlucht een einde ge komen aan een zwaar seizoen, waar in door de grote hitte veel vogels verloren gingen. werkt, zonder dat deze dus in het be zit van de bal was, dat slechts een straf 't gevolg kon zijn. Zelfs als S. een doelpunt op dat moment gemaakt had zou de scheidsrechter hoogstwaar schijnlijk een strafschop hebben laten nemen, daar hij al vóór de poging van Snijders gefloten had. De wedstrjjd. Vitesse heeft vóór de rust het beste van het spel en reeds na 5 minuten spelen heeft Helder een achterstand. Eén der H.-spelers veroorzaakt n.1. 'n vrije schop even buiten 't strafschop gebied. De bekende haag wordt ge vormd, wat echter voor de midvoor van V. geen beletsel is om de bal langs de haag in de uiterste hoek te plaatsen (01). Beekhoven wil het vaak te mooi doen, waardoor hem de bal nogal eens afhandig wordt gemaakt. Ook Him- pers speelt in deze eerste periode nog niet zoals wij dat van hem gewend zijn. Er dreigt dan ook meer gevaar voor de H.-veste dan voor die van Vi tesse. De aanvallen van Helder wor den meestal in de kiem gesmoord en slechts tweemaal zien we Rottier een harde schuiver inzenden, welke door de doelman gestopt worden, doch zo danig, dat de bal eerst na div. ma noeuvres werkelijk in zijn bezit is. Kort vóór de rust wordt de achter stand tot 2—0 vergroot. De rechtsbui ten krijgt in vrije 'sitie de bal toge- speeld. Boogaard loop uit, blijft hal verwege staan en ziet de bal langs zich heen in 't doel verdwijnen (02>. 5 minuten hierna is het rusten en het ziet er dus niet rooskleurig uit voor Helder. Na de rust zien we een geheel an der spelbeeld. Een geducht aanvallend Helder-elftal en een stug verdedigend Vitesse. Steeds weer wordt de bal door de middenlinie naar de H.-voor- hoede geplaatst en nu blijkt al meer en meer hoe zwak deze voorhoede is. Steeds wordt er getalmd met afgeven en geregeld zien we de beide buiten spelers eerst weer naar eigen doel af dwalen alvorens de bal voor het doel te plaatsen. Zelden zagen we een voor zet tot zijn recht komen. De enkele uitvallen van V. zijn niet van gevaar ontbloot en het pleit dan ook wel voor de achterhoede van H. dat zij slechts éénmaal gepasseerd werd in deze 2e helft. Teckelenburg redde 2 keer vanaf de doellijn. Nog 15 min. is er te spelen en nog steeds is de stand 02. De bal wordt over de hoofden naar Snijders geplaatst. De scheidsrech ter fluit waarna Snijders de bal naast het doel werkt. Velen denken aan bui tenspel maar de scheidsrechter wijst naar de penalty-stip, hij had n.1. wel degelijk de overtreding geconstateerd welke één der V. achterhoedespelers beging. Vonk plaatst zich achter de bal en hoewel slecht genomen, gaat de bal over het hoofd van de knielende doel man in het doel. Zou het toch nog lukken? Er wordt nog een schepje opgedaan maar dan komt de ontnuchtering. Een ogenschijnlijk ongevaarlijke uit val van V., de bal is reeds weggewerkt er. belandt bij de rechtsbinnen, welke naar links is afgedwaald. Een geweldig hard en onverwacht schot volgt en via de paal verdwijnt de bal achter Boogaard, 13. Nu is de zaak wel be keken maar Rottier denkt er anders over. Als hij de bal krijgt toegespeeld, omspeelt hij handig drie tegenstanders en schiet onhoudbaar in. Prachtig werk van Rottier. 23 is de stand nu en er is nog een paar minuten te spelen. Himpers en Beekhoven zien we bij de aanvallers en Pater en Bal in de ach terhoede. Het mocht echter niet meer baten. Wel wordt nog een doelpunt door Snijders gemaakt maar in buitenspel positie, zodat deze niet toegekend werd. Als de scheidsrechter voor de laatste maal fluit heeft Helder met 32 verloren. Spelers van Helder, laat je niet ont moedigen door deze onverwachte ne derlaag en laten we afspreken dat de tweede misstap ver in het verschiet ligt. Er is nog niets verloren. Onze Helderse boksclub „De Ring* bestond Zaterdag j.1. 