Wetsontwerp inzake regentschap ingediend Waarom willen jullie oorlog? Geen overeenstemming over Italiaanse koloniën Aanslag op Ramadier Weerbericht Een paar schoenen in anderhalf jaar Dinsdag 7 Oct. '47. VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70e 'aarsang no' 7629 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna H.M. de Koningin legt koninklijk gezag ijk neer K.L.M. weer via India naar Batavia Saargebied ter stembus Een best betaald baantje Drievoudige bruiloft te Lutjebroek Stereotiepe vraag van de Russen Rusland accoord met conferentie-datum Bewoners van Biki verh uizen opnieuw Beroep van Truman: de buikriem nauwer Amerikaanse voorraden cholera-serum uitgeput Van Zeeland naar New-York Reeds nu tegen stellingen Het beroepsgeheim Spijsolie op 18 December BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Giro 434000 Dir.: J. Bijlsma TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") xot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 3.90. Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Broersen, Rayonredacteur C. A. Dekkers Bij de Tweede Kamer is gisteren ingediend het wetsontwerp met be trekking tot het tijdelijk overdragen van de Koninklijke Macht door H.M. de Koningin. Artikel 1 van het ontwerp luidt: 1. Wanneer Onze gezondheid naar Ons oordeel daartoe aanleiding geeft, leggen Wij de uitoefening van het koninklijk gezag tijdelijk neer. 2. Wij bepalen het tijdstip, waarop Wij krachtens het eerste lid van dit artikel de uitoefening van het konink lijk gezag neerleggen, alsmede 't tijd stip, waarop Wij dit zullen hervatten. 3. De in het 2e lid bedoelde tijdstip pen worden bekend gemaakt door plaatsing van Onze desbetreffende be sluiten in het Staatsblad. Artikel 2 luidt: Voor de gevallen, waarin Wij krach tens art. 1 de uitoefening van het ko ninklijk gezag tijdelijk neerleggen wordt mits deze Onze beminde dochter Prinses Juliana der Nederlanden tot Regentes van het Koninkrijk benoemd. Het wetsontwerp is vergezeld van de volgende toelichting: H. M. de Koningin ziet zich genoopt te bevorderen, dat haar de mogelijk heid wordt geboden om, wanneer haar gezondheid daartoe naar haar oordeel aanleiding geeft, door het nemen van rust herstel van gezondheid te zoeken en zich alsdan tijdelijk ontheven te weten van de zorgen voor de zaken van de Staat. Het onderhavige wetsontwerp heeft de strekking te dien einde toepassing te geven aan artikel 43 der grondwet. Daardoor zal H. M. de Koningin in de gelegenheid worden gesteld, naar ge lang de omstandigheden naar haar oordeel daartoe aanleiding mochten geven, de uitoefening van het konink lijk gezag tijdelijk neer te leggen. Het ontwerp, dat volgens evenge noemd artikel mede in de benoeming van een regent dient te voorzien, be oogt H. K. H. Prinses Juliana in die gevallen met deze hoge waardigheid te bekleden. De artikelen van het ontwerp spre ken voor zich zelf en behoeven dus geen afzonderlijke toelichting. Het is de vurige wens, dat de om standigheden, welke tot indiening van het ontwerp leiden, spoedig tot het verleden zullen mogen behoren. Gistermorgen vroeg is in de tuin bij het huis van de Franse premier, Ra madier, te Decazeville een mijn ge worpen. Er waren geen- slachtoffers te betreuren en er werd geen schade aangericht. De premier, die tevens burgemeester van Decazeville is, had de Zondag in zijn geboortestad doorgebracht, in het kader van een verkiezingscampagne, maar was verscheidene uren vóór de mijn kort na middernacht ontplofte naar Parijs vertrokken. De dader is nog niet bekend. De Franse bladen publiceren deze ge beurtenis met grote koppen, maar het bureau van de premier te Parijs deel de mede, dat het incident in de pers zeer werd overdreven en geen politie ke betekenis heeft. Naar wij vernemen, hebben de re geringen van India en Pakistan we derom toegestaan, dat KLM-vliegtui- gen gebruik maken van de vliegvelden Karachi en Calcutta, nadat de vergun ning hiertoe sedert begin Augustus was ingetrokken. Het ligt in de be doeling de route Amsterdam-Batavia weder over Karachi en Calcutta te leiden, nadat, zoals bekend is, deze route gedurende ruim twee maanden langs Colombo liep. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken had men hierover echter nog geen officiële me dedeling van Voor-Indië ontvangen. Volgens het Franse Persbureau A.F.P. luiden de definitieve officiële uitslagen van de Zondag in het Saar gebied gehouden stemming voor de wetgevende vergadering, die tevens beslissend geacht wordt voor de aan sluiting tot een economische Unie met Frankrijk, als volgt: Zetels Christelijke volkspartij 230.063 28 Socialistische Partij 147.261 17 Communistische Partij 37.929 2 Democratische Partij 34.253 3 Het kleine aantal zetels, dat de com munistische partij heeft verkregen in verhouding tot het aantal behaalde stemmen, vindt zijn verklaring in de wijze van verdeling der zetels onder de drie Saardistricten. De afgelopen weken in Spanje hebben zich gekenmerkt door twee feiten, die hier grote beroe ring hebben gewekt. In de eerste plaats de dood van de bekende Torero Manolete, die in de arena van Linares op 29-jarige leeftijd om 't leven kwam. Bij de opening van het testament bleek, dat hij, niettegenstaande zijn grote uitga ven en luxueus leven in een tien tal jaren circa 12.000.000 had overgehouden. Er waren weken, dat hij meer dan anderhalve ton verdiende. Op zijn doodsbed vernam hij nog, dat men hem de beide oren en de staart van de stier, die hij nog juist had gedood, de grootste eer voor een torero, had toegekend, aldus meldt „De Haagse Post". Lutjebroek is wel het dorp van de drievoudige bruiloften. Enige jaren ge leden trouwden drie gezusters Visser uit café „De Kaag" op dezelfde dag en vandaag om half tien is in de R.K. kerk het huwelijk ingezegend van de ge broeders Jan, Piet en Joop Besseling met respectievelijk de dames Ans Thö- ne: Bets Zuiker en Cathrien Ooteman. De heren Besseling zijn firmanten van de bekende bakkerij „De Koren schoof" van hun vader en zij zullen zich in de filialen van deze bakkerij te Grootebroek en Lutjebroek vestigen. Ze komen voorts uit een gezin van tien kinderen en zijn als bakkers be kende figuren in De Streek. De belangstelling voor de huwelijks plechtigheid was vanmorgen overwel digend. Wisjinsky, de Sovjet-afgevaardigde doet zijn stembiljet in de stembus tij dens de vergadering van de Verenigde Naties te New-York, waar gestemd werd over India en de Sovjet-Oekraine. De stemmen staakten, geen van beide landen kon genoeg stemmen bemachtigen om de vacante zetel te bezetten. (Van een U.P.-correspondent De Russische kranten vertellen hun lezers voortdurend dat de Ver. Sta ten handelen als destijds de nazi's van Hitler-Duitsland. Het gevolg is dat de Russen beginnen te spreken over de mogelijkheid van een Ame rikaanse aanval op de Sovjet-Unie. Er wordt op het ogenblik meer over een mogelijke oorlog gespro ken dan ooit sinds Augustus 1939, in Rusland. Maar er is geen Rus, die spreekt over een Russische oorlog tegen de Ver. Sta ten. Zij geloven allen in het tegendeel. En. waar- een Rus een Amerikaan ont moet, heeft hij zijn vraag steeds klaar: „Waarom willen de Ver. Staten oorlog met ons?" Deze stemming is klaarblijkelijk een duidelijk gevolg van wat in de Russi sche bladen verschijnt, van de Prawda af tot literaire of wetenschappelijke tijdschriften toe. De plannen van de Amerikaanse leiders verschillen in het geheel niet van die, welke Hitier des tijds had, zo suggereren de kranten en magazines. Zelfs op sportgebied ziet men dergelijke uitspraken. Toen het bericht gepubliceerd werd dat een Amerikaanse voetballer in de bekende militaire academie van West Point een prijs had gekregen, schreef een Rus sisch tijdschrift: „Ook dit is een vrien delijk gebaar ten opzichte van het mi litarisme". Hët agentschap Tass is er onlangs mee begonnen aandacht te schenken aan het grote aantal Amerikaanse „Toe risten?" (steeds met een vraagteken) in Europa. Het Russische publiek ontkomt er daardoor niet aan een vergelijking te trekken tussen deze Amerikanen en de Duitse „toeristen", die vóór de invasie ir de verschillende Europese landen zo actief plachten te zijn. Zo schreef de Prawda dezer dagen uit .Praag: „Niet alleen is de commissie van Amerikaan se Congresleden hier, maar de stad is overstroomd door verschillende toeris ten, met inbegrip van personen- in mi litaire dienst, journalisten en anderen". En de Literaire Gazette schreef over de „toeristen": Zij zwerven door Eu ropa van het ene land naar het andere en steken hun neus in allerlei zaken. Op sommige plaatsen gedragen zij zich als de Oweeër. die in een warenhuis terecht is gekomen. Zij denken, dat in Europa alles te koop is: regeringen, parlementen, politieke partijen, zake lijke ondernemingenMaar het is zelfs voor Uncle Sam te duur om al die zaken netjes in te pakken." „Waarom toch willen jullie ons een oorlog aan doen?", vraagt weer de Rus, die dergelijke passages geregeld onder ogen krijgt, aan de Amerikaan, die hij ontmoet. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken deelt mede, dat de Sov jet-Unie de Franse regering er van in kennis heeft gesteld, dat zjj 25 November als begindatum van de con ferentie van ministers van buiten landse zaken te Londen aanvaardt. De Sovjet-Unie heett voorts geen bezwaar tegen uitstel van de confe rentie van de plaatsvervangers der ministers en prefereert 6 Novemher als begindatum. ni Op de paardenrennen te Melbourne werd deze fantastische opname ge maakt. Het paard „Churchill" miste een hindernis. In de lucht maakt het met berijder een complete salto-mortale. Het paard brak z«n nek en de jockey werd zwaar gewon- De Times meldt uit New York, dat de bevolking van Bikini, die het eiland heeft moeten verlaten in ver band met de atoombomproeven en zich op het eiland Rongirik vestigde op nieuw moet verhuizen. De levensom standigheden op Rongirik zijn slecht; landbouw en visserij kunnen de be volking niet onderhouden. De bewo ners zullen zich nu naar het eiland Oejelang, 450 kilometer ten Zuid westen van Bikini, moeten begeven. Weersverwachting tot Dinsdag avond: MINDER WARM. Meer bewolking dan gisteren. Vrij wel oyeral droog. Mist of nevel, welke vrij vroeg in de ochtend oplost. Minder warm. Verander lijke wind. De voorbereidingen voor het hu welijk van Prinses Elisabeth van Engeland zijn vele. Hier ziet men een Engelse handwever, die belast is met het weven van de stof voor het huweljjkskleed van de bruid. in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende handels politieke aangelegenheden deelt de mi nister van Financiën mede, dat de schoenendistributie zal moeten worden gesteld op één paar in anderhalf jaar, afgezien van bijzondere verstrekkingen en bepaalde categorieën. Het verbruik van tabak en levensmiddelen zal niet worden uitgebreid, terwijl voor thee, koffie en cacao alsnog verlagingen noodzakelijk kunnen blijken. In belang rijker mate moesten besnoeiingen plaats vinden in de aankopen voor productieve doeleinden, wat te pijn' lijker is, daar deze importen de basis zijn van onze welvaart in de toekomst De voornaamste beperkingen betref fen de aankoop van auto's, aardoliepro ducten en metalen eindproducten. In vele gevallen betekenen de reducties een inkrimping van de voorraden, waardoor de productie niet onmiddel lijk wordt getroffen, waardoor niette min in de toekomst moeilijkheden kim' nen ontstaan. Samenvattend kan over de reductie van de invoer voor de civiele sector worden gezegd, dat voors hands is afgezien van de drastische maatregelen, welke de consumptie of de investeringen meer zouden aantas ten dan in dit stadium sociaal of econo misch verantwoord wordt geacht. Ver dere beperking van de consumptie zou een nadelige invloed kunnen heb ben op de arbeidsproductiviteit, en zou de zwarte handel doen opleven, Drastische beperking van de inves