10 jaar. Tien jaar boksen is voor Den Helder een onge kende weelde. Wanneer wij het woord weelde gebruiken dan zullen er veler, zijn die daarover met ons van mening verschillen. Da bokssport staat nu een maal nog in een kwaad daglicht en wanneer er over boksen gesproken wordt ziet deze categorie „een slagerij in het klein" voor zich. De huidige bokssport verdient deze benaming echter geenszins en vooral bij de ama teurs heerst slechts één gedachte, op voering van de techniek, welke laatste methode meer en meer het ruwe gaat verdringen. Ook onze plaatselijke boks club maakt daarop geen uitzondering. Haar instructeur Van der Reijden was juist zelf een technisch boKser en bracht het enkele malen tot kampioen van Nederland. Hij weet de Helderse boksers op een behoorlijk peil te bren gen. Gesteund door een actief bestuur zal onze boksclub het in de toekomst wel redden. Dat is onze gedachte en dat was ook de gedachte van de ver schillende sprekers, die j.1. Zaterdag middag zich de moeite hadden gegeven „De Ring" met haar 10-jarig bestaan te complimenteren. De receptie. Voorzitter Weissenborn heette om ongeveer half vijf de aanwezigen har telijk welkom. In het kort bracht hij een stukje geschiedenis naar voren. Het is ons echter bekend dat de kracht van deze voorzitter niet in spreken ligt., doch in werken en vooral op deze mid dag was de heer Weissenborn door do emotie kort van stof. Secretaris Klos nam zijn taak als spreker gedeeltelijk over, waarna er een korte rij van spre kers volgde. De heer Langerak van de Sport- commissie, waarschijnlijk wel de laat ste maal dat hij namens deze instel ling sprak, gaf toe dat de bokssport zijn bijzondere belangstelling had. In de toekomst achtte hij „De Ring" wel tot grotere prestaties in staat, hoewel bij vooral de laatste jaren een goede vor dering had waargenomen. In de tweede ronde, dus de komende periode, ver wacht hij minstens één kampioen van Nederland. R. P. de B o e r van H.R.C. vroeg zich feitelijk eerst af wat hij hier als voorzitter van de voetbalclub heeft te doen. De bokssport belichaamt echter verschillende goede dingen. Vooral het feit dat een der pioniers in de Hel derse bokswereld, n.1. de overleden heer Gerrit Filmer, ook lid van HRC was, was voor hem aanleiding geweest de bokssport te volgen. Ook hij re kende in de toekomst op een kampioen. De heer Smit. van Zeemacht, bracht dank aan De Ring voor hetgeen zij hier ter stede voor de bokssport deed. Hoewel Zeemacht geen lid is van de Sportraad hoopte hij in de toekomst op prettige samenwerking. Eveneens bracht hij dank aan de deskundige in structeur J. v. d. Reijden, die ook en- kele Marineboksers onder zijn leiding heeft gehad. De heer E n k 1 a ar van de HAV vond dat De Ring en de HAV een sport propageren, die bij de massa nog met die belangstelling geniet, die het z.i. verdient. (De bokssport heeft toch steeds volle zalen. Red.) Volgens het publiek is de athletiek te saai en de bokssport te hard, aldus de heer En klaar. Hij wees er op dat de bokssport kan winnen door techniek en stijl. De commissaris spreekt duidelijke taal. Het doet altijd prettig aan dat de commissaris van politie, de heer Rijp- ma, op recepties en andere gelegen heden van de sportclubs, nimmer ont breekt. Hij leeft met de clubs mee en wij zijn er van overtuigd dat deze geste op hoge prijs wordt