teringen zou de productie en de export in de toekomst belemmeren. President Truman heeft in een radiouit zending voor de gehele Ver. Staten een beroep op het Amerikaanse volk ge daan om op zich te nemen, Dinsdags geen vlees en Donderdags geen gevo gelte en eieren te eten. Truman ver zocht elk gezin een snede brood per dag uit te sparen en de openbare eet' gelegenheden om brood en boter al leen op verzoek op tafel te zetten. „Indien de vrede verloren zou wor den, omdat de Amerikanen hun voed sel niet met hongerige mensen hebben gedeeld, zou dit het meest tragische voorbeeld in de gehele geschiedenis zijn van een nodeloos verloren vrede", al dus Truman. Tevoren had Charles Luckman, voor zitter van Truman's commissie ter pro pagering van zelfrantsoenering, ver klaard, dat hetzelfde verzoek tot het instellen van een gevogelte- en een eier- loze dag tot alle openbare eetgele genheden, cantines en spijswagens in cluis, zal worden gericht. Naar te Washington wordt verno- j men, hebben het Amerikaanse leger en de marine hun voorraden cholera' serum uitgeput, nadat 1 millioen een' heden hiervan in de afgelopen week naar Egypte verzonden werden. Men betwijfelt het, of de V.S. onmiddellijk nogmaals 1 millioen eenheden, waar om door Egypte is verzocht ter be strijding van de cholera-epidemie, ter beschikking kunnen stellen. Paul van Zeeland, voormalig Bel gisch premier en lid van de Commis sie van Drie, is op het vliegveld La- guardia te New York aangekomen. Hij werd verwelkomd door zijn vrouw en zijn schoonzoon Graaf Arnoud De- briey. De plaatsvervangers van de minis ters van Buitenlandse Zaken der Gro te Vier hebben te Londen de twee voornaamste kwesties betreffende de toekomst van de voormalige Italiaan se koloniën besproken zonder dat evenwel overeenstemming werd be reikt. De eerste kwestie was of er één of twee commissies naar de voormali ge koloniën dienden te worden gezon den om de wensen van de bewöners aldaar te onderzoeken. De tweede be trof de vraag, welke „belanghebben de" regeringen moesten worden uitge nodigd hun inzichten kenbaar te ma ken. De bespreking van dit laatste punt werd verdaagd op verzoek van de Amerikaanse afgevaardigde, die met zijn regering wenste te overleg gen. Amerika is er voor alle landen te raadplegen, waarvan de strijdkrachten gedurende de oorlog in Afrika hebben gevochten, alsmede de landen, die ter ritoriale aanspraken laten gelden op 't voormalige Italiaanse rijk. Engeland staat daarentegen op het standpunt, dat alle landen dienen te worden uit genodigd die zichzelf als belangheb bende beschouwen. De Sowjet-Unie stelde tenslotte voor die landen als belanghebbend te kwalificeren, die het Italiaanse vredesverdrag hebben gete kend, alsmede de landen, die territo riale eisen stellen. Frankrijk steunde het Russische voorstel. Wat het aantal commissies betreft: De Sowje-Unie wenst twee commissies uit te zenden, terwijl de anderen een commissie voldoende vonden. Zaroe- bin (S.U.) beteoogde, dat de kwestie in de Noord-Afrikaanse koloniën an ders ligt dan bij de Oost-Afrikaanse, weshalve een afzonderlijk onderzoek nodig zou zijn. De drie andere afge vaardigden stonden op het standpunt, dat de toekomst der koloniën volgens hezelfde principe moet worden be paald. hetgeen slechts door het onder zoek van een en dezelfde commissie wordt gewaarborgd. NEDERLANDS SCHIP AAN DE GROND Naar Lloyd meldt is het 500 ton me tende Nederlandse stoomschip „Wilpo" te Soderhamm (Zweden) aan de Bot- nische Golf op gevaarlijke wijze aan de grond geraakt. Het schip is geladen met 700 ton cement en is vol water. Het schip behoort aan de N.V. Rede rij Wilpo te Zaandam. Er is dezer dagen een zaak berecht waarbij in vele bladen gewag werd gemaakt van het feit. dat dit de eer ste maal was, dat iets dergelijks zich in rechtskringen heeft afgespeeld. De oud-hoofdredacteur van Else- viers Weekblad, de heer H. A. Luns hof, heeft, zoals wij meldden, terecht gestaan omdat hij