gesteld. Daarbij kwam dat onze commissaris deze middag voor de bokssport een dui delijke verklaring aflegde. Hetgeen hij n.1- in onze stad had gezien van de bokssport gaf hem de verzekering, dat hij er nog lang niet aan toe was deze sport in onze stad te verbieden. Het was hem gebleken dat onze boksers over een goede zelfbeheersing beschikten en daarbij wees hij er nog op dat boksers weinig last veroorzaakte aan de polltic. Wel had hij enige critiek op sommige bcksers, dat waren echter kleinighe den, die door instructeur Van der Reij den werden weerlegd. De heer Rijpma wenste de boksclub in de toekomst veel succes. Laat ook De Ring mee werken aan naam maken van Den Helder. De buitenwereld zegt vaak „Den Helder zit dichtgeplakt met cou ranten". Wij allen zullen moeten bewij zen dat het tegendeel waar is. Nadat de heer Beneker mevr. Weis senborn had bedankt voor het vele we-k voor de vereniging verricht, kwam als laatste spreker de heer Van der Sande. Hij wees er op dat kort na de oorlog er autoriteiten waren die de boksclub een andere leiding wilden geven. Men had hem daarvoor aangezocht. Hij had echter geweigerd, er van overtuigd zijnde dat de leiding in goede handen was. Spreker wees nog op verschillende goede eigenschappen van de bokssport en wenste De Ring veel succes bij haar streven de bokssport op een nog hoger peil te brengen. Voorzitter Weissenborn sloot om 6 uur deze receptie, waarbij het ge bruikelijke glaasje niet ontbrak. 's Avonds was er een uitermate ge zellig bal, afgewisseld door cabaret. De gezellige Roskam, het gebodene op het toneel en een enthousiast publiek, wa ren aanleiding dat men nog tot diep in de nacht bijeen bleef. KAASMARKT TE ALKMAAR Op de Alkmaarse kaasmarkt wer den Vrijdag aangevoerd 14 stapels fa- briekskaas en 13 stapels boerenkaas, in totaal 40.000 kg. Fabriekskaas f 65.50 per 50 kg.; boerenkaas f 65 per 50 kg. Gisteren was mevrouw M. E. Ver- berneSteenman, Deventerstraat 342, Apeldoorn, 60 jaar abonné van de Helderse Courant. Zij zou vandaag, wanneer haar man nog in leven was, haar zestigjarig hu welijksfeest hebben gevierd. De dag voor hun trouwen abonneer den de heer Verberne en mej. Steenman zich op onze courant, zodat wij wel kunnen aannemen, dat zij de recordhoudster lezeres- op-de-lange-afstand is! Mevrouw Verberne wordt op 26 November a.s. 86 jaar en leest nog iedere dag zonder bril! de Helder sche Courant. Zij zal ongetwijfeld dit berichtje dus tegenkomen, en daarom richten we tot haar de wens, dat zij zolang haar levens avond nog mag duren van een goede gezondheid mag genieten en dat zij nog iedere dag zelf de courant zal mogen lezen. Het was gisteren een feestelijke dag in den huize Sperwerstraat 29, en dat niet alleen omdat 't zonnetje zo heer lijk scheen. De heer Dirk Bot was Za terdag 80 jaar geworden, en dat heug lijke feit was oorzaak, dat gisteren van heinde en verre familieleden en vrien den naar de jarige waren gekomen om hem te feliciteren. Wie bedenkt, dat het huwelijk van de heer en mevr. Bot over twee jaar hopen zij zestig jaar getrouwd te zijn! met zestien kinderen werd gezegend (waarvan tien nog in leven zijn), en dat er ze ventien kleinkinderen en drie achter kleinkinderen werden geboren, kan begrijpen, dat deze verjaardag niet on gemerkt voorbij is gegaan. De jarige en zijn vrouw waren met deze drukte best in hun schik. Ze kunnen er ge rust wel tegen, want wie beiden aan ziet zou veronderstellen met een paar goede zestigers te doen te hebben. Het was beslist een verrassing voor de oude redder, dat tegen het middag uur de chef-staf, kapitein-luitenant ter zee