voor de rechter commissaris geweigerd had te ant woorden op de vraag van wie hij de gegevens voor een bepaald artikel had ontvangen. Hij is niet de eerste, die iets der gelijks heeft geweigerd. In journalis tieke kringen herinnert men zich nog heel goed het geval-Hansen, die, naar wij menen, toen redacteur van „Het Vaderland" was en eveneens voor de rechter-commissaris geweigerd heeft de naam van zijn zegsman te noemen. Men heeft toen geen beter dwang middel kunnen vinden dan de gijze ling, op zichzelf al een sterk ver ouderde strafmaatregel. De journalist Hansen is voor enige tijd „geïnterneerd" en de gehele Ne derlandse pers heeft zich met het ge val bemoeid en was unaniem van op vatting, dat de betrokkene in geen geval zijn zegslieden zou mogen ver raden en hen daardoor aan strafver volging zou mogen blootstellen. Het eind van het liedje is natuur lijk geweest, dat men de heer Han sen weer heeft moeten vrijlaten 'en dat hij in de journalistieke annalen min of meer de naam van een mar telaar voor de goede zaak heeft ge kregen. Er zijn in verloop van tijd vele bot singen tussen journalisten en over heidsdienaren geweest en ook in dit gewest heeft wel eens iets dergelijks plaats gevonden toen de Alkmaarsche Courant het in het algemeen belang wenselijk achtte een zogenaamd „ge heim" rapport te publiceren. Dat is niet tot een rechtszaak ge komen, maar B. en W. hebben zich toen tot de hoogste journalistieke in stantie het besuur van de Neder landse Journalistenkring gewend om een uitspraak uit te lokken of de betrokken journalist zich door publi catie van dat rapport al dan niet aan een laakbare handeling had schuldig gemaakt. Zowel B. en W. als de journalist kregen volop gelegenheid hun ziens wijze naar voren te brengen en de strijd droeg in zoverre een vriend schappelijk karakter, dat zij elkaar wederzijds inzage van hun Verweer schrift gaven alvorens dit naar Den Haag werd gezonden. Het bestuur van de N.J.K. heeft de hoofdredacteur van het betrokken blad in het gelijk gesteld en daarmede toen reeds uitgesproken, dat het in bijzon dere omstandigheden noodzakelijk kan geacht worden tot publicatie van som mige stukken over te gaan, ook al dragen deze het opschrift, dat ze „ge heim" zijn. O.i. terecht, want een journalist is geen ambtenaar en heeft zich in de uitoefening van zijn beroep niet aan gezagsvoorschriften te storen. Hij zal in elk voorkomend geval het pro en contra van de noodzakelijk heid of wenselijkheid van publicatie terdege moeten overwegen en in geen geval later gedwongen kunnen wor den, de namen van zijn zegslieden te noemen. Ware het anders, dan zou niemand meer het risico willen lopen, dat hij door vertrouwelijke mededelingen voor de rechter zal moeten verschij nen. De bron van het nieuws zou, zo als ook de verdediger thans deed uit komen, verstopt raken en de vrije meningsuiting zou daardoor illusoir worden. Een journalist, die zijn beroeps geheim prijs geeft, zou inderdaad in de rijen van zijn collega's als een eer loos man worden beschouwd. Voor elke publicatie draagt hij al leen de verantwoording en het risico van bestraffing en het zal de heren juristen langzamerhand wel duidelijk worden, dat zij door geen enkele straf bedreiging de bona fide journalist er toe zullen brengen het in hem ge stelde vertrouwen te beschamen. Men moge het beroepsgeheim van de journalist al dan niet officiëel erken nen, in de practijk bestaat het en het heeft geen enkel nut daaraan te tornen. Ad In December zal wederom een extra rantsoen van 120 gram spijsolie be schikbaar worden gesteld. Op 18 De cember wordt 'n bon bekend gemaakt, waarop onmiddellijk gekocht kan wor den. Het doorgaan van deze distributie van sla-olie kan in gevaar worden ge bracht, doordat te weinig flessen be schikbaar zijn. Publiek en winkelier kunnen door tijdige teruglevering van de ledige flessen de verstrekking in December veilig stellen.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1