D. J. Kommer, zijn gelukwen sen kwam aanbieden. Het was niet te verwonderen, dat het gesprek al gauw ging over het zoute water en al wat daarmee samenhangt. Want dat heeft het hart van de heer Bot, die geen dag laat voorbijgaan zonder minstens twee keer aan de Buitenhaven geweest te zijn. Bot vertelde iets uit zijn leven. Hoe hij op negenjarige leeftijd al mee uit vissen ging. Hoe de stormen des levens ook zijn gezin niet voorbij gin gen. Maar zij voelen zich nu gelukkig en tevreden met het vele goede dat zij thans nóg mogen genieten. Mevrouw Bot is hardhorend, en zij kon het gesprek dus niet zo best vol gen. Dat speet haar geducht, maar zi) raake er niet door uit haar humeur Er moest immers voor het eten ge* zorgd worden, en de gaande en ko mende man veel in getal! maak te wel dat zij weinig gelegenheid voor een rustig zitje had. De Duitse troepen die in Mei 1940 met een vloedgolf van militair materieel ons land tot in alle hoeken en gaten overstroomde, namen on middellijk na hun vestiging op het eiland Texel de best geoutilleerde garage, n.1. die van de heer Aibertus C. D. te Den Burg, in beslag. Grote borden met het opschrift „Heeres Kraftfahr Park" wezen de Duitse militairen de weg naar de plaats waar defecten aan hun voertuigen konden worden gerepareerd. De eigenaar bleef zelf de zaak besturen en vjjf jaar lang werd door hem op deze wijze hulp en steun verleend aan de vijand. Een omzet van naar schatting ruim twee millioen gulden werd in deze periode gemaakt. „Naar schatting", want op onnaspeurlijke wijze ver dween een groot deel van de boekhouding nadat deze, na de bevrijding, door P.R.A.-ambtenaren in beslag genomen was. In de zitting van het Alkmaars tri bunaal van Donderdag j.1., geleid door Mr. Windhausen werd de beschuldiging tegen Aibertus C. D., in behandeling genomen. De secretaris, Mr. de Groot leest de beschuldiging voor en daaruit blijkt dat D. niet slechts garage-werkzaam heden voor de Duitsers verrichtte; te vens heeft hij grote leveringen van te lefoondraad. gereedschapskisten enz. aan de Duitsers verzorgd. Eerst gaat Mr. Windhausen nader in op de werkzaamheden die werden ver richt. Beschuldigde voert hierbij aan, dat dit niet vrijwillig is geschiedt. „Ket bedrijf werd direct al gevor derd", zegt hü, „ik kon daaraan niets veranderen". „Men zegt dat u de Ortskommandant een bezoek bracht om om deze op drachten te verzoeken?" „Nee", zegt glimlachend de beschul digde" daar is niets van waar". „Ik zwichtte voor financiële voordelen" „Die leveringen van telefoondraad enz." informeert daarop de president, „werd u daartoe ook gedwongen?" Hier geeft D. echter toe, gezwicht ie zijn voor de financiële voordelen die aan de transacties verbonden waren. Scherp hekelt Mr. Windhausen daar op dit onvaderlandse gedrag van D. „Anderen gaven hun leven om de Duitsers zoveel mogelijk goederen te onthouden; u wierp het hun in de schoot o mfinancieel voordeel". Geschatte omzet: f 2.704.000. D. is na een kortstondige internering in 1945 sinds 10 Juli van dit jaar weer geïnterneerd. Het beheer over de zaak is in die tijd nog al eens in andere handen overgegaan; thans wordt het gevoerd door de heer J. Keizer, die te vens de verkoopafdeling van de garage behartigd. Een zuiver beeld van het vermogensverloop is niet te verkrijgen; de boekhouding van de jaren 1943, 1944 en 1945 is verdwenen nadat re chercheurs van de P.R.A. deze in be slag namen. De omzet in de oorlogs jaren wordt geschat op f 2.704.000. Thans is het kapitaal echter vrijwel nihil. Werd ook de ondergrondse geholpen? Als getuige a décharge verschijnt dan de boekhouder S., die sinds 1943 de boekhouding van de zaak voerde. Hij verklaart dat door D. zeer veel materiaal en benzine, onttrokken is aan de voorraden van de Wehrmacht; dit werd aan de ondergrondse afge staan of aan andere garagehouders en particulieren tegen normale prijzen ge leverd. „Maar u bent niet onpartijdig" merkt mr. Windhausen op. „U hebt zelf waar schijnlijk ook wel knoeierijen met de boekhouding uitgehaald". Fel reageert getuige op deze insinu atie met een „Ik heb de boekhouding zeer punctueel gevoerd en geknoeid heb ik nooit". Wapens voor de ondergrondse Een volgende getuige, de wachtmees ter Looyen, die in bezettingstijd op Texel was gedetacheerd, verklaarde tenslotte een hoeveelheid wapens van D. te hebben ontvangen ten behoeve van de illegaliteit. Hierna vangt Mr. S. van Royen, als raadsman van de beschuldigde optre dend, zijn pleidooi aan. Hij laat de gehele gang van zaken nogmaals de revue passeren; wijst daar bij op de moeilijke situatie waarin zijn cliënt was geraakt en verzoekt de meest mogelijke clementie te betrach ten. Over veertien dagen zal het tribu naal in deze zaak vonnis wijzen. Eveneens vermeldt de tribunaalrol de behandeling van de zaak tegen da Texelaar Nicolaas Sch., van beroep ar» chitect en eigenaar van een bloem- bollënkwekerij, te Den Burg. Beschuldigde verschijnt zelf met een heel dossier van verklaringen en do cumenten die de onjuistheid van het hem ten laste gelegde moeten bewijzen. „Bauführer" en ondergronds werker tegelijkertijd? Sch. wordt ervan beschuldigd van 1943 tot 1944 als „Bauführer" werkzaam te zijn geweest bij de Bezirksverwal- tung, en bovendien in samenwerking met de bunkerbouwer Jacobs, werken voor de Wehrmacht te hebben uitge voerd. In deze laatste hoedanigheid zou hij regelmatig gelden van Jacobs heb ben ontvangen als aandeel in de winst. Bovendien zou hij steekpenningen van Jacobs hebben gekregen. Fel bestrijdt Sch. deze aanklacht. „Ik heb nooit getwijfeld aan de ge allieerde overwinning. De post als Bau führer en het contract met Jacobs heb ik aangenomen om op deze wijze sa botagedaden te kunnen verrichten. Jacobs is in 't geheel geen technisch ontwikkeld iemand; hU is violist en heeft van bunkerbouw niet de minste notie. Daardoor koh ik hem van alles wijsmaken. Zo liet ik b.v. de beton- muren veel dunner maken dan nood zakelijk was. De z.g. onderkomens voor de Duitsers liet ik hem bouwen beneden het grondwaterpeil, zodat de moffen 's winters in het water zaten. „Maar geld hebt u wekelijks van Ja cobs aangenomen, is het niet?" infor meert Mr. Windhausen. „Ja, dat heb ik inderdaad" geeft be schuldigde toe. „Maar ik gaf dat geld over aan de illegaliteit". Jacobs, die reeds tot een internerings- straf van 4 jaar is veroordeeld door het Hilversumse tribunaal, verschijnt als getuige. De man is stokdoof en pre sident, beschuldigde en verdediger moeten hem de vragen in het oor schreeuwen. Bovendien legt Jacobs een andere verklaring af over het geldelijk voordeel dat Sch. van de overeenkomst heeft gehad, dan Sch. zelf. Een luidruchtige woordenwisseling ontstaat. De president vergelijkt de belde verklaringen met 'n schriftelijke verklaring van de dochter van Jacobs en kan er niet uitkomen. „Ik vrees dat de zaak zal moeten worden aangehouden, om de dochter van Jacobs onder ede te horen over deze kwestie" concludeert Mr. Wind hausen dan. Mr. Smal, de verdediger van Sch laat nog een zwak protest horen docli legt zich dan bij het besluit van de president neer en voor onbepaalde tijd wordt de zaak aangehouden.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3